ПРИМЕР ДНЕВНЕ ПРИПРЕМЕ
(основна школа) (место)
Наставни предмет: Музичка култура Разред и одељење: Школска година: 2019/2020. Датум реализације часа:
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС (наставник)
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС Назив наставне теме:
Музички инструменти
Назив наставне јединице:
Инструменти са диркама
Редни број часа: Тип наставног часа:
обрада
Циљ часа:
Учење препознавања и разликовања изгледа, звука и начина добијања тона код инструмената са диркама: оргуља, клавира, чембала, челесте и хармонике. Упознавање са историјским током настанка и усавршавања инструмената, као и неких карактеристичних композитора који су компоновали музику за њих.
Образовни задаци:
Усвајање знања о карактеристикама инструмената са диркама.
Функционални задаци:
Обогаћивање и развој перцепције у разликовању звучног фонда инструмената.
Васпитни задаци:
Развијање пажње, љубави и културног понашања приликом слушања уметничке музике. Ученик ће бити у стању да: -према изгледу и звуку одреди врсту музичког инструмента са диркама;
Исходи:
-опише разлику у начину добијања звука код инструмената са диркама; -препозна инструмент или групу према врсти композиције у оквиру датог музичког стила; -коментарише слушано дело у односу на извођачки састав и инструменте;
Облици рада:
Фронтални, групни, индивидуални.
Наставне методе:
Демонстративна, дијалошка, интерактивна, монолошка, аудитивна.
Корелација:
Уџбеник, свеска, клавир, Цд плејер, цеде, табла, компијутер, интернет.
Наставна средства:
Карта света, карта Европе, нема карта, уџбеник, фотографије
Литература:
Уџбеник музичке културе за шести разред основне школе, Маријана Савов Стојановић и Јасмина Чолић
ЕЛЕМЕНТИ И САДРЖАЈ ЧАСА Део часа:
Уводни део
Трајање:
3 минута
Активност наставника
Активност ученика
Наставник пушта звучни пример у ком дело изводи симфонијски оркестар: Дејвид Арнолд-Џејмс Боднд, или неко симфонијску композицију по слободном избору.
Пажљиво и концентрисано слушају музички пример: Дејвид Арнолд-Џејмс Боднд.
Задаје задатак ученицима да препознају извођачки састав у композицији која се слуша.
Закључују да дело изводи симфониски оркестар.
Упућује ученике на концентрацију и пажњу приликом слушања. Поставља питње ученицима о групама инструмената које улазе у састав симфониског оркестра.
Закључују да дело изводи симфониски оркестар.
Одговарају на питање о групама инструмеата које улазе у састав симфониског оркестра (инструменти са жицама, дувачки инструменти, ударачки инструменти и инструменти са диркама). Повезују на основу датог одговора да је нова наставна јединица обрада инструмената са диркама. Преписују наслов са табле.
Активност наставника
Активност ученика
Исписује наслов наставне јединице на табли, набраја инструменте који спадају у ту групу, и објашњава разлог такве класификације.
Део часа:
Главни део
Трајање:
32 минута
Активност наставника
Активност ученика
1. Пушта композицију Јохана Себастијана Баха-Токата и фуга, де мол, задајући задатак ученицима да прокоментаришу свој доживљај о звуку инструнета, да ли их подсећа на неке инструменте или групе инструмената које су до сада слушали, и о томе да ли имају идеју како се код њега добија тон.
1. Слушају задату композицију: Јохана Себастијана Баха-Токата и фуга, де мол, и коментаришу на задату тему.
Саопштава о ком је инструменту реч и исписује назив на табли. Објашњава грађу инструмента и начин добијања тона, као и све његове специфичности везане за постизање различитих звучних боја. Упућује их на илустрације инструмента у уџбенику (уџбеник, стр. 104). Информише ученике о историјату оргуља, и композитору Јохану Себастијану Баху као једном од најзначајних композитора литертуре за тај инструмент. Поставља слушни задатак који се налази у уџбенику на крају стране бр. 105.
Преписују назив инструмента са табле. Пажљиво прикупљају информације о оргуљама за време наставниковог излагања, и посматрају илустрације у уџбенику (уџбеник, стр. 104), како би стекли што веродостојнији утисак о њему. Раде задатак из уџбеника на страни бр.105.
Активност наставника 2. Тражи од ученика да пажљиво слушају композицију за чембало Greensleeves непознатог аутора, захтевајући да обрате пажњу на звук инструмента, опишу га по јачини и дужини тонова, како би на основу тога евентуално могли да закључе како се код њега добија тон. Исписује име инструмента на табли. Описује механизам за производњу звука и сам изглед чембала, помињући псалтерион као његовог претходника (у овоме им помажу фотографије у уџбенику на страни бр.106). Пушта други звучни пример из уџбеника на страни бр.106, са захтевима да ученици препознају почетак фуге и упореде звук оргуља и чембала (у ту сврху се могу поставити следећа питања: Код ког инструмента се постиже боља динамика приликом свирања; Који инструмет има могућност да произведе различите звучне боје, а који не; Да ли оба инструмента имају могућност продужавања тонова и стварања еха итд.). 3. У следећем звучном примеру: Франц Лист-Мађарска рапсодија број 2, који може бити и визуелни, уколико техничке могућности и наставна средства у школи то дозвољавају, наставник наводи ученике да препознају звук и изглед клавира, који ученици са сигурношћу могу да разликују од других инструмената, јер се често срећу са музиком писаном за тај инструмент у медијима. Пише име инструмента на табли. Упознаје ученике са детаљном грађом инструмента, добијања тона, историјатом његовог настанка и усавршавања и кратком биографијом неких од најзначајнијих композитора који су писали дела за клавир. Задаје задатак за концентрисано слушање: композиција Фредерика Шопена-Валцер у цис молу, тражећи од ученика да опишу своја осећања док га слушају.
