Lots with ‘*’ are illustrated in the catalogue.
1. Live Sale
Thursday October 10 at 2 pm
Friday October 11 at 10 am & 2 pm
2. Viewing days
October 3 - 7 from 10 am - 6 pm
Verlatstraat 18, 2000 Antwerp
3. Collecting dates
By appointment on weekdays from October 14 to October 25 9 am - 12 am & 1 pm - 5 pm
Saturday October 25 10 am - 1 pm Verlatstraat 18, 2000 Antwerp
4. Buyer’s Premium
In the room 25%
Absentee bid 25%
Telephone bid 25%
Online platform (live.bernaerts.eu, Drouot or Invaluable) 28%
Aftersale 30%
Administrative costs €2 / lot
5. Telephone bids
From € 500
BERNAERTS AUCTIONEERS BV
Verlatstraat 20, 2000 Antwerp T +32 (0)3 248 19 21 www.bernaerts.be - info@bernaerts.be
Live Sale: WORKS ON PAPER, VALUABLE BOOKS & EDITIONS
Thursday October 10 2 pm Friday October 11 10 am & 2 pm
Viewing days: October 3 - 7 from 10 am - 6 pm
Experten: Elias Leytens & Peter Bernaerts Bailiff's Office Jan Weyns-Birgit De Troij (WDT bv)
© SABAM/ © Digital photo, layout & prepress: Studio Bernaerts ILL. cover p1. detail lot 1206, ILL. cover p4. detail lot 2169
ORDER OF THE SALE
Thursday October 10
2 pm
From the library of Boris Rousseeuw (1000-1281)
Friday October 11
10 am
Valuable books, arts, literature, modern prints and drawings (1500-1676)
Friday October 11
2 pm
Postwar prints, drawings and editions (2000-2226)
“Wat Boris deed was fantastisch, maar soms ook wat bedreigend”
Veilinghuis Bernaerts pakt uit met de verkoop bij opbod van misschien wel de allermooiste Tom Lanoye-collectie ooit. Meer dan 40 jaar lang verzamelde bibliofiel Boris Rousseeuw (1959-2024) álles van en over Lanoye. Tom vertelt over zijn wel erg speciale vriendschap met Boris.
“Ik heb Boris leren kennen aan het begin van mijn carrière. Samen met Rudy Vanschoonbeek leidde hij een literair blad, Rudy had een kleine uitgeverij. Ik trad voor het eerst op met een solo-voorstelling buiten Gent, in Antwerpen. Boris en Rudy kwamen kijken. Dat was begin jaren 80, in het Fakkeltheater. Boris was onmiddellijk een fan. We spraken en discussieerden over schrijvers als Jeroen Brouwers en Gerrit Komrij. Maar nog belangrijker: hij heeft mij de bibliofilie leren kennen. Voor Boris had ik daar alleen maar een hekel aan. Voor mij leken die boeken oude katholieke kloosterbibliotheekproducten: veel kalfsleer, goud op snee,… Van Boris leerde ik dat goud op snee niet per se luxe uitstraalt, het zorgde ervoor dat er geen kleine insecten tussen de bladzijden zouden terechtkomen.
In Boris zag ik iemand die helemaal gek was van bibliofilie Dat vond ik intrigerend. Door Boris zijn er al heel vroeg bibliofiele edities van werken van mij gemaakt. Hij heeft mijn allereerste manuscripten bewaard. Misschien had ik dat zelf niet gedaan. Ik was alleen maar maniakaal bezig met mijn carrière — toen in hoofdzaak: overleven zonder leraar te hoeven worden. Ik wilde voor mijn 30ste een verhalenbundel, een roman, een theaterstuk, een bundel satirische kritieken en een solovoorstelling. Ik was blij dat Boris manuscripten en andere papieren op een goeie manier beheerde en bijhield. Ik had er zelf de tijd niet voor toen. Anderzijds, het is maar materiaal. Ik heb geen persoonlijke band met dat materiaal. Die instelling helpt bij het schrijven en dat helpt ook bij het redigeren van teksten. Ik heb twee redactrices die mij alle kritiek moeten geven die ze kunnen geven en dat raakt mij niet meer persoonlijk. Het is materiaal. Mijn teksten zijn belangrijk, maar ze zijn geen emotioneel verlengstuk van mezelf. Intussen hou ik erg van de bibliofilie. Vooral omdat je er van alles mee kan uithalen. Bibliofilie is gegroeid vanuit teksten die goed beschermd moeten worden. Voor mij is het geworden tot een kruising van performance, beeldende kunst en literatuur. Boris was bij alle volgende stappen van mij niet meer zo enthousiast. Hij is het wel blijven volgen, hij zag wat ik wilde doen, maar hij is meer klassiek gebleven. Hij kwam graag in Portugal, waar hij van die heel klassiek gebonden boeken kocht.
In ‘De nagelaten gedichten’, mijn laatste uitgave in eigen beheer dank ik in het colofon Boris. ‘Met hartelijke dank aan B. voor bijzonder tijdelijk maecenaat’. Hij had mij wat geld geleend om de productie van die bundel te kunnen betalen. Elders heb ik het over B., de ongeneeslijke bibliofiel. Het is dubbel. Ik wist al heel vroeg dat ik alle dingen die ik nu ben en doe, dat ik die zou moeten doen. Ik was er volledig bezeten door. In Boris herkende ik ook dat absolute fanatisme. In ‘Vendu! Apologie van een Handelsreiziger’ schreef ik over Boris: ‘Hij bezit nu meer van mij dan ik zelf van mij bezit, iets waar ik afwisselend kwaad en dankbaar om kan worden. Ik verdenk hem ervan dat hij mijn onderbroeken steelt om ze ingelijst aan de muur ten toon te stellen.’ Soms werd het wat bedreigend. Boris was een verzamelaar die voorsprong wilde nemen op andere verzamelaars. Daarom belde hij geregeld naar mijn familie om stukken te kunnen kopen. Hij ging zelfs naar de boekbinder om de overschot ongebonden vellen op te halen. Tot ik aan de binder zei om niet gebruikte vellen te vernietigen.
Ook met zijn eigen pers, De Carbolineum Pers, kon hij een voorsprong nemen op andere verzamelaars. Zo drukte hij van mij ‘Brief uit Lissabon’, in de zomer van 1989. Als ik dat boekje nu terugzie… Het is geweldig. En het was op dat moment heel strelend. In die zomer ging ik met René naar Portugal. We gingen langs bij Gerrit Komrij om de zetproef van ‘Alles moet weg’ op te halen. Tijdens die reis zijn René en ik een koppel geworden. Boris had me gevraagd om toch zeker een brief te sturen vanuit zijn geliefde Portugal. Op 21 augustus 1989 stuurde ik hem een brief. We kwamen terug thuis en hij had die brief gezet en gedrukt. In het colofon staat: ‘Dit is het eerste exemplaar van De Carbolineum Pers, gedrukt op twee exemplaren.’ Een exemplaar voor mij, het andere voor Boris. Dat is natuurlijk fantastisch, maar ook een beetje creepy. Hij had mij van tevoren niks gezegd. Je denkt dat je een brief schrijft onder vrienden, maar tegen dat je thuis komt is dat al gecanoniseerd. Ik was toen te jong om dat helemaal te appreciëren. Dat was heel raar. Ik was vereerd, maar aan de andere kant: wanneer ik het op voorhand had geweten, zou ik meer mijn best gedaan hebben voor die brief. Maar het is nog altijd een heel mooie brief, ik heb niks om mij over te schamen. Nu is het echt fantastisch. Toen dacht ik: opgepast, we moeten uitkijken.
Boris wilde van werkelijk álles een boek maken Toen ik 65 werd, maakte Vincent Byloo voor Radio 1 de podcast ‘Viva Lanoye’. Een paar weken na de laatste uitzending kreeg ik van Boris alle teksten uitgetikt en ingebonden. Hij had er een boek van gemaakt en ik kreeg er een exemplaar van. Veel meer dan alle andere mensen had hij nog het geloof in boeken. Ik hou ook van het gesproken woord, van het ongrijpbare ervan. Een podcast moet voor mij geen boek worden. Maar daar dacht Boris anders over.
Boris liet voor zichzelf drie bundels kritieken van mij in één band binden en noemt dat ‘Critica trilogia’. De band heeft de kleuren van de vlag van het ANC, uit Zuid-Afrika. Waarom hij die kleuren heeft gekozen, weet ik niet. Het is in ieder geval een uniek exemplaar geworden, dat ik graag wil signeren. Als herinnering aan de ongeneeslijke bibliofiel Boris.
Er zit ook een pocket van ‘Het oude testament’ in zijn collectie. Het is mijn exemplaar, dat ik op school gebruikte. Ik herken mijn jonge handschrift. Ik zet toen geen puntjes, maar wel kleine bolletjes op de i. In de buurt van het Waasland wil dat zeggen dat men worstelt met zijn geaardheid. En sommigen uit Sint-Niklaas gaan daar wel heel lang mee door! Er staat een versje in dit boek: ‘Dit is een boek / Een boek van mij / En raakt het ooit zoek / En je vindt het in de hoek / Geloof dan wat ik zei / Dit is een boek / Een boek van mij’. Getekend: Tom. Ik vraag me af waar Boris dit boekje in godsnaam heeft gevonden?
Voor mij is De Doos het topstuk van Boris’ verzameling Via Boris leerde ik boekbinders Otto Koch en Julia Guns van handboekbinderij De Pers kennen. Samen met Otto bedacht ik deze doos, deze kist. Kijk naar de kleuren: zwart, geel, rood. Op het deksel staat een afbeelding van het Atomium, dat verwijst naar mijn geboortejaar 1958. Het is een prachtig uitgevoerde flightcase, met daarin de drie boeken van mijn Monstertrilogie. De trilogie gaat over een tapis pleinfamilie uit West-Vlaanderen, waar ik oorspronkelijk via mijn grootvader vandaan kom. Het eerste deel is gebonden in tapis plein, de schutbladen zijn toile cirée. Dat zijn echte Vlaams-Belgische materialen. Het tweede deel is gebonden in een dweil. België is trouwens het enige land dat in zijn dweilen de driekleur heeft verwerkt. De band is afgewerkt met stukken van fietsbanden en de schutbladen zijn Vileda-dweilen. Het laatste deel is het echte topstuk: gebonden in kokosmat. Ik herinner me dat Otto heel veel problemen had om de matten te kunnen plooien rond het boekblok. De schutbladen zijn hier bloemetjesbehang. De drie boeken hebben tricolore lintjes om ze dicht te binden. Van deze kist bestaan heel weinig exemplaren. Ik heb er een, mijn zus heeft er een. Maar verder?
Deze kist was voor mij heel belangrijk. Hierna was het hek van de dam. Ik wist: nu kunnen we om het even wat gaan doen. Zo kwam er ‘Ten Oorlog’, in een roestvrij stalen cassette met de boeken gebonden in drie soorten metaal: staal, aluminium en oxiderend, bijna uiteenvallend koper. Deze drie delen zijn verzegeld, met een loodje waarin een kroontje werd geperst; de tang waarmee dat gebeurde is vernietigd, dus je kunt dat nooit meer exact namaken. In de roestvrijstalen cassette laserde de smid Nico Spijkers, de broer van mijn uitgever, ook nog de titel Ten Oorlog.”
Tom Lanoye, 29.08.2024, met dank aan Filip Marsboom voor de transcriptie.
FROM THE LIBRARY OF BORIS ROUSSEEUW
1000-1020 Oude boeken
1021-1047 Julius De Praetere
1048-1053 Literatuur
1054-1075 Laurent Peeters
1076-1100 Moderne literatuur
1101-1132 Tom Lanoye I
1133-1164 De Carbolineum Pers I
1165-1189 Tom Lanoye II
1190-1225 De Carbolineum Pers II
1226-1253 Tom Lanoye III
1254-1279 De Carbolineum Pers III
1280-1281 Kamagurka
Statuten van het klooster Mariëndaal te Diest. Excerpt over de visitatie en verkiezing van een priores. Ca. 1450, met in 1463 en ca. 1500 bijgeschreven teksten.
Papier en perkament: 1 + 21 + 1 bladen, 148 x 108 mm.
Een hand (littera bastarda), behalve op fol. 20r°-21r°, werd er tekst bijgeschreven (twee handen: littera cursiva). Met een opengewerkte blauwe initiaal, acht regels hoog, rode en blauwe lombarden, twee regels hoog; rode en blauwe hoofdletters en paragraaftekens; rode titels. Op verso van voorplat annotatie in later handschrift: 'Voor het clooster van Mariendale tot Diest'. Op recto voorplat in nog later handschrift: 'Convent de/ Mariendael'. Orig. volle perkamenten kaft, boekblok gelost.
(€ 300-400)
(Antwerpse druk) Frans Vervoort, Die woestijne des Heeren: leerende hoe een goet kersten mensche, Christum, dlicht der waerheyt, sal na volghen in dese duyster woestijne des bedroefder werelts in allen duechden der volmaectheyt. Antwerpen, Hans van Liesveldt, woonende op die Cammerpoortbrugghe, inden Schildt van Artoys, 1551. In-12°. 2blanco, titel (met op verso Christus aan het Kruis), 320ff. Onvolledig (achteraan ontbreekt laatste sermoen). Volle perkamenten band uit de tijd, vlakke rug, sluitlinten gedeeltelijk ontbrekend. (€ 150-200)
1002*
(Vlaanderen) Pierre d'Oudegherst, Les Chroniques et annales de Flandres contenantes les Heroicques et tresvictorieux exploits des Forestiers & Comtes de Flandres. Anvers, chez Christophle Plantin imprimeur du Roy, 1571. In-4°. 2blanco, titel (met drukkersmerk Plantijn), (14), 340gen.pp., 2 blanco. Zeldzame eerste uitgave, gedrukt door Iehan Withage. Volle perkamenten band uit de tijd, vlakke rug.
Ex libris Colonel Rosolani. (€ 600-800)
1003*
(manuscript - liedboek) Een laat 18deeeuws liedboek. Manuscript in-oblong. 150 gen.ff. + 8 ff. + 'Taefel'. Bruine en Oostindische inkt. Frans-en nederlandstalig. Meerdere handschriften. Enkele gedateerd 1766-67. Curiosum met ruim 150 opgelijste liederen ('Travaillon travaillon', 'Den lollepots vriend', 'Contre l'amour', 'Laet ons drinken', 'Pelgrim liedeken', 'Un jour la bergère Annette', 'Liefde is als een meloen', 'Raetelen langhs de straet', ...) ten tijde van de Oostenrijkse Nederlanden. Volle lederen band uit de tijd, voorplat gebroken, rug op vier ribben (bovenaan lacune).
140 x 160 mm (€ 200-300)
(manuscript - banden in perkament) Een lot van twee handschriften, gebonden in perkament.
-Excerpta ex commentario compendiario P. Simeonis Roderici. In-12°. 84ff. 16de eeuws?
-Officium de S.Barbara. In-4°. 194ff. Handschrift in bruine en rode inkt door 'Suster Amelberghe Martyn die desen boeck gheeft gheschreven'.
Gedateerd 1690-92.
Bijgevoegd:
Een gevarieerd lot van drie 17de18de eeuwse uitgaven, gebonden in perkament:
- P. Rabus, De weergalooze dichter P.J. Beronicius. Amsterdam, Jan ten Hoorn, 1692. In-8°. Gegr. titel, titel, (31), 169gen.pp. Volledig met 4 enkelbladige kopergravuren van C. Luyken.
-De la Serre, Les délices de la mort. Bruxelles, chez François Vivien, 1631. In-8°. Titre (avec vignette), deux portraits gravés, (3), 284pp.num. Sans planches.
-Dominici Georgii, De antiquis Italiae metropolibus exercitatio historica. Rome, G. Plachus, z.d. In-4°. 1 blanco, titel, (xx), 200gen.pp.
Tot.: 5 ex. (€ 200-300)
(emblemata) Adriaan Van de Venne, Tafereel van de Belacchende Werelt, en des selfs geluckige Eeuwe, Goet Rondt, Met by-gevoegde RaedselSpreucken, aen-geweven in de Boer-Achtige Eenvoudigheit, op de Haegsche Kermis. Verçiert met Konstrijcke Af-beeldingen.
In 's Graven-Hage, Gedruckt voor den Autheur, ende by hem ende syne te koop, op de Turf-Marckt, inde drie Leer-Konsten, 1635. Titel (met vignet in houtsnede), (6), 280gen.pp. Titelgravure ontbreekt.
Volledig met 12 emblematische kopergravuren in de tekst, gegraveerd door Van de Venne, naar ontwerp van o.a. Daniel van Bremden, Pieter de Jode, Pieter Serwouters. Halve perkamenten band uit de tijd, vlakke rug. Ex libris AF. Renier, fils. (€ 200-300)
1006 (kruidenboek) Petrus Nylandt, De Nederlandtse Herbarius of Kruydtboeck, Beschryvende De Geslachten, Gedaente, Plaetse, Tijt, Oeffeningh, Aert, Krachten, en Medicinael gebruyck van alderhande Boomen, Heesteren, Boom-gewassen, Kruyden en Planten. Amsterdam, wed. van Michiel de Groot, 1682. Klein in8°. Titel (met gegr. titelvignet), (3), 342gen.pp. + register. Rijkelijk geïllustreerd met 153 in-texto houtsneden. Volle lederen band uit de tijd met rug op vijf ribben. (€ 200-300)
(wapenband - Gent) Almanach ofte oprechten Venetiaenschen Hemelmeter voor ... MDCLXXXXI. Door Mr. Theodor Caesmes mathematicus. Gent, Hendrick Saetreuver, 1691. Opstaand in-8°. 1 blanco, opdracht, titel (in rood-zwarte typografie), 7ff.
Ingebonden met: -Prognosticatie, 8ff., -Chronycke, 20ff., -Horticultura, dat is Hovenieringhe ofte instructie om t' Hovenieren, 15ff. Met uitslaande 'Groote Cyffer-getal van Een-mael een'.
Volle perkamenten wapenband uit de tijd, met vergulde staande leeuw en zuil aan wapen.
Bijgevoegd: een lot van 10 19deeeuwse almanakjes: Le vrai double Matthieu Laensberg pour 1837, Etrennes pour 1857, Les Amours/ hommage aux dames (s.d.), La fille raisonnable (s.d.), Enkhuizer Almanak (1880, 1882, 1890, z.d.), Le bon Matthieu Lensberg (s.d.), et autre. Tot.: 11 ex. (€ 150-250)
(histoire naturelle) Brisseau-Mirbel, Histoire naturelle. 28 vol.in-8°.
Ensemble incomplet contenant plusieurs tomes de l'histoire de la terre (t.2 & 3, avec 1 carte dépl.), des poissons (t.2, avec 3 pl.), des plantes (.3-8, avec 27 pl.), des reptiles (t.1-3, avec 45 pl.), des minéraux (t.2, 5, 6, 9-13, avec 16 pl.), des animaux (avec 7 pl.), des cétacées (avec 5 pl.), des quadrupèdes (t.30 & 31, avec 41 pl.), des singes (t. 35 & 36, avec 77 pl.) et des oiseaux (t. 15, 19 & 22, avec 29 pl.). Illustré de 250 planches gravées |hors-texte et une carte dépl. . Demi-veau brun clair, dos lisse orné de fleurons dorés. (€ 200-400)
(Zeeland- pamflet) Jean-Thomas La Fargue, De mof in de kakstoel of de lasterpen van Mentet Haykens... resideerende tot Sluys in Staats Vlaanderen. Den Haag, Mattheus Gaillard, 1758. In-8°. Titel, 110gen.pp. Kartonnen uitgeversbandje.
Ex-libris Théodore de Valenzi (18131855), Gents bibliofiel en edelman.
(jardinage) L.S.A.J.D.A. (A.J. Dezallier d'Argenville A.J.), La theorie et la pratique du jardinage, ou l'on traite a fond des beaux jardins appellés communément les jardin de plaisance et de proprete avec la maniere de dresser un terrain. Troisieme edition augmentée de plus de XXX. figures. La Haye, chez Jean Martin Husson, 1739. In-4°. Troisième édition. 1 blanco, titre, (3), 383pp.num. Complet des 42 pl. grav. dont la plupart dépl. Plein veau marbré d'époque, dos à cinq nerfs, caissons dor., titre sur dos. (€ 200-300)
1011*
(reizen - Azië) Wouter Schoutens Oost-Indische voyagie; vervattende veel voorname voorvallen en ongemeene vreemde geschiedenissen, bloedige zee- en landt-gevechten tegen de Portugeesen en Makassaren ... Verçiert met seer konstige koopere platen, soo van de voornaemste steden, als andere aenmerckelijcke saken; door den schrijver in Indien self geteeckent. Amsterdam, Jacob Meurs/ Johannes van Someren, 1676. In-4°. 1blanco, gegr. titel, titel, (4), gegr. portret, 328/253 gen.pp. + register. Geïllustreerd met 48 gegraveerde voorstellingen (waarvan 19 dubbelbladig) van tempels en steden (Arrakan, Colombe, etc.), veldslagen, etc. in Zuid-Azië en Indonesië. Volle kalfslederen band met rug op vijf ribben. (€ 1000-1200)
(Plantin) Thomas à Kempis, L'Imitation de Iesus Christ. Anvers, en l'Imprimerie Plantinienne de Balthasar Moretus, 1655. In-8°. 1blanco, titre gravé (rogné), (19), 420 pp.num. + table.
Complet des 5 pl. grav. h.-t. Demi-veau brun, dos lisse. (€ 100-150)
(Plantijn) Een gevarieerd lot van vijf Plantijn-uitgaven:
- Luis de Granada, Concionum quae de Praecipuis Sanctorum Festis in ecclesia habentur. Antverpiae, Ex officina Christophori Plantini, 1580. Titel (met drukkersmerk), 527 gen.pp.
Recent vol perkament.
- Iacobi Wallii e societate Iesu Poematum. Editio altera. Antwerpen, Ex Officina Plantiniana Balthasaris Moreti, 1657. Klein in-8°. Titel, (11), 394 gen.pp. Vol perkament. - id., Editio tertia, 1669. Volle perkamenten band uit de tijd, vlakke rug.
- Francisci Mauri Hispellatis minoritae Francisciados libri XIII. Antverpiae, Ex officina Plantini, 1582. 2blanco, titel, (7), 378 gen.pp., (2). Volle perkamenten band uit de tijd, vlakke rug.
- Sacrosancti et oecumenici Concilii Tridentini. Antverpiae, Ex Officina Plantiniana apud viudam & filio Io. Moreti, 1611. In-8°. 3 blanco, titel, 269 gen.pp. + index. Volle perkamenten band uit de tijd, vlakke rug.
Tot.: 5 ex. (€ 150-250)
(Nederlanden - Holland) Jan Wagenaar, Vaderlandsche Historie, vervattende de geschiedenissen der nu Vereenigde Nederlanden. Amsterdam, Johannes Allart, 1790-96. 21 vol. in-8°.
Geïll. met 143 gegraveerde voorstellingen (portretten en zichten) en 6 uitslaande kaarten.
Halve lederen band uit de tijd met rug op 5 ribben, titel en boekdeel op rood-en groenlederen etiket. (€ 300-500)
(chirurgie) René Jacques Croissant de Garengeot, Traité des opérations de chirurgie, fondé sur la Mécanique des organes de l'homme, & sur la Théorie & la Pratique la plus autorisée, enrichi de cures très singulières, et de figures en taille douce, représentant les attitudes des opérations. Troisième édition, revuë, corrigée et augmentée par l'Auteur. Troisième édition. Paris, Chez Cavelier, 1748. 3 vol. in-8°. Titre, (xviii), (18), 476 pp.num./ titre, 468 pp.num./ titre, 472 pp.num. Complet des 24 planches gravées h.-t. représentant des scènes animées d'opérations chirurgicales (trépanation, amputation, taille de la pierre, etc.). Plein veau marbré d'époque, dos à cinq nerfs, tr. marbr. (€ 200-300)
1016
(verloskunde) Hendrik Van Deventer, Manuale operatien, zynde een nieuw ligt voor vroed-meesters en vroed-vrouwen. Tweede druk. Leiden, by Jan en Hermanus Verbeek, 1734. In-4°. 1blanco, portretgravure, titel, (9), 363gen.pp. + appendix.
Ingebonden met: Nader vertoog van de sware baringen. Titel, (6), pp.351-465. Volledig geïllustreerd met 40 gegraveerde voorstellingen. Volle lederen band uit de tijd, goudgestempelde rol- en lijnstempels als kader op platten met rug op vijf ribben, goudversierde tussennerven. Voorplat los.
(€ 150-250)
(physique) Abbé Nollet, Leçons de physique expérimentale. Paris, chez les frères Guerin, 1745-53. 7 vol. in-8°. Richement ill. de planches gravées dépl. représentant les instruments et appareils de physique utilisés par l'abbé Nollet lors de ses leçons publiques. Mélange d'éditions, comme à la plupart des exemplaires rencontrés (i.e. tomes 1-5 seconde éd., tomes 6-7 troisième éd.)
Plein veau marbré d'époque, dos à cinq nerfs, caissons dorés. Tomes 1-5 avec étiquettes de cuir brun et vert, tomes 6-7 de cuir rouge.
(€ 200-400)
1018
(botanica - pharmacie) Nicolaes Lemery, Woordenboek of algemeene verhandeling der enkele droogeryen (.) in 't Nederduitsch gebragt door C. v. Putten Pz. en I. de Wit. Rotterdam, Beman, 1743. Franse titel, (1), titelgravure, (24), 772gen.pp. (72).
Volledig met 25 uitslaande prenten met telkens 16 beelden van planten en dieren.
Volle lederen band uit de tijd met rug op vijf ribben.
(€ 200-300)
1019*
(reizen) Pieter Van der Aa, Naaukeurige versameling der gedenk-waardigste zee en land-reysen na Oost en WestIndiën: mitsgaders andere gewesten, ter eerster ontdekking en soo vervolgens van verscheyde volkeren, meerendeels door vorsten, of maatschappyen derwaarts gesonden, gedaan; waar van eenige noyt gedrukt, andere nu eerst uyt haar oorspronkelijke taalen overgeset, en sommige merkelijk verbeterd zijn; beginnende met het jaar 1246. en eyndigende op dese tijd; zijnde een waaragtige en bondige beschrijving van veele vreemde koningrijken, landschappen en steeden, der selver benamingen, gelegentheden, sterktens, stroomen, zee-havens, goud-en-silver-mijnen, peerl-visseryen, en menigvuldige wonderen; benevens de oorlogs-daden en gedenk-waardige bedrijven der ontdekkers, in her op-doen deser landen voorgevallen; voorts hunne gevaarlijke en seldsame ontmoetingen, merk-waardige geschiedenissen, grouwsame verwoestingen, voorname volk-plantingen en vestiging der koopmanschappen aldaar. Alles doorgaans met nodige land-kaarten, menigte konstprinten, en bequame registers verrijkt.
26 (van 29) vol. in-8°. Delen 11 en 25 ontbreken, alsook het tweede boek van deel 13.
Overvloedig geïllustreerd met 516 gegraveerde prenten w.o. 94 kaarten. Sommige met scheurtjes of lacune. Overzicht van de meest gedenkwaardige reizen naar Oosten West-Indië, van 1246 tot 1696.
Halve lederen band uit de tijd met rug op vijf ribben, titel op roodlederen etiket, deel 22 perkamenten band. (€ 1200-1400)
1020
(Amerika) William Robertson, Geschiedenis van America. Uit het Engelsch vertaald. Amsterdam, Yntema & Tieboel, 1778. 4 vol. in-8°. Geïll. met 4 uitslaande kaarten en 1 uitslaande prent.
Halve lederen band uit de tijd met goudversierde rug op vier ribben, titel en boekdeel op rood-en groenlederen etiket.
Bijgevoegd: Id., Histoire de l'Amérique. Paris, Janet & Cotelle, 1818. 3 vol. in-8°. Geïll. met vier uitslaande kaarten en een gegraveerde plaat.
Orig. halve band in blauw kalfsleer, rug op vier ribben. Tot.: 7 ex. (€ 200-300)
JULIUS DE PRAETERE (1879-1947)
Exposition Trienale de Beaux Arts Gand, 1895. Au 28 Octobre.
Catalogus. 8vo. 148 gen.pp. Vermelding '2e Édition'.
Ingenaaid onder orig. geïll. cover (De Praetere).
Bijgevoegd: Cataloog der Schilder- en Beeldhouwwerken. Tentoonstelling van 'Kunst en Kennis'. Gent, 6 - 14 maart 1898. 8vo. 6p.
Geniet onder orig. geïll. cover (De Praetere).
En: 'Kunst en Kennis/ Cataloog der Provinciale Tentoonstelling Gent 1899'. 8vo. 31 gen.pp.
Ingenaaid onder orig. geïll. omslag.
En: Almanak van het TSG 'T Zal Wel Gaan'. Jaargang 1901.
12mo. Ingenaaid onder orig. geïll. cover (De Praetere). Samen met twee ident. ex.
En: Idem. Almanak 1900. Ingenaaid onder orig. geïll. cover. Deze catalogi geven een kleine inkijk in de vroege activiteiten/ productie van Jules de Praetere. Zo zijn er de twee covers die hij nog in volle Art Nouveau-stijl ontwerpt. De eerste, uit 1895, hij is nog maar 16 jaar dan, tekent hij met 'Jules Depraetere'. 'Kunst en Kennis' was de vereniging van leerlingen en oud-leerlingen van de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten van Gent. De expo in 1898 was hun allereerste wapenfeit als zodanig. Voor de cover van de catalogus uit 1901 leverde De Praetere een ontwerp af dat geheel in lijn lag met diegene die hij voor L.J. Veen ontwierp.
(€ 100-200)
'Jules De Wette/ Décoration Artistique'.
Reclamedrukwerk. Lijncliché op zwaar bruin papier. Met kleine retouche in witte gouache en zwarte inkt.
Bijgevoegd: Uitnodiging voor expo bij 'De Nederlandsche Boekhandel', Gent 1901.
Groene druk op gevergeerd papier. Samen met de Franstalige versie.
En: 'L'exposition de travaux typographiques allemands organisée par la Maison des Arts décoratifs (de Praetere et Sneyers)', 9 - 18 juillet, 1912. Georganiseerd door 'Maison de Livre'.
Uitnodigingskaart, gevouwen.
En: Twee facturen van 'De Coene Frères' uit Kortrijk, 19241929. Met briefhoofd in zwart en roestbruin, ontworpen door De Praetere.
En: Titelpagina Krefeld-catalogus. Uitgeknipt. (€ 100-200)
1023*
'Tentoonstelling van het Kunstverbond der Vlaanderen in den Skating-ring...', 1897. Kleurenlithografie. Getekend in de steen, met vermelding van de drukker (Heins, Gent).
Uitermate zeldzaam. (€ 400-600)
Lot van vier originele ex-librissen:
- Frank Lateur (Stijn Streuvels). Gesigneerd in potlood op verso.
- Prosper Claeys.
- Octaaf Goeminne.
- Philippe Baut. Alle gemonteerd op drager, verschillende afmetingen.
(€ 100-200)
Ausstellung Vlämischer Künstler im Kaiser Wilhelm Museum Krefeld - Juli Sept. 1898. (Gent, Jules de Praetere, 1898). Kl. 8vo. 31 romeins gen.pp.
Orig. versierde volle perkamenten band, sluitlint. Aan kop van de rug ontbreekt kleine stukje, achterplat wat donker. Voorts nagenoeg perfect exemplaar.
Heel zeldzaam in deze staat.
Dit is het allereerste boek dat De Praetere drukte/ verzorgde, en meteen ook (een van) de reden waarom de druk/ het verschijnen van Streuvels' 'Lenteleven' zoveel vertraging opliep.
(€ 600-800)
Lit.: Rousseeuw nr. 1.
1026
Prospectus voor 'Lenteleven' van Stijn Streuvels, 1899. 2 pp. en bestelstrook om terug te sturen (met plakband opnieuw aangekleefd).
Tweemaal met stempel 'Is verschenen'.
Licht gebruind. Zeldzaam.
Deze werd bijgevoegd in het tijdschrift 'De Vlaamsche School'. Diezelfde prospectus werd ook bijgevoegd bij 'Van Nu & Straks' (Nieuwe reeks, 3e jrg.), met onderaan naast het extra gedrukte derde blaadje de vermelding: 'Bij "Van Nu en Straks" gevoegd.'.
(€ 100-200)
Lit.: P. Thiers - Bibliografie van 'Lenteleven' in 'Jaarboek 7 van het Stijn Streuvelsgenootschap', 2001, p. 97-99
Stijn Streuvels, Lenteleven. Gent, Julius De Praetere, 1899. 8vo. 234 gen.pp.
Een van de 100 niet gen. exemplaren. Met handgeschreven opdracht op tweede blanco schutblad: 'Uit genegenheid en hoogachting/ aan Henry van de Velde./ Jules de Praetere'.
Orig. volle perkamenten band (De Decker - Lemaire). Met leeslint, sluitlinten ontbreken.
Indrukwekkend in zijn bescheidenheid, deze opdracht van De Praetere aan Van de Velde, de man die als eerste de private press introduceerde in onze contreien. Op zijn eigen pers 'La Joyeuse', drukte Van de Velde in 1895 de 'Six chansons' van zijn boezemvriend Max Elskamp. (€ 600-800)
Lit.: Rousseeuw nr. 2/ Thiers nr. 2.1/ Van Capelleveen 2017, p. 75-80.
1028*
Een van de 12 op de pers gen. luxe-ex., nr. 2, gesigneerd 'Julius de Praetere'.
Orig. volle bruin mar. band met vergulde stempel, ontworpen door De Praetere, op voorplat, rug op vijf ribben, kopsnede verguld, dubbele vergulde filet als omkadering van contreplats. Rug wat verbleekt. De 12 exemplaren werden naar alle waarschijnlijkheid gebonden door Elias P. Van Bommel (mail van Boris Rousseeuw, 30 april 2021).
Verbluffend exemplaar van deze uitermate zeldzame luxe-uitgave.
De 12 genummerde exemplaren werden alle (mogelijk) gebonden in een andere band. Tot op heden konden er vijf exemplaren gelokaliseerd worden, waarvan er drie dezelfde vergulde stempel op het voorplat hebben (cfr. Thiersexemplaar in bewaring EHC, Antwerpen).
(€ 4000-6000)
Lit.: Rousseeuw nr. 3; Thiers 2.2. Detail lot 1028
1029*
Stijn Streuvels, Lenteleven. Gent, (Julius De Praetere), 1899. 8vo. 234 gen.pp. Een van de 100 niet genummerde exemplaren. Orig. volle bruine 'zeuglederen' band met Art Nouveau decor op voorplat, waarin auteur en titel gehoogd met verguldsel, op achterplat het drukkersmerk, een uil, verguld en geciseleerd, rug op vijf ribben rijkelijk versierd en verguld, vergulde flets op kapitalen en snedes, kopsnede verguld, met sluitlinten, gesigneerd door binder en ontwerper (De Decker - Lemaire/ De Praetere). Als Jules De Praetere in 1899 Streuvels' 'Lenteleven' drukt in zijn atelier aan de Korte Kalversteeg in het Genste Patershol, knoopt hij aan met de opgang van de private press in Europa. Zoals bij zovelen was uiteraard de Kelmscott Press van William Morris een lichtend voorbeeld. In onze contreien bestond zo'n initiatief toen nog niet echt. In Brussel drukte en gaf Edmond Deman luxueuze boeken uit met ondermeer werk of illustraties door Redon, Van Rysselberghe e.a. Rond 1895 maakte De Praetere kennis met Minne en De Sadeleer, die zich net vestigden in het toen zeer idyllische 'Lathem-aan-de-Leie'. Van Puyvelde verhaalt in de korte monografie dat hij zich koortsachtig wilde manifesteren in de kunsten en het met zijn schilderwerk zelfs schopte tot bij 'La Libre Esthétique' (1895). Maar in zijn zoektocht naar een lucratievere business, kwam hij na scholing in batikken, weven etc. uit bij het boekdrukken. Hij kocht zich een handpers en toog aan het werk. Volgens Karel van de Woestijne was hij het die aandrong dat De Praetere zijn eerste drukwerk een uitgave van Stijn Streuvels zou worden. Hoewel het, zoals vaak bij De Praetere, geen makkelijke onderneming zou worden, getuige nogmaals Van de Woestijne: 'De toewijding werd beloond met een genot dat ik niet vergeet, al was mijn rol van bemiddelaar tusschen schrijver en drukker niet steeds ene dankbare.'. Van zijn commerciële bandontwerpen, voor bv. de Nederlandse uitgever Veen, zijn er verscheidene algemeen bekend. Van privé-banden, naar origineel ontwerp van hem én uitgevoerd door een meester-boekbinder, zijn er tot op heden maar een handvol exemplaren opgedoken. Zo staat er een afgebeeld in de kleine monografie van Leo Van Puyvelde 'Prater' die dateert uit zijn Zürichse periode. Want op het moment dat De Decker - Lemaire de band maakt, woont en werkt De Praetere in Zwitserland. In de catalogus 'Exposition du Livre Moderne' (Plantin-Moretus, 1904), staat er onder nr. 941 een quasi identiek exemplaar beschreven, met de vermelding 'Envoi du Dr. N.J. Beversen, Zwolle'. Gelet op de datum van deze catalogus en die vermeld door De Decker - Lemaire, kan het niet om hetzelfde exemplaar gaan. In de catalogus 'Bibliofiele Uitgaven in Vlaanderen' wordt er mogelijk wel kort naar verwezen. Toch bleef het vanaf 1910 tot nu zo goed als helemaal onder de radar, tot het enkele jaren geleden opdook in een Gentse collectie. (€ 4000-6000)
Lit.: Rousseeuw nr. 2/ Paul Thiers - 'Een subliem Lenteleven?'. Jaarboek 27 (2021) van het Stijn Streuvels genootschap, p. 189-198, voor een uitgebreide bespreking van dit exemplaar.
1030
Herman Teirlinck, Verzen. Met 4 platen & versiersels. SinteMartens Laethem aan de Leie, (1900). 12mo. 40p. Een van de zeer zeldzame ex. op Japans. Ingenaaid onder orig. geïll. kaft. Er ontbreekt klein stukje onderaan de rug, enkele randen wat fragiel. Zeldzaam.
Het kaft is voor- en achteraan telkens geplooid rond een blanco blad.
Bijgevoegd: Idem. Ex. op beige gevergeerd papier. Ingenaaid onder orig. geïll. omslag, rug wat ingescheurd aan voorste kneep, onderaan ontbreekt stukje. Voorplat met heel lichte roestzweem.
Dit laatste exemplaar was de eerste De Praetere druk die Boris Rousseeuw ooit kocht (volgens eigen annotatie in potlood op eerste schutblad). (€ 300-500)
Lit.: Rousseeuw nr. 3.
1031*
Herman Teirlinck, Verzen. Met 4 platen & versiersels. SinteMartens Laethem aan de Leie, (1900). 12mo. 40 p. Een van de zeer zeldzame ex. op Japans. Met handgeschreven opdracht in zwarte inkt op tweede blanco schutblad door Jules de Praetere: 'Aan den heer/ Hector Van Houtte/ Juul de Praetere/ 20 - Juni - 1900.'.
Orig. roestbruine linnen band met orig. zijden sluitlinten. Rug, als steeds, wat verbleekt. Schitterend exemplaar. De illustraties zijn van de hand van De Praetere zelf.
Hector Van Houtte was de apotheker in Sint-MartensLatem, en nauw betrokken bij de activiteiten van de eerste zgn 'Latemsche Groep' en de kunstkring (met dezelfde actoren) 'Open Wegen' rond voornamelijk Karel van de Woestijne.
Volgens Rousseeuw bestaan er ook gebonden exemplaren op gevergeerd papier (naast de ingenaaide versie), voor elke bindwijze dus twee soorten papier. En om het band-verhaal nog ingewikkelder te maken, zoals vaak het geval bij De Praetere: Er bestaat minstens een ex. op Japans dat door De Decker-Lemaire in vol perkament gebonden werd (veiling Beijers, 1991). Daarnaast naam L.J. Veen rond 1903 ook enkele ingenaaide ex. over en stak die in een gebatikte perkamenten band, te koop aan 15 gulden (L.J. Veen, "Het Jaar 1904", p. 70).
En als kers op de taart deze opmerking van Adolf Herckenrath in een brief uit 1945 aan André de Ridder: 'À titre documentaire: weet ge, dat de 'Verzen' van Teirlinck, die De Praetere als uitgever-drukker vermelden, door Louis Van Melle werden gezet en gedrukt? Ik heb dat met mijn eigen ogen gezien.' (Letterenhuis, 68562/ 1094). (€ 600-800)
Herkomst:
Hector van Houte (opdracht en ex-libris, op contreplat, ontworpen door De Praetere); Adolf Herckenrath.
Lit.: Rousseeuw nr. 3.
1032
Stijn Streuvels, Lenteleven. Gent/ Amsterdam, Julius De Praetere/ L.J. Veen, 1901.
8vo. 234 gen.pp. Een van de 150 met de hand gen. ex., nr. 129 (op tweede blanco schutblad).
Orig. volle geel/ groene linnen band, sierstempel op voorplat, vlakke rug (stof achterste kneep ingescheurd) (Elias P. Van Bommel, niet getekend). Sluitlinten ontbreken. Technisch gezien is deze tweede druk (titeluitgave) de derde uitgave van 'Lenteleven' en de tweede door Jules de Praetere op handpers gedrukte oplage.
'Rond deze tweede druk van de Praetere zweeft enig mysterie. Omdat De Praetere bij het zetten van de eerste oplage (1899) van Lenteleven over onvoldoende loden letters beschikte was hij verplicht, telkens na het drukken van een katern het zetsel af te breken, om daarna het volgende katern te kunnen zetten. Om bij een eventuele herdruk die hinderlijke procedure te kunnen vermijden maakte De Praetere – net na het drukken van de eerste oplage (en nadat in de zetsels enkele correcties werden aangebracht) – van elk van de zetsels een stereotype (styp). Dit is een procedé waarbij in kartonachtig materiaal op een speciale pers een afdruk gemaakt wordt van een loodzetsel. Van deze kartonnen matrijs, de zogenaamde ‘styp’, kon – als ze in een oven verhard was – zo gewenst, een onbeperkt aantal keren een perfecte loden drukplaat gegoten worden. Per uitgave diende enkel de kartonnen styps (en dus niet het zetsel noch de loden drukplaten) bewaard te worden. Dit was een praktische en goedkope werkwijze. Voor het drukken van de tweede oplage (1901) beschikte De Praetere dus over de nodige styps met enkel de tekst, zonder de dubbele omlijningen en het sluitstuk. De omlijningen werden nadien bijgedrukt. De hele procedure nam heel wat minder tijd in beslag dan het zetten van de eerste druk. Dat zijn tweede druk gedrukt is vanaf hetzelfde zetsel als zijn eerste is bijgevolg maar schijn.
Er zijn echter toch kleine tekstverschillen omdat De Praetere – na het maken van de styps – nog enkele correcties aanbracht in het loden zetsel dat hij voor de eerste oplage gebruikte.'
(€ 300-400)
Herkomst: Ary Baggerman (ex-libris op contreplat)/ Boekhandel Jac. van der Meer, Deventer (label eveneens op contreplat).
Lit.: Rousseeuw nr. 4/ Thiers nr. 3.0.
1033*
Stijn Streuvels - Lenteleven. Gent/ Antwerpen, De Nederlandsche Boekhandel, (1903). 8vo. 234 gen.pp. Een van de 25 op de pers gen. luxe-exemplaren, nr. 25, met gesigneerd portret van Streuvels door De Praetere.
Orig. volle perkamenten band, titel, auteur en uitgever in goudopdruk op voorplat, vlakke rug met titel eveneens in goud, kopsnede verguld, leeslint. Het gaat hier om de titeluitgave van de tweede uitgave uit 1901 (opbindpartij, restant van de tweede oplage bij Jules de Praetere). In het voorwerk zijn de eerste twee bladen verwijderd en vervangen door drie aan de rug ingekleefde bladen, waarvan één buiten collatie. Schitterend exemplaar. (€ 800-1000)
Lit.: Rousseeuw nr. 4; Thiers 3.2. 1034
Werk van Stijn Streuvels, Victor de Meijere, Karel van de Woestijne. Versierd door Juul De Praetere. Antwerpen, s.n., 1899. 8vo. 128gen. pp.
Orig. gekartonneerde, met gemarmerd papier overtrokken, uitgeversband, vlakke rug, titelschild op rug en voorplat. Rug onderaan beschadigd (gerestaureerd door De Pers). Mogelijk uniek gebonden exemplaar. Bijgevoegd: Ingenaaid exemplaar. Rug beschadigd. (€ 100-200)
Herkomst (gebonden ex.): AABP Auctions, Book Art and Literature, The collection X. Amsterdam 2009. Lot 338.
J.v. Vondels/ Lucifer/ Treurspel. StMartens-Laethem - N.V. Kunstdruk & uitgave De Praetere - 1902. 8vo. 95 gen.pp. Een van de 200 met de hand gen. ex., nr. 58. Met drukkersmerk Veen op eerste en laatste schutblad. Orig. gekartonneerde, met gemarmerd papier overtrokken, band, vlakke rug met zwart titelschild. Slijtagesporen aan randen en hoeken, kneep rug onderaan ingescheurd. Band lijkt in zijn geheel wat verbleekt. Waterschade op voorplat.
Bijgevoegd: M.C. Wendelaar. Aantekeningen ivm Vondel's 'Lucifer', potlood, 4pp. 4to, met briefhoofd 'M.C. Wendelaar'.
En: 'Programma van de feestelijke vertooning ter eere van het 25-jarig bestaan van het Utrechts StudentenTooneel op donderdag 24 maart 1904'. Brochure, 8vo, 2pp. Op het programma stond Vondel's 'Lucifer'. (€ 100-200)
Herkomst: W.C. Wendelaar (naam en datum, 24 maart 1904, op eerste schutblad, cfr. datum opvoering bij het Utrechts Studenten-Toneel).
Lit.: Rousseeuw nr. 5.
J.v. Vondels/ Lucifer/ Treurspel. StMartens-Laethem - N.V. Kunstdruk & uitgave De Praetere - 1902. 8vo. 95 gen.pp. Een van de 200 ex., dit ex. bleef ongenummerd. Orig. gekartonneerde, met blauw/ grijs gemarmerd papier overtrokken, band, vlakke rug met zwart lederen titelschild. Slijtagesporen aan randen en hoeken.
Deze gekartonneerde band wijkt af van de 'standaard' kartonnages die Veen bij Brandt & Zoon liet vervaardigen. Gecombineerd met het feit dat dit ex. ook niet het klassieke drukkersmerk van L.J. Veen heeft op de extra schutbladen die ook telkens bijgebonden werden, kan doen vermoeden dat De Praetere zelf dit exemplaar liet binden alvorens de gehele oplage aan Veen te verkopen.
Uit de correspondentie tussen De Praetere en Veen komt ook naar voor dat De Praetere naast de vellen van de 200 exemplaren ook tien 'present exemplaren' opstuurde. Het lijkt moeilijk voor te stellen dat Veen in die tien exemplaren geen eigen drukkersmerk zou aangebracht hebben. Naast dit exemplaar bevindt er zich een zelfde exemplaar, met dezelfde kenmerken wat betreft (niet) nummering en ontbreken van drukkersmerk, in een privé-collectie.
(€ 200-300)
Lit.: Rousseeuw nr. 5.
J.v. Vondels/ Lucifer/ Treurspel. StMartens-Laethem - N.V. Kunstdruk & uitgave De Praetere - 1902. 8vo. 95 gen.pp. Een van de 200 met de hand gen. ex., nr. 18. Van deze uitgave werden er 25 ex. in volle lederen band gebonden, de overige verschenen in de al even klassieke gekartonneerde, met gemarmerd papier overtrokken, band.
Op eerste en laatste schutblad uitgeversadres van L.J. Veen.
Orig. volle bruine gespikkelde kalfslederen band, hoeken met drie gezwarte banden, afgeboord met vergulde filets, vlakke rug met gezwart titelvlak, twee (vernieuwde) sluitlinten die doorlopen over de rug (een beschadigd), kopsnede verguld, coupes met vergulde rolstempel. Voorplat licht verschenen, lichte slijtagesporen.
(€ 300-400)
Lit.: Rousseeuw nr. 5.
René De Clercq - Natuur. Gent - Jules De Praetere, 1903. 8vo. 128 gen.pp. Met de hand gen. ex., nr. 236. Met eigentijdse handgeschreven opdracht (niet van de auteur).
Uitgeversadres L.J. Veen op eerste en laatste schutblad (roest).
Orig. gekartonneerde band, gemarmerd papier, vlakke rug met titelschild. Band wat verbleekt, lichte slijtagesporen aan de randen. (€ 100-200)
Herkomst: Antiquariaat Van Herck/ René De Ruyter (aantekening).
Lit.: Rousseeuw nr. 6.
René De Clercq - Natuur. Gent - Jules De Praetere, 1903. 8vo. 128 gen.pp. Met de hand gen. ex., nr. 210. Op eerste en laatste schutblad uitgeversadres van L.J. Veen.
Orig. volle bruine gespikkelde kalfslederen band, hoeken met twee gezwarte banden, afgeboord met vergulde filets, twee sluitlinten die doorlopen over de rug (een beschadigd), kopsnede verguld, coupes met vergulde rolstempel (J. Brandt & Zoon). Lichte slijtagesporen. Zeldzaam in deze uitvoering.
Toen JDP in 1903 zijn titels verkocht aan Veen, maakte hij die wijs dat hijzelf van 'Natuur' al 200 exemplaren verkocht had in Vlaanderen (daarmee implicerend dat het dan in Nederland ook wel zou loslopen met de verkoop). Veen liep in de val en kocht 100 exemplaren (voor 100 frank). Hij liet daarvan de nummers 201 tot 225 binden in leder (10 gulden kostten die in de boekhandel) en 226 tot 300 in een kartonnen bandje met marmerpapier (ook 'bibliotheekband' genoemd, 2,5 gulden).
De nummers 1 tot 200 bestaan echter niet, buiten een of twee lage nummers die JDP als present kreeg van Veen (ook dat nog). Zo liet JDP zijn exemplaar, nr. 1, inbinden door De Decker - Lemaire. De Clercq zijn ex., nr. 2, dat die op zijn beurt aan zijn echtgenote schonk, bevindt zich in de collectie van het Letterkundig Museum in Den Haag. De nummering, 300, die vermeld staat in het colofon, is dus evenzeer fictie.
De 100 exemplaren waren overigens pas in de loop van de Eerste Wereldoorlog uitverkocht. (€ 400-600)
Lit.: Rousseeuw nr. 6.
Guido Gezelle - Kerkhofblommen. Julius De Praetere, (1903). 8vo. Gedrukt in zwart, met sierstempel op eerste blad.
Prospectus/ intekenbiljet voor de Gezelle-uitgave, gedrukt door De Praetere, in de handel gebracht door De Nederlandsche Boekhandel (ex. 1 - 100).
Er wordt eveneens reclame gemaakt voor het 'Noordsch-Vlaamsch Messeboekje' van Gezelle. Van de oplage door Veen in de handel gebracht (ex. 101 - 200) verscheen geen prospectus. Uitermate zeldzaam. (€ 100-200)
Guido Gezelle - Kerkhofblommen. St-Martens Laethem, N.V. Kunstdruk & Uitgave De Praetere, (1903). 8vo. 50 gen.pp. Grijs linnen band, twee sluitlinten. Bijgevoegd: Idem. Een van de 94 ex. die Veen in de (meest) gekende gekartonneerde band liet binden. Cfr. volgend lot. (€ 200-300)
Lit.: Rousseeuw nr. 7. Detail lot 1033
Guido Gezelle - Kerkhofblommen. St-Martens Laethem, N.V. Kunstdruk & Uitgave De Praetere, (1903). 8vo. 50 gen.pp. Een van de 200 ex. Dit is een van de 8 uitermate zeldzame ex. gebonden in volle bruine kalfslederen band. Met illustratie (houtsnede) gedrukt in oker op p. 8. Op eerste en laatste schutblad uitgeversadres van L.J. Veen. Orig. volle bruine gespikkelde kalfslederen band, hoeken met twee gezwarte banden, afgeboord met vergulde filets, voorplat met sierstempel, vlakke rug met gezwart titelvlak, twee sluitlinten die doorlopen over de rug (licht beschadigd), kopsnede verguld, coupes met vergulde rolstempel.
De versiering die op het voorplat gebruikt wordt is dezelfde als die De Praetere gebruikte bij Het Vader-huis van Van de Woestijne (eveneens uit 1903).
De oplage van 200 ex. werd verdeeld tussen de Nederlandsche Boekhandel en L.J. Veen, waarbij DNB de eerste honderd ex. verdeelde, en Veen de resterende 100.
Alleen de ex. die DNB in de handel bracht werden genummerd en hadden een colophon-pagina. Veen liet zijn eerste acht exemplaren in februari 1904 in vol kalfsleder binden bij J. Brandt & Zoon in Amsterdam, en 94 in de meest gekende (en voorkomende) gekartoneerde (overtrokken met kammarmer-papier) bibliotheekband. DNB liet hun eerste tien ex. in vol perkament binden, en de overige 90 in een grijs linnen band.
(€ 600-800)
Herkomst: 'HV' (intialen in inkt op tweede contreplat).
Lit.: Rousseeuw nr. 7.
1043
Karel van de Woestijne, Het Vader-Huis. (Gent), (Jules de Praetere), (1903). 8vo.
Een van de 100 met de hand gen. ex. op Hollands, nr. 119. Met drukkersmerk Veen op eerste en laatste schutblad (roest, zoals steeds)
Orig. gekartonneerde, met gemarmerd papier overtrokken, uitgeversband, vlakke rug met titelschild. Schitterend exemplaar.
(€ 300-400)
Lit.: Rousseeuw nr. 8.
1044
Karel van de Woestijne, Het Vader-Huis. (Gent), Julius de Praetere, (1903). In-8°. 40 pp. Een van de 20 luxe-ex. op Japans, met de hand gen., nr. 6. Met drukkersmerk van Veen op eerste en laatste schutblad.
Orig. bruine, gespikkelde kalfslederen band, hoeken met telkens drie gezwarte banden, afgeboord met vergulde filets, vlakke rug met titel in gezwart vlak, kopsnede verguld, coupes mùet vergulde rolstempel, twee sluitlinten (vernieuwd) (J. Brandt & Zoon, Amsterdam).
Voorplat licht verkleurd, kleine beschadiging ter hoogte van onderste sluitlint, rug met lichte slijtagesporen.
