Classic.

Classic.

18 - 19 juni 2024

Loten met '*' zijn afgebeeld.

Afmetingen tussen haakjes = totale afmetingen met kader/sokkel

1. Datum van de veiling

dinsdag 18 juni 2024 om 14u (Loten 1-225) woensdag 19 juni 2024 om 14u (Loten 300-511)

Bernaerts Auctioneers

Verlatstraat 18 2000 Antwerpen

2. Data van bezichtiging

De liefhebbers kunnen de goederen en kunstvoorwerpen bezichtigen op het adres Verlatstraat 18 te 2000 Antwerpen op donderdag 13 juni vrijdag 14 juni zaterdag 15 juni zondag 16 juni en maandag 17 juni telkens van 10 tot 18u

3. Data van afhaling

Op afspraak en na ontvangst van betaling vanaf maandag 24 juni t.e.m. vrijdag 5 juli, tussen 9-12u en 13-17u en op zaterdag 29 juni tussen 10 en 13u.

4. Kosten

Bieden in de zaal = 25%

Kooporder = 25%

Telefonisch bieden = 25%

Bieden via online platform (live.bernaerts.eu, Drouot of Invaluable) = 28%

Timed Online veiling = 30%

Aftersale = 30%

€2/ lot administratieve kost

5. Telefonische biedingen

Geen telefonische biedingen onder € 500

BERNAERTS AUCTIONEERS BV

Verlatstraat 20, 2000 Antwerp T +32 (0)3 248 19 21 www.bernaerts.be - info@bernaerts.be

Veiling / Vente

CLASSIC . PART 1

Dinsdag / mardi

18 juni / juin

14 u / h

Loten / Lots 1-225

CLASSIC . PART 2

Woensdag / mercredi

19 juni / juin

14 u / h

Loten / Lots 300-511

Expo: 13 - 17 juni / juin

10 - 18 u / h

Expertise: Christophe Bernaerts & Elise Boutsen

Deurwaarderskantoor / Huissiers de justice: Jan Weyns-Birgit De Troij (WDT bv)

© SABAM / Digital photo, layout & prepress: © Studio Bernaerts 2024

ILL cover/ couverture: lots 382, 395

CLASSIC. PART 1

Loten/ lots 1-225

Detail/ détail lot 17

ANONIEM / ANONYME XIX

Drieluik met het leven van Christus en de Passietaferelen. Christus aan het kruis (middenpaneel), Hof van Olijven, De Besnijdenis, De Geseling en Christus op de Koude Steen. Olie op paneel. Gerestaureerd. Triptyque représentant la vie du Christ et scènes de la Passion. Le Christ en croix (panneau central), le jardin des Oliviers, la circoncision, la flagellation et le Christ sur la pierre froide. Huile sur panneau. Restauré.

41 x 27.5 cm (middenpaneel/ panneau central)

44 x 13 cm (x2)

49.5 x 37 x 6 cm (dicht/ fermé) (€ 1200-1500)

2*

BARTHOLOMÄUS BRUYN I (1493-1555)

toe te schrijven aan/à attribuer à Portret van een man met bontkraag en boek in de hand, 1544. Olie op paneel. Bovenaan centraal gedateerd. Gemonteerd in houten kader binnenin afgewerkt met olijfgroen fluweel, achter glas.

Portrait d'un homme avec un col en fourrure et un livre à la main, 1544. Huile sur panneau. Daté en haut au centre. Monté dans un cadre en bois avec finition intérieure en velours vert olive, derrière un verre protecteur.

32 x 23 cm (47.5 x 38 x 6.5 cm) (€ 6000-8000)

De wijze waarop deze man is geportretteerd, kenmerkt het genre van het portret in Keulen tijdens het tweede kwart van de 16de eeuw. De naturalistische weergave van het gelaat, de kledij met eerder te kleine hoofdtooi en de keuze voor bovenaan afgerond paneel situeren dit portret van een ongeïdentificeerde man in het atelier van Bartholomäus Bruyn I. De hoge kwaliteit in de weergave van het gezicht maken een toeschrijving aan de meester zelf niet onwaarschijnlijk, al is ditzelfde niveau niet aan te treffen in de weergave van de handen. Mogelijk deed hij hiervoor beroep op medewerkers in zijn atelier, waarin ook zijn twee zonen werkzaam waren.

Zijn religieuze schilderijen, alsook zijn portretten, vertonen een grote invloed van Joos van Cleve (ca. 1485/901540/41), die net als Bartholomäus een leerling was in het atelier van Jan Joest (ca. 1450/60-1519). Bartholomäus Bruyn was één van de voornaamste portretschilders van het welvarende Keulen, daarnaast was hij in 1518 en 1521 lid van de stadsraad (Rat der Vierundvierzig), en later raadsheer (Ratsherrn) in 1549 en 1553.

Mogelijk bestaat er een pendant van de echtgenote van deze man met zwarte baret. Vele van Bartholomäus Bruyns' opdrachtgevers waren voorname echtparen die een dubbelportret als diptiek lieten vervaardigen. Zo werden recent in de collectie van het Mauritshuis Elisabeth Bellinghausen (ca. 1518- ca. 1577) en haar verloofde Jakob Omphalius (1500-1567) herenigd na meer dan 100 jaar van elkaar gescheiden te zijn.¹

La manière dont cet homme est représenté est typique de l'art du portrait à Cologne dans le deuxième quart du 16ème siècle. La tenue vestimentaire situe cet homme non identifié dans l'entourage de Bartholomäus Bruyn I, l'un des principaux portraitistes de cette prospère cité allemande. Les peintures religieuses de Bruyn, tout comme ses portraits, sont fortement influencées par Joos van Cleve (ca. 1485/90-1540/41), qui, comme Bartholomäus, fut l'élève de Jan Joest à Wesel (ca. 1450/60-1519). Les fonds colorés stériles aux couleurs vives, l'attention portée aux détails et le rendu naturaliste du visage témoignent d'une grande interaction entre les Pays-Bas et les villes allemandes voisines. Bartholomäus Bruyn devait diriger un atelier productif dans lequel travaillaient également ses deux fils. Outre son activité de peintre, il a également été membre du conseil municipal (Rat der Vierundvierzig) en 1518 et 1521, et plus tard dans sa vie, il a été conseiller (Ratsherrn) en 1549 et 1553. Il existe peut-être un pendant de la femme de cet homme au béret noir. De nombreux clients de Bartholomäus Bruyn étaient des couples distingués qui ont fait réaliser des doubles portraits sous forme de diptyques. Dans la collection du Mauritshuis, par exemple, Elisabeth Bellinghausen (v. 1518- v. 1577) et son fiancé Jakob Omphalius (1500-1567) ont été récemment réunis après avoir été séparés pendant plus de 100 ans.¹

Lit.: 1. https://www.codart.nl/acquisitions/mauritshuis-acquiresportrait-of-jakob-omphalius-by-batholomaus-bruyn/, geraadpleegd op 7.5.2024.

Le

MAÎTRE

ET

Ca. 1535-1540. Huile

83 x 112.5 cm (99 x 128.5 cm) (€ 12000-15000)

3* MEESTER VAN PAULUS EN BARNABAS Kruisdraging. Ca. 1535-1540. Olie op paneel. DE PAUL BARNABAS Portement de Croix. sur panneau.

De noodnaam ‘Meester van Paulus en Barnabas’ duidt op een groep schilderijen die reeds door verscheidene kunsthistorici aan eenzelfde anonieme meester werd toegeschreven. F. Winkler linkte deze anonieme groep aan een paneel met de voorstelling van de Heilige Paulus en Barnabas te Lystra in de collectie van het Museum voor Schone Kunsten (inv. 4315) in Boedapest. De anonieme schilder werd eerder al - vermoedelijk foutief - geïdentificeerd als Jan van Hemessen (ca. 1500-1556/57), Jan van Amstel (ca. 1500-ca. 1540), de jonge Pieter Aertsen (1508-1575) en Jan Mandijn (ca. 1500-ca. 1560).¹ De toeschrijving aan Jan van Hemessen was voor de hand liggend omdat de anonieme schilder in meerdere van diens grote composities de kleinere staffage figuren verzorgde. Zo zijn er stilistisch gelijkende figuren aan te treffen in de achtergrond van Van Hemessens bordeelscene in de collectie van de Staatliche Kunsthalle Karlsruhe (inv. 152), boven in de hemel op een groots drieluik met het Laatste Oordeel in de Sint-Jacobskerk in Antwerpen (cf. RKDimages nr. 216196) en in een drieluik met de Heilige Sebastiaen in de collectie van het Petit Palais in Parijs (cf. RKDimages nr. 55521).

We weten echter dat Jan van Hemessen beroep deed op verschillende medewerkers voor het invullen van zijn achtergronden waaronder ook de Brunswick Monogrammist (act. 1525-1545).² Dit verklaart mogelijk waarom Sotheby’s deze Kruisdraging toeschreef aan de Brunswick Monogrammist wanneer ze het op de markt brachten in 1993 (Londen, 8.12.1993, lot 51).

Daarnaast wordt in de literatuur nauwelijks vermeld dat naast de composities van Jan van Hemessen, de Meester van Paulus en Barnabas ook de staffage figuren verzorgde in enkele landschappen van Herri met de Bles (act. 1533-1566) waaronder het landschap met koning David en Bathseba in het Isabella Stewart Gardner Museum (inv. P25W40) in Boston.³

De maniëristische staffage figuren van de Meester van Paulus en Barnabas worden gekenmerkt door spitsige gezichten met diepe oogkassen, smalle enkels met uitgesproken hielen, uitgesproken handgebaren met smalle vingers en wapperende zwierige kledij in een eerder warm kleurenpalet.

Deze Kruisdraging geschilderd op paneel is een nieuwe toevoeging aan de kleine groep schilderijen waarin de figuren van de Meester van Paulus en Barnabas op de voorgrond treden. Naast het reeds vermelde schilderij in Boedapest, bezit het KMSKB een werk met de De genezing van de lamme van Kapernaüm (inv. 12065). Een al even indrukwekkende architecturale setting – die vermoedelijk door een andere hand werd toegevoegd - is terug te vinden op een paneel met voorstelling van het Feest van Ahasuerus dat op 22 oktober 2019 werd geveild bij Dorotheum (lot 150). Tot slot bezitten eveneens de Hermitage in Sint-Petersburg, The National Gallery in Washington, de Staatliche Kunstsammlungen in Kassel, het Bonnefanten Museum in Maastricht, het Descalzas Reales en de BNP Paribas Fortis bank eigenhandig werk van de Meester van Paulus en Barnabas.

Deze kleine groep schilderijen heeft nog niet al zijn geheimen prijsgegeven. Zowel de identiteit van de intrigerende anonieme schilder, als zijn interessante artistieke netwerk biedt stof tot verder onderzoek.

Wij danken Jean-Pierre De Bruyne voor zijn bevestiging van de toeschrijving op basis van hoge resolutie foto's.

1. Jean-Pierre De Bruyn, De Meester van Paulus en Barnabas (Jan Mandijn ?) en een vroeg werk van Pieter Aertsen, in: ‘Rubens and his world’, Antwerpen 1985, p. 17-29.

2. Deze anonieme kunstenaar wordt door sommige kunsthistorici geïdentificeerd als Jan van Amstel, cf. Matthias Ubl, Der Braunschweiger Monogrammist. Wegbereiter der niederländischen Genremalerei vor Bruegel, Rijksmuseum (Michael Imhof), 2014.

3. Zie Jacques Toussaint (ed.), Autour de Henri Bles, Société Archéologique de Namur, 2000, cat. nr. 4, 9, 10 en 20.

4. Voor een illustratie van deze werken zie op cit. De Bruyn, 1985 en Ana Diéguez Rodríguez, ‘Una crucifixión del Maestro de Pablo y Barnabás en las Descalzas Reales’ in Reales sitios. Vol. 51, 2014, nr. 199, p. 76- 80.

Le nom 'Maître de Paul et Barnabé' fait référence à un groupe de peintures déjà attribuées par plusieurs historiens de l'art au même maître anonyme. F. Winkler a relié ce groupe anonyme à un panneau représentant saints Paul et Barnabé à Lystre dans la collection du Musée des Beaux-Arts (inv. 4315) de Budapest. Le peintre anonyme avait déjà été identifié - probablement à tort - comme Jan van Hemessen (vers 1500-1556/57), Jan van Amstel (ca. 1500-ca. 1540), le jeune Pieter Aertsen (1508-1575) et Jan Mandijn (ca. 1500-ca. 1560).¹ L'attribution à Jan van Hemessen était évidente parce que le peintre anonyme a pris soin des petites figures de staffage dans plusieurs de ses grandes compositions. On trouve par exemple des figures stylistiquement similaires à l'arrière-plan de la scène de bordel de Van Hemessen dans la collection de la Staatliche Kunsthalle Karlsruhe (inv. 152), au sommet du ciel sur un grand triptyque représentant le Jugement dernier dans l'église Saint-Jacques à Anvers (cf. RKD images no. 216196 et dans un triptyque représentant saint Sébastien dans la collection du Petit Palais à Paris (cf. RKDimages no. 55521).

Nous savons cependant que Jan van Hemessen a fait appel à plusieurs collaborateurs pour compléter ses fonds, dont le Monogrammiste de Brunswick (act. 1525-1545).² Cela explique peut-être pourquoi Sotheby's a attribué ce tableau au Monogrammiste de Brunswick lors de sa mise sur le marché en 1993 (Londres, 8.12.1993, lot 51). En outre, la littérature ne mentionne guère qu'outre les compositions de Jan van Hemessen, le Maître de Paul et Barnabé a également fourni les figures de certains paysages d'Henri Bles (act. 1533-1566), y compris le paysage avec le roi David et Bethsabée au Isabella Stewart Gardner Museum (inv. P25W40) à Boston.³

Les figures maniéristes du Maître de Paul et Barnabé se caractérisent par des visages pointus aux orbites profondes, des chevilles étroites aux talons prononcés, des gestes de main prononcés aux doigts étroits et des vêtements pimpants dans une palette de couleurs plutôt chaudes.

Ce Portement de Croix peint sur panneau vient s'ajouter au petit groupe de tableaux du maître de Paul et Barnabé dans lesquels les figures sont au premier plan. Outre le tableau de Budapest déjà mentionné, la KMSKB possède une œuvre avec le La guérison du paralytique de Capharnaüm (inv. 12065). Un cadre architectural tout aussi impressionnantvraisemblablement ajouté par une autre main - se trouve sur un panneau représentant le Festin d'Assuérus vendu aux enchères le 22 octobre 2019 chez Dorotheum (lot 150). Enfin, l'Ermitage de Saint-Pétersbourg, la National Gallery de Washington, les Staatliche Kunstsammlungen de Kassel, le Bonnefanten Museum de Maastricht, la banque Descalzas Reales et BNP Paribas Fortis possèdent également des œuvres du Maître de Paul et Barnabé.

Ce petit groupe de peintures n'a pas encore livré tous ses secrets. L'identité de l'intrigant peintre anonyme, ainsi que son intéressant réseau artistique, fournissent matière à de nouvelles recherches.

Nous remercions Jean-Pierre De Bruyne d'avoir confirmé l'attribution sur la base de photos à haute résolution.

Detail/ détail lot 3

4*

MAERTEN DE VOS (1532-1603) omgeving/entourage

De kruisiging op Golgota, Longinus doorboort de zijde van Christus.

Tweede kwart 16de eeuw. Olie op paneel.

Le coup de Lance.

Deuxième quart du 16ème siècle. Huile sur panneau. 83 x 113 cm (103.5 x 133 cm) (€ 6000-8000)

De compositie van dit 16de-eeuwse schilderij gaat hoogstwaarschijnlijk terug op een tekening van Maerten de Vos in de collectie van het Städel Museum (inv. 2744). Gezien het schilderij spiegelbeeldig is aan de tekening, zou men vermoeden dat het blad heeft gediend als ontwerp voor een gravure die als voorbeeld werd gebruikt voor het schilderij. Zulk een prent is tot op heden niet gekend. Wel kunnen we er vanuit gaan dat het een succesvolle compositie was gezien er nog andere varianten van bestaan zoals een schilderij, eveneens toegeschreven aan de omgeving van Maerten de Vos, verkocht bij Christie's in Londen (18.12.1987, lot 208). Daarnaast bevinden er zich eveneens varianten in de Sint-Elisabeth kerk in Mons (cf. BALaT nr. 10052898) en in het Museum Hof van Busleyden (inv. S0194) die beide - mogelijk foutief - worden toegeschreven aan Michiel Coxie I (1492-1592). Met expertise van Prof. dr. Carl Van de Velde (Nationaal Centrum voor de Plastische Kunsten van de 16de en 17de eeuw), d.d. 23.2.1993 die het schilderij eveneens toeschrijft aan een kunstenaar in de omgeving van Maerten de Vos.

La composition de ce tableau du 16ème siècle remonte très probablement à un dessin de Maerten de Vos conservé dans la collection du Städel Museum (inv. 2744). Étant donné que la peinture est l'image miroir du dessin, on peut supposer que la feuille a servi de modèle pour une gravure utilisée comme exemple pour la version peinte. Aucune gravure de ce type n'est connue à ce jour. On peut toutefois supposer qu'il s'agissait d'une composition réussie, car il existe d'autres variantes, comme un tableau, également attribué à Maerten de Vos, vendu chez Christie's à Londres (18.12.1987, lot 208). En outre, l'église Sainte-Elisabeth de Mons (cf. BALaT no. 10052898) et le musée de Busleyden (inv. S0194 ; cf. BALaT no. 140769) présentent également des variantes, toutes deux attribuées - peut-être à tort - à Michiel Coxie I (1492-1592).

Avec document d'expertise du professeur Carl Van de Velde (Centre national des arts plastiques des 16ème et 17ème siècles), daté du 23.2.1993, qui attribue également le tableau à un artiste proche de Maerten de Vos.

5*

ANONIEM / ANONYME XVI Venetië/ Venise

Intrede van Christus in Jeruzalem. Tweede helft 16de eeuw. Olie op doek. Fraai vergulde kader (licht beschadigd).

'Entrée du Christ à Jérusalem. Deuxième moitié du 16ème siècle. Huile sur toile. Beau cadre doré (légèrement abîmé).

84 x 101.5 cm (105 x 121 x 10 cm) (€ 6000-8000)

De heldere kleuren in de kledij, contrasterend met de donkere lucht waarin er zich enkele lichtstralen rond Christus bevinden, situeren dit schilderij in de regio van Venetië. Mogelijk circuleerde deze anonieme meester in de omgeving van Tintoretto (15181594) die een gelijkaardige benadering hanteerde voor de landschappen in de achtergrond van zijn religieuze taferelen. Een treffend voorbeeld hiervan is het doek met Adam en Eva (inv. 48) als Kaïn en Abel (inv. 41) in de collectie van de Gallerie dell' Accademia di Venezia.

Les couleurs vives des vêtements, qui contrastent avec le ciel sombre dans lequel on distingue quelques rayons de lumière autour du Christ, situent ce tableau dans la région de Venise. Il est possible que ce maître anonyme ait circulé dans l'entourage du Tintoret (1518-1594) qui utilisait une approche similaire pour les paysages à l'arrière-plan de ses scènes religieuses. Un exemple frappant est la toile représentant Adam et Ève (inv. 48) ainsi que Caïn et Abel (inv. 41) dans la collection de la Gallerie dell' Accademia di Venezia.

ANONIEM / ANONYME 1/2 XVI

Schenkersfamilie met de Emmaüsgangers en de Wederopstanding in de achtergrond.

Zuidelijke Nederlanden. Ca. 1550. Olie op paneel.

Famille de donateurs avec les disciples d'Emmaüs et la Résurrection à l'arrière-plan. Flandres, ca. 1550. Huile sur panneau.

88 x 106 cm

111 x 129 cm (€ 1500-2000)

ANONIEM / ANONYME XVII

Zuidelijke Nederlanden/ Pays-Bas Méridionaux

Het Laatste Oordeel. Olie op doek. Op verso annotatie 'Num °42'.

Le Jugement dernier. Huile sur toile.

Au revers annotation 'Num °42'.

98 x 75 cm (113 x 90 cm) (€ 2000-3000)

8 GERARD SEGHERS (1591-1651) genre/genre

Christus op de Koude Steen. Olie op koper.

Le Christ sur la Pierre Froide. Huile sur cuivre.

31 x 23 cm (51 x 42.5 cm) (€ 600-800)

PIETER MEULENER (1602-1654) toe te schrijven aan/à attribuer à Cavaleriegevecht. Olie op paneel (geparketteerd). Met op verso het Antwerpse keurmerk van de burcht en handjes.

Combat de cavalerie. Huile sur panneau (parquetté). Avec au revers les marques de la ville d'Anvers, la forteresse et les mains.

36.5 x 46.5 cm (57.5 x 71.5 cm) (€ 1500-2000)

Herkomst/ Provenance:

Privé-verzameling/ Collection privée, Parijs/ Paris

Galerie Devaux, Brusse/ Bruxelles, 29.1.1997

Privé-verzameling, Heverlee / Collection privée Heverlee

10*

SEBASTIAAN VRANCX (1573-1647) naar/d'après

Gevecht tussen de heer van Breauté en Gerrit Abrahamsz. Lekkerbeetje op de Vughterheide. Ca. 1630. Olie op (geparketteerd) paneel.

Combat entre le seigneur de Bréauté et Gerrit Abrahamsz. Lekkerbeetje sur Vughterheide. Ca. 1630.

Huile sur panneau (parqueté).

160 x 125 cm (202 x 160 cm) (€ 10000-15000)

Detail/ détail lot 10

Hier wordt een slag uit de Tachtigjarige Oorlog voorgesteld. Gerard Abrahamsz. (1560-1600), bijgenaamd Lekkerbeetje, diende aanvankelijk onder prins Maurits van Oranje (1567-1625), maar liep over naar Spaanse zijde. Op 5 februari 1600 sneuvelde hij op de Vughterheide, nabij 's-Hertogenbosch, als leider van een vendel van tweeëntwintig kurassiers, in een duel met evenveel Nederlandse tegenstanders, aangevoerd door de Fransman Charles de Bréauté. Het uitgebeelde tafereel toont het gevecht. Lekkerbeetje ligt linksonder, dodelijk getroffen door een pistoolschot van De Bréauté. Op de achtergrond zien we links de stad Den Bosch en rechts Vught en een molen. Er bestaan verschillende varianten van dit schilderij waaronder een exemplaar in de collectie van het KMSKB (inv. 2568) en het Groeningemuseum (inv. 0000.GRO1364.I). De meeste schilderijen in deze groep worden toegeschreven aan een navolger van Sebastiaen Vrancx. Waar dit prototype van Vrancx zich op dit moment bevindt, is niet geweten. Wel weten we dat hij dit tafereel met zekerheid geschilderd heeft, omdat de prentmaker Joannes van Doetechum II naar het schilderij van Sebastiaan Vranckx in 1631 een grote gravure maakte met het opschrift 'Sebastiaen Vranx Inventor' (cf. een afdruk in de collectie van het Rijksmuseum, inv. RP-P-OB-76.973).

Il s'agit d'une bataille de la guerre de Quatre-vingts ans. Gerard Abrahamsz (1560-1600), surnommé Lekkerbeetje, a d'abord servi sous les ordres du prince Maurice d'Orange (1567-1625), mais est ensuite passé du côté espagnol. Le 5 février 1600, il est tué à Vughterheide, près de 'sHertogenbosch, à la tête d'une escouade de vingt-deux cuirassiers, lors d'un duel avec autant d'adversaires néerlandais, menés par le Français Charles de Bréauté. La scène représentée montre le combat. Lekkerbeetje gît en bas à gauche, mortellement touché par un coup de pistolet de De Bréauté. À l'arrière-plan, on aperçoit la ville de Den Bosch à gauche et Vught et un moulin à vent à droite. Il existe plusieurs variantes de ce tableau, dont une copie dans la collection du KMSKB (inv. 2568) et du Musée Groeninge (inv. 0000.GRO1364.I). La plupart des peintures de ce groupe sont attribuées à un disciple de Sebastiaen Vrancx. On ne sait pas où se trouve actuellement le prototype. Nous savons cependant avec certitude qu'il a peint cette scène, car le graveur Joannes van Doetechum II a réalisé en 1631 une grande gravure d'après le tableau de Sebastiaan Vranckx avec l'inscription 'Sebastiaen Vrancx Inventor' (cf. une gravure dans la collection du Rijksmuseum, inv. RP-P-OB-76.973).

11*

DIRCK HENDRICKSZ CENTEN (c.1542-1618) omgeving/entourage

Maria met Kind en engelen in interieur. Olie op doek.

La Vierge à l'Enfant et anges dans un intérieur.

Huile sur toile.

