Predlog pripreme za srpski jezik 2_Vulkan znanje

Page 1

ПРИМЕР ДНЕВНЕ ПРИПРЕМЕ

(основна школа) (место)

Наставни предмет: Српски језик Разред и одељење: II разред Школска година: 2019/2020. Датум реализације часа:

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС (наставник)


ПРИПРЕМА ЗА ЧАС Назив наставне теме:

Авантура је почела – путовање

Назив наставне јединице:

Глаголи

Редни број часа: Тип наставног часа:

Обрада

Циљ часа:

Ученици треба да уочавају глаголе у тексту и разумеју да се глаголима исказује шта неко ради, шта му се дешава или се збива око њега.

Образовни задаци:

Уочавање глагола у лингвометодичком тексту и индуктивно закључивање о основним обележјима ове врсте речи. Разумевање значења глагола као врсте речи. Препознавање глагола у језичком контексту. Развијање основних знања о глаголима (значење глагола – радња, стање, збивање).

Функционални задаци:

Подстицање развоја слушне пажње. Оспособљавање ученика да разликују глаголе од других врста речи. Оспособљавање ученика за проналажење и упоређивање информација у линеарном и нелинеарном тексту. Богаћење речника (стетоскоп и др.).

Васпитни задаци:

Подстицање маште и хумора кроз разговор о тексту. Подстицање лепих манира кроз уочавање поступака ликова у тексту (сова нуди сендвич сапутницима; Адам љуби руке/крила). Развијање културе слушања. Развијање љубави према матерњем језику.

Исходи:

Подстицање маште и хумора кроз разговор о тексту. Подстицање лепих манира кроз уочавање поступака ликова у тексту (сова нуди сендвич сапутницима; Адам љуби руке/крила). Развијање културе слушања. Развијање љубави према матерњем језику.

Облици рада:

Фронтални, индивидуални, групни.

Наставне методе:

Метода разговора, метода текста.

Корелација:

Упознавање околине – временске непогоде – разликовање стварних од чудесних елемената у тексту. Разумевање улоге стетоскопа. Користити линкове из дигиталне верзије уџбеника.

Наставна средства:

В. Мићић, В. Вукомановић Растегорац, Српски језик 2 – уџбеник за други разред основне школе, Вулкан, Београд, 2019. Текст: „Киша глагола“, стр. 26–27. В. Мићић, В. Вукомановић Растегорац, Српски језик 2 – радна свеска уз уџбеник за други разред основне школе, Вулкан, Београд, 2019. Текст: „Киша глагола“, стр. 15.


Литература:

Д. Кликовац, Граматика српског језика за основну школу, Креативни центар, Београд, 2015. В. Милатовић, Методика наставе српског језика и књижевности, Учитељски факултет, Београд, 2013. В. Мићић, Синтакса просте реченице у разредној настави, Учитељски факултет, Београд, 2016.

ЕЛЕМЕНТИ И САДРЖАЈ ЧАСА Део часа:

Уводни део

Трајање:

5 минута

Активност наставника

Активност ученика

Емоционално-интелектуална припрема Контекстуализација/локализација приче. Наговештај да ће јунаци добити сапутника. Испитивање хоризонта очекивања. Нашим јунацима ће се ускоро у купеу придружити неко. Шта мислите ко? Шта ће се десити у наставку приче? Акустичка вежба: Учитељ пушта звукове тематски повезане с причом: сат куца, киша пљушти, сова хуче, грми. На крају се чује писак локомотиве. Шта чујете? Допуните моју реченицу оним што чујете: Чујем како нешто... (куца, пљушти, хуче). Сада чујем како... (грми). Чујем како локомотива... (пишти). Део часа:

Главни део

Трајање:

35 минута

Ученици се присећају приче о јунацима, путовања возом у потрази за књигом знања. Радња се смешта у купе воза. Исказују своја очекивања о наставку приче. Допуњују реченице именујући радње/ дешавања која се на снимцима чују. Записују на табли глаголе које су исказали у току акустичке вежбе: куца, пљушти, хуче, грми, пишти.