De befaamde illustratie (zowel in de bundel als op het voorplat), naar ontwerp/ tekening van De Praetere, werd volgens een lijncliché uitgevoerd. Deze illustratie werd ook gebruikt op het voorplat van de acht gebonden ex. van De Praetere zijn 'Kerkhofblommen' die Veen uiteindelijk in de handel bracht.
(€ 800-1000)
Lit.: Rousseeuw nr. 8; Paul van Capelleveen - Vlaamse private presses rond 1900/ Het ontweken voorbeeld van William Morris. Antwerpen, De Gulden Passer, Jaargang 95, 2017-1, p. 61-122.
1045*
Exposition des oeuvres de Georges de Feure. Paris, À l'Art Nouveau Bing, (1903). 8vo. 7pp.
Imprimé sur papier vergé. Avec au verso de l'avantdernière page, une inscription imprimée 'Section d'Art/ de Praetere/ Des Presse Plantijn/ Gand'.
Vélin d'éd. ill. d'une lithographie originale ( ?), ruban de fermeture en soie grise.
Extrêmement rare.
Jusqu'à récemment, il s'agissait d'un objet De Praetere totalement inconnu. Boris Rousseeuw ne savait pas non plus comment De Praetere était arrivé chez Samuel Bing en 1903, ou vice-versa, car il y avait à l'époque de nombreux imprimeurs compétents à Paris. A Liège, De Praetere avait travaillé dans une maison Art Nouveau, peut-être y a-t-il eu un contact ? En 1903, il vendit son atelier, très probablement à l'imprimerie Plantijn à Gand. Il est possible qu'il ait alors supervisé l'impression de cette édition. Le texte est imprimé avec le même lettrage que celui utilisé pour l'édition de Teirlinck et Gezelle.
Rousseeuw a noté à plusieurs reprises que le 'De Praetere était un meilleur communicateur qu'un vrai travailleur'.
(Boris Rousseeuw par courriel, 25.11.2021).
(€ 800-1200)
Guido Gezelle - Motto Album. Amsterdam, L.J. Veen, (1903). 12mo.
De tekening, ontwerp van De Praetere, die elke maand inleidt verschilt alleen in het kleine natuurelement dat de naam van de maand aan beide zijden flankeert. Orig. oranje linnen band met grote art nouveau stempel (eveneens naar ontwerp van De Praetere) op voorplat. Lichte slijtagesporen.
Bijgevoegd: Idem. Ex. in wijnrode linnen band en ex. volle donkerode volle lederen en simili-lederen band. (€ 100-200)
Lit.: J. Pauwels en B. Rousseeuw: Julius de Praetere als drukker en illustrator van Guido Gezelle. In 'Gezelliana. Kroniek van de Gezellestudie'. 2002/ 1, p. 79-95.
Stijn Streuvels - Een uitgebreide verzameling uitgaven (L.J. Veen) met bandontwerp door Jules de Praetere: Lenteleven (met portret van de schrijver door De Praetere als frontispice) - Dorpslucht (twee vol.) - Najaar - Stille Avonden - Zomerland - Het Uitzicht der Dingen - Najaar (twee x twee vol., bruine en groene band) - Dagen (eerste en tweede druk, blauwe en rode band).... - De VlaschaardZonnetij - Open Lucht - Doodendans. (€ 300-400)
Thomas Braun - Le livre des Bénédictions. S.l., Spectateur Catholique, 1900. 8vo. Tir. lim. et num. à la presse, un des 160 ex. du tirage courant, nr. 98. Avrec déd. aut. signée sur le prem. page de garde: 'à ma chère tante/ Albine/ Bien affectueusement/ Thomas Br./ 1 Mars 1902'. Br. sous couv. orig.
'Henri Braun, frère du poète et futur Dom Sébastien à Maredsous, réalisa l'ornementation gravée sur bois: un grand bois à la fontaine sur la reliure et 24 en-têtes et culs-de-lampes tirés en noir (le typographie est en noir et rouge), auxquels il convient d'ajouter 4 textes gravés: la date, l'incipit, l'explicit et le colophon.'. (€ 100-200)
Provenance: Victor Verougstraete (ex-libris par Julius de Praetere sur contreplat).
Lit.: P. de Sadeleer dans 'Bibliothèque littéraire d'un amateur' (Bruxelles, Librairie Simonson, 1988), lot 1.
1049
Karel van de Woestijne - Parabel/ Laethemsche Brieven over de Lente.
Opgenomen in: Een bundel letterkundige bijdragen. Amsterdam, C.A.J. Van Dishoeck, (1901). 8vo. Orig. groen linnen bedrukte uitgeversband, vlakke rug. Deze bundel verscheen als 'Letterkundig Bijblad' van het tijdschrift 'Cosmos. Revue illustrée, polyglote, mensuelle', 4e jaargang, 1901.
Bijgevoegd van dezelfde: Idem. Opgenomen in 'Een keur uit Flandria's Novellen' (Nrs 41-45, 52, 56, 58). Gent, Uitgeversmaatschappij Plantijn, (1903). 8vo.
Ingenaaid onder orig. omslag.
En: Laethemsche Brieven over de Lente aan Adolf Herckenrath. Arnhem, Hijman - Stenfert Kroese & Van der Zande, 1921. 8vo. 67 gen.pp.
Ingenaaid onder orig. omslag. Uitgave in de 'Palladium'-reeks.
En: Gedichten van Karel van de Woestijne. Haralem, Joh. Enschedé en Zonen, (1928). 8vo. Een van de 150 reguliere ex. op Hollands.
Orig. groien linnen band. De bundel werd samengesteld door Jan Greshoff naar aanleiding van de 50ste verjaardag van Van de Woestijne.
(€ 100-200)
Felix Timmermans - Pieter Breughel. Antwerpen, De Nederlandsche Boekhandel, 1928. 4to. 413 gen.pp. Niet geletterd ex. op Keizerlijk Japans (zeven aangekondigd in colophon). Getekend onder het colophon door auteur, drukker en uitgever.
Moderne volle lichtbruine mar. band met op voorplat Breugeliaans tafereel ingelegd in gekleurd marokijn, vlakke rug met eveneens ingelegde versiering (versiering voorplat en rug licht beschadigd), kopsnede verguld, contreplat en eerste schutblad van beige moiré, omkaderd met drievoudige vergulde filet, orig. omslag (R. Hespel). (€ 600-800)
FELIX TIMMERMANS (1886-1947)
Liers begijnhof in de sneeuw. Aquarel en Oost-Indische inkt. Gemonogrammeerd en getekend in inkt. Kader.
Met certificaat.
350 x 405 mm (565 x 625 mm) (€ 800-1000)
Een uitgebreide verzameling Bodoni-uitgaven:
- The Divine Comedy of Dante Alighieri. Verona, Printed for The Limited Editions Club New York, 1932. gr. 4to. Een van de 1500 op de pers gen. ex., nr. 186, gesigneerd door de drukker.
Orig. stoffen band.
- The Little Flowers of Saint Francis of Assisi. Verona, Printed for The Limited Editions Club New York, 1930. 4to. Een van de 1500 op de pers gen. ex., nr. 743, gesigneerd in potlood door de illustrator. Orig. volle stoffen band.
- The life of Benvenuto Cellini written by himself. Vero, Printed for The Limited Editions Club, 1937. gr. 4to. Een van de 1550 op de pers gen. ex., nr. 13, gesigneerd door de illustrator (Fritz Kredel). Orig. volle stoffen band.
- Walter Savage Landor. Imaginary Converstations. Selected and intriduced by R.H. Boothroyd.
Verona, printed for The Limited Editions Club New York, 1936. Gr. 8vo. Een van de 1500 op de pers gen. ex., nr. 1483, gesigneerd door Hans Mardersteig.
Orig. volle stoffen band.
Bijgevoegd: 15 andere uitgaven van of over Officina Bodoni, waaronder enkele uitgaven nog voor Teh Limited Editions Club. (€ 200-300)
Specimen. Antwerpen, J.-E. Buschmann, (1945). 4to. 147 gen.pp.
Orig. grijs linnen band met imprint van Buschmann, 'Al wat de Boschman plant ...', in goud op voorplat. Geen ex. in EHC. (€ 100-200)
1054
(boekbinden) Een gevarieerd lot boeken handelend over het verzamelen en binden van boeken met o.a. - veilingcatalogus Bibliothèque de feu M. Hector De Backer 1926, 5 vol. (rel. sig. De Meyer, Gent), - 4 annuaires de la Société des Bibliophiles et Iconophiles de Belgique 1912, 1918, 1921 et 1922 (rel. Laurent Peeters)
- Discours et lettres politiques de M. Casimir Perier. Un des 4 ex. (nr. 4). Plein chagrin bleu nuit, dos à cinq nerfs, tête dor., rel. sig. David. Et autres. Tot.: 16 ex. (€ 100-200)
1055*
LAURENT PEETERS (1879-1955)
Album met originele rugontwerpen en frottages van originele ruggen.
Potlood, inkt, aquarel, stempels. Alles gemonteerd op dragers.
Gekartonneerde privé-band.
Bijgevoegd: Album met rolstempels, 22 pp. en enkele sierstempels, 21 pp., die Peeters gebruikte.
Moderne gekartonneerde Bradel-band (De Pers, Antwerpen).
En: Encyclopédie - Roret/ relieur. Paris, L. Mulo, 1918. 12mo.
Volle bruine lederen band, platten met dubbele vergulde lijnstempel als omkadering, daarbinnen rijkelijk decor van roccaille-stempels met centraal op voorplat het monogram 'LP' en op achterplat de datum '1932', rug op vijf ribben met vergulde velden, titleschild, coupes met vergulde rolstempel, binnen eveneens vergulde rolstempel. Peeters' eigen exemplaar in een schitterende pastiche-band.
En: originele rolstempel.
En: dé monogram-stempel van Laurent Peeters die hij vaak bij zijn klassieke halve of kwart-banden gebruikte, onderaan rechts op het achterplat.
En: Brief van binder Auguste Kulche aan Boris Rousseeuw, kopie van brief Laurent Peeters aan Kulche, uitreksel uit het geboorteregister ivm Laurent Peeters, echtgenote en kinderen, kopie van verklaring van overdracht van atelier Peeters aan Hugo Puylaert, kopie van twee bladen met stempels gebruikt door Peeters uit het voormile bezit van Puylaert.
(€ 200-300)
(reliure) E. de Crauzat - Le Reliure Française de 1900 à 1925. Paris, Chez René Kieffer Relieur-Éditeur, (1932). 2 vol. 4to. 186/ 186 pp.num. Tir. lim. et num. à la presse, un des 500 ex. sur vélin teinté, nr. 190.
Rel. orig. en demi-mar. vert olive à coins, bordé d'un filet à frois, dos cinq nerfs, deux champs orné d'un encadrement d'un filet doré, autres champs ornés d'un décor géom. mos. de mar. vert, jaune et brun, têtes dorées, couvertures et dos (Laurent Peeters).
(€ 300-400)
1057
(reliure) Octave Uzanne - L'Art Dans la Décoration Extérieure des Livres. Paris, Société Française d'Éditions d'Art L-Henry May, 1899. 4to. 272 pp.num. Un des 1000 ex. num. à la presse, sur papier vélin, nr. 834.
Rel. orig. en plein mar. havane, prem. plat orné d'un jeu de triple filets dorés avec un décor géométrique mos. de mar. gris, vert, noir, rouge, bordeaux, vert bouteille et ocre, ce dernier semé de rectangles dorés, le tout bordé d'un filet doré, deux. plat orné de même façon avec le monogr. du relieur et daté, dos à quatre nerfs avec cadres de filets dorés, avec un décor géométrique centr. mos., tête dorée, coupes avec un filet doré, coiffes guillochées, doublures de moiré ocre, bordées du même mar. bordées d'un filet doré, prem. page de garde du même moiré, couv. orig. cons. (Laurent Peeters).
Emb. bordé du même mar. Qqs très lég. traces d'usage. (€ 600-800)
1058*
(boekband) G.A.E. Bogeng - Der Bucheinband. Halle, Verlag van Wilhelm Knapp, 1913. 8vo. 382 gen.pp. Orig. volle perkamenten band, met auteur en titel op voorplat in art deco-versiering, sporen van inkleuring nog zichtbaar, vlakke rug met vier vergulde dubbele filets en daartussen vergulde stempel, op achterplat monogram boekbinder en datum uitvoering verguld centraal in nog deels gehoogd schild, kopsnede verguld, orig. omslag (Laurent Peeters), foedraal, afgeboord met perkament. Dit schitterend gebonden ex. komt uit de persoonlijke verzameling van Laurent Peeters zelf. (€ 400-600)
1058
1059
(Uzanne - reliure) Octave Uzanne, L'Eventail. Illustrations de Paul Avril. Paris, A. Quantin, imprimeur-éditeur, 1882. Grand in-8°. 143pp.num. non rogn. Illustrations dans le texte imprimées dans différentes teintes (camaïeu de violet, vert, ambre, sépia, rose, bleu, etc), courant autour du texte. Demi-chagrin vert foncé à coins, dos à 5 faux nerfs, tête dor. Rel. attribuée à Masui, couv. ill. cons. (rousseurs). On joint du même: -L'ombrelle. Le gant. Le manchon. Paris, A. Quantin, imprimeur-éditeur, 1883. Grand in-8°. 138pp.num. non rogn. Illustrations dans le texte imprimées dans différentes teintes. Demi-chagrin vert clair à coins, dos à 5 faux nerfs, tête dorée, couv. ill. cons.
Ex libris Emile Hoet; Robert Joostens. -Son altesse la femme. Illustrations de Henri Gervex, J.-A. Gonzalès, L. Kratké, Albert Lynch, Adrien Moreau et Félicien Rops. Paris, A. Quantin, imprimeur-éditeur, 1885. Grand in-8°. (xii), 312pp.num. non rogn. Ed. orig. ill. avec compositions dans le texte et 10 hors-texte tirées en couleurs dont de Félicien Rops. Demi-chagrin vert clair à coins, dos à 5 faux nerfs, tête dorée.
Ex libris Emile Hoet. Tot.: 3 ex. (€ 200-300)
1060
(Laurent Peeters) Reinaerts Historie (Hs. Koninklijke Bibliotheek 14601)/ Met een inleiding van Prof. Ord. Dr. P. De Keyser.
Rijksuniversiteit te Gent/ Werken uitgegeven door de faculteit van de Wijsbegeerte en Letteren/ Extra Serie: Facsimiles.
Antwerpen, De Sikkel, 1937. 8vo. 20 gen.pp. Een van de 450 op de pers gen. ex., nr. 52.
Orig. volle bruin kalfslederen uitgeversband, drie blindgestempelde filets als omkadering op de platten, wapenschild met devies 'Inter Virumque' eveneens in droogstempel op voorplat, rug op vijf ribben.
Van deze luxe gebonden versie werden er 25 exemplaren vervaardigd, naast de ingenaaide en reguliere gebonden versies.
Een symbolische band voor de Rousseeuw-collectie: dit is de eerste Peeters-band die aangekocht werd (4/2/1985, inscriptie op eerste schutblad en mail, cfr. infra).
(€ 100-200)
Herkomst:
Archief-exemplaar van De Sikkel (inscriptie op eerste schutblad en mail van Boris Rousseeuw, 13-01-2023).
Lit.: Boris Rousseeuw - De boekbanden van Laurent Peeters. Kalmthout, 1990 - 2022. Ill. p. 55, afb. nr. 12.
1061*
(Laurent Peeters) Receuil généalogique de familles originaires des Pays-Bas ou y établies. Rotterdam, s.n., 1775. 8vo. 411 pp.
Orig. volle rood marokijnen pastiche-band, met op platten kader in vergulde lijn- en rolstempel, compositie van 18de eeuwse stempels in de hoeken, centraal verguld op voor- en achterplat met het wapen van de familie Van der Meersch, rug op vijf ribben met vergulde velden, kopsnede gekleurd.
(€ 200-300)
Herkomst:
Wim de Goeij.
Lit.: Boekbanden van Laurent Peeters (1879 - 1955). Antwerpen, 1991. nr. 60.
(Laurent Peeters) Antar/ Conte héroïque en quatre Actes et cinq tableaux de Chekri Ganem/ Musique de Gabriel Dupont/ Partition chant et piano. Paris, Au Ménestrel, s.d. Fol. 434 pp.num.
Rel. orig. en plein chagrin rouge, jeu d'encadrement de filets à froid et dorés, titre doré sur le prem. plat avec au centre médaillon figurant une lyre de cuivre brun ciselé, dos à nerfs, tête dorée. Au deux. plat titre 'La Guerre Psychologique' impr. en blanc (post. de la reliure).
Sous emb.
(€ 200-300)
1063
(Cassiers) Emile Verhaeren, La guirlande des dunes. Illustrations de Henri Cassiers. Paris, Edition d'art Piazza, 1927. Tir. lim.à 1100 exemplaires, celui-ci un des 125 ex. sur vélin de Rives imprimés spécialement pour un groupe de bibliophiles belges (nr. XXXVIII). Ill. de 30 pl. en couleurs de H. Cassiers, dont 15 à pleine page et 15 larges en-tête.
Plein vélin à rabats, dos lisse, rel. signée L. Peeters. Sous étui.
(€ 200-300)
(Rops - Peeters) Stéphane Mallarmé, Les Poésies. Bruxelles, chez Edmond Deman libraire, 1899. In-4°. Front. par Félicien Rops ('La grande lyre'), titre, 135pp. Un des 100 ex. non justifié.
Plein vélin à rabats, rel. sign. L. Peeters. Couv. orig. impr. Sous étui.
(€ 200-300)
(littérature française - reliure Peeters) Jules Barbey d'Aurevilly, Memoranda. Paris, Ed. Rouveyre et G. Blond, 1883. In-12°. 152pp.num. Portrait en front. gravé à l'eau forte par Abot (sous serpente). Plein vélin, rel. sign. L. Peeters. Sous étui.
On joint:
-Anatole France, Balthasar. Illustrations en couleurs par Serge de Solomko. paris, Librairie des amateurs A. & F. Ferroud, 1925. In-12°. 56pp.num. Un des ex. sur vélin d'Arches (nr. 1402), complet des planches coloriées à la main hors et dans le texte. Plein vélin, dos lisse, tête dorée.
-Philomneste Junior, Maranzakiniana. Paris, Librairie des Bibliophiles, 1875. In-16°. 90pp.num. Un des 100 ex. sur Hollande (nr. 110). Rare. Plein vélin, rel. sign. L. Peeters. Ex libris Robert Joostens. Sous étui.
-deux autres.
Tot.: 5 ex. (€ 100-150)
(Verhaeren - Peeters) Emile Verhaeren, Les Débâcles. Manuscrit en fac-similé précédé d'une étude sur la création poétique chez Verhaeren. Paris, Mercure de France, 1926. In-8°. 128pp.num. Un des 210 ex. sur vélin Madagascar, nr. 115.
Plein vélin à rabats, rel. sign. L. Peeters. Sous étui. On joint: Léon Bloy, La porte des Humbles. Paris, Mercure de France, 1920. In-8°.
Bradel plein vélin à couture hollandaise, plats et dos fil. dor., tr. dor., non rogné, couv. et dos cons. Rel. sign. L. Peeters.
Tot.: 2 ex. (€ 100-200)
1067
(banden - perkament) Een gevarieerd
lot laat 19de-vroeg 20ste-eeuwse banden in perkament met o.a. Scalden (1899), Willem Kloos Verzen (2 dln., 1902), Ma vie! (1894), 2 Ballantyne private press-uitgaven van John Ruskin (1902), Quinti Horati Flacci Opera omnia (Riccardi private press uitgave (1910), etc. Tot.: 14 ex. (€ 100-150)
(reliure Laurent Peeters - littérature française) Un lot de 14 ouvrages de littérature française, joliment reliés par Laurent Peeters:
- Gabriel Soulages, ... des riens
... Illustrations de Carlègle. Paris, Editions Mornay, 1926. In-8°. Un des ex. sur Hollande avec 66 compositions de Carlègle, colorées au pochoir.
Demi-chagrin vert clair à coins, dos mosaiqué à 4 nerfs, tête dor., couv. orig. ill. cons.
- André Maurois, Les silences du colonel Bramble. Paris, Grasset, 1927. In8°. Avec envoi autographe de l'auteur. Demi-chagrin vert clair à coins, dos à 4 nerfs, tête dor., couv. cons.
- André Salmon, L'amant des amazones. Avec des images en couleurs gravées sur bois par Daragnès. Paris, Editions de la Banderole, 1921. Un des ex. sur Lafuma. Plein chagrin rouge, dos à 5 nerfs. Rel. signée. - et autres titres de Henri De Regnier (L'Escapade, 1926), de Châteaubriand (Monsieur des Lourdines, 1924), J.J. Brousson (Itinéraire de Paris à Buenos Aires, 1927), Pearl S. Buck (La Terre chinoise, tomes 1-3, plein chagrin brun, étuis), etc.
Tot.: 14 ex. (€ 200-300)
1069 (Rops - Laurent Peeters) Jean Dubray, Félicien Rops. Préface de Pierre Mac Orlan. Editions Marcel Seheur, 1928. In-4°. Complet de la planche gravée en couleurs ('La Femme au Masque'). Demi-chagrin bordeaux à coins, dos à 5 nerfs, tête dor. Ex libris Guillaume Van den Broeck.
On joint: Alfred Delvau, Les cythères parisiennes. Avec 24 eaux-fortes et un frontispice de Félicien Rops et Emile Therond. Paris, E.Dentu, 1864. In-4°. Front. grav. de Rops. Demi-chagrin blue nuit à coins, dos à 4 nerfs, tête dor.
Et autre sur Henri Evenepoel (1908), également relié par le relieur anversois Laurent Peeters.
Tot.: 3 ex. (€ 100-200)
(reliure Laurent Peeters - littérature française) Un lot de 9 ouvrages de littérature française, joliment reliés par Laurent Peeters:
- René Boylesve, La leçon d'amour dans un parc. Illustré de 45 aquarelles de Pierre Brissaud reproduites au pochoir et retouchées à la main. Paris, Aux Editions Lapina, 1925. In-4°. Un des ex. sur vergé Hollande (nr. 153). Demi-chagrin vert olive à coins, dos à 5 nerfs, tête dor., couv. orig. cons.
- Edmond Jaloux, L'ami des jeunes filles. Paris, Ferenczi & fils, 1926. In-8° carré. Un des 35 ex. sur Hollande (nr. 22). Pp.non rogn. Demi-chagrin vert olive à coins, dos à 5 nerfs, tête dor., couv. orig. cons.
- Christian-le-Thélémite, Angelicus et pudica. Dix-huit illustrations de C. Hérouard. Paris, La Renaissance Universelle, 1921. In-4°. Complet des 18 pl. grav. h.-t. de C. Hérouard sous serpente. Demi-chagrin rouge à coins, dos à 4 nerfs, tête dor., couv. orig. cons., estampillé.
Et autres titres (ill.) de J. De Lacretelle, La vie inquiète de Jean Hermelin (1926), Georges Clemenceau, Grandeurs et misères d'une victoire (1930), De Goncourt, Sophie Arnoud (1877), Sainte-Beuve, Volupté (1928), Pierre Loti, Le mariage de Loti (1924), Enrique Larreta, La gloire de Don Ramire (1915).
Tot.: 9 ex. (€ 100-200)
1071
(reliure Laurent Peeters - littérature française) Un lot de 10 ouvrages de littérature française, joliment reliés par Laurent Peeters:
- Paul Géraldy, Toi et moi. Orné de deux dessins d'Edouard Vuillard. Paris, Editions Georges Crès et Cie, 1917. In-8°. Un des ex. sur Lafuma avec deux planches lithographiées. Demi-chagrin bleu à coins, dos mosaiqué lisse, tête dor., couv. orig. cons. Ex libris Van Nieuwenhuyse.
- Louis Chadourne, Terre de Chanaan. Illustrations en couleurs gravées sur bois par Pierre Falké. Paris, chez Emile-Paul Frères, 1925. In-4°. Un des ex. sur vérgé (nr. 269) avec 20 pl. grav. et coloriées au pochoir h.-t. Demi-chagrin vert foncé à coins, dos mosaïqué à 4 nerfs, tête dor., couv. orig. cons.
Et autres titres (ill.) de Suarès, Présences (1925), Anatole France, L'Ile des Pingouins (1922), Octave Feuillet, Julia de Trécoeur (avec 15 eaux-fortes d'après Henriot, 1885), Anatole France, Les sept femmes de la Barbe Bleue (bois de S. Sauvage, 1925), Emile Verhaeren, Les heures claires (1923), De Lussan, Les Flibustiers de la Mer du Sud (1926), Anatole France, Le comte morin député (ex. sur Van Gelder avec une suite de bois sur japon de Barthélemy, 1921), Marcel Astruc, Mon cheval (avec 4 compositons à double page et 16 h.-t. en couleurs de Charles Martin, 1921)
Tot.: 10 ex. (€ 200-300)
1072*
- Henri De Regnier, Le mariage de minuit. Aquarelles de Sylvain Sauvage. Paris, André Plicque, 1926. In-4°. Un des ex. sur vélin (nr. 196) ill. de 44 planches rehaussées au pochoir de Sylvain Sauvage (y compris les illustrations des couvertures). couv. orig. ill. cons. Demi-mar. blue nuit à coins, dos à 4 nerfs mosaïqué (lég. décoloré), tête dor., couv. orig. cons.
- Alphonse Daudet, Sapho. Moeurs parisiennes. Paris, A & F. Ferroud, 1925. In-8°. Un des ex. sur vélin (nr. 1099) avec de nombreuses illustrations en couleurs par Auguste Leroux et H. Bouche-Leclerq (dont le front. gravé). Demi-mar. havane a coins, dos mosaïqué à 4 nerfs doré, tête dorée, couv. orig. cons.
Et autres titres ill. (parfois au pochoir) de Abel Hermant, Les Transatlantiques, 2 vol. (1929), Maurice Renard, Deux contes à la plume d'oie (1923), Pierre Loti, Ramuntcho (1925), Alphonse Daudet, Numa Roumestan (1922), Franz Toussaint, La sultane Daoulah (1923), Blasco Ibanez, La femme nue de Goya, 2 vol. (1929), Octave Mirbeau, Le calvaire. Bois de Hermann Paul (1928).
Tot.: 11 ex. (€ 200-300)
(reliures) Un ensemble d'éditions de littérature française, joliment reliées:
- Henri de Regnier, La Double Maîtresse. Illustrations par George Barbier. Collection 'Les Beaux Livres, Paris, A. & G. Mornay, 1928. Un des ex. sur Rives (nr. 552). Demimaroquin vert à coins, dos mosaïqué à 4 nerfs, tranche de tête dorée, couv. & dos cons.
- Paul Achard, Un oeil neuf sur l'Amérique. Paris, Les Lettres Françaises, 1930. In-8°. Un des 25 ex. sur Hollande (nr. 24). Pp. non rogn. Avec dédicace mss. de l'auteur.
Demi-maroquin bleu nuit à coins, dos mosaïqué à 4 nerfs, tranche de tête dorée, couv. & dos cons.
- Pierre Louÿs, Aphrodite. Moeurs antiques. Paris, Editions de la mappemonde, 1944. In-8°. Un des 1450 ex. (nr. 701). Demi-maroquin vert clair à coins, dos mosaïqué à 4 nerfs, tranche de tête dorée, couv. & dos cons.
- Alphonse Daudet, Contes du lundi. Ornés de huit eaux-fortes de André Colot. Paris, Alexis Redier Editeur, 1932. Un des 900 ex. sur vélin d'Arches (nr. 672). Demi-maroquin brun foncé à coins, dos mosaïqué à 4 nerfs, tranche de tête dorée, couv. & dos cons.
- Claude Farrère, La bataille. Illustration de Guy Arnoux. Paris, A & G Mornay, 1926. In-8°. Un des 895 ex. sur Rives (nr. 423). Demimaroquin brun clair à coins, dos mosaïqué à 4 nerfs, tranche de tête dorée, couv. & dos cons.
- Comtesse de Noailles, Les innocentes ou la sagesse de femmes. Gravure à l'eau-forte de Chas Laborde. Paris, Les Arts et le Livre, 1926. Un des 925 ex. sur Rives (nr. 786). Demi-chagrin bordeaux, dos doré à 4 nerfs.
- Gérard de Nerval, Contes et facéties. Illustrations de Malfredier. Paris, Editions Art et Pensée, 1925. In-8°. Un des 270 ex. sur vélin antique (nr. 69).
Et deux autres, reliés par Laurent Peeters.
Tot.: 9 ex. (€ 300-400)
1074
(reliure Laurent Peeters) Un lot de trois ouvrages de littérature française, joliment reliés par Laurent Peeters: - Gabriel Soulages, Graffiti d'amour. Illustrations de Carlègle. Paris, Editions Mornay, 1931. In-8° carré. Un des ex. sur Hollande (nr. 39).
Demi-chagrin brun à coins, dos à 5 nerfs, tête dor.
- Jérome & Jean Tharaud, La semaine sainte à Séville. Paris, Librairie Plon, 1927. In-8° carré. Un des ex. sur Japon (nr. 136). Pp. non rogn. Demichagrin brun à coins, dos à 5 nerfs, tête dor.
- J.-H. Rosny, La pigeonne. Paris, Les Maîtres du roman, 1925. In-8° carré. Un des ex. tirés 'à l'intention des bibliophiles', nr. EH. Pp. non rogn. Demi-chagrin brun à coins, dos à 4 nerfs, tête dor.
On joint un ex. de 'Les arbres et le vent' de Marie Gevers, avec dédicace mss. et une carte postale mss, datée 28.5.67.
Tot.: 4 ex. (€ 100-150)
1075
(reliure Laurent Peeters - littérature française) Un lot de 3 ouvrages de littérature française, joliment reliés par Laurent Peeters:
- Octave Uzanne, Les Modes de Paris; variations du goût de l esthétique de la femme 1797-1897. Paris, Société française d’Éditions d’Art, L. Henry May, 1898. Grand in-8°. Un des ex. sur vélin spécial (nr. 663) richement ill. Demi-mar. rouge à larges coins, dos à 5 nerfs orné, tête dor., couv. orig. ill. en couleurs dessinées par Léon Rudnicki cons. Très bel ex. - Adès & Josipovici, Le Livre de Goha le Simple. Illustration de Gondouin. Paris, Henri Jonquières, 1924. Grand in-8°. Un des ex. sur Madagascar, joliment ill. de compositions de Gondouin, rehaussées à la main. Demi-mar. brun foncé à coins, dos à 4 nerfs mosaïqué, tête dor., couv. orig. cons.
- René Boylesve, L'Enfant à la balustrade. Avec des aquarelles de Pierre Brissaud. Paris, Le Livre, 1922. In-8°. Un des 95 ex. sur vélin (nr. 70). Demimar. bordeaux à coins, dos à 4 nerfs (décoloré), tête dor., couv. orig. cons.
Tot.: 3 ex. (€ 300-400)
1076
Gerard Reve - Een gevarieerd lot litertauur over leven en werk van de schrijver. (€ 100-200)
Gerard Reve - Een uitgebreide verzameling uitgaven, alle gebonden en met stofwikkel:
- De Taal der Liefde. Amsterdam, 1972. Derde druk.
- Het Lieve Leven. Amsterdam, 1974. Eerste druk.
- Lieve Jongens. Amsterdam, 1973. Tweede druk.
- Nader tot U. Amsterdam, 1983. 17de druk.
- Het Boek Van Violet En Dood. Amsterdam/ Antwerpen, 1996. Eerste druk. Gesigneerd.
- Het hijgend hert. Amsterdam/ Antwerpen, 1998. Eerste druk.
- Bezorgde Ouders. Utrecht/ Antwerpen, 1988. Eerste druk.
- Een eigen huis. Amsterdam/ Antwerpen, 1992. Tweede druk.
- Ik Had Hem Lief. Amsterdam/ Antwerpen, 1992. Tweede druk.
- De Avonden/ een winterverhaal. Amsterdam, 1978. Tweede druk Jubileum-uitgave.
- Moeder en Zoon. Amsterdam, 1984. Vijfde druk.
- Schoon Schip. Amsterdam, 1984. Eerste druk.
- Op weg naar het einde. Amsterdam, 1983. Twintigste druk.
Bijgevoegd: Gerard Reve - Verzameld Werk, Deel 1 - 6. L.J. Veen, 1998 - 2001. Gebonden, stofwikkel. (€ 200-300)
Gerard Reve - Het leven is een barre verschrikking. Brieven aan Edith Visser (1988 - 1991). Ingeleid en geannoteerd door Nop Maas. ('s-Gravenhage), Statenhofpers, 2019. 8vo. 75 gen.pp. Een van de 80 met de hand gen. ex., nr. 24, in volle bordeaux-linnen band.
Bijgevoegd van dezelfde: Drie Toespraken. Amsterdam, Peter Loeb Uitgever, 1976. 8vo. 29 gen.pp. Een van de van 50 voor de auteur en uitgever bestemde Romeins gen. ex., nr. XXXI.
Orig. volle zwarte linnen band, stofwikkel.
En: Idem. Het hijgend hert. Amsterdam/ Antwerpen, 1998 (L.J. Veen | Atlas | Contact). 12mo leporello. Een van de 1200 niet gen.ex. Gesigneerd in zwarte bic op titelpagina. Met gedrukt kaartje: ‘Wij wensen u een voorspoedig 1998’. Orig. gekart. band, stofwikkel. Nieuwjaarsgeschenk voor de drie uitgeverijen.
Bijgevoegd: Verzameling 'Brieven'-uitgaven: Brieven aan Matroos Vos; Brieven aan mijn lijfarts; Brieven aan Bernard S.; Brieven aan Wim B.; Brieven aan Wimie; Brieven aan Simon C.; Brieven van een aardappeleter; Brieven aan geschoolde arbeiders, Brieven aan Josine M. 1959 - 1982 e.a.
Bijgevoegd: Een kleine verzameling marge-drukwerk: Chers Amis (Elisabethpers, 2003), Brief Paaszondag 1987 (Juniperus Pers, 2005), Brief aan André Degen (ElisabethPers, 2002), Quattor Poemata (Le Filibustier, 1984), In memoriam Loup (Kattendijke, 2007), Zinkend Schip (Erven Moeder & Zn., 1984), Zeergeleerde Vrouwe (1982), Het geheim van Louis Couperus (Veen, uitgevers, 1987).
(€ 100-200)
1079
Gerard Reve/ Jotie T'Hooft - Vier Brieven. (Rotterdam), Uitgeverij Bébert, 1985. 4to. Een van de 180 met de hand gen. en door Gerard Reve gesigneerde exemplaren, nr. 34. Orig. halve blauwe linnen band, platten overtrokken met gemarmerd papier.
(€ 100-200)
1080*
Gerard Reve - Handgeschreven brief aan zijn uitgever Bert de Groot. 2p. 4to, zwarte inkt, recto beschreven. Met gedrukte hoofding 'La Grâce, Le Poët-Laval...'. Getekend en gedateerd '20 december 1975'.
In de brief gaat het ondermeer over het grote verkoopssucces van het boek 'Een Circusjongen', over Joop (Schafthuizen) die het huis ('Geheime Landgoed') verder renoveert maar die 'is soms erg doof, en soms helemaal niet, maar de taal der liefde is internationaal'.
Bijgevoegd: Postkaart ('Famille Soubirous') aan zijn uitgever Bert de Groot. recto, zwarte inkt. Getekend 'Matroosch Vos & Gerard Reve' en gedateerd 'La Grâce, 20.8.1978'. Reve somt mogelijke titels op voor zijn nieuwe boek. (€ 200-300)
Herkomst: Antiquariaat Demian.
1081*
Gerard Reve - Handgeschreven brief aan Jouke Mulder. 1p., recto, zwarte inkt. Getekend en gedateerd '27 Maart 1972'. Gevouwen.
Met (orig.?) env. Met handgeschreven nota door Reve op verso env.:'Kun je nog een paar ex./ laten sturen? Bedankt om het 1ste ex. + fotos'.
Bijgevoegd: Telegram van Reve aan dezelfde: 'moet tot myn spyt afzien medewerking documentaire/ gerard reve'.
Gedateerd '26/6/1972'.
Jouke Mulder zat toen in de redactie van 'Elzeviers Magazine'. (€ 100-200)
1082
Gerard Reve - Nader tot U. Amsterdam, G.A. Van Oorschot, 1968. 8vo. 158 gen.pp.
Tweede druk. Met handgeschreven opdracht in zwarte inkt op Franse titel: 'Allerbeste wensen voor/ Karel Jonckheere/ Den Haag, 8.3.1969/ Gerard van het Reve'. Ingenaaid onder orig. omslag.
Bijgevoegd van dezelfde: Idem. Twee ex. van de eerste druk, 1966. Beide ingenaaid.
En: Op weg naar het einde. Amsterdam, G.A. Van Oorschot, 1963. 8vo. 167 gen.pp. Orig. grijs linnen band, stofwikkel. En: Idem. Met tweede versie van stofwikkel.
En: Werther Nieland. Amsterdam, G.A. Van Oorschot, (1949). 8vo. 70 gen.pp.
Ingenaaid onder orig. omslag.
En: Idem. Tien vrolijke verhalen. Amsterdam, G.A. Van Oorschot, 1961. 8vo. Eerste druk. Orig. wit linnen band, stofwikkel.
En: Idem. Vier wintervertellingen. Amsterdam, G.A. Van Oorschot, 1963. 8vo. Eerste druk. Orig. wit linnen band, stofwikkel. (€ 100-200)
1083
FRANS LODEWIJK PANNEKOEK (°1937)
Zonder titel.
Oost-Indische inkt, gewassen. Met stempels. Annotatie bovenaan in potlood 'Voor Maya'.
Met handgeschreven tekst op verso.
Bijgevoegd: reeks van zeven etsen. Niet getekend.
Verschillende afmetingen.
Bijgevoegd: Frans Lodewijk Pannekoek - Prenten, Gedichten & Enige Aantekeningen. Baarn, Erven Thomas Rap, 1977. 4to. een van de 2000 niet gen. ex. Orig. halve grijs linnen band. Restant sticker op voorplat.
En: Veertien etsen van Frans Lodewijk Pannekoek voor arbeiders verklaard door Gerard Kornelis van het Reve. Amsterdam, Thomas Rap, 1967. 4to obl. Orig. blauw linnen band. Licht bevuild.
En: Brieven aan Frans P. Utrecht, Veen, 1984. 8to. Bruin linnen band, stofwikkel. (€ 100-200)
F.B. Hotz - Dood weermiddel en andere verhalen. Amsterdam, Uitgeverij De Arbeiderspers, (1976). 8vo. 274 gen.pp. Eerste druk. Orig. geïll. uitgeversomslag. Voorplat met lichte vouw. Voorts mooi ex. van dit debuut.
Bijgevoegd van dezelfde:
- Ernstvuurwerk (1978, eerste druk). Gebonden, stofwikkel.
- Proefspel (1980, eerste druk). Ingenaaid.
- De Tramrace en andere verhalen (1982, eerste druk). Ingenaaid.
- Duistere Jaren (1983, eerste druk). Gebonden, stofwikkel.
- Eb en Vloed (1987, eerste druk). Gebonden, stofwikkel.
- De voetnoot (1990, eerste druk). Gebonden, stofwikkel.
- De vertekening (1991, eerste druk).
Gebonden, stofwikkel.
- De vertegenwoordigers. Verhalen & Beschouwingen (1996, eerste druk). Gebonden, stofwikkel.
- Liefde & De envelop. (1997, twee verhalen uit Proefspel, oplage 250 ex.). Ingenaaid.
- Het werk (1997, twee delen). Gebonden, stofwikkel.
- Die Chaussee. Roman in Erzählungen (2003, Duitse vertaling van een aantal verhalen.
Nawoord: Maarten 't Hart).
En: F.B. Hotz leest voor 'Eb en vloed'. Uitgeverij JC, 1987. Twee audiocassettes in orig. kartonnen doosje.
En: enkele afleveringen van het tijdschrift 'Maatstaf', waaronder het Januari-nummer uit 1975 met het eigenlijke literaire debuut 'De Tramrace'. En kleine verzameling secundaire literatuur over leven en werk van de schrijver.
(€ 100-200)
1085*
F.B. Hotz - Onrustige Dagen & De Gladiator. Gecorrigeerde typoscripten. Resp. 17p. en 26pp. 4to, recto. Titels en correcties door de auteur in blauwe bic, doorhalingen in zwarte stift Zet- en/ of drukaanwiijzingen in potlood in andere hand.
Beide verhalen werden opgenomen in Hotz' debuutbundel 'Dood weermiddel en andere verhalen' (De Arbeiderspers, 1976).
(€ 600-800)
1086*
F.B. Hotz - Brief aan Boris Rousseeuw. 1p. 4to, recto, blauwe bic. Getekend en gedateerd 'Oegstgeest, 21 Juni 83'.
Bijgevoegd: Antwoorden op acht vragen die Rousseeuw in zijn brief gesteld had aan Hotz, als interview voor het tijdschrift 'Tmuzet'. 2p. 4to, recto, blauwe bic. Met orig. enveloppe. 'De laatste vraag (8) vond ik erg aardig. Niemand vroeg dat eerder!'.
Door de antwoorden te lezen kan men zich iets voorstellen bij de originele vragen die Rousseeuw aan zijn literaire held stelde. Zo moet hij benieuwd geweest zijn naar het 'sex'-gehalte in 'Duistere jaren'. Deze verduidelijkt voorts in het tweede antwoord dat hij zijn verhaal 'Tölz' gewoon te lang vindt (en de negatieve recensies in zijn omgeving), en dat het daarom (voorlopig) geen plaats meer heeft in zijn oeuvre.
Schitterend en intrigerend document.
(€ 200-300)
Lit.: Aleid Truijens - Geluk kun je alleen schilderen/ F.B. Hotz - Het leven. Amsterdam/ Antwerpen, De Arbeiderspers, 2011. Citaten uit deze brief op p. 477.
1087
F.B Hotz - Joop, Jan en meneer Ginsberg. (Leiden, Antiquariaat Blaeu, 1984). 16mo. 16 p. Gedrukt in een oplage van 500 exemplaren. 1e druk. Een van de 40 met de hand Romeins genummerde luxe-exemplaren, nr. XXXVIII.
Gesigneerd in blauwe bic door de auteur op Franse titelpagina. Orig. geel linnen band, stofwikkel. Jaarwisselingsgeschenk 1984-1985, niet in de handel. Met de wenskaart van Antiquariaat Blaeu voor 1985 bijgevoegd.
(€ 100-200)
1088
F.B. Hotz - September/ met tekeningen van Joost Veerkamp. Amstelveen, AMO, 1997. 4to. Een van de 30 op de pers gen. ex. op Zerkall, nr. 5. Met handgeschreven annotatie onderaan colofon in potlood door de illustrator 'Voor/ Phillip Janssen/ "Geinig Kleurtje PH"/ 1997 JV'.
Met orig. aankondigingsblad, 4to, 2pp. Orig. volle bordeaux linnen band. Kartonnen foedraal. (€ 100-200)
1089*
F.B. Hotz - Geniaal is niet direct het woord. Brieven aan Theo Sontrop. Bezorgd en van een nawoord voorzien door Jan Paul Hinrichs. 's-Gravenhage, Statenhofpers, 2019. 8vo. 107 gen.pp.
Een van de 15 romeins gen. ex. gebonden in half oasis, nr. XIII. Orig. half bruin oasis-lederen band, boord afgezet met vergulde filet, vlakke rug (Ph. Janssen, Boekbinderij Phoenix).
In orig. papieren schuifdoos.
Bijgevoegd: Orig. brief van F.B. Hotz aan Theo Sontrop. 1p. 4to, recto, blauwe inkt. Getekend en gedateerd '3 Feb. 1982'. Met orig. enveloppe.
Deze brief is nr. 48 (p.63) in de hierboven beschreven uitgave.
En: Idem uitgave. Een van de 75 met de hand arabisch gen. ex., nr. 21. Orig. vol oranje linnen band.
En: Brief van Willem Huijer aan Boris Rousseeuw. 1p. 8vo, recto, getypt. Getekend in bic en gedateerd 'Amsterdam, 22 juli 1996'. Met env. (€ 200-300)
Herkomst (brief): Antiquariaat Hinderickx & Winderickx (factuur, 17.02.06).
1090
F.B. Hotz - Een aalmoes in Tölz. Met aan nawoord van Jan Paul Hinrichs. 's-Gravenhage, Statenhofpers, 2017. 8vo. 53 gen.pp. Een van de 20 romeins gen. luxe ex. op Waterford Book (dit leek volgens een begeleidend schrijven niet mogelijk te zijn), nr. XIV. Met drie orig. kleurenfoto's. Orig. halve gele oasis-lederen band, vlakke rug (Bas Lafleur). Rood linnen foedraal.
Bijgevoegd: Brief van Jaap Schipper aan Boris Rousseeuw. 1p. 4to, recto, gedrukt. Getekend in blauwe inkt en genummerd.
Bijgevoegd: ex. uit de reguliere oplage (75 ex.) op Zerkall Bütten, nr. 35. Orig. halve gele linnen band.
En: Idem. Mijn ideale lezer. 's-Gravenhage, Statenhofpers, 2023. 8vo. Ingenaaid onder orig. uitgeversomslag.
En: Idem. Over J. van Oudshoorn. Vijf brieven aan Wam de Moor. Bezorgd en van een voorwoord voorzien door Jan Paul Hinrichs. 's-Gravenhage, Statenhofpers, 2016. 8vo. 37 gen.pp. Een van de 175 reguliere met de hand gen. ex., nr. 18. Met de facs. van een postkaart van Hotz aan De Moor los bijgevoegd. Facs. van brief ingekleefd. Ingenaaid onder orig. geïll. uitgeversomslag. (€ 100-200)
1091
Geerten Meijsing - Waar ben ik? Ik ga naar huis. Syracuse, 2009. 8vo. 65 romeins gen. ex., dit ex. 'HC'. Met handgeschreven opdracht van de auteur aan Boris Rousseeuw. Ingenaaid onder orig. uitgeverskaft. Bijgevoegd van dezelfde: Zo zijn onze manieren. 's Gravenhage, Staenhofpers, 2014. 8vo. 14 gen.pp. Ingenaaid onder orig. uitgeverskaft. En: Boedelbeschrijving, 2013-2014. In orig. zwarte box. Onvolledig.
1092
L.H. Wiener - De Zoete Inval. de Korenmaat, (2013). 8vo. Een van de 26 geletterde ex., G, na 130 ingenaaide exemplaren. Gesigneerd onder het colofon. Met handgeschreven opdracht aan Boris Rousseeuw op het eerste blanco schutblad: '08-12-13/ Voor Boris/ in (?) Paradiso/ Lodewijk'. Orig. zwart linnen band, met stofwikkel.
Bijgevoegd van dezelfde: Tweede open brief aan Arnon Grunberg. Hinderickx & Winderickx, 2022. 8vo. Editie van 77 gen. ex., dit ex. gemarkeerd 'o'.
Met handgeschreven opdracht van Wiener aan Boris Rousseeuw onder het colofon.
Ingenaaid onder orig. uitgeversomslag. En: De Verhalen. Amsterdam/ Antwerpen, Uitgeverij Atlas/ Contact, (2015). 8vo. 1141 gen.pp. Met handgeschreven opdracht op titelpagina: 'Deze is voor jou, Boris,/ hartelijk,/ Lodewijk'.
Orig. oranje linnen band, stofwikkel. En: afzakken in the panick. (Haarlem), de Korenmaat, (2021). 8vo. Een van de ruim 100 niet gen. ex. Ingenaaid onder orig. omslag.
En: Open brief aan Ursus Major, bij leven en welzijn Jeroen Brouwers/ (Haarlem), de Korenmaat, (2022). 8vo. Een van de ruim 100 niet gen. ex.
Ingenaaid onder orig. uitgeversomslag. (€ 100-200)
1093
Benno Barnard - 'Veertien notities over mijn vader'. Typoscript. 17p. 4to, recto. Met verscheidene aanvullingen en talrijke verbeteringen in de tekst. Met handgeschreven opdracht onderaan het laatste blad: 'Voor Boris Rousseeuw,/ in de hoop dat hij zich hiermee/ verrijkt zal voelen - ooit./ Hartelijk,/ Benno/ Antwerpen/,/ 20.8.87'.
Bijgevoegd: 'De melkweg van mag..... Typoscript. 4p. 4to, recto. Met enkele aanvullingen en verbeteringen. Met annotatie bovenaan eerste blad door de auteur: 'op te nemen/ nà Schouten en vòòr 'Veertien/ notities...''. Het eerste typoscript is de oerversie van het laatste hoofdstuk van 'Tijdverdrijf voor enkele fijne luiden. Over poëzie' (Dedalus, 1987). Het tweede, hoewel het door de annotatie anders laat uitschijnen, werd uiteindelijk niet weerhouden. (€ 200-300)
1094
Benno Barnard/ Roger Raveel - De Bloeimaand. Amstelveen, Amo, 1999. 4to. Een van de 32 reguliere ex. op Arches velin, nr. 22, na 18 romeins gen. ex. Met reproductie van de ets van Raveel als frontispice. Met handgeschreven opdracht van de auteur aan Boris Rousseeuw: 'Voor Boris/ bij het verschijnen van onze/ 'Lucifer''. Barnard verwijst hier naar de publicatie die Boris Rousseeuw van hem verzorgde bij zijn Carbolineum Pers. Deze uitgave kwam nooit in de handel wegens de dubbel afgedrukte regel, onderaan p. 13. Doorstreept en geparafeerd in rode stift. Voorts met twee kleine (zet) aanwijzingen/ correcties op eerste blad.
Ingenaaid onder orig. uitgeversomslag. Bijgevoegd van dezelfde: Krijg nou de lyriek. Gedichten. Amsterdam/ Antwerpen, Uitgeverij Atlas, (2011). 8vo. Met handgeschreven opdracht van Barnard aan Boris Rousseeuw op de titelpagina. Orig. uitgeversomslag.
En: Mijn gedichtenschrift. Amsterdam/ Antwerpen, Uitgeverij Atlas, (2015). 8vo.
Met handgeschreven opdracht van Barnard aan Boris Rousseeuw op de titelpagina. Orig. uitgeversomslag.
En: Afscheid van de handkus. Amsterdam/ Antwerpen, Uitgeverij Atlas Contact, (2023. 8vo. Met mooie handgeschreven opdracht van Barnard aan Boris Rousseeuw: 'Voor Boris, meesterdrukker, in vriendschap/ Benno/ Kalmthout/ 7 februari 2023'. Ingenaaid.
En drie andere uitgaven, waarvan twee met mooie opdracht van de auteur aan Boris Rousseeuw. (€ 100-200)
1095*
Benno Barnard - Eeuwrest, 2001. Orig. typoscript. 4to. 71 gen.pp. (losse vellen).
Met talrijke verbeteringen en kleinere aanvullingen in blauwe inkt, rode bic en zwarte stift.
Het gaat hier om het deel 'Journaal september - december 2000', zoals dat eerst verscheen in de Standaard der Letteren op 28 december 2000. 'Eeuwrest' is het afsluitende luik van Barnard zijn 'genealogische autobiografie' die bestaat uit 'Uitgesteld Paradijs' (1987), 'Het gat in de wereld' (1993) en 'Door God bij Europa verwekt' (1996).
Bijgevoegd: exemplaar van de SDLetteren, 28 december 2001. Geschenk van de auteur aan Boris Rousseeuw op 13 september 2001. (€ 600-800)
1096
Hans Warren - Een liefdeslied. Eliance Pers, (1974). 8vo. 13 gen.pp. Een van de 100 met de hand gen. ex., nr. 38. Met handgeschreven opdracht op eerste blanco schutblad van de auteur aan uitgever Thomas Rap: 'voor Thomas Rap/ die van oude boeken,/ poëzie/ vogels en/ het hele leven houdt,/ van/ Hans Warren'. Ingenaaid onder orig. uitgeversomslag. Bijgevoegd van dezelfde: Tijd. Amsterdam, Uitgeverij Bert Bakker, 1986. 8vo. Met handgeschreven opdracht van de auteur aan Boris Rousseeuw. Orig. gekart. band, stofwikkel.
En: Pastorale. 's-Gravenhage, A.A.M. Stols Uitgevers, 1946. 8vo. Helikon, twaalfde jaargang september 1946. 8vo.
Orig. gekartonneerde band. Debuut van Hans Warren.
En: Idem - Nachtvogels. Met een inleiding van Prof. Dr N. Tinbergen. Amsterdam, Uitgeverij G. Van Reemst, (1953). 4to. Orig. grijze linnen, bedrukte band, geïll. stofwikkel. In zijn 'Geheim Dagboek' (2001) meldt Warren nog nooit van deze uitgever gehoord te hebben (p.311).
En: Idem. Eerste druk, 1949.
En: In memoriam Dr. Jac. P. Thijsse. Een gedicht. 's-Gravenhage, A.A.M. Stols Uitgever, 1947. 8vo. Ingenaaid onder orig. uitgeversomslag.
En: Een verstokt necrofiel. Kees Lekkerkerker & Hans Warren - Brieven 1973 - 1979. Bezorgd en ingeleid door Menno Voskuil. Woubrugge, Avalon Pers, 2007. 8vo. Een van de 75 met de hand (arabisch) gen. ex., nr. 42. Ingenaaid onder orig. omslag. Bijgevoegd: zeven andere uitgaven van Warren. En: Hans Warren 75. Uitgegeven ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van Hans Warren. Orig. gekartonneerde band. (€ 100-200)
1097
Jeroen Brouwers - Literair Journaal. Bundeling van alle bijdragen van Brouwers (in kopie). 4to.
Volle rode simili-lederen band. (€ 100-200)
Het Kanon. Serie van 28 bibliofiele uitgaven. Antwerpen, Het Kanon, 1982-1983. Alle 1e druk. Verschenen in drie reeksen, op resp. 17/ 30/ 27 genummerde exemplaren.
Elke reeks gebonden in volle groene/ rode en blauwe simili-lederen band, vlakke ruggen.
Complete oplage van deze zeldzame clandestiene serie van uitgever Boris Rousseeuw, met originele teksten zoals vaak ongepubliceerde brieven, toespraken of artikels van o.a. E. du Perron, G. Reve, J. Brouwers, T. Lanoye, K. van het Reve, H. Claus, W. Elsschot, E. Claes, L.P. Boon en G. Komrij. De serie riep negatieve reacties op bij de oorspronkelijke auteurs.
Jeroen Brouwers schreef in een brief aan Hans Roest (27-05-1983): "Ik vernam van Huyer het bestaan van de tweede? of de zoveelste piratenuitgaaf van iets van Jeroen Brouwers, Vaart allen wel - eveneens bij Het Kanon.