97 x 72 cm (128 x 104.5 cm) (€ 4000-5000)

Dit huiselijke tafereel, waarbij de engelen mee de zorgende taken voor het Christuskind opnemen, is eerder een zeldzame iconografie in de 16de eeuw. Vaker worden ze musicerend rondom Maria met kind afgebeeld. Eén engel dekt de wieg op, terwijl een andere een doek opwarmt bij het haardvuur. Via een doorkijk in de achtergrond geeft de kunstenaar een zicht op één van de ploegende boeren op een binnenhof. In 1993 bracht Christie's in Rome een gelijkaardig tafereel op de markt dat werd toegeschreven aan Dirck Hendricksz Centen (Rome, 30.11.1993, lot 277). In dit schilderij voegt Centen een Heilige Anna toe alsook een extra figuur in de deuropening links achteraan. Een andere variant van dezelfde compositie, met een toeschrijving aan het atelier van Maerten de Vos (1531-1603), ging op 22 juni 2023 bij Aguttes onder de hamer (lot 11). Tenslotte is er nog een derde - weliswaar spiegelbeeldige - variant terug te vinden die door een Spaans veilinghuis werd toegeschreven aan een anonieme meester van de Spaanse school. Het bestaan van verschillende varianten van dezelfde compositie, waaronder ook één spiegelbeeldig aan de rest, doet vermoeden dat er een bekend prototype bestond, mogelijk ook in prentvorm. Het meubilair en de architectuur situeren het prototype vermoedelijk in de Zuidelijke Nederlanden. Dit geldt eveneens voor de anonieme schilder, die Dirck Henricksz Centen weet te evenaren in de delicate weergave van de Heilige Maria en daarbij één van de meer geslaagde interpretaties schilderde van deze gekende compositie.

Cette scène domestique, dans laquelle les anges aident à prendre soin de l'Enfant Jésus, est une iconographie assez rare au 16ème siècle. Le plus souvent, ils sont représentés en train de faire de la musique autour de la Vierge à l'Enfant. Un ange couvre le berceau, tandis qu'un autre réchauffe un linge près de la cheminée. Par une ouverture à l'arrièreplan, l'artiste offre une vue sur un des paysans qui labourent dans une cour. En 1993, Christie's à Rome a présenté aux enchêres une scène similaire attribuée à Dirck Hendricksz Centen (Rome, 30.11.1993, lot 277). Dans ce tableau, Centen ajoute une sainte Anne ainsi qu'un personnage supplémentaire dans l'embrasure de la porte au fond à gauche. Une autre variante de la même composition, attribuée à l'atelier de Maerten de Vos (1531-1603), est passée sous le marteau à Aguttes le 22 juin 2023 (lot 11). Enfin, on trouve une troisième variante - mais en image miroir - attribuée par une maison de vente espagnole à un maître anonyme de l'école espagnole. L'existence de plusieurs variantes d'une même composition, dont une en image miroir des autres, suggère l'existence d'un prototype connu, peut-être aussi sous forme d'estampe. Le mobilier et l'architecture situent probablement le prototype dans les Pays-Bas méridionaux. Cela vaut également pour le peintre anonyme, qui a réussi à égaler Dirck Henricksz Centen dans le rendu délicat de la Sainte Marie, peignant ainsi l'une des interprétations les plus réussies de cette composition connue.

12*

ADRIAEN VAN UTRECHT (1599-1652)

De haan en de parel, 1649. Olie op doek. Linksboven gesigneerd en gedateerd 'Adriaan Van utrecht / fecit Anno 1649'.

Le coq et la perle, 1649. Huile sur toile. Signée et datée en haut à gauche 'Adriaan Van utrecht / fecit Anno 1649'.

85 x 112 cm (104 x 132.5 cm) (€ 20000-25000)

Detail/ détail lot 12

Adriaen van Utrecht is één van de bekendste wild- en dierenschilders van de 17de eeuw. Als één van de meest getalenteerde epigonen van Frans Snijders (1579-1657) laat hij het genre floreren in de regio van Antwerpen en ver daarbuiten. Hij schildert fruit-, bloemen- en vanitasstillevens, guirlandes, markt- en pronkstillevens en taferelen van voornamelijk gedomesticeerde vogels in de context van een boerderij. Dit ‘subgenre’ van levend pluimvee op het neerhof zal later door de Noord-Nederlandse schilder Melchior d'Hondecoeter (ca. 1636-1695) tot een waar hoogtepunt gebracht worden. Wat deze Hollandse meester echter niet meepikt van zijn voorganger, is het narratieve element dat Van Utrecht steevast in zijn vogeltaferelen verwerkt.

Op het doek zien we centraal een grote witte haan- vermoedelijk een Vlaamse Braekel-, omringd door kippen en kuikens. Naast zijn klauw ligt een gouden hanger bezet met een grote edelsteen en onderaan afgewerkt met een parel. Een kip inspecteert het juweel van nabij. Adriaen van Utrecht alludeert hier naar een eeuwenoude fabel van de ‘Haan en de parel’ toegeschreven aan de Griekse dichter Aesopus (ca. 620 v.o.t. – ca. 560 v.o.t.) die wordt beschouwd als de grondlegger van de fabel. Het korte verhaal luidt als volgt:

"Een haan liep eens op en neer over het erf tussen de kippen toen hij plotseling iets zag glinsteren tussen het stro. “Ho! ho!” zei hij, “dat is voor mij,” en wroette het al snel onder het stro vandaan. Wat bleek het te zijn, slechts een parel die door een toeval was verloren in de tuin? “Je mag dan een schat zijn,” zei Meester Haan, “voor de mensen die je waarderen, maar voor mij heb ik liever één enkele gerstkorrel dan een bek vol met parels.”'(eigen vertaling uit het Engels, gebaseerd op Joseph Jacobs, ‘The Fables of Aesop’, Houston, 1992).

De moraal die hieruit kan afgeleid worden, is dat wijsheid voor rijkdom komt. Alleen diegene die de kennis heeft om iets waardevols te waarderen, heeft er baat bij. Dergelijke fabels vergezeld door emblematische illustraties waren enorm populair in de 17de eeuw. Velen gingen aan de slag met Aesopus’ fabels waaronder Marcus Geeraerts (ca. 1520-ca. 1590) en Eduard de Dene (1505-1576) met hun geïllustreerde ‘De warachtighe fabulen der dieren’, gepubliceerd in 1567. Dezelfde illustraties gebruikte Joost van Vondel (1587-1679) ook voor zijn ‘Vorsteliicke warande der dieren’ uit 1617. De kans is groot dat Adriaen van Utrecht zich door één van deze twee publicaties liet inspireren om dit boerderijtafereel te verrijken met een intellectuele gelaagdheid.

Een uitzonderlijk dikke laag vernis daarentegen, is iets wat de kunstenaar niet had voorzien. Hieraan is het eerder donkere karakter van het schilderij te wijten dat ongetwijfeld als een verborgen parel zijn sprankel weer zal prijsgeven na reiniging.

Adriaen van Utrecht est un des peintres de gibier et d'animaux les plus connus du 17ème siècle. L'un des plus talentueux épigones de Frans Snijders (1579-1657), il a permis au genre de s'épanouir dans la région d'Anvers et bien au-delà. Il peint des natures mortes de fruits, de fleurs, des vanités, des guirlandes, des natures mortes de marché et d'exposition, ainsi que des scènes d'oiseaux principalement domestiqués dans le contexte d'une ferme. Ce 'sous-genre' de la volaille vivante dans une cour sera plus tard poussé à son paroxysme par le peintre néerlandais du Nord Melchior d'Hondecoeter (ca. 1636-1695). Ce que ce maître hollandais ne retient pas de son prédécesseur, c'est l'élément narratif que Van Utrecht incorpore invariablement dans ses scènes d'oiseaux.

Au centre de la toile, nous voyons un grand coq blancprobablement un Braekel flamand - entouré de poules et de poussins. À côté de sa griffe se trouve un pendentif en or serti d'une grosse pierre précieuse et terminé en bas par une perle. Une poule examine attentivement le bijou. Adriaen van Utrecht fait ici allusion à une ancienne fable du 'coq et de la perle' attribuée au poète grec Esope (ca. 620 av. n.è - ca. 560 av. n.è.), considéré comme le fondateur de la fable. La nouvelle se lit comme suit:

'un jour, un coq se promenait dans la cour parmi les poules lorsqu'il aperçut soudain quelque chose qui scintillait dans la paille. 'Ho ! ho !" dit-il, 'c'est pour moi', et il s'empressa de l'extraire de sous la paille. Ce n'était qu'une perle perdue par hasard dans le jardin: 'Tu es peut-être un trésor, dit Maître Coq, pour ceux qui t'apprécient, mais pour moi, je préfère un simple grain d'orge à un bec plein de perles' (traduction de l'anglais, d'après Joseph Jacobs, 'The Fables of Aesop', Houston, 1992).

La morale que l'on peut en tirer est que la sagesse passe avant la richesse. Seuls ceux qui ont les connaissances nécessaires pour apprécier quelque chose de précieux en profitent. De telles fables, accompagnées d'illustrations emblématiques, étaient extrêmement populaires au 17ème siècle. Nombreux sont ceux qui ont repris les fables d'Esope, comme Marcus Geeraerts (v. 1520-v. 1590) et Eduard de Dene (1505-1576) avec leur ouvrage illustré 'De warachtighe fabulen der dieren', publié en 1567. Les mêmes illustrations ont également été utilisées par Joost van Vondel (1587-1679) pour son 'Vorsteliicke warande der dieren' de 1617. Il est probable qu'Adriaen van Utrecht se soit inspiré de l'une de ces deux publications pour enrichir cette scène de ferme d'une couche intellectuelle.

En revanche, l'artiste n'avait pas prévu une couche de vernis exceptionnellement épaisse. C'est ce qui explique le caractère plutôt sombre de la peinture, qui révélera sans doute son éclat comme une perle cachée après le nettoyage.

ADRIAEN BOOGAERT (1587-1631)

toe te schrijven aan/à attribuer à Keukenstuk met in de achtergrond de maaltijd te Emmaüs, ca. 1620.

Olie op doek.

Scène de cuisine avec le repas à Emmaüs à l'arrière-plan, ca. 1620.

Huile sur toile.

126 x 169 cm (157 x 200 x 8.5 cm) (€ 12000-15000)

In 2012 schreef Fred G. Meijer dit schilderij toe aan de schilder Adriaen Boogaert. Zo werd het eveneens opgenomen in de databank van RKDimages (nr. 243320). Het gekende oeuvre van Adriaen Boogaert is echter zeer zeldzaam. Een gesigneerd vogelstilleven werd in 1998 bij Christie's verkocht (Londen, 16.12.1998, lot 133) wat als referentiepunt kan dienen voor de toeschrijving van dit kleurrijke keukenstuk. Adriaen Boogaert werd geboren in Noorwegen en verhuisde vermoedelijk in 1593 met zijn vader naar Nederland waar hij in Amsterdam woonde. Wanneer zijn vrouw in 1628 overleed, blijkt hij al in het buitenland te vertoeven. Zo was hij volgens Horst Gerson in dienst bij de keurvorst van Mainz.¹ Hij verzorgde onder andere in 161922 de zijpanelen van het hoogaltaar van de Dom te Münster met taferelen uit het leven van de apostel Paulus (cf. RKDimages nr. 284895). Boogaert combineert het weelderige keukenstuk van een jonge meid, die het gevogelte aan het spit rijgt, voor een tafel gevuld met rundvlees, kreeft en verscheidene groenten met de Emmaüsmaaltijd in een contrasterende, uiterst sobere setting.

Dit opvallend discreet aanbrengen van bijbelse motieven, was het geschikte instrument om het ondeugdelijke van wereldse geneugten en belangen te spiegelen met een christelijk moraliserend perspectief. Zowel het gesigneerde vogelstilleven, als de Paulus zijpanelen in Münster, getuigen van het feit dat Boogaert thuis was in beide genres: het stilleven en de grootste religieuze taferelen. In dit schilderij combineert hij de twee op een opvallend moderne, compositorisch uitgepuurde manier.

En 2012, Fred G. Meijer a attribué ce tableau au peintre Adriaen Boogaert. Il a donc été repris dans la base de données de RKDimages (no. 243320). L'œuvre connue d'Adriaen Boogaert est cependant très rare. Une nature morte avec oiseau signée a été vendue chez Christie's en 1998 (Londres, 16.12.1998, lot 133) et peut servir de référence pour l'attribution de cette scène de cuisine colorée. Adriaen Boogaert est né en Norvège et s'est probablement installé avec son père aux Pays-Bas en 1593, où il a vécu à Amsterdam. À la mort de sa femme en 1628, il semble qu'il soit déjà parti à l'étranger. Selon Horst Gerson, il était par exemple au service du prince-électeur de Mayence.¹ En 1619-22, il a notamment orné les panneaux latéraux du maître-autel de la cathédrale de Münster de scènes de la vie de l'apôtre Paul (cf. RKDimages no 284895). Boogaert combine la scène de cuisine d'une jeune servante enfilant de la volaille sur une broche devant une table remplie de bœuf, de homard et de plusieurs légumes avec le repas d'Emmaüs dans un arrière-plan plutôt stérile.

Cette application remarquablement discrète de motifs bibliques était l'outil approprié pour refléter le vice des plaisirs et des intérêts mondains dans une perspective moralisatrice chrétienne. Tant la nature morte à l'oiseau signée que les panneaux latéraux de la vie de l'apôtre Paul à Münster attestent que Boogaert était à l'aise dans les deux genres: la nature morte et les plus grandes scènes religieuses. Dans ce tableau, il combine les deux dans une composition moderne et épurée.

1. Horst Gerson, "Ausbreitung und Nachwirkung der holländischen Malerei des 17. Jahrhunderts", Amsterdam, 1983, p. p. 267, 475.

13*
Detail/ détail lot 13

14*

FRANS FRANCKEN II (1581-1642) atelier/atelier

De Aanbidding van het kind Jezus door engelen en Maria, omgeven door een bloemenguirlande.

Antwerpen, ca. 1620-1640. Olie op paneel.

L'Adoration de l'Enfant Jésus par des anges et la Sainte Vierge, entourés d'une guirlande de fleurs.

Anvers, ca. 1620-1640. Huile sur panneau.

60 x 47 cm (80 x 66 cm)

(€ 3000-4000)

Herkomst/ Provenance:

Privé-verzameling/ Collection privée Wezembeek-Oppem

15*

De Annunciatie omgeven door een bloemenguirlande.

Verso gemerkt met het Antwerpse keurmerk (burcht met handjes) en een ongeïdentificeerd merk 'A'.

L'Annonciation entourée d'une guirlande de fleurs.

Revers incisé de la marque de la ville d'Anvers et d'une marque non identifiée 'A'.

64 x 48 cm (82 x 65.5 cm)

(€ 3000-4000)

Herkomst/ Provenance: Privé-verzameling/ Collection

privée Wezembeek-Oppem 15 14

16*

ANONIEM / ANONYME 1/2 XVII ANTWERPEN/ ANVERS

De ontmoeting van David en Abigaïl, die hem mondkost voor zijn leger brengt (1 Samuel 25:23).

Olie op doek.

La rencontre de David et d'Abigaïl, qui lui apporte de la nourriture pour son armée (1 Samuel 25:23).

Huile sur toile.

136 x 199 cm (152 x 215 cm) (€ 6000-8000)

Herkomst/ Provenance:

Van Herck, Antwerpen/ Anvers, als/ sous le nom de Gerard Seghers (1591-1651)

De anonieme kunstenaar kan gesitueerd worden in de omgeving van Peter Paul Rubens (1577-1640). Deze grote compositie ontleent namelijk veel elementen uit Rubens' gelijknamige werk in het Detroit Institute of Art (inv. 89.63). Dit schilderij werd eveneens in prent uitgebracht door Adriaen Lommelin (1618/22-1673/75). Dankzij deze gravure kon de compositie wijd verspreid geraken.

L'artiste anonyme peut être situé dans le voisinage de Peter Paul Rubens (1577-1640). En effet, cette grande composition emprunte de nombreux éléments à l'œuvre éponyme de Rubens conservée au Detroit Institute of Art (inv. 89.63). Cette peinture a également été publiée en gravure par Adriaen Lommelin (1618/22-1673/75). Cette gravure a permis une large diffusion de la composition.

Lit.: Corpus Rubenianum Ludwig Burchard , vol.3 (1989), p. 134-136, nr. 41a.

PIETER MOLENAER (1602-1654)

Landschap met overval op reizigers. Olie op doek.

Attaque de convoi.

Huile sur toile.

99 x 165 cm (€ 3000-4000)

18*

ABRAHAM GOVAERTS (1589-1626)

Karren, wandelaars en kuddes voor een dorp. Ca. 1615-1620. Olie op paneel.

Charrettes, promeneurs et troupeaux devant un village. Ca. 1615-1620. Huile sur panneau.

52.7 x 82.5 cm (69 x 100 cm) (€ 15000-20000)

Herkomst/ Provenance:

Londen, Sir Charles Clore e.a. Christie's, 10.12.1982, lot 32

Sotheby's, 10.12.2002, lot 362

Galerij/ Galerie Gismondi, Parijs/ Paris, ca. 2003

Gallery Pintelon, Aalst/ Alost, 11.6.2006

Privé-verzameling/ Collection privée Heverlee

Certificaat en expertise-verslag/ Certificat et rapport d'expertise: Robert Pintelon, 11.2.2006

Lit.:

Ursula Härting & Kathleen Borms, 'Abraham Govaerts. Der Waldmaler (1589-1626)', 2003, cat. nr. 86.

Abraham Govaerts' oeuvre geldt als een hoogtepunt binnen het subgenre van het boslandschap. Zijn sferische, donkere bossen dienen als coulissen voor een velerlei aan figuren die door de beste staffage schilders van Antwerpen tussen zijn bomen werden gepenseeld. Govaerts werkte samen met onder andere Hendrick van Balen (15751632), Frans Francken II (1581-1642), Hans Jordaens III (ca.1595-1643), Louis de Caulery etc.

Ursula Härting en Kathleen Borms schrijven dat de bruisende activiteit in het dorp eerder een ongewoon onderwerp in Govaerts' oeuvre. De transparantie in de verf die overeenkomt met de rest van het landschap en de schildersstijl doen vermoeden dat Govaerts zelf de figuren in dit landschap toevoegde.

Op basis van vergelijking met gedateerde schilderijen waarin gelijkaardige figuren zijn terug te vinden kan dit schilderij omstreeks 1615-1620 gedateerd worden. Härting en Borms vermelden dat er zich mogelijks een signatuur onder de kader bevindt. Helaas blijkt dit niet het geval te zijn.

Toch bestaat er dankzij de delicate transparantie in de kleurrijke wolkenpartijen, het detail in de boombladeren en het vernuft waarmee de gewrongen boomstronken zijn geschilderd, geen twijfel over de hand van de meester.

L'œuvre d'Abraham Govaerts est considérée comme un point culminant dans le genre du paysage forestier. Ses forêts sombres et sphériques servent de toile de fond à une multitude de personnages peints parmi les arbres par les meilleurs peintres d'atelier d'Anvers. Govaerts a notamment collaboré avec Hendrick van Balen (15751632), Frans Francken II (1581-1642), Hans Jordaens III (c.1595-1643), Louis de Caulery, etc. Ursula Härting et Kathleen Borms écrivent que l'animation villageoise est un sujet plutôt inhabituel dans son oeuvre. La transparence de la peinture, qui correspond au reste du paysage, et le style du peintre suggèrent que Govaerts a lui-même ajouté les personnages.

Se basant sur une comparaison avec des tableaux datés dans lesquels on trouve des figures similaires, cette peinture peut être datée vers 1615-1620.

Härting et Borms mentionnent qu'il pourrait y avoir une signature sous le cadre. Malheureusement, cela ne semble pas être le cas.

Néanmoins, grâce à la délicate transparence des nuages colorés, aux détails des feuilles d'arbres et à l'ingéniosité avec laquelle les troncs d'arbres tordus sont peints, il n'y a aucun doute sur l'authenticité de cette oeuvre.

Detail/ détail lot 18

Marmerfragment van portaalboog met voorstelling van putto bij wijnrank. Vermoedelijk Romaanse periode. Fragment de voussure en marbre figurant un putto près d'une vigne. Probablement époque romane. 47 x 38 x 32 cm (€ 400-500)

Herkomst/ Provenance: Verzameling/ Collection Hendrik Elias

Vrouwelijke heilige. Frankrijk. Vermoedelijk 15de eeuw. Kalksteen. Op houten basis. Sainte femme. France. Probablement 15ème siècle.

Pierre calcaire. Base en bois. 77 x 34 x 21 cm (€ 1000-1500)

Twee architecturale antropomorfe elementen. Zandsteen.

1. Kapiteel met vrouwenhoofd (29 x 23 x 17 cm)

2. Hoofd van een bebaarde man (19 x 24 x 13.5 cm)

Deux chapiteaux anthropomorphes. Grès.

1. Tête de femme (29 x 23 x 17 cm)

2. Tête d'homme barbu (19 x 24 x 13.5 cm) (€ 400-500)

22*

Mechels reliëf in albast met voorstelling van de kroning van Maria. Ca. 1600. Kader met papier-maché. Albâtre de Malines figurant le couronnement de Marie. Ca. 1600. Cadre avec papier-mâché. 13.5 x 10 cm (€ 800-1200)

Christus op de Koude Steen. Vermoedelijk Spanje. 16de eeuw. Hout. Originele polychromie. Le Christ sur la Pierre Froide. Probablement Espagne. 16ème siècle. Bois. Polychromie d'origine.

H.: 37 cm (€ 500-600)

ARTUS II QUELLINUS (1625-1700) navolger/suiveur

Christus aan het Kruis. Buxushout. Met opschrift op achterzijde'Artus Quelinus fecit Antverpia 1702'. Vergulde, 19de-eeuwse kader bezet met goudleder met een aapje te midden van planten. Topje linker middenvinger ontbreekt.

Le Christ en croix. Buis. Avec inscription au revers 'Artus Quelinus fecit Antverpia 1702'. Cadre doré de 19ième siècle en cuir doré avec un singe au milieu de plantes. Manque le majeur supérieur gauche.

H.: 58 cm (80 x 49 cm (kader/ cadre) (€ 1500-2000)

Herkomst/ Provenance: Onze-Lieve-vrouwe Jezuïetencollege, Antwerpen/ Anvers

Private verzameling/ Collection privée, Brasschaat

25*

JAN FRANS BOECKSTUYNS (ca. 1650-1734)

Christuskind als Salvator Mundi, staand op schedel. En console. Mechelen. Tweede helft 17de eeuw. Fragment van biechtstoel.

L'Enfant Jésus, Salvator Mundi, debout sur un crâne. Et sa console. Malines. Deuxième moitié du 17ème siècle. Fragment de confessionnal. H.: 73 cm (H. sokkel: 40 cm) (€ 5000-6000)

Herkomst/ Provenance: Mechelen/ Malines, Sint-Pieter-en-Pauluskerk/ église Saint Pierre-et-Paul Walem, O-L-V van Bijstandkerk/ église Notre Dame d'église assistante Coll. Frans Xavier Maeremans (7.12.1873- 10.10.1940)

Privé-verzameling/ Collection privée

Lit.:

'Inventaire d'objets d'art conservés dans les établissements publics de la Province d'Anvers'. Waelhem blad nr. 482.

'Inventaris der Kunstvoorwerpen in de Openbare gestichten bewaard - Provincie Antwerpen', Waelhem blad 1310, 8ste boekdeel.

'Inventaris der Kunstvoorwerpen in de Openbare gestichten bewaard - Provincie Antwerpen, Bezoek aan St. pieter en Paulus kerk te Mechelen'.

Mozes en de brandende struik. Ca. 1700. Palmhout. Moïse et le buissant ardent. Ca. 1700. Bois de palmier. H.: 19 cm (€ 200-300)

Apostel. 17de / 18de eeuw. Notelaar. Apôtre. 17ème / 18ème siècle. Noyer. H.: 32.5 cm (€ 150-200)

Heilige Hiëronymus. Spanje of Portugal. Tweede helft 17de eeuw. Notelaar. Originele polychromie. Op achtkantige voet. Saint Jérôme. Espagne ou Portugal. Deuxième moitié du 17ème siècle. Noyer. Polychromie d'origine. Base octogonale. 90 x 33 x 27 cm (€ 800-1200)

Madonna met kind. Hout, gepolychromeerd. Linkervoet Jezuskind ontbreekt. La Vierge à l'Enfant Jésus. Bois polychromé. Manque le pied gauche de l'Enfant Jésus. H.: 90 cm (€ 300-400)

Detail/ détail lot 22

Zegenende Christus. Vlaanderen. 18de eeuw. Tabernakeldeur. Verguld en gepolychromeerd hout. Le Christ bénissant. Flandres. 18ème siècle. Porte de tabernacle. Bois doré et polychromé.

48 x 27 x 4 cm (€ 300-400)

Putto. Ca. 1700.

Hout. Lichtgroen beschilderd. Putto. Ca. 1700.

Bois. Peint en vert clair.

48 x 30 x 22 cm (€ 200-300)

Christus aan het kruis. 18de eeuw. Ivoor. Kruis in notelaar, deels verguld. Vingers beschadigd. CITES-attest nr. 2023/BE02256/CE voor commerciële activiteiten binnen de Europese Unie. Le Christ à la Croix. 18ème siècle. Ivoire. Croix en noyer, en partie doré. Doigts abîmés. Certificat CITES n° 2023/BE02256/CE.

31 x 22 cm (75 x 33.5 cm) (€ 800-1200)

Heilige Michiel. Hout, deels verguld en gepolychromeerd. Slijtage. Rechtervleugel duivel en speer ontbreken.

Saint Michel. Bois, en partie doré et polychromé. Traces d'usure. Manque l'aile droite du diable et la lance.

