Predlog pripreme za likovnu kulturu 6_Vulkan znanje

Page 1

ПРИМЕР ДНЕВНЕ ПРИПРЕМЕ

(основна школа) (место)

Наставни предмет: Ликовна култура Разред и одељење: Школска година: 2019/2020. Датум реализације часа:

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС (наставник)


ПРИПРЕМА ЗА ЧАС Назив наставне теме:

Уобразиља

Назив наставне јединице:

У свету маште

Редни број часа: Тип наставног часа:

обрада, практичан рад

Циљ часа:

Развијање маште ослањањем на властите креативне потенцијале кроз замишљање нечег што је познато на нове и неуобичајене начине

Образовни задаци:

Разумевање утицаја постојећих визуелних представа анимираних јунака и филмских ликова на њихово другачије виђење и замишљање; упознавање са различитим митовима, легендама, бајкама и причама које су претходиле њиховим филмским адаптацијама; повезивање карактеризације ликова и њиховог визуелног приказа на филму

Функционални задаци:

Оспособљавање за критичко анализирање устаљених визуелних представа и њиховог утицаја на имагинацију; истраживање нових путева за решавање неког проблема

Васпитни задаци:

Неговање дијалога у заједничкој изградњи нових сазнања; подстицање критичког духа у сагледавању властитог рада и радова других

Исходи:

Ученици ће на крају часа знати да: критички анализирају утицај фиксираних визуелних приказа књижевних ликова на њихова виђења истих и да заједно осмишљавају туристичко место из света маште; ликовно обликују своје омиљене анимиране јунаке полазећи од онога што су прочитали, а не о ономе што знају о њима на основу постојећих приказа њиховог изгледа; упоређују различита виђења истих анимираних јунака или филмских ликова;

Облици рада:

фронтални, рад у пару, индивидуални, групни

Наставне методе:

вербална, откривачка, метода сазнавања кроз праксу

Корелација:

српски језик (уочавање фантастичних мотива у одломцима из Српског митолошког речника, поређење текстуалних описа ликова из речника са визуелним приказима у анимираном филму Але и бауци), географија

Наставна средства:

рачунар, пројектор


Литература:

Ивић, И, Пешикан, А, Слободанка, А: Приручник за примену метода активног учења/наставе: Активно учење 2, Институт за психологију, Београд, 2001. Кулишић, Ш, Петровић, П. Ж, Пантелић, Н: Српски митолошки речник, Нолит, Београд, 1970.

ЕЛЕМЕНТИ И САДРЖАЈ ЧАСА Део часа:

Уводни део

Трајање:

10 минута

Активност наставника

Активност ученика

Подстиче ученике да у пару поведу разговор о томе како постојеће визуелне представе њихових омиљених анимираних јунака или филмских ликова насталих на основу бајки утичу на то како их они замишљају. Наводи их да упореде њихова виђења тих ликова након читања књиге и после гледања филма. Усмерава их ка уочавању везе између карактеризације књижевних ликова или стрип јунака и ликовног решења њиховог изгледа у филму или стрипу. Пита ученике да наведу примере филмова који представљају адаптацију неке бајке, приче, мита, легенде и сл. које су прочитали, као и цртаних јунака који су плод маште тражећи од њих објашњење шта је то што их чини фантастичним. Говори ученицима о туристичким дестинацијама које изгледају чудновато, фантастично и необично (нпр. Ледени хотел у Шведској, Подводни музеј у Мексику у уџбенику на стр. 89), о доживљају који треба да побуде код посетиоца и охрабрује ученике да заједно осмисле како би изгледало једно такво место из маште тражећи да сваки од ученика каже по једну занимљивост коју би то место садржало.

Ученици у пару разговарају о утицају визуелних приказа ликова из бајки у филмовима и анимираним филмовима на властита виђења и њихово замишљање истих ликова. Присећају се како су их замишљали нпр. после читања неке књиге, а како после гледања филма. Дискутују о томе да ли постоји веза између карактеризације књижевних ликова (нпр. вилењак Доби из Хари Потера у уџбенику на стр. 88) или јунака из стрипова (нпр. Бетмен у уџбенику на стр. 89) и начина на који су визуелно представљени. Наводе примере филмова које су гледали, а који су илустрација фантастичних светова из маште инспирисаних бајкама, причама, митовима, легендама и сл. Размењују искуства о цртаним јунацима који су плод маште, описују њихов изглед, истичу шта је то што их чини фантастичним. Слушају наставникову причу о Леденом хотелу у Шведској и Подводном музеју у Мексику и другим туристичким местима која су осмишљена да код посетиоца побуде имагинацију. Ученици заједно треба да осмисле како би изгледало једно такво место из маште, тако што сваки од ученика наводи по једну занимљивост коју би оно садржало, истичући његову посебност.


Део часа:

Главни део

Трајање:

30 минута

Активност наставника

Активност ученика

Пушта анимирани филм Але и бауци аутора Растка Ћирића. Подстиче ученике да искажу своје доживљаје ликова које су видели. Пита их како они замишљају але и бауке. Чита им одломке из Српског митолошког речника, а потом подстиче ученике да уоче шта је то необично и фантастично што одликује одређене ликове. Наводи их да упореде текстуалне описе неких од ликова из речника са њиховим визуелним приказима у анимираном филму. Задаје ученицима задатак из одељка Машти на вољу (стр. 90) где се од ученика тражи да на нов начин прикажу већ постојећег анимираног јунака. Усмерава њихов рад и помаже уколико је потребно.

Ученици гледају анимирани филм Растка Ћирића – Але и бауци. Откривају како је уметник исказао свој доживљај ликова из Српског митолошког речника њиховим превођењем у визуелни приказ. Након одгледаног анимираног филма разговарају о својим доживљајима виђеног, о томе шта им изгледа чудновато, фантастично, неочекивано, духовито и сл. Потом прелазе на стваралачке задатке у одељку Машти на вољу (стр. 90). На овом часу треба да замисле да њихов омиљени анимирани јунак, настао на основу неке бајке, изгледа другачије и да прикажу (нацртају, насликају, извајају) како га они виде, водећи рачуна да се не ослањају на постојећу слику, градећи визуелну представу на основу оног што су некад прочитали.

Део часа:

Завршни део

Трајање:

5 минута

Активност наставника

Активност ученика

Креира пријатну атмосферу за презентовање ученичких радова. Заједно са ученицима учествује у препознавању анимираних ликова које су они пробали да осмисле на нов начин. Подстиче их да се критички осврну на резултате свог рада и да прокоментаришу у којој мери су успели да своје виђење одвоје од онога што су већ знали о тим ликовима. Задаје им домаћи задатак да одговоре на питања у Дневнику посматрања у уџбенику на стр. 90. и да пробају да пронађу сличне примере на интернету или у окружењу.

Изводи се презентација радова. Ученици треба да погоде који анимирани јунаци су представљени. Ако има више приказа истих ликова, онда их упоређују. Воде дискусију о томе у којој мери су успели да се одвоје од онога што су видели да би изградили лик изнова. За домаћи задатак треба да одговоре на питања у Дневнику посматрања у уџбенику на стр. 90.

Запажања наставника:


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.