Активност наставника

Активност ученика

Лингвометодички текст Наставник чита лингвометодички текст приказан пројектором на белој табли. Питањима проверава разумевање текста: Какво је време затекло наше јунаке? Ко је ушао у њихов купе? Чиме је сова понудила Иву? Шта се догодило? Шта је у овом тексту нестварно? Уочавање језичке појаве Шта су учинили сиви облаци? Шта је Вукан тада урадио? Тада је и једна сова нешто урадила. Шта? А затим? А након тога? (Глаголи који се јављају у одговорима ученика већ су у тексту означени плавом бојом, те их не треба додатно маркирати.

Ученици одговарају на питања о садржају лингвометодичког текста.

Ученици у својим одговорима именују глаголе из текста (речи обојене плавом бојом): су прекрили, је потражио, провирила је, је села, извадила је, понудила је...


Међутим, ако је потребно ученике упослити у овој фази часа, може им се задати да подвуку у уџбенику речи које се налазе у њиховом одговору. У том случају и наставник на белој табли подвлачи глаголе из приказаног текста). Како је сова описала црвиће? Перје да... Како се Ива снашла у тој ситуацији? За своје другаре и себе је рекла: „Баш малопре...“ (Недовршене реченице користимо како бисмо навели ученике да глагол изговоре у оном облику у коме се он јавља у тексту). Затим је сова упитала шта то Адам... И? Шта је био одговор? Шта је сова затим учинила? Узела је сендвич и... А воз... Сендвич... и ... А шта је Адам до тада радио? А онда? Како је поздравио сову? А затим, шта се збило? Сова је приметила да ... Рекла је шаљиво: Само што печени глаголи... Тада се Адам сетио и рекао шта ће урадити... (истичемо сва три глагола). Утврђивање садржаја и значења Шта речи провирила је говоре о сови? Шта је сова урадила. Шта реч дремуцка говори о Адаму? Шта му се дешава. Шта реч сева говори о времену? Говори шта се збива. Итд. Те речи су глаголи. Најава наставне јединице Наставник записује наслов на табли. Уопштавање / постављање правила Шта означавају речи које су исписане плавом бојом? Шта означавају речи које се налазе на прозору воза? Правило записујемо на табли, или пројектујемо 27. страну из уџбеника на белој табли. Упућује ученике на задатак у уџбенику. Провера правила у новим примерима Први и други задатак у Радној свесци. Део часа:

Завршни део

Трајање:

5 минута

Проналазе означене речи које именују шта неко ради, шта је радио, шта се некоме дешава и шта се збива. Долазе до закључка да су то речи којима исказујемо шта неко ради, шта му се дешава или се збива око њега. Ученици записују наслов у своје свеске. Глаголи су речи којима исказујемо шта неко ради, шта му се дешава или се збива око њега. Раде задатак у уџбенику на стр. 27. Подвлачење глагола којих нема на прозору воза. Прецртавање глагола којих има на прозору, а нема их у причи. Раде прва два задатка у Радној свесци.

Активност наставника

Активност ученика

Језичка игра Кад сова прави сендвич. Учитељ дели ученике у неколико такмичарских група. Групе добијају речи/ именице на основу којих осмишљавају радње које сова треба да изврши са задатим предметима (хлеб, сир, шунка, кајмак, нож, салата, вода, цедиљка, краставац, ренде, со, љуска, јаје, виљушка, тигањ, фолија, кеса). Домаћи задатак Трећи задатак у Радној свесци.

Свака група треба да запише што већи број глагола. Сви глаголи треба да означавају радње које сова изводи приликом спремања сендвича. Сваки одговарајући глагол носи један поен (сече, маже, ређа, пере, цеди, ренда, соли, љушти, разбије, мути, пржи, умотава, везује...) На основу понуђеног упутства и предлошка ученици разврставају задате глаголе према значењу. Развијају значење појма глаголи (радња, стање, збивање).

Запажања наставника:


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.