H.: 164 cm (€ 600-800)

Christus aan het kruis. Vermoedelijk Brussel, 18de eeuw. Wit geglazuurd aardewerk. Gemonteerd op houten kruis bekleed met rood fluweel (slijtage).

Le Christ en croix. Probablement Bruxelles, 18ème siècle. Faïence à glaçure blanche. Monté sur une croix en bois recouverte de velours rouge (usures).

44 x 23 cm (54 x 30 cm (kruis/ croix) (€ 500-800)

35 MARIA FAYDHERBE (1587-1633)

navolger/suiveur

Maria met Jezuskind. Antwerpen of Mechelen, begin 18de eeuw. Terracotta. La Vierge à l'Enfant Jésus. Anvers ou Malines, début du 18ème siècle. Terre cuite.

H.: 46 cm (€ 1800-2500)

EGIDIUS GOYERS (1796-1847)

toe te schrijven aan/à attribuer à Heilige Marcus. Antwerpen, begin 19de eeuw. Terracotta. Met restauraties. Vermoedelijk het model voor de sculptuur in de Sint-Sulpitius en Dionysuskerk van Diest. Saint Marc. Anvers, début du 19ème siècle. Terre cuite. Restaurations. Probablement modèle pour la sculpture se trouvant à l'église Saint-Sulpice et Dionysos de Diest.

H.: 43.5 cm (€ 800-1200)

Console met engelkopjes en rozen. Midden 18de eeuw. Terracotta. Gemonteerd op een houten paneel. Console avec têtes d'anges et roses. Milieu du 18ème siècle. Terre cuite. Montée sur un panneau de bois.

H.: 25.5 cm (30 x 27 x 15 cm) (€ 500-800)

38*

Heilige Macarius van Zheltovodsk, stichter Drie-Eenheid-klooster nabij Novgorod. Noord-Rusland, midden 17de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Certificaat: Prof. Dr. E. Voordeckers, Gent, 18.5.1979, R.793.506 Enkelvoudige kovceg, tegen kromtrekking beschermd door twee wiggen, schrijlings en in zwaluwstaartverband in de rug ingewerkt, resten van gessolaag, versterkt met linnen, nagelsporen duidend op opgenagelde (verdwenen) basma en dito oklad.

Saint Macaire de Zheltovodsk, fondateur du monastère de la Trinité près de Novgorod. Nord de la Russie, milieu du 17ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Certificat: Prof. Dr. E. Voordeckers, Gand, 18.5.1979, R.793.506 Simple kovceg, protégé de déformation par deux calles insérées. Traces de la couche de gesso, renforcée de lin, traces de clous indiquant une basma (disparue) et oklad. 32.2 x 27 cm (€ 1500-2000)

39*

'S. Prepodobnyj Nil Stolbenskij'.

Heilige Stolbenskij, stichter van het Nilovklooster op het eiland Stolobny. Rusland. Ca. 1800. Ikoon. Tempera op paneel. Certificaat: Prof. Dr. E. Voordeckers, Gent, 11.5.1978, R. 782.148 Zeldzaam. Geen kovceg, tegen kromtrekking beschermd door twee wiggen, in kop en voet ingewerkt, nagelsporen wijzen op vroegere metalen bekleding.

'S. Prepodobnyj Nil Stolbenskij'. Le moine H. Nil Stolbensky, fondateur du monastère de l'île de Stolben, près du nord du lac Seliger. Russie. Ca. 1800. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Certificat: Prof Dr E. Voordeckers, Gand, 11.5.1978, R. 782.148 Rare. Pas de kovceg, protégé de déformation par deux cales, incrusté dans la tête et le pied, des marques de clous indiquent une basma (disparue).

32.5 x 26 cm (€ 1500-2000)

40*

Maria Egyptica met vita. Rusland. 18de eeuw ? Ikoon. Tempera op paneel. Basma en aureool in gedreven koperblik. Geen kovceg. Tegen kromtrekking paneel beschermd door twee wiggen ingewerkt in kop en voet. Iconen met Maria van Egypte als hoofdthema zijn zeldzaam omdat ze meestal samen met verschillende heiligen werd afgebeeld. Ze is een atypische figuur: zondares, prostituee die na inkeer zich als heremiet terugtrekt in de woestijn. Het levensverhaal van Maria van Egypte werd in 634 beschreven door Sophronius, Syriër en bisschop van Jeruzalem. Deze geschriften werden later vertaald naar het latijn door Paulus, diaken van Napels. Maria van Egypte wordt nog steeds vereerd, vooral in de regio rond de Middellandse Zee. Maria Egyptica avec vita. Russie. Probablement 18ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Basma et auréole en cuivre repoussé. Pas de kovceg. Protégé de déformation par deux cales encastrées dans la tête et le pied. 31 x 26 cm (€ 600-800)

41*

Pokrov van de Moeder Gods ('Solnocnaja'). Rusland, laat 18de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Certificaat: Prof. Dr. E. Voordeckers, Gent, 16.6.1970, R.781.845 De Moeder Gods wordt voorgesteld ten voeten uit en frontaal, beide handen gevouwen in de oud-christelijke orante-houding, met over haar armen het witte mapherion, de hoofdsluier die als reliek in de Blachernenkerk van Constantinopel (Istanbul) werd bewaard. Deze voorstelling is de kern van de Russische Pokrov-ikonen waarop tegelijk de bescherming van de Moeder Gods over de stad en een mirakel verricht t.v.v. de Byzantijnse dichter Romanos Nelodos in herinnering gebracht worden. Deze ikoon is rechtstreeks van een Pokrov-ikoon afgeleid. Enkelvoudige kovceg, tegen kromtrekking beschermd door twee wiggen, schrijlings en in zwaluwstaartverband in de rug van het paneel ingewerkt. Pokrov de la Mère de Dieu ('Solnocnaja'). Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Certificat: Prof. Dr. E. Voordeckers, Gand, 16.6.1970, R.781.845 La Mère de Dieu est représentée en pied et de face, les deux mains croisées dans la posture orante de l'ancien christianisme, avec sur les bras le mapherion blanc, le voile de tête conservé comme relique dans l'église Blachernen de Contantinople (Istanbul). Cette représentation est au cœur des icônes russes de Pokrov, qui évoquent à la fois la protection de la Mère de Dieu sur la ville et un miracle accompli en l'honneur du poète byzantin Romanos Nelodos. Cette icône est directement dérivée d'une icône Pokrov. Un seul kovceg, protégé de déformation par deux cales insérées. 31.1 x 26.1 cm (€ 1200-1500)

42*

Heilige Varlaam, stichter van het Khutyn-klooster nabij Novgorod. Rusland. 18de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Certificaat: Prof Dr. E. Voordeckers, 5.8.1977, R.771.061 Geen kovceg, tegen kromtrekking beschermd door twee wiggen, schrijlings

en in zwaluwstaartverband in de rug van het paneel ingewerkt.

Saint Varlaam, fondateur du monastère de Khutyn près de Novgorod. Russie. 18ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau.

Certificat: Prof Dr E. Voordeckers, 5.8.1977, R.771.061 Aucun kovceg, protégé de déformation par deux cales insérées.

28 x 22 cm (€ 1500-2000)

43*

Heiligen Sossima en Savvati. Rusland. 17de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Dubbele kovceg, Twee wiggen tegen kromtrekking paneel verdwenen. Nagelsporen wijzen op (verdwenen) basma.

Saints Sossima et Savvati. Russie. 17ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Double kovceg, deux cales contre déformation disparues. Traces de clous indiquent une basma (disparue).

32 x 28.5 cm (€ 1000-1500)

44*

Heiligen Sossima en Savvati. NoordRusland, laat 17de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Certificaat: Prof. Dr. E. Voordeckers, 27.10.1977, R. 771.117.

Op een met linnen versterkte gessolaag geschilderd, met dubbele kovceg, tegen uitdroging beschermd door opgenageld doek en tegen kromwerking van paneel door twee wiggen, schrijlings en in zwaluwstaartverband in de rug ingewerkt.

Saints Sossima et Savvati. Nord de la Russie, 17ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Certificat: Prof. Dr E. Voordeckers, 27.10.1977, R. 771.117 . Peint sur une couche de gesso renforcée de lin, avec double kovceg, protégé du dessèchement par une toile rivetée et de déformation par deux cales insérées.

32 x 26.3 cm (€ 1500-2000)

45*

Heiligen Boris en Gleb. Rusland. Midden 18de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Certificaat: Prof. Dr. E. Voordeckers, Gent, 29.6.1978, R.781.916.

Enkelvoudige kovceg, tegen kromtrekking beschermd door twee wiggen, schrijlings en in zwaluwstaartverband in rug van het paneel ingewerkt en door een centrale wig van rechts naar links in het midden van paneel ingewerkt.

Saints Boris et Gleb. Russie. Milieu du 18ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Certificat: Prof Dr E. Voordeckers, Gand, 29.6.1978, R.781.916.

Un seul kovceg, protégé de déformation par deux cales insérées et une troisième au centre.

33 x 27.3 cm (€ 1200-1500)

46*

Heilige Maksim de Griek ('Prepodobnyj Maksim Grek'). Moskou. Drievuldigheidsklooster Zagorsk. Begin 17de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Certificaat: Prof. De. E. Voordekkers, Gent, 8.6.1977, R. 770.926. Saint Maksim le Grec (1470-1556). Moscou, monastère de la Trinité de Zagorsk, début du 17ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Certificat: Prof. Dr. E. Voordekkers, Gand, 8.6.1977 R. 770.926. Bords relevés et plats recouverts d'un 'basma' en étain cuivré martelé. Manque l'auréole clouée.

35.4 x 28.3 cm (€ 10000-12000)

Karakteristieke en zeldzame voorstelling van deze heilige (1470-1556) door de frontale buste-vorm, de indringende ogen, de platte monnikenmuts op het hoofd, de zeer brede lange baard, de schrijfveer in de rechterhand en een geopend boek in de

linker met de aanhef van één van zijn traktaten. Boven het hoofd verschijnen de drie engelen van de Philoxenie van Abraham (Gen. XVIII), symbool van de triniteit. Waarschijnlijk geen kovceg en tegen kromtrekking beschermd door twee wiggen, in de dikte van het paneel in kop en voet ingewerkt. Rug is met linnen bekleed en dankt daaraan goede toestand. Opstaande en platte randen bedekt met een basma in gehamerd koperblik. Opgenagelde aureool verdwenen.

Représentation caractéristique et rare de ce saint en raison de la forme frontale du buste, des yeux pénétrants, du chapeau plat de moine sur la tête, de la longue barbe très large, de la plume dans la main droite et d'un livre ouvert dans la main gauche avec la dédicace d'un de ses traités. Au-dessus de la tête apparaissent les trois anges de la Philoxenia d'Abraham (Gen. XVIII), symbole de la trinité. 46

47*

Heilige Nikolaas. Rusland. 19de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Overschilderingen. Enkelvoudige kovceg, tegen kromtrekking beschermd door twee (verdwenen) wiggen.

Saint Nicolas. Russie. 19ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Retouches. Kovceg unique, protégé de déformation par deux cales (disparues).

31 x 26.5 cm (€ 200-300)

48*

Heilige Maria Egyptica. Rusland. Laat 19de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Geen kovceg, tegen kromtrekking beschermd door twee (verdwenen) wiggen.

Sainte Maria Egyptica. Russie. Fin du 19ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Pas de kovceg, protégé de déformation par deux cales (disparues).

29 x 23 cm (€ 150-200)

Uitgebreide Deësis. Rusland. Ca. 1800. Ikoon. Tempera op paneel. Dubbele kovceg. Geen wiggen tegen kromtrekking paneel aanwezig. Deesis étendue. Russie. Ca. 1800. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Double kovceg. Pas de cales.

31.5 x 28.5 cm (€ 600-800)

50*

Uitgebreide Deisis. Rusland. Ca. 1800. Ikoon. Tempera en bladgoud op paneel. Gerestaureerde overlangse barst. Certificaat: M. Caremans, Schilde, 22.9.1991. Enkelvoudige kovceg. Wiggen tegen kromtrekking paneel verdwenen. Deesis étendue. Russie. Ca. 1800. Icône. Détrempe à l'oeuf et feuille d'or sur panneau. Fente longitudinale restaurée. Certificat: M. Caremans, Schilde, 22.9.1991.Simple kovceg. Les cales contre déformation disparues.

31.5 x 26.6 cm (€ 300-400)

51*

Uitgebreide Deesis. Rusland. Palek school. 18de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Dubbele kovceg. Deesis étendue. Russie. École de Palek. 18ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Double kovceg. 31 x 26 cm (€ 600-800)

Herkomst & certificaat/ Provenance et certificat: G. Burmensky, Antwerpen/ Anvers, 10.7.1976

52*

Mandylion. Rusland. 19de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Geen kovceg, tegen kromwerking beschermd door twee wiggen schrijlings en in zwaluwstaartverbinding ingewerkt. Gerestaureerde overlangse barst. Overschilderingen. Mandylion. Russie. 19ème siècle. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Sans kovceg, protégé de déformation par deux cales insérées. Fente longitudinale restaurée. Retouches. 53.5 x 45 cm (€ 800-1000)

53*

Heilige martelaar Theodoros Stratilates. Rusland. Vroeg 19de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Oklad in gedreven en gestempeld koperblik. Overschilderingen. Geen kovceg. Tegen kromtrekking paneel beschermd door twee wiggen in kop en voet ingewerkt. Saint martyr Theodoros Stratilates. Russie. Début du 19ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Oklad en cuivre repoussé. Repeints. Pas de kovceg. Protégé de déformation par deux cales encastrées dans la tête et le pied.

30.5 x 26 cm (€ 600-800)

54*

Heilige Joris. Rusland. 17de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Dubbele kovceg.

Saint Georges. Russie. 17ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Double kovceg.

31 x 27 cm (€ 800-1000)

55*

Heilige Demetrios. Rusland. Midden 17de eeuw. Deel rechterpartij Deisisrij ikonostase. Ikoon. Tempera op paneel.

Certificaat: Prof. Dr. E. Voordeckers, Gent, 21.12.1970, R.783.063.

Enkelvoudige kovceg, tegen kromtrekking beschermd door twee nu verdwenen wiggen.

Saint Dimitri. Russie. Milieu du 17ème siècle. Partie du côté droit d'une deesis d'iconostase. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Certificat: E. Voordeckers, Gand, 21.12.1970, R.783.063. Kovceg unique, protégé de déformation par deux cales aujourd'hui disparues.

67 x 28 cm (€ 5000-6000)

56*

Johannes de Voorloper ('Svjatyj Ioann Bogoslov'). Noord Rusland. 17de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Certificaat: Prof. Dr. E. Voordeckers, Gent, 4.11.1981, R.815.835. Basma in gedreven koperblik. Enkelvoudige kovceg, tegen kromtrekking beschermd door twee wiggen (één verdwenen) schrijlings en in zwaluwstaartverband in de rug van paneel ingewerkt.

Saint Jean le Précurseur. Russie, début ou première moitié du 17ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Certificat: Prof. Dr. E. Voordeckers, Gand, 4.11.1981, R.815.835. Simple kovceg, protégé de déformation par deux cales (une disparue) insérées.

32.7 x 26.6 cm (€ 800-1000)

57*

Heilige Nikolaas Mozaisk. Rusland. Ca. 1700. Ikoon. Tempera op paneel. Overschilderingen. Enkelvoudige kovceg, tegen kromtrekking beschermd door twee wiggen schrijlings en in zwaluwstaartverbinding ingewerkt. Saint Nicolas Mozaisk. Russie. Ca. 1700. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Retouches. Kovceg simple, protégé de déformation par deux cales insérées.

31 x 27 cm (€ 500-600)

58*

Kazanskaja. Rusland. Midden 18de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Certificaat: Dr. E. Vandamme, KMSK Antwerpen, 25.4.1995. Enkelvoudige kovceg, tegen kromtrekking beschermd door twee wiggen ingewerkt in kop en voet.

Kazanskaya. Russie. Milieu du 18ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Certificat: Dr E. Vandamme, KMSK Anvers, 25.4.1995. Kovceg simple, protégé de déformation par deux cales encastrées dans la tête et le pied.

31 x 25.9 cm (€ 300-400)

59*

Vladimirskaja. Rusland. 18de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Enkelvoudige kovceg, tegen kromtrekking beschermd door twee (verdwenen) wiggen.

Vladimirskaya. Russie. 18ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Un seul kovceg, protégé de déformation par deux cales (disparues).

32 x 27 cm (€ 400-500)

60*

Nieuw-Testamentische Triniteit. Rusland. 19de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Trinité du Nouveau Testament. Russie. 19ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau.

62 x 52 cm (€ 1200-1500)

Detail lot 61

61*

Moeder Gods van het Brandend niet Brandend Braambos met vita. Ikoon. Tempera op paneel. Mère de Dieu du buisson ardent non ardent avec vita. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau.

62.9 x 54.2 cm (€ 1500-2000)

Herkomst en certificaat/ Provenance et certificat: Verz. G. Burmensky, Antwerpen/ Anvers, s.d. Prof. Dr. E. Voordeckers, Eikon, R.771.014

Expo:

Centrum voor kunst & cultuur, St.-Pietersabdij, Gent/ Gand, 10.6.15.8.1978, cat.nr. 328

Deze ikoon stelt het Brandend niet-verbrandend Braambos voor, een thema gewijd aan de verheerlijking van de Moeder Gods. De compositie bestaat uit een combinatie van ster en bloem. De ster wordt gevormd door twee elkaar kruisende ruiten, een groene en een rode. Op de rode punten van de ster staan de symbolen van de vier evangelisten: engelen met symbolen van de Moeder Gods in de hand staan op de punten van de groene ster en op de acht bloembladen tussen de sterpunten. In het hart van ster en bloem, omgeven door cherubijnen, is de Moeder Gods afgebeeld, met het Kind op de linkerarm en met de rechterarm een ladder omklemmend, allusie op het visioen van de hemelsladder van Jakob.

In het midden beneden ontspruiten ster en bloem aan de scène van de Boom van Jesse, terwijl in het midden bovenaan de Nieuw-Testamentische Triniteit is voorgesteld, omgeven door engelen en Deïsisfiguren. In de linker bovenhoek staat het visioen van het Brandend Braambos van Abraham, dat zijn naam heeft gegeven aan deze ikoon; boven rechts staat het visioen van Isaïas, wiens mond door een seraph met gloeiende kool wordt gereinigd; beneden links staat het visioen van Ezechiël van de gesloten tempelpoort, en beneden rechts het visioen van de hemelsladder van Jacob. Enkelvoudige kovceg. Tegen kromtrekking van het hout beschermd door twee wiggen, over de volle breedte en in zwaluwstaartverband in de rug van paneel ingewerkt.

Cette icône représente le Buisson ardent non ardent, un thème consacré à la glorification de la Mère de Dieu. La composition consiste en une combinaison d'étoile et de fleur. L'étoile est formée de deux panneaux qui se croisent, l'un vert et l'autre rouge. Sur les pointes rouges de l'étoile figurent les symboles des quatre évangélistes: des anges portant des symboles de la Mère de Dieu se trouvent sur les pointes de l'étoile verte et sur les huit pétales de la fleur entre les pointes de l'étoile. Au cœur de l'étoile et de la fleur, entourée de chérubins, la Mère de Dieu est représentée avec l'Enfant sur son bras gauche et tenant une échelle de son bras droit, allusion à la vision de Jacob de l'échelle céleste.

En bas au centre, une étoile et une fleur jaillissent de la scène de l'arbre de Jessé, tandis qu'en haut au centre, la Trinité du Nouveau Testament est représentée, entourée d'anges et de figures de la Deisis. Dans le coin supérieur gauche se trouve la vision du buisson ardent d'Abraham, qui a donné son nom à cette icône; en haut à droite se trouve la vision d'Isaïe, dont la bouche est purifiée par un séraphin au charbon ardent; en bas à gauche se trouve la vision d'Ézéchiel de la porte fermée du temple, et en bas à droite se trouve la vision de l'échelle céleste de Jacob. Kovceg simple. Protégé contre le gauchissement du bois par deux cales encastrées sur toute la largeur et assemblées en queue d'aronde au dos du panneau.

62*

Moeder Gods van het Brandende, niet verbrandende braambos met vita. Rusland. Ca. 1800. Scènes geïnspireerd op de Akathystoshymne. Ikoon. Tempera op paneel. 24 kleinere paneeltjes geïnspireerd op de Akathystoshymne met scènes uit het leven van Maria en één groter als Moeder Gods van het Teken. Enkelvoudige kovceg, tegen kromtrekking beschermd door twee wiggen schrijlings en in zwaluwstaartverband ingewerkt.

Mère de Dieu du buisson ardent non ardent avec vita. Russie. Ca 1800. Scènes inspirées de l'hymne Akathystosh. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. 24 petits panneaux inspirés de l'hymne Akathystos avec des scènes de la vie de la Vierge et un plus grand figurant la Mère de Dieu du Signe. Un seul kovceg, protégé contre le gauchissement par deux cales insérées.

35.5 x 31 cm (€ 600-800)

Moeder Gods van het Brandende, niet verbrandende braambos met iconostase. Rusland. 19de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Zilveren oklad. Kader met diverse tinten email en parelmoer. In kader achter glas.

Mère de Dieu du buisson ardent non ardent avec iconostase. Russie. 19ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Oklad en argent. Cadre serti d'émail de teintes différentes et de nacre. Dans un cadre sous verre protecteur.

31 x 26 cm (53.5 x 46.5 cm) (€ 800-1200)

Herkomst/ Provenance: Goyvaerts, Antwerpen/ Anvers, 22.6.1957

Ikoon met stauroteek. Rusland. 19de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel met op de randen heiligen-en engelenfiguren en centraal bronzen stauroteek met Christus aan het Kruis en passietaferelen.

Icône avec staurothèque. Russie. 19ème siècle. Détrempe à l'oeuf sur panneau figurant des saints et des anges sur les bords et un staurothèque au milieu en bronze avec le Christ en croix et des scènes de la Passion.

45 x 38 cm (€ 800-1000)

65* 'Feestdagen'-ikoon. Rusland. 19de eeuw. Tempera op paneel. Icône avec les jours de fête. Russie. 19ème siècle. Détrempe à l'oeuf sur panneau.

35 x 31 cm (€ 500-600)

Herkomst en certificaat/ Provenance et certificat:

G. Burmensky, Antwerpen/ Anvers, 10.7.1976

Heilige Nikolaas met vita. Rusland. Ca. 1850. Ikoon. Tempera op paneel. Enkelvoudige kovceg. Tegen kromtrekking beschermd door twee wiggen over de volle breedte en in zwaluwstaart verband in de rug van het paneel ingewerkt. Saint Nicolas avec vita. Russie. Ca 1850. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Simple kovceg. Protégé de déformation par deux cales insérées.

36 x 31.5 cm (€ 800-1000)

Herkomst & certificaat/ Provenance et certificat:

G. Burmensky, Antwerpen/ Anvers, 1.5.1983

De heiligen Petrus, Paul, Serge en Maria. Rusland. 19de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel. Certificaat: Bernaerts, Mechelen, 19.4.1977.

Les saints Pierre, Paul, Serge et la Vierge. Russie. 19ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Certificat: Bernaerts, Malines, 19.4.1977.

27 x 22.3 cm (€ 500-600)

Moeder Gods 'niet verwelkende roos' en zes heiligen. Griekenland. Ca. 1800. Ikoon. Tempera op paneel. Gerestaureerde vertikale barst. Mère de Dieu 'Rose Immarcescible' et six saints. Grèce. Ca. 1800. Icône.

Détrempe à l'oeuf sur panneau. Fissure verticale restaurée.

34.7 x 27 cm (€ 500-600)

Prof. Dr. E. Voordeckers, Eikon, R.782.957

Johannes de Voorloper met vita. Rusland. Ca. 1800. Ikoon. Tempera op paneel. Saint Jean Précurseur avec vita. Russie. Ca. 1800. Icône.

Détrempe à l'oeuf sur panneau.

45 x 39 cm (€ 500-600)

Christus Pantocrator. Rusland. Ca. 1880. Ikoon. Tempera op paneel. Oklad in zilver, gedateerd 1880. Christ Pantocrator. Russie. Ca. 1880. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Oklad en argent, deuxième titre (84 zolotnik), datée de 1880. 31 x 26.5 cm (€ 600-800)

Ikoon met drie registers. Rusland. Tweede helft 19de eeuw. Tempera op paneel. 1. Kazanskaya, Verrijzenis van Christus, H. Nikolaas 2. H. Basilius, H. bisschop, HH. Cosmas en Damianus, H. martelaar 3. H. Joris, Paraskeva en Nikita. Dubbele kovceg. Tegen kromtrekking paneel beschermd door één wig schrijlings en in zwaluwstaartverbinding aangebracht.

Icône à trois registres. Russie. Deuxième moitié du 19ème siècle. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Figurant: 1. Mère de Dieu type Kazanskaya, Résurrection du Christ, Saint-Nicolas 2. Saint Basile, Saint évêque, saints Cosme et Damien, saint martyr 3. Saints Georges, Paraskeva et Nikita. Double kovceg. Protégé de déformation par une cale en queue d'aronde.

27.4 x 24 cm (€ 300-400)

Christus het Grimmige Oog. Rusland. 17de - 18de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel.

Icône avec le Christ à l'œil sinistre. Russie. 17ème - 18ème siècle. Icône. Détrempe à l'oeuf sur panneau.

