Узагальнення і систематизація знань з теми “Метали” 10 клас Природа прекрасного така, що чим більше на шляху до нього трапляється перешкод, тим більше воно вабить, на зразок того найшляхетнішого і найтвердішого металу, який чим більше треться, тим прекрасніше виблискує. Григорій Сковорода (слайд № 1)
Мета уроку: узагальнити, систематизувати знання учнів про розташування металів, у періодичний системі хімічних елементів Д.І.Менделєєва, їх будову та властивості, розвивати вміння записувати рівняння реакцій, які характеризують властивості металів, навички найпростішого експерименту, розвивати інтелект, мову, операції мислення, творчі і комунікативні здібності; формувати навички самостійної роботи, вміння спілкуватися в малих групах, роботи в колективі; виховувати почуття солідарності, прагнення осягти сутність, такі соціальні якості як дисциплінованість, здатність висловлювати свою думку, слухати інших.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань Методи навчання: практичні, наочні, проблемно – пошукові, ігрові, використання інформаційних технологій, проектна діяльність, інтерактивні технології.
Обладнання і реактиви: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, ряд активності металів, комп’ютер, проектор, презентація.
План роботи: 1.Організаційний етап уроку . Діагностика емоційного стану. (2 хвилини). 2. Мотивація (2 хвилини). 3. Повторення у формі розминки. Вікторина (3 хвилини). (Фронтальна бесіда). 4. Гра «Асоціація» (4 хвилини). 5. Віртуальна лабораторія. «Шерлок Холмс» (9 хвилин). 7. Творча майстерня. Міні-проект «Елемент XXI століття» (7 хвилин). 8. Підведення підсумків, рефлексія, релаксація (3 хвилини).
Хід уроку: І. Організаційний етап Вітання, налаштування на роботу. (40 симфонія Моцарта). (слайд № 2) Ви знаєте, що одним із засобів навіювання відповідного стану душі і тіла є музика. Ми чуємо зараз акорди 40-ї симфонії Моцарта. І це зовсім не випадково: вчені довели, що 5—10 хв. прослуховування творів цього композитора значною мірою сприяють зростанню інтелектуальних можливостей людини. А це нам сьогодні ( як і будь-коли) аж ніяк не зашкодить. ІІ. Діагностика емоційного стану Зараз ми спробуємо перевірити вашу емоційну готовність до уроку. Виберіть рибку, колір якої вам найбільше подобається саме зараз. (Учні вибирають рибку). У різних народів існує міф про те, що риба перевозить сонце, яке долає свій шлях вночі в океані. Жовтий колір рибки свідчить: ви готові до активної роботи. У добу середньовіччя риба стала символом духовної сутності, що прихована під покровом речей, які ми бачимо. В алхімічній традиції риба тлумачиться як символ містичного переродження. Ті, хто з вас обрав червону рибку, у цю хвилину ви насторожені, можливо, не готові до роботи, але здатні до перетворення. Риба – символ родючості, життєдайності. Вибір синьої рибки свідчить, що під час роботи на уроці ви не тільки успішно впораєтеся із завданнями, а й виявите уміння творчо мислити. За японською міфологією опорою Землі являється гігантська рибина. На цій рибині тримається Земля. Ваш вибір зелена рибка – ви готові до розв’язання серйозних проблем. (слайд №3)
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів Всім відомо, без металу Все б на світі зупинилось. Не літали б літаки і космічні кораблі, Алюміній, цинк, свинець, Всі потрібні людям. Хаос буде на землі, Якщо їх не буде! Посуд зник тоді б у нас, Не було б тоді прикрас З золота і срібла. Всі машини би стояли, Прилади б не працювали.