Deze zou 3 televisiekritieken van mij bevatten in 1970 geschreven voor de Vlaamse 'Panorama'. Ik ben met dat hele piratengedoe verre van blij. Ikzelf zeg ze niks, vraag ze niks en stuur ze niet eens een exemplaar!" (Kroniek van een karakter 2, p.104).
Bijgevoegd: Willem Frederik Hermans - De Elsschot-artikel. Antwerpen, Het Kanon, 1983. 8vo. 8 gen.pp. Roofdruk van een roofdruk (volgens begeleidend schrijven van Vic van de Reijt). Geniet onder orig. omslag. (€ 800-1000)
1099
Tom Lanoye - 't Zwarte Gat. Zuidnederlands Vrijdenkend Studententijdschrift. Jrg. 1, Nrs 1 - 4. Volledige reeks. Tom Lanoye werd in januari 1982 naast redacteur meteen ook verantwoordelijke uitgever. Hier publiceert hij zijn eerste polemieken. Mod. volle rood simili-lederen Bradelband, vlakke rug, met orig. omslagen. (€ 100-200)
Herman Brusselmans - De Geschiedenis van de Vlaamse Letterkunde. Antwerpen, Dedalus, 1988. 8vo. 175 gen.pp. Een van de 15 met de hand gen. luxe-ex., nr. VY, gesigneerd.
Los bijgevoegd: Uitnodiging voor de voorstelling van dit boek; fondslijst 'Dedalus', najaar 1987. Orig. blauw linnen band, geïll. voorplat, vlakke rug. (€ 200-300)
Kleine Tom en Jenny Lionel'Kleine Tom en Sint Niklaas'. Orig. 45-toerenplaatje.
Met als b-kant: 'Kleine papa'. In orig. geïll. hoesje. Bijgevoegd: Orig. fotopostkaart van jenny Lionel, met handgeschreven opdracht (klein scheurtje). (€ 100-200)
1102
Het Oude Testament - Utrecht/ Antwerpen, Uitgeverij Het Spectrum N.V., (1970). Negende druk. 8vo. Ingenaaid.
Exemplaar uit het voormalige bezit van Tom Lanoye, met aantekening in blauwe inkt op Franse titel: 'dit is een boek/ een boek van mij/ en raakt het ooit zoek/ en je vind het in een hoek/ geloof dan wat ik zei/ dit is een boek/ een boek van mij/ Tom'.
Met Lanoye zijn naam in groene viltstift, en doorgehaald in blauwe inkt, op verso cover.
In de podcast 'Viva Lanoye' haalt Lanoye's voormalige klastitularis uit het laatste jaar, Eerwaarde Stefaan
Van der Kelen, aan dat Lanoye hem ooit toevertrouwde dat hij de hele Bijbel al gelezen had. De auteur zelf betwijfelt dit ten stelligste, maar dat hij een exemplaar in zijn bezit had (althans van het Oude Testament), is nu wel een zekerheid.
(€ 100-200)
1103*
Tom Lanoye - Maar nog zo goed als nieuw. Gent, Eigen beheer, 1981. Eerste druk. 8vo. 35 gen.pp. Een van de 100 reguliere niet gen. ex. Er bestaan ook tien Romeins gen. ex. Op de titelpagina schreef Lanoye zijn (thuis)adres in Sint-Niklaas en telefoonnummer en de naam en adres van de toen beruchte/dichter performer Johan Joos.
Geniet . geïll. omslag.
Met het uitermate zeldzame prospectus 1 p. recto.
(€ 200-300)
Lit.: Rousseeuw nr. 1.
1104*
Tom Lanoye - Maar nog zo goed als nieuw. Gent, Eigen beheer, 1981. Tweede druk. 8vo. 35 gen.pp. Een van de 100 reguliere niet gen. ex. Deze twede uitgave, verschenen in hetzelfde jaar als de eerste, heeft een foto van de auteur op de achterzijde.
Los bijgevoegd: Handbeschreven fiche van Tom Lanoye aan Boris Rousseeuw, blauwe stift: 'Boris/ BLIJF/ Bellen/ ik ben/ thuis/ Tom'. Met op verso in handschrift B.R.: '1982/ Kattenberg Gent'.
Geniet . geïll. omslag.
De foto die gebruikt werd op de achterzijde zal terug opduiken op de cover van 'Vroeger was ik beter' (Bert Bakker, 1988), waar de auteur dezelfde foto toont, maar dan vergroot. (€ 100-200)
Lit.: Rousseeuw nr. 1.
1105*
Tom Lanoye - Neon. Een elegies rockgedicht. Gent, Eigenbeheer, 1981. Eerste druk. 8vo. 2p. Niet genummerd ex. (oplage bestond uit 100 ex. waarvan 10 romeins genummerd).
Geniet onder orig. geïll. omslag. Monogram 'BR' (Boris Rousseeuw) in potlood onderaan colophon-pagina. Uitermate zeldzaam.
Lit.: Rousseeuw nr. 2.
1106
Tom Lanoye - Van oor tot oor. Gent, Eigen beheer, 1981. 8vo. Een van de 190 reguliere, niet gen. ex. Erwerden tien ex. romeins genummerd en gesigneerd.
Met handgeschreven opdracht op eerste blanco schutblad in zwarte inkt: 'Voor Boris/ Rousseeuw,/ Eenzaat, Gijzelaar,/ Verschoppeling, Artistocraat,/ Tom Lanoye'.
Met los bijgevoegd op los blad (deels bedrukt met inhoud en op verso colophon-pagina) handgeschreven gedicht 'Kommer & Kwel', gesigneerd 'Tom'.
En: Getypt kaartje van Lannoye aan Rousseeuw met enkele correcties bij enkele gedichten zoals bv. 'Diepzeeduiker'.
Het laatste gedicht uit 'Vier Subway Sarabandes' in typoscript op parate strook eveneens bijgevoegd (met titel ook nog eens op apart strookje).
Geniet onder orig. omslag, geïll. stofwikkel.
Merkwaardig feit: deze opdracht luidt net hetzelfde als die in het exemplaar van Gust Gils (Antiquariaat Demian, 2018). Conclusie: de vooruitziende en gedreven schrijver/ handelsman had zijn vaste opdracht klaarzitten voor het moment iemand hem een exemplaar onder de neus schoof?
(€ 400-600)
Lit.: Rousseeuw nr. 4.
1107
Tom Lanoye - De Poëzie van Hans Warren: Een thematiche studie. Rijksuniversiteit Gent/ Akademiejaar 1980 -1981. 4to. 156 gen.pp. Lanoye's promotor was Ada Deprez (wiens overlijdensbericht op verso voorkaft is gekleefd). Orig. wit plastic ringkaft.
(€ 100-200)
Herkomst: Hans Warren/ Mario Molegraaf (afgedrukte email tussen Rousseeuw en Molegraaf).
Lit.: Rousseeuw nr. 3.
1108
Tom Lanoye - De Poëzie van Hans Warren: Een thematiche studie. Rijksuniversiteit Gent/ Akademiejaar 1980 -1981. 4to. 156 gen.pp. Uniek luxe-exemplaar, gedrukt op gevergeerd papier. Gesigneerd in blauwe inkt door Lanoye en Warren. Eveneens met handgeschreven kwatrijn door Warren ('Stukje papier') en Lanoye op resp. recto en verso laatste blanco schutblad. Vooraan is afdruk (zwart-wit) van de de beroemde foto van Hans Warren op de trappen van boekhandel .... bij de overhandiging door Tom Lanoye van het eerste exemplaar van 'In de piste'. Orig. halve groen lederen band met hoeken, afgeboord met vergulde rolstempel, rug op valse ribben, vergulde stempels, kopsnede groen, leeslint (Manuel Ferreira, Porto, label op tweede contreplat).
Bijgevoegd: Hans Warren - Twee briefkaarten en handgeschreven briefje aan Boris Rousseeuw. Periode 1983 - 1984.
In de eerste brief (met orig. omslag), verstuurd naar Portugal, gaat het kort over de op til staande publicatie in Rousseeuw zijn clandestiene reeks 'Het Kanon', waarvoor Warren zelfs kopij lijkt geleverd te hebben, voorts geeft Warren een lijstje met boeken op die Rousseeuw voor hem in Portugal moet/ kan zoeken. Voorts gaat het over de thesis van Lanoye en het vers dat Warren moest uitzoeken om achteraan over te schrijven en over de gedichten die Warren zou inzenden (€ 400-600)
Lit.: Rousseeuw nr. 3, met vermelding van dit exemplaar.
1109*
Tom Lanoye - Gent Wevelgem. Gent, Eigen beheer, 1982. 8vo. 4p. Een van de 10 romeins gen. ex., nr. III, gedrukt voor Boris Rousseeuw (naam met de hand geschreven). De reguliere oplage bestond uit 190 niet gen. ex. Met handgeschreven opdracht in blauwe inkt: 'met hartelijke dank/ voor het bijzonder/ tijdelijk maecenaat./ Tom Lanoye.'. Ingenaaid onder orig. geïll. omslag.
Los bijgevoegd: drie zwart-witpersofoto's m.b.t. een wielerkoers. en uitgeknipte cartoon Kamagurka 'Gent-Gent'.
En: The Blue Angels - Blues de Paris. Reeks van drie 45-toerenplaatjes; Twee partituren.
In 'Vendu!' vertelt Lanoye het zo: 'Het (Gent-Wevelgem) is het gedicht dat ik al het vaakst op het podium heb gebracht, ik vermoed meer dan zeshonderd keer. Op de achtergrond speelt dan het nummer 'Blues de Paris', van de ook mij verder onbekende groep 'Les Blues Angels'. (€ 300-400)
Lit.: Rousseeuw nr. 5.
Detail lot 1109
1110
Tom Lanoye - De Glazen Klomp. Antwerpen, Het Kanon, 1983. 8vo. 8 gen.pp. Roofdruk, verschenen op 17 met de hand gen. ex. Dit ex. gemarkeerd in paarse stift 'h.s.'.
Ingenaaid onder orig. omslag.
Bijgevoegd: Brief van Tom Lanoye aan 'Geachte heer Lermytte'. 1p. 4to, recto getypt. Getekend in zwarte bic en gedateerd 'Gent 26 maart 85'. In orig. env. geadresseerd aan Boris Rousseeuw.
En: Cheque/ kwitantie van 5000 BEF die Rousseeuw overmaakte/ betaalde aan Tom Lanoye m.b.t. de piraatuitgave, gedateerd '29 juni, 1985'.
Lit.: Rousseeuw nr. 6.
1111*
Tom Lanoye - De Nagelaten Gedichten. Gent, Eigen beheer, (1983). 8vo. 7p. Een van de 10 Romeins gen. ex., nr. II.
Dit exemplaar voor Boris Rousseeuw, met handgeschreven opdracht: 'B. Rousseeuw, met, zoals/ gezegd, hartelijke dank,/ Tom Lanoye'.
Uitzonderlijk exemplaar met drie handgeschreven gedichten in blauwe inkt: 'Le Coeur Qui bat', 'in de piste' en 'Armada'. Dat laatste is bijgevoegd op los vel (gevouwen). Bijgevoegd: Linda Greve - Tom Lanoye. Orig. zwart-witfoto van de auteur in de Antwerpse boekhandel 'Landschap', 31 maart 1984, bij de voorstelling van zijn bundel 'In de piste'. Label fotografe op verso. En: handgeschreven bewijs van de lening van Boris Rousseeuw van 29.000 BEF aan Tom Lanoye voor de financiering van 'De Nagelaten Gedichten'. Opgesteld door Tom Lanoye. 1p. 4to, recto beschreven blauwe inkt. Orig. halve linnen band, gekartonneerde platten, met orig. geïll. stofwikkel.
(€ 600-800)
Lit.: Rousseeuw nr. 7. 1112
Tom Lanoye - De Nagelaten Gedichten. Gent, Eigen beheer, (1983). 8vo. 7p. Een van de 290 niet gen. reguliere ex., na tien romeins genummerde en gebonden exemplaren. Met handgeschreven gedicht 'Aan de Diepduiker' in blauwe inkt op Franse titel, gesigneerd. Ingenaaid onder orig. omslag, met geïll. stofwikkel. (€ 300-400)
Lit.: Rousseeuw nr. 7.
1113
Tom Lanoye - Rozegeur en maneschijn/ Helse kritieken. (Leuven), Kritak, (1983). 8vo. 118 gen.pp. Een van de 25 met de hand gen. luxe-ex., nr. 1. Met handgeschreven colophon op verso inhoudstafel achteraan: 'Rozegeur & Maneschijn/ 1/25/ Voor Boris R./ Tom Lanoye'. Orig. blauwe linnen band, vlakke rug met titelschild (De Pers).
(€ 300-400)
Lit.: Rousseeuw nr. 8.
1114
Tom Lanoye - Rozegeur en maneschijn/ Helse kritieken. (Leuven), Kritak, (1983). 8vo. 118 gen.pp. Een van de 10 Romeins op de pers gen. ex., nr. V., voor Boris Rousseeuw. Gesigneerd in blauwe inkt onder het colophon.
Los bijgevoegd: Orig. zwart-wit persfoto van Tom Lanoye op de scene (uit te zoeken).
Orig. halve rood mar. band met hoeken, vlakke rug, met orig. omslag (De Pers, Antwerpen).
De bibliografie vermeldt geen bindwerk voor deze oplage door De Pers. Mogelijk liet Boris Rousseeuw dit exemplaar op eigen initiatief inbinden?
En: Exemplaar uit de reguliere oplage (een van de ca. 100 ex. die per vergissing niet geplastificeerd werden).
Exemplaar waarin Boris Rousseeuw talrijke aantekeningen, correcties en toevoegingen noteerde. Met zijn naam en datum vooraan in paarse stift, en annotatie 'verschenen:/ 2000 ex.'. Ingenaaid onder orig. geïll. omslag.
(€ 300-400)
Lit.: Rousseeuw nr. 8.
1115
Tom Lanoye - In de piste. (Amsterdam), Uitgeverij Bert Bakker, (1984). 8vo. Dummy. Ingenaaid onder orig. geïll. omslag. Deze dummy heeft een afwijkende rugtitel. (€ 100-200)
Lit.: Rousseeuw nr. 11, met vermelding van dit exemplaar.
1116*
Tom Lanoye - In de piste. Amsterdam, Uitgeverij Bert Bakker, 1984. 8vo. 60 gen.pp. Een van de tien met de hand Romeins gen. ex. Met handgeschreven colofon in zwarte inkt door de auteur: 'in de piste, '84/ Dit is nr. VIII/ Voor: Boris/ Tom Lanoye.'.
Orig. halve rood bordeaux mar. band met hoeken, vlakke rug met auteur en titel verguld, orig. omslag, afgesneden (De Pers, Antwerpen). (€ 400-600)
Lit.: Rousseeuw nr. 9.
1117
Tom Lanoye - In de piste. Amsterdam, Uitgeverij Bert Bakker, 1984. 8vo. 60 gen.pp. Ex. met handgeschreven colophon: 'Dit is een van/ de vijftien luxe-exemplaren/ van IN DE PISTE./ Tom Lanoye'. Los bijgevoegd: Linda GreveOrig. zwart-witfoto waarop Hans Warren het eerste exemplaar van 'In de piste' overhandigt aan Tom Lanoye in de Antwerpse boekhandel 'Landschap', 31 maart 1984. Orig. half groen mar. band, vlakke rug (De Pers, Antwerpen).
Rousseeuw vermeldt in zijn bibliografie slechts 12 luxeexemplaren gebonden in half leder door De Pers.
Lit.: Rousseeuw nr. 9.
1118
Tom Lanoye - In de Piste. Verzameling zeldzame ephemera rond de theatertour die Lanoye hield in de zomer van 1987: - set van twee posters. Ontwerp Gert Dooreman.
- twee programma-brochures. 8vo, 16 gen.pp. Met stempel van 'Behoud de Begeerte' op verso voorplat.
- twee flyers voor de voorstelling. 8vo, recto-verso bedrukt.
- kaart van Lanoye aan Boris Rousseeuw ivm vrijkaarten voor de voorstelling. Met flyer van 'Klein Raamteater', 1p. 4to, recto-verso bedrukt (verso 'Tom Lanoye hits the road again'). Met rode stempel 'Tom Lanoye/ In de Piste'. In orig. env., eveneens met rode stempel.
- twee p. 4to, beide recto alleen. Lanoye kondigt in deze missive de tournee en de publicatie van de programmabrochure aan (oplage 3000 ex.) waarvoor hij advertentieruimte ronselt. Getekend in blauwe inkt 'Tom Lanoye'.
- kaart 'Mojo Theater', recto met reproductie zwart-witfoto, verso bedrukt, met ondermeer dezelfde rode stempel en gedrukte vermelding 'Foto na gebruik retour s.v.p.'.
- kaartje met annotatie 'Met vriendelijke groet,/ Tom'. En rode stempel.
- herinnering van onbetaalde factuur, verstuurd door Lanoye naar 'De Librije/ t.a.v. Boris Rousseeuw', 1p. 4to, recto alleen. Getekend en gedateerd 'Antwerpen, 17 oktober 1987'.
In orig. env.
- speellijst. 1p. 4to, recto alleen.
- reeks kopies van kranten-/ tijdschriftenrecensies i.v.m. het werk van Tom Lanoye.
Alles gevat in env. geadresseerd aan Boris Rousseeuw, met vooraan zelfportret-stempel zoals die gebruikt werd in het colofon van bv. 'Het cirkus van de slechte smaak' (1987). (€ 300-400)
1119
Tom Lanoye - Bagger. (Leuven), Kritak, (1984). 8vo. Dummy. Dit exemplaar heeft een afwijkende flaptekst. Ingenaaid onder orig. geïl. omslag.
Lit.: Rousseeuw nr. 10, met vermelding van dit exemplaar.
1120*
Tom Lanoye - Bagger. (Leuven), Kritak, (1984). 8vo. 51 gen.pp. Een van de tien op pers Romeins gen. ex., nr. IX. De naam 'Boris' in zwarte inkt door de auteur ingevuld in colofon en gesigneerd.
Orig. halve bruin lederen band met hoeken, vlakke rug, afgesneden, origineel omslag (De Pers, Antwerpen).
Lit.: Rousseeuw nr. 10.
1121
Tom Lanoye - Een slagerszoon met een brilletje.
Volledig typoscript. 15 bladen 4to, recto. Met kleine verbeteringen en zetaanwijzingen.
Een tiental bladen is met hele alinea's en tekstgedeelten beplakt.
Dit typoscript diende voor de eerste uitgave bij 'Nemesis, 1 november 1984', ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van Boris Rousseeuw en Rudy Vanschoonbeek. (€ 800-1200)
1122
Tom Lanoye - Een slagerszoon met een brilletje. (Antwerpen), Nemesis, (1984). 8vo. 25 gen.pp. Een van de 10 met de hand gen. luxeex. op Van Gelder (niet zo vermeld in colophon), nr. 1. Met handgeschreven opdracht in blauwe inkt onder colophon: 'Voor Boris/ Tom'. Orig. volle blauwe oasislederen band, vergulde filet als omkadering op de platten, vlakke rug (De Pers, Antwerpen). Randen licht verdonkerd.
Schitterend exemplaar.
Bijgevoegd: Geboortekaart van Tom Lanoye.
En: Brief van Laurie Lanoye aan Boris Rousseeuw. 1p. 4to, recto beschreven, zwarte stift. Getekend 'Laurie & Caty' en gedateerd 'Borgerhout 2/3/88'. Gevouwen. Laurie en partner Caty moeten de uitnodiging voor de huwelijksreceptie van Boris Rousseeuw helaas afwijzen wegens reeds gemaakte verplichtingen.
En: Orig. vel met 16 postzegels van Expo '58. Hét exemplaar van (€ 600-800)
Lit.: Rousseeuw nr. 11.
1123
Tom Lanoye - Een slagerszoon met een brilletje. (Antwerpen), Nemesis, (1984). 8vo. 25 gen.pp.
Eerste druk. Proefdruk, op lichter soort papier, met annotatie in potlood onderaan het colofon 'Dummy'.
Met enkele correcties/ aantekeningen in tekst en colofon in potlood. Alleen die van het colofon lijken te zijn doorgevoerd in de uiteindelijke druk. Dit exemplaar is ook een tikkeltje groter van formaat.
Ingenaaid onder orig. uitgeversomslag. (€ 200-300)
Lit.: Rousseeuw nr. 11.
1124
Eerste druk. Een van de 110 reguliere met de hand gen. ex., nr. 41. Gesigneerd in blauwe inkt onder het colofon.
Ingenaaid onder orig. uitgeversomslag. 'Deze eerste en afzonderlijke en volledige druk verschijnt op 1 november 1984 ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van Boris Rousseeuw en Rudy Vanschoonbeek'.
De volledige oplage was een relatiegeschenk en bleef als dusdanig uit de handel.
(€ 100-200)
Lit.: Rousseeuw nr. 11.
1125
Tom Lanoye - Een slagerszoon met een brilletje. (Amsterdam), Uitgeverij Bert Bakker, (1985). 8vo. Dummy. Dit exemplaar heeft een afwijkende gele rug en achterflap.
Ingenaaid onder orig. geïll. omslag. (€ 200-300)
Lit.: Rousseeuw nr. 12, met vermelding van dit exemplaar.
1126*
Tom Lanoye - Een slagerszoon met een brilletje. (Amsterdam), Uitgeverij Bert Bakker, 1985. 8vo. 151 gen. pp. Eerste uitgave van de handelseditie. Een van de 25 met de hand gen. ex., nr. 1. Met handgeschreven colophon 'Een Slagerszoon Etc./ 1/25/ Tom Lanoye'. Met handgeschreven opdracht 'Voor Boris R.'. Met het zakje van de familieslagerij voor het rundsvet. En: orig. ronde sticker met de titel van het boek op en het brilletje, zoals dat op de titelpagina ook voorkomt. Orig. volle blauw linnen band, vlakke rug met titelschild (De Pers, Antwerpen).
Bijgevoegd: Linda Greve - Orig. afdruk van de zwart-wit foto met daarop uitgever Bert Bakker, Tom Lanoye en redacteur (en latere Elsschot biograaf) Vic van de Reijt. Label fotografe op verso.
En: Drie orig. zwart-witfoto's, waaronder twee persfoto's, met afbeelding van jaarmarkt/ veeverkoop etc. Labels/ stempels persfoto's op verso.
En: 'Bond van Grote en Jonge Gezinnen/ Dienst Gezinszegels/ Lijst der aangesloten handelaars in St Niklaas. 1p. 4to, recto-verso bedrukt. Gevouwen. (€ 400-600)
Lit.: Rousseeuw nr. 12.
1127*
Tom Lanoye - Een slagerszoon met een brilletje. Persmap, naar aanleiding van de soloshow in het Antwerpse theater 'Leguit', januarimaart 1986. 22p. 4to.
Los bijgevoegd: Michiel Hendryckx - Portret van Tom Lanoye. Orig. zwartwitfoto; 'Zingende slagerszoon schrijft geschiedenis'. 1p. 4to. Perstekst; recensie GVA, 29.1.86.
Geniet onder orig. omslag. Uitermate zeldzaam.
(€ 100-200)
1128
Tom Lanoye - Pleidooi van een performer. (Antwerpen), De Zwarte Komedie, (1986). 8vo. 8pp. Geniet onder orig. geïll. kaft. Verscheen als programmabrochure van de toneelversie van 'Een slagerszoon met brilletje'.
In de brochure wordt er reclame gemaakt voor enkele Kritak-uitgaven van Lanoye ('Bagger' en 'Rozegeur en Maneschijn'), staan er Kama en Herr Seele cartoons én krijgt antiquariaat 'De Librije' (waar Boris Rousseeuw een van de drijvende krachten achter was) een paginagrote advertentieruimte.
Bijgevoegd: In de piste. Brochure voor de gelijknamige tour. 8vo. 16 gen.pp. Geniet onder orig. geïll. omslag. Met stempel 'Behoud de Begeerte' op verso voorplat.
(€ 100-200)
Lit.: Rousseeuw nr. 13.
1129*
Tom Lanoye - Het cirkus van de slechte smaak. Orig. werktyposcript/ manuscript.
4to, 136 in potlood gen. pagina's. In orde van publicatie zijn alle teksten en bijdragen, zoals ze verschenen in ondermeer 'De Zwijger', 'Het Oog in't Zeil', 'Humo', 'Kreatief', 'Nieuw Wereldtijdschrift', 'Oor', 'Optima', 'Propria Cures' e.a., hier gebundeld in de volgorde waarin ze in de uiteindelijke bundel zouden verschijnen. Heel intensief bewerkt, met talloze verbeteringen, aanpassingen, sommige stukken met volledige passage/ stukken in handschrift. Zo is het eerste bedrijf van 'De moord op het woord/ Een treurspel in vier bedrijven' verschenen in het studentenweekblad 'Propria Cures', toen met de titel 'In memoriam Jan Fabre', waarvan hier een kopie van die gedrukte bijdrage gebruikt wordt, met enkele correcties en uitgebreidere toevoegingen. De oorspronkelijke titel wordt overplakt. Het vervolg is aanwezig als typoscript op oranje bladen met gedrukte hoofding van 'De Zwijger'.
De 'Vierde Les' uit het hoofdstuk 'Pleidooi van een performer', is hier aanwezig in kladhandschrift (9p., recto, blauwe inkt, talrijke verbeteringen, herschrijvingen).
Orig. band in blauw mar. met hoeken, afgeboord met vergulde filet, rug op vijf ribben verguld met bloemenstempels, afgesneden, schuifdoos afgeboord met zelfde marokijn. (€ 4000-6000)
1130
Tom Lanoye - Het cirkus van de slechte smaak. Antwerpen, Dedalus, 1986. 8vo. 117 gen.p.
Een van de 30 met de hand Romeins gen. luxe-ex. 'op zwaarder en lichtbruin papier', nr. I.
Met de zelfportret-stempel onder het colofon, en daarboven en -onder in handschrift de titel, gemarkeerd in rode viltstift. Daaronder in handschrift van de auteur: 'Dit is nr. I/ Tom Lanoye'. Met handgeschreven opdracht op Franse titel: 'Voor Boris,/ Tom.'.
Orig. volle grijs, blauw, rode en gele linnen band, vlakke rug met titelschild.
Bijgevoegd: Handgeschreven brief van Tom Lanoye aan Boris Rousseeuw en Rudi Vanschoonbeek. 1p. 4to, rectoverso beschreven, zwarte en rode inkt. Gesigneerd. Belangrijke brief waarin Lanoye met nadruk vraagt om de teksten/ enkele passages met grote zorg en aandacht na te lezen. Aangehecht aan de brief is een 'Brief aan Tom L.', 1 vel 8vo, gedrukt, recto alleen. De bundel lijkt gezet te zijn, maar Pion vraagt voor nazicht van een stuk waarbij er tijdens de opmaak een 'disc error' voorviel.
'Boris Niet te buitensporig vitten op splitsingen .... Hou je manieren.'
En: Handgeschreven brief van Tom Lanoye aan Kris Pion (die het zetwerk verzorgde). 3p. op 4 bladen 4to, waarvan een recto-verso. Zwarte inkt. Getekend en met naam- en adresstempel rechts bovenaan op eerste vel. Lanoye heeft het uitvoerig over het zetwerk dat Pion moet uitvoeren, op het laatste blad geeft hij de contact- en adresgegevens van Boris Rousseeuw mee.
(€ 300-400)
Lit.: Rousseeuw nr. 14.
1131*
Tom Lanoye - Café Zeezicht, 1986. Origineel manuscript/ typoscript. 4to, 95 gen.pp. (potlood, rechtsbovenaan). 56 p. typoscript (computer print).
Orig. volle donker blauwe mar. band met op vooren achterplat geometrisch decor van ingelegd marokijn (grijs, rood, blauw en vergulde filets), vlakke rug met gelijkaardig decor, auteur en titel verguld onderaan de voet, afgesneden, foedraal en schuifdoos, afgeboord met gelijkaardig blauw marokijn (Otto Koch).
(€ 4000-6000)
1132
Tom Lanoye - Café Zeezicht. (Amsterdam), Prometheus, s.d. 8vo. Dummy. Ingenaaid onder orig. geïll. omslag. De illustratie op de cover werd geleverd door vaste waarde (Gert) Dooreman.
Hoewel het enkele keren als verhalenbundel aangekondigd werd, zag de bundel, onder deze titel althans, nooit het levenslicht. Een van de verhalen, 'Kartonnen Dozen', groeide uit tot een volwaardige roman en kreeg voorrang in het verschijnen. Het succes hiervan is genoeg bekend. De groteske 'Café Zeezicht' zag pas in de bundel 'Spek en Bonen' uit 1994 het licht. Behoorlijk uniek.
(€ 400-600)
1133*
BART PEETERS (°1959) 'Sempre Melhor', 1989. Originele ontwerptekening voor het eerste drukkersmerk van 'De Carbolineum Pers'.
Zwarte inkt. Getekend en gedateerd. Bijgevoegd: Handgeschreven briefkaart van Bart Peeters, 'Dag mannen!'. Recto beschreven, zwarte stift. Gesigneerd. (€ 200-300)
1134
Luc Boudens - Het zijn lange dagen. Antwerpen, Dedalus, 1989. 4to. Een van de 100 met hand in zwarte stift gen. en gesingeerde ex., nr. 1.
Onder orig. rood omslag.
Dit ex. heeft een handgeschreven opdracht van de auteur in blauwe inkt op linker helft van dubbelgevouwen vel. Bij de reguliere ex. is er enkel het bedrukte vel. Daarnaast bevat dit ex. het gedicht in handschrift op geel vel, gedateerd en gesigneerd in blauwe inkt en het gedicht in typoscript, eveneens getekend en gedateerd in dezelfde inkt. En op dezelfde manier bevat het ook het handschrift en typoscript van de gedichten 'Mijn Tram' en 'Een Wandeling'.
En: proefdruk van het gedicht op zelfde papier als de uitgave (maar met papier in andere looprichting gelegd).
En: regulier ex., nr. 100.
En: Idem, nr. 55. Orig. blauw omslag.
Deze uitgave is het allereerste wapenfeit van De Carbolineumpers.
(€ 100-200)
1135*
Tom Lanoye - Brief uit Lissabon. Wildert, 1989. 12mo. Een van de twee ex., met de gedrukte vermelding: 'Dit exemplaar is voor de drukker'. Los bijgevoegd: Kaartje, recto/ verso beschreven van Tom Lanoye aan Boris Rousseeuw: 'als dit eerste produkt al zo mooi is, dan staat de wereld nog heel wat bijzonders te wachten.'; Kleine affiche (?), 1 vel 4to, recto bedrukt alleen met auteur, titel, drukker/ uitgever en datum.
Ingenaaid onder orig. omslag.
Bij deze: de meest zeldzame Lanoye-titel. (€ 600-800)
Lit.: DCP 2
1136*
Brief aan F.B. Holz. Wildert, 1989. 12mo. Een van de twee ex., met de gedrukte vermelding: 'Dit exemplaar is voor de drukker'.
Ingenaaid onder orig. omslag.
Bijgevoegd: F.B. Hotz aan Boris Rousseeuw.
Handgeschreven brief, 1p. 4to, recto alleen, blauwe bic. Getekend en gedateerd 'Oegstgeest, 22 Jan. 90'. gevouwen. In orig. env.
Deze brief is het gematigd positieve antwoord op de vraag of de auteur iets van werk heeft liggen dat kan gedrukt en uitgegeven worden bij De Carbolineum Pers. Ook drukt hij Rousseeuw op het hart helemaal niet boos te zijn omwille van de illegale 'Kanon'-uitgave van enkele jaren daarvoor. In de biografie van Hotz wordt verkeerdelijk vermeld dat deze uitgave de brief van Hotz aan Rousseeuw zou zijn. (€ 200-300)
Lit.: DCP 3.
1137
Leo Pleysier - Een reeks van vier uitgaven:
- Een grensgeval. Wildert, 1989. Kl. 8vo. Nr. 1 van de 30 gen. ex.
Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave. En: orig. zwart-witfoto (persfoto) van een auto-ongeval ter illustratie bij een artikel over 'smokkel aan de Noordergrens' (1960). Ingenaaid onder orig. omslag. Voorplat deels verkleurd.
- Een jager in de sneeuw. Met houtsneden van Nicholas Meersschaert. Kalmthout, 2012. 8vo. Nr. 1 van de 50 gen. ex. Gesigneerd door schrijver en illustrator. Los bijgevoegd: twee houtsneden.
Ingenaaid onder orig. omslag, foedraal.
- Drie verhalen. Met tekeningen van Luk van Soom. Kalmthout, 2018. Ex. nr. I van de Romeins gen. ex., waarvan alle ill. ingekleurd werden. Gesigneerd door auteur en illustrator.
Orig. volle geïll. en gehoogde perkamenten band, vlakke rug, foedraal. Bijgevoegd: Idem. Nr. 1 van de 80 Arabisch gen. ex. gesigneerd door auteur en illustrator. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
- Pukkels en Puisten. Kalmthout, 2018. 8vo. Ex. nr. A van de 10 gebonden ex. van de 25 geletterde ex. ter beschikking van van de uitgever, naast 75 reguliere ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave. En: uitnodiging voor de opening van de Leo Pleysierbibliotheek. En: gesigneerde welkomstkaart.
Orig. gekartonneerde bandn foedraal.
Bijgevoegd: Idem. Ongenummerd ex. Ingenaaid, foedraal. (€ 100-200)
Lit.: DCP 4, 180, 224, 231.
1138*
Tom Lanoye - Aan een tuinier. Wildert, 1990. 8vo. Gedrukt in een oplage van vier exemplaren: 'Dit exemplaar is voor de drukker'.
De illustraties komen uit 'Botanique de ma fille' van Jules Néraud.
Ingenaaid onder orig. omslag.
Een tot op heden volledig onbekende uitgave, niet vermeld in de overzichtslijst van 'De Carbolineum Pers'. De auteur, die zijn exemplaar kreeg, kan zich ook niet meer herinneren wat de aanleiding tot deze uitgave geweest is of waarom deze nergens vermeld wordt. (€ 300-400)
1139
Julius de Praetere - Latemsche Dageraad. Wildert, 199193. Volledige reeks van vijf afleveringen. Bij het verschijnen van de laatste twee afleveringen werden er 10 luxe-ex. gedrukt, met nieuwe colofonpagina, Romeins genummerd, dit is ex. nr. X.
De colofonpagina's van de afzonderlijke delen dragen alle de annotatie in blauwe inkt: 'luxe-editie/ BR'.
Bijgebonden: Boris Rousseeuw - Bibliografie van de handpersdrukken van Julius de Praetere. Wildert, 1993. Een van de tien Romeins gen. ex., nr. X.
Orig. volle perkamenten Bradel-band, vergulde filet als omkadering op de beide platten, vlakke rug (Luc Rombouts, stempel en ingekleefd naamkaartje).
(€ 300-400) Detail lot 1138
1140
Werner Waterschoot - Reeks van vier uitgaven bij De Carbolineum Pers:
- De Maetschappy der Vlaemsche Bibliofielen. Wildert, 1990. Los 8vo. Een van de 50 met de hand gen. ex., nr. 1, gesigneerd. Bijgevoegd: Prospectus voor de uitgave, 1 vel, dubbelgevouwen 8vo.
En: Werner Waterschoot - Twee handgeschreven brieven aan Boris Rousseeuw m.b.t. de uitgave.
En: Ex. nr. 5. Orig. halve blauw mar. band, stofwikkel, vlakke rug, met orig. omslag (De Pers, stempel).
- De Seven Sinjoren. Wildert, 1993. 4to. Een van de vijf met hand Romeins gen. ex., nr. I. En mee ingebonden: orig. manuscript voor het prospectus en een gedrukt exemplaar ervan.
Orig. volle perkamenten band met twee witte lederen sluitlinten, vlakke rug, met orig. kaft. Briljant exemplaar waaraan Rousseeuw ook enkele orig. documenten (fondslijsten etc.) toevoegde.
En: Idem. Ex. Arabisch genummerd, nr. 1. Ingenaaid onder orig. omslag. Schuifdoos.
- Conscience Bibliofiel. Kalmthout, 2010. 8vo. Een van de 15 met de hand Romeins gen. ex., nr. I.
Orig. volle kalfsperkamenten band, met de intialen van Conscience in bruin op voorplat, vlakke rug, foedraal.
En: Idem. Een van de 50 Arabisch gen. ex., nr. 1. Ingenaaid, foedraal.
(€ 300-400)
1141
- Abraham Ortelius - Aurei Saeculi Imago of Spiegel van de Gouden Tijd. Wildert, 1999. 8vo. Ingenaaid.
- Justus Lipsius - Diva Virgo Lovaniensis. Wilderty, 1999. 8vo. Losse vellen onder orig. omslag. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave
Beide ex. zijn nrs 1 van de resp. 75 en 65 gen. ex. Bijgevoegd van beide ex. is nr. 2.
Beide gebonden in orig. kwart bordeaux mar. band, vlakke rug, stofwikkel (De Pers, Antwerpen).
Annotatie in gebonden Lipsius-uitgave: 'enige gebonden ex./ De Pers'. (€ 200-300)
Lit.: DCP 61 en 69.
1142
Luc Boudens - Een verzameling van vier uitgaven:
- De zeemeerman en zeven anderen. Wildert, 1990. 4to. Suite van acht linosneden. Alle getiteld in potlood en gedateerd. Een van de 26 geletterde ex., ex. A, gesigneerd onder het colofon.
Onder orig. omslag.
Bijgevoegd: Originele ontwerptekening voor de cover. Zwarte bic. Met annotaties in potlood.
En: Vier handgeschreven brieven van Boudens aan Rousseeuw, m.b.t. de uitgave.
- Op een kameel gezeten. Wildert, 1990. 8vo. Een van de 50 met de hand gen. en gesigneerde ex., nr. 1. Speciaal ex. met voorin extra ingebonden een lino ('Tafel, paravent en Herenschip', twee prospectussen, 'Het echte colofon'.
Achteraan los bijgevoegd: twee linosneden, een prospectus en een brief van Boudens aan Rousseeuw met als hoofding 'Luc Boudens/ Het zijn lange dagen/ Dedalus'.
- Een man van eigen maaksel. Wildert, 1991. Een van de vijf met hand Romeins gen. en gebonden ex., nr. I. Bijgebonden: Prospectus voor de uitgave. Los bijgevoegd: Linosnede, gedrukt op enveloppe. En: proefdruk (deels) voor het colofon.
Orig. gekartonneerde band, foedraal.
Bijgevoegd: Idem. Een van 50 met de hand Arabisch gen. en ingenaaide ex., nr. 1. Los bijgevoegd: Orig. tekening met bijhorende brief van Boudens aan Rousseeuw; handgeschreven versie van het colofon; prospectus; Orig. ontwerptekening voor het slotvignet.
- Laat maar waaien. Wildert, 1995. 8vo. Ex. nr. I van de vijf Romeins gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: handgeschreven brief van Boudens m.b.t. deze uitgave (illustraties), 1p. 4to, recto beschreven; fotografisch cliché van de illustratie voor de band; proefdruk voor het prospectus, met talrijke correcties en annotatie '1e proef 13/4/95'; prospectus voor deze uitgave.
Orig. volle geïll. perkamenten kaft, foedraal bekleefd met omslag van ingenaaide ex.
Bijgevoegd: Idem. ex. nr. 1 van de 50 Arabisch gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: prospectus.
(€ 200-300)
Lit.: DCP 11, 8, 21, 38. 1143
Willem Elsschot - Dankwoord bij de uitreiking van de Constantijn Huygensprijs in 's Gravenhage op 18 december 1951. Wildert, 1990. Kl. 8vo. Nr. 1 van de 50 gen. ex. (de ex. 36 tot 50 bleven ter beschikking van de erven Elsschot en uitgeverij Querido).
Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
Ingenaaid onder orig. omslag.
Bijgevoegd: Boris Rousseeuw - De bibliofielenvereniging 'In de vier winden' en haar uitgave van Willem Elsschots 'Gedichten'. Wildert, 1991. Kl. 8vo. Nr. 1 van de 50 gen. ex.
Los bijgevoegd: Twee brieven van H.D.L. Vervliet en een van A.JM. Pelckmans, twee van de 'Vier Winden'; prospectus voor deze uitgave.
Ingenaaid onder orig. omsdlag.
Lit.: DCP 10, 18
1144
Dylan Thomas - La Danseuse. Wildert, 1990. 8vo. Nr. 1 van de 30 gen. ex. Ingenaaid onder orig. omslag.
Bijgevoegd: Hermann Hesse - Wijsheid, deugd en warme sokken/ Gedichten vertaald door Jan-Paul van Spaendonck. Kalmthout, 2023. 8vo. Ex. nr. 1 van de 25 Arabisch gen. ex., na 10 Romeins gen. die ter beschikking van de vertaler bleven. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
Orig. geïll. gekartonneerde band, foedraal.
En: Heinrich Heine - De Lorelei en andere gedichten/ opnieuw vertaald door Jan-Paul van Spaendonck. Kalmthout, 2020. 8vo. Ex. nr. 1 van de 35 gen. ex. Met handgeschreven opdracht aan Boris Rousseeuw. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave; Brief van Geerten (Meijsing?) aan de vertaler. 1p. recto bedrukt.
Orig. geïll. gekartonneerde band, bedrukt foedraal.
En: Philippe Claudel - Café Excelsior/ vertaling en nawoord Luc Daems. S.l.n., (2019). 8vo. Privé-uitgave, gedrukt door De Carbolineum Pers in 30 ex., dit ex. bleef ongenummerd.
Orig. gekartonneerde band, bedrukt foedraal.
En: Philippe Claudel - Barrio Flores (Bloemenwijk)/ Kleine kroniek van de vergetenen/ Roman gegroeid uit droom en verbeelding/ Vertaling en nawoord 'Wildgroei' door Luc Daems. S.l.n., (2024). 8vo. Privé-uitgave, gedrukt door De Carbolineum Pers in 25 gen. ex., dit ex. bleef ongenummerd.
En: Louis Aragon - Een prachtig ongeluk/ Gedichten voor Elsa Triolet/ vertaald door Jan-Paul van Spaendonck en met illustraties van Rosanne van Spaendonck. Kalmthout, 2021. 8vo. Ex. nr. 1 van de 35 gen. ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave. Orig. geïll. gekartonneerde band, foedraal.
En: Weemoed en Wanderlust/ 40 gedichten van/ Joseph von Eichendorff/ vertaald door Jan-Paul Spaendonck/ en met houtsneden van Isabelle Vandenabeele. Kalmthout, 202. 8vo. ex. nr. 1 van de 35 gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
En: De weg van de nap. Een correspondentie in haiku's door Jan-Paul van Spaendonck en Robert Eksteen/ met tekeningen van Rosanne van Spaendonck. Kalmthout, 2012. Kl. 8vo. Ex. nr. 1 van de 60 gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: Rosanne van Spaendonck - Orig. tekening die diende voor het omslag. Ingenaaid onder orig. geïll. en ingekleurd omslag, foedraal. (€ 200-300)
Lit.: DCP 13, 287, 256, 238, 292, 262, 276, 182.
1145
Boris Rousseeuw - De boekbanden van Laurent Peeters. Wildert, 1990. 8vo. Een van de 75 met de hand gen. en gesigneerde ex., nr. 5. Los bijgevoegd: 1 blad handschrift, recto, zwarte bic, verso gecorrigeerde computerprint; twee orig. tekeningen voor versieringen door Laurent Peeters. Onderaan de laatste pagina noteerde Rousseeuw in potlood: 'uitverkocht in 2020/ = 30 jaar'.
Orig. halve donkerblauwe mar. band met hoeken, rug op vijf ribben, stofwikkel, met orig. omslag (De Pers, Antwerpen).
Uniek ingebonden exemplaar (annotatie in potlood op eerste schutblad).
Bijgevoegd: Idem. Ex. nr. 1. Ingenaaid, foedraal.
En: August De Decker - Lemaire. Vaarwel aan mijnen stiel. Een brief aan Laurent Peeters. Wildert, 1990. Kl. 8vo. Een van de 40 met de hand gen. ex., nr. 1. Ingenaaid onder orig. omslag.
(€ 200-300)
Lit.: DCP 9, 14. 1146*
Jimi (Dams) - 78 lino's. Wildert, 1990. 8vo. Een van de vijf Romeins met de hand gen. ex., nr. I.
Los bijgevoegd: twee orig. linosneden. Beide getekend in potlood, een genummerd 8/10. Beide met voorstelling van Marlene Dietrich. En: drie handgeschreven brieven aan Boris Rousseeuw. In orig. env. Orig. gekartonneerde Bradel-band (De Pers, Antwerpen).
Bijgevoegd: Idem. Nr. 1 van de 40 Arabisch gen. ex. Met orig. prospectus. Ingenaaid. (€ 200-300)
Lit.: DCP 15.
1147
Frans Pointl - Ik droomde dat ik Jan Arends was.
Gedichten met lino's van Jimi. Wildert, 1991. 8vo. Nr. I van de vijf Romeins gen. ex., gesigneerd door auteur en illustrator, de reguliere oplage bestond uit 50 Arabisch gen. ex. Mee ingebonden: prospectus voor deze uitgave. Orig. gekartonneerde band, vlakke rug met titelschild, foedraal (De Pers, Antwerpen).
Bijgevoegd: Idem. Nr. 1 van de 50 Arabisch gen. ex. Met handgeschreven opdracht onder het colofon: 'Voor de idealistische/ meneer Boris/ Rousseeuw.'.
Los bijgevoegd: Brief van Frans Pointl aan Boris Rousseeuw. 1p., recto getypt. Getekend en gedateerd.
Geniet aan deze brief blad met daarop in typoscript drie gedichten, 'Advertentie', 'Voor Rebecca mijn moeder' en 'Primitief'. In orig. env. En: Brief van Jimi (Dams) aan Boris Rousseeuw. In orig. env. En: Briefkaart van Vic van de Reijt aan Boris Rousseeuw m.b.t. de op til staande uitgave. En: kleurenfoto van gebonden ex. van de uitgave door Julia Koch - Guns.
Ingenaaid onder orig. omslag.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 17.
1148
Peter Verhelst & Jimi Dams - Zodiac van het satijnen altaar. Wildert, 1992. 4to. Nr. I van de vijf Romeins gen. ex., naast 50 Arabisch gen. ex. Elke illustratie gesigneerd in potlood.
Los bijgevoegd: zes orig. tekeningen; orig. tekening (zwarte stift) van de titelpagina/ cover prospectus; fotografisch cliché van deze tekening; prospectus voor deze uitgave; '1e proef/ 3/11/92', 1 vel, recto/ verso bedrukt; twee getypte brieven van Peter Verhelst aan Boris Rousseeuw (waarvan een m.b.t. deze uitgave).
Orig. volle perkamenten band, vlakke rug, stofwikkel, foedraal.
(€ 200-300)
Lit.: DCP 27.
1149*
Herman Brusselmans/ Bruno Vekemans - Een week in het leven van Herman Brusselmans door hemzelve verteld. Wildert, 1992. 8vo. Een van de vijf Romeins gen. ex., nr. I. Gesigneerd in potlood door de illustrator en in blauwe bic door de auteur. Los bijgevoegd: gecorrigeerde drukproef van het colofon, met annotatie '2e druk/ 1e proef' en gedateerd '5/1/92'; orig. tekening (zwarte stift) voor het cover, frontispice en foedraal, getekend en gedateerd in zwarte stift, met annotatie in potlood. Bijgebonden: Prospectus voor de uitgave.
Deze uitgave is de eerste bibliofiele editie van Brusselmans en ook het eerste boek dat Bruno Vekemans illustreerde. Alle illustraties werden gemonogrammeerd in potlood. Orig. volle geïll. perkamenten band, vlakke rug, stofwikkel (€ 300-400)
Lit.: DCP 22.
1150*
Herman Brusselmans/ Bruno Vekemans - Een week in het leven van Herman Brusselmans door hemzelve verteld. Wildert, 1992. 8vo. Nr. 1 van de 50 Arabisch gen. ex. Gesigneerd door illustrator en auteur. Alle illustraties gemonogrammeerd in potlood door de illustrator. Met handgeschreven opdracht van Brusselmans aan Boris Rousseeuw. Los bijgevoegd: Oorspronkelijk prospectus; drukproeven en handschrift voor datzelfde prospectus; orig. tekening 'Zondag', getekend en gedateerd, titel in potlood; plastic cliché van deze tekening; vel met druk(proef?) van deze tekening, het drukkersmerk en een vignet; twee uitnodigingen voor expo's van Vekemans; foto van enig in leder gebonden ex. van deze uitgave.
Ingenaaid onder orig. omslag, foedraal. (€ 300-400)
Lit.: DCP 22.
1151
Elly Cockx-Indestege, Dit boecxken leert hoe men mach voghelen vanghen metten handen... Wildert, 1992. 4to. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
- Eeuwig edict over het Duel. Wildert, 1994. De Gentse druk uit 1667, met een inleiding van Boris Rousseeuw. 4to.
- Catalogus Librorum Ex Domibus Mortuariis. De eerste gedrukte Leuvens boekveilingcatalogus met een inleiding van Pierre Delsaerdt. Wildert, 1995. 4to.
- De laatste letterproef van de Antwerpse lettergieterij Van Wolschatten. Met een inleiding van Boris Rousseeuw. Wildert, 1996. 4to. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
- Catalogus Librorum Werbrouck. Met een inleiding van Boris Rousseeuw. Wildert, 1997. 4to.
- Warachtighe ende verschrickelijcke beschrijvinge van vele toovenaers ende toovenerssen. Een uniek Antwerps vlugschrift uit 1589 over Duitse heksenprocessen en weerwolf Stump. Met een inleiding van Dries Vanysacker. Wildert, 2003. 4to.
- De bibliotheek van Nicolaus Vernulaeus. Een facsimile van de boekveilingcatalogus uit 1649. Met een inleiding door Pierre Delsaerdt. Wildert, 2005. 4to. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
- Karel van Hulthem - Programme de la leçon de bibliographie/ met een inleiding door Pierre Delsaerdt. Kalmthout, 2015. 8vo. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
Alle ex. zijn nr. 1 van de Arabisch gen. ex. Ingenaaid onder orig. omslagen. Delen 7, 8 en 9 hebben bedrukt foedraal. Bijgevoegd: Over Bossche banden, Aesopus en een prognosticatie/ Een greep uit de correspondentie tussen M.E. Kronenberg en Prosper Verheyden/ door Elly Cockx-Indestege. Wildert, 1992. 8vo. Ex. nr. 1 van de 50 gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave; Brief van de bezorgster aan Boris Rousseeuw. 1p. 4to, getypt. Ingenaaid onder orig. omslag. (€ 300-400)
Lit.: DCP 24, 35, 39, 41, 44, 106, 129, 205, 25.
1152
Verzameluitgave van de vijf eerste 'Facsimile's van oude Vlaamse drukken':
- Elly Cockx-Indestege, Dit boecxken leert hoe men mach voghelen vanghen metten handen... Wildert, 1992. 4to. Bijgebonden: prospectus voor deze uitgave.
- Eeuwig edict over het Duel. Wildert, 1994. De Gentse druk uit 1667, met een inleiding van Boris Rousseeuw. 4to. Los bijgevoegd: orig. ex. van de oorspronkelijke uitgave.
- Catalogus Librorum Ex Domibus Mortuariis. De eerste gedrukte Leuvens boekveilingcatalogus met een inleiding van Pierre Delsaerdt. Wildert, 1995. 4to. Los bijgevoegd: Brief van Pierre Delsaerdt aan Boris Rousseeuw m.b.t. de uitgave én de geboorte van diens tweede zoon: 1 blad, 8vo, recto/ verso, blauwe inkt. Bijgebonden: prospectus voor deze uitgave.
- De laatste letterproef van de Antwerpse lettergieterij Van Wolschatten. Met een inleiding van Boris Rousseeuw. Wildert, 1996. 4to. Bijgebonden: prospectus voor deze uitgave.
- Catalogus Librorum Werbrouck. Met een inleiding van Boris Rousseeuw. Wildert, 1997. 4to. Bijgebonden: prospectus voor deze uitgave.
Alle ex. zijn nr. I van de vijf Romeins gen. ex. Nr. I van de vijf Romeins gen. ex. die na het verschijnen van het vijfde deel samen gebonden werden.
Orig. volle geïll. bruin lederen band, vlakke rug (Julia Guns).
(€ 300-500)
Lit.: DCP 24, 35, 39, 41 en 44.
1153
Felix Timmermans - Wonderland. Wildert, 1992. 4to. Nr. I van de vijf Romeins gen. ex. die voorbehouden bleven voor de drukker, naast 30 Arabisch gen. ex. Dit exemplaar werd niet gesigneerd door Lia Timmermans.
Los bijgevoegd: proefdruk voor illustratie voorplat in gouddruk op stuk perkament.
Orig. volle geïll. perkamenten band, twee sluitlinten, vlakke rug.
Bijgevoegd: Idem. Nr. 1 van de 30 Arabisch gen. ex. Met orig. prosepctus.
Bijgevoegd: 'Beste Familde'. Een blad, 4to, recto bedrukt. Een van de 150 gen. ex. Gedrukt naar aanleiding van de laatste ledendag van het Felix Timmermans Genootschap. (€ 200-300)
Lit.: DCP 23 en 245.
1154
Boris Rousseeuw - Bibliografie van de handpersdrukken van Julius de Praetere. Wildert, 1993. Kl. 8vo. Een van de 10 Romeins gen. ex., nr. III, naast 50 Arabisch gen. en ingenaaide ex. Orig. volle geïll. perkamenten band, vlakke rug, stofwikkel, foedraal.
Bijgevoegd: Honderd jaar 'Lenteleven' 1899 - april - 1999. Een kleine Julius de Praetere tentoonstelling. 8vo. Nr. 1 van de 100 gen. ex.
Ingenaaid onder orig. omslag.
En: N.V. De Praetere A.A. Kroniek van een mislukking. Een onbekende briefwisseling ingeleid en geannoteerd door Paul Thiers. Wildert, 2004. 8vo. Nr. I van de 15 Romeins gen. ex. met los bijgevoegd orig. ex-libris van De Praetere voor Victor Verougstraete. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave. En: bedankingskaart van Linda Smisman in naam van de familie Verougstraete.
En: Die zaak van prachtdrukken. De briefwisseling tussen Julius de Praetere en L.J. Veen bezorgd door H.T.M. Van Vliet. Kalmthout, 2011. Los 8vo. Nr. 1 van de 60 gen. ex. Onder orig. omslag, foedraal.
Orig. geïll. volle perkamenten band, stofwikkel, bedrukt foedraal.