31.5 x 25.5 cm (€ 500-600)

Herkomst/ Provenance: Bernaerts, Mechelen/ Malines, 19.4.1977

73*

Graflegging. Fragment van ikoon. Rusland. 19de eeuw. Tempera op paneel.

La Mise au Tombeau. Fragment d'icône. Russie. 19ème siècle. Détrempe à l'oeuf sur panneau.

23 x 20.5 cm (€ 150-200)

Expo:

'Tentoonstelling ikonen', St. Dimpna en Gasthuismuseum Geel, 24.4-312.5.1992, cat.nr. 64

74*

Deesis met Moeder Gods troosteres en met geknielde figuur. Rusland. 19de eeuw. Ikoon. Tempera op paneel.

Deesis avec la Mère de Dieu, consolatrice et avec une figure agenouilée. Russie. 19ème siècle. Icône.

Détrempe à l'oeuf sur panneau. 35 x 30.5 cm (€ 500-600)

Detail/ détail lot 41
51 58 74 40 43 86 54 53 60 62 65 81 56 52 44 82 76 80 82 78 73 47
38 42 46 83 130 119 124 57 61 50 59 84 84 82 55 85 41 39 48 45 50

Wierookbrander op drie pootjes. China. Hoogstwaarschijnlijk Zuidelijke Song (1127-1279) - Yuan (12711368) - dynastie. 13de-/ 14de eeuw. Jizhou steengoed, donkerbruin geglazuurd, met fazantenveer-decoratie. Petit brûle-parfum ('ting') tripode. Chine. Très probablement dynastie Song méridional (1127-1279) - Yuan (1271-1368). 13ème/ 14ème siècle. Céramique Jizhou (Honan). Glaçure de ton brunâtre à plumes de faisans. H.: 10.8 cm, diam.: 9 cm (€ 300-400)

Herkomst/ Provenance: J. van Goidsenhoven, 21.2.1969

Privé-verzameling/ Collection privée, Heverlee Certificaat/ Certificat: J. Van Goidsenhoven, 21.2.1969, als 'époque Song (960-1276)'/ comme 'époque Song (960-1276)’

76*

Paar 'uilen'-kandelaars. Engeland. 19de eeuw. Ebbenhout. Paire de bougeoirs 'hibou'. Angleterre. 19ème siècle. Ebène. H.: 21 cm (€ 1200-1500)

Herkomst/ Provenance: Axel Vervoordt, 'sGravenwezel, 1.7.1994, ref. 811

CHARLES VALTON (1851-1918)

genre/genre

Panter, zich de poot likkend. Bruin gepatineerd brons. Stenen sokkel. Panthère, léchant sa patte. Fonte d'édition d'époque en bronze à patine brune. Base en pierre. 11 x 26 x 16 cm (€ 300-400)

78*

Schildertafel (zgn. Hua An). China. Vermoedelijk omgeving Suzhou. Late Ming-periode, 17de eeuw. Zhazhen-hout. Ongerestaureerd. Sporen van lak. Zhazen-hout is typisch voor het Wenyang-meubilair.

Table de peintre (dite Hua An). Chine. Probablement environs de Suzhou. Fin de l'époque Ming, 17ème siècle. Bois de Zhazhen. Non restauré. Traces de laque. Le bois de Zhazhen est typique du mobilier de Wenyang 280 x 50 x 86 cm (€ 2500-3500)

Kom. China. Hoogstwaarschijnlijk Noordelijke Song-dynastie. Longquan. 1000-1100. Beige steengoed. Olijfgroene (celadon) glazuur. Ingegrift decor van twee bladranken binnenin. Standring ongeglazuurd. Bol. Chine. Très probablement dynastie Song méridional. Longquan. 1000-1100. Grès beige. Couverte vert olive (celadon). Décor gravé de deux rinceaux. Talon non couvert. 7.5 x 18.5 cm / H.: 7 cm (€ 150-200)

Herkomst/ Provenance: J. van Goidsenhoven, s.d. Privé-verzameling/ Collection privée, Heverlee

80*

Bodhisattva. Khmer. Angkor-rijk. Zandsteen. Op sokkel. Bodhisattva. Khmer. Empire d'Angkor. Grès. Sur socle.

H.: 30 cm (H.: 10 cm (sokkel/ socle) (€ 900-1300)

81*

'Hu'-vaas. China, Han-dynastie (202 v.o.t.-220 o.t.). Rood gebakken en groen geglazuurd aardewerk. Als lamp gemonteerd. Vase 'Hu'. Chine, dynastie Han (202 av.n è - 220 de n.è). Terre cuite rouge recouverte d'émail vert. Transformé en lampadaire.

H.: 44 cm (€ 500-600)

Herkomst/ Provenance: Axel Vervoordt, 's-Gravenwezel, 27.8.1992, ref. A.516

82*

Verzameling vazen. Brons. China. Han-dynastie (202 v.o.t.-220 o.t.): 1. Balustervormige, ronde vaas, type 'Hu'. H.: 34 cm 2. Twee vazen 'Garlic bottle', type 'Sun Tau Ping'. H.: 38 cm; 36 cm 3. Vierkante, balustervormige vaas, type 'Fang'. Collection de vases. Bronze. Chine. Chine, dynastie Han (202 av.n è220 de n.è): 1. Vase rond de forme balustre, type 'Hu'. H. : 34 cm 2. Deux vases, type 'Sun Tau Ping'. H.: 38 cm; 36 cm 3. Vase carré, de forme balustre, type 'Fang'. H.: 42 cm (€ 2000-2500)

Herkomst en certificaat/ Provenance et certificat: Axel Vervoordt, 's-Gravenwezel, 21.12.1994

83*

Dodenmasker. China. Han-dynastie (202 v.o.t. - 220 o.t.). Beige jade met lichtbruine vlekken, samengeragd met bronsdraden. Op ijzeren sokkel. Maakte deel uit van een volledige lijkwade.

Masque de mort. Chine. Dynastie Han (202 av. J.-C. - 220 av. J.-C.). Jade beige avec des taches brun clair, aggloméré avec des fils de bronze. Sur une base en fer. Faisait partie d'un linceul complet.

25 x 18 cm (Tot. h.: 42.5 cm) (€ 1500-2000)

Expo:

Brussel/ Bruxelles, PsK/ Palais des BeauxArts, 'Trésors d'art chinois', april/ avril 1975, p. 98

84*

Paar wierookbranders. Japan. Bruin gepatineerd brons. Met voorstelling van figuur gezeten op koe. Paire de brûle-parfums. Japon. Bronze à patine brune. Figurant un homme sur une vache. H.: 23 cm (€ 200-300)

85*

Shakyamuni boeddha. Birma. (3de?) Ava-periode. Laat 17de - vroeg 18de eeuw. Gezeten in padmasana, rechterhand in bhumisparsamudra, linkerhand in dhyanamudra. Vervaardigd in oude laktechniek. Sporen van vergulding. Rechterhand ontbreekt. Bouddha Shakyamuni. Birmanie. Ava, troisième (?) période. Fin du 17ème siècle-début du 18ème siècle. Assis en padmasana, la main droite en bhumisparsamudra, la main gauche en dhyanamudra. Réalisé selon une vieille technique de laque. Traces de dorure. La main droite manque. H.: 110 cm (€ 2000-3000)

Herkomst en certificaat/ Provenance et certificat: Kyoto Gallery, Tony Cammaert, Brussel/ Bruxelles, 13.11.1994

De imponerende, serene en subtiel glimlachende boeddha zit in lotushouding op een geïntegreerde trapezoïdale sokkel en maakt het gebaar waarbij hij de aarde als getuige neemt (van het feit dat hij onbewogen blijft bij de verzoekingen van Mara, de duivel). De kleding valt in een eenvoudige plooi over de borst. De figuur werd uitgewerkt in drooglak, een zeer oude techniek die het mogelijk maakte sterke, maar lichte sculpturen te verwezenlijken. Hiertoe bracht men in lak gedrenkte stukken textiel aan op een ruw gemodelleerde kern die dan na verharding van het lak verwijderd werd. Naderhand werden deklagen aangebracht en werden de details uitgewerkt.

Le bouddha, imposant, serein et souriant, est assis en position lotus sur un piédestal trapézoïdal intégré et fait le geste de prendre la terre à témoin (d'être insensible aux tentations de Mara, le diable). Les vêtements tombent en un simple pli sur la poitrine. La figure a été travaillée en laque sèche, une technique très ancienne qui permet de réaliser des sculptures solides mais légères. Pour ce faire, des morceaux de tissu imbibés de laque étaient appliqués sur un noyau grossièrement modelé, qui était ensuite retiré après durcissement de la laque. Ensuite, des enduits étaient appliqués et les détails étaient peaufinés.

86*

Als lamp gemonteerde kolom in marmer.

Colonne de marbre montée en lampadaire.

H.: 70 cm (€ 200-300)

87*

Halvemaanvormige muurtafel. Italië, vermoedelijk Toscane. 17de eeuw. Notelaar.

Table d'applique en demi-lune. Italie, probablement Toscane. 17ème siècle. Noyer.

79 x 119 x 67 cm (€ 800-1000)

88*

WILLIAM GOWE FERGUSON (1632-1695)

toe te schrijven aan/à attribuer à Trompe-l'oeil van wild in nis. Olie op doek (verdoekt).

Trompe-l'oeil de gibier dans une niche. Huile sur toile (rentoilée).

58.5 x 40 cm (€ 1500-2000)

Paar 19de-eeuwse ingekaderde chromolitho's met voorstelling van jachtbuit. Met verlichting.

Paire de chromolithos encadrées du 19ème siècle figurant un trophée de chasse. Avec éclairage.

45 x 31 cm (x2) (76 x 58 cm (x2)) (€ 60-80)

MICHELANGELO (1475-1564)

naar/d'après

Lorenzo De Medici. Brons, verguld. Gieterijstempel 'F. Barbedienne. Fondeur.'.

Laurent De Medici. Fonte d'édition de la fin du 19ème siècle en bronze doré. Cachet de fonderie 'F. Barbedienne. Fondeur'

75 x 35 x 32 cm (€ 1000-1500)

Salontafel. Italië, vermoedelijk Toscane. Notelaar en smeedijzer.

Table basse. Italie, probablement Toscane. Noyer et fer forgé.

50 x 122 x 60 cm (€ 100-150)

Als lamp gemonteerde vaas. Vase monté en lampadaire. H.: 42 cm (€ 150-200)

Herkomst en certificaat/ Provenance et certificat: Axel Vervoordt, 's Gravenwezel, s.d

Muurspiegel. Engeland. William & Mary-periode. Ca. 1690. Notelaar en oesterfineer. Gebruiks-en onderhoufdsrestauraties.

Miroir. Angleterre. Epoque William & Mary. Ca. 1690. Noyer et placage d'huitre. Traces d'usage et restaurations d'entretien.

100 x 81 cm (€ 1000-1500)

Vier 18de-eeuwse optica-prenten.

Quatre vues d'optique. 18ème siècle. 31 x 40 cm (49.5 x 59 cm) (€ 200-300)

Beglaasd buffet op voet, twee deuren, één lade. Engeland. William & Mary-periode. Ca. 1690. Notenhout en oesterfineer. Gebruiks-en onderhoudsrestauraties.

Vitrine montée, deux battants, un tiroir. Angleterre. Epoque William & Mary. Ca. 1690. Noyer et placage d'huitre. Traces d'usage et restaurations d'entretien.

200 x 184 x 55 cm (€ 2000-3000)

96*

'Gateleg'-tafel. Engeland. Queen Anne-periode. Vroeg 18de eeuw. Mahonie. Eén poot gerestaureerd. Table à un pied pivotant sur chaque côté. Epoque Queen Anne. Début 18ème siècle. Acajou. Un pied restauré.

72 x 153 cm (gesloten/ fermée) 72 x 153 x 170 cm (open/ ouverte) (€ 600-800)

Herkomst en certificaat/ Provenance et certificat: Axel Vervoordt, 's Gravenwezel, 27.8.1992, ref. A.515

Wandtapijt. Zuidelijke Nederlanden. 17de eeuw. Wol en linnen. Met voorstelling van wandelaars voor kasteel.

Tapisserie. Pays-Bas méridionaux. 17ème siècle. Laine et lin. Figurant des promeneurs devant un château.

295 x 192 cm (€ 1000-1500)

Detail/ détail lot 96

Armzetel. Louis XV-periode. Notelaar. Vernieuwde bekleding. Eén poot verstevigd. Fauteuil, rembourré, garni d'une étoffe. Epoque Louis XV. Noyer. Un pied renforcé (€ 300-400)

Laag sofatafeltje. Frankrijk. 19de eeuw. Hout. Op korte gedraaide poten. In de vorm van op elkaar gestapelde boeken waarvan één als deksel fungeert. Table basse de canapé. France. 19ème siècle. Bois. Pieds tournés. En forme de livres superposés dont le premier sert de couvercle.

49 x 44 x 35 cm (€ 300-400)

Herkomst/ Provenance:

Axel Vervoordt, 's-Gravenwezel, 20.8.1993, ref. 145

Koffertje. Frankrijk. Louis XIV-periode. Ca. 1680. Houten structuur. Lederen bekleding met nagelbeslag ('cuir clouté').

Malle. France. Epoque Louis XIV. Ca. 1680. Bois recouvert de cuir clouté.

19 x 40 x 26 cm (€ 300-400)

Herkomst en certificaat/ Provenance et certificat: Axel Vervoordt, 's Gravenwezel, 20.8.1993, ref. 144

Schippertje. Haarlem. Pieter van Dordt. 18de eeuw. Messing wijzerplaat en beslag. 'Schippertje'. Pendule. Haarlem. Pieter van Dordt. 18ème siècle. Cadran en laiton. 85 x 26 x 19 cm (€ 1000-1800)

Halbank met voetensteun. Vlaanderen. Ca. 1700. Eik.

Banc de hall avec repose-pieds. Flandres. Ca. 1700. Chêne.

120 x 140 x 62 cm (€ 300-400)

103*

Tafel. Spanje. Ca. 1700. Notelaar. Twee laden in de regel. Table. Espagne. Ca. 1700. Noyer. Deux tiroirs dans la ceinture.

83 x 185 x 58 cm (€ 600-800)

Hoftafereel. Fragment wandtapijt. Brussel. Ca. 1600. Scène de cour. Fragment de tapisserie. Bruxelles. Ca. 1600.

247 x 221 cm (€ 2000-3000)

Herkomst/ Provenance: Verheijen, 's Gravenwezel, 28.10.1977

Wandtapijt. 18de eeuw. Voorstelling van een vijverlandschap met paar ooievaars voor burcht. Tapisserie. 18ème siècle. Figurant un paysage avec couple de cigognes près d'un étang devant un château

177 x 234 cm (€ 800-1000)

Vier stoelen. Engeland. George I-periode. Ca. 1730. Notelaar. Drie met steekwerk, één met stof. Afgeronde rug. Cabriole-poten. Quatre chaises. Angleterre. Epoque George I. Ca. 1730. Noyer. Trois garnies au petit-point, une garnie d'une étoffe. Dos arrondi. Pieds cabriole. (€ 1600-2400)

Herkomst/ Provenance: Axel Vervoordt, 's-Gravenwezel, 27.8.1992, ref. A.511

Hoekkabinet. Nederland. Louis XV-periode. Ca. 1750. Vier deuren. Mahoniehout. Buffet d'encoignure, deux-corps, quatre battants. Pays-Bas. Epoque Louis XV. Ca. 1750. Acajou.

247 x 114 x 70 cm (€ 600-800)

Herkomst en certificaat/ Provenance et certificat: Axel Vervoordt, 's-Gravenwezel, 27.8.1992, ref. A.521

Consoletafel. Engeland. George I/II-periode. Ca. 1730-40. Mahonie. Grijs gevlekt marmeren blad. Table d'applique, quadripode. Angleterre. Epoque George I/ II. Ca. 1730-40. Acajou. Dessus en marbre gris.

79.5 x 155 x 79 cm (€ 1500-2000)

Herkomst en certificaat/ Provenance et certificat: Axel Vervoordt, 's Gravenwezel, 27.8.1992, ref. A.524

109*

Spelende kinderen. Vlaanderen ? Firenze?

Ca. 1675-1700. Wol en zijde. Enfants jouant. Flandres ? Florence?

Ca. 1675-1700. Laine et soie.

239 x 334 cm (€ 2000-3000)

Herkomst/ Provenance: Bernard Blondeel, Antwerpen/ Anvers, 1995 Certificaat/ Certificat: Gaspard De Wit, 1995

Thema gegroeid uit de 'entre-fenêtres' van de tapijtsuite 'De Vier Jaargetijden' uit 1664 van Charles Lebrun (16191690) in opdracht van Louis XIV. Vroegste editie dateert van voor 1685. In totaal acht reëdities tussen 1664 en 1720 met tal van varianten waaronder onderhavig exemplaar: vier naakte kereltjes stoeien rond een jongen die geblinddoekt is. Een rijkelijk aangelegde tuin met fontein vormt het decor, terwijl een papegaai op een twijg een kleurrijke noot geeft. Opvallend zijn de boorden die stucwerk suggereren en heel wat perspectief aan het wandtapijt toevoegen. De linkerboord geeft de opeenvolging van een aapje in een waterbekken, een mannelijke sater die een jong meisje met ontblote borst en tulband op de schouders draagt en een figuur die doorheen het groen komt kijken. De rechterboord geeft op haar beurt een aapje in een waterbekken, een vrouwelijke sater, een knaapje die rozen lijkt te kruiden en een vliegende putto weer. Vanaf het derde kwart van de 16de eeuw komen dergelijke plastische boorden herhaaldelijk voor in Florentijnse ateliers.

Thème tiré des 'entre-fenêtres' de la suite de tapisseries de 1664 des Quatre Saisons de Charles Lebrun (1619-1690), commandée par Louis XIV. L'édition la plus ancienne date d'avant 1685. Huit éditions au total entre 1664 et 1720, avec de nombreuses variantes, dont la présente: quatre garçons nus s'ébattent autour d'un garçon aux yeux bandés. Un jardin richement aménagé avec une fontaine forme la toile de fond, tandis qu'un perroquet sur une brindille apporte une note colorée. Il convient de noter les bordures qui évoquent le stuc et ajoutent beaucoup de perspective à la tapisserie. La bordure de gauche présente successivement un singe dans un bassin d'eau, un satyre masculin portant une jeune fille torse nu et turban sur les épaules, et un personnage qui regarde. La bordure droite représente à son tour un singe dans un bassin d'eau, un satyre féminin, un garçon en traîn d'épicer des roses et un putto volant. À partir du troisième quart du 16ème siècle, de telles bordures apparaissent à plusieurs reprises dans les ateliers florentins.

Draagbaar meubeltje voor het stockeren van schoenpoets e.d. 19de eeuw. Notelaar. Meuble portatif pour ranger le cirage, etc. 19ème siècle. Noyer. (€ 60-80)

Gueridon. Restauration-periode. Mahoniehout. Grijs marmeren bovenblad. Verguld beslag. Basis op vier klauwpoten. Guéridon. Epoque Restauration. Acajou. Dessus en marbre gris. Montures dorées. Base sur quatre pieds griffes. H.: 72 cm/ diam.: 100 cm (€ 800-1200)

WENGILAUS WIEDEN (1769-1814)

‘Le zerpent. / Anglais / de 20. canon/ 1806’. Achterglasschildering. Gesigneerd 'W. Wieden'. Eglomisé. Signé 'W. Wieden'.

44.5 x 60 cm (58 x 74 cm) (€ 1000-1500)

Toiletset voor officier. Empire-periode. Met toiletbenodigdheden (in been, hout, metaal en glas), Napoleon I-insignes en miniatuuralmanak gedateerd 1816. Met o.a. scheerbekken en parfumflesjes. Drie stuks ontbreken. In originele kist in thuya wortelhout met messing beslag en rood marokijn. Coffret nécessaire de toilette d'officier. Epoque Empire. Avec nécessaires de toilette (os, bois, métal et verre), insignes de Napoléon Ier et un almanach miniature daté 1816. Comprenant cuvette et flacons à parfum. Trois pièces manquent. Dans son coffret d'origine en bois de racine de thuya avec montures en laiton et garni de maroquin rouge 10.5 x 18 x 30 cm (€ 750-1000)

Klassieke vergulde 'Leopold'-paradesabel. Begin 20ste eeuw. Kling met allegorische gravures. Inklapbare 'spiegel'. Filigraan omwikkeling 'fusee' ontbreekt. Zonder schede. Epée de parade dorée classique 'Léopold'.

Début du 20ème siècle. Lame avec gravures allégoriques. 'Miroir' pliant.

Manque l'enveloppe en filigrane. Sans fourreau. (€ 200-300)

Revolver. 20ste-eeuwse replica Amerikaanse model ca. 1850. Zes schoten. Kaliber ca. 10 mm. Gemerkt US1847, 25/199, 01987. Gepresenteerd in houten koffer, met onderhoudsgereedschap. Gegraveerde boodschap op plakket: 'this gun has been specially hand made assembled and verified for Gerard Michiels'. Oxidatieschade.

Revolver. Réplique 20ème siècle d'un modèle américain de +/- 1850. Six coups. Calibre +/- 10 mm. Estampillé US1847, 25/199, 01987. Présenté dans un coffret en bois, avec des outils d'entretien. Dédicace gravé sur la plaque: 'this gun has been specially hand made assembled and verified for Gerard Michiels'. Traces d'oxydation. L.: 41.5 cm (€ 350-550)

Halbank. Nederland. 19de eeuw.

In de stijl van Daniel Marot.

Banc de hall. Pays-Bas. 19ème siècle. Dans le style de Daniel Marot. 95 x 170 x 39 cm (€ 800-1200)

Herkomst/ Provenance: Axel Vervoordt, 's-Gravenwezel, 20.8.1993

Imposante schouwspiegel en twee muurapplieken. Laat 19de eeuw.

Glace de trumeau imposant et paire de luminaires d'applique. Fin du 19ème siècle. 263 x 163 cm (€ 1200-1500)

Herkomst en certificaat/ Provenance et certificat: Axel Vervoordt, 's-Gravenwezel, 27.6.1994, ref 802

Gueridon. Italië. Napoleon III-periode. Renaissance-stijl. Gietijzer en brons. Gueridon. Italie. Epoque Napoléon III. De style néorenaissance. Fonte et bronze. 77.5 x 39 x 39 cm (€ 200-300)

119*

Wangarmzetel met ottoman. Onderstel notelaar. Stoffen bekleding. Bergère à confessionnal avec ottoman, rembourrée, garnie d'une étoffe. Structure en noyer. (€ 150-200)

Herkomst/ Provenance: Axel Vervoordt, 's Gravenwezel, s.d.

120*

Wangarmzetel.

Onderstel notelaar. Stoffen bekleding. Bergère en confessionnal, rembourrée, garnie d'une étoffe. (€ 150-200)

Grote mand in vlechtwerk. Grand panier en osier. 72 x 75 x 57 cm (€ 150-200)

Speeltafel. Frankrijk. Régence-periode. Ca. 1720. Notelaar.

Table de jeu. France. Epoque Régence. Ca. 1720. Noyer.

69 x 66 x 66 cm (€ 500-600)

Herkomst/ Provenance: Axel Vervoordt, 's-Gravenwezel, 20.8.1993, ref. 143

Rustbed. Napoleon III-periode. Frankrijk. Ca. 1850. Balustervormige, gedraaide poten op wieltjes. Hoge rechte rug. Twee gekrulde armsteunen. Stoffen bekleding. Slijtage. Lit de repos, rembourré, garni d'une étoffe. Epoque Napoléon III. France. Ca. 1850. Pieds tournés en forme de balustre sur roulettes. Haut dossier droit. Deux accoudoirs courbés. Traces d'usage.

L.: 150 cm (€ 300-400)

Herkomst en certificaat/ Provenance et certificat: Axel Vervoordt, 's Gravenwezel, 27.8.1992

124*

Buffet, twee deuren, twee laden. Frankrijk. Louis XVIperiode. Ca. 1770. Grijs en wit beschilderd grènehout. Bijgevoegd: Paar stoelen. Grijs en wit beschilderd. Buffet, deux battants, deux tiroirs. France. Epoque Louis XVI. Ca. 1770. Bois de montagne rechampi gris et blanc. On y joint : Paire de chaises. Peintes en gris et blanc.

98 x 146 x 50 cm (€ 600-800)

Axel Vervoordt, 's Gravenwezel, s.d.

Detail/ détail lot 109

Vier armstoelen. Louis XVI-periode. Frankrijk. Ca. 1770. Notelaar. Rug, zitting en armleuningen met stof bekleed.

Quatre fauteuils, rembourrés, garnis d'une étoffe. Epoque Louis XVI. France. Ca. 1770. Noyer. (€ 1600-2000)

Herkomst en certificaat/ Provenance et certificat: Axel Vervoordt, 's Gravenwezel, 27.8.1992, ref. A.523

Hoofd van een heilige (monnik?). Spanje. 17de / 18de eeuw. Hout. Sporen van polychromie.

Tête de saint (moine ?). Espagne. 17ème/ 18ème siècle. Bois. Traces de polychromie.

H.: 33 cm (H.: 10 cm (sokkel/ socle)) (€ 400-600)

Muurconsole, één lade. Louis XVperiode. Grijs gepatineerd notelaar. Marmer-imiterend beschilderd bovenblad.

