ПРИМЕР ДНЕВНЕ ПРИПРЕМЕ
(основна школа) (место)
Наставни предмет: Биологија Разред и одељење: Школска година: 2019/2020. Датум реализације часа:
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС (наставник)
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС Назив наставне теме:
Јединство грађе и функције као основа живота
Назив наставне јединице:
Поглед у микросвет
Редни број часа:
1
Тип наставног часа:
обрада
Циљ часа:
Разумевање појма микроскоп и микросвет
Образовни задаци:
– Обнаваљање градива о ћелији из претходног разреда – Упознавање ученика са појмом микроскопом – Разумевање његове примене у биолошким истраживањима
Функционални задаци:
– Развијање интересовање за биолошка истраживања и микроскопирање
Васпитни задаци:
– Развијање радних навика и самосталности – Подстицање радозналости
Исходи:
Ученик ће бити у стању да: – објасни појам микроскопа – наброји делове микроскопа – препозна делове микроскопа – опише намену микроскопа у биолошким истраживањима
Облици рада:
Фронтални, индивидуални
Наставне методе:
Вербално-текстуална, демонстративно-илустративна
Корелација:
Српски језик, математика (основни појмови геометрије, јединице за мерење дужине), историја (велика открића)
Наставна средства:
уџбеник, табла, микроскоп, микроскопске плочице
Литература:
уџбеник за шести разред основне школе, др Милица Маркелић, др Ива Лакић, др Катарина Зељић, др Невена Кузмановић “Вулкан издаваштво“; Београд, 2019.
ЕЛЕМЕНТИ И САДРЖАЈ ЧАСА Део часа:
Уводни део
Трајање:
5 минута
Активност наставника
Активност ученика
Наставник поставља питања како би поновили градиво претходног разреда и подсетили се шта је то природа и шта је ћелија. Питања: 1. Шта је природа? 2. Како се истражује природа? 3. Шта је ћелија? 4. Који су облици и величине ћелија?
Део часа:
Главни део
Трајање:
25 минута
Активност наставника Наставник објашњава да све ћелије можемо да видимо, без обзира на њихову величину, захваљујући инструментима као што су лупа и микроскоп. Лупа је оптички инструмент који увеличава од 2-10 пута, док је микроскоп сложенији оптички инструмент који увеличава и до 2000 пута. Микроскоп који ради помоћу светлости назива се светлосни микроскоп. Наставник показује светлосни микроскоп и објашњава његове делове: – Постоље – Кондензор – Мали и велики завртањ – Сточић – Објектив – Окулар Након што су записали делове микроскопа и упознали се са његовом грађом, наставник објашњава који је принцип рада микропскопа и која су најважнија својства микроскопа. Увеличање микроскопа нам говори колико пута је слика већа од посматраног објекта. Резолуција микроскопа нам говори о квалитету слике коју можемо добити.
Ученици се активно укључују у разговор и одговарају на постављена питања Повезују нове појмове са претходно стеченим знањем Изводе закључке Проналазе и користе податке у уџбенику на постављена питања. Ученици набрајају ћелије различитих величина које су научили у претходном разреду
Активност ученика
Слушају и усвајају појам микроскопа и разумеју његову улогу Посматрају делове микроскопа које наставник показује Записују делове микроскопа Препознају и именују лабораторијски прибор Записују податке са табле Цртају и обележавају лабораторијско посуђе
Део часа:
Завршни део
Трајање:
10 минута
Активност наставника
Активност ученика
Наставник поставља питања како би проверио/-ла оствареност исхода на основу њихових одговара Питања: 1. Шта је лупа? 2. Шта је микроскоп? 3. Који су основни делови микроскопа? 4. Који је принцип рада микроскопа? 5. Која су најважнија својства микроскопа?
Ученици се јављају и одговарају на постављена питања Бележе домаћи задатак
Задаје домаћи задатак, како би утврдили градиво и спремили се за следећи час (урадити питања са страна 15 и 16 у уџбенику)
Запажања наставника:
Изглед табле СВЕТЛОСНИ МИКРОСКОП ОСНОВНИ ДЕЛОВИ: ОБЈЕКТИВ И ОКУЛАР – увеличавајућа стакла КОНДЕНЗОР – усмеравање светлости ПОСТОЉЕ СА ИЗВОРОМ СВЕТЛОСТИ СТОЧИЋ МИКРОСКОПА ЗАВРТЊИ ЗА ИЗОШТРАВАЊЕ СЛИКЕ ЗАВРТЊИ ЗА ПОМЕРАЊЕ ПЛОЧИЦЕ ОСНОВНА СВОЈСТВА: МОЋ УВЕЛИЧАВАЊА – увеличавање објектива и увеличавање окулара РЕЗОЛУЦИЈА – квалитет слике