En: Gansch den ouden slenter van boekdruk/ De brieven van Julius de Praetere aan Victor de Meyere. Kalmthout, 2009. Kl. 8vo. Ex. nr. I van de 15 Romeins gen; en met de hand ingekleurde ex. Orig. volle geïll. perkamenten band, vlakke rug, stofwikkel, bedrukt foedraal.
En: Karel van de Woestijne - Steedsche Smoelen/ De echte Latemse Brieven over de Lente. Kalmthout, 2019. Kl. 8vo. Ex. nr. I van de 10 Romeins gen. ex. Los bijgevoegd: geweigerd colofon-blad met annotatie 'mis/ druk'; prospectus. Orig. volle bedrukte perkamenten band, geïll. stofwikkel en bedrukt foedraal.
(€ 200-300)
Lit.: DCP 32, 64, 117, 173, 158, 239.
1155
Luc Daems - Heino K. Overdiep, antiquaar. Wildert, 1994. 8vo. Ex. nr. I van de vijf Romeins gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: enkele orig. ephemera m.b.t. het antiquariaat Overdiep.
Bijgebonden: prospectus voor deze uitgave.
Orig. gekartonneerde band, foedraal bekleefd met kaft van ingenaaide uitgave.
Bijgevoegd: Idem. Ex. nr. 1 van 65 Arabisch gen. ex. Los bijgevoegd: enkele ephemera m.b.t. antiquariaat Overdiep; prospectus voor deze uitgave.
Ingenaaid onder orig. ex.
En: Bibliofiele verhalen van Octave Uzanne/ gekozen, vertaald en toegelicht door Frans Willem Verbaas/ Met pentekeningen van Stijn Felix. Kalmthout, 2018. 8vo. Ex. nr. 1, een van de 10 luxe-ex. Los bijgevoegd: afdruk van elke afzonderlijke illustratie.
Orig. volle geïll. perkamenten band, vlakke rug, bedrukt foedraal.
En: Idem. Ex. nr. 12 van de 40 Arabisch gen. ex. Orig. gekartonneerde band, bedrukt foedraal.
En: Jules-Karel van West - De opvoeding van de bibliofielen/ Kanttekeningen van een boekbinder. Kalmthout, 2018. 8vo. Ex. nr. 1 van de 60 gen. ex., een van de 10 luxe-ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
Orig. volle perkamenten band, vlakke rug, bedrukt foedraal.
En: Jos Goudswaard - Uit het leven van een boekenleurder/ met een nawoord door P.J. Buijnsters. Kalmthout, 2017.
8vo. Derde druk. Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex. Orig. gekartonneerde band, foedraal.
En: Prudens Van Duyse - De Bibliomanen. Kalmthout, 2010. Kl. 8vo obl. Ex. nr. 1 van de 55 gen. ex. Ingenaaid onder orig. omslag, bedrukt foedraal.
En: Hector de Backer - Hoe te binden?/ Twee voordrachten over het boekbinden. Kalmthout, 2022. 8vo. Ex. nr. 1 van de 50 genummerde ex., op naam van Boris Rousseeuw gedrukt.
Orig. gekartonneerde band.
En: Boris Rousseeuw - Jan Baptist Schoepen 'bouquiniste à Anvers'. Kalmthout, 2018. 8vo. ex. nr. I van de 10 Romeins gen. ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
En: Pierre Dirix - Boekbinder worden. Wildert, 2004. 8vo. Ex. nr. 1 van de 100 gen. ex. Ingenaaid onder orig. omslag.
En: Frederik Verachter - geschied- en Tijdkundig Naemregister van de goede mannen van Het BoekbindersAmbacht... Wildert, 1993. Kl. 8vo. Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave. Ingenaaid onder orig. omslag.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 33, 234, 232, 227, 167, 277, 228, 128, 28.
1156*
Bruno Vekemans - Mannen met een boek. Wildert, 1994. 8vo. Nr. 1 van de 50 gen., gesigneerde en gedateerde ex. Dit exemplaar werd op keizerlijk Japans gedrukt en de prenten werden met de hand gehoogd.
Bijgevoegd: Idem. Nr. 2, eveneens op Keizerlijk Japans, prenten niet gehoogd.
En: Idem. Nr. 50, op gewoon papier.
Los bijgevoegd: Originele tekeningen voor deze gelegenheidsuitgave. Zwarte stift en potlood. En: Twee orig. tekeningen die niet weerhouden werden. Alle met annotatie in potlood (door Rousseeuw) 'origineel'.
Orig. half bruin marokijnen overslagdoos, vlakke rug.
Deze uitgave verscheen bij het vijfjarig jubileum van De Carbolineumpers en was uitsluitend bestemd voor de vrienden van de pers. (€ 400-600)
Lit.: DCP 34.
1157*
Arnon Grunberg - Ushi en Septembrius. Wildert, 1994. Gr. 8vo. Met illustraties door Bruno Vekemans. Nr. I van de vijf Romeins gen. exemplaren. Gesigneerd door illustrator en auteur. Elke illustratie in potlood gemonogrammeerd en gedateerd.
Los bijgevoegd: twee orig. tekeningen, zwarte stift, beide getekend en gedateerd; Twee brieven van Arnon Grunberg aan Boris Rousseeuw. Beide 1 blad 4to, getypt, recto, gesigneerd en gedateerd. Elk in orig. env. Beide, korte, brieven m.b.t. deze uitgave; Orig. ontwerp en gecorrigeerde proef voor de titelpagina (recto/ verso); Ansichtkaart van Bruno Vekemans (en familie) aan Familie Rousseeuw; Prospectus 'Nieuwe drukken van De Carbolineum Pers/ Herfst 1994', met aankondiging van deze uitgave. Orig. volle geïll. perkamenten band, vlakke rug, stofwikkel, foedraal.
Hét exemplaar van Grunberg zijn eerste bibliofiele uitgave. (€ 600-800)
Lit.: DCP 36.
1158
Arnon Grunberg - Ushi en Septembrius. Wildert, 1994. Gr. 8vo. Nr. 1 van de 60 Arabisch gen. exemplaren, na vijf Romeins gen. en gebonden ex. Gesigneerd door illustrator en auteur.
Elke illustratie in potlood gemonogrammeerd.
Los bijgevoegd: orig. tekening in zwarte stift die diende als ill. onder het colofon. Getekend en gedateerd. En: Kattebelletje van Vekemans aan Boris Rousseeuw.
Lit.: DCP 36.
1159
Verzamelband met de zestien 'De Carbolineum Pers'-nieuwsbrieven die Boris Rousseeuw liet verschijnen tussen 1998 en 2012. Uitgezonderd de tweede brief telt elke aflevering 4p. 8vo, gevouwen. Elke titelpagina verschilt. Orig. gekartonneerde band.
Het papier dat Boris hier gebruikte (net als bij vele andere uitgaven), is handgemarmerd door Baykul Baris Yilmaz, naast Marie-Anne Hamaïde, Rousseeuw zijn vaste leverancier van handgemarmerd papier.
Bijgevoegd: 'uit mijn brolschuif 1-2-3'. Druksel 2004/ 2005/ 2007. Drie afl., kl. 4to, gevouwen.
En: 'Zelf gedrukt! Zijnde de eerste fondslijst van De Carbolineum Pers'. Wildert, december 1990. 4to, 2p. gevouwen.
En: 'Schoon dinges! Zijnde de tweede fondslijst van De Carbolineum Pers'. Wildert, december, 1994. 8vo. Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex. Gesigneerd en met annotatie 'gebonden/ 31.12.2022'. Los bijgevoegd: drukproef voor illustratie van Boudens' 'Op een kameel gezeten', met annotatie in blauwe bic door Rousseeuw: 'Ongebruikte lino voor 'Op een kameel gezeten''. Gevouwen. En drukproef van twee pagina's binnenwerk. Bordeaux gekartonneerde band.
En: Boris Rousseeuw - Te laat geboren. Overdruk uit 'Le livre et l'estampe' (LXV, 2019, n° 190).
Vermakelijke en licht melancholische terugblik van Boris Rousseeuw op 30 jaar 'De Carbolineum Pers'.
Orig. gekartonneerde band. (€ 100-200)
1160
Gerrit Paape - Antwerpen! Wildert, 1995. 8vo. Nr. 1 van de 50 Arabisch gen. ex.
Bijgevoegd: Het Antwerpse Stadts Druckerschap/ toegekend aan Joannes Grangé op 28 september 1759. Wildert, 1998. 8vo. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave. Nr. 1 van de 50 Arabisch gen. ex.
En: Joseph Ermens - Boeken vercoopen tot Brussel. Wildert, 1998. 8vo. Nr. 1 van de 75 gen. ex. Ingenaaid onder orig. omslag. (€ 100-200)
Lit.: DCP 40, 54, 55.
1161
Paul Thiers - De Eikelaar. Wildert, 1997. 8vo. Nr. I van de tien Romeins gen. en gesigneerde ex.
Los bijgevoegd: Handgeschreven ontwerp voor de prospectus en gecorrigeerde 2e drukproef; handgeschreven ontwerp voor het colofon en gecorrigeerde eerste proef; factuur van Handboekbinderij De Pers voor de tien Romeins gen. en gebonden luxeex. De foto's die dienden als illustraties eveneens los bijgevoegd.
Bijgebonden: prospectus van deze uitgave.
Orig. kwart bruine lederen band met kleine hoeken, vlakke rug (De Pers, Antwerpen).
Bijgevoegd: Idem. Nr. 1 van de 60 arabisch gen. ex. Los bijgevoegd: prospectus van deze uitgave. Ingenaaid onder orig. omslag. En: Idem. Ongenummerd ex. En: exemplaar van de tweede en derde uitgave.
(€ 100-200) Lit.: DCP 43.
1162
Oude Liedjes I - XX. Wildert, 19982004.
1. Het saten heren viere. 20 blz.2. Ic wil te lande rijden. 20 blz.
3. Ick quam lest eens gaende. 12 blz. 4. Als een schaepken. 12 blz.
5. Segt doch eens ja. 12 blz.
6. Ic sie die Morghensterre. 12 blz.
7. Ic sach in enen rozengarde. 12 blz. 8. O amoureus lieff. 12 blz.
9. Om 't hert te verheughen ghinck ick eens wandelen (Willem de Gortter). 12 blz.
10. Wy Jonghe Violieren. (idem). 16 blz.
11. Gij die thans syt met my ter jagt koekkoek . 20 blz.
12. Twee amoreuskens vol liefden ghegoten. 12 blz.
13. Ydelheyt der ydelheyt, en ydelheyt al. 12 blz.
14. Een nieuw liedeken over de verkeerde pelgrimagie. 12 blz.
15. All' myn boecken (Willem de Gortter). 12 blz.
16. Op de galeyen. 12 blz.
17. De boerkens maeken seer groten cier. 12 blz.
18. Eenen caelen mey. 12 blz.
19. Liedt van propos rompu. 16 blz.
20. Stardeun (Jan de Regt). 12 blz. Bundeling van alle nr. I ex. van de tien Romeins genummerde.
Orig. volle perkamenten band, twee stoffen sluitlinten, vlakke rug. Etui en foedraal.
(€ 300-400)
Lit.: DCP 124.
1163
1. Het saten heren viere. 20 blz.
2. Ic wil te lande rijden. 20 blz.
3. Ick quam lest eens gaende. 12 blz.
4. Als een schaepken. 12 blz.
5. Segt doch eens ja. 12 blz.
7. Ic sach in enen rozengarde. 12 blz.
8. O amoureus lieff. 12 blz.
16. Op de galeyen. 12 blz.
18. Eenen caelen mey. 12 blz.
20. Stardeun (Jan de Regt). 12 blz. Alle ex. nr. 1 van de Arabisch gen. ex. In twee schuifdozen. (€ 300-400)
Lit.: DCP 124.
1164*
Werner Waterschoot - Catalogue van Boecken. De veiling van de bibliotheek van Jacobus Pieron op 27 juni 1709. Wildert, 2001. 4to. Een van de 50 met de hand Arabisch gen. ex., nr. 1, gesigneerd. Met orig. vel handschrift in bruine inkt door Pieron. Ingenaaid onder orig. omslag, foedraal.
Dit ex. bevat de orig. catalogus (gerestaureerd), waarvan deze uitgave een facsimile aanbiedt, naast de uitgebreide toelichting door Prof. dr. Werner Waterschoot:
Catalogue van veel-derhande schoone boecken van den Eerweerdigen Heer Jacobus Pieron. Ghendt, Livinus de Clerck, 1709. 4to gevouwen vel, 2p. Vakkundig gerestaureerd.
Zoals Waterschoot het aanvoert in zijn inleiding, gaat het hier allicht om een uniek exemplaar dat in geen repertorium of universiteitsbibliotheek vermeld wordt/ opduikt.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 86
1165
Tom Lanoye - Bibliografie van en over Tom Lanoye (19791986). (Antwerpen), Nemesis, (1987). 8vo. Een van de 30 met de hand gen.ex., nr. 2. Ingenaaid onder orig. omslag.
Bijgevoegd: Maquette met ontwerp voor kaft, titelpagina, inleiding en colophon. 8vo, 6p. En: originele floppy disk. Met annotatie op beschermhoes in potlood 'Bibliografie Tom Lanoye/ 1979 - 1986/ Afgesloten 13/3/87'.
En: Brief van Dr. M. Hoebeke aan Boris Rousseeuw. 1p. 4to, recto getypt. Getekend en gedateerd 'Gent, 16 december 1987'. Hoebeke, als Vast Secretaris van de Konklijke Academie voor Nederlandse Taal- en Letterkunde, laat aan Rousseeuw weten dat zijn aanvraag voor aankoop en subsidiëring van zijn Lanoye bibliografie, niet goedgekeurd is.
En: Idem. Tweede druk, 1998. Wildert, 1998. Een van de 100 niet gen. ex. Ingenaaid onder orig. omslag. (€ 100-200)
Lit.: DCP 50 (voor de tweede druk).
1166*
Tom Lanoye - Alles moet weg (1988). Origineel typoscript voor het gelijknamige romandebuut. Twee ringfardes met resp. 508 en 245 gen.pp.
De grootste ringfarde omvat verschillende afdrukken van verschillende hoofdstukken. Alleen het laatste afsluitende stuk 'Kommer in Kortrijk' is hier niet aanwezig.
Omdat er vaak verschillende afdrukken van dezelfde hoofdstukken opgenomen zijn, vaak met tal van verbeteringen en aanvullingen, is de genese van de roman heel goed te volgen. Deze verbeteringen etc. concentreren zich voornamelijk in het eerste deel van dit typoscript. Naarmate de pagina's vorderen, wordt het typoscript ook 'netter', met sporadisch nog kleinere aanpassingen.
De tweede ringfarde bevat de definitievere versie, met slechts hier en daar nog enkele verbeteringen en kleinere aanpassingen.
Bijgevoegd: Enveloppe met tal van krantenknipsels, reclamefolders etc. die Lanoye gebruikt heeft of gediend hebben bij de uitwerking van bepaalde passages in het verhaal. Zo zijn er bv. kopies van wetteksten waarbij Lanoye aantekeningen maakte.
(€ 4000-6000)
1167
Tom Lanoye - Alles moet weg. (Amsterdam), Uitgeverij Bert Bakker, (1988). 8vo. Dummy. Ingenaaid onder orig. geïll. omslag.
Het uiteindelijke omslag van de eerste druk zal er wat anders uitzien.
(€ 200-300)
1168*
Tom Lanoye - Alles moet weg. Amsterdam, Uitgeverij Bert Bakker, 1988. 8vo. 267 gen.pp. Een van de 30 Romeins met de hand gen. ex., nr. I. Het colofon werd gedrukt op het speciale intekenbiljet met als afzender 'De ongeneeslijke bibliofiel B.'. Op verso gesigneerd door de auteur in blauwe inkt en met datum 'Wildert, 1 nov. 1988'. Met handgeschreven annotatie in blauwe inkt onder Franse titel: 'Nou en of!/ Tom Lanoye'. Voor de Franse titel is een linosnede op fijn oosters papier ingebonden (ontwerp De Pers). Deze lino geeft de Belgische landkaart weer en toont het wegennet tussen Antwerpen, Brussel, Gent en Kortrijk. Orig. volle donkerbruine lederen privé-band met decor van droog- en vergulde stempels die van de platten over de vlakke rug doorlopen, naar analogie van de ingebonden linosnede, afgesneden (O. Koch).
Boris Rousseeuw liet dit exemplaar, het nummer 1 exemplaar, op zijn vraag in een volle lederen band binden, in tegenstelling tot de halve banden waar de overige luxeexemplaren in getooid werden.
In orig. grijs linnen overslagdoos, binnenin bekleed met bruine daim, titelschild in bruin marokijn op rug.
Verbluffend exemplaar.
Bijgevoegd: Twee velletjes en drie kaarten met losse notities van Lanoye over ondermeer 'bezoek aan Zeebrugge'.
Zwarte stift en blauwe inkt.
En: Orig. zwart-witfoto van Tom Lanoye die voorleest, zijn linker hand nonchalant rustend op een 'ghetto blaster'.
Voor hem staat een exemplaar van 'Alles moet weg'.
En: Postkaart met daarop Tom Lanoye. Uitgegeven door 'Behoud de Begeerte'. Met stempel '18 JAN 1991'.
(€ 1000-1500)
Lit.: 'Het moet niet mooi worden'. De boeken van Tom Lanoye. Den Haag, Museum Meermanno, 2009. Nr. 19, ill. (dit exemplaar).
1169*
Tom Lanoye/ Herman Brusselmans - De Canadese Muur. Na China, Geraardsbergen & Berlijn .... Een familiedrama over Voetbal, Drank & Vlaanderen (1989).
Origineel werkhandschrift. 8vo/ 4to, 29 pp. (genummerd in potlood, rechts onderaan).
Los bijgevoegd: Portret van Lanoye en Brusselmans. Orig. zwart-witfoto. Met op verso label 'Nieuw Ensemble Raamteater'. En: Tom Lanoye en Herman Brusselmans. Orig. zwart-witfoto genomen tijdens dubbelinterview. En: Vijf fiches met daarop korte aantekeningen met daarop ondermeer korte weergave van de verschillende 'acts', veelal in handschrift van Brusselmans. Een fiche met daarop schets in rood en grijs potlood van de voorstelling van de scene (door Lanoye). En: proefdruk van de colofon-pagina van de luxe-ex. voor de eerste druk, met in handschrift Lanoye: 'Dit is nummer/ I./ van de XXX/ Tom Lanoye'.
Het gaat hier om een hele vroege, schetsmatige en ruwe versie, waarbij slechts in grote lijnen het stuk vorm lijkt te krijgen. Er zijn geen uitgeschreven scenes of dialogen, louter aanzetten tot.
Doorheen dit manuscript krijgen we zicht op de opbouw, eerste aanzetten en uitwerkingen van het stuk. Op het eerste zicht komt het handschrift van Brusselmans hier prominenter in beeld dan dat van Lanoye.
(€ 3000-4000)
1170
Herman Brusselmans en Tom Lanoye - De Canadese Muur. Amsterdam, Uitgeverij Bert Bakker, 1989. 8vo. 135 gen.pp. Een van de 30 met de hand Romeins gen. luxe-ex. Met handgeschreven (door Lanoye) colofon: 'Dit is nummer/ I van de XXX.' Gesigneerd door beide auteurs. Orig. volle groen linnen band met versiering en namen auteurs in zilver gedrukt op voorplat, vlakke rug met titel. (€ 300-400)
1171
Tom Lanoye - Vroeger was ik beter. (Amsterdam), Uitgeverij Bert Bakker, (1989). 8vo.
Dummy.
Ingenaaid onder orig. geïl. omslag. Bijgevoegd: Idem. Hanestaart. (Amsterdam), Uitgeverij Bert Bakker, (1990). 8vo. Dummy. Ingenaaid onder orig. geïl. omslag.
1172
Tom Lanoye - Vroeger was ik beter. Amsterdam, Uitgeverij Bert Bakker, 1989. 8vo. Een van de 15 met de hand Romeins gen. ex.. Met handgeschreven colofon in blauwe inkt: 'Dit is nr. I/ van de XV'. Handgeschreven opdracht onder dat colofon: 'Voor Boris R./ Tom Lanoye.'. Orig. halve blauw linnen band, platten overtrokken met handbeschilderd papier, vlakke rug met titelschild, niet af- en opengesneden (De Pers, Antwerpen). (€ 300-400)
1173*
Tom Lanoye - Hanestaart/ gedichten (1990). Origineel typoscript. 45 p. los 4to.
Titelblad en colofonpagina in handschrift, blauwe inkt. Veelal zijn de correcties kleiner van aard, zoals bv. leestekens, afbrekingen van regel etc. Alleen bij het gedicht 'The absence of hierarchies' zijn de ingrepen diepgaander en herschrijft hij de twee laatste coupletten helemaal. Met orig. env. gericht aan Boris Rousseeuw met op verso nota in groene stift door Lanoye: 'PS/ BORIS,/ stuur jij me eens/ op wat jij in het/ colofon van/ HANESTAART/ vermeld zou/ willen zien?/ ivm bibliofiele/ uitgave dus.'. Het geheel omkadert hij met rode viltstift.
In soepel plastic ringmapje. Bijgevoegd: Idem. Amsterdam, Uitgeverij Bert Bakker, 1990. 8vo. 60 gen.pp. Eerste druk. Orig. volle blauw linnen band, geïll. stofwikkel.
(€ 400-600)
1174
Tom Lanoye - Hanestaart. Amsterdam, Bert Bakker, 1990. 8vo. 60 gen.pp. Een van de vier niet afgesneden ex., dit is ex. nr. 1 (ingekleefd label op contreplat).
Orig. volle perkamenten band, voorplat met stempel van afbeelding van een haan, vlakke rug. Kartonnen foedraal met zelfde stempel. (€ 200-300)
1175*
Tom Lanoye - Hanestaart/ Gedichten. Sub Signo Libelli, 1988. Gr. 8vo. 12p. Van de 35 romeins gen. ex. is dit een van de ca. tien gebonden in half leder, nr. VIII. Gesigneerd in blauwe inkt door de auteur en fijne zwarte stift door de illustrator.
Orig. half groen mar. band, voorplat versierd, vlakke rug met vermelding auteur, met stofwikkel. De stofwikkel is net wat te klein/ kort voor de band. Voorts schitterend exemplaar. (€ 300-400)
Lit.: R. Breugelmans (in 'Het Zegel van de Libel'. Amsterdam/ Den Haag, 1999) nr. 175.
1176
Tom Lanoye/ Jimi Dams - Hanestaart/ Gedichten. Sub Signo Libelli, 1988. Gr. 8vo. 12p. Een van de 45 reguliere met de hand gen. ex., nr. 60, na 35 gebonden ex., gesigneerd door auteur en illustrator.
Ingenaaid onder orig. omslag.
Bijgevoegd: Tom Lanoye/ Jimi Dams - Hanestaart/ Gedichten. Sub Signo Libelli, 1988. Gr. 8vo. 12p. Een van de 35 gebonden Romeins gen. ex., gesigneerd door auteur en illustrator.
Orig. geïll. rood linnen band, voorplat licht bevuild. (€ 100-200)
1177
Tom Lanoye - Bij Jules en Alice (1991). Zeven verschillende proefversies van de toneelbewerking van dit verhaal dat oorspronkelijk verscheen in 'Een slagerszoon met een brilletje' (1985).
4to, 67/ 93/ 69/ 67/ 29-34/ 30-35/ 43-34-27 pp.
Bijgevoegd: Definitieve versie. 4to, 67 gen.pp. Met annotatie in blauwe inkt op eerste blad door Lanoye: 'Definitieve/ versie/ ter publicatie;/ gemaakt op/ 27 april 91/ daags voor/ de première'.
Samen ingebonden met: kopie, 13 p., van het verhaal zoals het verschenen is in de bundel.
De tekst hiervan is volledig doorkruist met zwarte en/ of blauwe stift, markeringen en enkele aantekeningen in blauwe inkt.
En: Op blanco blad vooraan is orig. zwart-witfoto van Tom Lanoye opgekleefd. (€ 800-1000)
1178*
Tom Lanoye - Blankenberge (1991). Orig. werkhandschrift. 44 p. 4to, 4 pp. gedrukte pagina's met daarop voorstelling van de personages en de korte inhoud van het stuk.
Het handschrift geeft inzage in de prille ontstaansgeschiedenis van het stuk, de plot wordt kort voorgesteld, relaties en onderlinge verhoudingen tussen de personages worden kort geschetst en de centrale scène, de verkrachtingsscène, wordt kort uitgeschreven.
Gekleefd in gekartonneerd kaft, stofomslag is de affiche voor het stuk door Theater Teater (Mechelen, 1998).
Met orig. zwart-witfoto op tweede schutblad (foto Guy Puttemans, tijdens 'Saint Amour'-voorstelling, 1990).
Bijgevoegd: Idem. Meervoudig typoscript, resp. 99/ 91/ (€ 1500-2000)
1179
Tom Lanoye - Komieken (van Trevor Griffiths). 10 pp. 4to kladhandschrift, verschillende soorten dragers, inkt, stift, bic. Bijgebonden: Typoscript (computerprint), 99 gen.pp., met talrijke kleinere correcties en aanvullingen in inkt en stift, soms recto/ verso.
Op eerste blanco schutblad: Arlette Stubbe - Tom Lanoye. Orig. zwart-witfoto (persfoto), met op verso signatuur T.L. en label 'Gazet van Antwerpen'.
Gekleefd in wit papieren kaft.
Bijgevoegd: Trevor Griffiths - Comedians. Fotokopie van van 'Faber Paperbacks'-uitgave. 4to, 39 pp. Met talrijke aantekeningen en aanzetten tot bewerking van de tekst. Zwarte stift, inkt.
En: Idem. Vertaling Jaap Van de Merwe. Haagse Comedie, Den Haag. Fotokopie van de tekst. 4to, 76 pp. 'Werktyposcript', vaak intensief bewerkt, met talrijke aantekeningen, aanpassingen. Op titelblad staan de telefoonnummers vermeld van Manu Verreth en het MMT (Mechels Miniatuur Theater).
En: Typoscript (computerprint) op blauw papier, 4to, 97 gen.pp. Met talrijke correcties, aantekeningen, verbeteringen. Achteraan bijgevoegd: 3p. 4to typoscript op wit papier en 3 pp. aantekeningen. In plastic ringmapje.
(€ 800-1000)
1180
Tom Lanoye - Kartonnen dozen. Amsterdam, Prometheus, 1991. 8vo. 148 gen.pp. Tweede druk. Een van de 500 genummerde ex. verpakt in grijs verpakkingskarton en bruin kartonnen hoes. De verpakking draagt grote stempel 'Emballage Perdu/ Verloren Verpakking' en genummerd '91 001'. De schuifdoos draagt grote stempel met naam auteur en titel en is gesigneerd met een stempel op de rug. Deze luxe-uitgave werd in de handel gebracht toen de kaap van 20.000 ex. gerond werd sinds de eerste druk verscheen in september 1991. De exemplaren werden slechts in drie boekhandels verkocht, nl. 'De Groene Waterman' in Antwerpen, 'Boekhandel Walry' in Gent en 'De Markies van Carrabas' in Hasselt. (€ 200-300)
1181*
Tom Lanoye - Kartonnen dozen. Amsterdam, Prometheus, 1991. 8vo. 148 gen.pp. Tweede druk. Een van de 500 genummerde ex. verpakt in grijs verpakkingskarton en bruin kartonnen hoes. De verpakking draagt grote stempel 'Emballage Perdu/ Verloren Verpakking' en genummerd '91 399'. Met uitgebreide opdracht van Tom Lanoye aan Benno Barnard op de Franse titel: 'Voor Benno/ 'Bradalsoen'/ B., van/ Tom/ 'Kriiiiiep'/ L.;/ in dankbaarheid/ voor dit boek,/ dat hijzelve/ van a (pijltje) b/ heeft geschreven,/ zoals eminente/ kenners als Van/ Rossem dat direct/ hadden opgemerkt./ Merci, mon nègre!/ TL.'.
De schuifdoos draagt grote stempel met naam auteur en titel en is gesigneerd met een stempel op de rug.
Deze luxe-uitgave werd in de handel gebracht toen de kaap van 20.000 ex. gerond werd sinds de eerste druk verscheen in september 1991. De exemplaren werden slechts in drie boekhandels verkocht, nl. 'De Groene Waterman' in Antwerpen, 'Boekhandel Walry' in Gent en 'De Markies van Carrabas' in Hasselt.
(€ 300-400)
1182
Tom Lanoye - Kartonnen Dozen. Amsterdam, Prometheus, 1991. 8vo. 148 gen.pp. Een van de 25 luxe-exemplaren, met handgeschreven colofon in blauwe inkt door de auteur: 'Kartonnen Dozen -/ Dit is nr. 1/25/ Tom Lanoye'. Met handgeschreven opdracht in dezelfde inkt op Franse titel: 'Voor Boris/ van/ Tom'.
Orig. gekartonneerde band in koptische binding, label op voorplat met auteur en titel in fijne zwarte stift (door de auteur)., in orig. kartonnen doosje met sluitlint (De Pers, Antwerpen).
(€ 600-800)
1183
Tom Lanoye - Kartonnen dozen. Amsterdam, Prometheus, 1993. 8vo. 148 gen.pp. Tiende druk.
Een van de 1500 gen. ex., nr. 7, gesigneerd.
Orig. gekartonneerde band, metalen ring en clip in/ op voorplat.
Eenmalige luxe-uitgave, verschenen ter gelegenheid van de 10de druk, augustus 1993.
Bijgevoegd: Idem. Eerste t.e.m. de achtste uitgave. Alle ingenaaid onder zelfde orig. geïll. omslag.
En: 13 volgende/ andere uitgaven van 'Kartonnen Dozen', t.e.m. de laatste (2022) waarop naast Lanoye op de cover ook de persoon die achter het personage 'Z' schuil gaat afgebeeld wordt (het gezicht symbolisch verscholen achter de letter 'z').
En: Tom Lanoye - Kartonnen dozen. Bulkboek-uitgave, jrg. 25 (1996/97), nr. 241. Twee ex. Geniet onder orig. omslag. Met orig. zwart-witfoto van Tom Lanoye (bladerend in ex. van Kartonnen Dozen, door Arlette Stubbe (label GvA op verso), gesigneerd door Lanoye. (€ 100-200)
1184
Tom Lanoye - Doen!. Amsterdam, Prometheus, 1992. 8vo. 221 gen.pp. Een van de 30 luxe-ex. Met door de auteur handgeschreven colofon in blauwe inkt: '(Schrijf hier: 'Dit is nummer I.'/ En teken met:/ 'Tom Lanoye.'/ Doén!)'.
Het boek in losse katernen vergezeld van een tube lijm, naald en garen, karton, gemarmerd papier en een stuk leder om het zelf in te binden. In orig. sigarenkist met op buitenzijde deksel een vel 'Doén'-postzegels', cfr. voorplat kaft, en aan de binnenzijde eveneens een vel postzegels met bovenaan centraal het portret van Lanoye met zonnebril, cfr. achterplat kaft, en zijkant beplakt met rug van het kaft.
Bijgevoegd: Brief van Henk Sieben aan Tom Lanoye. 1p. 4to, recto getypt. Lanoye stuurde een kopie van deze brief aan Boris Rousseeuw, met handgeschreven bericht over het feit dat er al een klant voor de luxe-editie was 'nog vóór het boek er is'. In orig. env. (€ 400-600)
1185*
Tom Lanoye - De schoonheid van een total loss. Amsterdam, Prometheus, 1993. 8vo. 193 gen.pp. Een van de 25 met de hand gen. luxe-ex., nr. 1. Met nummering, opdracht en handtekening door Lanoye in zwarte inkt: 'Dit is NR. I./ Voor Boris,/ Tom Lanoye'. Orig. band in zwart en beige rubber, voorplat bedrukt in rood, vier rubberen sluitringen waardoor grote nagel geschoven is (De Pers, Antwerpen).
Schitterend exemplaar.
(€ 600-800)
1186*
Tom Lanoye - Maten en Gewichten. Amsterdam, Prometheus, 1994. 8vo. 238 gen. pp. Een van de 20 met de hand gen. luxe-ex., nr. III. Met handgeschreven opdracht onder het colofon in rood potlood: 'Dit is/ nummer III./ Voor Boris/ Rousseeuw./ Tom Lanoye;'.
Met origineel prospectus voor de luxe-uitgave en handgeschreven briefkaart van Lanoye aan Rousseeuw ivm de uitgave. In orig. enveloppe. Ingenaaid onder orig. omslag, met handgemaakte/ geschilderde schutbladen, stofwikkel beschreven in rode inkt op voorplat. In orig. jutten tasje waarin bovenin gom, potlood en slijper gemonteerd zijn (De Pers, Antwerpen), bruin lederen opgenaaid label op sluiting met titel in blindstempel.
Bijgevoegd: Polaroid waarop enkele luxe-ex. staan afgebeeld.
En: Uitnodiging voor de 45ste Arkprijs van het Vrije Woord, uitgereikt aan Tom Lanoye voor 'Maten en Gewichten'.
En: Proefdruk van prospectus voor 'Een zeer kleine Tom Lanoye Tentoonstelling bij de uitreiking van de Arkprijs van het Vrije Woord te Antwerpen op 24 mei 1995'. Met talrijke aanvullingen, correcties door Boris Rousseeuw. De voorziene oplage zou 50 exemplaren geweest zijn. Van deze eerste proef werden vier ex. getrokken (eveneens volgens aantekening). (€ 400-600)
1187
Tom Lanoye - Trilogia Critica. S.l.n.d. 8vo. 204/ 221/ 238 gen.pp. Convoluut, eigenhandig samengesteld door Boris Rousseeuw uit de bundels (telkens eerste drukken) 'Vroeger was ik beter' (1989), 'Doen' (1992) en 'Maten en gewichten' (1994). Met zelfgedrukte titel- en colofonpagina, met vermelding: 'Dit is het enige bestaande exemplaar van de/ TRILOGIA CRITICA'./ Het boek werd in 1996 gebonden door/ Julia Guns en Otto Koch/ in opdracht van/ Boris Rousseeuw.'.
Orig. volle linnen band in de kleuren van de ANC-vlag (zwart, groen en geel), titel in vergulde stempel op voor- en achterplat, vlakke rug met auteur in zelfde stempel, niet open- en afgesneden (De Pers).
(€ 300-400)
1188*
Tom Lanoye - Spek en Bonen. Amsterdam, Prometheus, 1994. 8vo. 192 gen.pp. Een van de 25 luxe-ex. Met door de auteur handgeschreven colofon en opdracht: 'Voor Boris R.,/ de "ongeneeslijke/ bibliofiel"/ Dit is nr. I,/ van de 25./ Voor echt &/ onvervalst/ verklaard./ door de/ N.V. L.A.N.O.Y.E./ VIDEO PRODUCTIONS/ INT. UNLIMITED,/ Tom Lanoye'. Met daaronder stempel 'TOM LANOYE/ Gelegeeerd Bestuurder/ NV L.A.N.O.Y.E.'.
Ingenaaid onder orig. kleurenfoto, die ook de omslag van de handelseditie had moeten sieren (De Pers, Antwerpen). In orig. videocassttedoos waarbij aan de buitenzijde het orig. omslag werd gemonteerd, en binnenin een orig. zwartwitportret van Lanoye.
Bijgevoegd: drie orig. kleurendia's met portret van Lanoye, de cover van het boek en een waarop de ex. van 'In de piste' staat afgebeeld met de orig. zwart-witfoto die diende als basis voor die cover.
En: Briefkaart waarop in handschrift: 'Groeten,/ Tom.'.
En: 'Verzendadvies' van 'Boekbinderij De Haan B.V.'. Met vermelding '35 vergaarde ex. + 35 omslagen'.
En een verzendbewijs.
(€ 300-400)
1189*
Tom Lanoye - Reeks van 20 postkaarten aan Boris Rousseeuw, ca. 1982 - 1996. Meestal gaat het om korte vakantiegroeten en dito boodschappen. Een enkele keer gaat het om een stukje van de vereffening van 'het bijzonder tijdelijk maecenaat' voor de privé-uitgave 'De nagelaten gedichten' (1983), of om het doorgeven van contactgegevens.
Een mooie staalkaart van een hartelijke vriendschap.
(€ 300-400)
1190
Jos Halsberghe - Portretten. Wildert, 1998. 4to. Album met 36 portretten. Ex. 'A' van de 26 geletterde ex. (enige oplage), gesigneerd.
Bijgevoegd van dezelfde: Santiago de Compostella, 1950. Wildert, 1999. 4to. Nrs. 1 en 11 van de 50 gen. ex. Foto gesigneerd. Uitgave verschenen ter gelegenheid van de 10de verjaardag van De Carbolineum Pers en bestemd voor de vrienden en klanten van de pers. Ingenaaid onder orig. omslag. (€ 100-200)
Lit.: DCP 57 en 62.
1191*
BOEM! Mooie botsingen in het Antwerpen van de jaren vijftig. Wildert, 1999. Gr. 4to oblong. Nr. 1 van de 20 gen. ex. 18 zwart-witfoto's, gedrukt van de orig. glasnegatieven uit het archief van de Gazet van Antwerpen.
Los bijgevoegd: tien orig. zwart-witfoto's (persfoto's) van ongevallen en orig. documenten van schadegevaldossier van de verzekeringen. Ingenaaid onder orig. omslag. (€ 400-600)
Lit.: DCP 70.
1192*
Gerrit Komrij - De Lof der Stront. Wildert, 2000. 8vo. Nr. I van de vier luxe-exemplaren met originele kleurenfoto van de op p. XII vermelde kakstoel, gesigneerd. Met handgeschreven opdracht onder het colofon: 'Voor Boris,/ in bewondering &/ met scatologische groet,/ Gerrit Komrij'. Bijgebonden: prospectus voor deze uitgave.
Los bijgevoegd: Handgeschreven brief van Komrij aan Boris Rousseeuw. 1 blad 4to, recto alleen, blauwe inkt. Getekend en gedateerd 'Vila Pouca da Beira, 10 december 1999'; prospectus voor deze uitgave; foto van Komrij en Rousseeuw op Druksel (Gent, 2000).
Orig. volle donkerbruine mar. band, blinde en vergulde filet als omkadering op de platten, vlakke rug, stofwikkel, foedraal (De Pers, Antwerpen).
(€ 200-300)
Lit.: DCP 75.
1193
Benno Barnard - Lucifer. Gecorrigeerd typoscript. 53 pp. 4to, recto alleen.
Het typoscript bevat behoorlijk wat herschrijvingen, door tip-ex gecamoufleerd, enkele handgeschreven correcties in blauwe inkt of toevoegingen in zwarte stift.
Bijgevoegd: Kopies van gecorrigeerde tijdschriftpublicatie. 57 p. 4to.
Geschenk van Barnard aan Boris Rousseeuw op 25 april, 2001 (volgens aantekening van Rousseeuw).
Barnard bewerkte 'Lucifer' van Vondel in opdracht van het toenmalige 'Toneelgroep Amsterdam' (Nu 'Internationaal Theater Amsterdam').
En: Idem. Wildert, 2001. Met illustraties door Bruno Vekemans. 8vo. Ex. nr. 58 van de 60 gen. ex. Gesigneerd door auteur en illustrator.
Ingenaaid onder orig. omslag. (€ 400-600)
Lit.: DCP 85.
1194
Benno Barnard - Lucifer. Wildert, 2001. 8vo. Met tekeningen van Bruno Vekemans. Nr. 1 van de 60 gen. en door de auteur en illustrator gesigneerde ex. Los bijgevoegd: Reeks van tien orig. tekeningen, Oost-Indische inkt, gebruikt voor de uitgave. Alle gesigneerd. Met annotaties in potlood op verso; Prospectus voor deze uitgave.
Ingenaaid los onder orig. omslag, foedraal. (€ 400-600)
Lit.: DCP 85.
1195
Michel de Ghelderode - Een verzameling van vier uitgaven, alle nr. 1:
-Plaisir d'amour. Wildert, 2003. 8vo. Met een reproductie van foto door Jef Buelens, een gesigneerde houtsende door Wanes Van de Velde en een cd-rom met opname van het gelijknamige lied door Yvonne Printemps (1931).
Los bijgevoegd: Portret van De Ghelderode. Orig. zilver gelatinedruk; ingekleurd ex-libris van Peter Simoens. Ingenaaid onder orig. omslag, foedraal.
-Bruges. Avec une introduction de Peter Simoens. Wildert, 2002. 8vo. Ingenaaid onder orig. omslag.
-L'Imbécilité humaine. Een brief van G.J. Buschmann aan Michel de Ghelderode over de vernieling van zijn drukkerij. Wildert, 2001. Kl. 8vo.
-Peter Simoens. Michel de Ghelderode in het Nederlands. Een geïllustreerde bibliografie. Wildert, 2004. Kl. 8vo. Los bijgevoegd: 'Lenneke Mare', mysteriespel van Michel de Ghelderode verlucht door Edgard Tytgat. Geïll. uitnodiging. Orig. gekartonneerde band, stofwikkel,, schuifdoos.
-Peter Simoens. Michel de Ghelderode. Inventaire de ma bibliothèque. Ieper, 2019. 8vo. Een van de zeven exemplaren. Orig. gekartonneerde band, foedraal. (€ 100-200)
Lit.: DCP 88, 102, 108, 119, 233.
1196
H.T.M. Van Vliet - Sempre il tuo. De brieven van Louis Couperus aan de familie Van Blijenburgh - Bothlingk. Met portret van Couperus als frontispice door Bruno Vekemans. 8vo. Nr. 1 van de 75 gen. ex. Gesigneerd. Los bijgevoegd: prospectus van deze uitgave.
Bijgevoegd van dezelfde: Een orchidee tussen de aardappels. Louis Couperus bespot in woord en beeld. Kalmthout, 2019. 2vol. 8vo. Nr. I van de 20 Romeins gen. ex. gesigneerd.
Orig. volle geïll. perkamenten banden, stofwikkels, foedraal.
En: Luc Daems - Le divin Louis. Een onbekende brief van Karel van den Oever over de Tachtigers. Wildert, 2002. 8vo. Nr. 1 van de 70 gen. ex. Los bijgevoegd: prospectus van deze uitgave. En: Le divin Louis. Fragment uit een ongepubliceerde brief...
Bijvoegsel bij Nieuwsbrief nr. 100 van Drukwerk in de Marge'. nr. 1/550.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 96, 112, 241.
1197
Benno Barnard - Antwerpse Gedichten. Wildert, 2001. Kl. 8vo. Nr. 1 van de 50 gen. ex., gesigneerd onder het colofon.
Los bijgevoegd: Briefkaart van Benno Barnard aan Boris Rousseeuw. Barnard heeft het over de volgorde van de te drukken en verschijnen gedichten. Met een kleine Lambik-tekening.
Ingenaaid onder orig. omslag. Bijgevoegd: Tegen het ongevederde niets/ Zes vogelgedichten/ Met twee houtsneden van Nicholas Meersschaert. Kalmthout, 2023. 8vo. Ex. nr. 1 van de 40 gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: orig. kleurenets, gemonogrammeerd, gedateerd, gedateerd en gen. in potlood, verstuurd in orig. env. Ingenaaid onder orig. omslag, foedraal.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 87, 282.
1198
Eva Gerlach - Rataplan. Kalmthout, 2011. 8vo. Nr. I van de 10 Romeins gen. en gesigneerde ex., alle handgekleurd. De houtsneden zijn van Nicholas Meersschaert en zijn tevens zijn eerste boekillustraties.
Los bijgevoegd: prospectus voor deze utigave; losse houtsnede op dik mosterdkleurig papier (gebruikt voor cover ingenaaide ex.).
Bijgevoegd: Idem. Ex. nr. 1 van de 50 Arabisch gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: vijf zwart-wit houtsneden; prospectus voor deze uitgave. ingenaaid onder orig. geïll. omslag, bedrukt foedraal.
En: Luc Huybrechts - Thuiskomst. Wildert, 2002. 8vo. Nr. 1 van de 60 gen. en gesigneerde ex. Ingenaaid onder orig. omslag, foedraal.
En: Jacques Kruithof - Van der mollen feeste. Wildert, 2004. 8vo. Nr. 1 van de 60 gen. en gesigneerde ex. Ingenaaid onder orig. omslag. (€ 100-200)
Lit.: DCP 160, 98, 126.
1199
Stijn Streuvels - De eerste fiets. Een vergeten verhaal met een lino van Henk Blokhuis. Kalmthout, 2006. Kl. 8vo. Nr. 1 van de 60 gen. ex. Los bijgevoegd: proefdruk voor het frontispice. met annotatie in blauwe bic. Ingenaaid onder orig. geïll. kaft, stofwikkel, bedrukt foedraal.
Bijgevoegd over Stijn Streuvels: -Een vergeten man - De correspondentie van Stijn Streuvels met Leo Vandaele. Ingeleid en bezorgd door Paul Thiers. Wildert, 2005. 8vo. Ex. nr. I van de 15 Romeins gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave; zes orig. kleurenfoto's m.b.t. deze uitgave waarvan een van Paul Thiers in het gezelschap van ... Lateur.
Orig. volle geïll. perkamenten band, vlakke rug, stofwikkel, bedrukt foedraal.
-Streuvels' vertelselboek. De briefwisseling met Gerard Baksteen over 'Prutske's vertelselboek'. Ingeleid en bezorgd door Paul Thiers. Kalmthout, 2007. 8vo. Ex. nr. I van de 15 Romeins gen. en gesigneerde ex. Orig. volle geïll. perkamenten band, vlakke rug, stofwikkel, bedrukt foedraal.
-De Jaren tellen Niet. De briefwisseling tussen Stijn Streuvels en Mia van den Brand. Kalmthout, 2010. 8vo. Nr. I van de 15 Romeins gen. en gesigneerde ex.
Bijgebonden: Orig. maquette voor het prospectus en de gedrukte versie ervan.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 147, 131, 141, 162.
1200
Benno Barnard - Sulamiet. Met tekeningen van Anksé Ieva Balciunaite. Wildert, 2004. 8vo. Nr. I van de 15 Romeins gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: zes orig. tekeningen; Orig. zwart-witfoto die diende als ill. op de cover; handgeschreven brief van Barnard aan Boris Rousseeuw aangaande de winnaars van een ex. van de uitgave (?). Met orig. env.; Post-it met korte nota van Barnard aan Rousseeuw; Handgeschreven brief van Anksé Ieva Balciunaite aan Boris Rousseeuw; 'Een hiernamaals', tijdschriftpublicatie ('Verhalen van Ligy') waarbij de titel gecorrigeerd wordt in potlood naar 'Sulamiet'. Prospectus voor deze uitgave.
Orig. volle geïll. perkamenten band, stofwikkel, foedraal.
(€ 200-300)
Lit.: DCP 125.
1201*
Richard de Bury - Philobiblon/ Over de liefde voor boeken. Voor het eerst in het Nederlands vertaald door Wim Devriendt. Met houtsneden van Bram Malisse. Kalmthout, 2006. 8vo.
Ex. nr. 1 van de 75 gen. en gesigneerde ex., op naam van Boris Rousseeuw.
Los bijgevoegd: 'Op komst bij De Carbolineum Pers'. Aankondiging van enkele te verschijnen uitgaven, waaronder deze 'Philobiblon'. 2p. 8vo, gevouwen. Volgens een annotatie dateert deze aankondiging uit 1999. De uitgave zou nog geïll. worden door Bruno Vekemans; handgeschreven aanzet voor Errata-blad; gedrukt errata-blad; 'Drukwerk in de Marge', nieuwsbrief 121, juli 2007; twee vellen proefdrukken voor de eerste pagina van hoofdstuk 8, hier nog aangeduid met 'VIII'. Bijgebonden: prospectus voor deze uitgave.
Dé onbetwiste krachtproef van Boris Rousseeuw! (€ 600-800)
Lit.: DCP 135.
1202
Gerrit Komrij - Kinderballade. Met houtsneden van Bram Malisse. Kalmthout, 2006. 8vo. Nr. I van de 15 Romeins gen. en gesigneerde ex. Met handgeschreven opdracht van Komrij aan Boris Rousseeuw onder het colofon: 'Voor Boris Rousseeuw,/ in/ vriendschap & bewondering,/ van/ Gerrit Komrij/ Amsterdam, 13 december 2006'.
Los bijgevoegd: afdruk van de titelpagina (nog met vermelding van een andere illustrator) en van het colofon. Orig. volle geïll. perkamenten band, vlakke rug, stofwikkel, bedrukt foedraal.
Bijgevoegd van dezelfde: Idem. Ex. nr. 1 van de 55 Arabisch gen. ex. Los bijgevoegd: twee afdrukken van de titelpagina (nog met vermelding van een andere illustrator) en twee van het colofon.
Ingenaaid onder orig. omslag, bedrukt foedraal. (€ 200-300)
Lit.: DCP 137.
1203*
Gerrit Komrij - Gevallen engel. Een monoloog. Met tekeningen van Bruno Vekemans. Kalmthout, 2007. Gr. 8vo. Nr. I van de 15 Romeins gen. en gesigneerde ex. Met handgeschreven opdracht van Komrij aan Boris Rousseeuw.
Los bijgevoegd: Bruno Vekemans -Tien orig. tekeningen voor de uitgave. Zwarte stift/ Oost-Indische inkt; Fotografisch cliché (?). Op beide contreplats is een orig. kleurenfoto gekleefd van Komrij die de editie aan het signeren is.
(€ 300-400)
Lit.: DCP 145
1204
Gerrit Komrij - Gevallen engel. Een monoloog. Met tekeningen van Bruno Vekemans. Kalmthout, 2007. Gr. 8vo. Nr. 1 van de 45 Arabisch gen. en gesigneerde ex.
Ingenaaid onder orig. geïll. omslag, bedrukt foedraal.
Bijgevoegd: Idem. Ex. 'U' van de 26 geletterde ex., gereserveerd voor de Vlaamse Uitgevers Vereniging, en gesigneerd.
Orig. gekartoneerde band, bedrukt foedraal.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 145.
1205
'Waer is mijn lief gegaen/ Een onbekend Vlaams liedhandschrift uit de zeventiende eeuw/ bezorgd en ingeleid door Gilbert Huybens/ en met lino's van Jonas Thys. Kalmthout, 2014. 8vo. Ex. nr. I van de 10 Romeins gen. ex., gesigneerd door bezorger en illustrator, en waarvan al de lino's met de hand gekleurd werden. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave. Orig. volle geïll. kalfsperkamenten band, bedrukt foedraal.
Bijgevoegd: 'De Kemschen HeyKrekel. Een onbekend Antwerps liedboek uit 1665. Met houtsneden van Isabelle Vandenabeele. Kalmthout, 2008. 8vo. obl. Ex. nr. 1 van de 75 gen. en gesigneerde ex.
Los bijgevoegd: aparte afdruk van elke afzonderlijke kleurenhoutsnede, alle getekend, getiteld en genummerd op verso; prospectus voor deze uitgave. Orig. volle geïll. perkamenten band, vlakke rug, stofwikkel, bedrukt foedraal.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 194, 153.
1206*
Tom Lanoye - Mijn naam is Tom Lanoye. Eerste brief aan Hans Warren. Kalmthout, 2008. 8vo. Ex. nr. 36, van de 75, op naam gedrukt voor Boris Rousseeuw. Met handgeschreven opdracht in paarse inkt onder het colofon. Met portret in lino door Isabelle Vandenabeele, getekend en gedateerd in potlood.
Los bijgevoegd: twee orig. zwartwitfoto's van de overhandiging van het eerste exemplaar van Lanoye's bundel 'In de piste' door Hans Warren, in de Antwerpse boekhandel 'Landschap', 31 maart 1984.
Orig. gekartonneerde band, stofwikkel, deels bedrukt foedraal, met in paarse inkt 'Boris R.' door de schrijver.
Niet het debuut, maar wel de ingang door de literaire poort van de jonge Lanoye. De brief werd geschreven en verstuurd, een luttele twee maanden voor het verschijnen van zijn échte debuut, in eigen beheer, van de bundel 'Maar nog zo goed als nieuw'.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 150.
1207
Luc Boudens - Een verzameling van vier uitgaven: -Vrienden voor het leven/ Een zwanezang. Wildert, 1993. 4to. Ex. nr. I van de vijf Romeins gen. en gesigneerde ex.
Alle illustraties (door de auteur) getekend en gedateerd in potlood.
Los bijgevoegd: proefvel met annotatie en aantekeningen in rode bic; fotografisch cliché voor twee illustraties.
Orig. gekartonneerde band, foedraal bekleefd met deel van orig. kaft.
Bijgevoegd: Idem. Ex. nr. 1 van de 50 Arabisch gen. ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave. Ingenaaid onder orig. omslag.
-Betere tijden lachen ons toe/ nieuwe gedichten. Kalmthout, 2009. Gr. 8vo. Ex. nr. 1 van de 60 gen. en gesigneerde ex.
Orig. gekartonneerde band (enig exemplaar), bedrukt foedraal.
Bijgevoegd: Idem: Ex. nr. 43. Los onder orig. geïll. omslag, bedrukt foedraal.
-Hoofse Brieven/ met tekeningen van de auteur. Kalmthout, 2018. 8vo. Ex. nr. I van de tien Romeins gen. en gesigneerde ex.
Bijgevoegd: Idem. Ex. nr. 1 van de 40 Arabisch gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
-Ik heb de zon zien zakken/ met lino's van Isabelle Vandenabeele. Kalmthout, 2020. Kl. 8vo. Ex. nr. I van de tien Romeins gen. ex., waarvan alle lino's met de hand gehoogd en een extra illustratie. Los bijgevoegd: 1 vel met alle zeven lino's op afgedrukt in zwart. Alle getiteld in rode bic; prospectus voor deze uitgave.
Orig. volle perkamenten band, vlakke rug.
Bijgevoegd: Idem. Ex. nr. 1 van de 40 Arabisch gen. en gesigneerde ex. Met opdracht van de illustrator aan Boris Rousseeuw.
(€ 200-300)
Lit.: DCP 30, 161, 237, 258.
1208
Gerrit Komrij - Een verzameling van drie postume uitgaven: -De Getikte Toestand/ en andere gedichten/ Met lino's van Luc Boudens. Kalmthout, 2017. 4to. Ex. nr. 48 van de 50 gen. ex. Alle illustraties getekend en gedateerd in potlood. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
Ingenaaid onder orig. geïll. omslag, bedrukt foedraal. -Vergeten gedicht. Kalmthout, 2015. 8vo. ex. nr. 1, 13 en 14 van de 50 gen. ex.
Ingenaaid onder orig. omslag. Verschenen naar aanleiding van'Het Komrijk in Antwerpen', 2015.
-Een kerkhoflied/ Laatste gedichten. Kalmthout, 2013. 4to. Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex. Ingenaaid onder orig. geïll. omslag.