Table d'applique, un tiroir. Epoque Louis XV. Noyer patiné gris. Dessus peint imitant le marbre.

87 x 137 x 61 cm (€ 500-600)

ANONIEM / ANONYME 1/2 XIX

Engeland/ Angleterre

Samuel Broomhead Ward and his three children. Gouache op papier. Ca. 1810. Vergulde Empire kader. Etiket op verso met identificatie familie met geboorte-en sterfdata van de kinderen: 1. Samuel Broomhead Ward (1798-1866) 2. Joseph Ward (18021878) 3. Sarah Ward (1800-1875)

Samuel Broomhead Ward and his three children. Portrait de famille (Broomhead-Ward). Gouache sur papier. Daté de 1810. Cadre Empire doré.

Étiquette au revers identifiant la famille avec les dates de naissance et de décès des enfants: 1. Samuel Broomhead Ward (1798-1866) 2. Joseph Ward (1802-1878) 3. Sarah Ward (1800-1875)

32 x 22 cm (39 x 35.5 cm) (€ 200-300)

Herkomst/ Provenance: Axel Vervoordt, 's-Gravenwezel, 20.8.1993, ref. 147

ONLEESBAAR / ILLISIBLE XIX

Stilleven met bloemen en fruit op stenen entablement, 1838. Aquarel in grijstonen. Signatuur en datum links onder.

Nature morte aux fleurs et aux fruits sur un entablement en pierre, 1838. Aquarelle en tons gris. Signature et date en bas à gauche.

44 x 55 cm (61 x 72 cm) (€ 500-600)

Herkomst/ Provenance: Axel Vervoordt, 's-Gravenwezel, 27.8.1992, ref. A.519

160 211 172 202 163

130*

Samengesteld keukenensemble bestaande uit een tafel met wit marmeren blad, twee armstoelen en vier stoelen.

Ensemble de cuisine composé d'une table avec dessus en marbre blanc, de deux fauteuils et de quatre chaises. (€ 1000-1500)

Herkomst/ Provenance:

Axel Vervoordt, 's-Gravenwezel, s.d.

Paar commodes, drie laden. Louis XVI-stijl. Geloogde eik.

Paire de commodes, trois tiroirs. De style Louis XVI. Chêne blanchi. 95 x 130 x 58 cm (€ 800-1200)

Herkomst/ Provenance:

Privé-verzameling/ Collection privée Leuven/ Louvain

132 (taxidermie) Grote koedoekop (Tragelaphus strepsiceros). (taxidermie) Grande tête de koudou (Tragelaphus strepsiceros).

L.: 140 cm (€ 800-1200)

Wierookscheepje. Leuven. 1627. Zilversmid Jan Wynants (? - 1654). Rond gewelfd voetje. Deksel gegraveerd met wapenschild en opschrift op banderol '16 + merces + mea + deus + D + B + M + 27'. Zilvermerken: twee stadskeuren, jaarletter I voor 1627 en meesterteken. In de Sint-Hilariuskerk te Bierbeek wordt een wierookscheepje van Jan Wynants uit 1627-28 bewaard, met op deksel voorstelling van de lactatie van SintBernardus (cf. BALaT nr. 32307). Bateau à encens. Louvain. 1627. Maître-orfèvre Jan Wynants (? - 1654). Pied rond galbé. Couvercle gravé d'un écusson et d'une inscription sur banderole '16 + merces + mea + deus + D + B + M + 27'. Poinçons: poinçons de ville, lettre d'année I pour 1627 et poinçon du maître-orfèvre. Un petit encensoir par Jan Wynants daté de 1627-28 est conservé dans l'église Saint-Hilaire de Bierbeek, figurant la lactation de saint Bernard sur le couvercle (cf. BALaT nr. 32307).

7 x 14 cm

210 g (€ 2000-3000)

134 Staand wijwatervaatje. Brugge. 1655. Zilversmid Laurent Kerckhof. Drie voluutpootjes op bol. Gedreven decor op bakje, deksel en wandplaat van zonnebloemen, gebladerte, bloemen en Christusmonogram. Moeilijk leesbare zilvermerken: stadskeuren (gekroonde leeuwenkop, gekroonde B), jaarletter, meesterteken (K), proefsteek. Over de zilversmid Laurent Kerckhof is niet veel terug te vinden in vakliteratuur. Wel bekend is Antoon Kerckhof, maar diens meesterteken bestaat uit het monogram AJK in een cirkel. Bénitier. Bruges. 1655. Maître-orfèvre

Laurent Kerckhof. Trois pieds en volute sur sphère. Décor repoussé sur le récipient, le couvercle et la plaque de tournesols, de feuillages, de fleurs et du monogramme du Christ. Poinçons: poinçons de ville (tête de lion couronnée, B couronnée), lettre de décanat, poinçon du maître-orfèvre (K), striche. 20 x 12 x 6 cm (€ 800-1200)

142 205 211 174 196

135*

Gildebreuk Sint-Sebastiaansgilde Tielt. 1665-1821. Een gildebreuk of koningsketting wordt één jaar gedragen door een lid van een schuttersgilde na het winnen van de jaarlijkse schutterswedstrijd of koningsschieting (vogelschieting/ papegaaischieting). De Sint-Sebastiaansgilde (handboog) was één van de vier hoofdgilden naast de Sint-Jorisgilde (kruisboog), de Sint-Antoniusgilde (kolveniers) en de Sint-Michielsgilde (schermers). De volledige keten bestaat uit 14 platen op een kraag van bruin fluweel. Van boven naar onder en van links naar rechts: 1. Hartvormig, rand met noppen, gegraveerde inscripties: Engelbertus Vancalster/ bekroond monogram IMR. Zilvermerken: waarborgteken België (1832-1869) met letter I voor keurkamer Leuven, keurteken zilver 2de gehalte, meesterteken VN met twee puntjes (VLB232) voor Joannes Baptista Josephus Van Nuvel (1765-1861). 12.5 x 8.5 cm 2. Hartvormig, boord met parellijst, gegraveerde inscripties: Criakel Saelmakers Coninck van/ St. Sebastiaen Gulde tot onse/ Livevrouwe Tildt 1775. Onleesbaar merkteken. 12 x 10.7 cm 3. hartvormig, boord met parellijst, gegraveerde inscripties: Criakel Saelmakers Coninck/ van St. Sebastiaen Gulde tot/ onse Livevrouwe Tildt 1771. 12 x 10.7 cm 4. Gegraveerd decor van vogel op tak en voluten. Gegraveerde inscriptie: Claes Maese/ Coninck/ 1665. 9.5 x 7.2 cm 5. Gegraveerd decor van blazoen met molen. Gegraveerde inscriptie: Johannis Drissen/ Coninck Anno/ 1682. 9.5 x 6.7 cm 6. Gegraveerde inscriptie: Ian Schollen/ Koninck van St/ Sebastiaensgul/de: tot- Thielt/ 1756. 11 x 8 cm 7. Gegraveerde inscriptie: Servatius/Dsterdiu/ Coninck/ Van Tielt/ Anno/ 1700. Zilvermerken: stadskeur Leuven, dekanaatsletter, ongeïdentificeerd meesterteken. 9 x 6.5 cm 8. Gegraveerde inscriptie: Francies/ Bosmans/ Van Tielt/ Als Coninck/ 1687. Zilvermerken: gekroonde S (dekanaatsletter); sleutel (?, stadskeur Leuven), kroon (stadskeur Leuven?), proefsteek. 8.5 x 7 cm 9. Gegraveerde pijl en boog. Gegraveerde inscriptie: Jan Beullens/ Koninck Van Tilt/ Anno 1720. 9.7 x 7.2 cm 10. Hartvormig, boord met dubbele parellijst. Gegraveerde inscriptie: H. Coekaerts Koning/ en Hoofd-man van/ De Gulde Van St/ Sebastieaen Van/ Onze L'Vrouw/ Thielt/ 1818. 9.5 x 7.8 cm 11. Hartvormig, boord met parellijst. Gegraveerde inscriptie: Het is nu 28 Jaer,/ Dat J B Van De Gaer,/ Tot Thielt,/ is Koning van d'Guld/ van St Sebastiaen/ van 1790, tot 1818. 10.5 x 8.5 cm 12. Decor van rocailles en schubben. Gegraveerde inscriptie: P.I. Bastiaens/ Koning van onse/ Lieve Vrouw/ Gulde/ 1821. 10 x 9 cm 13. Gegraveerd decor van twee bogen in kruisvorm met pijl. Gegraveerde inscriptie: D/ Koninck/ I P/ 1717/ I. Zilvermerk: meesterteken (bij in ovaal). 9.5 x 7.7 cm 14. Halve-maanvormig, met aan ring pijl en boog. Dubbelzijdig: recto gegraveerde inscriptie: Jesper Van Bielsschem Alfbreus Tot Tieldt/ anno 1723 en verso: En Syn Huys Vrouwe Margrita Van Mys/ Voor Een Geeft.

Collier d'une guilde de Saint-Sebastien. Tielt. 1665-1821. Un collier d'une guilde est porté pendant un an par un membre après avoir remporté le concours annuel de tireurs d'élite ou le tir du roi (tir à l'oiseau / tir au perroquet). La guilde de Saint-Sébastien (arc à main) était l'une des quatre guildes principales, avec la guilde de Saint-Georges (arbalète), la guilde de Saint-Antoine (arquebusier) et la guilde de Saint-Michel (escrime). La chaîne complète se compose de 14 plaques sur un collier de velours brun. De haut en bas et de gauche à droite: 1. En forme de cœur, bordure avec clous, inscriptions gravées: Engelbertus Vancalster/ monogramme couronné IMR. Poinçons d'argent: poinçon de garantie Belgique (1832-1869) avec la lettre I pour la chambre de contrôle de Louvain, poinçon d'argent 2ème titre, poinçon de maître VN avec deux points (VLB232) pour Joannes Baptista Josephus Van Nuvel (1765-1861). 12.5 x 8.5 cm 2. En forme de cœur, bordure encadrée de perles, inscriptions gravées: Criakel Saelmakers Coninck van/ St. Sebastiaen Gulde tot onse/ Livevrouwe Tildt 1775. Marque illisible. 12 x 10.7 cm 3. En forme de cœur, bordure encadrée de perles, inscriptions gravées: Criakel Saelmakers Coninck/ from St. Sebastiaen Gulde to/ our Livevrouwe Tildt 1771. 12 x 10,7 cm 4. Décor gravé d'un oiseau sur une branche et de volutes. Inscription gravée: Claes Maese/ Coninck/ 1665. 9.5 x 7.2 cm 5. Décor gravé d'un blason avec moulin à vent. Inscription gravée: Johannis Drissen/ Coninck Anno/ 1682. 9.5 x 6.7 cm 6. Inscription gravée: Ian Schollen/ Koninck van St/ Sebastiaensgul/de : totThielt/ 1756. 11 x 8 cm 7. Inscription gravée: Servatius/ Dsterdiu/ Coninck/ Van Tielt/ Anno/ 1700. Poinçons d'argent: poinçon de la ville de Louvain, lettre de décanat, poinçon de maître non identifié. 9 x 6.5 cm 8. Inscription gravée: Francies/ Bosmans/ Van Tielt/ As Coninck/ 1687. Poinçons d'argent: S couronné (lettre de décanat); clé ( ?, poinçon de la ville de Louvain), couronne (poinçon de la ville de Louvain ?), striche. 8.5 x 7 cm 9. Arc et flèche gravés. Inscription gravée: Jan Beullens/ Koninck Van Tilt/ Anno 1720. 9.7 x 7.2 cm 10. Coeur, bordure avec double encadrement de perles. Inscription gravée: H. Coekaerts Koning/ en Hoofd-man van/ De Gulde Van St/ Sebastieaen Van/ Onze L'Vrouw/ Thielt/ 1818. 9.5 x 7.8 cm 11. En forme de cœur, bords perlés. Inscription gravée: Het is nu 28 Jaer,/ Dat J B Van De Gaer,/ Tot Thielt,/ is Koning van d'Guld/ van St Sebastiaen/ van 1790, tot 1818. 10.5 x 8.5 cm 12. Décor de rocailles et d'écailles. Inscription gravée: P.I. Bastiaens/ Koning van onse/ Lieve Vrouw/ Gulde/ 1821. 10 x 9 cm 13. Décor gravé de deux arcs en croix avec flèche. Inscription gravée: D/ Koninck/ I P/ 1717/ I. Poinçon d'argent: poinçon de maître (abeille dans une ovale). 9.5 x 7.7 cm 14. En forme de demi-lune, avec un arc et une flèche. Double-face: inscription gravée au recto : Jesper Van Bielsschem Alfbreus Tot Tieldt/ anno 1723 et au verso: En Syn Huys Vrouwe Margrita Van Mys/ Voor Een Geeft.

(€ 3000-4000)

Detail/ détail lot 138

Staand wijwatervaatje. Brussel. 17de eeuw. Ongeïdentificeerde zilversmid met 'hoefijzer'. Drie voluutpootjes op bol. Bakje met bolle plooien. Scharnierend deksel met gegraveerd monogram I H S, brandend hart en kruis. Wandplaat met passieinstrumenten, rocailles en gebladerte, bekroond met Christus aan het Kruis. Oude restauraties en lacune. Zilvermerken: stadskeur, jaarletter (gekroonde G), meesterteken, proefsteek. Benitier. Bruxelles. 17ème siècle. Maître-orfèvre non identifié avec 'fer à cheval'. Trois pieds en volute sur sphère. Récipient à godrons. Couvercle à charnière avec monogramme gravé I H S, sacré-coeur et croix. Plaque, décorée des instruments de la passion, de rocailles et de feuillages, couronnée du Christ en croix. Restaurations anciennes et manque. Poinçons: poinçons de ville, lettre du millésime (G couronné), poinçon du maîtreorfèvre, striche.

19.5 x 9.5 cm x 7 cm

170 g (€ 800-1200)

Christus van processiekruis. Doornik of Ieper. 17de eeuw. Mogelijks zilversmid Ladrière. Zilvermerken: 2 onleesbare, 2 x proefsteek. Christ d'une croix de procession. 17ème siècle. Tournai ou Ypres. Probablement maître-orfèvre Ladrière. Poinçons: 2 x poinçon illisible, 2 x la striche.

H.: 21 cm

250 g (€ 1000-1500)

138*

Truweel. Gebruikt ter gelegenheid van de eerste steenlegging van het (oude) stadhuis van Oostende (1709) en als gift geschonken door de toenmalige burgemeester, schepencollege, schatbewaarder, griffier en pensionaris aan het gilde van de metselaars aldaar. Gegraveerd op voorzijde met het wapenschild van de stad Oostende en opschrift 'Den 8 July / 1710' en op verso met de namen van de schenkers. Zilvermerken: herkeuringsmerk (1832) voor werken van voor de Hollandse periode recto en ongeïdentificeerd meesterteken verso. Bijgevoegd: burijngravure met gezicht op het stadhuis van Oostende anno 1711.

Truelle. Utilisée à l'occasion de la pose de la première pierre de l'(ancien) hôtel de ville d'Ostende (1709) et offerte à l'époque par le bourgmestre, l'échevin, le trésorier, le greffier et le pensionnaire à la guilde des maçons de la ville d'Ostende. Gravée au recto des armoiries de la ville d'Ostende et portant l'inscription 'Den 8 July / 1710' et au verso des noms des donateurs. Poinçons: poinçon de recense (1832) pour des œuvres antérieures à la période hollandaise au recto et poinçon de maître non identifié au verso. On joint: la gravure au burin avec vue de l'hôtel de ville d'Ostende anno 1711.

L.: 27.5 cm (met steel/ avec manche) (€ 3000-4000)

139 Zoutvat, model diabolo. Luik. 1716. Zilversmid GD. Zilvermerken: wapenschild van de regerende PrinsBisschop, tweekoppige adelaar boven de jaarcijfers, jaarletter van het jaar van de regering van de Prins Bisschop, meesterteken (GD). Proefsteek. Vierkante, geprofileerde voet met afgeschuinde hoeken. Boven de sterk ingesnoerde voet een kelkvormig potje.

Salière, modèle diabolo. Liège. 1716. Maître-orfèvre GD. Poinçons: armoiries du prince-évêque régnant, aigle bicéphale au-dessus des millésimes, lettre de l'année du règne du princeévêque, poinçon du maître-orfèvre (GD). Striche. Pied carré et profilé aux angles à pans coupés. Au-dessus du pied fortement incisé, un petit pot en forme de calice.

5.8 x 7.3 x 7.3 cm

160 g (€ 800-1200)

Lit.: Museum/ Musée Sterckshof Deurne, tent/ Exh.cat. legaat Pierre Lunden, 1977, p. 38, cat.14, ill. van een paar identieke zoutvaatjes uit Luik uit/ d'une paire de salières identiques de Liège de 1712-13.

Mosterdpot. Brussel. 1713-1717. Niet-geïdentificeerde zilversmid. Zilvermerken: stadskeuren, dekenaatsletter K gekroond voor 1713-1717, meesterteken (klaver). Moutardier. Bruxelles. 1713-1717.

Maître-orfèvre non identifié. Poinçons: poinçons de la ville, lettre de décanat K couronné pour 1713-1717, poinçon du maître-orfèvre (trèfle).

H.: 16.3 cm

226 g (€ 800-1200)

Lot 138 Stadhuis Oostende/ Hôtel de ville d'Ostende, anno 1711

Tafelkomfoortje. Brussel. 1713. Zilversmid Hermanus Pylemans (? - 1745). Rond model met ingesnoerd onderstuk. Drie knolvormige houten voetjes waarop dubbel voluut met paardenhoofd als aanzet. Welving van het bakje glad. Uitstaande boord met uitgezaagde bladmotieven. Gedraaid balustervormig houten handvat. In het bakje afschroefbaar, rond plaatje met uitgezaagde ellipsvormen, driehoeken en bolletjes. Zilvermerken: stadskeuren; jaarletter K voor 1713; meesterteken initialen HP waartussen pijlenbundel voor Hermanus Pylemans. Proefsteek. Rechaud de table. Bruxelles. 1713. Maître-orfèvre Hermanus Pijlemans. Coupe ronde avec frise découpée sur le pourtour. Trois pieds en forme d'une tête de cheval sur sabot en gaine, sur boule aplatie. Manche droite en bois tourné. Poinçons: poinçons de ville; lettre d'année K couronnée pour 1713; poinçon du maître-orfèvre (initiales HP entre lesquelles un faisceau de flêches pour Hermanus Pylemans). Striche.

10 x 17 cm (13 cm (lengte steel/ longueur manche) )

Tot.g.: 542 g (€ 1500-2000)

Lit.: Legaat Pierre Lunden, tent. cat. Provinciaal Museum/ Musée Sterckshof Deurne, 1977, p. 52, ill. van een tafelkomfoortje uit 171722 van dezelfde zilversmid/ ill. d'un rechaud de table de 1717-22 du même maître-orfèvre

142*

Suikergoedschaaltje. Brugge. 1718. Zilversmid Laurens Jan Beaucourt. Naar het plat lopende 18 brede plooien in accolade. Zilvermerken: stadskeuren; jaarletter F voor 1718; meesterteken. Proefsteek. Bonbonnière. Bruges. 1718. Maître-orfèvre Laurens Jan Beaucourt. Le plat est orné de 18 godrons larges en accolade. Poinçons: poinçons de la ville; lettre d'année F pour 1718; poinçon du maître-orfèvre. Striche. 4 x 21.6 cm 424 g (€ 1500-2000)

Lit.: Legaat Pierre Lunden, tent.cat. Provinciaal Museum/ Musée Sterckshof Deurne, 1977, p. 39, cat.15, ill. van suikergoedschaaltje uit 1710-11 van zilversmid Adriaan Lyns uit Brugge/ ill. d'une bonbonnière de 1710-11 du maître-orfèvre Adriaan Lyns de Bruges.

Mosterdpot en strooibus. Antwerpen. Ca. 1725. Zilvermerken: onleesbare stadskeuren; meestermerk letter V in doornenkroon in afgeronde vierkant. Proefsteek en gegraveerde initialen IHM. Vaasvormige bus op ronde geprofileerde voet met een band van voluten met schelp en van voluten met bloemblad op gegranuleerde ondergrond. Op het halfsferische benedendeel lambrekijnen afgewisseld met kwasten op gegranuleerde ondergrond. Ingesnoerd bovendeel met band van knorren en band van voluten met bloemblaadjes en van voluten met kwasten op gegranuleerde ondergrond. Op de hooggewelfde afschuifbare dop een ajour bewerkt traliewerk in drie rechthoeken verdeeld met decor van bladmotieven. Bovenaan rozet waarop bloemknop.

Moutardier et saupoudrier. Anvers. Ca. 1725. Frises et lambrequins sur fond granulé. Poinçons: poinçons de la ville (illisibles); poinçon de maître-orfèvre lettre V dans une couronne d'épines dans un carré arrondi. Striche et initiales gravées IHM. Récipient en forme de vase sur une base ronde profilée avec une frise de volutes avec coquille et de volutes avec pétale de fleur sur fond granulé. Sur la partie inférieure semi-sphérique, des lambrequins alternent avec des glands sur fond granulé. Partie supérieure ajourée avec bord godronné et frise de volutes avec pétales et de volutes avec glands sur fond granulé. Travail en ajour au sommet de trois rectangles et motifs de feuilles. Rosace avec pétale au sommet.

H.: 18 cm (x2) 516 g (€ 2000-3000)

Lit.: A. -M. Claessens-Peré, 'Antwerpse goud- en zilvermerken 14561798', Antwerpen/ Anvers, 2023, p. 95, nr. 232 voor meesterteken V in doornenkroon/ maître-orfèvre lettre V dans une couronne

144*

Toiletdoos. Brugge. 1726-1729. Zilversmid Paulus Chifflé (meester in 1721). Langwerpige doos met concave, lange zijden en convexe, korte zijden. Gladde wanden met geprofileerde randen en geprofileerd deksel. Zilvermerken: stadskeuren van Brugge; jaarletter M voor 1726-1729; meesterteken; Belgisch herkeuringsmerk (1832, bijgeslagen). Tweemaal proefsteek.

Boîte à toilette. Bruges. 1726-1729. Maître-orfèvre Pauwels Chifflé (Cijffle). Boîte oblongue aux côtés longs et concaves et aux côtés courts et convexes. Parois lisses avec bords et couvercle profilés. Poinçons: poinçons de la ville de Bruges; lettre d'année M pour 1726-1729; poinçon du maître-orfèvre de Pauwels Chifflé, maître en 1721 à Bruges (Bruges, archives de la ville, dossier des orfèvres, no. 11ter); poinçon de recense belge (1832). Deux fois la striche.

8.5 x 16.5 x 11 cm 546 g (€ 5000-6000)

Lit.: Legaat Pierre Lunden, tent./ exh. cat. Provinciaal Museum/ Musée Sterckshof Deurne, 1977, p. 62, cat. 38, ill. van een identieke toiletdoos met wapenschild van de familie Kerremans/ ill. d'une boîte à toilette identique portant l'armoirie de la famille Kerremans

Mosterdpot. Ca. 1730 Ongeïdentificeerde zilversmid. Zilvermerk: meesterteken (ster). Op een achtkantige geprofileerde voet het vaasvormig lichaam in acht panden verdeeld. Halfsferische buik door een geprofileerde lijst gescheiden van een vernauwende hals. Dop met geprofileerde rand, bekroond door vaasvormige knop. Op de buik, de hals en het deksel een gegraveerde Louis XIV-versiering van band-en rasterwerk. Voluutvormig oor. Verbindingsstaafje tussen oor en deksel vernieuwd. Moutardier. Ca. 1730. Maître-orfèvre non identifié. Poinçon: poinçon du maître-orfèvre (étoile). Sur une base octogonale profilée, le corps en forme de vase est divisé en huit panneaux.

La panse semi-sphérique est séparée d'un col plus étroit par une moulure profilée. Couvercle à bord profilé, couronné par un bouton en forme de vase. Sur la panse, le col et le couvercle, un décor gravé Louis XIV de bords et de treillis sur fond granulé. Anse en volute. Tige de liaison entre l'oreille et le couvercle renouvelée. H.: 15.3 cm

256 g (€ 800-1200)

Olie-en azijnstel. Bergen. 173334. Ongeïdentificeerde zilversmid. Zilvermerken: stadskeuren; jaarletter P voor 1733-34; meesterteken gekroonde bebaarde profielkop. Vier keer proefsteek. Stop van één flesje ontbreekt.

Huilier et vinaigrier. Mons. 1733-34. Maître-orfèvre non identifié. Poinçons: poinçons de la ville; lettre d'année P pour 1733-34; poinçon du maître-orfèvre (tête de profil couronnée et barbue). Quatre fois la striche. Bouchon d'une bouteille manquant. 28 x 20 x 10 cm (€ 600-800)

147*

Presenteerblad. Brussel. Ca. 17351740. Ongeïdentificeerde zilversmid. Rond blad met geprofileerde rand bestaande uit zes accoladen. Gegranuleerde boord met band-en rasterwerk. Op drie opgerolde pootjes. Zilvermerken: stadskeur Brussel en ongeïdentificeerd meesterteken. Proefsteek. Plat de serveur. Bruxelles. Ca. 17351740. Maître-orfèvre non identifié. Plat rond à bords profilés composés de six accolades. Bordure granulée avec 'Lauf-und Bandelwerk'. Sur trois pieds enroulés. Poinçons: poinçon de la ville de Bruxelles et poinçon non identifié. Striche.