Нині ми не уявляємо свого життя без металів та їхніх сплавів. І куди б не кинув оком – метали завжди поруч. Вони допомагають людині обробляти землю, будувати, готувати їжу, летіти в космос, обігрівати та освітлювати оселі, видобувати корисні копалини. Вивчивши дану тему, ми з’ясували суть багатьох фізичних і хімічних процесів, що відбуваються з металами. Сьогодні нам потрібно повторити й узагальнити, привести знання до стрункої системи й навчитися застосувати їх у практичній діяльності, а можливо, й у нестандартних ситуаціях. Оголошення теми та очікування результатів, визначення задач уроку: Викладач: ми сьогодні на основі періодичного закону узагальнимо та поглибимо наші знання з теми метали. Наш урок буде проходити у формі розминки - вікторини, перевірки знань у формі «інтелектуальної атаки, колективної, групової роботи і творчої майстерні». На уроці ми узагальнимо знання з теми «Загальна характеристика металів» на рівні їхнього застосування у повсякденному житті, продовжимо формування таких загальнолюдських цінностей як здатність до співпраці, відповідальної поведінки, здатність не лише висловлювати свою думку, а й слухати інших. ІІІ. Узагальнення окремих понять: Вікторина – «Чи знаєте ви?» (фронтальне опитування) (слайд №4) 1) Яких елементів більше в періодичній системі елементів Д.І. Менделєєва: металів чи неметалів? (Металів, діагональ)
2) В якій групі розміщені найактивніші, лужні метали? Назвіть їх. (1 група головна підгрупа) 3) Метал, що найкраще проводить електричний струм.( срібло) 4)Чим пояснюється легкість віддавання електронів металами? (малою кількістю електронів на останньому енергетичному рівні, а також віддаленістю зовнішнього електронного шару від ядра атома) 5) Який метал плавиться на долонях рук? (Осмій №76, Цезій № 55) 6) Природні мінеральні утворення, з яких технологічно можливо й економічно вигідно добувати метали – …..( руда) 7) Ейфілева башта знаходиться в країні, на честь якої названо метал... (№ 87, Францій) 8) Найпоширеніший метал земної кори, який застосовують у літакобудуванні, виробництві ліній електропередач, фольги, пакувального матеріалу і т.д. (№ 13, Алюміній) 9) Метал, що спричиняє твердість води, входить до складу гігантських бурульок, що звисають із стелі печер (сталагмітів і сталактитів), утворює крейдяні гори, вапняки, мармур, необхідний для будови кісток, підвищення діяльності мозку. (№20, Кальцій) 10) Один із найвідоміших радіоактивних металів, що застосовуються в атомних електростанціях. (№ 92, Уран) ІV. Гра «Асоціація» Колективна робота. Для розгляду пропонуються слайди, на яких розміщені фотографії, які можуть викликати певні асоціації з металами. Завдання полягає в тому, щоб правильно відгадати всі 8 металів. (слайд №5) V. Віртуальна лабораторія Заповнення таблиці Пригадайте, з якими речовинами реагують метали? (Учитель, спираючись на відповіді учнів, записує назви речовин у першу колонку) На які три групи можна поділити метали за їхньою активністю? Наведіть по одному прикладу елемента-метала з кожної групи. (після відповідей учнів учитель записує у 2, 3, 4 колонки символи елементів – металів)
А зараз поділимося на три групи: І ряд – перша група; ІІ ряд – друга група; ІІІ ряд – третя група. І група – ви будете записувати рівняння реакцій характерні для лужних металів ІІ група – ви будете записувати рівняння реакцій характерні для менш активних металів, які знаходяться в ряді напруг до Н. ІІІ група – ви будете записувати рівняння реакцій характерні для металів, які в ряді напруг стоять після Н. Na
Fe
Cu
З неметалами З водою З кислотами З солями (слайд №6)
Представник з кожної групи коментує результат своєї роботи. Записуючи на дошці, а решта в таблицю. «Шерлок Холмс» (слайд №7) А тепер групи виконають роль Шерлока Холмса: потрібно розглянути кримінальну справу. До нас надійшла телеграма з міліції: «Метал, подібний за своєю валентністю до Магнію і Кальцію, упав у кислоту. Цей метал масою 26г витіснив із хлоридної кислоти водень кількістю речовини 0,4моль. Просимо встановити прізвище металу. Слідчий Катіоненко.» Отримайте матеріали справи, яка група швидше віднайде зниклого (роздати умову задачі групам – хто швидше розв’яже задачу) А ще я хочу доручити цю справу експерту, який буде розв’язувати задачу самостійно, в секреті від інших. Це …
VI. Творча майстерня Міні-проект на тему: «Елемент XXI століття» Викладач.
Значення
металів
у
житті
людства
велике,
починаючи
із
дорогоцінних: золота, платини, срібла. Не менш значною є роль заліза, алюмінію, олова та інших. 7 період Періодичної системи елементів-металів не завершено. Періодичний закон дає можливість прогнозувати елементи і їх властивості. Гете сказав: «Просто знати – ще не все. Знання необхідно використовувати». Перед вами стоїть задача - відкрити свій елемент, який конче потрібен сьогодні людству. Алгоритм дій: 1) Придумати символ елемента і його назву. 2) Охарактеризувати фізичні властивості і застосування елемента і його сполук. 3) Описати цінність вашого відкриття для людини. (слайд №8) Захист проектів (5 хвилин) VII. Домашнє завдання: 1. Допрацювати міні - проекти і описати хімічні властивості ваших елементів на основі знань про хімічні властивості металів. 2. Скласти сенкан для вами створеного елемента. За таким планом: 1. Назва. 2. Три прикметники, що характеризують. 3. Три дієслова, що розкривають дію поняття. 4. Коротке речення, в якому автор висловлює своє ставлення. 5. Один або два іменники, що висловлюють асоціації з даним поняттям. (слайд №9)
Ви сьогодні добре попрацювали,одержали продукт своєї діяльності - нові знання. Спробуйте оцінити свою роботу на уроці. Методика «Продовж фразу»: (слайд №10) 1.
Сьогодні я дізналась…
2.
Було цікаво…
3.
Було важко…
4.
Тепер я можу…
5.
Я відчув, що…
6.
Я навчився…
7.
Урок дав мені для життя… Дякую за увагу! А закінчити його я хотіла би словами великого генія,
видатного російського вченого Д.І. Менделєєва «Жити – це значить пізнавати». Тягніться до нових знань, відкриттів, перемог.