Predlog dnevne pripreme_Glasovne promene, Vulkan znanje

Page 1

ПРИМЕР ДНЕВНЕ ПРИПРЕМЕ

(основна школа) (место)

Наставни предмет: Српски језик и књижевност 6 Разред и одељење: Школска година: 2019/2020. Датум реализације часа:

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС (наставник)


ПРИПРЕМА ЗА ЧАС Назив наставне теме:

Језик (Граматика)

Назив наставне јединице:

Гласовне промене

Редни број часа: Тип наставног часа:

Утврђивање

Циљ часа:

Утврђивање знања о гласовима и гласовним променама и припрема за контролни задатак

Образовни задаци:

Утврђивање градива из области фонетике. Примена знања у датим карактеристичним примерима. Активно учешће на часу и отклањање евентуалних нејасноћа.

Функционални задаци:

Припрема за контролни задатак. Систематично усвајање знања из граматике. Утврђивање стеченог знања из фонетике. Упознавање језичких појава и појмова из нормативне граматике. Навикавање ученика на стално вежбање. Оспособљавање ученика за препознавање типичних граматичких грешака и успешно служење српским језиком.

Васпитни задаци:

Неговање љубави према матерњем језику. Уочавање значаја понављања и сталног вежбања наученог градива. Развијање логичког мишљења код ученика. Развијање истраживачког духа код ученика према језичким законитостима.

Исходи:

Ученик ће бити у стању да: повеже граматичке појмове обрађене у претходним разредима са новим наставним садржајима; разликује гласове српског језика по звучности месту изговора; разликује врсте гласовних промена у једноставним примерима и примењује књижевнојезичку норму; доследно примењује правописну норму.

Облици рада:

Фронтални, индивидуални

Наставне методе:

Дијалошка, текстуална, аналитичко-синтетичка

Корелација:

Унутар самог предмета српски језик (област правописа)

Наставна средства:

Наставни листови, пано са поделом гласова, табла, фломастери, свеске ученика, Граматика

Литература:

Данијела Милићевић и Сунчица Ракоњац Николов, Граматика, Српски језик и књижевност за шести разред основне школе, Вулкан издаваштво, Београд, 2019. Ж. Станојчић, Љ. Поповић, Граматика српскога језика, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 2002. П. Пипер, И. Клајн, Нормативна граматика српског језика, Матица српска, Нови Сад, 2017.


ЕЛЕМЕНТИ И САДРЖАЈ ЧАСА Део часа:

Уводни део

Трајање:

8 минута

Активност наставника

Активност ученика

Разговарамо о савладаној области. Проверавамо решења теста бр. 3 у Граматици који су ученици радили као припрему за час. Служимо се табелама у Граматици (Подсетник) са поделом гласова и гласовним променама.

Ученицима су на претходном часу упућени да ћемо радити припрему за контролни задатак и да је потребно да обнове знања о гласовима и гласовним променама. Такође им је за домаћи задатак дато да ураде тест бр. 3 у Граматици како би имали увид у типове задатака из ове области.

Део часа:

Главни део

Трајање:

30 минута

Активност наставника

Активност ученика

Упућујем још једном ученике у циљ часа. Усмено понављамо градиво. Потом делим ученицима припремљене наставне листове и договарамо се да за израду задатака имају 15 -20 минута како бисмо стигли да проверимо тачност урађеног. Док ученици раде, помажем ученицима који слабије напредују и усмеравам их шта још морају да науче и како да савладају пређено градиво. Проверавамо решења задатака и отклањамо нејасноће. Задржавам се на тежим примерима и помажем ученицима да уоче законитости. Карактеристичне примере записујем на табли.

Ученици су упућени у циљ часа. Понављају наглас усвојена знања о гласовима и гласовним променама. Добијају наставне листове са прецизним упутством за израду и раде у договореном временском интервалу. Након тога, проверавамо тачност и ученици постављају питања у вези са примерима који су им нејасни. Бележе у свеске карактеристичне примере.

Део часа:

Завршни део

Трајање:

7 минута

Активност наставника

Активност ученика

Саопштавам ученицима своја запажања о томе како су савладали дату област. Говорим им јасно и прецизно шта још треба да вежбају како би се добро спремили за предстојећи контролни задатак. Подсећам их на већ утврђени систем бодовања задатака.

Ученици постављају питања у вези са контролним задатком који је идућег часа. Добијају јасне смернице шта треба да утврде и вежбају код куће.

Запажања наставника:


Изглед табле Гласовне промене вежбања

Карактеристични примери

НАСТАВНИ ЛИСТ 1. У следећој речи подвуци све безвучне сугласнике: П О С Л А С Т И Ч А Р Н И Ц А 2. Наведене гласове одреди по месту творбе (изговора): Д – ___________________________ Ј – ___________________________ Л – ___________________________

Х – ___________________________ П – ___________________________

3. Подвуци све звучне гласове у датој народној изреци: Н А Ј Е З И К У М Е Д , А У С Р Ц У Ј Е Д . 4. У наведеној реченици подвуци све безвучне зубне сугласнике: Н О С И Л А Ј Е И С Ц Е П А Н У П О Т К О Ш У Љ У И С Т А Р Е Ц О К У Л Е . 5. У датим паровима речи, подвуци ону која је правилно написана: БЕЗКОРИСТАН – БЕСКОРИСТАН БУРЕКЏИНИЦА – БУРЕГЏИНИЦА

РАШТРКАТИ – РАСШТРКАТИ ОТБРАМБЕНИ – ОДБРАМБЕНИ

6. Подвуци речи у чијој промени се не врши сибиларизација: СЕКА, НОГА, МАЈКА, КОЦКА, МЕЧКА, ЈУНАК 7. У следећој реченици подвуци све речи у чијим се облицима врши промена Л у О: СТИГАО САМ ВЕСЕО У МАЛО СЕЛО И СА ЖЕТЕОЦИМА СЛАТКО ЈЕО. 8. У следећој реченици подвуци све речи у којима је извршено јотовање: ОБИШЛИ СМО СТАРО УТВРЂЕЊЕ, САГРАЂЕНО ЈОШ У 16. ВЕКУ, КОЈЕ ЈЕ МНОГО ПУТА НАПАДАНО И БРАЊЕНО, АЛИ ГА НИСУ ОСВОЈИЛИ НИ НАЈЉУЋИ ПРОТИВНИЦИ. 9. Поред сваке речи напиши које су гласовне промене у њој извршене (број празних линија одређен је бројем извршених гласовних промена): а) СВАДБА ________________________ б) ЦРЊИ ________________________ в) СВЕШЧИЦА _____________________________, ______________________________ г) ЛИШЋЕ _______________________________, ______________________________ д) СПАСИОЦИ ____________________________, _______________________________ ђ) ЗЕЛЕМБАЋ _____________________________ е) ИШЧУПАТИ _____________________________, ______________________________


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.