3.5 x 25.5 cm

432 g (€ 1000-1500)

148 Olie-en azijnstel. Zuidelijke Nederlanden. Ca. 1740. Zilvermerken: vier merken waaronder meesterteken, jaarletter. Eén glazen fles beschadigd. Stoppen ontbreken. Huilier et vinaigrier. Pays-Bas méridionaux. Ca. 1740. Poinçons: quatre dont un du maître-orfèvre et une lettre d'année. Une bouteille abîmée. Bouchons manquants.

25 x 16.5 x 9.5 cm

398 g (€ 200-300)

Godslamp. Bergen. 1741. Ongeïdentificeerde zilversmid. Zilvermerken: stadskeuren; dekenaatsletter Y voor 1741; meesterteken. Ophangsysteem vervangen.

Lampe-Dieu. Mons. 1741. Poinçons: poinçons de la ville; lettre de décanat Y pour 1741; poinçon du maître-orfèvre. Suspension remplacée.

16.5 x 17.5 cm (€ 500-600)

Detail/ détail lot 147

Twee missalen met zilveren gespen en beslag: 1. L'ange conducteur dans la dévotion chrétienne, Brussel, Lambert Marchant, 1743. Zwart lederen band. Beslag in zilver. Zilvermerken: stadskeur; dekenaatsletter (17)52 (?); meesterteken. 2. Christelyke Onderwyzingen, Gent, B. Poelman, 1787. Goudgestempelde rood lederen band. Beslag in zilver. Stadskeur. Deux missels avec boucles et montures en argent: 1. L'ange conducteur dans la dévotion chrétienne, Bruxelles, Lambert Marchant, 1743. Reliure en cuir noir. Montures en argent. Poinçons: poinçon de la ville; lettre de décanat (17)52 ( ?); poinçon du maître-orfèvre. 2. Christelyke Onderwyzingen, Gand, B. Poelman, 1787. Reliure en cuir rouge estampé à l'or. Montures en argent. Poinçon de ville. (€ 100-150)

Koffiepot. Leuven. 1745. Zilversmid Rombout Dauw. Peervormige kan op drie voluutpootjes met rechte uitwaaierende panden. Drie grote lobben verdelen de kan. Centrale lob met gegraveerd familie-wapenschild met devies 'Plutôt mourir que trahir'. Onderaan schenksneb rechte uitwaaierende panden. Gewelfd en ingesnoerd deksel met ribben. Vraagtekenvormig oor van ebbenhout boven-en onderaan gevat in een huls. Zilvermerken: stadskeuren; dekenaastsletter D voor 1745; meesterteken. Twee maal proefsteek. Cafetière. Louvain. 1745. Maîtreorfèvre Rombout Dauw. Corps piriforme reposant sur trois pieds en volute. Trois grands lobes divisent la cafetière. Le lobe central est orné des armoiries gravées d'une famille avec la devise 'Plutôt mourir que trahir'. couvercle bombé à nervures. Anse en ébène en forme de point d'interrogation. Poinçons: poinçons de la ville de Louvain; lettre de décanat D pour 1745; poinçon du maître-orfèvre. Deux fois la striche.

H.: 33.5 cm

1138 g (€ 4000-6000)

Mosterdpot. Brussel. 1745. Zilversmid Petrus Ivens. Gegraveerd 'bandelwerk' op gegranuleerde ondergrond, voluten. Zilvermerken: stadskeuren (de leeuw van het hertogdom Brabant en het hoofd van Sint-Michiel); dekenaatsletter T voor 1745; inititalen PI voor zilversmid Petrus Ivens. Kleine bluts. Moutardier. Bruxelles. 1745. Maîtreorfèvre Petrus Ivens. Frises gravées sur fond granulé, volutes. Poinçons: poinçons de la ville (le lion du duché de Brabant et la tête de Saint-Michel; lettre de décanat T pour 1745; initiales du maître-orfèvre PI pour Petrus Ivens. Petite bosse.

H.: 20.5 cm

270 g (€ 1500-2000)

Schotel. Brussel. 1747-49. Vermoedelijk zilversmid Carolus jr. Timmermans. Zilvermerken: stadskeuren; dekenaatsletter W gekroond voor 1747-49; meesterteken initialen C(T) waartussen gestileerde boom (?), mogelijk voor Carolus jr. Timmermans. Ovale schaal waarvan de lange zijden afgerond zijn met een accoladevorm en de korte zijden met twee voluten verbonden door een convex segment, alle geprofileerd.

Op de rand van één der smalle zijden zijn in een cartouche met bladwerk gegraveerd, het wapenschild (in zilver een leeuw (van keel) en het devies Essayez van de familie Dundas (J.B. Rietstap, Armorial général précédé d'un dictionnaire des termes du blason, 2de uitg., 2 dln, Berlijn, 1934, p.575, kol.1-2)

Plat. Bruxelles. 1747-1749. Probablement maître-orfèvre Carolus jr. Timmermans. Poinçons: poinçons de ville; lettre de décanat W couronnée pour 1747-49; poinçon du maîtreorfèvre: initiales C(T) entre lesquelles se trouve un arbre stylisé (?), probablement pour Carolus jr. Timmermans. Plat ovale dont les côtés longs sont arrondis en forme d'accolade et les côtés courts avec deux volutes reliées par un segment convexe, le tout profilé.

Sur le bord d'un des côtés étroits sont gravés dans un cartouche avec feuillage, les armoiries (en argent un lion (de gorge) et la devise Essayez de la famille Dundas (J.B. Rietstap, Armorial général précédé d'un dictionnaire des termes du blason, 2e éd., 2 t., Berlin, 1934, p.575, col.1-2)

34.5 x 24 cm

696 g (€ 500-600)

Lit.: J. Vanwittenbergh, tent.cat. Brussel/ Bruxelles, Zilver met Brusselse keuren, 1979, p. 163, nr. 151, ill. van een identieke, grotere schaal/ ill. d'une pièce identique, plus grande (38.6 x 27.1 cm)

154 Koffiekan. Brussel. 1748. Ongeïdentificeerde zilversmid. Peervormig lichaam en gewelfd scharnierend deksel met rechte ribben. Drie schuine klauwpoten met rocaille-cartouche. Vraagtekenvormig houten handvat. Dekselknop in vorm van bladmotief. Zilvermerken: stadskeuren; meesterteken (hond); dekenaatsletter gekroonde X voor 1748; gekroond Bourgondisch kruis (poinçoen van gratie, ingevoerd na het edict van keizerin Maria-Theresia, 1749). Binnenrand deksel proefsteek. Koffiekan staat ietwat schuin. Verbindingsstaafje scharnier ontbreekt.

Cafetière. Bruxelles. 1748. Maîtreorfèvre non identifié. Corps piriforme et couvercle à charnière bombé à côtes droites. Trois pieds griffe à pans coupés avec médaillon rocaille. Anse en bois en forme de point d'interrogation.

Frétel en forme d'une feuille. Poinçons: poinçon de la ville; poinçon du maître-orfèvre (maître avec chien); lettre de décanat X couronnée pour 1748; croix bourguignonne couronnée. Striche à l'intérieur du couvercle. La cafetière est légèrement inclinée. Manque la tige de liaison de la charnière.

H.: 31 cm (€ 1500-2000)

Detail/ détail lot 158

Olie-en azijnstel. Brussel. 174850. Vermoedelijk zilversmid Petrus Augustinus Ivens. Zilver en glas. Zilvermerken: stadskeuren; dekenaatsletter X gekroond voor 174850; initialen PI, vermoedelijk voor zilversmid Petrus Augustinus Ivens. Bijgeslagen merk van een gekroond, Bourgondisch kruis (poinçoen van gratie, ingevoerd na het edict van keizerin Maria-Theresia, 1749). Acht hindepootjes ondersteunen de twee ronde korfjes, onderaan afgeboord met voluten. Op de acht spijlen zijn telkens een mascaron, waarboven een gestileerd bladmotief, aangebracht. Het bovenste gedeelte van beide korfjes is voorzien van een geprofileerde rand met vier rechte uitsprongen. Zelfde vormgeving voor de twee ringen bestemd voor de flesstoppen. De onderaan geringde stam rust op een vierkantig blokje dat de twee korven verbindt; hij is gedeeltelijk opengewerkt en loopt uit op de ovale greep, bestaande uit voluten. Onderaan de greep zijn twee kettingen bevestigd om de flesstoppen aan op te hangen. Originele glazen recipiënten.

Huilier et vinaigrier. Bruxelles. 174850. Probablement maître-orfèvre Petrus Augustinus Ivens. Argent et verre. Poinçons: poinçons de la ville; lettre de décanat X couronnée pour 1748-50; poinçon du maître-orfèvre avec initiales PI, probablement pour Petrus Augustinus Ivens. Poinçon ajouté d'une croix bourguignonne couronnée (poinçon de grâce, introduit après l'édit de l'impératrice Marie-Thérèse, 1749). Huit pieds de biche soutiennent les deux corbeilles rondes, bordées en bas de volutes. Les huit montants comportent chacun un mascaron, surmonté d'un motif de feuille stylisée. La partie supérieure des deux corbeilles présente un bord profilé avec quatre saillies droites. Répété pour les deux anneaux destinés aux bouchons des bouteilles.

La tige inférieure annelée repose sur un bloc carré reliant les deux corbeilles; elle est en partie ajourée et se prolonge jusqu'à l'anse ovale, constituée de volutes. Deux chaînes sont fixées au bas de la poignée pour suspendre les bouchons. Récipients en verre d'origine.

23.1 x 20.8 cm (€ 1000-1500)

Lit.:

J. Vanwittenberghe, in/ dans expo.cat. 'Zilver met Brusselse keuren', p. 165

Expo:

'Zilver met Brusselse keuren', stad Brussel/ Ville Bruxelles & Generale Bankmaatschappij/ Société bancaire générale, 3.9.-30.11.1979, cat.nr. 153

Olie-en azijnstel. Bergen. 1749. Zilversmid DL. Zilvermerken: stadskeuren; dekenaatsletter L voor 1749; meesterteken; bijgeslagen merk van een gekroond, Bourgondisch kruis (poinçoen van gratie, ingevoerd na het edict van keizerin Maria-Theresia, 1749). Flessen zonder stop en van latere datum.

Huilier et vinaigrier. Mons. 1749. Maître-orfèvre DL. Poinçons: poinçons de la ville; lettre de décanat L pour 1749; poinçons du maître-orfèvre; poinçon ajouté d'une croix bourguignonne couronnée (poinçon de grâce, introduit après l'édit de l'impératrice Marie-Thérèse, 1749).

Bouteilles sans bouchon et de date postérieure.

25 x 23.5 x 12 cm (€ 300-400)

Ex-voto vlammend hart. Namen. 1751. Zilversmid AB. Zilvermerken: stadskeur; gekroonde jaarletters 51 voor 1751; meesterteken.

Ex-voto. Namur. 1751. Maître-orfèvre AB. Poinçons: poinçon de ville; chiffres annuels couronnés 51 pour 1751, poinçon du maître-orfèvre.

16.5 x 12 cm 40 g (€ 150-200)

158*

Diepe kom. Luik. 1752. Zilversmid IC. Geprofileerde rand bestaande uit acht accoladen en evenveel rechte segmenten. Gegranuleerde boord met rocailles- en rasterwerk. Overgang naar het plat geschiedt door godrons. Zilvermerken: wapenschild van de regerende Prins-Bisschop, tweekoppige adelaar boven de jaarcijfers, jaarletter (I) van het jaar van de regering van de Prins Bisschop; meesterteken; ongeïdentificeerd merk van staande leeuw met wiel op kroon. proefsteek. Onderaan cijfers '13=4' (verwijzend naar gewichtsmaat in ons) gegraveerd. Bol profond. Liège. 1752. Maîtreorfèvre IC. Bord profilé composé de huit accolades et d'autant de segments droits. Bordure granulée avec 'lauf-und bandelwerk'. Transition vers le plat faite par des godrons. Poinçons: armoiries du prince-évêque régnant, aigle bicéphale au-dessus des chiffres annuels; lettre d'année (I) de l'année de règne du princeévêque; poinçon du maître-orfèvre; poinçon non identifié d'un lion debout avec une roue sur la couronne. La striche. Chiffres '13=4' (poids) gravés au revers.

5 x 23 cm

404 g (€ 2000-3000)

Detail/ détail lot 158

Strooibus. Luik. 1752.

Ongeïdentificeerde zilversmid. Gegraveerd decor van rocailles en festoenen op gegranuleerde ondergrond. Zilvermerken: wapenschild van de regerende Prins-Bisschop, tweekoppige adelaar boven de jaarcijfers; jaarletter (I) van het jaar van de regering van de Prins-Bisschop; initialen BM voor ongeïdentificeerde zilversmid. Saupoudrier. Liège. 1752. Maîtreorfèvre BM. Frisée gravée sur fond granulé. Poinçons: armoiries du prince-évêque régnant, aigle bicéphale au-dessus des chiffres d'année; lettre d'année (I) de l'année de règne du prince-évêque; poinçon du maître-orfèvre.

H.: 19.2 cm

210 g (€ 1200-1500)

160*

Kelk. Brussel. 1754. Ongeïdentificeerde zilversmid. Zilvermerken: twee stadskeuren; jaarletters; ongeïdentificeerd meesterteken. Gegraveerd jaartal 1754 en 'Ste - M' onderaan voetring. Proefsteek. Twee kleine deukjes. Calice. Bruxelles. 1754. Poinçons: poinçons de la ville; chiffres d'année; poinçon d'un maître-orfèvre non identifié. Striche. Date gravée 1754 et inscription 'Ste - M' au revers du talon. Deux petites bosses.

H.: 19.4 cm 426 g (€ 800-1200)

Drinkglas met zilveren deksel. Leuven. Ca. 1760. Cilindervormig lichaam met handgeblazen c-vormig oor, waarop met het rad gegraveerde decoratie van heilige Franciscus die de stigmata ontvangt, met inscriptie 'S Franciscus', onder accolade-bogengalerij met getorste zuilen en plantaardige motieven. Deksel, gegraveerd met wapenschild, en bladvormige duimgreep in zilver. Zilvermerken: stadskeuren voor Leuven; jaarletter D. Bijgeslagen merk van het Zuidnederlands invoermerk voor grote werken (1814-1832).

Gegraveerde initialen F:V:L:. Chope en verre avec couvercle en argent. Louvain. 18ème siècle. Corps cylindrique avec anse en forme de c appliqué à chaud, sur lequel est gravé à la roue un décor de saint François recevant les stigmates, portant l'inscription 'S Francis', situé sous une galerie d'arcades en accolade avec des colonnes torsadées et des motifs végétaux. Couvercle, gravé d'armoiries, et repose-pouce, en forme de feuille, en argent. Poinçons: poinçons de la ville de Louvain; lettre d'année D. Et poinçon d'importation des Pays-Bas méridionaux pour les gros ouvrages (1814-1832). Initiales gravées F:V:L:.

Tot. h.: 21 cm.

Diam. voet/ pied: 11.8 cm (€ 1500-2000)

Suikergoedkom op onderschotel. Bergen. 1763. Schotel met verdiept plat met afgeronde plooien, op drie hindepootjes met rocaille-medaillon, boord met accolade-vormige voluten en schelpmotieven (herhaald op bovenrand kom), in het midden opgeschroefd basisplaatje met balusterstam en drie steunen, de opengewerkte kom omvattend. Zilvermerken: stadskeuren van Bergen; dekenaatscijfer 63 voor 1763; ongeïdentificeerd meesterteken D. Proefsteek. Coupe à friandises sur présentoir. Mons. 1763. Plat avec centre évidé et godrons, reposant sur trois pieds biche à médaillon rocaille, bords avec volutes en accolade et coquilles (répétés sur le bord supérieur), au milieu plaque vissé avec tige balustre et trois supports enserrant la coupe ajourée. Poinçons: poinçons de la ville de Mons; chiffres de décanat 63 pour 1763; poinçon du maître-orfèvre non identifié D. Striche.

17 x 15.5 cm

390 g (€ 600-800)

163*

Suikerpot met deksel. Leuven. Tweede helft 18de eeuw.

Zilvermerken: stadskeuren (stadswapen, sleutel); meesterteken; jaarletter B. Proefsteek.

Sucrier et son couvercle. Louvain. 18ème siècle. Poinçons: poinçons de la ville (armoirie de la ville, clef); poinçon du maître-orfèvre; lettre de décanat B. Striche.

H.: 16 cm

440 g (€ 250-375)

Strooibus. Dendermonde. 1767. Ongeïdentificeerde zilversmid. Zeshoekige voetrand met afwisselend korte rechte en langere golvende zijden. Op de voetwelving, het vaasvormig lichaam en hooggewelfd deksel drie schuine rocaille-cartouches. Openbloeiende bloemknop op het deksel. Zilvermerken: stadskeur (stadswapen); jaarletters 67 voor 1767; ongeïdentificeerd meesterteken. Proefsteek.

Saupoudrier. Termonde. 1767. Décor repoussé de coquilles avec rocailles. Poinçons: poinçon de la ville; chiffres de décanat 67 pour 1767; poinçon du maître-orfèvre non identifié. Striche. H.: 22 cm

288 g (€ 1500-2000)

Paar olie- en azijnflesjes. Ca. 1770. Doorzichtig diamantgeslepen deels verguld glas.

Paire de bouteilles d'huile et de vinaigre. Ca. 1770. Verre translucide taillé à la pointe du diamant et en partie doré. H.: 18 cm (€ 150-200)

Sauskom. Antwerpen. 1771. Ongeïdentificeerde zilversmid. Ovale gewelfde basis. Bootvormig lichaam met naar binnen gekrulde en opengewerkte oren met bladmotieven en rocailles. Zilvermerken: stadskeur; gekroonde jaarletters 71 voor 1771; niet geïdentificeerd meesterteken. Bijgeslagen monogram I.D. en D D F. Proefsteek.

Saucière. Anvers. 1771. Maître-orfèvre non identifié. Base ovale cambrée. Corps de forme bateau avec des oreilles ajourées et enroulées vers l'intérieur avec des motifs feuillagés et rocailles. Poinçons: poinçon de la ville; chiffres d'année couronnés 71 pour 1771; poinçon de maître-orfèvre non identifié. Monogrammes postérieures I.D. et D.D.F. Striche.

9 x 20 x 11 cm

206 g (€ 1000-1500)

Koffiepot. Namen. 1771. Zilversmid Maximilien Wodon (1747-?). Drie gebogen, opgerolde pootjes, peervormig lichaam, gondelvormig deksel, vraagtekenvormig ivoren oor. Gedreven decor van rocailles en gebladerte, schuine en rechte ribben. Dekselknop in de vorm van eikel. Zilvermerken: stadskeuren; gekroonde jaarletters 71 voor 1771; initialen MW voor zilversmid Maximilien Wodon. Cafetière. Namur. 1771. Maîtreorfèvre Maximilien Wodon (1747- ?). Trois pieds galbés et enroulés, corps piriforme, couvercle en gondole, anse en forme de point d'interrogation. Décor repoussé de rocailles et de feuillages, à côtes obliques et droites. Frétel en forme de gland. Anse en ivoire. Poinçons: poinçons de ville; chiffres de décanat 71 pour 1771; poinçon du maître-orfèvre: initiales MW pour maître-orfèvre Maximilien Wodon.

H.: 19.5 cm 424 g (€ 1200-1500)

168*

Koffiepot. Doornik. 1775. Zilversmid Laurent Detombe. Peervormig lichaam en gebombeerd deksel met schuine ribben. Drie gebogen pootjes met opgerold motief onder- en medaillon met schelpmotief bovenaan. Schenksneb met paar rocailles en gebladerte. Dekselknop in de vorm van een bloemknop, verbonden door ketting aan scharnier met duimgreep. Vraagtekenvormig bukshouten gesculpteerd handvat. Zilvermerken: stadskeur; meesterteken; dekenaatsletter. Twee bijgeslagen merken: binnenrand deksel, bovenrand lichaam Sporen van vergulding. Cafetière. Tournai. 1775. Maîtreorfèvre Laurent Detombe. Corps piriforme et couvercle bombé à côtes obliques. Trois pieds galbés, enroulés en bas et avec médaillon à coquille en haut. Bec verseur avec une paire de rocailles et du feuillage. Le frétel, en forme d'un bouton de fleur, est relié par une chaîne à une charnière avec repose-pouce. Anse en buis sculpté en forme de point d'interrogation. Poinçons: poinçon de la ville; poinçon du maître-orfèvre; lettre de décanat. Deux poinçons postérieurs: bord intérieur du couvercle, bord supérieur du corps. Traces de dorure.

H.: 33 cm 1460 g

(€ 2000-3000)

Paar kandelaars. Leuven. 1776. Ongeïdentificeerde zilversmid. Zilvermerken: stadskeuren Leuven (stadswapen, sleutel); jaarcijfers 76 voor 1776; meesterteken gekroonde M. Paire de bougeoirs. Louvain. 1776. Maître-orfèvre M. Poinçons: poinçons de la ville (armoirie, clef); chiffres d'année 76 pour 1776; poinçon du maître-orfèvre M couronnée.

H.: 27 cm 634 g

(€ 1000-1500)

Olie-en azijnstel. Sint-Niklaas. 1780. Zilversmid Franciscus Joannes Verbeust (1748-1789). Rocailleversiering bovenaan de zes bokkenpootjes. Tussen de tweede bodemplaten ligt een hondje. Met flessen en stoppen. Zilvermerken: gekroond monogram FVB (meesterteken); helm (stadskeur Gent); gekroonde G (stadskeur Gent); gekroonde 80 (jaarcijfers 1780). Proefsteek tweemaal op bodem en éénmaal op bovenrand.

Huilier et vinaigrier. Sint-Niklaas. 1780. Maître-orfèvre Franciscus Joannes Verbeust (1748-1789). Décor rocaille au-dessus des six pieds à bouc. Entre les deux plaques inférieures se trouve un chien. Avec bouteilles et bouchons. Poinçons: monogramme couronné FVB (poinçon de maître-orfèvre); casque (poinçon de la ville de Gand); G couronné (poinçon de la ville de Gand); 80 couronné (poinçons de l'année 1780). Deux fois la striche sur le bord inférieur et une fois sur le bord supérieur.

24.2 x 20.7 x 10.5 cm (€ 800-1000)

Expo:

Zilvermuseum Sterckshof/ Musée Sterckshof, Antwerpen/ Anvers, 'Waas zilver 1700-1869', 2.10.2007-6.1.2008, cat.nr. 33, ill.

Olie-en azijnstel. Leuven. 1781. Zilversmid W.

Zilvermerken: stadskeuren; dekanaatsletter; meesterteken. Huilier et vinaigrier. Louvain. 1781. Maître-orfèvre W.

Poinçons: poinçons de ville; lettre de décanat; poinçon du maître-orfèvre.

27.4 x 21.5 x 9.5 cm (€ 500-600)

172*

Kelk. Leuven. 1783. Zilvermerken: stadskeuren; jaarletter; ongeïdentificeerd meesterteken. Calice. Louvain. 1783. Poinçons: poinçons de la ville; chiffres d'année; poinçon d'un maître-orfèvre non identifié.

H.: 23 cm

470 g (€ 1000-1200)

Sauskom. Leuven. 1783. Ongeïdentificeerde zilversmid FL. Ovale, gewelfde basis met bladerkrans en linten. Bootvormig lichaam met in het midden twee komma-vormige oren met parelrand en rozet. Zilvermerken: twee stadskeuren (stadswapen, sleutel); jaarletters 83 voor 1783; initialen FL voor ongeïdentificeerde zilversmid. Proefsteek. Twee bijgeslagen merken op rand.

Saucière. Louvain. 1783. Maître-orfèvre FL. Base ovale et cambrée avec couronne de feuillage et rubans. Corps de forme bateau avec deux oreilles en forme de virgule au centre avec un bord perlé et une rosace. Poinçons: poinçons de ville; chiffres d'année 83 pour 1783; initiales FL pour un maître-orfèvre non identifié. Striche. Deux poinçons postérieurs sur le bord.

9.7 x 9.3 x 15 cm

258 g (€ 1500-2000)

174*

Paar kandelaars. Leuven. 1784 ?. Niet geïdentificeerde zilversmid. Zilvermerken: stadskeuren Leuven (stadswapen, sleutel); jaarcijfers 84 ? voor 1784; meesterteken gekroonde M. Bijgeslagen merk: Belgisch invoermerk 1832-1869, gebruikt als herkeuringsmerk voor werken van voor de Hollandse periode.

Paire de bougeoirs. Louvain. 1784 ?. Maître-orfèvre non identifié. Poinçons: deux poinçons de ville (armoirie, clef); chiffres d'année 84 ? pour 1784; poinçon du maître-orfèvre M couronnée. Poinçon belge d'importation 1832-1869, utilisé comme poinçon de recense pour les oeuvres antérieures à la période hollandaise.