Bijgevoegd: 100 X Komrij. Honder bijzondere boeken uit de collectie van Filip Marsboom in de marge van Druksel 2000. Wildert, 2000. 8vo. Ex. nr. 1 van de 75 gen. ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
En: Manu van der Aa - Over Gerrit Komrij. Met tekeningen van leonel Sterckx. Turnhout, 2009.
Ex. nr. 5 uit een oplage van 40.
Ingenaaid onder orig. omslag.
En: Fiat Lux Komrij Fiat Nox. Keepsake Filip 60/ 18 6 23. Orig. gekartonneerde band. (€ 200-300)
Lit.: DCP 226, 202, 192, 76, 159, 286.
1209
Willem Vermandere & Bram Malisse - Alles gaat over. Kalmthout, 2010. 8vo obl. Ex. nr. I van de 15 Romeins gen en gesigneerde ex. Alle houtsneden werden gehoogd. orig. volle geïll. perkamenten band, vlakke rug, stofwikkel, schuifdoos.
Bijgevoegd: Jean Pierre Rawie & Elisa Pesapane. Kalmthout, 2017. 8vo. Ex. nr. I van de 20 Romeins gen. en gesigneerde ex.
Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave. Orig. volle perkamenten band, stofwikkel en foedraal.
En: Eddy Van Vliet - Laatste gedichten. Wildert, 2003.
8vo. Ex. nr. 1 van de 75 gen. ex. Los bijgevoegd: Negende nieuwsbrief 'De Carbolineum Pers', 2003; Bruno Vekemans -Portret van Eddy Van Vliet. Orig. tekening. En proefdruk zoals gebruikt in de uitgave.
Ongenaaid onder orig. geïll. omslag, bedrukt foedraal.
En: Vaassen en Swaak - Zinnebeelden/ Verzwegen gezegdes opnieuw belicht. Kalmthout, 2015. 4to. Los bijgevoegd: proefdruk van illustratie; handgeschreven klad voor colophon; prospectus voor deze uitgave.
En: Anton van Wilderode - De antiquair/ Libretto/ met houtsneden van Bram Malisse. Kalmthout, 2019. 8vo. Ex. nr. I van de 10 Romeins gen. ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 164, 225, 207, 249, 111.
1210
L.H. Wiener - Hoe gaat het met de B? Enige mijmeringen omtrent Godfried Bomans. Kalmthout, 2010. Kl. 8vo. Nr. IV van de 15 Romeins gen. en gesigneerde ex., gedateerd 'Haarlem, 15 april 2010.'. Orig. volle geïll. perkamenten band, vlakke rug, stofwikkel, bedrukt foedraal.
Bijgevoegd: Nocturn saluut aan Yvonne Sweering. Kalmthout, 2022. Kl. 8vo obl. Ex. nr. 1 van de 40 gen. en gesigneerde ex. Orig. gekartonneerde band, foedraal. (€ 100-200)
Lit.: DCP 163, 278.
1211
Rob van Essen - X. Groningen, Artistiek Bureau, 2010. 8vo. Ongenummerd archiefexemplaar. De oorspronkelijke oplage bestaat uit 50 gesigneerde exemplaren. Met annotatie onder colofon: 'Exemplaar/ drukker/ BR/ 18 juli 2020. Ingenaaid onder orig. omslag. (€ 100-200)
Lit.: DCP 244.
1212
A.L. Snijders - Paspoort. Artistiek Bureau, 2014. 12mo. Nr. 12 van de 30 gen. en gesigneerde ex., 'AL Snijders/ schreef/ dit/ voor/ Boris Rousseeuw'. Ingenaaid onder orig. geïll. omslag. (€ 100-200)
Lit.: DCP 195.
1213
A.L. Snijders - Uitzicht op zee. Artistiek Bureau, 2015. Kl. 4to. Nr. 12 van de 30 gen. en gesigneerde ex. Ingenaaid onder orig. geïll. omslag.
Bijgevoegd: Het Antwoord/ met een houtsnede van Isabelle Vandenabeele. Artistiek Bureau, 2016. 8vo. Ex. nr. 12 van de 33 gen. en gesigneerde ex. Ingenaaid onder orig. omslag.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 204, 218.
1214
Thomas Rosenboom - Zeebanket. Artistiek Bureau, 2018. 8vo. Ongenummerd archiefexemplaar. De oplage bestond uit 34 gen. en gesigneerde exemplaren. Dit ex. met annotatie: 'voor de drukker/ van de drukker!/ 11/3/2018'.
Orig. gekartonneerde band.
Bijgevoegd: Dank na dato. Artistiek Bureau, 2020. Kl. 8vo. Ongenummerd archiefexemplaar. De oplage bestond uit 50 gen. en gesigneerde exemplaren, waarvan de eerste 10 op Van Gelder papier (dit exemplaar) en gebonden door Binderij Phoenix, en de 40 overige op Zerkall, ingenaaid. Gekartonneerde band (door Boris Rousseeuw zelf vervaardigd).
En: Idem. Ongenummerd archiefex. op Zerkall. Ingenaaid onder orig. omslag.
En: Belcampo - Drie brieven aan vader. Groningen, Artistiek Bureau, 2022. 8vo. Archiefexemplaar. De reguliere oplage bestaat uit 22 ex. Ingenaaid onder orig. geïll. omslag en foedraal.
En: Joyce & Co. - Baudelaire in België. Kalmthout, 2021. 8vo. Ex. nr. 1, gedrukt op naam van Boris Rousseeuw. Met handgeschreven opdracht van Geerten Meijssing.
En: H.H. ter Balkt - Ik leef hier zo'n beetje als alg/ Twee brieven aan Klaas de Wit. (Groningen), (Artistiek Bureau), 2022. 8vo. Archiefexemplaar. De oorspronkelijke oplage bestaat uit 31 gen. ex. Ingenaaid onder orig. omslag.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 230, 255, 280, 268, 273.
1215
Menno Wigman - Inkt van niks. PS, 2018. 8vo. Ongenummerd archiefexemplaar. Het colofon is met blauwe inkt doorstreept en heeft daaronder annotatie: 'Archiefexemplaar/ van de drukker/ BR 26/4/2018'.
De oorspronkelijke oplage was slechts een exemplaar, gebonden in volle perkamenten ban door Binderij Phoenix. Gekartonneerde privé-band, foedraal met opgekleefd label. Bijgevoegd: L.H. Wiener - Goedemorgen F. Starik. PS, 2018. 8vo obl. Ongenummerd archiefexemplaar. Het colofon is ook hier met blauwe inkt doorstreept en draagt daaronder annotatie: 'Archiefexemplaar/ van de drukker/ BR'. De oorspronkelijke oplage bedroeg twee ongenummerde ex.
Gekartonneerde privé-band. (€ 100-200)
1216*
A.L. Snijders - Museumstuk. PS 2018. Kl. 4to obl. Ongenummerd archiefexemplaar. De oorspronkelijke oplage van deze privé-uitgave bestaat uit zes gen. ex. Ingenaaid onder orig. omslag. (€ 100-200)
Lit.: DCP 229.
1217
Annie M.G. Schmidt - Een tante met een auto. S.l.n., 2016. Kl. 8vo. Privé-uitgave/ druk, ter gelegenheid van de verjaardag van Simon Pyke ter Wal, op 10 gen. ex. Ongenummerd archiefexemplaar. Ingenaaid onder orig. omslag.
Bijgevoegd: Idem - Ha, pannekoeken. S.l.n., (2019). Kl. 8vo. Privé-uitgave/ druk, ter gelegenheid van de verjaardag van Jonas Wisse ter Wal, op 11 gen. ex. Ongenummerd archiefexemplaar. Ingenaaid onder orig. omslag. (€ 100-200)
1218
Geen lot
1219
'Abuysen ende ongeregeltheden/ een onbekend rapport over het boekbedrijf in Brabant rond 1700/ uitgegeven en ingeleid door Pierre Delsaerdt. Wildert, 2002. 8vo. Ex. nr. 1 van de 60 gen. ex. Orig. volle perkamenten band met twee paar sluitlinten, vlakke rug, stofwikkel (orig. kaft van de ingenaaide uitgave), foedraal (De Pers, Antwerpen). Uniek gebonden exemplaar. september.
Bijgevoegd: Het Antwerpse Stadts Druckerschap toegekend aan Joannes Grangé op 28 september 1759. 8vo. Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex. Los bijgevoegd: prospectus van deze uitgave.
Ingenaaid onder orig. omslag.
En: De Lof der Toubacq/ een vermakelijk handschrift uit 1755. Kalmthout, 2012. 8vo. Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex. Ingenaaid onder orig. geïll. omslag, bedrukt foedraal.
En: Dit is te saamen lustig geklopt/ Een onbekend kookhandschrift uit 1704 met een woordverklaring en nawoord. Kalmthout, 2011. 8vo. Ex. nr. I van de tien Romeins gen. ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
Orig. volle perkamenten band, vlakke rug, stofwikkel (kaft), bedrukt foedraal.
En: Joseph Ermens - Boeken vercoopen tot Brussel/ (een brief aan Joannes Grangé). Wildert, 1998. 8vo. Ex. nr. 1 van de 75 gen. ex.
Ingenaaid onder orig. omslag.
En: Marcus Van Vaernewijck - Hoe fellic ende ghebeten dat zij ... Wildert, 1989. 8vo.
Aangeboden als nieuwjaarswens aan de vrienden van De Carbolineum Pers, 1990. Ingenaaid.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 101, 54, 183, 170, 55, 6.
1220*
Nihil obstat/ het Ghecroonde Aersgat en andere scatologische liederen uit de zeventiende en achttiende eeuw/ bezorgd en met nawoord door Gilbert Huybens/ en met houtsneden van Isabelle Vandenabeele. Kalmthout, 2015. 8vo. Ex. nr. 1 van de 50 gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave, 4p., ingenaaid, orig. kaft.
Orig. volle kalfsperkamenten kaft, vlakke rug, geïll. stofwikkel en foedraal.
Bijgevoegd: Pietro Aretino - Naar buiten met die tong!/ Wellustige Sonetten/ vertaald en bezorgd door Geerten Meijssing en Jan-Paul van Spaendonck/ met tekeningen van Jimi Dams. Kalmthout, 2012. Los 4to. Ex. nr. I van de vijf Romeins gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: twee prosp. voor deze uitgave; Naar buiten met dat nawoord. Los 8vo, in orig. kaft. Los onder orig. kaft, geïll. foedraal. (€ 300-400)
Lit.: DCP 203, 176.
1221
L.H. Wiener - Vroeger. Kalmthout, 2012. 12mo. Nr. 1 van de 50 gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave; proefdruk voor voorplat van deze prospectus. Orig. gekartonneerde band, bedrukt foedraal. Bijgevoegd van dezelfde: Moederdag. Kalmthout, 2013. 8vo. Nr. 1 van de 50 gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: Handgeschreven van Wiener aan Boris Rousseeuw. 1 blad, recto alleen. Met orig. env.; vel met zeven stickers van de 'Amsterdam Antiquarian Book, Map & Print Fair'.
Ingenaaid onder orig. geïll. omslag, bedrukt foedraal. Deze uitgave verscheen tijdens de Amsterdam Book Fair op 4 en 5 oktober 2013: niet elk exemplaar heeft het rode buikbandje meegekregen (‘Exclusieve Beursuitgave!/ De Nieuwste Wiener!/ Al tien exemplaren verkocht!’).
(€ 100-200)
Lit.: DCP 181, 188.
1222
Hugo Boelaert - Winkelanekdotes/ Herinneringen aan antiquariaat Joyce Royce (1986 - 2012). Kalmthout, 2016. 8vo. Eerste druk. Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex. Bijgevoegd: Idem. Tweede druk.
Beide in orig. gekartonneerde band, foedraal.
En: Jos Goudswaard - Uit het leven van een boekenleurder/ met een nawoord door P.J. Buijnsters. Kalmthout, 2017. 8vo. Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex. Los bijgevoegd: prospectus.
En: Ton Kok - 60 jaar antiquaar/ herinneringen. Kalmthout, 2020. 2 vol. 8vo. Eerste oplage.
Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex. Orig. gekartonneerde banden, foedraal.
En: Ton Kok - 60 jaar antiquaar/ herinneringen. Kalmthout, 2020. 2 vol. 8vo. Derde oplage.
Ex. nr. 50 van de 50 gen. ex. Orig. gekartonneerde banden, foedraal.
En: Ton Kok - Stapelen en omstapelen. Kalmthout, 2024. 8vo. Eerste oplage. Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex. orig. gekartonneerde band, foedraal.
En: Idem. Tweede oplage.
En: Aad van Maanen - Een wandeling langs Leidse boekhandels. Kalmthout, 2022. 2 vol. 8vo. Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex.
Orig. gekartonneerde banden, foedraal.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 215, 227, 259, 291, 272. Detail lot 1220
1223*
Arnon Grunberg - Simon Carmiggelt en mijn moeder. Een voetnoot bij een Voetnoot. KDC, 2013. 12mo. Oorspronkelijk oplage van 20 gen. ex. Dit ex. bleef ongenummerd (archiefexemplaar van de drukker). Ingenaaid onder orig. omslag. (€ 100-200)
Lit.: DCP 191.
1224
Stijn Streuvels - Een reeks van zes uitgaven:
-Onze Vlaamsche Drukkers/ bezorgd en met een nawoord door Paul Thiers. Kalmthout, 2013. vo. Ex. nr. 1 van de 55 gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
Ingenaaid onder orig. omslag, bedrukt foedraal.
-Parijs/ een vergeten reisverhaal/ met houtsneden van/ Bram Malisse. Kalmthout, 2014. 8vo. Nr. I van de 15 Romeins gen. ex. waarvan alle initialen en houtsneden met de hand gehoogd werden en met een extra bijlage. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
-'Welgeachte Streuvels'/ De correspondentie tussen Stijn Streuvels en August Keersmaeckers over de schooluitgave van 'De Oogst'/ Bezorgd en ingeleid door Luc Daems. Kalmthout, 2016. 8vo. Ex. nr. I van de 15 Romeins gen. ex. Bijgebonden: orig. maquette voor het colofon; uiteindelijk gedrukt colofon voor deze uitgave.
-Bertken/ Met een voorwoord van/ Toon Brees/ en houtsneden van/ Isabelle Vandenabeele. Kalmthout, 2019. 8vo. Ex. nr. I van de 10 Romeins gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: proefdruk van elke illustratie; prospectus voor deze uitgave, 4p. kl. 4to, ingenaaid. Orig. volle geïll. perkamenten band, vlakke rug, bedrukt foedraal.
-De werkman/ met tekeningen van/ Jan-Frans Cantré. Kalmthout, 2021. vo. Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex. Orig. geïll. gekartonneerde band, bedrukt foedraal.
-Kort is de Lente. Kalmthout, 2023. vo. obl. Ex. nr. 1 van de 45 gen. ex.
Orig. volle perkamenten band, vlakke rug, foedraal.
Bijgevoegd: Hugo Claus - We moeten bij Streuvels zijn. Kalmthout, 2018. Kl. 8vo obl. Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex. Orig. gekartonneerde band, bedrukt foedraal. En: prospectus voor deze uitgave.
(€ 200-300)
Lit.: DCP 188, 198, 281
1223
1225
Kees van Kooten - Tien Tinten Paars (of Het Ongelijk van Hugo Claus)/ Een vertoog van dr. E.I. Kipping. Antwerpen, Antiquariaat De Slegte, 2013. 8vo. De oplage bestond uit 40 Arabisch en tien Romeins gen. ex. Dit ex. met annotatie in potlood door Boris Rousseeuw: 'eigen exemplaar/ BR/ 26 maart 2013'. Los bijgevoegd: druk van de titelpagina, met onderaan annotatie in potlood: 'misdruk 22/3/'13'.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 186.
1226*
Tom Lanoye / Luk Perceval - Ten Oorlog/ Naar 'The Wars of the Roses' van Shakespeare. Amsterdam, Prometheus, 1997. 3vol. 8vo. 111/ 153/ 113 gen.pp.
Een van de 25 luxe-ex.
Met handgeschreven colofon in roze inkt in derde deel: 'Dit is/ nr. 9/ Tom Lanoye/ Luk Perceval'. Elk deel is op Franse titel nog eens gesigneerd door auteur en regisseur.
Metalen platten, bijeengebonden door stroken perkament, metalen cassette, waarbij de titel aan een zijde met laserpen uitgespaard is.
Het metaal werd bewerkt door de Antwerpse smid Nico Spijkers, de afwerking was als vanouds voor De Pers.
De drie volumes waren bij verschijnen alle drie verzegeld met een loodje. Bij deze set zijn de exemplaren geopend, maar de loodjes werden bewaard.
(€ 600-800)
1227
Tom Lanoye/ Bart Vanegeren - N.V. L.A.N.O.Y.E. Amsterdam, Prometheus, 1998. Een van de 60 luxe-ex., nr. 20, gesigneerd in rode inkt op het aandeel door de gedelegeerd bestuurder. De eerste 30 romeins gen. ex. bleven buiten de handel.
Zwartlederen congresmap met: TDK-diskette, waarop Dooreman met de hand 'Naamloze vennootschap L.A.N.O.Y.E' schreef, met digitale versie van het zetwerk, schrijfblok, bedrijfspen, visitekaartje, ingebouwde dual power calculator (werkt nog), ontwerpschetsen van een logo 'en andere handigheidsjes voor de zakenman'. Dit exemplaar bevat ook een orig. zwart-wit foto van Lanoye door Michiel Hendryckx, gesigneerd op verso en met handgeschreven opdracht aan Boris Rousseeuw. Deze foto werd gebruikt voor de 'proefdrukken' van de covers voor de speciale Humo-cover en Prometheus-uitgave, bijgevoegd in deze uitgave. En: Prospectus en aankondigingsbrief bij het verschijnen van deze luxe-uitgave. In orig. env. In orig. plastic map. (€ 100-200)
Lit.: 'Het moet niet mooi worden'. De boeken van Tom Lanoye. Den Haag, Museum Meermanno, 2009. Nr. 52.
1228
Tom Lanoye - Tekst en uitleg/ Woorden met vleugels. Amsterdam, Prometheus, 2001. 2 dln 8vo. 105/ 81 gen. pp. Beide een van de 40 luxe-ex. Met handgeschreven colofon door de auteur in rode inkt: 'Dit is nr./ XVII/ Tom Lanoye.'. Orig. gekartonneerde bradel-band, platten rug en rug met hand beschilderd, titels op beide platten in zwarte diepdruk, kapjes van zwart leder, stofomslag van witgestreept kalkpapier, niet afgesneden (De Pers, Antwerpen).
Bijgevoegd: Michiel Hendrickx - Twee orig. kleurenfoto's, een met Tom Lanoye en de andere met Lanoye in gezelschap van journalist/ schrijver Chris de Stoop (tevens een oud-klasgenoot van Lanoye) (220 x 150 mm x2).
(€ 100-200)
1229*
Tom Lanoye - Mamma Medea. Amsterdam, Prometheus, 2001. 8vo. 122 gen.pp. Een van de 30 luxe-ex. Deels met de hand in roze inkt geschreven colofon: 'Dit/ is/ nr./ XXV Tom Lanoye'.
Orig. rood kartonnen bradel-band met bovenen onderaan over gehele boek een strook rood marokijn, vlakke rug met de 'backslash' in zwarte diepdruk (De Pers).
Diezelfde 'backslash' werd door een laser van kaft tot kaft uit het hele boek gesneden. Schuifdoos van steviger zwart papier. (€ 200-300)
Lit.: 'Het moet niet mooi worden'. De boeken van Tom Lanoye. Den Haag, Museum Meermanno, 2009. Nr. 90, ill. (dit exemplaar).
1230
Tom Lanoye - Niemands Land. Gedichten uit de Groote Oorlog. Met tekeningen van Dooreman en foto's van Michiel Hendryckx. Amsterdam, Prometheus, 2002. 4to obl. 91 gen.pp.
Een van de 35 gen. luxe ex., nr. VII, gesigneerd door auteur, illustrator en fotograaf. Met bijgevoegd losse zwart-witfoto door Hendryckx en genummerde en gesigneerde afdruk naar tekening door Dooreman, nr. 7.
Orig. band met rug in zwart kalfsleder, genaaid op rode lederen riempjes, opgezette platten met handgemaakt abstract ontwerp (De Pers). In orig. schuifdoos met titel in zilverstift.
Bijgevoegd van dezelfde: Overkant. Moderne verzen uit de Groote Oorlog. Research Geert Buelens. Vorm Dooreman & Marichal. Met foto's uit het Koninklijk Museum van het Leger en de Krijgsgeschiedenis. Amsterdam, Prometheus, 2004. 4to obl. 91 gen.pp. Een van de 35 gen. luxe ex., nr. 17, gesigneerd door auteur, tekenaar en vormgever. Met bijgevoegd orig. gesigneerde illustratie van Nicolas Marichal in typo-druk en een reprint van een orig. fotoafdruk uit de collectie van het Koninklijk Museum van het Leger en de Krijgsgeschiedenis.
Orig. band met rug in rood kalfsleder, genaaid op rode riempjes, opgezette platten orig. ontwerp d.m.v. een linoleumroller (De Pers). Orig. schuifdoos met titel in zilverstift.
Bijgevoegd: Overkant. Exemplaar van de reguliere eerste druk. Met handgeschreven opdracht aan Boris Roussseeuw en eveneens gesigneerd door Nicolas Marichal en Gert Dooreman.
Bijgevoegd: Verzameling voorpublicaties (ook die van 'Overkant'). De Standaard.
In twee kart. kaft en schuifdozen. En: Idem. Tweede druk.
(€ 200-300)
Lit.: 'Het moet niet mooi worden'. De boeken van Tom Lanoye. Den Haag, Museum Meermanno, 2009. Nr. 85 & 87.
1231
Tom Lanoye - Vuilnispraat. Kortrijk, 2002. Vormgeving door Gert Dooreman. Een van de 100 met rode viltstift gesigneerde exemplaren.
'Laat mij met zorg uw vuiligheid verhullen'.
Bijgevoegd: Correspondentie met Mario De Munck van kingkong.be naar aanleiding van de gesigneerde zak. Met eveneens een lijst van de 100 kandidaten die een gesigneerd exemplaar toegestuurd kregen.
En: 'Recyclage'. Zeven strofig gedicht door Boris Rousseeuw. Schitterende zelfbeschouwing op zijn eigen bibliofiel-zijn. Van kladhandschrift tot laatste geprinte versie.
In zelfgemaakt foedraal en doos.
En: Twee reguliere exemplaren. Idem foedraal en schuifdoos.
En: Idem - Open en Brood. Antwerpen, 2004. Deze broodzak, bedrukt met een gedicht door Lanoye, verscheen tijdens het openingsweekend van 'Antwerpen Boekenstad' in een oplage van 100.000 exemplaren. Drie identieke exemplaren.
In zelfgemaakt foedraal en schuifdoos (met annotatie '1 ex. 2004').
(€ 100-200)
Lit.: 'Het moet niet mooi worden'. De boeken van Tom Lanoye. Den Haag, Museum Meermanno, 2009. Nrs. 78-79, 81.
1232*
Tom Lanoye - De Monstertrilogie. Antwerpen/ Amsterdam, De Slegte/ Prometheus, 1997-1999-2002. 3 vol. 8vo. 336/ 513/ 436 gen.pp. Eerste druk. Telkens een van de 40 met de hand gen. ex., nrs VII/ 33/ 7. Orig. banden in resp. 'tapis plein', dweil en kokosmat (De Pers).
Tom Lanoye had bij aanvang van het binden een duidelijk devies: 'Het moet niet mooi worden'.
Otto Koch, die zijn loopbaan begon als houtbewerker, maakte zeven 'vluchtkoffers'.
'Het Atomium is in geel op het deksel afgebeeld. De andere kleuren zijn die van de Belgische vlag. De kist is afgebiesd met handgesneden metalen stroken, de platten zijn van linoleum'.
Met handgeschreven citaat door de auteur op de bodem: 'Vandaag op de planken. Morgen ertussen!'. En onder citaat: 'Dit is/ nr. V Tom Lanoye'. (€ 1200-1400)
Lit.: 'Het moet niet mooi worden'. De boeken van Tom Lanoye. Den Haag, Museum Meermanno, 2009. Nr. 71.
1233
Tom Lanoye - De Monstertrilogie (de Boekblik-editie): Het goddelijk monster - Zwarte tranen - Boze tongen. Een van de 111 Romeins gen. ex. H.C., nr. IX, gesigneerd. In orig. geïll. blikken doos.
De productie van de doos was een mondiaal gebeuren. Nergens te lande werd er een fabrikant bereid gevonden om ca. 1000 ex. te vervaardigen. Dus werd de wijk genomen naar .... China. Netjes apart verpakt werd het gevraagde aantal exemplaren vervaardigd en verscheept/ overgevlogen. Veel verpakte lucht, maar het loonde, zoals hier blijkt. (€ 100-200)
1234
GERT DOOREMAN (°1958) 'W', 2005.
Letter, gedrukt op doek, uit het Boerentoren-gedicht van Tom Lanoye.
Gesigneerd en gedateerd op verso door Tom Lanoye en Gert Dooreman.
Opgespannen op frame. 1280 x 1310 mm (€ 300-500)
1235
Tom Lanoye - Stadsgedichten. Antwerpen/ Amsterdam, Manteau/ Prometheus, 2005. 8vo.
98 gen.pp. Met foto's door Janna Beck. Een van de 40 luxe-exemplaren. Met het deels door de auteur in rode inkt geschreven colofon: 'Dit is nr./ 13/ Antwerpen/ Tom Lanoye'. Eveneens gedateerd en gesigneerd in potlood door Gert Dooreman. Met losse orig. kleurenfoto door Janna Beck. Gesigneerd en gedateerd in zwarte stift op verso, en met label fotografe.
Orig. band, doublures en schutbladen in zwaar canvas, ringen (die beide lagen aan elkaar bevestigen) in alle hoeken van voor- en achterplat, vlakke rug (De Pers, Antwerpen).
Orig. zwart kartonnen vouwdoos, met titel in diepdruk. De band is vervaardigd uit stuk van het orig. banier dat de Antwerpse kathedraal sierde ter gelegenheid van 'Antwerp Book Capital of the World', 2004.
Bijgevoegd: Idem. Leesproef. Print van de (laatste?) pdf die werd doorgestuurd (en afgedrukt) ter correctie.
Gebonden, schuifdoos.
En: Idem. Ex. van de reguliere oplage. Met handgeschreven opdracht van Tom Lanoye en Gert Dooreman aan Tom Lanoye.
En: Idem. Regulier ex. Gesigneerd. Los bijgevoegd: stukje van het zeildoek, gesigneerd door Lanoye en Dooreman.
En: Idem. Regulier ex. Gesigneerd. (€ 100-200)
Lit.: 'Het moet niet mooi worden'. De boeken van Tom Lanoye. Den Haag, Museum Meermanno, 2009. Nr. 92.
1236
Tom Lanoye - Het Derde Huwelijk. Amsterdam, Prometheus, 2006. 8vo. 337 gen.pp. Een van de 40 luxeex., waarvan vijf Romeins genummerd die hors commerce bleven. Met deels handgeschreven colofon door de auteur in rode inkt: 'Dit is/ nr. 8/ Tom Lanoye'. Orig. band met vlakke rug in blauw geitenleder, platten overtrokken met blauw-wit gebatikte stof (De Pers, Antwerpen). Kartonnen overslagdoos, sluiting met driekleurig koordje, voorplat met titel in goudstift door de auteur, gesigneerd en met nummering in rode inkt. Bijgevoegd: Nieuwjaarswens van Otto Koch en Julia Guns (gedrukt op rechthoekig strookje), in orig. env. (€ 200-300)
1237
Tom Lanoye - Schermutseling. Amsterdam, Prometheus, 2007. 8vo. 291 gen.pp. Eerste druk. Een van de 25 luxe-exemplaren. Met deels handgeschreven colofon door de auteur in paarse stift: 'Dit is/ nr. 2/ Tom Lanoye'. Met handgeschreven opdracht aan Boris Rousseeuw op de Franse titel.
Orig. band, platten, doublures en eerste en laatste schutblad van bruin (kaft) en turquoise schuurpapier, rug in grijs boekbinderslinnen, bindgaren in de Belgische driekleur, afgesneden (De Pers, Antwerpen). Orig. goudkleurige overslagmap met rugbelettering in rood, op de voorflap genummerd en gesigneerd door de auteur. (€ 100-200)
1238*
Tom Lanoye - Sprakeloos. Amsterdam, prometheus, 2009. 8vo. 359 gen.pp. Een van de 34 met de hand Arabisch gen. luxe-ex., na 6 Romeins gen. ex. Met handgeschreven colofon: 'Dit/ is nr./ 5/ Tom Lanoye'. Met achterin in bijgebonden papieren zakje een orig. zwart-witfoto van Josée Verbeke (moeder Lanoye), met annotatie in zwarte inkt op verso door de auteur: 'Mijn/ moeder,/ Circa/ 20 jaar./ Tom Lanoye'.
Orig. volle aluingelooid wit geitenleder band, voorplat met centraal vierkant in blinddruk met daarin klein goudgestempeld vierkanten blokje, vlakke rug, met witte kantpapieren schutbladen, afgesneden, orig. overslaghoes uitgevoerd in Zaans bord, met de titel in wit in diepdruk op de rug, gesloten d.m.v. een wit lint (De Pers, Antwerpen).
Bijgevoegd: Orig. Eerste en Plechtige communieprent (met vooraan orig. zwart-witfoto) van Tom Lanoye. Samen met briefkaartje van 'Ma Lanoye' aan Boris Rousseeuw. Samen in env. waarop in rode inkt door Tom Lanoye 'Boris' werd geschreven. (€ 100-200)
1239
Tom Lanoye - Sprakeloos. Amsterdam, Prometheus, 2009. Braille-versie. Twaalf delen 4to, geniet, in zes foedralen en schuifdozen.
Bijgevoegd: Tom Lanoye - Reeks van luisterboeken: 'Heldere Hemel' (novelle, 2x), 'Boze tongen', 'The very best of the artist formerly known as a young man', 'Het derde huwelijk (x2)', 'Niemands Land', ''Doén!', 'De Russen!', 'Het goddelijke monster', 'Kartonnen dozen', Sprakeloos', 'Tekst en uitleg; Woorden met vleugels: toespraken', 'Alles moet weg', 'Schermutselingen: polemieken'.
En acht cd's/ cd-roms met geluids- ,en beeldmateriaal. Dvd en cd met opnames van 'Viva Lanoye'.
En: Dvd 'Het goddelijke monster', VHS 'Gespleten en bescheten', audioboek 'Het derde huwelijk' (€ 100-200)
1240*
Tom Lanoye - Omtrent Vrijdag. Antwerpen, s.n., 2009. 12mo. 43 gen.pp. Een van de 10 ex. (volgens nota van Boris Rousseeuw in potlood op tweede blanco schutblad). Privé-uitgave ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van Rudi Vanschoonbeek.
Orig. gekartonneerde bradel-band, met orig. sticker, waarop auteur en titel, gekleefd over voor- en achterplat (opengescheurd om te lezen). (€ 100-200)
1241
Paul van Capelleveen/ Tom Lanoye - Het moet niet mooi worden. De boeken van Tom Lanoye. Den Haag, Museum Meermannoo, 2009. Catalogus. 16mo, 16p. Geniet onder orig. cover.
In orig. diepvrieszakje zit een selectie stalen van materiaal waar in de loop der jaren Lanoye zijn luxe-uitgaven mee gebonden werden (kokosmat, tapijt, jute, golfkarton, aluminium, schuurpapier, draadnagel). Een van de 30 in blauwe viltstift genummerde en gesigneerde ex.,nr. 5. De sluiting van het diepvrieszakje werd afgesneden. In kartonnen hoes en schuifdoos (zelf gemaakt door Rousseeuw).
Zeer verhelderend en degelijk overzicht van de bibliofiele productie (oplagen, materiaal, tekstverzorging, grafische vormgeving etc) van Lanoye.
Boris Rousseeuw was een van de gulle bruikleengevers voor deze gelijknamige expo. (€ 100-150)
1242
Tom Lanoye - Gelukkige slaven. Amsterdam, Prometheus, 2013. 8vo. 299 gen.pp. Een van de 30 met de hand gen. luxe-ex. Met door de auteur handgeschreven colofon in goudstift: 'Dit is nr. 2/30,/ voor Boris Rousseeuw,/ Tom Lanoye Antwerpen, 28.09.2013'. Eveneens met handgeschreven opdracht in dezelfde stift aan Boris Rousseeuw op de Frans titel.
Orig. halve paars zijden (verschillende kleuren) band, platten overtrokken met goudpapier, vlakke rug met titel in Chinese tekens in paarse folie, schutbladen van rijstpapier waarin geneeskrachtige kruiden verwerkt werden, en een originele Chinese rubbing (afwrijfsel). Met dubbele Tyvek buikband bedrukt met beelden uit de moderne Chinese samenleving. Leeslint van paardenhaar los ingelegd. Zonder verpakking. (€ 100-200)
1243*
Tom Lanoye - Hamlet vs Hamlet. Amsterdam, Prometheus, 2014. 8vo. 157 gen.pp. Een van de 20 luxe-ex., nr. 2, gemonogrammeerd door de auteur.
Orig. band met platten in edelhertperkament, rug bekleed met speciaal bedrukte zijde van kostuums uit de voorstelling, deels gestikt, eerste schutblad is een antiek goud-sierpapier uit Aschaffenburg, kopsnede verguld. Rug en boekblok onderaan bewust wat beschadigd en 'ouder' gemaakt (Pau Groenendijk). In orig. stof gewikkeld, met lint en perkamenten sluiting. Kartonnen foedraal en schuifdoos. (€ 100-200)
1244
Tom Lanoye - Koningin Lear. Amsterdam, Prometheus, 2015. Los 8vo. 173 gen.pp. Een van de 20 gesigneerde en genummerde ex. Met deels door de auteur in zwarte stift geschreven colofon: '2/20 voor/ Boris Rousseeuw/ Tom Lanoye 13.06/ 2015'.
Orig. bureau-agenda met twee ringen, vol zwart leder met krokodillenprint, beschilderde binnenzijde, inhoudsopgave aangegeven d.m.v. gegraveerde tabbladen, sluiting met drukknop, in tas gemaakt van verhuisdeken (Pau Groenendijk).
In kartonnen foedraal en schuifdoos. (€ 100-200)
1245*
Tom Lanoye - Revue Lanoye. Amsterdam, Prometheus, 2016. 8vo. 238 gen.pp. Een van de 12 genummerde luxe-ex., nr. 12, na vier geletterde auteursexemplaren. Met handgeschreven opdracht onder het colofon: 'Voor Boris Rousseeuw/ Den Haag/ 07-11/ 16/ Tom Lanoye'.
In orig. gesloten dossiermap, met als inhoud: het boek, het tijdschrift met het toneelstuk 'Revue Ravage' - 'Dood van politicus' (De Standaard 2015), een column uit Humo (2015) (Pau Groenendijk).
Bijgevoegd: 'Overdruk' van de tekstbrochure door De Standaard. Alleen recto gedrukt.
Gebonden in gekartonneerde band, overtrokken met deel van verkiezingsaffiche.
Volgens annotatie door B.R. op eerste blanco schutblad, gemaakt op twee exemplaren.
En: Set van drie tekstbrochures. (€ 200-300)
1246
Tom Lanoye - Waar blijft dat Mandelaplein? Hugo Clauslezing, 2017. 8vo. 48 gen.pp. Uniek exemplaar, met vermelding op colofon-pagina: 'Gezet en geprint in één (sic)exemplaar in januari 2019.'. Gesigneerd in potlood. Orig. gekartonneerde band, overtrokken met handgemarmerd papier, vlakke rug met titelschild. Schuifdoos. Bijgevoegd van dezelfde: De fantasie als feit. Triëste revisited. #Viralen, mei 2020. 8vo. 8 pp. Uniek exemplaar met vermelding op laatste pagina: 'Geprint en gebonden in één (sic) exemplaar/ (om zelf te lezen)/ door de ongeneeslijke bibliofiel B./ op 17 mei 2020'.
Orig. gekartonneerde band, overtrokken met handgemarmerd papier, vlakke rug met titelschild. Schuifdoos. (€ 100-200)
1247
Tom Lanoye - De fel omstreden troon ..... Amsterdam, prometheus, 2017. 8vo. 116 gen.pp. Een van de 16 luxe ex., na vier geletterde auteursex. Met deels handgeschreven colofon in zwarte stift door de auteur: '7/16/ Voor Boris Rousseeuw/ A'pen Tom Lanoye/ 13.07.2019'.
Orig. gekartonneerde band, rug van zijde-achtige crêpepapier (Pau Groenendijk). In orig. draagtas. (€ 100-200)
1248
Tom Lanoye - Zuivering. Amsterdam, Prometheus, 2017. 8vo. 350 gen.pp. Een van de 20 met de hand gen. en gesigneerde ex., nr. 11. Elk luxe-ex. kreeg een cd mee waarop de auteur een fragment uit het boek voorleest (voor elk exemplaar een ander fragment).
Orig. groen linnen bradel-band, vergulde ill. op achterplat, vlakke rug bekleed met strook licht groen marokijn waarop titel in goud gedrukt in kapitalen, afgesneden (Pau Groenendijk).
In orig. papieren tas, titelstrook gekleefd op bodem, sluiting.
(€ 100-200)
1249
Tom Lanoye - Een zeer uitgebreide verzameling uitgaven, waaronder verschillende eerste drukken, van 'In de piste' tot 'De Draaischijf'.
Tot.: 1 doos.
(€ 100-200)
1250
Tom Lanoye - Een zeer uitgebreide verzameling vertalingen. Tot.: 1 doos.
(€ 100-200)
1251
Tom Lanoye - Een uitgebreid lot ephemera, tijdschriftpublicaties, en 'boekfabricaties' van Boris Rousseeuw i.v.m. publicaties/ activiteiten van de auteur.
Tot.: 2 dozen.
(€ 100-200)
1252
Tom Lanoye/ Anni Van landeghem - Lanoye 60/ groepsportret met brilletje. (Amsterdam), prometheus, 2018. Gr. 4to. 235 gen.pp. Een van de 30 met de hand gen. luxe-ex., nr. 5, gesigneerd in het boek en op ingelegd colofon in doos, na vier geletterde ex. die hors commerce bleven. Deze uitgave bevat een originele verjaardagsfoto van de auteur door Dries Luyten (gesigneerd door Lanoye in rode stift), een originele kleurenfoto van 'Ten oorlog', Jamboree flyer (1984), 'In de psite' tourneebrochure, portret postkaart (Behoud de Begeerte), affiche 'Kartonnen dozen tour 92', 'pleidooi van een performer' en een uitvouwbare uitnodiging voor '50 jaar Lanoye'.
Orig. geïll. gakartonneerde band. Orig. grijs kartonnen overslagdoos.
Bijgevoegd: Idem. Ex. van de reguliere oplage. Met handgeschreven opdracht aan Boris Rousseeuw.
En: Dooreman. Lannoo, 2009. 4to. Los bijgevoegd: Prent, bijgewerkt met potlood. gesigneerd, gedateerd en met handgeschreven opdracht aan Boris Rousseeuw; geboortekaart van Dina Dooreman Van Thillo; nieuwjaarskaart van Dooreman. In orig. env; De boekerij/ Barnaby WatkinsFontaine/ vertaald door Rudy Vandaele. (€ 200-300)
1253
Tom Lanoye - Wie is bang. Amsterdam, prometheus, 2019. 8vo. Eerste druk. Een van de 12 luxe-ex. Orig. band met gekartonneerde platten, in zijn geheel overtrokken met zwart leder, volledig toegenaaid. Met label waarop nummering is aangebracht. Zwart kartonnen schuifdoos binnenin bekleed met roze pluche (Pau Groenendijk?).
(€ 100-200)
1254
Arnon Grunberg - Angela/ Ik heb de machtigste vrouw van Europa bediend/ met drie tekeningen van Jan Bosschaert. Bergamo, Uitgeverij Feuerbach, 2014. 8vo. Nr. I van de 30 Romeins gen. en gesigneerde ex.voor extra verspreiding in België, na 48 Arabisch gen. ex. Met handgeschreven opdracht aan Boris Rousseeuw op de Franse titel.
Los bijgevoegd: twee ex. van de prospectus voor deze uitgave.
Ingenaaid onder orig. geïll. omslag, bedrukt foedraal. (€ 100-200)
Lit.: DCP 199.
1255*
A.F. Th. van der Heijden - Kwijt in de tram/ met een tekening van Peter van Straaten. Kalmthout, 2014. 8vo. Ex. nr. van de 60 gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
Ingenaaid onder orig. omslag, foedraal. (€ 200-300)
Lit.: DCP 196/ Jan Brands - Mijlpalen en millimeterwerk. Amsterdam, Querido, 2021, p. 348 - 349.
1256*
Marnix Peeters - Der Pottwal/ een grotesk liefdesverhaal/ met tekeningen van de auteur. Kalmthout, 2016. 8vo. Ex. nr. I van de 10 Romeins gen. ex. Met handgeschreven opdracht aan Boris Rousseeuw. Los bijgevoegd: vier orig. tekeningen; prospectus.
Orig. volle geïll. perkamenten band, bedrukte stofwikkel en foedraal.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 217.
1257
Arnon Grunberg - Hoewel leeftijd niet het probleem is. Lucca, La Crocce Rossa, 2016. 8vo. Nr. I van de 45 Romeins gen. en gesigneerde ex. Daarnaast verschenen er ook 45 Arabisch gen. ex. die alle ter beschikking van de auteur bleven.
Lit.: DCP 208.
1258
Tom Lanoye - Bonaparte/ Monoloog met demonen/ een libretto. Kalmthout, 2022. 8vo.
Ex. nr. 30 van de 30 Arabisch gen. ex., na 10 Romeins gen. ex. die ter beschikking bleven van de auteur. Los bijgevoegd (bij elk exemplaar): een orig. wet van Napoleon uit 1812; prospectus voor deze uitgave.
Bijgevoegd: Zweety/ een brief aan Els Dottermans over het schrijven van Mamma Medea. Kalmthout, 2016. Kl. 8vo. Ex. nr. 1 van de 10 die ter beschikking van de drukker bleven, naast 10 voor de auteur en 10 voor de geadresseerde. De overige 30 waren bestemd voor de markt.
Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave. Met handgeschreven opdracht van Tom Lanoye aan Boris Rousseeuw. Orig. gekartonneerde band, bedrukt foedraal.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 279, 209.
1259
Peter Pelckmans - Bibliogenetica of De Bloedlijn van het Boek. Kalmthout, 2016. 8vo.
Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
Bijgevoegd: Idem. Tweede oplage.
En: Pelgrims/ met tekeningen van Ellen Bauwens. Kalmthout, 2020. 8vo. Oplage van 50 ex., dit is ongenummerd ex.
Los bijgevoegd: orig. kleurtekening die diende voor frontispice; prospectus voor de uitgave.
Orig. geïll. gekartonneerde band, foedraal. (€ 100-200)
Lit.: DCP 216, 250.
1260
Benno Barnard - Gebed zonder eind/ een essay voor Christopher opp zijn achtiende verjaardag/ met houtsneden van Nicholas Meersschaert. Kalmthout, 2016. 8vo. Ex. nr. I van 10 Romeins gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: vier proefdrukken voor de eerste illustratie.
Bijgevoegd: Vervangen minnaressen/ Een inleiding tot de anglopedofilie/ Foto's Christopher Barnard. Kalmthout, 2019. 8vo. Ex. nr. I van de 30 Romeins gen. en gesigneerde ex.
En: Idem. Ongenummerd ex. uit de reguliere oplage van 60 Arabisch gen. ex., gesigneerd.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 212, 247.
1261
Marnix Peeters - Femke en Lobke gaan veldrijden/ Een vettige vertelling/ met tekeningen van de auteur. Kalmthout, 2019. 8vo. Ex. nr. I van de 10 Romeins gen. ex., waarvan alle ill. met de hand ingekleurd werden en met een orig. tekening. Met handgeschreven opdracht van de auteur aan Boris Rousseeuw.
Orig. geïll. volle perkamenten band, vlakke rug, bedrukt foedraal.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 242.
1262
Marnix Peeters - El mirlo poliamoroso. Kalmthout, 2023. 8vo. Ex. nr. I van de 15 Romeins gen. en gesigneerde ex. waarvan alle ill. met de hand ingekleurd werden, en met orig. tekening (in dit geval de kapitalen).
(€ 100-200)
Lit.: DCP 290.
1263
Arnon Grunberg - Bloed/ met houtsneden van Nicholas Meersschaert. Kalmthout, 2017. 8vo. Ex. nr. 1 van de 45 Arabisch gen. en gesigneerde ex. Met handgeschreven opdracht van Arnon Grunberg aan Boris Rousseeuw.
Los bijgevoegd: handgekleurde prent; proefdruk voor de titelpagina met annotatie in blauwe bic 'misdruk'; prospectus voor deze uitgave.
Orig. gekartonneerde band, bedrukte stofwikkel en foedraal.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 221.
1264
L.H. Wiener - Buizerd/ met een lino van Renaat Bosschaert. Kalmthout, 2017. Kl. 8vo. Ex. nr. I van de 15 Romeins gen. ex. Met handgeschreven opdracht van Wiener aan Boris Rousseeuw.
Orig. volle geïll. perkamenten band met vlakke rug, bedrukte stofwikkel en foedraal.
Bijgevoegd: Wim Aaij (1947 - 1968). Kalmthout, 2018. 8vo. Ex. nr. 1 van de 60 gen. ex. Met handgeschreven opdracht van Wiener aan Boris Rousseeuw: 'My dear Boris,/ This means the world / to me!/ (Wim is niet dood, hij leeft!)/ Lodewijk'.
Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave. Ingenaaid onder orig. geïll. omslag, bedrukt foedraal.
(€ 200-300)
1265
Marnix Peeters - Een verzameling van drie uitgaven:
- Der Pottwal/ een grotesk liefdesverhaal/ met tekeningen van de auteur. Kalmthout, 2016. 8vo. Ex. nr. 1 van de 40 Arabisch gen. ex. Met handgeschreven opdracht van de auteur aan Boris Rousseeuw.
Ingenaaid onder orig. geïll. omslag, bedrukte stofwikkel en foedraal.
- Femke en Lobke gaan veldrijden/ Een vettige vertelling/ met tekeningen van de auteur. Kalmthout, 2019. 8vo. Ex. nr. 1 van de 40 Arabisch gen. ex. Met handgeschreven opdracht van de auteur aan Boris Rousseeuw.
- El mirlo poliamoroso. Kalmthout, 2023. 8vo. Ex. nr. 1 van de 40 Arabisch gen. en gesigneerde ex.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 217, 242, 290.
1266*
'Er is geen enkele hoop op beterschap' - Arnon Grunberg interviewt J.M.H. Berckmans.
Kalmthout, 2020. Kl. 8vo. Nr. 1 van de 50 gen. ex. Met handgeschreven opdracht van Grunberg aan Boris Rousseeuw: 'Een van de/ mooiste bibliofiele/ uitgaven. Naar/ mijn smaak./ Arnon Grunberg'.
Orig. gekartonneerde band, bedrukt foedraal. (€ 100-200)
Lit.: DCP 253.
1267
J.M.H. Berckmans - Een stem uit het koor/ met houtsneden van Nicholas Meerschaert/ en een nawoord van Chris Ceustermans. Kalmthout, 2020. 8vo. Ex. nr. I van de 15 Romeins gen. ex.
Los bijgevoegd: Niet gebruikte ontwerpen voor 'En stem uit het koor'/ Bijlage bij de XV luxe-exemplaren; prospectus voor deze uitgave; 'Wolvenberg'. Kleurenets Nicholas Meerschaert, gemonogr., gedateerd, getiteld en genummerd.
Orig. volle geïll. perkamenten band, vlakke rug, stofwikkel, foedraal.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 254.
1268
Patrick Conrad - Een bloedloze zondag/ met tekeningen van de auteur. Kalmthout, 2020. 8vo. Ex. nr. 1 van de 10 luxe-exemplaren, verrijkt met een originele tekening. Met handgeschreven opdracht van Conrad aan Boris Rousseeuw.
Los bijgevoegd: hoger vernoemde orig. tekening; handgeschreven brief van Conrad aan Rousseeuw m.b.t. deze uitgave (illustraties etc.); twee losse (niet weerhouden) illustraties.
Orig. volle geïll. perkamenten band, bedrukt foedraal.
Bijgevoegd: De zwarte zangen. Kalmthout, 2023. 8vo. Ex. nr. 1 van de 30 Arabisch gen. ex. voor de verkoop, na 10 Romeins gen. auteursex. Met handgeschreven opdracht van Conrad aan Boris Rousseeuw. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.
Ingenaaid onder orig. geïll. omslag, foedraal met auteur en titel in handschrift (van Conrad).
(€ 100-200)
Lit.: DCP 251, 285.
1269
L.H. Wiener - Open brief aan de heer Bomhof (Poste restante). Kalmthout, 2023. 8vo. Ex. nr. 1 van de 40 gen. en gesigneerde ex.
Bijgevoegd: Open brief aan Thierry Baudet. Kalmthout, 2021. 8vo. Ex. nr. 1 van de 40 gen. ex. Met handgeschreven opdracht van Wiener aan Boris Rousseeuw. Orig. gekartonneerde band, foedraal. (€ 100-200)
Lit.: DCP 283, 270.
1270
J.M.H. Berckmans - Goede Zachaar/ drie brieven aan Léon Lemahieu. Kalmthout, 2021. 8vo. Ex. nr. I van de 15 Romeins gen. ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave; proefdruk voor de titelpagina, met annotaties in blauwe bic; kopie van twee briefkaarten van Berckmans aan Lemahieu.
Orig. volle geïll. perkamenten band, vlakke rug, bedrukte stofwikkel en foedraal.
Bijgevoegd: Zachaar/ Ik ben in gevaar/ met commentaar van Zachaar. Kalmthout, 2022. Kl. 8vo obl. Ex. nr. 1 van de 50 gen. ex.
Orig. gekartonneerde band en foedraal.
En: Rudy Vanschoonbeek - Uitgeven in Barakstad/ Herinneringen aan J.M.H. Kalmthout, 2021. Kl. 8vo. Ex. nr. 1 van de 50 gen. en gesigneerde ex.
Orig. gekartonneerde band, geïll. stofwikkel en foedraal. (€ 100-200)
1271
F.B. Hotz - Joop, Jan en meneer Ginsberg. Met een brief van Hans van Straten en een nawoord door Arne Steenkamp. Kalmthout, 2021. 8vo. Ongenummerd luxe-ex. (aangekondigde oplage 15 Romeins gen. ex.). De eerste uitgave dateert uit 1984 en werd exclusief gemaakt/ geschreven voor Antiquariaat Blaeu als nieuwjaarsgeschenk voor het jaareinde 1984-1985.
Orig. volle perkamenten band, voorplat bedrukt, gele papieren stofwikkel, wit papieren (bedrukt) foedraal. (€ 100-200)
Lit.: DCP 261.
1272
F.B. Hotz - Joop, Jan en meneer Ginsberg/ met een brief van Hans van Straten/ en een nawoord door Arne Steenkamp. Kalmthout, 2021. 8vo. Ex. nr. I van de 15 Romeins gen. ex.. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave. Orig. volle perkamenten band, vlakke rug, bedrukte stofwikkel en foedraal.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 261.
Lit.: DCP 264, 274, 269.
1273
F.B. Hotz - Joop, Jan en meneer Ginsberg/ met een brief van Hans van Stratenb/ en een nawoord door Arne Steenkamp. Kalmthout, 2021. 8vo. Ex. nr. 1 van de 50 Arabisch gen. ex.. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave. Orig. gekartonneerde band, foedraal.
Bijgevoegd: Stralend koper/ Paul Whiteman in Nederland. Kalmthout, 2021. 8vo. Ex. nr. 1 van de 40 Arabisch gen. ex. Elk ex. kreeg een cd-rom exemplaar van Whiteman's 'Side by side', met verso kaftje een gedrukt citaat uit 'De verplaatsing'.
Lit.: DCP 261, 267.
1274*
F.B. Hotz - Stralend koper/ Paul Whiteman in Nederland. Kalmthout, 2021. 8vo. Ex. nr. I van de 15 Romeins gen. ex. Elk ex. kreeg een cd-rom exemplaar van Whiteman's 'Side by side', met verso kaftje een gedrukt citaat uit 'De verplaatsing'.
Orig. geïll. volle perkamenten band, vlakke rug, bedrukte stofwikkel en foedraal.
(€ 100-200)
Lit.: DCP 267.
1275
Ex. nr. 1 van de 30 Arabisch gen. ex., na 10 Romeins gen. ex. die ter beschikking bleven van de auteur. Met handgeschreven opdracht van Tom Lanoye aan Boris Rousseeuw. Los bijgevoegd (bij elk exemplaar): een orig. wet van Napoleon uit 1812.
Orig. volle perkamenten band, vlakke rug, geïll. stofwikkel, bedrukt foedraal.
Uniek gebonden exemplaar. (€ 100-200)
Lit.: DCP 279.
1276
Maurice Gilliams - Vier gedichten. S.l.n., (2023). 8vo.
Ongenummerd archiefexemplaar. Met annotatie in blauwe bic onder colophon: 'Exemplaar/ V/d drukker/ 10 aug 23/ BR'.
De oorspronkelijke oplage bestaat uit vijf Romeins gen. ex. Gekartonneerde band, foedraal.
Deze privé-uitgave verscheen naar aanleiding van Kleiss' publicatie 'Het is een vlakte waar geen moeders wonen'. (€ 100-200)
Lit.: DCP 288.
1277
Een gevarieerde verzameling van ... 'Carbolineum' uitgaven:
- Cynthia/ Latijnse liefdeselegieën van Propertius, Waardenburg en Tibullus/ in alexandrijnen vertaald door J.P. Guépin/ met lino's van Jimi. Wildert, 1991. 8vo. Ex. nr. I van de vijf Romeins gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: proefdruk met correcties van het titelblad; Jimi Dams - lino op gevergeerd oosters papier; Brief van Jimi Dams aan Boris Rousseeuw. 1p. 8vo, recto beschreven, met orig. env.
- Peter Verhelst & Jimi Dams. Zodiac van het satijnen altaar. Wildert, 1992. 4to. Ex. nr. 1 van de 50 Arabisch gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: twee orig. tekeningen, zwarte bic; prospectus voor deze uitgave. Ingenaaid onder orig. omslag, bedrukt foedraal.
- Een bloedloze zondag/ met tekeningen van de auteur. Kalmthout, 2020. 8vo. Ex. nr. 12 van 5 gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave; repr. van twee ongebruikte tekeningen.
