Predlog pripreme za geografiju_Vulkan znanje

Page 1

ПРИМЕР ДНЕВНЕ ПРИПРЕМЕ

(основна школа) (место)

Наставни предмет: Географија Разред и одељење: Школска година: 2019/2020. Датум реализације часа:

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС (наставник)


ПРИПРЕМА ЗА ЧАС Назив наставне теме:

Географија Европе

Назив наставне јединице:

Географске регије Европе

Редни број часа: Тип наставног часа:

обрада

Циљ часа:

Упознавање и усвајање критеријума за регионалну поделу Европе

Образовни задаци:

Научити које су регије Европе, као и основне карактеристике сваке од њих

Функционални задаци:

Оспособити ученике за самостално коришћење географске карте и показивање регија Европе на њој

Васпитни задаци:

Уважавање различитости које се односе на карактеристике сваке регије Европе

Исходи:

Ученик ће: – На карти јасно знати да одреди регије Европе – Познавати основне карактеристике сваке Европске регије – Познавати разлоге и критеријуме регионалне поделе – Знати који народи живе у свакој регији Европе – Навести друштвено – географске разлике између регија

Облици рада:

Фронтални, индивидуални, комбиновани

Наставне методе:

Монолошко-дијалошка, илустративно-демонстративна

Корелација:

Историја (Европа у средњем веку)

Наставна средства:

Карта света, карта Европе, нема карта, уџбеник, фотографије

Литература:

Географија за 6. разред основне школе, аутор Јелена Поповић, Вулкан издаваштво, Београд, 2019. Географски атлас , група аутора, Геокарта и ЗУНС, Београд, 2005.


ЕЛЕМЕНТИ И САДРЖАЈ ЧАСА Део часа:

Уводни део

Трајање:

5 минута

Активност наставника

Активност ученика

Поставља питања: Која је основна подела географије? Каква је разлика између физичке и друштвене географије?

Одговарају на питања.

Наводи ученике да објасне шта подразумева регионална подела.

Изводе закључке и дају објашњења.

Активно учествују у дискусији.

Најављује наставну јединицу и пише запис на табли.

Део часа:

Главни део

Трајање:

30 минута

Активност наставника

Активност ученика

Уводи појмове: Регионална географија и географска регија. Утврђује критеријуме на основу којих се издвајају географске регије Европе.

Записују нове појмове

Задаје да сваки ученик у немој карти обоји регије различитим бојама.

Уцртавају задато у немој карти

Дели ученике на пет група које на основу уџбеника утврђују карактеристике регија.

Дискутују

Пружа помоћ ученицима у раду и усмерава их на илустрације у уџбенику.

Уписују критеријуме за издвајање регија Раде у групи и излажу закључке групног рада


Део часа:

Завршни део

Трајање:

10 минута

Активност наставника

Активност ученика

На основу питања на крају лекције, са ученицима систематизује наставну јединицу. Издваја историјске и културне занимљивости Јужне Европе. Приказује занимљиве фотографије појединих регија (на пројектору, рачунару, или на други начин).

Одговарају на постављена питања усмено. Повезују географска и историјска знања о Јужној Европи.

Запажања наставника:

Изглед табле Географске регије Европе - Основна подела географије? - Регионална географија - Географска регија Регије Европе: 1. Северна 2. Источна 3. Западна 4. Јужна 5. Средња

Критеријуми регионалне поделе: • Природни • Историјски • Становништво • Економија


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.