H.: 25 cm

578 g (€ 1200-1500)

175*

Koffiekan. Ath. 1784. Vaasvormige kan rustend op drie tapstoelopende gecanneleerde poten met rozet (één poot gerestaureerd). Op onderzijde van de afgeplatte bodem laurierbladeren. Effen ronde buik waarop drie ovale medaillons met Romeinse profielkop (Romulus, Polon, Pompilus), omhangen door palmguirlandes met strik. Boven de insnoering een fries van gekruiste linten met rozet op gehamerde ondergrond. Gladde vernauwende hals met bovenaan fries in relief van meanders op gehamerde ondergrond en palmguirlandes aan ring. Schenktuit met arendskop. Hoekig houten handvat met fries van gekruiste linten en palmguirlande. Gewelfd, scharnierend deksel met parelrand, ingesnoerd, gegraveerd met laurierbladeren en bekroond met putto. Merktekens: stadsmerk; jaarletter 84; meestermerk; lakmoesproef. Cafetière. Ath. 1784. Argent. Corps en forme de vasque reposant sur trois pieds cannelés en gaine avec rosette (un pied restauré). Le dessous de la base aplatie est orné de feuilles de laurier. La panse ronde et lisse est ornée de trois médaillons ovales figurant des têtes romaines de profil (Romulus, Polon, Pompilus), reliées par des guirlandes de palmiers avec un nœud et bord supérieur avec une frise de rubans croisés avec rosace sur fond martelé. Le col lisse se rétrécit et est orné au sommet d'une frise en relief de méandres sur fond martelé avec guirlandes de palmiers suspendues à un anneau. Bec verseur en forme d'une tête d'aigle. Poignée angulaire en bois avec frise de rubans croisés et guirlandes de palmier. Couvercle bombé à charnière, à bords perlés, incisé, gravé de feuilles de laurier et couronné d'un putto. Poinçons de la ville, de la lettre de l'année 84, du maître-orfèvre et de la striche.

H.: 40 cm

1610 g (€ 4000-6000)

Melkpot. Gent. 1787. Zilversmid Nicolas Joseph Viette (1733-?, werkzaam 1773-1798). Zilvermerken: gekroonde

NV (meesterteken Nicolas Viette); helm (stadskeur Gent); gekroonde G (stadskeur Gent); 87 (jaarcijfers 1787).

Bijgeslagen merk van het Belgisch invoermerk in gebruik van 1832 tot 1869. Proefsteek.

Pot à lait. Gand. 1787. Maître-orfèvre Nicolas Joseph Viette (°1733- ?, actif 1773-1798). Poinçons: LV couronné (poinçon du maître-orfèvre); casque (poinçon de la ville de Gand); G couronné (poinçon de la ville de Gand); 87 (poinçons de l'année 1787). Striche.

H.: 17 cm

358 g (€ 500-600)

Bij gebrek aan doeltreffende bewaartechnieken werd melk tot in de 18de eeuw vooral verwerkt tot boter en kaas. Verse melk werd in de eerste plaats voorbehouden voor jonge kinderen, zieken en ouderen. Vanaf de 18de eeuw werd melk, in de gegoede kringen, een heel normale drank en werd hij vooral gebruikt voor koffie met melk en warme chocolade. Omstreeks 1720 werden speciaal kleine kannetjes gemaakt om melk te schenken. In die tijd werden ze niet gemaakt om bij de andere voorwerpen te passen die voor de koffie werden gebruikt en zelfs niet door dezelfde fabrikant vervaardigd. Het was wachten tot de 19de eeuw alvorens het koffie- en het theeservies als een stel op de markt kwamen. (Bron: Domaine du château de Seneffe, https://chateaudseneffe.be/nl/collectie/melkpot-voor-hetontbijt)

Twee snuifdoosjes:

1. (volgens overlevering, geen zichtbare merktekens) Luik. 1790. Zilversmid Winand Toussaint. Ovaal. Versleten. 3.9 x 9 x 3.5 cm.

2. Leuven. 1795. Zilversmid Craninckx. Zilvermerken: stadskeur (stadswapen); 95 (jaarcijfers) voor 1795; initialen FC voor zilversmid Craninckx.

Deux boîtes à priser:

1. Liège. 1790. Maître-orfèvre Winand Toussaint. Ovale. Usé. 3.9 x 9 x 3.5 cm.

2. Louvain. 1795. Maître-orfèvre Craninckx. Poinçons: poinçons de la ville; chiffres d'année 95 pour 1795; initiales FC pour maître-orfèvre Craninckx.

3 x 3 cm.

114 g

(€ 200-300)

'Terre de Namur'-koffiepot met zilveren beslag. Ca. 1790. Deksel gerestaureerd. Cafetière en terre de Namur avec montures d'argent. Ca. 1790. Couvercle restauré. H.: 28 cm

(€ 800-1000)

Suikergoedkom op onderschotel. Leuven. 1791. Ongeïdentificeerde zilversmid. Schotel met verdiept plat met afgeronde plooien, op drie klauwpootjes, boord met bladerkrans met linten. Opengewerkte kom, met recipiënt in blauw glas, met op stijlen decor van geregen geld en van draperieën aan onderregel. Zilvermerken: twee stadskeuren (stadswapen, sleutel); jaarcijfers 91 voor 1791; gekroonde G voor meesterteken. Proefsteek. Coupe à friandises. Louvain. 1791.

Maître-orfèvre G. Présentoir avec centre évidé et godrons arrondis, reposant sur trois pieds griffe, avec bord décoré d'une couronne de feuilles avec rubans. Coupe ajourée, avec récipient en verre bleu, montants à décor d'entrelacs et de draperies. Poinçons: deux poinçons de ville (armoirie, clef); chiffres d'année 91 pour 1791; poinçon du maître-orfèvre G couronnée. Striche.

21 x 19 cm 468 g (€ 600-800)

Paar zoutvaatjes. Leuven. 1791. Ongeïdentificeerde zilversmid CR. Zilvermerken: stadskeuren (stadswapen, sleutel); jaarcijfers 91 voor 1791; initialen CR voor meesterteken. Paire de salières. Louvain. 1791. Maître-orfèvre CR. Poinçons: poinçons de la ville (armoirie, clef); chiffres d'année 91 pour 1791; poinçon de maître-orfèvre initiales CR. 5 x 8 x 6 cm 104 g (€ 400-600)

Suikergoedkom op onderschotel. Leuven. 1793. Zilversmid Marc Antoine Angermille. Schotel met verdiept plat met afgeronde plooien, op drie pootjes met bladmotief, boord met bladerkrans. Opengewerkte kom, met recipiënt in blauw glas, met op stijlen decor van geregen geld en van draperiën met vaas in ovaal aan onderregel. Zilvermerken: twee stadskeuren (stadswapen, sleutel); jaarcijfers 93 voor 1793; gekroonde A

voor meesterteken Angermille. Coupe à friandises. Louvain. 1793. Maître-orfèvre Angermille. Présentoir avec centre évidé et godronné, reposant sur trois pieds décorés d'une feuille, avec bord décoré d'une couronne de lauriers. Coupe ajourée, avec récipient en verre bleu, montants à décor d'entrelacs et de draperies avec vase dans un médaillon. Poinçons: Poinçons de la ville (armoirie, clef); chiffres d'année 93 pour 1793; poinçon du maître-orfèvre (A couronnée).

20 x 16.5 cm

394 g (€ 600-800)

Vier zoutvaatjes. Laat 18de eeuw. 1. Paar zoutvaatjes. Zilver en glas. Louis XVI-decor. Zilvermerken: steekproef.

2. Paar monturen voor zoutvaatjes. Leuven. 1772. Zilvermerken: stadskeuren; jaarcijfers; meesterteken (pistool).

Quatre salières. 18ème siècle.

1. Paire de salières. Argent et verre. Décor Louis XVI. Poinçons d'argent: la striche.

2. Paire de montures pour salières. Louvain. 1772. Poinçons: poinçons de ville; lettre de décanat; maître-orfèvre (pistolet).

5 x 6 cm (5 x 6.5 cm) (€ 200-300)

Fruitschaal. Amsterdam ? Leeuwarden. 18de eeuw. Opengewerkt, deels gedreven en gegraveerd decor van bloemen, gebladerte en rocailles. Zilvermerken: stadswapen Amsterdam/ Leeuwarden; jaarletter N.

Coupe à fruits. Amsterdam ? Leeuwarden. 18ème siècle. Décor ajouré, en partie repoussé et gravé de fleurs, de feuillages et de rocailles. Poinçons: poinçons de la ville d'Amsterdam/ Leeuwarden; lettre d'année N.

39 x 27 cm

850 g (€ 600-800)

184*

Fontein. Leuven. Laat 18de eeuw. Ongeïdentificeerde zilversmid voor montuur. Japans Imari-porselein en zilver (1788). Konisch lichaam, vraagteken- en hermenvormige oren en deksel in Japans Imari-porselein met decor in ijzerrood en bruin van begroeide rots en bloementakken. Montuur op drie klauwpoten, kraan in de vorm van dolfijn en dekselknop (gerestaureerd) in zilver. Zilvermerken: stadskeuren (stadswapen, sleutel); jaarcijfers 88 voor 1788; lopende haas voor meesterteken. Fontaine. Louvain. Fin du 18ème siècle. Porcelaine et argent. Corps conique, anses en forme de point d'interrogation et en gaine et couvercle en porcelaine du Japon à décor Imari. Monture sur trois pieds à griffe, robinet en forme de dauphin et frétel (restauré) en argent. Poinçons: poinçons de la ville de Louvain; chiffres d'année 88 pour 1788; un lièvre courant comme poinçon de maître-orfèvre.

H.: 36 cm (€ 1500-2000)

Melkkan. Oudenaarde. 1798-1809. Zilversmid Jean Baptiste Van Temsche (werkzaam 1800-1827). Zilvermerken: keurkamerteken (grijsaard met cijfers 27 voor Oudenaarde); 1ste gehaltemerk haan met cijfer 1); meestermerk (ruitvormig contour met initialen T en omgekeerde V boven elkaar). Pot à lait. Audenarde. 1798-1809. Maître-orfèvre Jean Baptiste Van Temsche (actif de 1800 à 1827).

Poinçons: poinçon de garantie (vieil homme avec chiffres 27 pour Audenarde; poinçon de premier titre (coq avec le chiffre 1); poinçon du maître-orfèvre (initiales T et V).

H.: 21 cm 360 g (€ 300-400)

Detail/ détail lot 184

Theepot. Brussel onder Franse Republiek. 1798-1809. Zilversmid Jean Baptiste T'Serstevens (17541833). Rechte ribben. Houten vraagtekenvormig handvat (gerestaureerde breuk) in de vorm van een zeemonster. Dekselknop in de vorm van dolfijn. Zilvermerken: meesterteken (Bru623); keurkamermerk 1ste Franse periode (1798-1809), met grijsaard met nummer 26 voor het departement van de Dijle, keurkamer Brussel; 2de gehalteteken (haan met cijfer 2). Théière. Bruxelles. 1798-1809.

Maître-orfèvre Jean Baptiste T'Serstevens (1754-1833). Panse à côtes droites. Manche en bois en forme de point d'interrogation (restaurée) en forme de monstre marin. Frétel en forme de dauphin. Poinçons: poinçon du maître-orfèvre (Bru623); poinçon de garantie 1ère période française (1798-1809), avec le numéro 26 pour le département de la Dijle, Bruxelles; poinçon de deuxième titre. 19.5 x 25.5 x 9 cm 612 g (€ 600-800)

Schenkkan. Nederlanden onder Franse Republiek. Ca. 1806. Rechte ribben op buik. Parellijsten op voet en hals. Houten slangenhandvat. Zilvermerken: Frans invoermerk 1ste Franse periode voor voorwerpen in zilver, gebruikt van 1798 tot 1809, in 1806 eveneens gebruikt als herkeuringsmerk voor voorwerpen in edele metalen en afkomstig uit de door Frankrijk bezette gebieden; niet geïdentificeerde merken. Verseuse. Pays-Bas sous la République française. Ca. 1806. Côtes droites sur la panse. Manche en bois en forme de serpent. Poinçons: Poinçon d'importation française 1ère période 1798-1809, également utilisé comme poinçon de recense en 1806. Poinçons non identifiés. H.: 27 cm 382 g (€ 500-600)

Paar sauskommen. Antwerpen onder Franse Republiek. Ca. 1805. Zilvermerken op basis en bovenrand: keurkamerteken (1797-1814) voor Antwerpen (grijsaard met cijfers 67); tweede gehaltemerk (Frankrijk, 17981809); meesterteken. Bijgeslagen gehaltemerk (800/1000). Zilvermerken op oor: keurkamerteken (1797-1814) voor Antwerpen (grijsaard met cijfers 67); tweede gehaltemerk (Frankrijk, 1798-1809); meesterteken; gehaltemerk (1809-1814); keurkamerteken.

Paire de saucières. Belgique sous la République française. Ca. 1805. Poinçons sur la base et le bord supérieur: poinçon (1797-1814) pour Anvers (vieil homme avec chiffres 67); poinçon de deuxième titre (France, 1798-1809); poinçon de maîtreorfèvre. Poinçon de deuxième titre ajouté (800/1000). Poinçons d'argent sur l'anse: poinçon de garantie (17971814) pour Anvers (vieil homme avec chiffres 67); poinçon de deuxième titre (France, 1798-1809); poinçon du maître-orfèvre; poinçon de titre (1809-1814); poinçon de garantie. 14 x 19 cm

650 g (€ 600-800)

Detail/ détail lot 184

Paar kaarsenhouders. Brussel onder Franse Republiek. Zilversmid Pierre Hendrickx (werkzaam 1811-1840).

Ca. 1812-14. Zilvermerken: waarborgteken 2de Franse periode (1809-14) met nummer 27 voor het departement van de Dijle; geen onderscheidingsteken: keurkamer Brussel; keurteken zilver 2de gehalte; meesterteken initiaal H in zespuntige ster in staande ruit.

Paire de bougeoirs. Bruxelles sous la Republique française. Maître-orfèvre Pierre Hendrickx (actif de 1811 à 1840). Ca. 1812-14. Poinçons: poinçon de garantie 2ème periode française (1809-14) avec chiffre 27 pour le département de la Dyle; poinçon de deuxième titre; poinçon de maître (initiale H dans une étoile à six points dans un losange).

H.: 30.5 cm

704 g (€ 800-1200)

Lit.: Van Dievoet, 2003, bru355

Paar zoutvaten. Empire-periode. 1809-1814. Brussel. Zilvermerken: waarborgteken 2de Franse periode (1809-14) met nummer 27 voor het departement van de Dijle; geen onderscheidingsteken: keurkamer Brussel; keurteken zilver 2de gehalte. Paire de salières. Bruxelles. 18091814. Poinçons: poinçon de garantie pour les ouvrages de la 2e période française, avec le numéro 27 pour le département de la Dijle; poinçon de deuxième titre.

8.5 x 11.5 x 5 cm 150 g (€ 300-400)

Paar kandelaars. Brugge onder Franse Republiek. 1809-1814. Zilversmid Petrus Naert (1758-1845). Zilvermerken: keurteken zilver tweede gehalte; waarborgteken 2de Franse periode (1809-14), met nummer 56 voor departement Brugge; meesterteken letter N waarboven een bij, alles in staande ruit; Zuidnederlands invoermerk (1814-1832); Belgisch

invoermerk (1832-1869). Paire de bougeoirs. Bruges. 18091814. Maître-orfèvre Petrus Naert (1758-1845). Poinçons: poinçon de deuxième titre; poinçon de garantie 2ème période française (1809-14), avec le numéro 56 pour le département de Bruges; poinçon du maître-orfèvre (lettre N au-dessus de laquelle se trouve une abeille, le tout dans un losange debout); poinçon d'importation des Pays-Bas méridionaux (1814-1832); poinçon d'importation belge (1832-1869).

H.: 27 cm 898 g (€ 800-1200)

192 Paar sauskommen. Brussel onder Franse Republiek. 1809-1814. Zilversmid Joseph Germain Dutalis (1780-1852). Zilvermerken: waarborgteken 2de Franse periode (1809-14) voor het departement van de Dijle; geen onderscheidingsteken: keurkamer Brussel; keurteken zilver 2de gehalte; meesterteken van letter D in hart, alles in staande ruit; waarborgteken Zuidelijke Nederlanden, Hollandse periode (1814-1832), vermoedelijk voor keurkamer Brussel. Paire de saucières. Bruxelles sous la République française. 1809-1814. Maître-orfèvre Joseph Germain Dutalis (1780-1852). Poinçons: poinçon de garantie de la 2e période française (1809-14) pour le département de la Dijle (Bruxelles); poinçon de deuxième titre; poinçon du maître-orfèvre de la lettre D dans un cœur, le tout dans un losange droit; poinçon de garantie des Pays-Bas méridionaux (1814-1832), vraisemblablement pour la chambre d'inspection de Bruxelles. 13 x 19.5 x 14 cm

710 g (€ 1000-1500)

Theepot. Brussel onder Franse Republiek. 1809-1814. Zilversmid Pierre Gabriel Germain Dutalis (17551814). Houten handvat. Zilvermerken: waarborgteken 2de Franse periode (1809-14), met nummer 27 voor het departement van de Dijle; geen onderscheidingsteken: keurkamer Brussel; keurteken zilver 2de gehalte; letter D waarboven twee vleugeltjes en vlam (?) en onderaan een punt, alles in staande ruit voor zilversmid Dutalis. Onderaan bodem ingegrifte gewichtsaanduiding '22 on(s) 4 el'. Théière. Bruxelles. 1809-1814. Maître-orfèvre Pierre Gabriel Germain Dutalis (1755-1814). Poinçons: poinçon de garantie 2e période française (1809-14), avec le numéro 27 pour le département de la Dijle, Bruxelles; poinçon de deuxième titre; poinçon du maître-orfèvre; au revers indication gravée du poids '22 on(s) 4 et'. 19 x 28 x 10.5 cm 736 g (€ 600-800)

Lit.: J. Vanwittenbergh, Zilver met Brusselse keuren, tent.cat.13.9.-30.11.1979, p. 273, cat.nr. 257, ill. van een zo goed als identiek ex./ d'un exemplaire presque identique

Paar mosterdpotten. Leuven. 18141832. Zilversmid Herman Scholtius (1774-1833). Zilvermerken: waarborgteken Zuidelijke Nederlanden 1814-32 (Hollandse periode) met letter I voor keurkamer Leuven; keurteken zilver 2de gehalte; meesterteken (VLB218). Dekselknop in de vorm van sfinx. Eén glazen bakje ontbreekt. Paire de moutardiers. Louvain. 1814-1832. Maître-orfèvre Herman Scholtius (1774-1833). Poinçons: poinçon de garantie des Pays-Bas méridionaux 1814-32 (période hollandaise) avec la lettre I pour Louvain; poinçon de deuxième titre; poinçon du maître-orfèvre (VLB218). Frétel en forme de sphinx. Il manque un récipient en verre. H.: 13 cm

334 g (€ 300-400)

195 Koffiekan. Brussel. 1814-1832. Ongeïdentificeerde zilversmid. Gladde, ronde voet met opstaande rand, eivormig lichaam, cilindrische hals en gewelfd deksel met waterblaadjes tussen twee parelranden. Schenksneb in de vorm van een eendenkop. Vraagtekenvormig palissander handvat met vrouwenhoofd en rozetten. Zilvermerken: waarborgteken Zuidelijke Nederlanden 1814-1832 (Hollandse periode) met letter A voor keurkamer Brussel (binnenrand deksel); mogelijk Belgisch 19de-eeuws herkenningsmerk (vanaf 1852 wettelijk verplicht in Nederland); keurteken zilver 2de gehalte; Belgisch herkeuringsmerk (1832) gebruikt voor werken uit Hollandse periode; initiaal D met dolk voor meesterteken en ongeïdentificeerd merk. Cafetière. Époque Empire. Pays-Bas méridionaux. Bruxelles. 1814-1832. Pied lisse et rond à bord relevé, corps ovoïde, col cylindrique et couvercle bombé. Au-dessus du pied, sous le col et sur le couvercle feuilles aquatiques entre deux bords perlés. Bec verseur en forme de tête de canard. Poignée en palissandre en forme de point d'interrogation avec tête de femme et rosaces. Poinçons: poinçon de garantie des Pays-Bas méridionaux avec la lettre A pour Bruxelles (bord intérieur du couvercle); poinçon de deuxième titre; poinçon de recense belge (1832) utilisé pour les œuvres de la période hollandaise; poinçon du maître-orfèvre D avec poignard; un poinçon non identifié. H.: 31 cm 1044 g (€ 800-1200)

196*

Schenkkruik. Leuven. 1814-1832. Zilversmid Jean Dominique Joseph Laurens (1788-1845). Zilvermerken (voet): waarborgmerk Zuidelijke Nederlanden 1814-1832 (Hollandse periode) met letter I voor Leuven; meesterteken van ineengestrengelde initialen JDL in opstaande ruit; keurteken zilver tweede gehalte. Bijgeslagen tweede gehaltemerk. Ronde basis, eivormig lichaam, cilindervormige hals,

gondelvormige schenktuit, houten vraagtekenvormig oor (gerestaureerd). Decor van eikebladfriezen, parelranden, ramskop. Verseuse. Louvain. 1815-1832. Maître-orfèvre Jean Dominique Joseph Laurens (1788-1845). Poinçons (pied): poinçon de garantie de Louvain (I); poinçon de deuxième titre (833); poinçon du maître-orfèvre. Poinçons: poinçon de titre (1815-1832); poinçon de deuxième titre ajouté (835). Base ronde, corps ovoïde, col cylindrique, bec verseur de forme gondole, anse en bois en forme de point d'interrogation (restauré). Frise de feuilles de chêne et bords perlés sur la base et le corps. Bords perlés sur le bec verseur. Liaison entre le bec et l'oreille par une tête de bélier.

H.: 41 cm 1158 g (€ 1200-1500)

Lit.: Van Dievoet, VLB 208

197*

Melkkan. Brussel. 1814-1832. Zilversmid Joseph Germain Dutalis (1780-1852). Zilvermerken voet: waarborgteken Zuidelijke Nederlanden 1814-1832 (Hollandse periode) met letter A voor keurkamer Brussel; ongeïdentificeerd merkteken (zwaan in ovaal); initiaal D in hart waarboven vlam (?) voor J.G. Dutalis. Zilvermerk onderaan: Belgisch 19de-eeuws herkenningsmerk. Ebbenhouten oor. Pot à lait. Bruxelles. 1815-1832.

Maître-orfèvre Joseph Germain Dutalis (1780-1852). Poinçons pied: poinçon de garantie des Pays-Bas Méridionaux 1814-1832 (période hollandaise) avec la lettre A pour Bruxelles; poinçon non identifié; poinçon de maître: initiale D dans un coeur surmonté d'une flamme (?) pour J.G. Dutalis. Poinçon au revers: poinçon de recense belge 19ème siècle. Anse en ébène.

H.: 22 cm

370 g (€ 300-400)

Lit.: Van Dievoet, Bru 290

198 Vier zoutvaten. Leuven. 1814-1832. Zilversmid Herman Scholtus (18181889). Zilvermerken: waarborgmerk Zuidelijke Nederlanden 1814-1832 (Hollandse periode) met letter I voor Leuven; tweede gehaltemerk; initiaal S in opstaande ruit als meesterteken voor zilversmid Herman Scholtius. Keurteken zilver tweede gehalte. Originele recipiënten in blauw glas. Roestzweem.

Quatre salières. Louvain. 1815-1832. Maître-orfèvre Herman Scholtus (1818-1889). Poinçons: poinçon de garantie des Pays-Bas méridionaux 1814-1832 (période hollandaise) avec la lettre I pour Louvain; poinçon de deuxième titre (couronne de laurier avec le chiffre 2); poinçon du maîtreorfèvre: initiale S dans un losange. Récipients en verre bleu. Traces de rousseurs.

9 x 13 cm

340 g (€ 400-600)

Lit.: Van Dievoet, VLB218

Twee ovale zoutvaatjes.

1. Leuven. 1815-1832.

2. Leuven. 1791.

Deux salières ovales.

1. Louvain. 1815-1832.

2. Louvain. 1791.

5 x 8 x 5.5 cm (5 x 8 x 6 cm)

92 g (€ 200-300)

Insculpatieplaat van de officiële gouden zilvermerken voor het departement Hasselt 1832-1869.

Plaque d'insculptation des poinçons officielles d'or et d'argent du département de Hasselt 1832-1869.

Diam.: 6.5 cm (€ 500-600)

Detail/ détail lot 197

201 Koffiekan. Brussel. 1832-1869.

Zilversmid Jean-François Dufour (werkzaam 1829-1868). Peervormig lichaam en gebombeerd deksel met rechte ribben. Schenksneb met rocailles. Vraagtekenvormig oor met ivoren ringen. Zilvermerken: keurteken zilver 2de gehalte 1832-69; meesterteken (initialen JD onder drie bollen); herkenningsmerk (letter P in vraagteken met cijfer). Bijgevoegd: Melkpotje. H.: 14 cm. G.: 214 g Cafetière. Bruxelles. 1852-1868. Maître-orfèvre L Dufour. Corps piriforme et couvercle bombé à côtes droites. Bec verseur avec rocailles. Anse en forme de point d'interrogation avec anneaux d'ivoire. Poinçons: poinçon de deuxième titre; poinçon du maître-orfèvre LD (Dufour, Bruxelles); probablement poinçon belge du 19ème siècle (légalement requis aux Pays-Bas à partir de 1852). On y joint: Pot à lait. H.: 14 cm. P.: 214 g H.: 23 cm (€ 300-400)

202*

Waterketel. Duitsland. Carl Becker. Drie elementen: waterketel, komfoor, brander. Merken: signatuur, modeln° 26874; tweede gehaltemerk; merkteken Duits keizerrijk. Bouilloire. Allemagne. Carl Becker. Poinçons: signature, numéro de modèle 26874; poinçon de deuxième titre; poinçon de l'empire allemand. H.: 34 cm 1600 g (€ 600-800)

Vijfdelig koffie-en theeservies. Engeland. Victoriaanse periode. Sterling zilver, eerste gehalte (925/1000). Bestaande uit koffie-, thee-, suiker-en melkpot op ovale dienschaal. Service à café et à thé quintuple. Angleterre. Ere victorienne. Argent Sterling, premier titre (925/1000). Comprenant une cafetière, une théière, sucrier, pot à lait, plat de serveur. (€ 600-800)

Theepot. Vermoedelijk Brussel. 1832-1869. Deels gedreven, deels gegraveerd decor. Dekselknop in de vorm van vlinder. Ornitomorfe schenktuit. Zilvermerken: gehaltemerk (833/1000); garantiemerk; meesterteken K.