- Jean Pierre Rawie & Elisa Pesapane. Kalmthout, 2017. 8vo. Ex. nr. 1 van de 75 Arabisch gen. en gesigneerde ex. Orig. gekartoneerde band, foedraal.
- Frank Bidart - Curse. Wildert, 2001. Kl. 4to. Ex. nr. 1 van de 100 gen. ex.
Ingenaaid onder orig. omslag.
- Charles Ducal - Alsof. S.l.n. (2012). 1 blad 4to, recto bedrukt. Ongenummerd ex. Oorspronkelijke oplage bestond uit 160 ex.
Orig. kaft.
- Benno Barnard. Gebed zonder eind/ een essay voor Christopher op zijn achtiende verjaardag/ met houtsneden van Nicholas Meersschaert. Kalmthout, 2016. 8vo. Ex. nr. IV van de tien Romeins gen. ex. die ter beschikking bleven van auteur, illustrator en drukker, gesigneerd. Los bijgevoegd: drie proefdrukken voor een van de illustraties.
- Alice Nahon. Liefde/ Met tekeningen van Aukse Ieva Balciunaite. Kalmthout, 2007. Kl. 8vo. Ex. nr. I van de 15 Romeins gen. en gesigneerde ex. Los bijgevoegd: drie tekeningen; prospectus voor deze uitgave.
(€ 200-300)
1278
Waarde Schmidt/ De brieven van J.H. Leopold aan F. Schmidt - Degener/ Bezorgd door H.T.M. Van Vliet. Kalmthout, 2008. 8vo. Ex. nr. I, op naam van Boris Rousseeuw gedrukt, van de 10 Romeins gen. ex. Orig. volle perkamenten band, geïll. stofwikkel, foedraal. Bijgevoegd: H.T. van Vliet - J.H. Leopold. Overdruk uit 'Kritisch Litertuur Lexicon'. Een van de 20 gen. ex. Met handgeschreven opdracht aan Boris Rousseeuw. Orig. gekartonneerde band.
En: Dirk Imhof - Een uniek exemplaar van het Diurnale Romanum van 1611. Antwerpen, Vrienden van het Museum Plantin-Moretus, 2017. 8vo. Een van de 10 gebonden ex. Oorspr. oplage bedroeg 180 ex. Orig. gek. band.
En: Nederlandse Boekhistorische Vereniging. Programma van de ledenvergadering. Antwerpen, 15 juni, 1996. 8vo los. Met orig. handgeschreven maquette. Orig. kaft.
En: Ordonnantie ende Coustume. Het oudste Plantijnse arbeidsreglement.
Anwterpen, Vrienden van het Museum Plantin-Moretus, 2012. 8vo.
Een van de 190 ex., nr. 171. Ingenaaid onder orig. omslag.
En: Studiedag Boekgeschiedenis in Vlaanderen/ Nieuwe Instrumenten & Nieuwe Benaderingen. 2019. Los 4to obl. Onder orig. kaft. Vijf id. ex.
En: Guido Gezelle - Bekwame getuigen. Een brief aan Alfons Janssens/ Uitgegeven ter ere van R.F. Lissens. Antwerpen, Centrum voor Gezellestudie, 2002. Los 8vo. Orig. kaft, foedraal.
(€ 100-200)
1279
De Carbolineum Pers: Een uitgebreid lot ephemeer en enkelbladig drukwerk, met tal van prospectussen voor verscheidene uitgaven.
(€ 100-200)
1280
KAMAGURKA (LUC ZEEBROEK) (°1956) 'Alweer voor Boris'.
Originele tekening/ cartoon. Zwarte stift. Gesigneerd. In: Folklore en Wetenschap. Kritak, 1983. Derde druk. Bijgevoegd van dezelfde: 4voor een Eric, Mieke ...', 1986. Originele tekening. zwarte stift. Getekend en gedateerd. In: Bert intiem. Amsterdam, De Harmonie, 1986.
Bijgevoegd: grote verzameling albums Kamagurka & Herr Seele (Cowboy Henk, Lava etc).
Bijgevoegd: Jonas Geirnaert & Jeroom - Wouter Beke. De niet-geautoriseerde biografie.
En: Jeroom - Ridder Bauknecht. Te lui voor 3D. (€ 100-200)
1281*
KAMAGURKA (LUC ZEEBROEK) (°1956)
Zonder titel. Olie op doek. Gemonogrammeerd.
200 x 180 cm (€ 2000-3000)
BERNAERTS AUCTIONEERS BV
VALUABLE BOOKS, ARTS, LITERATURE , MODERN PRINTS AND DRAWINGS
1500-1575 Waardevolle boeken en prenten
1576-1601 Literatuur en kunstboeken
1602-1676 Moderne prenten en tekeningen
1500 (stadhuis) Een midden 16de-eeuwse gegraveerd zicht op het Antwerpse stadhuis, getiteld 'Vera et accurata curiae Antverpianae deliniatio', door Joannes I & Lucas Van Doetecum, uitgegeven door Willem Silvius en gedateerd 1565. Verrijkt met twee Renaissance titelcartouches. Meestal ontbrekend in de Silvius' uitgave van Guicciardini's 'Descrittione di tutti i Paesi Bassi' uit 1568. Ongelijkmatige druk. Zeldzaam.
305 x 560 mm (€ 100-200)
1501 (varia) Een gevarieerd lot historische topografie met:
- twee laat 16de-eeuwse gegraveerde en ingekleurde voorstellingen van de belegering van de stad in 1570 (uit 'De Leone Belgico' van Michael Aitzinger) en van de uittocht van de Spanjaarden in 1577 (uit 'Geschichtsblätter' door Frans Hogenberg, 1535-1590) (190 x 280 mm)
- een vroeg 17de-eeuws gegraveerd gezicht op Lillo door Caspar Bouttats naar Johannes Peeters (150 x 250 mm)
- een emblematische kopergravure 'Superbia' met Antwerpen op de achtergrond (uit D. Meissner’s 'Thesaurus philo-politicus oder Politisches Schatzkästlein', 1623) (100 x 145 mm)
- een laat 16de-eeuws gegraveerde plattegrond 'Anverssa' door Valegio (80 x 130 mm)
- een midden 18de-eeuwse voorstelling van de aanvallen op de Antwerpse citadel mei 1746 en plattegrond van Dendermonde (300 x 230 mm x2)
- en ander.
Tot.: 7 ex. (€ 200-300)
1502
(varia) Een gevarieerd lot historische topografie met:
- een laat 16de-eeuwse gegraveerde plattegrond van de stad Antwerpen, net na de Spaanse furie, november 1576 (220 x 280 mm) door Frans Hogenberg.
- idem, met toevoeging van teksstrookje in het Frans.
- een gegraveerde voorstelling tijdens de Spaanse Furie door Frans Hogenberg, met teksstrookje in het Frans (220 x 280 mm).
- een gegraveerde plattegrond uit Guicciardini, getiteld 'Antwerpiae nobilissimi totius orbis terraru emporii typus', gedateerd 1581. Brede marges (235 x 320 mm).
Tot.: 4 ex. (€ 200-300)
1503
(Schelde) Een gevarieerd lot van twee zeldzame met aquarel ingekleurde lithografische kaarten van de loop van de Schelde door Johannes Paulus Houtman (1803-1845), getiteld 'Positie voor Antwerpen'. Gedrukt in Utrecht.
265 x 560/ 415 x 560 mm (€ 300-400)
1504
ANONIEM XVIII
Kerkinterieur (Sint-Jacobskerk Antwerpen?). Pen in Oost-Indische inkt, grijs gewassen. Restant van oude verzamelaarstempel op verso. Onder passe-partout.
Zeer gedetailleerde architectuurtekening, met bedelaar en enkele personages. 195 x 250 mm (€ 200-300)
1505
(opticaprenten) Een gevarieerd lot van vijf midden tot laat 18de-eeuwse ingekleurde opticaprenten met zichten op Istanbul, Corsica en Luik:
- 'Constantinopolis', door G.B. Probst.
- 'Vue de la ville et du fort de St. Florent, sur l'isle de Corsica', naar ontwerp van Aubingey.
- 'Ansicht auf die Elbe', gegraveerd door B.F. Leizel.
- 'Vue de la maison de ville de Liège'.
- 'Allee in der mitte des Lust-Gartens, hinder dem Amphitheatro'.
Tot.: 5 ex. (€ 200-300)
1506
(opticaprenten) Een gevarieerd lot van vijf midden tot laat 18de-eeuwse ingekleurde opticaprenten met zichten op Copenhagen, Hamburg, Lissabon, Peking en Bratislava:
- 'Vue du Palais Royal dit Christians Burg à Copenhague', door G.B. Probst, 'Vue de la Bourse des Mariniers sur l'Elbe', door B.F. Leizel,
- 'Vue du port de Lisbonne', door G.B. Probst,
- 'Vue de Peckin',
- 'Vue du marché aux friandises à Breslau'.
Tot.: 5 ex. (€ 200-300)
1507
(Vlaanderen - Gent) Een lot van twee 17de-eeuwse gegraveerde kaarten: - 'Flandria et Zeelandia comitatus', grensgekleurde kaart van Vlaanderen en Zeeland door Willem Blaeu, versierd met bovenaan twee wapens en onderaan sobere titelcartouche met twee putti. Ca. 1640. 420 x 535 mm - een midden 17de-eeuwse gegraveerde en ingekleurde kaart van Gent en omgeving, verlucht met twee cartouches, edelman bij schaal en met zicht op het Sint-Veerleplein en het Gravensteen, getiteld 'Petra comitis, vulgo het Graven Casteel'. Ca. 164041. 410 x 500 mm (€ 200-300)
1508*
(Vlaanderen) Een vroeg 17de-eeuwse gegraveerde en grensgekleurde kaart van het graafschap
Vlaanderen door Gerard Mercator, getiteld 'Flandria comit.'. (€ 200-300)
1509
(documenten-gastronomie) Een gevarieerd lot van 9 ephemera aangaande brood, periode 1795-1918:
- Ordonnantie, Mechelen, 1795.
- 'Prys van het brood. Den meyer der stad Audenaerde', 1816.
- 'Du pain! Cri du peuple', Paris, (1846).
- overlijdensbericht Adolphe Cambier, Gent ('goed voor 1 kilo brood 1e soort'.
- prijzen en verdeling brood aan het einde van WOI, 1918.
- vier bonnen 'Middelhoff' met opschrift 'Bon pour un/deux/ trois pains chez le Citoyen Van Autgaerden', 1795.
Tot.: 9 ex. (€ 150-300)
1510*
JEAN-BAPTISTE BONNARD (1654 -1726)
'Le tableau de l'industrie humaine, ou le moyen d'avoir de l'argent sans rien faire'.
Grande gravure sur cuivre (deux parties collées l'une à l'autre, se chevauchant légèrement).
Deuxième moitié du XVIIIe siècle. 'A Paris chez Daumont".
Sur papier vergé.
Quelques imperfections mineures (déchirures dans les parties blanches, quelques renforcements au verso).
Impressionnante gravure représentant en 16 scènes toutes sortes d'activités humaines où l'on peut gagner de l'argent sans travailler (mendicité, vol, escroquerie, esclavage, ...).
520 x 830 mm (€ 1500-2000)
1511
(volksprent) 'S. Jansevangelie met de 7. Woorden, een schoon Benedictie ende 3. Dankzeggingen'. Antwerpen, J.B. Carstiaenssens ('in het Wit Cruys'), z.d. (1772-1812). 8ff. Geïll. met twee houtsneden. Volksboekje dat ook als amulet werd gebezigd.
Bijgevoegd: 'Uijt mijn lot kan ider lezen, dat een bedelaer vorst kan wezen'. Gent, J. Poelman, z.d. (ca. 1800). Twee identieke ingekleurde houtsneden (gedrukt op 1 vel). Zeldzaam.
Tot.: 2 ex. (€ 200-300)
1512
(varia-vossen) Een gevarieerd lot prenten en uitgaven handelend over de vos met o.a. een vroeg 19de- eeuwse spotprent ('Un conseil de ministres', 225 x 290mm), een onleesbaar getekende vroeg 20ste- eeuwse aquarel met jachtvoorstelling (330 x 235 mm), een jaargang van het tijdschrift Reinaert. Satiriek tijdschrift. 1 januari - 31 december 1931. En twee andere.
Tot.: 5 ex. (€ 100-200)
1513
(châteaux-vues pittoresques) Vues des Châteaux. Album contenant 80 planches lithographiées (sur Chine collé) figurant châteaux à Bruges, Vosselaar, Jabbeke, Nivelles, Lovendegem, Bouwel, Ooidonk, etc. Demi-chagrin rouge à coins, dos à 4 faux nerfs. On joint: album in-oblong contenant 83 planches lithographiées figurant vues pittoresques (ruines, cours, châteaux, monuments, etc.) en Belgique et Hollande. Cart. d'éd., dos lisse.
(€ 400-600)
1514
(Antwerpen) 'Catastrophe d'Anvers du 6 septembre 1889/ Explosion de la Cartoucherie Corvillain'. Album met 21 originele zwart-witfoto's, gemonteerd. In orig. zwart linnen album. Hoeken licht gedeukt, rug wat beschadigd.
(€ 400-500)
1515
(album) Collège Archiépiscopal de St Jean Berckmans/ Anvers 1892 - 93. Grand album in fol. obl. avec 30 photographies orig. en noir et blanc, montées. Rel. orig. en demi-mar. bordeaux, plats de papier rouge avec titre doré. Frotté. Souvenir d'Anvers. Album contenant 12 photographies orig. en noir et blanc. Montées et légendées. Sous toile rouge avec titre en or, tranches dorées. Pages dérliées. On y joint: Souvenir d'Anvers. 27 images sous forme d'un petit album dépliant. Sous toile rouge dorée.
(€ 300-400)
1516
HERMAN HEUFF (1875-1945)
View of the church of St. James, 1914.
Etching on simili-Japan paper. Monogram and date in the plate, signed in brown ink. Self-titled.
We join: four other historical-topographical views of the city (het Steen, Entrepôt St. Michel, siege, demolition Kipdorpoort) by Willem Linnig (1819-1885) and Frans Proost (1866-1941), among others. Various sizes.
685 x 430 mm
(€ 100-150)
1517
JEAN BAPTISTE MADOU (1796-1877)
'Un bibliomane'.
Lithograph. From 'La Renaissance'.
Presumably portrait of Mechelen's bibliophile pharmacist Bernard De Bruyne.
We join: five etchings by Jos Ratinckx (1860-1937) and Frans Proost (1866-1941), among others, depicting graphic artists at work, one titled 'The Last Proof'. Some rust spots.
360 x 260 mm
(€ 100-150)
1518
ANONIEM XX
'De Zeve Spekschieters (potpourri)', ca. 1900.
Litho. Karikaturale voorstelling van centraal figuren rennend naar de Antwerpse 'Poesjenellenkelder' met daarrond talrijke burleske personages en teksten in het 'Antwaarps'.
640 x 465 mm (€ 100-200)
1519*
ANONIEM XX
'De haven van Antwerpen'.
Album in-oblong met 16 orig. foto's, ca. 1925-30. Alle getiteld: 'De Schelde', 'De reede', 'Schippersdokken', 'Petroleumpier', 'Petroleuminrichtingen', 'Willemdok en Loodshuis', 'Verbindingsdok', 'Kattendijkdok', 'Royerssluis', 'Lefebvredok', 'Kanaaldok' (2), 'Nieuwe Noorderdokken', (3), 'Eerste Havendok'. Samengesteld en opgedragen aan 'den heer Minister Van de Vyvere'.
Kartonnen omslag, beschadigd op voorplat en waterschade aan eerste foto.
Aloys Van de Vyvere (1871-1961) was minister tussen 1911 en 1926 en verliet de politiek om vanaf 1931 het zakenleven in te gaan en o.m. de belangen van Belgische vennootschappen in het buitenland te verdedigen.
272 x 375 mm (x 16) (album: 460 x 590 mm) (€ 500-700)
1520
FRITZ MAYER VAN DEN BERGH (1858-1901)
Orig. photo. Signed and dated on verso. Mounted on cardboard.
Pencil inscriptions on verso.
Art collector Fritz Mayer Van den Bergh (whose private collection and museum, founded by his mother according to the will of her eldest son, will pass into the world-renowned Antwerp City Museum) was also an amateur photographer. Here he portrays the politician Arthur Bosschaert de Bouwel (1857-1896) on a frozen Scheldt.
190 x 235 mm (€ 150-200)
1521
ANONYMOUS XIX
Portrait of a gentleman. Pastel. Frame.
510 x 365 mm (730 x 590 mm) (€ 500-600)
1522
ANONYMOUS XIX
Study for characters in front of the entrance to the Church of the Sablon in Brussels. Pen in Indian ink, washed, touch of red chalk and white gouache. Inscription on verso in pencil. 405 x 290 mm (€ 100-200)
1523
HILAIRE ANTOINE KREINS (1806-1862)
Deer in the park. Watercolour. Monogrammed. Frame. 150 x 190 mm (300 x 350 mm) (€ 100-200)
1524
EDWARD PORTIELJE (1861-1949)
Laundress. Watercolour. Signed in gouache. Frame.
350 x 310 mm (480 x 445 mm) (€ 200-400)
1525
RAFAELLE FRIGERIO (1875-1948)
Elderly couple drinking. Watercolour. Signed. Frame.
235 x 410 mm (390 x 560 mm) € 100-150)
1526*
FRANCOIS MUSIN (1820-1888)
Boats in the harbour. Watercolour. Signed. Frame.
60 x 100 mm (200 x 250 mm) (€ 600-800)
1527
GERARD PORTIELJE (1856-1929)
Gentlemen in interior.
Sketch in pencil. Signed in pencil. Frame.
390 x 620 mm (540 x 760 mm) (€ 400-500)
1528
JEANNE FRANCOISE RIDDERBOSCH (1754-1837)
Pair of miniature landscapes, 1775. Pen in Indian ink. Tondo.
Fragment with signature and date in pen in brown on verso.
Frame.
Diam.: 62 mm (x2) (142 x 142 mm (x2)) (€ 300-400)
1529
(documenten-Breda) Een gevarieerd lot van zeven 16de tot 18de-eeuwse documenten met transacties (verkopen of leningen van land en huizen) tussen diverse personen in en rond Breda.
Bijgevoegd: Copie van brief (Frans), gedateerd 3 januari 1717, aangaande testament. (€ 150-250)
1530
Gevarieerd lot documentair materiaal bestaande uit:
1. Brief gericht aan hertog Willy de Grunne van Belgisch koningin Elisabeth (1876-1965), gedateerd 7 februari 1954.
2. Brief met nieuwjaarswensen voor 1959 gericht aan de Grunne van Belgisch koningin Elisabeth.
3. Zwart-witfoto van koningin Elisabeth met opschrift 'la Princesse Albert'.
4. Zwart-witfoto van Koning Albert I en zijn vader Prins Filips (1837-1905) met opschrift in pen op verso 'genomen door K. Elisabeth'.
5. Extract uit de minuten van het vredegerecht Antwerpen aangaande een verzoek van Maria Elisabeth Roggen, 16 maart 1870.
(€ 150-200)
1531
(manuscrit famille De Ruysscher) 'Table généalogique et chronologique des actes de l'état civil concernant la famille De Ruysscher 1675 à 1884. S.l.s.n., vers 1884. In)4°.
25pp. non num.
Registre contenant vers les 150 membres des familles De Ruysscher, Jacobs, Peleman, Blondel, Polspoel, Van Doren, Van Moer a.o. avec leurs dates de naissance, de mariage ou de décès (Kapelle-op-den-Bos, Bruxelles, Saint-Josse, Schaerbeek, Louvain, Diest, Aerschot, Molenbeek Saint-Jean a.o.).
On joint : carnet de mariage de Jean-François De Ruysscher et Marie Thérèse Denies. In-12°.
Reliure de l'époque en chagrin vert, larges filets et roulettes dorés sur les plats, titre doré sur le plat supérieur, dos plat, filets en tête et en queue, doublures vertes encadrées de roulettes et de filets dorés. Bel exemplaire. (€ 200-300)
1532*
(Antwerpen-diamanthandel) 'Groot boeck door C. Wouters'. Antwerpen, 1743-87. In-fol. Manuscript. 192ff., 63 blanco. Zwarte en bruine inkt. Zeldzaam rekeningboek van een Antwerps bankier en handelaar in luxevoorwerpen (diamant, zijde, Oostindische waren) met langetermijntransacties met andere leden van de familie in Amsterdam, Bordeaux, Canton (!), met klanten in Antwerpen, Amsterdam, Brussel en met de plaatselijke adel. Het centrale netwerk bestaat uit leden van de Antwerpse Wouters- en de Amsterdamse Coquel-familie met Wouters' dochter en zoon die actief zijn in Bordeaux, een andere zoon in China (Canton) en een zekere 'neef Wesenbeeck' in Brussel. Onder de Antwerpse klandizie noteren Emmanuel van Ertborn, kanunnik H.J. Henrart, Nicolas François Van Lerius, Henry Geelhand de Merxem, Jean Michel Van Havre. Bij de Brusselse: François Jacques de Liagre, Nicolas van Dormael, 'weduwe Weemols' en 'Monseigneur le Nonce' (1756). Onder de Amsterdamse klanten figureren Jacob Elias Levi en de 'frères Deneufville'. In 1751 zijn er contacten met 'La Royale Prusiene & Asiatique Compagnie établie à Embden', in 1755 met 'La Compagnie d'assurance établie à Anvers', in 1769 met de 'Lotterie Royale de Dennemarc', in 1773 met J.H. Noey, burgemeester van Tholen (Zeeland). De handel in waren omvat 'emplettes de diamants' (bijna elk jaar), 'de meubles' (1751), 'de dentelles' (1751) of 'de thee' (1754) alsook 'étoffes de soÿ' (1754' of 'marchandises des Indes' (1757).
Onderhavig rekenboek geeft een fascinerende inkijk in een familiale onderneming, handelend vanuit Antwerpen, dat in de 18de eeuw nog steeds gold als internationaal centrum van handel in luxevoorwerpen.
Eigentijds perkament, vlakke rug, sluitlinten. (€ 4000-6000)
1533*
(livre d'heures - Hardouyn) Heures de l'usage de Paris. Un livre d'heures du début du 16ième siècle, publié à Paris, chez Germain Hardouyn, vers 1510-1520, sur vélin. 8vo. 98ff. Texte en latin, 1 colonne, 27 lignes, rubrications en rouge, bleu et or. Ill. de 14 grandes et de 24 petites miniatures (dans le texte) coloriées à la main. Plein mar. olive du 17ième s., plats ornés 'à la Du Seuil' avec nom 'Guillaume de Beurges' doré sur les deux plats, dos à 5 nerfs, tr. dor., roulette dorée sur les coupes. Germain Hardouyn et son frère Gilles étaient à la fois enlumineurs et imprimeurs, ce qui n'était pas courant auparavant. Les livres d'heures de leur imprimerie sont donc souvent exceptionnellement bien peints et ressemblent à des manuscrits enluminés. 160 x 100 mm (€ 4000-6000)
Provenance: Guillaume de Beurges.
1534
(Zeeland - pacht) C. F. Eversdijk, Pagttafelen, waar door alle On-ervarene in de Reken-konste seer veerdig en gereed, konnen calculeren de Pagt, Huere, Onkost, en Koop van Lande; ten advenante van alle voorgestelde Prijs, 't Gemet, de Morgen, ofte Bunder. Middelburg, Simon Clement, 1713. Klein in-4°. Titel, 208ff. Volle perkamenten band uit de tijd, vlakke rug. Beduimeld. Zeer zeldzame Middelburgse uitgave van een handboek voor boekhouding voor landbouwers en grondbezitters, samengesteld door de wiskundige en patriciër Eversdijk (Goes 1586-1666). (€ 200-300)
1535*
(kronijk-Lage Landen) Die cronycke van Hollandt, Zeelandt en(de) Vrieslant, beghinnende va Adams tiden tot die geboerte ons heren Jh(es)u, voertgaende tot de(n) iare M.CCCCC. ende Xvij. Leiden, J. Seversz, 18 augustus 1517. Ingebonden met: 'Dit nauolgende veruolcht en(de) accordeert op die Cronike va(n) Hollant. Antwerpen, J. van Doesborch, Juni 1530. In-fol. (2) CCCCxxxvi (=436), (4), (36)ff. Tekst op twee kolommen.
Titel in rood en zwarte typografie met grote houtsnede, verder in het eerste deel geïllustreerd met meer dan 240 houtsneden, w.o. twee volbladige illustraties, zichten en 121 portretten (waarvan sommige herhaald) door o.m. Jan Severszoon, Lucas Van Leyden (w.o. de Kruisiging, Christus op de wereldbol, Maria, en sommige portretten), Jacob Cornelisz. van Oostsanen en Cornelis Engebrechtsz. Het tweede deel volledig met een gegraveerd portret van Karel V, 21 in-texto's en een dubbelbladig zicht op de belegering van Wenen. Achteraan colofon en het wapen van Brabant in een boord.
Eerste volledige uitgave van deze zeldzame kroniek van (een deel van) de Lage Landen, beter bekend als de 'Divisiekroniek' (door de opdeling in 32 'hoofdstukken') met tal van verhalen van historische, ecclesiastische en hagiografische aard, bijeengesprokkeld door een Augustijner kannunik Cornelius Aurelius, uit de laat middeleeuwse folklore en plaatselijke fabels en kronijken, alsook uit een oppervlakkige lezing van 'Germania' van Tacitus.
Volle perkamenten band uit 17de eeuw met blindgestempeld centraal medaillon op de platten, rug op vijf ribben.
(€ 8000-10000)
1536
(Leuven - Apocalyps) Ruperti Abbatis
Monasterii Tuitiensis, e regione
Agrippinae Coloniae Rheni ripa siti, ordinis S. Benedicti, viri & vitae sanctimonia, & sacrarum literarum peritia praeclari, commentariorum
Apocalypsim Ioannis libri XII. Leuven, Servatius Sassenus, 1551. 2 vol. infol. Titel, (8), 403/ titel, (5), 213gen. pp. Ingebonden met: Ruperti Abbatis Monasterii Tuitiensis, ordinis sancti Benedicti Theologi antiqui ac plane clarissimi in Cantica Canticorum. S.l., Arnold Birckman, 1540. Titel, clxvii gen.pp.
Versierd met drukkersmerken Arnold Birckman op titel en achteraan elk deel.
Volle lederen band uit de tijd met goudversierde florale motieven op blindgestempelde kaders op platten, rug op vijf ribben, titel op rug. (€ 300-500)
1537*
(16de eeuw - Hagenau) Eusebius Pamphili, De evangelica preparatione, a Georgio Trapezuntio e Graeco in Latinum traductus. Hagenau, Heinrich Gran voor Johann Rynman de Oringau, February 1522. In-4°. Titel (met uitgewerkte boord en drukkersmerk), 354gen.pp., laatste blanco ontbreekt. Modern perkamenten band, vlakke rug.
Latere editie (eerste 1470) van de Latijnse vertaling door de Byzantijnse humanist George van Trebizond (1395-1486) van dit populaire Griekse werk van Eusebius (260-339), bisschop van Caesarea en een favoriet van keizer Constantijn. Zijn 'evangelische voorbereiding' is een inleiding tot het christendom voor heidenen, waarin wordt verwezen naar alle werken van Plato en naar een uitgebreide reeks latere filosofische werken, van de middenplatonisten van Philo tot de late 2e eeuw.
(€ 700-1000)
1538
(Plantijn-Vlaanderen) Pierre d'Oudegherst, Les chroniques et annales de Flandres: contenant les heroicques et tres victorieux exploicts des Forestiers, & Comtes de Flandres. Antwerpen, Jan Withagen 'aux despens & des characteres de Christofle Plantin', 1571. In-4°. Titel, (20), 340gen.pp.
Volle perkamenten band uit de tijd, vlakke rug.
Enige uitgave van deze geschiedenis van het graafschap Vlaanderen tot 1476, gedrukt door Plantins collega Jan Withagen (omdat Christoffel Plantin het te druk had met zijn Biblia Polyglotta).
(€ 500-800)
1539
(Vlaanderen) Jacob Meyer, Commentarii sive Annales rerum Flandricarum Libri septendecim. Antwerpen, Joan Steelsius, 1561. Infol. 1blanco, titel, (18), 374gen.pp. Drukkersmerk op titel en op laatste blad.
Volle perkamenten band uit de tijd, blindgestempeld centraal medaillon op platten, rug op vijf ribben.
Belangrijke geschiedenis van de middeleeuwse heersers van het graafschap Vlaanderen (tot de jonge Karel V) door Jacobus Meyerus (14911552), uitgegeven door zijn zoon Antonius, met een opdracht aan Maximilianus a Bergis, bisschop van Cambrai.
(€ 300-400)
1540
(Erasmus - humanisme - Amsterdam) Desiderius Erasmus, Paraphrasis seu potius Epitome ... in elega(n) tiarum libros Laurentii Vallae. Parijs, Ex Officina Roberti Stephani, 1531. In-8°. Titel, 227 gen.pp. + index.
Drukkersmerk op titel.
Volle lederen band 'à l'antique'.
De eerste goedgekeurde Parijse editie van Erasmus' compendium van Latijnse grammatica en woordenschat, gebaseerd op de 'Elegantiae' van de Italiaanse humanist Lorenzo Valla. Dit vroege werk van Erasmus werd voor het eerst, zonder zijn toestemming, gepubliceerd in Keulen in 1529 door de Amsterdamse leraar en voormalige Nederlandse secretaris van Erasmus, Cornelius Crocus (1500-1550). In deze editie wordt het werk op pp. 285227 gevolgd door Crocus' 'Farrago sordidorum verborum', een leerboek voor Latijnse scholen in Holland. (€ 600-800)
1541
(conferentie Regensburg 1546)
Actorum Colloquii Ratisbonensis ultimi verissima narratio ... . Ingolstadt, Alexander Weissenhorn, 1546. In-4°. Titel, 47gen.ff. Volle moderne perkamenten band, vlakke rug.
Het Dieet van Regensburg ('Regensburger Religionsgespräch') was een conferentie die in januarimaart 1546 in Regensburg in Beieren werd gehouden als onderdeel van een reeks die bedoeld was om de religieuze eenheid in het Heilige Roomse Rijk te herstellen door middel van een theologisch debat tussen protestanten en katholieken. De dood van Luther op 17 februari 1546 maakte de facto een einde aan de conferentie, die zonder resultaat uiteenviel. Keizer Karel V besloot daarop zijn Schmalkaldische Oorlog tegen de Lutheranen te beginnen. De 'Verissima narratio' presenteert de katholieke standpunten over het mislukte colloquium.
(€ 400-600)
1542
(Plantijnpers) Petrus Divaeus, De Galliae Belgicae antiquitatibus liber I.
Antwerpen, Ex Officina Christophori Plantini, 1584. 2 dln. in 1 vol. in-8°. Titel, 62/29gen.pp. Volledig met uitslaand kaartje (in houtsnede) van Arnold Nicolai.
Ingebonden: Abraham Ortelius, Itinerarium per nonnullas Galliae Belgicae partes. Ibid., 1584. Titel, 76gen.pp.
Geïllustreerd met twee uitslaande platen en drukkersmerken in houtsnede. Volle perkamenten band uit de tijd, vlakke rug. (€ 800-1000)
Lit.: Voet 1837.
1543
(Antwerpen - Waals-Brabant) J.B. Gramaye, Antverpiae Antiquitates et opidorum, municiporum, pagorum, dominiorum, quae sub ea. Brussel, Ex Officina Ioannis Mommartii, 1610. In-4°. Titel (met boord in houtsnede), (3), 181/ (4), 24/40/40/36gen.pp., (4). Zonder de platen, zoals veel voorkomend. Recente velijnen band met lederen titelschild, vlakke rug. Twee delen van de topografische beschrijving van de Zuidelijke Nederlanden door de Leuvense geschiedenisprofessor Gramaye (1579-1635). Het eerste beschrijft Antwerpen, het tweede deel behandelt het hertogdom Brabant (Nijvel, Gembloux, Genappe, Jodoigne), met index.
(€ 400-600)
1544*
(Plantijn - numismatiek) Franciscus Sweertius, Deorum dearumque capita, ex antiquis numismatibus Abrahami Ortelii geographi regii collecta & historica narratione illustrata. Antwerpen, Ex Officina Plantiniana apud viduam & filios Io. Moreti, 1612. In-4°. 1blanco, gegr. titel, 68ff. Volledig met 59 enkelbladige kopergravuren van Philips Galle, met voorstelling van de klassieke goden in rond portretmedaillon in steeds wisselend Renaissance kader.
Mooie publicatie over de verzameling klassieke medaillons van Abraham Ortelius, met een commentaar van de Antwerpse historicus Sweertius (15671629), die dit werk opdroeg aan de Antwerpse burgemeester Nicolaas Rockox.
(€ 500-800)
1545
(manuscrit - Louvain) Remarques sur la Joyeuse Entrée par l'empereur Charles V et de son fils Philippe II, donnée à Louvain le 6. juillet 1549. Avec Remarques préliminaires sur les Joyeuses Entrées en général et sur la consistence et qualité des trois Etats de Brabant, comme aussi sur les lettres additionelles du bon duc Philippe et Charles V.
Pays-Bas Autrichiens, seconde moitié du 18ième siècle. Reliure cartonnée de l'époque, plats recouverts de papier.
Commentaire juridique et politique sur la joyeuse entrée de Charles Quint et Philippe II à Louvain en 1549, conçu comme un commentaire sur la fonction et les droits des États du Brabant sous le gouvernement autrichien. (€ 500-700)
1546*
(astronomie) Johannes de Sacrobosco, Sphaera emendata. Eliae Vineti Santonis Scholia in eandem Sphaeram ab ipso autore restituta,. Parijs, H. de Marnef voor Denis Cavellat, 1608. In-8°. Titel (met drukkersmerk), 37/ 190 gen.pp. Rijkelijk geïll. met ong. 100 houtsneden in-texto waarvan 3 mobiel en 2 uitslaande tabellen.
Volle perkamenten band uit de tijd, vlakke rug. (€ 600-800)
1547
(Tacitus - Plantijn) C. Cornelii Taciti Opera quae exstant, ex Iusti Lipsi editione ultima: & cum eiusdem ad ea omnia Commentariis aut notis. Antwerpen, Christophe Plantin, 1585. 3 dln. in 1 vol. in-fol. 1blanco, titel, (5), 251gen.pp./ titel, (2), 187gen.pp./ titel, (3), 48gen.pp. + index. Geïll. met voor elk deel drukkersmerk van Plantijn.
Volle lederen band uit de tijd met goudgestempelde kaders op platten, rug op zes ribben. (€ 300-400)
1548
(Charles V - Anvers) Les actions heroiques et plaisantes de l'Empereur Charles V. Enrichy de plusieurs figures. Cologne, chez Pierre Marceau, 1683. In-12°. Titre, (12), 267pp.num., (9). Complet des 12 pl. grav. dans le texte par Fred. Bouttats.
Plein veau marbré d'époque, dos lisse dor. Ex libris Emile Van Heurck
Citation sur p.62: 'Si notre Païs-bas est un bijou charmant, l'on doit dire qu'Anvers en est le diamant'. (€ 200-300)
1549
(ésoterie) Sieur de Peruchio, La chiromance, la physionomie et la géomance. Avec la significaton des nombres & l'usage de la Rouë de Pytagore. Paris, G. de Luyne, 1663. In-4°. Titre (avec vignette, (7), 343pp.num. Complet des deux pl. grav. h.-t. figurant Apollon sur son char dans le ciel zodiacal et un tableau d'étoiles) et des 30 pl. grav. hors et dans le texte figurant des mains chiromantiques, des têtes physiognomoniques, des tableaux zodiacaux, la Roue de Pythagore, le système solaire, etc. ainsi que des bois dans le texte. Ex. défraîchi (avec une pl. déch. sans perte et de nombreuses inscriptions à l'encre brune contemporaines)
Veau marbré d'époque, dos à 5 nerfs. (€ 400-500)
1550
(juridica - Holland) Simon Van Groenewegen vander Made, Tractatus de legibus abrogatis et inusitatis in Hollandia vicinisque regionibus. Nijmegen, Andries van Hoogenhuysen, 1664. In-4°. (8), 322/ 375gen.pp., 1 blanco, 82gen.pp. (22).
Volle perkamenten band uit de tijd, vlakke rug. Tweede uitgave van een verhandeling over afgeschafte en in onbruik geraakte wetgeving in Holland door de Delftse jurist Groenewegen vander Made (1613-1652). (€ 250-350)
1551*
(Plantijn-Laurent Peeters band) Nicolaus Avancinus, Leopoldi Guilielmi, Archiducis Austriae, principis pace ac belli inclyti, virtutes. Antwerpen, Ex Officina Plantiniana Balthasaris Moreti, 1665. In-4°. Titel (met gegraveerd vignet), portretgravure, (6), 309gen.pp. (6), 1 blanco. Geïllustreerd met twee enkelbladige portretgravuren en drie uitslaande kaarten.
Prachtige volle bordeaux marokijnen band, platten met kaders in vergulde rol- en lijnstempels, centraal rijk verguld rechthoekig decor met een spel van rolstempels met daarbinnen rozet omgeven door twee cirkels en een veld van sterren, vlakke rug, alle sneden verguld (Laurent Peeters). Lovende biografie van de Habsburgse aartshertog Leopold Willem (1614-1662) door de Oostenrijkse Jezuïet Avancini (1611-1686).
(€ 900-1200)
Lit.: STCV 6940986
1552*
(wiskunde) Franciscus Van Schooten, Eerste (-vijfde) Bouck der Mathematische oeffeningen, begrijpende vijftigh arithmetische, en vijftigh geometrische voorstellen. Leiden, Severin Matthysz voor Gerrit van Goedesbergh, 1659-60. In-4°. Titel, 543gen.pp. Geïllustreerd met talrijke houtsneden in-texto.
Nederlandse versie van de 'Exercitationum mathematicarum libri quinque' (Elsevier 1656-57) van de Leidense wiskundig Frans van Schooten (1615-1660), gekend voor het populair maken van de analytische wiskunde van René Descartes. Zijn eigen 'Traktaat van het perspectief' alsook de Nederlandse vertaling van Christiaan Huygens' 'De ratiociniis in ludo alcae' ('Van rekening in spelen van geluk') hetzij een mathematische benadering van kansspelen.
(€ 400-500)
1553
(emblemata - politiek) Pieter de La Court, Sinryke fabulen. Amsterdam, Hieronymus Sweerts, 1685. In-4°. 2blanco, gegraveerde titel, titel, (8), 727gen.pp., 1 blanco.
Volledig met 100 gegraveerde emblematische kopergravuren van J. Gole, sommige ingekleurd.
Volle perkamenten band uit de tijd met blindgestempelde kaders, centraal medaillon, rug op vijf ribben, titel op roodlederen etiket.
Pieter de la Court (1618-1685) was actief op het Nederlandse politieke toneel in de 17e eeuw. Als aanhanger van Johan de Wit (1625-1672) werd hij onpopulair toen het republikeinse experiment mislukte. 'Sinryke fabulen' was voor hem een uitgelezen kans om zijn politieke ideeën, vermomd als fabels, te ventileren.
(€ 350-500)
Lit.: STCN 84285018X; Landwehr 433
1554*
(Lage Landen-Nassau) Isaac Commelin, Wilhelm en Maurits van Nassau, Princen van Orangien haer leven en bedryf off 't Begin en Voortgang der Neederlandsche Beroerten en Oorlogen. Amsterdam, Ian Iansz., 1651. In-fol. 2blanco, gegraveerde titel, titel, (1), 420gen.pp. + register. Volledig met 34 dubbelbladige kopergravuren met o.a. de kaart van de Lage Landen, zichten op o.m. Tienen, Nieuwpoort, maar tevens Bantam, Nova Zembla, Gibraltar, Gran Canaria, San Salvador e.a.
Zeldzaam (en oorspronkelijk anoniem) werk over de protagonisten van de Hollandse revolte door de Amsterdamse boekverkoper Isaac Commelin (1598-1676), nl. Willem en Maurits van Nassau.
(€ 1600-2000)
Lit.: STCN 850160928
1555*
('most beautifully illustrated Bible ever published in the Low Countries') Biblia Sacra ... Verciert met veel schoone figueren, gesneden door Christoffel van Sichem. Eerst t' Antwerpen by Ian van Moerentorf en nu herdruckt by Pieter Iacopsz Paets, 1646-57. In-fol. Gegr. titel, titel, (2), 1265/ 468 gen.pp. Overvloedig geïllustreerd met 1245 intexto houtsneden naar ontwerp van Albrecht Dürer, Lucas van Leyden, Hans Holbein of nog Hubert Goltzius door Christoffel Van Sichem.
Bruine volle lederen band uit de tijd, rug op zes ribben, blindgestempelde kaders op platten, hoekverstevigingen. Uitstekend exemplaar.
Prachtig geïllustreerde editie van de Nederlandse roomskatholieke bijbel. Het Oude Testament is een update van de Antwerpse standaardeditie van Jan Moretus uit 1599. Het tweede deel is een herziene versie door Henricus van den Leemputten. Misschien wel de mooist geïllustreerde Bijbel die ooit in de Lage Landen is uitgegeven, en tegelijkertijd de rooms-katholieke tegenhanger van de Statenbijbel. De Moerentorf Bijbel kende een buitengewoon succes en werd bijna drie eeuwen lang de standaardbijbel voor Nederlandse rooms-katholieken. Rijk geïllustreerd met zo'n 1245 houtsneden van Christoffel Van Sichem naar Albrecht Dürer, Lucas van Leyden, Hans Holbein of Hubert Goltzius. Enkele extra ingevoegde ff. (bijv. OT pp. 864-865, 1212-1213) of illustraties (bijv. NT pp. 160, 223). Gedrukt in gotische letters in 2 kol binnen een gelijnde rand. Wapen van de dedicatee Ambrosius Capello, bisschop van Antwerpen, op verso van de eerste titel. (€ 1500-2000)
1556
(Maria - Halle/ Scherpenheuvel - Plantijn) Justus Lipsius, Diva virgo Hallensis. Antverpiae, Ex Officina Plantininana apud viduam & filios Io. Moreti, 1616. In-4°. (8), 86gen.pp. Ingebonden met: Diva Sichemiensis sive Aspricollis. Id., 1620. (8), 69 gen.pp. (10), 1 blanco.
Volledig met telkens titelvignet en drukkersmerk Plantijn (in houtsnede) en twee enkelbladige prenten met voorstelling van het interieur van de kerk van Halle en zicht op Halle. Volle lederen band uit de tijd met rug op vijf ribben, goudversierde kader en bisschoppelijk wapen ('In cruce salus') op voor-en achterplat.
Ex libris Johannes Baptistae Vander Mersch (inscriptie in inkt).
(€ 300-400)
1557
(Lipsius-Plantijn) Tacitus, Opera quae exstant. Antwerpen, Ex Officina Plantiniana Balthasaris Moreti, 1648. In-fol. (16), titel met gegraveerd vignet (met drukkersmerk Plantijn), 547 gen.pp., (31), 1 blanco, 36/84gen.pp. (2blanco).
Meest volledige Tacitus uitgave van Justus Lipsius voor de Plantijnpers.
Volle perkamenten band uit de tijd, vergulde ornamentale kader en centraal wapen van Dordrecht, rug op zes ribben, titel op roodlederen etiket. Zeer mooi exemplaar.
(€ 400-600)
Detail lot 1554
1558*
(Lipsius-Rubens) Justus Lipsius, Opera omnia postremum ab ipso aucta et recensita nunc primum copioso rerum indice illustrata. Antverpiae, Ex Officina Plantiniana Balthasaris Moreti, 1637. 4 vol. in-fol. (16)-clx- 477gen.pp. - (1) 2 bl., 542gen.pp., (1), 1 bl., 797gen. pp. (1,) 2 bl., 624 gen.pp. (234]-2 bl. pp. Monumentale uitgave, mooi geïll. met (allegorische) gegraveerde titel (door Cornelis Galle naar ontwerp van P.-P. Rubens), portret van de schrijver en 75 gegraveerde voorstellingen binnen en buiten de tekst van Romeinse belegeringen, machines, kruisigingen, gladiatorengevechten, etc.. Volledig met de twee uitslaande kaarten van Leuven en Heverlee en drukkersmerk Plantijn.
Volle lederen band uit de tijd met rug op zes ribben, goudversierde tussennerven. (€ 1500-2000)
1559*
(emblemata - beroepen - Luyken) Afbeelding der menschelyke bezigheden bestaande in hondert onderscheiden Printverbeeldingen vertonende allerhande stantspersonen zo van Regeeringe, Konsten, Wetenschappen als Handwerken, zinryk uitgebeeld. Amsterdam, by Reinier en Josua Ottens, z.d. (1751-56). In-4°. Titel (met vignet), gegr. titel, gevolgd door 100 emblematische kopergravuren naar ontwerp van Jan en Caspar Luyken met voorstelling van allerhande soorten beroepen, alfabetisch gerangschikt (van 'Advokaat' tot 'Zwaardveeger', zoals de drukker, boekbinder, chirurg, brillenmaker, grafdelver, advocaat, goudsmid, hoedenmaker, muziekinstrumentenmaker, papiermaker, pottenbakker) en voorzien van titel boven- en kwatrijn onderaan. Volle lederen band uit de tijd met rug op vijf ribben, rug loskomend. (€ 900-1100)
Lit.: Landwehr nr. 10
1560
(devotie - a Kempis) Thomas a Kempis, De la imitacion de Christo ... libros quarto segun el exemplar del R.P. Heriberto Rosweydo. Antwerpen, H. Aertssens, 1652. In-24°. Front., titel (met vignet), (12), 384 gen.pp., (12), 21 gen.pp., (3). Achteraan IHS (Jezuïeten)-merk.
Volle lederen band uit de tijd, rug op vier ribben, gebroken. Zeer zeldzaam wegens niet in Peeters-Fontainas, STCV, De Backer, Anet, Unicat, etc. (€ 300-400)
1561*
(kookboek - manuscript - Tienen) 'Pour l'usage de D(emoiselle) De l'Escaille ruë de Diest à Tirlemont'. Manuscript, z.d. (late 18de eeuw). (1), 222gen.ff. (34), (9), 1 blanco, 1, 4 blanco, 1. Originele halfvelijnen band uit de tijd, vlakke rug. Goede staat (rekening houdend met de te verwachten gebruikssporen in de keuken)
Een uitgebreid en fascinerend kookboek (in het Frans en Nederlands) met culinaire (en enkele huishoudelijke en medische) recepten die gebruikt werden in een Tiens adellijk huishouden op het einde van het Ancien Régime.
De familie de l'Escaille is een oude adellijke familie die al sinds de 13e eeuw in Brabant (met name in de regio Tienen) gevestigd is. Een lid van deze familie was een vertrouweling van keizer Karel en werkte in zijn dienst.
Met een inleiding van 2 pagina's over technieken en aanbod aan het begin en een alfabetische index van 9 pagina's aan het eind. Recepten voor sauzen, soepen, vis, vlees en wild, gebak en desserts: 'om bruijne peijnsen te stoven', 'blanc mangé', 'pour faire des gauffres', 'om een soup te maken op visch daegen', 'rissole de chocolat', 'poding à l'anglaise', 'om asperges op te leggen', 'Boeckweij koûckes, etc. (€ 2000-3000)
1562
(emblemata) Joan Le Clerc, Schouwtoneel des menschelyken leevens; of lessen der wysheid, uitgedrukt in 103. fraaye konstplaaten ... door den geestryken Otto Vaenius. Den Haag, by Joannes Van Duren, 1755. Klein in-4°. Titel, (1), 418gen.pp. Volledig met de 103 emblematische kopergravuren van Otto Van Veen (1556-1629). Enkele bladen los, echter volledig. Volle perkamenten band uit de tijd, vlakke rug. (€ 200-300)
1563
(genealogie-Hainaut-Namur) Baudouin d'Avesnes, Chronicon Balduini Avennensis toparchae Bellimontis sive Historia genealogica comitum Hannoniae. Antwerpen, H. Thieullier, 1693. In-fol. (vii), (i), 64 pp. Geïll. met gegraveerd wapen, 2 in-texto's en een uitslaande kaart 'Comitatum Hannoniae et Namurci descriptio'. Vlakke rug in velijn. (€ 300-400)
1564*
(botanica) Abraham Munting, Naauwkeurige Beschryving der Aardgewassen, Waar in de veelerley Aart en bijzondere Eigenschappen der Boomen, Heesters, Kruyden, Bloemen, Met haare Vrugten, Zaden, Wortelen en Bollen, Neevens derzelver waare Voort-teeling, gelukkige Aanwinning, en heylzaame Genees-krachten. Leiden/ Utrecht, Pieter Vander AA/ François Halma, 1696. In-2°. Franse titel, gegr. titel (naar ontwerp van Jan Goeree), titel (in rood-zwarte typografie), (4), (4), (8), 930 gen.pp. (met tekst op twee kolommen).
Volledig met titel- en sluitvignetten en de 243 enkelbladige kopergravuren met voorstelling van kruiden, planten, bomen, bloemen, etc., waarvan 220 met de hand ingekleurd. Achteraan watervlekkig, platen 210 en 211 verkeerd gebonden.
Volle lederen band uit de tijd met gerestaureerde rug op zeven ribben.
(€ 2500-3000)
Lit.: Nissen p. 130
1565
(Boileau) Les Oeuvres de M. Boileau Despreaux. Avec des éclaircissements historiques. Paris, chez la veuve Alix, 1740. 2 vol. in-4°. 1 blanco, faux titre, titre, (lxx), 470 pp.num./ 1blanco, faux titre, (viii), 567pp.num., 1blanco. Illustré d'un portrait gravé de Boileau (en frontispice), de 2 vignettes de titre, de 8 vignettes en-tête, de 8 lettrines et 38 culs-de-lampe gravés sur cuivre. Plein veau marbré d'époque, dos à 5 nerfs, caissons dorés. Un des rares exemplaires en grand papier signalés par Cohen.
(€ 350-500)
1566*
(économie domestique) Noël Chomel, Dictionnaire oeconomique, contenant divers moyens d'augmenter son bien, et de conserver sa santé. Avec plusieurs remedes assurez et eprouvez, pour un tres grand nombre de maladies, & de beaux secrets pour parvenir à une longue & heureuse vieillesse. Quantité de moyens pour élever, nourrir, guérir & faire profiter toutes sortes d'animaux domestiques; comme Brebis, Moutons, Boeufs, Chevaux, Mulets, Poules, Abeilles, & Vers à soie. Differens filets pour la pêche de toutes sortes de poissons, & pour la chasse de toutes sortes d'oiseaux & animaux, &c.. Amsterdam, chez Jean Covens & Corn. Mortier, 1732. 4 parties en 2 vol. Troisième édition. In-fol. Faux titre, titre, (3), 424/ 400 pp.num., titre, 496/482pp.num.
(avec une feuille manquante (467)). Ill. de très nombreux pl. grav. dans le texte et de 11 pl. h.-t. (dont 3 dépl.) figurant la chasse, des filets, plans de jardins, vers à soie ... Plein veau marbré d'époque, plats ornés de filets dor., dos à six nerfs, titre et tomaison sur ét. de cuir rouge et vert.
(€ 500-700)
1567
(histoire politique Europe) Jean Rousset de Missy, Les intérêts presens et les prétensions (!) des puissances de l'Europe fondez sur les traitez depuis ceux d'Utrecht inclusivement. Seconde édition. La Haye, A. Moetjens, 1736. 3 vol. in-4°. 1 blanco, titre, (xxiv), 1017 pp.num./ 1 blanco, titre, 816pp.num./ 2 blanco, titre, (3), 879pp.num. + table. Plein veau marbré d'époque, titre et tomaison sur dos à cinq nerfs. (€ 120-180)
1568*
(boulangerie) Antoine-Augustin
Parmentier, Le parfait boulanger ou traité complet sur la fabrication & le commerce du pain. Paris, de L'imprimerie Royale, 1778. In-8°. Titre, (liii), 639pp.num. Plein veau marbré d'époque, dos à 5 nerfs, titre sur étiq. de cuir rouge. Ex libris Baron Yvan del Marmol (cachet). Ed. orig. recherchée de cet ouvrage majeur sur l'art de la boulangerie dans lequel 'l'auteur commence par dresser un historique du métier du boulanger, avant d'étudier le blé, la farine, le levain, la pâte, la cuisson et le commerce du pain'.
(€ 1200-1600)
1569
(medica) Formules de médicamens, usitées dans les différens hopitaux de Paris. Nouvelle édition. Paris, P. Fr. Didot, 1780. In-12°. (xii), 499pp. num., (5). Plein veau d'époque, dos à cinq nerfs.
(€ 150-250)
1570
(schilderkunst) Florentyn Le Comte, Het Konst-Cabinet der bouw- schilder- beeldhouw- en graveerkunde. Dordrecht, by Abraham Blussé, 1761. 2 vol. in-8°. Geïll. met twee gegr. front. en vijf enkelbl. gegr. voorstellingen van monogrammen.
Volle lederen band uit de tijd met rug op vijf ribben, titel op roodlederen etiket.
(€ 200-300)
1571
(flagellation) Jean-Baptiste Thiers, Critique de l'histoire des flagellans, et justification de l'usage des disciplines volontaires. Paris, Jean de Nully, 1703. In-12°. (38), 420pp.num., (2). Plein veau d'époque, dos à cinq nerfs, tr. dor.
(€ 150-200)
1572
(Algiers) Jacques-Philippe Laugier de Tassy, Beschryving van het koningryk ende stadt Algiers. Amsterdam, M. Schagen, 1725. In-4°. 1blanco, Franse titel, gegr. titel, titel (met vignet), (6), 300 gen.pp. + register. Volledig met drie gegr. prenten w.o. uitslaande kaart en zicht op Algiers (met gerestaureerde scheur). Volle perkamenten band uit de tijd met rug op zes ribben, blindgestempeld centraal medaillon op voor- en achterplat. (€ 150-200)
1573
(mythologie-Télémaque) Fénélon (François de Salignac de la Mothe), Les avantures de Télémaque, fils d'Ulysse. Nouvelle édition. Amsterdam/ Rotterdam, J. Wetstein & Smith/ Hofhout, 1734. In-4°. 1blanco, faux titre, frontispice, titre, portrait gravé, (14), 424 pp.num. Ill. de 24 hors-texte d'après Debrie, Dubourg et Picard, de 24 bandeaux d'après Dubourg et de 19 culs-de-lampe d'après Debrie et Dubourg, certains répétés. Manque la carte. Grand classique de la littérature héroique, 'un des plux beaux livres qu'on puisse voir' (Cohen).