Активност ученика 2. Након слушања композиције Greensleeves непознатог аутора описују звук интрумента који су чули и дају мишљење о могућим начинима добијања тона код њега. Пишу име инструмента у својим свескама. Концентрисано слушају наставника, који говори о подацима битним за памћење, а у вези су чембала, док у исто врме посматрају његову фотографију у уџбенику на страни бр.106. Из другог звучног примера на страни бр. 106, ученици закључују које су разлике у звуку оргуља и чембала.
3. Препознају инструмент на основу звучног, и евентуално визуленог, примера композиције Франц Лист - Мађарска рапсодија број 2. Записују име инструмента у свесци. Проверавју своје знање о клавиру и допуњавају га новим информацијама за врме настваниковог предавања. Описују своја осећања након слушања композиције Фредерика Шопена-Валцер у цис молу.
Активност наставника
Активност ученика
4. Поставља питње, на основу музичког примера из филма Хари Потер, композитора Џона Вилијамса, у коју групу инструмената би ученици сврстали инстумент према начину добијања тона.
4. Одговарају на питање наставника о могућој класификацији челесте, након слушања музичког примера из филма Хари Потер, композитора Џона Вилијамса.
Записује име инструмента на табли.
Име челесте преписују са табле.
Показује фотографију челесте из уџбеника на страни бр.111, тражећи од ученика да га упореде са претходно помињаним инструметима и закључе на који од њих највише личи.
Упоређују изглед челесте, на основу њеног изгледа са фотографије у уџбенику на страни бр. 111, са претходно обрађеним инструментима и закључују са којим од њих има највише сличности.
Дефинише грађу инструмента и период његовог настанка.
Усвајају знања о грађи инструмента и њеоговом настанку.
Други звучни пример: Игра шећерне виле из балета Крцко Орашчић-Петар Иљич Чајковски, служи наставнику да наведе и подсети ученике где су могли раније чути ову композицију, и упита их о утисцима и осећањима које ово дело оставља на њих.
Исказују своје утиске о музици из балета Крцко Орашчић, Петра Иљича Чајковског (Игра шећерне виле), након слушања композиције, и наводе ситуације у којиме су се евентуално сусретали са овим делом.
5. Саопштава ученицима да су дошли до последњег инструмента из групе са диркама, који ће препознати слушањем композиције Танго - Астора Пјацоле.
5. Закључују да је последњи инструмент који обрађују на овом часу хармоника, пошто су саслушали Танго, Астора Пјацоле.
Име инструмента пише на табли. Уводи их у причу о грађи хармонике након информисања ученика о периоду њеног настанка, и разлога због ког су многе композиције изворно писане за друге инструменте транскрибоване за њу. Пушта последњи звучни пример: Турски марш - Волфганаг Амедус Моцарт, објашњавајући да је то дело првобитно написано за клавир, а потом извршено прилагођавање за хармонику. Задаје им задатак пре слушања, да обрате пажњу на темпо и динимаку композиције.
Пишу име инструмента у свесци. Прате наставникову причу о хармоници. Одређују темпо и динамику у композицији Турски марш, Волфганга Амадеуса Моцарта, слушајући њену транскрипцију за хармонику.
Део часа:
Завршни део
Трајање:
10 минута
Активност наставника
Активност ученика
Поставља питања из рубрике Знам, умем, разумем, у уџбенику на страни бр.114.
Одговарају на питања из рубрике Знам, умем, разумем, у уџбенику на страни бр.114.
Уколико остане врменена на крају часа, даје упутство ученицима о илустровању звучног примера композиције за клавир: Арабеска бр.1-Клод Дебиси.
Илуструју звучни пример композиције за клавир: Арабеска бр.1-Клод Дебиси, уколико остане времена на крају часа.
Запажања наставника:
Изглед табле Инструменти са диркама 1. ОРГУЉЕ Слушање музике: - Јохан Себастијан Бах-Токата и фуга, де мол - Јохан Себастијан Бах-Токата и фуга, де мол, одломак из филма Фантазија Волта Дизнија 2. ЧЕМБАЛО Слушање музике: - Непознати аутор-Greensleeves - Јохан Себастијан Бах-Прелудијум и фуга у Це дуру 3. КЛАВИР Слушање музике: - Франц Лист-Мађарска рапсодија број 2 - Фредерик Шопен-Валцер у цис молу 4. ЧЕЛЕСТА Слушање музике: - Џон Вилијамс - Музика из филма Хари Потер - Петар Иљич Чајковски - Игра шећерне виле из балета Крцко Орашчић 5. ХАРМОНИКА Слушање музике: - Астор Пјацола - Танго - Волфганаг Амедус Моцарт - Турски марш