Plein veau d'époque, triple cadre fil. et fleurons d'angles dorés sur les plats, dos à 6 nerfs ornés dorés, caissons joliment ornés dorés, bordures, coiffes et coupes ornées dorées.
(€ 300-500)
1574
(maatjesharing - hareng) Jean Jozef Raepsaet, Notes sur la découverte de caquer le hareng. S.l.s.n. (Gand, Bernard Poelman), (1816). In-8°. 18pp.num.
Relié avec: Recherches sur l'origine et la nature des droits connus anciennement sous le nom de droits des premières nuits. Gand, J.N. Houdin, 1817. 34 pp. Et: Recherches sur l'origine et la nature des inaugurations des princes souverains des XVII Provinces des Pays-Bas. Bruxelles, Adolphe Stapleaux, 1814. 119pp.num.
Demi-basane à coins d'époque, dos lisse fleuronné doré, etiq. de cuir rouge, tr. jasp.
(€ 300-400)
1575
(mardi gras) Pierre Gringore, Le iev du prince des Sotz et mere Sotte. (S.l.s.n.) Paris, Pierre-Siméon Caron, 1801.
Petit in-8°. 1blanco, titre (avec vignette gravée aux trois fous), 58pp.num. Plein veau glacé brun clair, filet et roulette à froid sur les plats, dos lisse à compartiments ornés dorés, bordures, coiffes et coupes ornées dor., tr. dor. (€ 200-300)
1576
(Bovary) Gustave Flaubert, Madame Bovary. Moeurs de province. Paris, Michel Lévy Frères, 1857. 2 tomes en un vol. in-12°. 490 pp.num. Ed. orig. Ex. de première émission sur papier d'éd. (avec la graphie 'Sénart' pour 'Sénard' à la dédicace).
Demi-chagrin brun d'époque (coins et coupes frottés), dos lisse fil. doré (lég. passé), tr. jasp., couv. non cons. Rel. défraîchie. (€ 800-1200)
1577
Octave Uzanne - Le bric-à-brac de l'amour. Préface de Jules Barbey d'Aurevilly. Paris, Edouard Rouveyre, 1879. 8vo. 178 pp.num.
Rel. d'époque en demi-veau bleu à coins, serti d'un double filet doré, dos à nerfs, tête dorée.
On y joint: Alexandre Piedagnel - Un bouquiniste parisien. frontispice par Maxime Lalanne. Paris, Edouard Rouveyre, 1878. 8vo.
Rel. d'époque en demichagrin gris à coins, serti d'un double filet doré, dos à petits nerfs, tête dorée, couv. cons.
Et: Friedrich Christian Fischer - Les nuits d'épreuves des villages allemandes... Seconde édition revue et augmentée. Bruxelles, Gay et Doucé, 1877. Rel. d'époque. Et: 17 autres éditions fin XIXième siècle, dont quelques unes par l'éditeur bruxellois Henri Kistemaeckers. (€ 200-300)
1578*
Willem Elsschot - Villa des Roses. Bussum, C.A.J. Van Dishoeck, 1913. Eerste druk. 8vo. 227 gen.pp. Met handgeschreven opdracht op eerste blanco schutblad: 'Aan mijn vriend/ Willem Baekelmans/ Antwerpen, 7 April 1937/ De Schrijver/ A De Ridder'. Los bijgevoegd: 'Inteekenbiljet'. Kaart, recto/ verso bedrukt. Het retouradres is dat van Elsschot in Laken, aan de Emile Bockstaellaan nr. 237, waar hij op 13 september 1913 zijn intrek had genomen met zijn gezin. Orig. grijs linnen band, licht roestzweem langs de randen. Binnen uitermate fris.
(€ 300-400)
Lit.: Van de Reijt p. 85/ Schuhmacher AIb.
1579*
Willem Elsschot, Het tankschip (1941). Gecorrigeerde zetproef, gedateerd '5 jul 1941'. 26 eenzijdig bedrukte bladen + 3 bladen in typoscript (27-29) met talrijke correcties in handschrift (gedateerd 'Antwerpen 11 Juli 1941'). Ingebonden: doorslag van brief in typoscript aan 'Heer Hoornik' (gedateerd '13 Juli 1941'), ook met correcties en aanvullingen in handschrift. Bijgevoegd 2 notities van de schrijver:
1. Briefje, gedateerd 'st Idesbald den 11-6-41' aan 'Mijnheer Deridder' en gesigneerd 'Victor' (in potlood geïdentificeerd als 'de slager (beenhouwer)' met verslag over de toestand van de 'villa' in Sint- Idesbald, over de 'Guadeloupe' en 'de Castellane', d.i. een eerdere versie van de tekst die Elsschot in zwarte inkt schreef bovenaan f. 18 van de zetproef.
2. klad in zwarte inkt op gerecycleerde enveloppe van een aan hem gerichte brief (briefhoofd op enveloppe 'Société des Bibliothèques des Gares ... Bruxelles'; de notitie werd deels door Elsschot verwerkt in ff. 27-28 van de proef. Donkerblauw marokijn met verguld ruitvormig centraal ornament op voorplat en verguld rode ornamentrand rond blindgestempelde lijst, rug op vijf ribben, titel op verguld marokijn, binnenranden met vergulde sierlijst, gemarmerde papieren spiegel en schutblad. Foedraal bekleed met sierpapier. Band getekend H. Puylaert (medewerker en opvolger Laurent Peeters).
Deze zeldzame zetproef was bestemd voor dhr. Ed. Hoornik, toenmalige redactiesecretaris van het letterkundig maandblad Criterium aan wie er blijkbaar veel gelegen was om een bijdrage van Elsschot voor zijn blad los te krijgen. (Vic van de Reijt, 'Willem Elsschot en de slag om Het Tankschip', in De Tweede Ronde 8, 1987) (€ 10000-15000)
1580
Willem Elsschot - Een reeks van drie opdrachtexemplaren aan Willem Baekelmans, 'Aan mijn vriens/ Willem Baekelmans/ 20 Sept. 1945/ A. De Ridder/ (W.E.)': Een Ontgoocheling. Antwerpen, S.V Lectura, 1921. Eerste druk. 8vo. 79 gen.pp.
Ingenaaid onder orig. omslag. Lijmen/ I. Lijmen/ II. Het Been. Verbeterde tekst. Met houtsneden van Henri Van Straten.
Brussel/ Amsterdam, A. Manteau/ Uitgeversmaatschappij P.N. Van Kampen & Zoon, (1943-44). Tweede en derde gezamenlijke druk. Orig. half linnen band, geïll. stofwikkel. Wat vochtschade.
Kaas. Vierde druk. Brussel/ Amsterdam, A. Manteau/ P.N.N Van Kampen & Zoon, (1944). 8vo. Orig. half linnen band, geïll. stofwikkel. Lichte vochtschade.
(€ 200-300)
Lit.: Schuhmacher BIa; D/E3d; F4b. 1581
Willem Elsschot - Tsjip. Amsterdam, P.N. Van Kampen & Zoon N.V., (1934). Eerste druk. 8vo. 132 gen.pp. Op de titelpagina kleeft een originele zwart-witfoto van 'Tsjip', kleinzoon Jan Maniewski. Op de tegenoverliggende bladzijde is een originele brief van Elsschot aan Willem Baekelmans gekleefd,m.b.t. de foto die hij opstuurde.
Ingenaaid onder orig. geïll. omslag. Eerste en laatste pagina's met roestzweem. (€ 100-200)
Lit.: Schuhmacher HIa.
1582
(Magritte) Comte de Lautréamont, Les chants de Maldoror. Illustrations de René Magritte. Bruxelles, Editions Apollo, 1984. In-4°. Illustrations de René Magritte dont 12 en pleine page. Couv. d'éd. ill. (€ 200-300)
1583
MARCEL BROODTHAERS (1924-1976)
'citron - citroen/ réclame pour la mer du nord'.
Invitation leaflet. Amsterdam, Seriaal bv, 1974. Printed double-sided, illustrated recto.
We join: Le Corbeau et le renard. Antwerp, Wide White Space, 1968. Folded invitation, with extra leaflet. And: 'Avis. Musée d'Art Moderne/ Section des Figures/ Departement des Aigles'. Düsseldorf, den 4. Mai 1972. Sheet, printed in black and blue, recto only. Folded, as issued. (€ 200-300)
Provenance:
Former collection Johan Van Gheluwe.
1584
Catalogue/ Catalogus. Brussels, Société des Expositions du Palais des Beaux-Arts/ Vereniging voor Tentoonstelling van het Paleis voor Schone Kunsten, 1974. 4to. Orig. cover. Stained. With the errata- leaflet. With the large sheet (630 x 880 mm) with illustrations, uncut, unfolded, with the printer's marks. Slightly soiled. Framed.
We join: Eine Reise auf der Nordsee. Köln, Verlag M. Dumont Schauberg, 1973. 8vo. obl. Orig. ill. covers, slightly stained. 620 x 870 mm (660 x 910 mm) (€ 100-200)
Provenance: Former collection Johan Van Gheluwe.
1585
HUGO CLAUS (1929-2008)
'Het graf van Pernath'. Antwerpen, Ziggurat, 1977. 4to. 48 pp. Een van de 100 reguliere met de hand gen. ex., nr. 29, gesigneerd. Met zes originele lichtdrukken, alle gemonogrammeerd in potlood. In rood linnen band en overslagdoos, waterschade. Bijgevoegd van dezelfde: Beelden. (Antwerpen), Mercatorfonds, (1988). Gr. fol. Met handgeschreven opdracht op titelpagina. Orig. grijs linnen band en schuifdoos. (€ 200-300)
1586*
HUGO CLAUS (1929-2008) 'Gilles!'.
Manuscript:
Eerste versie: 31 p. 4to, recto (soms verso) beschreven, zwarte en blauwe inkt. Versie met talrijke verbeteringen en aanvullingen, vaak uitgeschreven op de verso van de vorige pagina. In wit gevouwen papier met daarop in zwarte inkt: 'Hugo Claus/ Gilles!/ monoloog/ 1e versie'. In oranje map met daarop label met in handschrift: 'Gilles/ 2 geschreven versies'.
In bordeaux lederen vouwdoos.
Tweede versie: 55 p. 4to, recto beschreven, zwarte inkt. Quasi nethandschrift op gevergeerd papier. Met slechts sporadisch kleinere verbeteringen of aanvullingen.
In groene map met daarop label met in handschrift: 'Gilles/ geschreven versie'. In bordeaux lederen vouwdoos. Typoscript: 56 pp. 4to, recto. Met sporadisch enkele kleinere verbeteringen en aanvullingen in zwarte inkt. Bijgevoegd: Drie orig. tekeningen, Oost-Indische inkt en houtskool. Niet getekend. Een op verso van blad met briefhoofd Hugo Claus.
In groene map met daarop label met in handschrift: 'Gilles/ Monoloog'. In bordeaux lederen vouwdoos.
Samen in bordeaux lederen schuifdoos. (€ 3000-5000)
1587*
RAOUL DE KEYSER (1930-2012)/ ROLAND JOORIS
'Een verpakte gedachte'.
Gent, Galerie Kaleidoscoop, 1967. Elf op karton gedrukte gedichten van Roland Jooris. Typografische verzorging door Antoon Declerck. De Keyser verzorgde de zeefdruk op de doos. Een van de 250 niet genummerde ex. Bijgevoegd: 'raoul de keyser maakte een doos/ roland jooris stak er gedichten in/ antoon de clerck gaf ze beelding'. Originele poster als aankondiging van de opening. Gent, Galerie Kaleidoscoop, 21 april 1967. Met orig. zeefdruk. Gevouwen.
En: Strookje met daarop gedrukt: 'merckx leidt de doos in'.
En: Roland Jooris - 'een wolk, martinus nijhoff schreef er al over...'. Gedicht gedrukt op strookje bruin papier.
En: 'rondom de werkelijkheid'. Leporello van vijf zwart-witfoto's van de gelijknamige expo (Groningen, 1970). Verstuurd als nieuwjaarswensen. (€ 600-800)
Lit.: Jacobs & De Vleeschouwer nr. 1.
1588
RAOUL DE KEYSER (1930-2012)
Affiche expo 'Galerij Kaleidoscoop', november - december 1967.
Twee ex. op verschillende soorten papier.
Beide gevouwen.
Bijgevoegd: 'Beervelde' en 'Dulcia'-catalogi.
Beide ontworpen door Antoon de Clerck.
De 'Dulcia'- catalogus met orig. poster, gevouwen.
Met enkele recensies uit dagbladen uit de tijd.
En: Raoul de Keyser - Revolver. AfL; 3 van jaargang 8. 4to.
Geniet onder omslag.
En: Raoul de Keyser - Belgisches Haus Köln. Catalogus. Geniet.
En: Twee afl. 'Kreatief', waarvan een met zeefdruk Willem
Deneckere (getekend en genummerd).
En lot ephemera m.b.t. Roger Raveel. (€ 100-200)
1589
LEO COPERS (°1947)
De begrafenis van René Magritte. Wakken, Grafiek 0 vzw, 1972. Los 8vo. Vier losse vellen en kleurendia. Getekend en gedateerd in potlood op de dia en met annotatie 'X/100'.
Orig. mapje.
Bijgevoegd van dezelfde: Een andere dag. Gent, VMvHK, 1973. 8vo. Drie losse vellen in orig. mapje. Een van de 200 niet gen. ex.
En twee andere (€ 100-200)
Lit.: Pas 2017, nrs. 153 en 156.
1590*
ANTONI TÀPIES (1923-2012)
André du Bouchet, Air. Paris, Maeght Editeur, 1971. Ed. orig. Un des 30 ex. hors commerce (nr. XIII) sur papier Auvergne à la main du Moulin Richard de Bas, complet des 7 lithographies mais les eaux-fortes manquent. Couv. ill. d'éd. (vernis mou). Sous emboîtage. ill. (€ 600-800)
1591
(Belgian Art) Ooidonk 78. Belgische Kunst, 1969 - 1977. Fernand Spillemaeckers, André Goeminne, Marc Poirier dit Caulier, 1978. 4to. 213 numb.pp.
Orig. covers. Top of front cover slightly discoloured. Exhibition catalogue with xeroxed contributions/ depictions of works/ documents etc by artists/ gallerists such as Bernd Lohaus, Guy Mees, Jacques Charlier, Jef Geys, Marcel Broodthaers, Marthe Wery, Panamarenko, Marc Poirier dit Caulier, Fernand Spillemaeckers, Jan Vercruysse etc... (€ 100-200)
1592
MARK VERSTOCKT (1930-2014)
This is not a book. Introduction by Frank Popper. Antwerp, Mercator Fonds, 1971. 4to carré. Boekobject. Een van de 1000 gen. ex., nr. 0591. Getekend door de kunstenaar. Plastic box, kleine beschadiging.
Bijgevoegd: Paul Ibou - Metamorphosis (illegible color variation book). (Antwerpen), Monas, (1968). 4to. Ongenummerd ex., oorspr. oplage 1000 gen. ex. Lichte vochtschade op verso kaft.
In orig. box, licht beschadigd. (€ 100-200)
1593*
JEAN TINGUELY (1925-1991)
K.G. Pontus Hultén, Jean Tinguely "Méta". (Paris), Pierre Horay Éditieur, (1973).
4to. 363 numb.pp. Mythical 'suitcase' catalogue containing an original 'Meta' drawing, signed in full by Tinguely and with the record 'Sounds belonging to Pontus Hultén's book on Jean Tinguely work Méta'. With handwritten dedication on the title page: 'pour Marie-Anne/ Savery's (sic)/ par/ Jean Tinguely/ &/ Pontus Hulten/ KNOKKE 30.12.74'.
Orig. ill. linen cover with lock and handle. Mint condition. (€ 400-600)
1596
1594
Roland Jooris - Hok. Frontispice Raoul de Keyser. Ergo Pers, 1998. 8vo. Een van de 36 reguliere met de hand gen. ex., nr. 9, na 12 geletterde proefexemplaren, gesigneerd in potlood onder het colofon. Ingenaaid onder orig. omslag. (€ 300-400)
Lit.: Jacobs & De Vleeschouwer nr. 38.
1595
(Nolens) Leonard Nolens, Laat alle deuren op een kier. Verzamelde gedichten. Amsterdam, Querido, 2004. In-8°. 877 gen.pp. Luxe-editie (XV/XXX), gesigneerd door de dichter, mét handgeschreven gedicht 'Laatste opdracht'. Orig. half rood mar. uitgeversband, vlakke rug (Witte Adelaar, Wilrijk). (€ 150-250)
1596*
(Christo) Christo and Jeanne-Claude/ Wolfgang Volz, Wrapped Reichstag, Berlin, 1971-1995. Köln, Taschen, 1996. In-4° carré. Eén van de 5000 ex. (nr. 3507), getekend door de kunstenaars en fotograaf. Met achteraan stuk textiel van het ingepakte gebouw. Grijze volle linnen band, schuifdoos, originele kartonnen uitgeversbox.
(€ 400-600)
1597
MARTHE DONAS (1885-1967)
Een gevarieerd lot documentair materiaal rond het werk van Marthe Donas met ondermeer zeven drukplaten die diende voor illustraties bij publicaties, foto's (enkele originele) van werken, portretten (meestal herdrukken), haar doodsprentje ..
(€ 100-200)
1598
PHILIPPE VAN SNICK (1946-2019)
Een gevarieerd lot uitgaven: Dynamic Project. ASA Publishers, 2010. Ingenaaid. Undisclosed Recipients. bkSM, 2016. Orig. geïll. band. Twee ex.
The Project. Drie ex. Catalogus Provinciaal Museum Hasselt, 1994/ Stedelijk Museum De Lakenhal, Leiden, 1995. Gesigneerd. Bijgevoegd: Enkele folders en uitnodigingen.
(€ 100-200)
1599
Tapio Wirkkala - eye, hand and thought. Museum of Art and Design Helsinki, 2000. 4to. Orig. blue linen, ill. dust wrapper.
We join: Poul Kjaerholm. ARkitektens Forlag, 2001. Second edition. Orig. grey linen, ill. dust wrapepr. And: Jens Bernsen - Hans J. Wegner. Danish Design Center, 2001. Orig. brown linen, ill. dust wrapper. And: Alvar Aalto 1898 - 1976/ The Museum of Finnish Architecture, 1978. Two copies.
(€ 100-200)
1600
RENE MAGRITTE (1898-1967)
Luxe-uitgave van de tentoonstellingscatalogus Magritte, Paris, Jeu de Paume 10 februari - 9 juni 2003. Gen. ex. 446/950 bevattende 3 portfolio's met I. drie etsen op vélin de Rives, genummerd in potlood (op papier met droogstempel 'Succession Magritte') II. reproductie op doek van het werk 'L'Evidence éternelle' op ware grootte, III. reproducties van twee originele gouaches 'Bière de porc' en 'Confiture de cheval', beide uit 1937 (met telkens 8 ex. van elke gouache) en de expocatalogus zelf met teksten van o.m. Michel Butor, brieven van André Breton, chronologie van Sarah Whitfield, etc., geïll. met 260 ill. waarvan 190 in kleur. Orig. uitgeversbox met trompe-l'oeil afbeelding van 'La lunette d'approche' in plexiglas, zwartlederen rug met zilveren titel. In schuifdoos.
(€ 200-300)
1601
FRANCIS PICABIA (1879-1953)
La Sainte Vierge. Antwerpen, Ronny Van de Velde Gallery, 1993. Luxe-uitgave, een van de 200 ex. (nr. 35) met reproductie van pochoir-tekening van het portret van Erik Satie, de video van de film 'Entr'acte', het essay van Maria Lluïsa Boras en 34 facsimile afdrukken van catalogi, pamfletten en tijdschriften (w.o. '291' en '391'), uitgegeven tussen 1915 en 1951, divers van formaat. Rood uitgeverslinnen, schuifdoos.
445 x 295 mm
(€ 300-400)
1602*
FERNAND KHNOPFF (1858-1921)
'Diffidence', 1893.
Tinted and embossed platinum print. Mounted on paper and then on Bristol board with dry-stamped 'Alexandre Photo' (small damage at lower left). Signed and dated in the print. Signed in black ink and numbered 'ex : 3/ the 9'. Tricot's bibliography suggests an edition of about 5 to 10 copies. Frame.
292 x 210 mm
(355 x 270/ 500 x 370 mm (karton) (€ 15000-20000)
Lit.: Tricot nr. 43.
1603
FELICIEN ROPS (1833-1898)
'Le coeur sur la main', 1881. Etching on simili-Japan paper. We join by the same: 'La cuisine de l'auberge des artistes à Anseremme'. Etching on Van Gelder.
And: Piet Verhaert (1852-1908), 'Conscience,' 1883. Etching. Signed and dated in the plate. (€ 300-400)
Lit.: Exsteens 738, 227
1604*
JAMES ENSOR (1860-1949)
'Le botaniste scandinave Frise', 1886. Etching on simili-Japan paper. Signed and dated in the plate. Frame. 240 x 180 mm (450 x 380 mm) (€ 600-800)
Lit.: Taevernier nr. 3.
1605*
JAMES ENSOR (1860-1949)
'La Cathédrale', 1886. Etching, coloured. First plate.
Signed and dated in the plate. Signed and dated in pencil. With handwritten dedication in pencil: 'à Mr Platel/ cordialement/ Ostende le 8 sept 99'. Self-titled. Frame.
240 x 187 mm (500 x 410 mm) (€ 20000-30000)
Lit.: Taevernier nr. 7
1606
JAMES ENSOR (1860-1949)
'L'Adoration des bergers', 1888. Soft ground etching on simili-Japan paper. Signed in the plate. Frame.
157 x 113 mùm (335 x 300 mm) (€ 1000-1200)
Lit.: Taevernier nr. 58.
1607
JAMES ENSOR (1860-1949)
'Le verger', 1886.
Etching on simili-Japan paper. Signed in the plate. Frame.
160 x 240 mm (390 x 530 mm) (€ 600-800)
Lit.: Taevernier nr. 2.
1608
JAMES ENSOR (1860-1949)
'Ernest Rousseau', 1887.
Drypoint on simili-Japan paper. Signed and dated in the plate and in pencil. Two small spots at bottom (paint?). Frame.
228 x 168 mm (460 x 390 mm) (€ 800-1000)
Lit.: Taevernier nr. 11.
1609
JAMES ENSOR (1860-1949)
'Sentier à Groenendaal', 1888.
Etching on simili-Japan paper. Signed and dated in the plate, signed and dated in pencil. Self-titled. Frame.
132 x 93 mm (395 x 345 mm) (€ 1200-1400)
Lit.: Taevernier nr. 48.
1610*
JAMES ENSOR (1860-1949)
'Le grand bassin d'Ostende', 1888.
Etching on simili-Japan paper. Signed in the plate, signed and dated in pencil. Self-titled. Frame.
179 x 238 mm (400 x 505 mm) (€ 1500-2000)
Lit.: Taevernier nr. 45.
1611
JAMES ENSOR (1860-1949)
'Le denier de César', 1888.
Etching on simili-Japan paper. Signed in the plate, signed and dated in pencil. Self-titled. Counter-signed on verso, with addition of title. Frame.
132 x 172 mm (315 x 370 mm) (€ 1500-2000)
Lit.: Taevernier nr. 62.
1612*
JAMES ENSOR (1860-1949)
'Hôtel de ville d'Audenaerde', 1888.
Etching on simili-Japan paper. Signed, titled and dated in the plate. Signed, titled and dated in pencil. With handwritten dedication to Mr. and Mrs. Hansen, dated 1944. Counter-signed on verso with title added.
150 x 113 mm (€ 1000-1200)
Lit.: Taevernier nr. 28.
1613
JAMES ENSOR (1860-1949)
'Prise d'une ville étrangère', 1888.
173 x 233 mm (335 x 440 mm) (€ 1400-1600)
Lit.: Taevernier nr. 33.
1614
JAMES ENSOR (1860-1949)
'L'écorché', 1888.
132 x 91 mm (330 x 270 mm) (€ 1200-1400)
Lit.: Taevernier nr. 57.
1615
JAMES ENSOR (1860-1949) 'La crypte', 1888. Drypoint on simili-Japan paper. Signed in the plate, signed and dated in pencil. Counter-signed on verso with addition of title. Frame.
133 x 93 mm (280 x 240 mm) (€ 1200-1400)
Lit.: Taevernier nr. 26.
1616
JAMES ENSOR (1860-1949) 'Christ aux mendiants', 1895. Etching on simili-Japan paper. Signed and dated in the plate. Frame.
88 x 131 mm (360 x 400 mm) (€ 1000-1500)
Lit.: Taevernier nr. 102.
1617
JAMES ENSOR (1860-1949) 'Menu pour Charles Vos', 1896. Etching on Van Gelder. Signed in the plate. Frame.
157 x 109 mm (295 x 250 mm) (€ 500-700)
Lit.: Taevernier nr. 110.
1618
JAMES ENSOR (1860-1949) 'Pêcheur d'Ostende', 1900. Etching and drypoint on Van Gelder. Signed in the plate. Frame.
134 x 95 mm (300 x 255 mm ) (€ 600-800)
Lit.: Taevernier nr. 118.
1619
JAMES ENSOR (1860-1949)
'Masques intrigués', 1904.
Etching on Van Gelder. Signed in the plate.
74 x 114 mm (€ 800-1200)
Lit.: Taevernier nr. 128.
1620
JAMES ENSOR (1860-1949)
'Les péchés capitaux dominés par la Mort', 1904.
Etching on Van Gelder. Signed in the plate. Frame.
84 x 134 mm (250 x 360 mm) (€ 800-1000)
Lit.: Taevernier nr. 126.
1621
JAMES ENSOR (1860-1949)
'Bataille des éperons d'or', 1895. Etching on simili-Japan paper. Signed in the plate.
This etching appeared in the deluxe copies of the Delteil album on the prints of Ensor, Leys and De Braekeleer. According to label on verso, this etching belonged to copy nr. 76 of the 125 numbered ones. Frame.
173 x 237 mm (390 x 440 mm) (€ 1400-1600)
Lit.: Taevernier nr. 96.
1622*
JAMES ENSOR (1860-1949)
'Scènes de la vie du Christ', 1921. Lithography album, published by Galerie Georges Giroux, Brussels, 1921. One of the copies on Van Gelder (no. 223), signed in ink. Complete with frontispiece and 31 prints in four colours (red, blue, yellow and green), all signed in stone. Back cover missing, otherwise in very good condition. (€ 6000-8000)
Lit.: Taevernier nr. 139.
1623
EUGEEN VAN MIEGHEM (1875-1930)
A collection of four original etchings on simili-Japan, all monogrammed in the plate and signed with studio stamp, one numbered 10/30. Depicting: Baggers, Girl on the Quay, In the Pub, Couple with Sailboats. 75 x 100 mm (x3), 100 x 75 mm (500 x 325 mm (x 4)) (€ 600-800)
1624*
LEON SPILLIAERT (1881-1946)
'Chansons', 1918.
Lithograph, heightened with coloured pencil. Signed, dated and numbered in pencil 4/20. Frame.
485 x 360 mm (505 x 380 mm) (€ 2000-2400)
Lit.: Tricot nr. 16, ill. p. 111.
1625
LEON SPILLIAERT (1881-1946)
'Les flèches et la faux', 1935. Etching. Signed in the plate. Frame.
Print from the album 'Contes' by Horace van Offel.
196 x 140 mm (415 x 315 mm) (€ 300-400)
Lit.: Tricot nr. 19.
1626
JAMES ENSOR (1860-1949)
'Le diable au moulin', 1934. Softground etching. Signed in the plate.
From the album 'Contes' by Horace van Offel. Frame.
145 x 900 mm (420 x 520 mm) (€ 400-600)
Lit.: Taevernier nr. 134.
1627
AUGUSTE MAMBOUR (1896-1968)
'10 Euréels de mambour', 1929. Liege, Aux Éditions de la Lampe d'Aladdin, s.d. (1929). First edition. Consisting of an introductory page by Hubert Dubois and ten tear-out postcards.
Each card is protected by a serpente.
Stapled in original red cover.
950 x 150 mm (€ 100-200)
1628
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
A varied set of graphic work depicting portraits, including two identical (one heightened with gouache), two soft ground etchings. One depicting landscape. Various sizes. Tot.: 6 ex. (€ 200-400)
Provenance: grandson of the artist.
1629
EMMANUEL SOUGEZ (1889-1972) 'Rayons d'automne I', 1937. Silver print.
Signed in ink. Signed and annotated on verso. Frame.
375 x 290 mm (510 x 410 mm) (€ 200-400)
1630
HENRI VAN STRATEN (1892-1944) 'La Dormeuse', 1921. Antwerp, Lumière, 1921. Suite of six woodcuts. One of 200 regular copies, no. 91, monogrammed. Orig. cover. 150 x 135 mm (250 x 205 mm) (€ 400-600)
Lit.: Raskin p. 122.
1631*
NICO EEKMAN (1889-1973) 'Dooddans in zeven tempo's', 1924. Suite in leporello on Toshi paper. Signed in pencil and numbered 141 in pencil under first print, red monogram under last print.
In orig. cover. (€ 400-600)
1632
FRANS MASEREEL (1889-1972)
'Juin 40/ Trente planches de Frans Masereel/ Précédées de "fragments d'un journal de guerre 1940" par Henry de Montherlant. (paris), Éditions Pierre Tisné, (1942). 4to obl.
One of H.C 50 copies, no. 1547. With handwritten dedication, including to Maurice Naessens, on second blank flyleaf.
Mod. half brown mar. binding with corners, flat spine, orig. cover.
We join by the same: Das gesicht Hamburgs. Hamburg, Johannes Asmus Verlag, (1964). 8vo. one of 850 reg. numb. copies, signed in pencil.
Orig. half parchment binding, slipcase.
And: Antwerp. Antwerp, Mercatorfonds, 1968.
And: Die Sonne. Holzschnitte. Stuttgart, Reclam, 1961.
Small 8vo. With handwritten dedication by Frans Masereel. Stapled under original cover.
(€ 100-200)
1633
PABLO PICASSO (1881-1973)
'La Source', 1921.
Drypoint and burin on finely laid paper. Signed in pencil and numbered 3/100.
Sheet mounted along upper border on support.
Superb, deep and nuanced print, with soft plate tone and subtle touches of burr in the darker areas. Annotation in pencil on the reverse.
With annotation (cfr. certificate) in pencil on verso. With certificate from Quedillart S.A., no. 11.2022.182.
178 x 238 mm (328 x 437 mm)
(€ 4000-6000)
1634
PIET MONDRIAAN (1872-1944) after Untitled.
Colour screenprint. Numbered in pencil 7/200.
With annotation in pencil 'Sérigraphie d'après la toile de/ Mondrian (composition rouge jaune bleu 1928)'. Frame.
360 x 360 mm (555 x 520 mm) (€ 200-300)
1635
MEDARD VERBURGH (1886-1957) 'Le concert', 1920.
Watercolour. Not signed, nor dated. Frame.
570 x 725 mm (775 x 940 mm) (€ 500-600)
1636
HENRI LEBASQUE (1865-1937) to be attributed to Beach scene.
Watercolour. Bearing signature and date. Frame.
280 x 420 mm (580 x 720 mm) (€ 1000-1500)
1637
HENRI CASSIERS (1858-1944)
Delfshaven Rotterdam. Pastel. Signed. Frame.
440 x 540 mm (680 x 780 mm) (€ 200-300)
1638
MODEST HUYS (1874-1932)
Lace cloister, ca. 1912. Charcoal. Signed in charcoal. Frame.
410 x 340 mm (620 x 520 mm) (€ 1000-1500)
1639
JEAN LAUDY (1877-1956) 'Rose', 1951.
Watercolour. Unsigned. Frame.
Handwritten certificate of authenticity by the son Jacques Laudy from 1978 with annotation 'roses envoyées du palais de Stuyvenberg par S.M. la reine Elisabeth'.
560 x 450 mm (840 x 720 mm) (€ 150-200)
1640
WILLIAM DEGOUVE DE NUNCQUES (1867-1935)
Untitled, 1917.
Pencil. Monogrammed and dated in pencil.
Annotation 'Laren' in pencil. Frame.
300 x 375 mm (470 x 550 mm) (€ 600-800)
1641
DELPHINE ENJOLRAS (1857-1945) 'Soirée au bord du lac'.
Oil and pastel on canvas, mounted on cardboard. Signed. Framed.
520 x 384 mm (700 x 565 mm) (€ 2000-3000)
1642
NICO EEKMAN (1889-1973)
Kneeling nude.
Pen in blue and black ink, washed. Signed in ink and stamped with monogram.
Top edge mounted on support.
290 x 190 mm
1643
A varied set of three study drawings on paper dry-stamped 'Atelier Eug. Van Mieghem' depicting 1. standing woman (red crayon), 2. Belle Epoque women and gentleman (conté pencil) and 3. working-class couple (charcoal on verso of telegram).
205 x 135/ 135 x 90 mm (€ 700-900)
1644
The homecoming, ca. 1911. Brown chalk. Monogrammed "EVM. Frame.
302 x 196 mm (500 x 385 mm) (€ 800-1000)
1645
Untitled (In the studio).
Red crayon on paper with dry-stamp. Studio stamp in ink. Under passe-partout.
305 x 225 mm (€ 1500-2000)
1646*
Cat by fruit basket.
Oil on paper. Studio stamp. Frame.
235 x 310 mm (590 x 665 mm) (€ 3000-4000)
1647
ROGER VAN GINDERTAEL (18991982)
Milking the cow. Gouache on paper. Signed. Frame.
490 x 580 mm (720 x 820 mm) (€ 1500-2000)
1648
ROGER VAN GINDERTAEL (1899-1982)
Family scene. Gouache or watercolour. Signed. Frame.
630 x 500 mm (820 x 690 mm) (€ 600-800)
1649
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
Untitled.
Ink on tracing paper. Signed in ink. We join by the same: two pencil sketches on tracing paper. (€ 400-600)
1650
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
Untitled.
Pencil. A set of two.
500 x 650/ 550 x 630 mm (€ 600-800)
1651*
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
Untitled.
Ink. A set of two.
One with stamp on verso. 365 x 185/ 210 x 115 mm (€ 500-700)
1652*
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
A set of four large study drawings depicting fantastic and futuristic compositions, figures and landscapes. Pencil. One double-sided. ca. 550 x 640 mm (x 4) (€ 600-800)
1653
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
Untitled.
Ink, heightened with gouache. A set of two.
One with stamp on verso. 365 x 210/ 300 x 210 mm (€ 500-700)
1654
EDMOND VAN DOOREN (18951965)
Untitled (Heads). Sketch in pencil. A set of eight. And other one. between 270 x 180 and 415 x 305 mm (€ 400-600)
1655
EDMOND VAN DOOREN (18951965)
Untitled.
Ink, heightened with gouache. A set of two. Both stamped on verso. 300 x 210/ 370 x 150 mm (€ 500-700)
1656
EDMOND VAN DOOREN (18951965)
Untitled. Pencil. A set of two. (€ 400-500)
1657
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
Untitled.
Ink, heigtened with gouache. A set of two.
One with stamp on verso. 300 x 210/ 300 x 230 mm (€ 500-700)
1658
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
Untitled (fantastic sights). Sketch in pencil.
A set of five. Various sizes.t. between 155 x 170 and 410 x 330 mm (€ 400-600)
1659
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
A set of eleven study drawings depicting fantastic and futuristic figures and landscapes. Pencil. Some with inscriptions.
between 270 x 160/ 370 x 570 mm (€ 400-600)
1660
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
Untitled (helmeted heads). Sketch in pencil. A set of three. Different sizes. (€ 400-600)
1661
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
A set of ten drawings depicting fantastic figures and landscapes. Pencil. between 255 x 275 and 370 x 560 mm (€ 300-500)
1662
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
Untitled (Heads).
Sketch in pencil. A set of six. between 250 x 170 and 400 x 310 mm (€ 300-500)
1663
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
Untitled (fantastic views and figures). Sketch in pencil.
A set of six. Different sizes. between 330 x 410 and 500 x 650 mm (€ 400-600)
1664
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
Untitled (Heads).
Sketch in pencil.
A set of seven. One double-sided, two with monotype on verso. One inscribed 'Fondation Terninck', other with 'materialism'. between 260 x 360 and 430 x 370 mm (€ 600-800)
1665
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
Untitled (Heads).
Sketch in pencil, ink, charcoal. Some on tracing paper.
A set of eight. between 110 x 130 and 360 x 520 mm (€ 400-500)
1666
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
A set of eleven study drawings depicting fantastic and futuristic figures and landscapes. Various sizes. Pencil, ink. Two on tracing paper. (€ 200-300)
1667
EDMOND VAN DOOREN (1895-1965)
A set of seven large study drawings depicting fantastic and futuristic figures and landscapes. Various sizes. Pencil.
ca. 480 x 650 mm (x 7) (€ 500-700)
1668
EUGENE YOORS (1879-1977)
A collection of study drawings, interwar period. Various representations (heads, nude, portrait, pollard willow, Christ, allegory of Spring, saints including seven studies for stained glass windows on lime paper), techniques (charcoal, pencil, gouache) and sizes (between 140 x 112 and 510 x140 mm). Some double- sided, some signed, one on verso of letter with 'Kunst van Heden'-heading. (€ 200-300)
1669
JULES DE SUTTER (1895-1970)
Landscape, 1929.
Gouache on paper. Signed and dated in gouache. Frame.
450 x 620 mm (700 x 875 mm) (€ 500-750)
Provenance: Former collection of Johan Van Gheluwe.
1670
JOS VERDEGEM (1897-1957)
Untitled, 1952.
Gouache. Signed and dated. Frame.
We join by the same: Three etchings. Variable dimensions. All framed.
260 x 290 mm (540 x 540 mm) (€ 400-600)
1671
HENRI VICTOR WOLVENS (1896-1977)
Study for mother and child. Oil on paper. Signed and dated in ink. Frame.
690 x 490 mm (735 x 530 mm) (€ 450-550)
1672
GEORGES LEMMEN (1865-1916)
Untitled.
Black chalk. Signed with studio stamp. Rust stains. Frame.
600 x 410 mm (660 x 470 mm) (€ 200-300)
1673
FERDINAND SCHIRREN (1872-1944)
Flower still life. Watercolour. Signed. Frame.
500 x 380 mm (660 x 540 mm) (€ 600-800)
1674*
LEON SPILLIAERT (1881-1946)
Female portrait, 1920. Watercolour. Twice signed and dated. Frame.
560 x 425 mm (760 x 630 mm) (€ 20000-25000)
1675*
LEON SPILLIAERT (1881-1946)
Seascape, 1933.
Watercolour. Signed and dated. Frame.
305 x 450 mm (455 x 595 mm) (€ 4000-6000)
Provenance: Bernaerts, 26.5.1997, lot 90.
1676*
RIK WOUTERS (1882-1916)
'Notation Paysage'
Watercolour. Signed in pencil. Frame.
420 x 525 mm (470 x 575 mm) (€ 3000-5000)
Provenance: Galerie Georges Giroux, no. 241 (label on verso, remnants of stamp). Detail lot 1675
SESSION 3
POSTWAR PRINTS, DRAWINGS AND EDITIONS
2000-2226 Postwar Drawings & Prints
2000
PROSPER DE TROYER (1880-1961)
Sitting cat, 1945. Oil on paper. Frame.
515 x 220 mm (580 x 480 mm) (€ 200-300)
2001
LUCEBERT (1924-1994)
Untitled, 1948.
Pencil, coloured pencil. Signed and dated in red pencil. Verso: study for male portrait. Pencil. We join: exhibition catalogue Der junge Lucebert. Kunsthalle zu Kiel, Sept-Oct 1989. 340 x 230 mm (€ 200-400)
2002
GUSTAAF DE BRUYNE (1914-1981)
Standing nude woman.
Colour crayon and pencil on board. Frame.
1580 x 580 mm (1820 x 820 mm) (€ 1200-1400)
2003*
FRANS MASEREEL (1889-1972)
'Les mains blanches', 1957. Black ink.
Monogrammed and dated. Frame. (review elias)
475 x 630 mm (520 x 680 mm) (€ 400-600)
2004
JAN HOET (1936-2014)
Untitled.
Ink, washed. Signed in ink. Framed.
290 x 205 mm (420 x 420 mm) (€ 200-400)
2005
CORNEILLE (1922-2010)
Untitled, 1952.
Indian ink, gray wash. Signed and dated in ink. Frame.
255 x 175 mm (550 x 440 mm) (€ 1200-1500)
2006
Untitled (fishermen on the dike), 1974. Pencil, charcoal, brown ink, blue pencil. Signed and dated "H V Wolvens 1974. Mounted on cardboard backing. We join by the same: Untitled (jockeys). Brush in Indian ink, oil on paper. Signed in blue bic. Mounted on cardboard support.
265 x 340/ 365 x 515 mm (€ 300-500)
2007
Untitled (kiosk). Charcoal, coloured crayon. Signed in charcoal.
We join by the same: Study of woman at table, 1966. Watercolour. Signed in watercolour. 270 x 360 mm Study of characters at table. Brush in ink. Signed in pencil. 230 x 300 mm
Study of heads. Pencil. Signed in charcoal. 495 x 340 mm
365 x 550 mm
(€ 200-300)
2008
Study for urban edge. Oil on paper. Signed in ink. Frame.
We join by the same: Christ on the Cross. Pencil, washed ink. A set of two. Both signed in pencil. Mounted on cardboard.
290 x 370 mm; 260 x 175 mm (320 x 420 mm) (€ 100-150)
2009
Untitled (beach scene).
Charcoal, coloured crayon. Signed in charcoal. Mounted on cardboard backing. We join by the same: Untitled (characters on the beach), 1970. Charcoal, brush in ink. Signed and dated in ink. 345 x 500 mm
Untitled (landscape with bridge). Brush in ink. Signed in pencil. 360 x 490 mm
275 x 365 mm
(€ 200-300)
2010
VALERIO ADAMI (°1935)
'Spectacolo all'aperto', 1965. Gray pencil. Monogrammed, dated and self-titled in pencil. Leaf lightly toned. Frame.
390 x 690 mm (660 x 865 mm) (€ 600-800)
2011 ANONYMOUS
'Festival international de cinéma, Cannes, 1966'. Design for poster.
Gouache, pencil. Frame.
430 x 315 mm (510 x 410 mm) (€ 100-200)
2012
GUY VANDENBRANDEN (1926-2014)
Untitled, 1974.
Gouache. Signature and date in bic on label on verso. Frame.
540 x 540 mm (550 x 550 mm) (€ 800-1200)
2013
GUY VANDENBRANDEN (1926-2014)
Untitled, 1974.
2014*
JO DELAHAUT (1911-1992)
Untitled, 1978.
Gouache. Signed and dated in pencil. Frame.
690 x 490 mm (930 x 715 mm) (€ 1200-1500)
2015
DAN VAN SEVEREN (1927-2009)
Untitled, 1966.
Pencil, washed ink. Signed and dated on verso 'July 66-18'. Frame.
345 x 245 mm (520 x 420 mm) (€ 800-1200)
2016
GUY VANDENBRANDEN (1926-2014)
Untitled, 1972. Gouache. Signed and dated in pencil. Frame.
430 x 325 mm (750 x 570 mm) (€ 800-1200)
2017
JEAN RETS (1910-1998)
Untitled. Gouache. Signed in pencil. Frame.
180 x 135 mm (370 x 320 mm) (€ 300-400)
2018
MARIE-JEANNE JACOBS
Untitled, 1973. Washed ink.
Artist's name in ink on verso, with handwritten dedication to Johan Van Gheluwe on verso. Frame.
395 x 590 mm (415 x 610 mm) (€ 100-150)
2019*
LUCIO FONTANA (1899-1968)
Untitled.
Study for four teatrini and globe sculpture. Indian ink. Signed in ink.
On verso entry number of the Fondazione '4030/A10'. Frame.
380 x 600 mm (610 x 825 x 35 mm) (€ 3000-5000)
2020*
WOUT VERCAMMEN (1938-2018)
'Elke stap is de weg'.
Watercolour. Signed in pencil. Stamped 'Het verminkt archief'. Creases, toned. Under plexi (damaged).
545 x 690 mm (650 x 795 mm) (€ 800-1000)
2021
STAF RENIER (°1946)
Untitled, 1975.
Pencil, collage of photographs. Signed and dated in pencil, numbered 2/5. Frame. 670 x 950 mm (715 x 990 mm) (€ 500-600)
Provenance:
2022*
LEO COPERS (°1947)
'Thuiskomst na een lange tocht', 1969. Decoupage, airbrush, synthetic paint. Signed, dated and self-titled in pencil on verso. Between glass.
A little scuffing.
700 x 500 mm (€ 1000-1500)
Provenance:
Former collection of Johan Van Gheluwe.
2023
GILBERT DECOCK (1928-2007)
220 x 220 mm (360 x 360 mm) (€ 300-400)
2024
MAURICE WYCKAERT (1923-1996)
Untitled, 1987.
830 x 715 mm (885 x 760 mm) (€ 1500-2000)
Provenance: Gallery De Ziener, Asse.
2025
ANTON HEYBOER (1924-2005)
Untitled. Watercolour. Signed. Frame.
780 x 1070 mm (840 x 1130 mm) (€ 600-800)
2026*
ANTOON DE CLERCK (1923-2001)
Untitled.
Gray and coloured pencil. Signed in pencil. Frame.
275 x 360 mm (490 x 560 mm) (€ 400-600)
2027
JAN VANRIET (°1948)
Untitled, 1981.
Watercolour and pencil. Signed and dated in pencil.
Annotation in pencil 'Ma Turkinoise'. Frame.
740 x 555 mm (1025 x 820 mm) (€ 300-400)
2028*
JEF VERHEYEN (1932-1984)
Untitled, 1981. Letter with drawing (70 x 75 mm) and pasted drawing (120 x 85 mm). Addressed to Leon In Den Cleef, dated May 5, 1981. Frame.
320 x 240 mm (555 x 460 mm) (€ 800-1000)
2029
TRACEY EMIN (°1963)
Untitled.
Watercolour (on ad).
Letter to Adriaan Krabbendam on verso in black bic.
106 x 150 mm (€ 1200-1400)
2030
WALASSE TING (1929-2010)
Untitled.
Acrylic on paper, mounted on canvas. Signed with stamp. Frame.
435 x 620 mm (565 x 750 mm) (€ 4000-5000)
2031
ANONYMOUS
Untitled. Bic and watercolour. Frame.
190 x 190 mm (450 x 400 mm) (€ 200-300)
2032*
JAN FABRE (°1958)
Untitled, 1988.
Bic ballpoint pen. Signed and dated Jan Fabre sees in the specific blue bic colour a reflection of the so-called 'hour of blue', the moment between night and sunrise when it is not yet light, but also no longer dark. The hour when the world of diurnal animals awakens.
A magical moment between sleep and wake.
2100 x 1580 mm (2300 x 1720 mm) (€ 40000-50000)
2033
WILLY DE SAUTER (°1938)
Untitled, 1994.
Pencil on milled and prepared panel. Frame.
43.5 x 57 x 1.5 cm (€ 1000-1500)
2034
RAPHAËL BUEDTS (1946-2009)
Untitled, 1996.
Pencil, gouache. Dated and signed in pencil. Frame.
290 x 210 mm (505 x 375 mm) (€ 400-600)
2035
LEON TUYTENS
Untitled, 1991.
Collage, pencil, gouache. Dated and signed in pencil. Artist's address on verso in pencil. Frame.
240 x 170 mm (640 x 540 mm) (€ 100-200)
2036
ROBIN WINTERS (°1950)
Untitled.
Watercolour, ink.
Signed and dated in pencil on the reverse. Framed.
275 x 215 mm (420 x 420 mm) (€ 300-500)
2037
FRANK WILLEM LIEFOOGHE (°1945)
Untitled, 1990.
Pencil, coloured pencil.
Signed and dated in blue pencil. Frame.
We join by the same: Untitled, 1988. Color pencil. Signed and dated in pencil. Frame. 370 x 380 mm; 485 x 350 mm (665 x 625 mm; 750 x 610 mm) (€ 200-300)
Provenance:
2038
VALERIE MANNAERTS (°1974)
'This is my womb that creates a family', 1999.
Collage, gouache, watercolour, acryl and yarn.
Signed and dated in pencil 'Valérie Mannaerts 1999'. Framed.
755 x 555 mm (900 x 700 mm) (€ 800-1000)
2039
BRUNO VEKEMANS (1952-2019)
Untitled, 1990.
Gouache on paper. Signed and dated. Frame.
1240 x 840 mm (1420 x 1020 mm) (€ 3000-4000)
2040
BRUNO VEKEMANS (1952-2019)
Untitled, ca. 1990.
Gouache on paper. Frame.
1305 x 980 mm (1490 x 1160 mm) (€ 3000-4000)
2041
RUDY TROUVE (°1967)
'Let's do the Sharon', 1996. Gouache on paper on poster. Titled. Frame.
690 x 490 mm (715 x 520 mm) (€ 300-500)
Expo: Bazar Furieux, De Velinx, Tongeren, 1996.
2042
STEFAAN SERNEELS (°1968)
'Verdacht licht IV', 2017 Paint and indian ink on wood. Signed, dated and titled on verso.
1200 x 800 mm (€ 500-600)
2043
NAYLAND BLAKE (°1960)
Untitled, 2005 and 2007. Graphite. A set of two.
320 x 226 mm; 307 x 224 mm (355 x 280 mm) (€ 1000-1500)
Provenance: Matthew Marks Gallery, New York.
2044
VINCENT GEYSKENS (°1971)
'Taches de beauté III', 2012. Indian ink on paper.
Signature and date at bottom right.
295 x 210 mm (420 x 320 mm) (€ 300-400)
Provenance: Annie Gentils gallery, Antwerp.
2045
HANNELORE VAN DIJCK
Untitled, 2016.
Graphite. Signed and dated in charcoal on verso.
1000 x 700 mm (€ 300-500)
2046*
TIM VOLCKAERT
'A sick house', 2003. Gouache, pencil and ink on paper. Titled in pencil. Frame.
210 x 168 mm (330 x 265 cm) (€ 300-400)
2047*
TIM VOLCKAERT
'Still born on planet earth', 2004. Pencil and ballpoint pen on paper. Titled in pencil. Frame.
210 x 168 mm (330 x 265 mm) (€ 300-400)
2048 MATTHIEU RONSSE (°1981)
Untitled. Monotype. Frame.
570 x 410 mm (725 x 560 mm) (€ 600-800)
2049 ANONYMOUS XX
Graphite. A pair. Illegibly signed, titled and dated on verso.
Both in frame.
1240 x 800 mm (x2) (1260 x 820 mm (x2)) (€ 2000-3000)
Provenance: Marion de Cannière, Antwerp.
2050 TIM VOLCKAERT 'Perspective Wheels', 2007. Metal, rubber wheels, stained glass. 31 x 83 x 32.5 cm € 1000-1500)
2051
GREG VAN STAEY (°1994)
Untitled. Acrylic on paper. (€ 200-300)
2052
RUTH VAN HAREN NOMAN (°1975) Zonder titel, 2007. Olie op doek. Getekend en gedateerd op verso. (€ 750-1000)
2053
OCTAAF LANDUYT (°1922) 'Lugano', 1956. Lithograph. Signed in the plate. Signed and dated in pencil, self-titled, numbered 64/75. Frame.
400 x 295 mm (660 x 560 mm) (€ 100-150)
2054
RENE MAGRITTE (1898-1967) 'Le Colle', 1950. Set of two prints from 'Bulletin Mensuel du Cercle d'échecs Edgard Colle'. Signed in the plate. Each one of 200 copies (n°199 and n°200). We join: two prints of the unprinted plates ('planches rayées'). The original drawings were made by Magritte, on stencils with a nail, in the presence of some witnesses.
295 x 210 mm (x 4) (€ 300-500)
Lit.: Schwilden n° 215.
2055*
POL BURY (1922-2005)
Art Abstrait. Cahier 1, 1952. Avec collaboration de R.V. Gindertael et Albert Dupuis. Burssens, Bury, Carrey, Collignon, Delahaut, Hauror, Jean Milo, Plomteux, Jan Saverys. Album with 18 prints, two per artist. Prints by Burssens (1), Carrey, Delahaut (1), Hauror, Milo and Saverys (1) signed. Two additional prints by Saverys are included, both signed. One of 220 numb. copies, no. 40. Orig. folder. Perfect condition. (€ 1500-2000)
2056
HANS KOETSIER (1930-1991)
Poster 'Cultureel Jongeren Paspoort', 1962.
Colour screenprint. A set of four. 650 x 550 mm (€ 200-300)
Provenance:
2057
ENGELBERT VAN ANDERLECHT (1918-1961)
'Hommage aan Englebert van Anderlecht', 1962. Three poems by Adriaan De Roover, three silkscreens by Engelbert van Anderlecht, executed by Ausloos and Payot. Unnumbered copy. Orig. cover.
We join: Dance of the generations. Screenprint: Bruno Dyckmans. Poem: Nic van Bruggen. Antwerp, Gallery de Groote Witte Arend, 1982. In-fol. Screenprint and poem
signed and dated in pencil, numbered 15/90. 670 x 520 mm
420 x 310 mm (€ 200-400)
2058
ETIENNE ELIAS (ETIENNE MICHIELS) (1936-2007)
Untitled, 1969.
Colour screenprint. Signed and dated in pencil, numbered 16/70. Framing in pencil.
We join by the same: Untitled (part of larger whole?).
Colour silkscreen. 850 x 1140 mm; 840 x 440 mm (€ 100-200)
2059
Untitled, 1967.
Colour lithograph.
Signed and dated in pencil, numbered 122/175. Provenance:
Former collection of Johan Van Gheluwe. 750 x 500 mm (€ 200-300)
2060
LOURDES CASTRO (1930-2022)
'Portret van Maurice Henry', 1968. Screenprint on rhodoid. Engraved signature, numbered 63/190. Corrugated, light spotting.
Edition: Prent 190.
555 x 460 mm (€ 600-800)
Provenance:
2061
MARK VERSTOCKT (1930-2014)
Untitled, 1968.
Colour screenprint on laminated paper. Scratched signature and date, numbered 26/80. 600 x 600 mm (€ 300-400)
Provenance:
2062
MARK VERSTOCKT (1930-2014)
Untitled, 1968.
Series of four screenprints on laminated paper. All signed and dated in pencil, numbered 26/80. In original publisher's folder in plastic sleeve. 600 x 600 cm (€ 1000-1500)
Provenance:
2063
HELENE KEIL (°1948)
Untitled, 1968-69.
Colour screenprint. A lot of two. Signed and dated in pencil, numbered 3/30 and 12/30.
We join: Jos Jans. Untitled, 1968. Colour screenprint. Signed and dated in pencil, numbered 12/30. And: Hugo Duchateau. Untitled, 1969. Colour silkscreen. Signed and dated in pencil, numbered 3/30. Total: 4 ex. 500 x 600 mm (x2); 600 x 500 mm; 600 x 500 mm (€ 200-300)
Provenance:
2064*
JAN VAN DEN ABBEEL (1943-2018)
Untitled, 1969.
Folder, complete with five colour screenprints. All signed and dated in pencil on verso, numbered 54/70.
Original publisher's folder. 700 x 700 mm (€ 200-400)
Provenance:
2065
VALERIO ADAMI (°1935)
'Omaggio a Juan Gris', 1967.
Colour lithograph.
Signed and dated in pencil, numbered 31/150.
We join: Yvan Theys. Untitled, 1969. Colour silkscreen. Signed and dated in pencil, numbered 4/50. (695 x 500 mm)
And: Pierre Caille. Untitled, 1971. Colour screenprint on laminated paper. Signed and dated in the plate and in marker, numbered 41/200. (650 x 480 mm)
700 x 500 mm (€ 100-200)
Provenance:
2066
WILLEM DENECKERE (1939-2000)
'Een-meer dan een-bijna een', 1967. Screenprint on kozo. Signed and dated in pencil, numbered 4/10. Frame.
We join by the same: "Without Hands. Screenprint on kozo.
Signed and dated in pencil, numbered 2/5. Frame.
630 x 460 mm; 610 x 420 mm (730 x 530 mm; 730 x 530 mm) (€ 100-200)
Provenance:
2067
DAN VAN SEVEREN (1927-2009)
Untitled.
Etching. Signed and dated in pencil, numbered 170/200. Faint rust spotting. Frame.
Provenance:
395 x 300 mm (680 x 490 mm) (€ 150-200)
2068
WILLEM DENECKERE (1939-2000)
Untitled, 1969.
Colour screenprints. Signed and dated in pencil, numbered 9/30.
We join by the same: 'misschien twee figuren', 1969. Charcoal. With handwritten dedication to Johan Van Gheluwe on verso. Frame.
695 x 500 mm; 415 x 290 mm (515 x 415 mm) (€ 100-200)
Provenance:
2069
Untitled, 1968.
Colour lithograph.
Signed and dated in pencil, numbered IX/X. Tears with loss at upper left.
We join: Lucio Del Pezzo. Untitled. Colour screenprint.
Signed in pencil, numbered 63/190. (750 x 540 mm)
And: Marc Dejonge. Untitled, 1989. Offset. Signed and dated in pencil, numbered 12/60. (760 x 540 mm) To: 3 ex.
750 x 560 mm (€ 100-200)
Provenance:
2070
BRAM BOGART (1921-2012)
Untitled, 1967. Colour lithograph.
Signed and dated in pencil, numbered 38/100. Stamp on verso 'Vereniging voor het Museum van Hedendaagse Kunst te Gent, Godshuizenlaan 15, Gent'.
380 x 490 mm (560 x 760 mm (blad/feuille)) (€ 300-500)
695 x 500 mm (€ 1000-1500)
2071
Untitled, 1968. Colour screenprint.
Signed and dated in pencil, numbered 9/30. We join by the same: Untitled. Colour silkscreen. Signed, numbered 63/90.
700 x 500 mm; 730 x 550 mm (€ 100-150)
Provenance:
2072*
ROGER RAVEEL (1921-2013) 'Spiegelvrouw', 1965. Colour screenprint. Signed in pencil. Frame.
This print was the first commercial print by the artist, edited by Galerie Drieghe in Wetteren.
490 x 340 mm (680 x 525 mm) (€ 600-800)
Lit.: Scheire nr. 5.
2073*
ANTONI TÀPIES (1923-2012)
Joan Brossa, Novel.la. 31 litografies originals Antoni Tàpies. Barcelona, Sala Gaspar, 1965. Loose leaf in- fol. One of 150 copies, not numbered. Complete with the 31 orig. lithographs, some willfully damaged. Original cloth publisher's cover with string.
We join: Joan Brossa, Nocturn matinal. Barcelona, Edicions Poligrafa, 1970. Loose leaf in-fol. One of 1000 copies (no. 159) signed by the poet and Tàpies, complete with cover and eight orig. lithographs (one of which is a triptych).
Orig. illustrated linen cover, in illustrated linen slipcase. Tot: 2 ex. (€ 600-800)
2074*
ANTONI TÀPIES (1923-2012)
First edition printed in 150 numbered copies on vélin de lana. This was the first Tàpies title produced by Maeght and the scarcest Signed by the artist and numbered 43. Illustrated with 9 original lithographs in colour, including an embossed lithograph as the rear cover. With double page spreads, and one triple page. (€ 800-1000)
2075
RAOUL DE KEYSER (1930-2012)
Colour screenprint. Signed and numbered in pencil VII 64/100. Tipped in in 'Kreatief' issue, third year, no. 4, September 1969. (€ 800-1000)
Lit.: Jacobs & De Vleeschouwer nr. 7.
2076*
RAOUL DE KEYSER (1930-2012) 'Bungalow', 1969. Untitled, 1970. Colour screenprint. Signed and dated in pencil, numbered 4/50. Edition Grafiek 50, Wakken. The print is part of the folder 'Roland Jooris', which originally comprised five poems alongside De Keyser's prints. 695 x 500 mm (€ 1000-1500)
Lit.: Jacobs & De Vleeschouwer nr. 8.
2077
RAOUL DE KEYSER (1930-2012) 'Doos, raamklink, veld, wolk', 1968. Colour screenprint. Signed in pencil and numbered 54/75. Frame. (€ 600-800)
Lit.: Jacobs & De Vleeschouwer nr. 2.
2078
EDUARDO CHILLIDA (1924-2002)
Derrière le Miroir. Paris, Maeght Editeur, 1964. One of 150 copies on vélin de Rives, no. 129, signed by the artist. Complete with cover and four orig. lithographs. Under cover and slipcase. (€ 400-600)
2079
EDUARDO CHILLIDA (1924-2002)
Sculptures. Derrière le Miroir. Paris, Maeght Editeur, 1968. One of 150 copies on Lana, no. 23, with original woodcut, signed and numbered in pencil. Under cover and slipcase. 375 x 280 mm (€ 700-900)
2080
ROBERT INDIANA (1928-2018)
Untitled, 1969.
Colour screenprint. Louisiana (Copenhagen), 1969. Exhibition poster. Frame. 840 x 615 mm (880 x 650 mm) (€ 100-200)
2081
CHRISTO (1932-2020)
'Packed Tower, Spoleto, Italy', 1968. Edition. New York, Multiples Inc., 1970. Nine black and white illustrations. Orig. illustrated box.
We join: invitation White Wide Space; 23 illustrations of work between 1958 and 1969. In orig. env. Rare. And: Machtelt van Thiel, 'Reichstag Christo, Unverhüllte Bemerkungen vorm verhüllten Reichstag in Berlin 1995'. Amsterdam, GrotesQueue Foundation, 1996. Numbered copy 30/50. (€ 200-300)
Provenance:
2082
ANTONI TÀPIES (1923-2012)
Encres et collages. Derrière le Miroir. Paris, Maeght Editeur, 1974. One of 150 copies on Arches, no. 46, signed by the artist. Complete with cover and five orig. lithographs. Under cover and slipcase. (€ 800-1000)
2083
ANTONI TÀPIES (1923-2012)
Monotypes. Derrière le Miroir. Paris, Maeght Editeur, 1974. One of 150 copies on Arches, no. 98, signed by the artist. Complete with cover and four orig. lithographs. Under cover and slipcase. (€ 400-600)
2084
ANTONI TÀPIES (1923-2012)
'Le grand lit' (pl. 7 'La clau del foc'), 1972. Etching. Carborundum & lithograph in colours/wove paper. Published & printed by Maeght, Paris and Ediciones La Poligrafa S.A., Barcelona. 900 x 2000 mm (€ 500-800)
2085*
EDUARDO CHILLIDA (1924-2002) 'Ezurdun', 1974. Woodcut on Japan paper. Signed in pencil. Numbered 80/100. Enclosed as an appendix in the deluxe edition of Pantheon, International Art Journal.
Blue cloth binding, slipcase. 160 x 150 mm (€ 700-900)
2086
ALEXANDER CALDER (1898-1976)
A set of four issues of the magazine Derrière le Miroir, fully illustrated with 4 covers, 13 single- and 6 doublepage colour lithographs all printed by 'Imprimerie Arte, Adrien Maeght'.
Complete with loose sheets as published in original wrappers. Pristine condition. (€ 300-500)
2087 POL BURY (1922-2005)
A set of 5 issues of the magazine Derrière le Miroir, fully illustrated by Pol Bury and Valerio Adami. Complete with loose sheets as published in original wrappers. Pristine condition. (€ 150-250)
2088
GILBERT DECOCK (1928-2007)
Untitled.
Colour screenprint. Signed in pencil on verso, numbered 4/50. We join: Yves Desmet (b. 1946). Untitled. Colour screenprint. Signed in pencil, numbered 4/5. (690 x 500 mm)
695 x 500 mm (€ 100-200)
Provenance:
2089
AMEDEE CORTIER (1921-1976)
Untitled, 1970.
Colour screenprint. Signed and dated in pencil, numbered 70/100. We join: Jan Van den Abbeel. Untitled, 1969. Colour screenprint. Signed and dated in pencil, numbered 9/30. 710 x 520 mm; 695 x 500 mm (€ 200-300)
Provenance:
2090
AMEDEE CORTIER (1921-1976)
Untitled.
Colour screenprint. Signed in ink, numbered 31/125.
We join: Willy Plompen (b. 1942). Untitled, 1969. Colour silkscreen. Signed and dated in pencil, numbered 9/30. (395 x 395 mm; 700 x 500 mm) 600 x 600 mm (€ 100-200)
Provenance:
2091
AMEDEE CORTIER (1921-1976)
Untitled.
Colour screenprint.
Signed in pencil, numbered 67/152. Stamp on verso 'Vereniging voor het Museum van Hedendaagse Kunst te Gent, Godshuizenlaan 15, Gent'. We join: Guy Vandenbranden. Untitled,1970. Colour screenprint. Signed and dated on verso. 550 x 550 mm; 265 x 200 mm (€ 100-150)
Provenance:
2092
WILLY PLOMPEN (°1942)
Untitled, 1970
Colour screenprint. Signed and dated in pencil, numbered 2/50. With handwritten dedication 'For my friend Johan Van Geluwe'.
We join: Joris Nachtergaele. Untitled. Colour screenprint. Signed in pencil, numbered 174/200. (435 x 540 mm)
720 x 540 mm (€ 100-200)
Provenance:
2093
PIETER CELIE (1942-2015)
Untitled, 1971.
Colour screenprint. A set of five. Signed and dated in pencil, numbered 45/50.
One labeled 'proof' and numbered 26/30.
730 x 550 mm (€ 100-200)
Provenance:
2094
HUGO DUCHATEAU (°1938)
Untitled, 1972. Colour screenprint.
Signed and dated in pencil, numbered 85/100.
We join: Pjeroo Roobjee. Untitled, 1974. Colour silkscreen. Signed and dated in pencil, numbered 50/60. Rust spot at bottom.
And: Jos Jans. Untitled, 1969. Colour silkscreen. Signed and dated in pencil, numbered 3/30. Tot.: 3 ex.
730 x 570 mm; 700 x 520 mm; 600 x 500 mm (€ 100-200)
Provenance:
2095
REINIER LUCASSEN (°1939)
Untitled, 1970.
Folder, complete with five colour silkscreens. All signed and dated in pencil, numbered 40/60. Original publisher's folder. Superb condition.
730 x 550 mm (€ 600-800)
Provenance:
2096
JOSEPH WILLAERT (1936-2014)
Untitled, 1971.
Colour screenprint. Signed and dated in pencil, numbered 45/100. 720 x 550 mm (€ 200-300)
Provenance:
2097
JOSEPH WILLAERT (1936-2014)
Untitled, 1974.
Screenprint. Signed, dated and numbered 30/100.
500 x 650 mm (€ 400-600)
2098
CORNEILLE (1922-2010)
'La Tourterelle', 1974.
Colour lithograph. Numbered 4/100, titled, signed and dated in pencil. Frame.
460 x 480 mm (630 x 650 mm) (€ 250-350)
2099*
ROGER RAVEEL (1921-2013)
'Een man op stap', 1970.
Complete series of five colour screen prints. All signed and dated in pencil, numbered 37/50. Original publisher's folder. Printed by Veys, Pittem. Published by Grafiek 50, Wakken. Superb condition. 725 x 545 mm (€ 6000-8000)
Provenance:
Lit.: Scheire nr. 19
2100
ROGER RAVEEL (1921-2013)
'Tuintje met karretje om de hemel te vervoeren', 1971.
Colour lithograph. Signed in pencil and numbered 92/100.
Light traces of old mounting, tape residue on verso.
570 x 765 mm
Lit.: Scheire nr. 21.
2101
ROGER RAVEEL (1921-2013)
'Landschap met profiel', 1974.
Colour screenprint. Signed in pencil, numbered 4/50.
Printed by Piet Clement (?). 505 x 695 mm (€ 600-800)
Provenance:
Lit.: Scheire nr. 45.
2102
ROGER RAVEEL (1921-2013)
'Gras, kat, blauw...', 1972.
Colour screenprint.
Signed in pencil, numbered 24/100. Printed by Veys. Published by Graphic 50, Wakken. 720 x 545 mm (€ 1000-1500)
Provenance:
Lit.: Scheire nr. 30.
2103*
ROGER RAVEEL (1921-2013)
'De schilderijen optocht van 1978 te Machelen aan de Leie 1978', 1979.
Portfolio, complete with five colour lithographs. All signed in pencil and numbered 110/110.
Published by the 'Vereniging voor het Museum Hedendaagse Kunst Gent', 1979.
Under original printed publisher's cover.
(€ 3000-4000)
Lit.: Scheire, nr. 76.
2104
BRAM BOGART (1921-2012)
Untitled, 1975.
Colour screenprint. Signed, dated and numbered in pencil 20/100.
483 x 633 mm (610 x 810 mm) (€ 500-600)
2105
RONALD ABRAM (1938-1999)
Untitled, 1970.
Colour screenprint. Signed and dated in pencil, numbered 63/190. We join: Gordon House (1932-2005). Untitled, 1971. Colour screenprint. Signed and dated in pencil, numbered 71/190.
750 x 550 mm; 750 x 550 mm (€ 100-200)
Provenance:
2106
GUY VANDENBRANDEN (1926-2014)
Untitled.
Screenprint. Signed in pencil. We join:
Camiel van Breedam. Screenprint. Signed in pencil. With tear (adhesive tape). 504 x 350 mm Anonymous. Screenprint, heightened with acrylic. Cardboard.
463 x 300 mm
500 x 350 mm (€ 350-500)
2107
JAMES ROSENQUIST (°1933)
'My mind in a glass of water', 1972. Colour screenprint. Signed, dated, self-titled and numbered in pencil 39/125. Leaf lightly tanned. Frame.
575 x 455 mm (810 x 610 mm) (€ 400-600)
2108
DENNIS OPPENHEIM (1938-2011)
'Dream lines', 1978.
Screenprint. Numbered 5/12 (from an edition of 100), signed and dated in poltood. Dry-stamped 'Styria Studio'. Frame.
1020 x 690 mm (1050 x 740 mm) (€ 500-600)
2109*
IKKO TANAKA (1930-2002)
Untitled, 1972. Series of four and of two screenprints mounted on aluminum. Two signed and dated in crayon, one numbered 18/20.
1030 x 725 mm (x4); 690 x 690 mm (x2) (€ 1000-1500)
2110
IVÁN TOVAR (°1942)
'Alphabet', 1971.
Edition. 30 loose sheets 8vo obl. One of 250 regular numb. copies, no. 85, signed, after 50 hand-coloured deluxe cop. on Arches.
In orig. cover.
(€ 500-800)
2111
DAN VAN SEVEREN (1927-2009)
Untitled, 1975.
Colour lithograph. Signed and dated in pencil. Numbered 31/100. 700 x 500 mm (€ 200-300)
2112
GUY VANDENBRANDEN (1926-2014)
Untitled.
Colour screenprint. Signed and numbered in pencil 31/100.
700 x 500 mm (€ 200-300)
2113
THOMAS LENK (1933-2014)
Untitled, 1970.
Colour screenprint (neon) on laminated paper. Signed and dated in pencil, numbered 63/190.
760 x 560 mm
(€ 100-150)
2114
JOSE DE GUIMARAES (°1939)
Untitled. Set of two. Bronze, painted. Resp. numbered 1/5 and 2/5. We join by the same: Screenprint, 1986. Signed, dated and numbered in pencil '70/145'. 330 x 260 mm.
Tot.: 3 pieces.
H.: 90 mm (x2) (€ 300-500)
2115
FILIP TAS (1918-1997)
'huis voor denken alleen'.
Original black and white photograph. Signed in black bic and self-titled. With copyright stamp on verso.
We join by the same: 'Rebecca is going home'.
Orig. black and white photograph. Label with title on verso. Also with copyright stamp. And: Untitled.
Two orig. b/w photos. Same copyright stamps. (€ 300-400)
2116
JEF VERHEYEN (1932-1984)
Jef Verheyen 40. Bookmultiple. (Antwerp), Multi Art Press, 1972.
One of 220 hand-numbered copies, no. 89.
Complete with the four screenprints. All numbered and lettered in pencil on verso. One with signature on verso. In original illustrated publisher's chrome box. (€ 200-300)
2117
MARTIN SCHWARZ (°1945) Untitled.
Offset print. A set of two. Both signed in marker and bic. One dated 1977/97 and numbered 270/400, other dated 1988-99. 500 x 750 mm (€ 100-200)
Provenance:
Lithograph. From the 'Friends' series. Signed, dated and numbered in red pencil 79/93. With old adhesive marks at top visible through the paper. Plexi frame.
223 x 205 mm (blad 385 x 280 mm)
plexi kader 590 x 480 mm (€ 1200-1400)
2119
DAVID HOCKNEY (°1934)
'Mo asleep, 1971'.
Etching and aquatint. Signed, dated and numbered in pencil 27/75. Frame.
680 x 535 mm (blad 895 x 700 mm)
1000 x 820 mm (€ 2500-3500)
2120
KUMI SUGAI (1919-1996)
Untitled, 1970.
Colour lithograph.
Signed and dated in pencil, numbered 63/190.
760 x 540 mm (€ 300-400)
Provenance:
2121
DAN VAN SEVEREN (1927-2009)
Untitled, 1971.
Etching.
Signed and dated, numbered 15/75. 495 x 360 mm (720 x 530 mm (sheet) (€ 300-500)
Provenance:
2122
GILBERT SWIMBERGHE (1927-2015)
Untitled, 1977.
Colour screenprint.
Signed and dated in pencil, numbered 183/200. 690 x 690 mm (€ 200-300)
Provenance:
2123
WILLY PLOMPEN (°1942)
Untitled, 1971-72.
Colour screenprint. A set of two. Both signed and dated, numbered 51/100 and 15/75. We join by the same: Untitled, 1969. Colour screenprint on aluminum paper. Signed and dated in bic, numbered 91/175.
Tot.: 3 ex.
730 x 550 mm; 550 x 730 mm; 500 x 500 mm (€ 150-300)
Provenance:
2124
JAN SCHOONHOVEN (1914-1994)
Untitled, 1972. Colour lithograph.
Signed and dated in pencil, numbered 71/190. 650 x 500 mm (€ 200-300)
Provenance:
2125
WALTER LEBLANC (1932-1986)
Portfolio with 46 prints (prints Bogart, Horvath, Raveel and Willaert are missing) by artists Getulio Alviani, Guy Baekelmans, Jan Beekman, André Beullens, Rob Bruyninckx, Jan Burssens, Pierre Caille, Pieter Celie, May Claerhout, Patrick Conrad, Gilbert Decock, Gaston De Mey, Jos De Mey, Pierre Depoortere, Jonny Forsström, Cyr Frimout, André Goezu, Luc Hoenraet, Emiel Hoorne, Renaat Ivens, Josette Janssens, Marie-Rose Lannoy, Walter Leblanc, Juul Lismonde, Jean-Pierre Lowie, Marcel Maeyer, Frank Maieu, Pol Mara, Josef Mees, Karel Moers, Jacques Neve, Maurice Nevens, Alex Nijs, Luc Peire, Kay Regelski, Max Selen, Michel Seuphor, René Smits, Toon Tersas, Guy Vandenbranden, Marc Vanderleenen, Paul Van Hoeydonck, Jef Van Tuerenhout, Mark Verstockt, Roger Wittevrongel and Willy Wouters.
One of 250 copies, no. 160. All prints signed and numbered in pencil.
With introduction by K.J. Geirlandt. Ekeren, Publisher Peter Bekaert, 1977.
Orig. brown cloth cover. (€ 1000-1500)
2126
JOSEPH HUBER
Untitled.
Offset. A set of two. Signed in pencil. 405 x 575 mm (€ 100-200)
Provenance:
2127
PJEROO ROOBJEE (°1945)
'Il pranzo di Roobjee'.
Offset, heightened with coloured pencil.
Printed by Hoste.
We join: Anonymous. Portrait of Balder. Original black and white photograph. (510 x 680 mm)
445 x 320 mm (790 x 530 mm (sheet) (€ 100-200)
Provenance:
2128*
RAOUL DE KEYSER (1930-2012)
'Proef', 1970.
Four covers for Yang series. Screenprint. Unsigned. Discoloured. Frame (without glass).
505 x 415 mm (530 x 440 mm) (€ 400-600)
Lit.: Jacobs & De Vleeschouwer nr. 6.
2129
RAOUL DE KEYSER (1930-2012)
Untitled, 1969.
Colour screenprint. Signed and dated in pencil, numbered 4/50.
Faint rust cast and spotting.
Edition Grafiek 50, Wakken. The print is part of the folder 'Roland Jooris', which originally comprised five poems alongside De Keyser's prints.
695 x 500 mm (€ 600-800)
Lit.: Jacobs & De Vleeschouwer nr. 9.
2130
RAOUL DE KEYSER (1930-2012)
'Voetbalkous aan veldrand', 1970. Untitled, 1970.
Colour screenprint.
Signed and dated in pencil, numbered 4/50.
700 x 500 mm (€ 1000-1500)
2131*
RAOUL DE KEYSER (1930-2012)
Untitled, 1970. Colour screenprint.
700 x 500 mm (€ 1000-1500)
2132*
RAOUL DE KEYSER (1930-2012)
Untitled, 1970.
Colour screenprint.
700 x 500 mm (€ 1000-1500)
Provenance:
2133
RAOUL DE KEYSER (1930-2012)
Untitled, 1970.
Colour screenprint.
700 x 500 mm (€ 1000-1500)
Provenance:
2134
RAOUL DE KEYSER (1930-2012)
'In de tuin', 1970.
Screenprint. Signed in pencil and annotated 'proefdruk'.
Light signs of use.
This proof was printed on the verso of a poster (?) on which is printed a poem, biography and printing details of the print.
Frame.
680 x 495 mm (€ 800-1200)
Lit.: Jacobs & De Vleeschouwer nr. 10.
2135*
RAOUL DE KEYSER (1930-2012) 'Oefentocht met summiere doos', 1970.
Colour screenprint. Signed, dated and numbered in pencil 3/25.
Very light signs of use.
495 x 495 mm (€ 800-1000)
Lit.: Jacobs & De Vleeschouwer nr. 11.
2136
RAOUL DE KEYSER (1930-2012) 'Tent', 1970.
Colour screenprint. Signed in pencil, numbered 88/125.
Stamp on verso 'Vereniging voor het Museum van Hedendaagse Kunst te Gent, Godshuizenlaan 15, Gent'.
Perfect condition.
720 x 540 mm (€ 800-1000)
Lit.: Jacobs & De Vleeschouwer nr. 13.
2137
MAURICE WYCKAERT (1923-1996)
Untitled. Colour lithograph.
Signed in pencil, numbered 59/200. 380 x 540 mm (500 x 700 mm (sheet) (€ 300-500)
Provenance:
2138
GORDON MATTA-CLARK (1943-1978) 'Office Baroque', 1977. Poster in offset.
Signed in marker, numbered 22/250. 900 x 630 mm (€ 600-800)
Provenance:
2139
Untitled, 1974.
Collage. Monogram and date in pencil. Frame.
245 x 370 mm (350 x 475 mm) (€ 1200-1400)
2140*
BERND & HILLA BECHER (1931-1934)
'Sechs Doppelwassertürme', 1972. Complete set of six offset lithographs. Title page signed by both artists, numbered 62/100. Two prints framed 520 x 430 mm (map) (€ 1000-1500)
Provenance:
2141*
GERHARD RICHTER (°1932) 'Wolke', 1971.
Black and gray offset.
Signed in pencil and numbered 53/150 (on verso on board). Frame.
We join: documentation. 475 x 440 mm (660 x 625 mm) (€ 2000-2500)
Provenance:
2142
GERHARD RICHTER (°1932) 'Meer', 1972.
Ofsett, four-color, cellophane.
Signed and dated in pencil, numbered 74/250.
Photograph mounted on cardboard backing at top. Mount stained top right.
Edition: Vereniging voor het Museum van Hedendaagse kunst, Gent.
250 x 250 mm (670 x 650 mm (blad/feuille)) (€ 2000-3000)
Provenance:
Lit.: Butin nr. 48.
2143
PANAMARENKO (1940-2019) 'Meganeudon II', 1973.
Colour lithograph.
Signed and dated in pencil, numbered 157/200. Damage, coffee stains.
560 x 760 mm (€ 300-400)
Provenance:
Lit.: Panamarenko Multiples I nr. 13; 50 jaar Vrienden v.h. S.M.A.K., p. 176.
Vereniging voor het Museum van Hedendaagse kunst, Gent.
2144
JOHAN COOPMAN of JACQUES LENNEP ?
'Alfred Laoureux - Mr. 5000 Photo's', 1986. (review artist)
Collage of black and white photographs, gouache, cigar band.
Signed on label on verso. Frame.
540 x 475 mm (555 x 495 mm) (€ 100-200)
Provenance:
2145
JOSEPH BEUYS (1921-1986)
'Der Motor', 1980.
Offset. Signed in pencil and numbered 85/230. We join by the same: 'Ein Vergleich Zweier Gesellschaftsformen', 1971. Print on plastic, double-sided. Signed twice in bic. Published Art Intermedia Edition.
695 x 970 mm; 700 x 500 mm (€ 300-400)
Provenance:
2146
REM KOOLHAAS (°1944) & STEFANO DE MARTINO (°1989)
'The Port of Rotterdam with Slab Tower and Tower Bridge', 1982. Colour screenprint. Triptych.
Signed by both artists in pencil. Three frames.
1220 x 720 mm (1230 x 725 mm) (€ 1500-2000)
Provenance:
2147
H. WAUTERS
'Sorrow in stone', 1983.
Series of twelve original black and white photographs taken at the Antwerp Schoonselhof cemetery. Mounted on black shredded paper.
Colophon signed in pencil, numbered 11/12. Published by Posada Art Books, Brussels. Cardboard publisher's folder.
395 x 250 mm (x12) (620 x 465 mm (map)) (€ 100-200)
2148
IKKO TANAKA (1930-2002)
A varied set of seven screenprints, 1980-90 era: - 'Uyon Buyo. Asian Performing Arts,' UCLA, 1981. Poster. - 'The 200th anniversary of Sharaku 1797-1994'. Poster. - Untitled. Colour screenprint. Set of five. All framed.
1024 x 720 mm (x7) (1038 x 732 mm (x9)) (€ 1000-1500)
2149
JAN VERCRUYSSE (1948-2018) 'Tango'.
Black and white photograph and collage. Triptych. Frame.
240 x 180 mm (x3) (300 x 620 mm) (€ 2000-3000)
2150*
JAN VERCRUYSSE (1948-2018)
'Sans Titre (Poëmes faciles à faire)', 1981. Photolitho print. Triptych. All in frame.
350 x 295 mm; 295 x 350 mm (x2) (340 x 390 mm (x3)) (€ 3000-4000)
Expo:
'Drie Individuelen', Museum of Contemporary Art, Gent. 12.02.1982/ Antwerp, MuHKA, Word and Image, 27.6 - 15.11.1992.
Lit.: Jan Vercruysse - Portretten van een kunstenaar. Gevaert/ Ludion, 1997. P. 49, ill.
2151
JAN VERCRUYSSE (1948-2018) 'Corrida'.
Colour photograph.
Signed, dated and numbered 38/40 on label on verso (copy printed). Frame.
340 x 495 mm (355 x 510 mm) (€ 400-600)
2152
FRANK PHILIPPI (1921-2010)
Jef Verheyen. Orig. black & white photo. 180 x 235 mm (€ 100-200)
2153
DIRK BRAECKMAN (°1958) 'Mark', 1987.
Original black and white photograph. Signed, dated, titled and numbered 3/5 in blue bic, idem in pencil on verso.
Mounted under passe-partout. 470 x 470 mm (€ 1000-1500)
Provenance: Gift of the artist to the present owner.
2154
DIRK BRAECKMAN (°1958) 'Sabisha & Fanny', 1991.
Original black and white photograph. Mounted on dibond. Copy nr. 5 (out of 5). Signed in black marker on certificate. Resale rights applicable. 810 x 810 mm (€ 2500-3000)
Provenance: acquired from the artist by current owner.
2155
JO DELAHAUT (1911-1992)
Untitled, 1987.
Colour screenprint. Signed and dated in pencil, numbered 97/100. Under passe-partout, behind glass. 275 x 215 mm (400 x 300 mm) (€ 200-300)
2156
MARK VERSTOCKT (1930-2014)
Untitled, 1987.
Screenprint. Twice signed and dated in pencil, numbered 17/60. Frame. 480 x 480 mm (705 x 505 mm) (€ 200-300)
2157
VALERIO ADAMI (°1935) 'Gymnastique'.
Colour lithograph. Signed in pencil and numbered 55/75. Frame.
590 x 395 mm (850 x 650 mm) (€ 200-300)
2158
JOSE DE GUIMARAES (°1939)
Untitled, 1986.
Colour lithograph. Signed and dated in pencil, numbered 23/100. Frame. 200 x 300 mm (365 x 470 mm) (€ 200-300)
2159
ROGER RAVEEL (1921-2013)
(check title)
Colour lithograph.
Signed in pencil and numbered in pencil 22/300.
Frame.
650 x 500 mm (920 x 750 mm) (€ 800-1000)
2160
ROGER RAVEEL (1921-2013)
'Vader en zoon I', 1990. Colour lithograph.
Signed and numbered in pencil 969/1500. Frame.
530 x 385 mm (540 x 395 mm) (€ 600-800)
2161
TRACEY EMIN (°1963)
'So welcome back to the little orchestra', 1987.
Linocut, used as header to letter, 4p. 4to, recto/ verso, blue bic, signed. The linocut depicts four musicians, and bears Emin's address to the left. (€ 800-1000)
2162
TRACEY EMIN (°1963)
Untitled.
Woodcut. Signed in the plate. With handwritten letter to Adriaan Krabbendam (incomplete).
252 x 205 mm (blad/feuille) (€ 800-1000)
2163
PIERRE ALECHINSKY (°1927)
Etching and colour etching, yellow border in pochoir. Signed and dated in pencil, self-titled, numbered 39/50. Frame. (€ 3000-4000)
2164
PIERRE ALECHINSKY (°1927)
Colour etching, zincography. Signed and dated in pencil, self-titled, numbered IV/XV. Frame. (€ 500-750)
2165
BENGT LINDSTROM (1925-2008)
Untitled.
Aquagravure.
Signed and numbered in white pencil 28/99. Frame.
750 x 560 mm (870 x 680 mm) (€ 400-600)
2166*
THIERRY DE CORDIER (°1954)
'Instrument pour trouver le bonheur, N° 2', 1987'.
Screenprint. Signed, dated, titled and numbered in pencil A.P. 2/16. Frame.
900 x 360 mm (940 x 665 mm) (€ 800-1200)
2167
WILLY DE SAUTER (°1938)
Portfolio. With graphic work by Willy De Sauter, Dan Van Severen, Luc Claus, Joseph Willaert, Guy Rombouts, Roger Wittevrongel, Emiel Hoorne, Jean Bilquin, Hugo Duchâteau, Maurits van Saene (prints by Willaert and Van Saene missing). One of 100 numb. copies, no. 20. All prints signed and numbered in pencil. In orig. box. (€ 600-800)
2168
ANTONI TÀPIES (1923-2012)
Untitled.
Lithograph on Arches with dry stamp 'Erker Presse St.-Gallen'.
A set of three. Signed in pencil. Mounted on cardboard.
365 x 480 mm (x 3)
(€ 500-800)
2169*
KEITH HARING (1958-1990)
Untitled (Plate from Pop Shop III), 1989. Colour screenprint on wove paper with 'iguana' dry stamp.
Signed, dated and numbered in pencil 147/200. Sheet with full margins. Frame (opened). Perfect condition.
Image: 292 x 370 mm; sheet: 344 x 419 mm. (€ 20000-25000)
Provenance: purchased by current owner at the Pop Shop, New York.
Littmann p. 144.
2170*
KEITH HARING (1958-1990)
Untitled, 1987. Screenprint.
Signed, dated and numbered in purple pencil 8/120 (partially faded). Frame. 645 x 790 mm (880 x 1030 mm) (€ 20000-25000)
Littmann p. 84.
2171*
KEITH HARING (1958-1990)
'Pop Shop III', 1989.
Complete set of four colour serigraphs on wove paper, with 'iguana' dry-stamp.
All signed, dated and numbered in pencil 145/200. There were also 20 artist's proofs.
Each sheet with full margins.
In orig. folder with numbering and annotation in artist's handwriting.
One in frame (opened). Mint condition.
Beeld/ image/ image: 289 x 370 mm; Blad/ feuille/ sheet: 344 x 419 mm. (505 x 405 mm)
(€ 100000-120000)
Littmann p. 144-145.
2172
LUC TUYMANS (°1958)
Untitled, 1995.
Lithograph. Monogrammed and numbered in pencil 31/143.
Dry stamped 'MUHKA Youth Print' 175 x 120 mm (272 x 210 mm) (€ 600-800)
2173
CHRISTIAN BOLTANSKI (°1944) 'Signal', 1995.
Original colour photograph. Signed in black marker on verso and numbered 76/100. Edition 'Texte zur Kunst'. Frame (opened).
280 x 400 mm (440 x 570 mm) (€ 400-600)
2174
JEF GEYS (1939-2018)
'Small Noise nr. 7'.
Multiple. One of 330 unnumbered copies. Monogrammed on box containing magnifying glass. Cardboard box. (€ 100-200)
2175
JEF GEYS (1939-2018)
Poster Middelheim Museum. 965 x 690 mm (€ 100-150)
2176
EDUARDO CHILLIDA (1924-2002)
Untitled, 1996. Etching, aquatint. Monogram in pencil. Numbered 31/100.
Added to the deluxe edition of the third volume of the 'Catalogue raisonné of the original prints 19861996', Chorus Verlag, 1996. In blue linen slipcase.
78 x 145 mm (€ 600-800)
2177
THOMAS SCHUTTE (°1954) 'Die Fremden', 1992. Offset lithograph. Numbered 260/500. Frame.
350 x 760 mm (420 x 830 mm) (€ 400-600)
2178
ANONYMOUS
'het nieuwe wonen/ Renaat Braem'. Colour screenprint. A set of two. Signed in pencil, respectively numbered 15/50 and 17/50. We join: Illegible. Offset print. Monogram and date.
350 x 500 mm (x2); 420 x 595 mm (€ 100-200)
2179
PANAMARENKO (1940-2019) 'Without Fuel', 2003. Print/ collage. Signed and numbered in pencil 74/75. From the 'Milky ways and Happenings' portfolio. Frame.
756 x 560 mm/ 1160 x 930 mm (€ 400-600)
Multiples deel 3, nr. 112.
2180
LUDWIG VANDEVELDE (°1957) Mask, 1994. Plaster, painted. Wooden slices, described. Signed and dated on verso. Self-titled. Numbered 16/16. 120 x 120 mm (€ 200-300)
2181
RONY HEIRMAN (1936-2013) Portrait of Josef Beuys. Original black and white photograph. Signed and dated in pencil. Numbered 40/60. Frame.
480 x 365 mm (700 x 500 mm) (€ 100-150)
2182
JAN VERCRUYSSE (1948-2018) 'A Valerie, pour la vie', 1975-90. Offset on Arches.
Numbered 15/50 (according to label on verso), signed and dated on verso print. Frame. 1010 x 510 mm (1040 x 545 mm) (€ 300-400)
Lit.: Eindhoven nr. 34.
2183
JAN VERCRUYSSE (1948-2018) 'Je (1988)', 1990. Two-colour offset on Arches. Numbered 15/30 (according to label on verso), signed and dated on verso print.
Frame.
950 x 650 mm (985 x 690 mm) (€ 400-600)
Lit.: Eindhoven nr. 27.
2184
JAN VERCRUYSSE (1948-2018)
'Diwan (1987 - 1990)', 1990. Offset printing. Diptych. Numbered 12/40 (according to label on verso), and also signed and titled by the artist. Both in frame.
885 x 450 mm (x2) (915 x 480 mm (x2)) (€ 600-800)
Lit.: Eindoven nr. 32.
2185
JAN VERCRUYSSE (1948-2018)
'Facile à Faire (1989)', 1990. Four-color screenprint. Numbered 15/60 (as per label on verso).
Frame.
775 x 565 mm (805 x 595 mm) (€ 300-400)
Lit.: Eindhoven nr. 31.
2186*
JAN VERCRUYSSE (1948-2018)
'O Miss Wonderful/ You're so beautiful'.
Screen print. A series of eight. All in frame.
720 x 560 mm (x8) (770 x 605 mm (x8)) (€ 2000-3000)
2187
ALICIA FRAMIS (°1967)
'CINEMA SOLO 2, 11, 15, 19', 1997.
Original black and white photograph. A series of four. All signed and dated in fine black marker on verso and numbered 6/7. Self-titled.
395 x 595 mm (x4) (€ 800-1200)
2188
CELIA PAUL (°1959)
'Linda sleeping, 1992'.
Etching, softground etching. Signed and dated in pencil. Numbered 13/25. Frame.
140 x 115 mm (400 x 360 mm) (€ 200-300)
2189
PIPILOTTI RIST (°1962)
'I've Only Got Eyes for You (Pin Down Jump Up Girl) (for Parkett 48), 1996. Colour photograph in 3D, mounted on plastic plate (suction cup missing). Signed and numbered in pencil on label 68/50.
Enclosed: Parkett, N° 48, 1996. 210 x 280 mm (€ 600-800)
2190
GUILLAUME BIJL (°1946)
'Für Garderobe keine Haftung', 1994. Edition of 750 copies, present copy no. 730. In original box. (€ 100-150)
2191 HANS RUEDI FRICKER (1947-2023)
'16 Papierschilder für ein Haus mit 16 Räumen', 1994. Incomplete set of 13 plaques in colour offset. In original cardboard box, signed and dated in pencil, numbered 55/60. (€ 100-200)
2192*
HERMAN BROOD (1946-2001) 'Piano Man met Hoed'. Screenprint on linen. Signed in silver marker and numbered 6/50. 870 x 730 mm (925 x 780 mm) (€ 300-500)
Provenance and certificate: Gallery Bon!, Knokke, 2017.
2193 ILLEGIBLE
'Ofen', 1990-95.
Object in plastic, painted green. Signed, dated and self-titled in pencil, numbered 10/10. Cracks and chipping. (€ 100-200)
Provenance:
2194
LEO COPERS (°1947)
'Blood Rose', 1995.
Offset, heightened with blood by the artist. Signed and dated in pencil, numbered x/15. Frame.
335 x 235 mm (420 x 320 mm) (€ 300-500)
Provenance:
2195
DAN VAN SEVEREN (1927-2009)
Untitled, 1990.
Etching. Signed and dated in pencil, numbered III/X.
325 x 250 mm (660 x 500 mm) (€ 300-400)
Provenance:
2196
RIA PACQUEE (°1954) 'Stars die even', 1996.
Multiple (marble and print mounted on board).
Signed and dated on joined certificate '1996/ R Pacquee', numbered 8/13 and self-titled. Provenance: Former collection Johan Van Gheluwe. (€ 400-600)
2197
JOS DE GRUYTER (°1965)
Print. Signed and numbered on verso in blue bic 18/50 (?). Part of: NIC. Portfolio containing graphic work by Elly Strik, Lieven Segers and Mitje Tusek. All prints signed and numbered. In orig. folder. 515 x 365 mm. (€ 250-350)
2198
STEPHAN BALKENHOL (°1957) (check elias estimate)
Untitled, 2007.
Woodcut. Signed and dated in pencil, numbered 6/48. Frame.
850 x 590 mm (1110 x 830 mm) (€ 600-800)
Provenance: Deweer Gallery, Zwevegem.
2199
FRED BERVOETS (°1942)
Self-Portrait, 2014. Lithograph, heightened with watercolour. Dated and signed in pencil. Annotation 'EP'. Frame. 145 x 100 mm (305 x 225 mm) (€ 200-400)
2200
FRED BERVOETS (°1942) 'De aanbidding', 2000. Etching, coloured in pencil, watercolour. Signed and dated in pencil. Self-titled.
Frame
175 x 125 mm (270 x 215 mm) (€ 300-500)
2201
FRED BERVOETS (°1942)
Untitled.
Etching. Signed in pencil. Annotation 'handbijgekleurd' and 'EP'.
Frame.
165 x 145 mm (310 x 260 mm) (€ 300-500)
2202
ERWIN CLAUWS
'Six studies Amor de lonh', 2012. Six original artist's prints with hand-drawn pencil additions. Signed and numbered in pencil 2/9. With certificate of authenticity from the artist. We join by the same: Untitled, 2011. Charcoal. Signed and dated on verso. Frame. (355 x 510 mm; 395 x 540 mm).
420x 594 mm (x6) (435 x 610 mm) (€ 300-500)
2203
TAMAR HALPERN
'The noise of trouble', 2011.
Colour photograph, heightened with acrylic. Triptych. Title, signature and date on verso.
1820 x 1300 mm (€ 1500-2500)
2204*
JOHAN DE WILDE (°1964)
'Drom 5', 2010.
Colour photo. Diptych.
Signed and dated on label on verso. Frame.
205 x 295 mm (x2) (310 x 695 mm) (€ 400-500)
2205
MARTIN HEALY (XX-XXI)
'Here be Monsters - it was three feet high with arms and hands like a monkey'. Giclée print.
Signed in ink on label on verso. One of three copies. Frame.
260 x 260 mm (360 x 360 mm) (€ 150-200)
2206
LUCA GILLI (°1965)
'Capanne di Badignana', 2002. Black and white photograph. Signed and dated on verso, self-titled in black ink. Under passe-partout.
270 x 340 mm (€ 500-700)
2207
MARC LAGRANGE (1957-2015)
Untitled.
Original black and white photograph mounted on aluminum. Signed in black marker on verso and numbered 5/10.
400 x 500 mm (€ 1000-1500)
2208
ANONYMOUS
Untitled (standing ovation at opening concert Concertgebouw Brugge), 2002. Original black and white photograph. Frame.
345 x 445 mm (530 x 630 mm) (€ 100-150)
2209
DAVID CLAERBOUT (°1969)
Untitled ('Boy at a Window'), 2004. Pair of black and white photographs. Edition S.M.A.K., 50 copies. Both in frame.
290 x 390 mm (x2) (425 x 325 mm (x2)) (€ 200-300)
2210
CHEN JINGWEN XX
'A young artist'/ 'A view of her back', 2008. Two black and white photographs. Both signed, dated and numbered in pencil on verso 3/10. Both framed.
355 x 280 mm (x2) (640 x 510 mm (x2)) (€ 300-400)
2211*
JAN FABRE (°1958)
'Virgin/Warrior', 2004.
Original colour photograph taken during performance at Palais de Tokyo, Paris, on December 14, 2004. Photograph by Attilio Maranzano.
Signature Jan Fabre and date on passe-partout, also with dedication to Johan Van Geluwe.
350 x 350 mm (600 x 495 mm (passe-partout)) (€ 500-600)
Provenance:
2212
YOKO ONO (°1933)
'Open vensters/ Open windows', 2006. Print.
Twice signed 'Wake/ Y.O'.
With accompanying documentation. Frame.
335 x 595 mm (370 x 625 mm) (€ 400-600)
Provenance:
Mudimadrie Galerie Gianluca Ranzi.
2213
GREET DOBBELS
Untitled, 210.
Assemblage of miniature figures in plastic on sheet. Frame.
770 x 570 mm (960 x 760 mm) (€ 200-300)
2214
STIJN COLE (°1978)
Untitled.
Oil on print. Diptych. One signed in pencil, other numbered 3/5.
Minor damage at lower margin.
1040 x 740 mm (x2) (€ 300-400)
2215
NEDKO SOLAKOV (°1957)
'Two things', 2007.
Colour screenprint. Signed, dated and numbered in pencil. We join: Dana Birnbaum. Offset. Signed, dated and numbered on verso in black marker. Various sizes.
(€ 100-150)
2216
PATRICK MERCKAERT (°1956) 'Her-', 2000.
Photo holder and passport photo, poem on chalk paper. Monogrammed in pencil, numbered 290/300. Self-signed with dedication in pencil. We join: Same. Numbered 69/300. (€ 100-150)
Provenance:
2217
MAUR ETIENNE VAN DOORSLAER (1925-2013) '4 x vier'.
Etienne van Doorslaer/ Mieke Colpaert/ Vincent de Roder/ Wim Nival. Adam de Eerste/ Octave de Achtste, 2010. 8vo. One of 36 hand numb. copies, no. 9. signed by all artists. All prints also signed in pencil. Stapled under orig. cover. (€ 200-300)
Provenance:
Former collection Johan Van Gheluwe. 2218
2218
WILLY VAN DER MEEREN (1923-2002) 'Boomerang table', 1953. Colour screenprint. A set of three. Printed 2005, by VZW Editions and Productions. Resp. numbered 16/100, 46/100, 47/100. We join by the same: 'Die vorbildliche C E C A. Kleinsiedlung'. Screenprint. Signed in pencil, numbered 15/75. (€ 100-150)
2219
D.D. TRANS (°1963) 'miroir.
Set of three mirrors. Valerie objects. Mirror and verso paint pot cover. All three stamped on verso. With insert, also signed with stamp.
In orig. box, slightly damaged. 70 x 110 x 170 mm (€ 100-200)
2220
KOEN VANMECHELEN (°1965) 'In Exile', 2002.
Edition with six offset lithographs (with title page). Numbered 3/15.
Edition Museum D'hondt-Dhaenens.
In original wooden box.
280 x 350 x 30 mm (box) (€ 150-250)
Provenance:
2221
LAWRENCE WEINER (1942-2021)/ MATT MULLICAN 'A Syntax of Dependency:Een syntaxis van afhankelijkheid:Une syntaxe'
Cardboard box with elastic in black, yellow and red (the colours of the Belgian flag), stamped, numbered 68/250, signed by both artists in black felt-tip pen. Includes black board with cut-out in the same colours, with the title of the project in English, Dutch and French.
240 x 510 x 20 mm (€ 200-300)
2222
STUDIO NUL
Untitled. Lightbox. Edition.
Studio stamp and monogram, numbered on verso III/8.
380 x 370 x 175 mm (€ 800-1200)
2223
MATHIEU RONSSE (°1981) 'Mermaids', 2014.
Print on panel of two images edited by Ronsse from book illustrating Guido Reni's 1615-1618 work 'Atalante and Hippomenes' and preserved in the Museo e Real Bosco at Capodimonti.
Title and signature John Micheal (alias) on verso. 810 x 810 mm (820 x 820 mm) (€ 500-600)
Untitled. Colour photograph. Frame.
575 x 725 mm (735 x 880 mm) (€ 2000-2500)
2225*
THOMAS VANDENBERGHE (°1985)
Untitled.
Black and white photograph, collage. Frame.
235 x 180 mm (395 x 335 mm) (€ 400-600)
2226*
THOMAS BOGAERT (°1967)
Untitled, 2010.
Colour photograph, polyester. Mounted on canvas, on panel.
A set of three. All signed and dated on verso.
95 x 125 mm (x3) (€ 900-1200)
Anoniem / Anonyme / Anonymous XIX 1522
Anoniem / Anonyme / Anonymous XX 1518
Anoniem / Anonyme XVIII 1504
Anoniem/ Anonyme XX 1519
Hannelore Van Dijck 2045
Ikko Tanaka (1930-2002) 2109
Joseph Huber 2126
Leon Tuytens 2035
Marie-Jeanne Jacobs 2018
Studio Nul 2222
(Luc Zeebroek) K. 1280, 1281
Abram R. 2105
Adami V. 2010, 2065, 2157
Alechinsky P. 2163, 2164
Anoniem / Anonyme XIX 1521
Anoniem / Anonyme XX 2049
Anonyme A. 2011, 2031, 2208
Balkenhol S. 2198
Bernd & Hilla Becher 2140
Bervoets F. 2199, 2200, 2201
Beuys J. 2145
Bijl G. 2190
Blake N. 2043
Bogaert T. 2226
Bogart B. 2070, 2104
Boltanski C. 2173
Braeckman D. 2153, 2154
Braem R. 2178
Brood H. 2192
Broodthaers M. 1583, 1584
Buedts R. 2034
Bury P. 2055, 2087
Calder A. 2086
Cassiers H. 1637
Castro L. 2060
Celie P. 2093
Chillida E. 2078, 2079, 2085, 2176
Christo 2081
Claerbout D. 2209
Claus H. 1586
Clauws E. 2202
Cole S. 2214
Copers L. 1589, 2022, 2194
Corneille 2005, 2098
Cortier A. 2089, 2090, 2091
De Bruyne G. 2002
De Clerck A. 2026
De Cordier T. 2166
De Gruyter J. 2197
De Guimaraes J. 2114, 2158
De Keyser R. 1587, 1588, 2075, 2076, 2077, 2128, 2129, 2130, 2131, 2132, 2133, 2134, 2135, 2136
De Praetere J. 1021, 1022, 1023, 1024, 1026
De Sauter W. 2033, 2167
De Sutter J. 1669
De Troyer P. 2000
De Wilde J. 2204
Decock G. 2023, 2088
Degouve De Nuncques W. 1640
Delahaut J. 2014, 2155
Deneckere W. 2066, 2068
Dobbels G. 2213
Donas M. 1597
Duchateau H. 2094
Eekman N. 1631, 1642
Elias (Etienne Michiels) E. 2058, 2059, 2069, 2071
Emin T. 2029, 2161, 2162
Enjolras D. 1641
Ensor J. 1604, 1605, 1606, 1607, 1608, 1609, 1610, 1611, 1612, 1613, 1614, 1615, 1616, 1617, 1618, 1619, 1620, 1621, 1622, 1626
Fabre J. 2032, 2211
Fontana L. 2019
Framis A. 2187
Fricker H.R. 2191
Frigerio R. 1525
Gasparotto L. 2224
Geys J. 2174, 2175
Geyskens V. 2044
Gilli L. 2206
Halpern T. 2203
Haring K. 2169, 2170, 2171
Healy (Xx-Xxi) M. 2205
Heirman R. 2181
Heuff H. 1516
Heyboer A. 2025
Hockney D. 2118, 2119
Hoet J. 2004
Huys M. 1638
Indiana R. 2080
Keil H. 2063
Khnopff F. 1602
Koetsier H. 2056
Koolhaas R. 2146
Kreins H.A. 1523
Lagrange M. 2207
Landuyt O. 2053
Laudy J. 1639
Lebasque H. 1636
Leblanc W. 2125
Lemmen G. 1672
Lenk T. 2113
Lennep J. 2144
Liefooghe F.W. 2037
Lindstrom B. 2165
Lucassen R. 2095
Lucebert 2001
Madou J.B. 1517
Magritte R. 1600, 2054
Mambour A. 1627
Mannaerts V. 2038
Masereel F. 1632, 2003
Matta-Clark G. 2138
Mayer Van Den Bergh F. 1520
Merckaert P. 2216
Mondrian P. 1634
Musin F. 1526
Onleesbaar / Illisible 2193
Ono Y. 2212
Oppenheim D. 2108
Pacquee R. 2196
Panamarenko 2143, 2179
Pannekoek F.L. 1083
Paul C. 2188
Peeters B. 1133
Peeters L. 1055
Philippi F. 2152
Picabia F. 1601
Picasso P. 1633
Plompen W. 2092, 2123
Portielje E. 1524
Portielje G. 1527
Raveel R. 2072, 2099, 2100, 2101, 2102, 2103, 2159, 2160
Renier S. 2021
Rets J. 2017
Richter G. 2141, 2142
Ridderbosch J.F. 1528
Rist P. 2189
Ronsse M. 2223
Ronsse M. 2048
Roobjee P. 2127
Rops F. 1603
Rosenquist J. 2107
Schirren F. 1673
Schoonhoven J. 2124
Schutte T. 2177
Schwarz M. 2117
Serneels S. 2042
Solakov N. 2215
Sougez E. 1629
Spilliaert L. 1624, 1625, 1674, 1675
Sugai K. 2120
Swimberghe G. 2122
Tanaka I. 2148
Tapies A. 1590, 2073, 2074, 2082, 2083, 2084, 2168
Tas F. 2115
Timmermans F. 1051
Ting W. 2030
Tinguely J. 1593
Tovar I. 2110
Trans D. 2219
Trouve R. 2041
Tuymans L. 2172
Van Anderlecht E. 2057
Van Den Abbeel J. 2064
Van Der Meeren W. 2218
Van Dooren E. 1628, 1649, 1650, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1663, 1664, 1665, 1666, 1667
Van Doorslaer M.E. 2217
Van Gindertael R. 1647, 1648
Van Haren Noman R. 2052
Van Mieghem E. 1623, 1643, 1644, 1645, 1646
Van Severen D. 2015, 2067, 2111, 2121, 2195
Van Snick P. 1598, 2139
Van Straten H. 1630
Vandenberghe T. 2225
Vandenbranden G. 2012, 2013, 2016, 2106, 2112
Vandevelde L. 2180
Vanmechelen K. 2220
Vanriet J. 2027
Vekemans B. 2039, 2040
Verburgh M. 1635
Vercammen W. 2020
Vercruysse J. 2149, 2150, 2151, 2182, 2183, 2184, 2185, 2186
Verdegem J. 1670
Verheyen J. 2028, 2116
Verstockt M. 1592, 2061, 2062, 2156
Volckaert T. 2046, 2047, 2050
Wauters H. 2147
Weiner L. 2221
Willaert J. 2096, 2097
Winters R. 2036
Wolvens H.V. 1671, 2006, 2007, 2008, 2009
Wouters R. 1676
Wyckaert M. 2024, 2137
Yoors E. 1668