Théière. Probablement Bruxelles. 1832-1869. Décor en partie repoussé, en partie gravé. Frétel de forme papillon. Bec verseur ornitomorphe. Poinçons: poinçon de deuxième titre (833/1000); poinçon de garantie; poinçon du maître-orfèvre K.

H.: 19 cm

638 g (€ 500-600)

205*

Koffiepot. Late 19de eeuw. Apocriefe zilvermerken op één der bokkenpootjes. Handvat gerestaureerd. Cafetière. Fin du 19ème siècle. Poinçons d'argent apocryphes. Poignée restaurée.

H.: 28 cm

1172 gr. (€ 500-600)

206*

Waterketel. Louis & Philippe Wolfers. Ca. 1880. Zilvermerken: meesterteken drie vijfpuntige sterren in driehoek voor Louis Wolfers, Père et Fils; 2de gehalteaanduiding. Gemerkt op samowar en voet, niet op oliehouder. Voet op drie klauwpoten met voluten, door twee verwijderbare pennen verbonden aan samowar, verwarmingselement met verstelbaar bakje om hitte te regelen. Met handvat. Bouilloire. Louis & Philippe Wolfers. Ca. 1880. Poinçons: poinçon du maître-orfèvre trois étoiles à cinq branches dans un triangle pour Louis Wolfers, Père et Fils; poinçon de deuxième titre. Poinçons sur la bouilloire et le support, pas sur le porte-huilier. Pied sur trois griffes à volutes, relié à la bouilloire par deux goupilles amovibles, élément chauffant avec plateau réglable pour réguler la chaleur. Avec poignée.

H.: 40 cm 2296 g (€ 1500-2000)

Schenkkan. Ca. 1880. Louis en Philippe Wolfers. Kegelvormig lichaam met decor van rocailles, gebladerte, rietstengels. Cilindervormige hals met schuine plooien Oor met C-voluten. Zilvermerken: Tweede gehaltemerk; meesterteken (drie vijfpuntige sterren, in driehoek); bijgeslagen Duits merkteken (halve maan met rechts een kroon, in rechthoek).

Verseuse. Ca. 1880. Louis et Philippe Wolfers. Deuxième titre. Corps conique à décor de rocailles, de feuillages, de roseaux. Col cylindrique à godrons obliques. Anse à volutes en C. Poinçons: poinçon de titre; poinçon du maître-orfèvre (trois étoiles à cinq branches, dans un triangle); poinçon apposé d'un croissant avec couronne à droite, dans un rectangle.

H.: 35 cm 1224 g (€ 1500-1800)

208*

Schaal op voet. Ca. 1880. Louis en Philippe Wolfers. Tweede gehalte. Ronde voet. Schaal met gedreven decor van rietstengels en gebladerte. Boord met voluten. Bladvormig handvat. Zilvermerken: gehaltemerk; meesterteken (drie vijfpuntige sterren, in driehoek); bijgeslagen merk van halve maan met rechts een kroon, in rechthoek.

Coupe à friandises sur piédouche. Ca. 1880. Louis et Philippe Wolfers. Deuxième titre. Pied rond. Plat à décor repoussé de roseaux et de feuillages. Bord à volutes. Anse en forme de feuille. Poinçons: poinçon de titre; poinçon du maître-orfèvre (trois étoiles à cinq branches, dans un triangle); poinçon apposé d'un croissant de lune avec couronne à droite, dans un rectangle.

11 x 27 cm

664 g (€ 600-800)

Sauskom op afdruipschaal. Wolfers. Zilver. Tweede gehalte. Saucière et son présentoir. Wolfers. Deuxième titre.

8.5 x 22 x 14 cm

442 g (€ 150-200)

Gedekte terrine. Gebroeders Wolfers. Ca. 1900. Zilvermerken: meesterteken: drie vijfpuntige sterren, in driehoek voor Wolfers Frères; gehalteaanduiding: 800; Duits gehaltemerk: maan met kroon; verkopersmerk: Krischer N.

Terrine et son couvercle. Frères Wolfers. Ca. 1900. Poinçons: poinçon du maître-orfèvre: trois étoiles à cinq branches, en triangle pour Wolfers Frères; poinçon de deuxième titre: 800; poinçon allemand: lune avec couronne; poinçon du vendeur: Krischer N.

14 x 26.5 x 22.5 cm

1108 g (€ 800-1000)

211*

PHILIPPE WOLFERS (1858-1929) / GEBROEDERS/FRERES WOLFERS

Zes bloemstekers. Ca. 1900. Tweede gehalte. Reliëfdecor van telkens verschillende bloem. Zilvermerken: gehalteaanduiding en meesterteken (drie vijfpuntige sterren in driehoek voor gebroeders Wolfers). Six pique-fleurs. Ca. 1900. Deuxième titre. Décor en relief d'une fleur chaque fois différente. Poinçons: poinçon de titre et poinçon du maître-orfèvre (trois étoiles à cinq branches dans un triangle pour Wolfers Frères).

H.: 13 cm

362 g (€ 800-1200)

Vaasje. Delheid. Tweede gehalte. Petit vase. Delheid. Deuxième titre

H.: 16.5 cm

188 g (€ 120-160)

Ovale schotel. Brussel. Gebroeders Delheid. Ca. 1900. Zilvermerken: meesterteken: initiaal D waarboven slang, alles in ovaal voor Delheid Frères; gehalte merk (800). Plat ovale. Bruxelles. Frères Delheid. Ca. 1900. Poinçons: poinçon du maître-orfèvre: initiale D au-dessus d'un serpent, le tout dans un ovale pour Delheid Frères; poinçon de deuxième titre (800).

44 x 28.5 cm 1078 g (€ 200-300)

Wijnflesonderzetter. Delheid. Tweede gehalte. Dessous-de-bouteille. Delheid. Deuxième titre.

Diam.: 15.5 cm 130 g (€ 30-40)

Ronde schaal. Wolfers. Tweede gehalte. Lichtjes opstaande en verspreide rand met parellijst. Plat rond. Woflers. Deuxième titre.

Bords légèrement relevés, évasés et perlés.

Diam.: 32 cm 646 g (€ 150-200)

3 bekers op voet:

1. Londen. 1812. Eerste gehalte. H.: 15.5 cm. G.: 334 g.

2. Londen. 1809. Benjamin Smith II & James Smith III. H.: 16 cm. G.: 240 g. 3. Onbekende merktekens. Tweede gehaltemerk. H.: 19 cm. G.: 160 g. 3 gobelets sur pied:

1. Londres. 1812. Premier titre. H. : 15.5 cm. G.: 334 g.

2. Londres. 1809. Benjamin Smith II & James Smith III. H.: 16 cm. G.: 240 g.

3. Poinçons inconnus. Deuxième titre. H.: 19 cm. G.: 160 g. (€ 200-300)

10 drinkbekers. Verzilverd metaal. Tweemaal een paar, één serie van 6. 10 tasses à boire. Métal argenté. Deux paires, série de 6. (€ 200-300)

Gevarieerd lot van drie zilveren objecten. Koloniaal India.

1. Coupe op voet. Deels verguld. H.: 13 cm.

2. Peper-en zoutvat in de vorm van liggende os en fabeldier. 9.5 x 11 cm. 3 lots d'argenterie. Inde sous l'occupation brittanique.

1. Coupe sur piédouche. En partie doré. H.: 13 cm.

2. Salière et poivrier, formes: bœuf couché et animal fabuleux. 9.5 x 11 cm. (€ 100-150)

'Barnes and Mortlake'-trofee (roeiwedstrijd). Londen. 1867. 1ste gehalte. Mappin & Webb (John Newton Mappin & George Webb). Gedreven en gegraveerd decor. Merktekens op bovenrand.

Trophée 'Barnes and Mortlake' (compétition d'aviron). Londres. 1867. Premier titre. Mappin & Webb (John Newton Mappin & George Webb). Décor gravé et repoussé Poinçons sur le bord supérieur.

H.: 22.5 cm

416 g (€ 100-150)

Trofeebeker. Tweede helft 19de eeuw. Onleesbare merktekens op rand. Binnenin vermeil.

Trophée. Deuxième moitié du 19ème siècle. Poinçons illisibles sur le bord. Intérieur vermeil.

H.: 21 cm 498 g (€ 200-300)

221 Paar bekers. Londen. Pairpont brothers. 1915/16. Merktekens op bovenrand.

Paire de timbales. Londres. Pairpont brothers. 1915/16. Poinçons sur le bord supérieur.

H.: 14 cm, G.: 468 g (€ 150-200)

Huwelijksbeker. Hanau. Laat 19de eeuw. Gemerkt. Coupe de mariée. Hanau. Fin 19ème siècle. Poinçonnée. H.: 18 cm, G.: 352 g (€ 300-400)

Bloemenmand op bijhorende schotel. Duitsland. Louis XVI-stijl. Zilver, tweede gehalte. Bijhorende glazen coupe. Met stempels.

Panier à fleurs sur plat assorti. Allemagne. De style Louis XVI. Argent, deuxième titre. Coupe en verre assortie. Avec poinçons.

H.: 30 cm (Diam. schotel/ plateau: 32 cm) 1690 gr. (€ 800-1200)

Lot zilverwerk, in totaal 4 stuks: 1. Mosterdpot, h.: 10 cm, glazen bakje.

2. Borstelhoedje (zonder borstel), 18de eeuw.

3. Twee suikertangen, één verzilverd (Christofle), ander zilver (Delheid). Lot d'argenterie, 4 pièces au total:

1. Moutardier, h.: 10 cm, récipient en verre.

2. Chapeau de brosse (sans brosse), 18ème siècle.

3. Deux pinces à sucre, métal argenté (Christofle), argent (Delheid). (€ 80-120)

Koffiekan. Londen. Laat 20ste eeuw. Houten handvat.

Cafetière. Londres. Fin du 20ème siècle. Poignée en bois.

H.: 27.5 cm. G.: 924 g (€ 300-400)

Loten/ lots 300-511 356 394 121 500 372
CLASSIC. PART 2
357 87 427 362 120 367 494 493

Kom. China. Ming-dynastie (13681644). Chongzhen-periode (16281644). Zogenaamd 'Kraak'-porselein. Decor in onderglazuur kobaltblauw. Met opstaande licht verspreide rand. Op niet-geglazuurde standring.

Binnenin centraal medaillon met verhalende scène met rivierlandschap met zwemmende eenden, figuren en huizen waarrond fries van bloemenslinger. Binnen-en buitenwand met vier grotere bladvormige panelen. Panelen op binnenwand met paar figuren op de voorgrond en rivierlandschap met eenden, figuren en huis alternerend met planten gescheiden door kleinere panelen met planten. Panelen op de buitenwand met paar figuren op de voorgrond voor landschap alternerend met rivierlandschap met eenden, figuren en huizen gescheiden door planten en rolwerk. Gemerkt met dubbele cirkel in blauw onderaan. Randschilfers.

Grand bol. Dynastie Ming (13681644). Epoque Chongzhen (16281644). Porcelaine dite 'kraak'. Décor en bleu cobalt sous couverte. A bords légèrement évasés. Sur talon non couvert. A l'intérieur au centre un médaillon avec scène figurative d'un paysage aquatique avec canards dans l'eau, des figures au bord de la rive et des maisons, entouré d'une frise avec guirlande de fleurs. Sur le pourtour à l'intérieur et à l'extérieur quatre grands panneaux en forme d'une feuille alternant avec des panneaux plus petits à décor végétal; les grands panneaux à décor d'une paire de figures à l'avant-plan et paysage aquatique avec canards, figures et maison alternant... Marque d'un cercle double en bleu sous couverte au revers. Eclats aux bords.

10 x 22 cm (€ 1200-1500)

Herkomst/ Provenance: Privé-verzameling/ Collection privée, Heverlee

301*

Paar schotels. China. Kangxi-periode. Porselein. Plantaardig decor in onderglazuurblauw. Gemerkt op verso. Paire de plats. Chine. Epoque Kangxi. Porcelaine. Décor végétal en bleu sous glaçure. Marque au revers. Diam.: 27.5 cm (€ 200-300)

302*

Balustervormige vaas met figuratief decor ('Birthday'-vase). China. Jingdezhen. Qing-dynastie (16441911). Kangxi-periode (1662-1722). Porselein. Decor in blauw onder het glazuur. Op de buik hoftafereel bij verhoogd paviljoen van geknielde boodschapper voor brieflezend figuur links en rechts omgeven door lampiondragers in vol ornaat en draak rond zuil met bij de opstap naar paviljoen vijf hoffiguren bij begroeide rots. Op hals koppel gezeten hoogwaardigheidsbekleders, één op troon, ander op stoel, omgeven door dienaren. Grote haarscheur.

Vase yenyen à décor figuratif. Chine. Jingdezhen. Dynastie Qing (16441911). Epoque Kangxi (1662-1722). Porcelaine. Décor en bleu cobalt sous couverte. Sur la panse scène de cour avec sous un pavillon un messager devant une figure lisant une lettre avec à gauche et à droite des porteurs de lampion richement ornés et un dragon s'enroulant autour d'un pilier avec en bas des marches cinq figures de cour près d'un rocher fleuri. Sur le col scène de palais avec couple de dignitaires assis, un sur un trône, l'autre sur une chaise, entouré de serviteurs. Grand cheveu.

H.: 77 cm

(€ 8000-12000)

Herkomst/ Provenance: Paleis voor Schone Kunsten, Brussel/ Bruxelles, 13.12.1967, lot 384

Privé-verzameling/ Collection privée, Heverlee

303*

Rolvaas. China. Jingdezhen. Qingdynastie (1644-1911). Kangxi-periode (1662-1722). Porselein. Decor in diverse tinten (kobalt)blauw op buik van een landschap met begroeide rotsen met voor een opgetrokken gordijn een keizer in draagstoel met baldakijn achter de rug en waaier in de hand, omgeven door lansier en twee dienaren, met voor hem geknielde boodschapper en rechts ruiter met getrokken zwaard, op hals onderaan van vier amandelvormige paneeltjes met bebloemde twijgen op geruite ondergrond en in het midden van een fries met bolletjes en kantelen. Gemerkt met dubbele cirkel onderaan. Minieme randschilfer bovenrand. Kraaienpoot.

Vase rouleau. Chine. Jingdezhen. Dynastie Qing (1644-1911). Epoque Kangxi (1662-1722). Porcelaine. Décor en divers tons de bleu (cobalt) sous couverte sur la panse d'un paysage rocheux fleuri avec, devant un rideau levé, un empereur dans une chaise à porteur avec dais derrière le dos et éventail à la main, entouré d'un lancier et de deux serviteurs, avec un messager agenouillé devant lui et un cavalier à droite avec une épée dégainée, sur le col de quatre panneaux en mandorle avec des tiges fleuries sur un fond en damier et au centre d'une frise avec des créneaux et des cercles. Marque au revers d'un cercle double en bleu sous couverte. Petit éclat au bord supérieur. Cheveu.

H.: 45 cm (€ 6000-8000)

Herkomst/ Provenance: J. Van Goidsenhoven, 7.3.1969

Privé-verzameling/ Collection privée, Heverlee Certificaat/ Certificat: J. van Goidsenhoven, 7.3.1969

4 3 301 306 306 303 25

Kom. China. Jingdezhen. Qingdynastie (1644-1911). Kangxi-periode (1662-1722). Ca. 1700-1720. Porselein. Famille verte decor op buitenrand van hoftafereel uit Xixiang ji (Romance of the Western Chamber) met (van links naar rechts) man bij rond venster, een koppel jonge vrouwen bij wierookbrander onder pijnboom, een rotspartij met bananenplant, vrouw en man bij pagode en binnenin gezeten oude wijze met dienaar. Blauwe boord boven standring. Bol. Jingdezhen. Dynastie Qing (16441911). Epoque Kangxi (1662-1722). Ca. 1700-1720. Porcelaine. Décor aux émaux de la Famille verte sur le pourtour d'une scène de cour tirée du Xixiang ji (Romance of the Western Chamber) avec un homme à la fenêtre, un couple de jeunes femmes près d'un vase brûle-parfum sous un pin, un rocher avec bananier, un homme et une femme près d'une pagode et à l'intérieur d'un sage avec serviteur. Talon avec bord bleu.

6 x 13.5 cm (€ 1500-2000)

Herkomst/ Provenance: Bluett & Sons, Londen/ Londres, J. Van Goidsenhoven, Brussel/ Bruxelles, 14.11.1967

Kom. China. Jingdezhen. Qingdynastie (1644-1911). Kangxi-periode (1662-1722). Ca. 1700-1720. Porselein. Famille verte decor op buitenrand van hoftafereel uit Xixiang ji (Romance of the Western Chamber) met (van links naar rechts) man bij rond venster, een koppel jonge vrouwen bij wierookbrander onder pijnboom, een rotspartij met bananenplant, vrouw en man bij pagode en binnenin gezeten oude wijze met dienaar. Blauwe boord boven standring. Bol. Jingdezhen. Dynastie Qing (16441911). Epoque Kangxi (1662-1722). Ca. 1700-1720. Porcelaine. Décor aux émaux de la Famille verte sur le pourtour d'une scène de cour tirée du Xixiang ji (Romance of the Western Chamber) avec (de gauche à droite) un homme à la fenêtre, un couple de

jeunes femmes près d'un vase brûleparfum sous un pin, un rocher avec bananier, un homme et une femme près d'une pagode et à l'intérieur d'un sage avec serviteur. Talon avec bord bleu.

6 x 13.5 cm (€ 1500-2000)

Herkomst/ Provenance: Bluett & Sons, Londen J. Van Goidsenhoven, Brussel/ Bruxelles, 14.11.1967

Certificaat/ Certificat: J. Van Goidsenhoven, 14.11.1967

306*

Zeven diepe schotels. China. Qianlong-periode. Porselein. Onderglazuurblauw decor van waterlelies. Twee met haarscheuren, een met scherfje. Sept plats creux. Chine. Epoque Qianlong. Porcelaine. Décor en bleu sous glaçure de nénuphars. Deux avec de cheveux, un avec éclat. Diam.: 25 cm (€ 250-375)

Plaque. Delfts blauw. Met voorstelling van rustend herderskoppel naar werk van Abraham Bloemaert. Plaque murale. Faïence de Delft. Décor en camaïeu bleu d'un couple de bergers au repos d'après un tableau d'Abraham Bloemaert. 42 x 37 cm (€ 300-400)

Vrouwelijke onsterfelijke. China. Gesculpteerd ivoor, deels zwart getint. Ijzerhouten en zwart marmeren sokkel. Met CITES certificaat 2024/ BE01304/CE voor commerciële activiteit binnen de Europese Unie. Immortel féminin. Chine. Ivoire sculpté, en partie teinté noir. Socle en bois de fer et marbre noir. Certificat CITES 2024/BE01304/CE pour l'activité commerciale au sein de l'Union européenne. H.: 56 cm

H.: 10 cm (sokkel/ socle) (€ 1200-1500)

301 2 103

ANONIEM / ANONYME XVII

Vlaanderen/Flandres

Portret van een monnik.

Olie op doek (verdoekt).

Portrait d'un moine.

Huile sur toile (rentoilée).

111 x 85.5 cm (122.5 x 98.5 cm) (€ 600-800)

ANONIEM / ANONYME XVIII

Buste van een jonge vrouw, zijdelings. Olie op doek (verdoekt). Eigentijdse kader.

Buste de jeune femme, de côté. Huile sur toile (rentoilée). Cadre d'époque.

65 x 56 cm (81 x 72 cm) (€ 600-800)

311*

JAN SANDERS VAN HEMESSEM (1500-1560) omgeving/entourage

Johannes De Doper met kelk.

Olie op paneel.

Saint Jean-Baptiste.

Huile sur panneau.

56 x 48.2 cm (77 x 66.5 cm) (€ 2000-3000)

CARLO MARATTA (1625-1713) atelier

H. Maria met slapend Jezuskind en engeltjes. Olie op doek.

La Vierge à l'Enfant endormi et anges. Huile sur toile.

115 x 90 cm (155 x 130 x 9 cm) (€ 2000-3000)

GUIDO RENI (1575-1642) kopie naar/copie d'après

Salomé met het hoofd van Johannes de Doper. Olie op doek.

Salomé avec la tête de Saint JeanBaptiste. Huile sur toile.

126 x 100 cm (€ 600-800)

SEBASTIANO DEL PIOMBO (14851547) kopie naar/copie d'après

Sibylle met fruitschaal. Olie op doek. Sibylle avec coupe à fruits. Huile sur toile.

136 x 98 cm (177 x 127 cm) (€ 600-800)

ANONIEM / ANONYME XVI ITALIE

Heilige Familie met kleine Sint-Jan. Olie op doek (verdoekt). Zwaar overschilderd. Restauraties.

La Sainte Famille avec Saint JeanBaptiste enfant. Huile sur toile (rentoilée). Repeints. Restaurations.

151 x 125 cm (166 x 140 cm) (€ 2000-3000)

ANONIEM / ANONYME 2/2 XVII

ENGELAND / ANGLETERRE

Portret van een jonge edeldame met een tuin in de achtergrond. Engeland. Ca. 1650. Olie op doek (verdoekt). Retouches. Mogelijks kunstenaar uit de omgeving Peter Lely (1618-1680) of John Greenhill (ca. 1644-1676).

Portrait d'une jeune dame noble avec un jardin à l'arrière-plan. Angleterre. Ca. 1650. Huile sur toile (rentoilée). Retouches. Entourage possible de Peter Lely (1618-1680) ou de John Greenhill (c. 1644-1676).

120 x 92 cm (141 x 114 cm) (€ 3000-4000)

ANONIEM / ANONYME circa 1800

Mansportret. Olie op doek (ovaal).

Portrait d'homme.

Huile sur toile (ovale).

59 x 48 cm (82 x 66 cm) (€ 600-800)

REMBRANDT VAN RIJN (16061669) naar/d'après Zelfportret. 19de eeuw. Olie op doek (verdoekt, opstuwingen).

Naar het origineel in de collectie van het Musée du Louvre (INV 1746; MR 935). Etiket op verso verwijst naar een zekere M. Hostein als vervaardiger van dit werk.

Autoportrait. 19ème siècle. Huile sur toile (rentoilée, bosses).

D'après l'original au Louvre (INV 1746 ; MR 935). L'étiquette au revers indique qu'un certain M. Hostein est l'auteur de cette œuvre.

81 x 65.5 cm (108 x 90 cm) (€ 400-500)

Herkomst/ Provenance: Kasteel/ Château Terlaemen, Heusden-Zolder

ANONIEM / ANONYME 2/2 XIX

Portret van een Belgische kapitein.

Olie op doek.

Portrait d'un capitaine belge.

Huile sur toile.

53 x 45 cm (78 x 70 cm) (€ 400-500)

ONLEESBAAR / ILLISIBLE XIX

Koppel kinderen met accordeon, 1846. Olie op doek (achtkantig).

Gesigneerd en gedateerd 'F Gessière ? / 46'. Restauraties en verdoeking.

Couple d'enfants avec accordéon, 1846. Huile sur toile (octogonale).

Signée et datée 'F Gessière ? / 46'.

Restaurations et rentoilage.

90 x 72 cm (104 x 86 cm) (€ 600-800)

ANONIEM / ANONYME 1/2 XIX

Jonge schrijver in vensteropening. Olie op paneel.

Jeune écrivain dans la fenêtre.

Huile sur panneau.

19 x 17 cm (35 x 33 cm) (€ 400-500)

LUCAS VAN UDEN (1595-1672)

genre

Heuvellandschap met schapenhoeders bij dorp. Olie op paneel. Eertijds beschouwd als eigenhandig werk van Lucas van Uden (R. Van de Broek, Brussel, december 1968).

Paysage accidenté avec bergers aux moutons près d'un village. Huile sur panneau. Jadis considéré comme une oeuvre authentique de Lucas van Uden (R. Van de Broek, Bruxelles, décembre 1968).

52.5 x 73 cm (73.5 x 95 cm) (€ 1200-1500)

Herkomst/ Provenance: Campo, Antwerpen/ Anvers, 1968 Bernaerts, Antwerpen/ Anvers, 2.5.2016, lot 319

JOOS II DE MOMPER (1564-1635) atelier

Bergachtig landschap met reizigers. Olie op paneel (geparketteerd).

Paysage montagneux avec des voyageurs. Huile sur panneau (parquetté).

49.5 x 68 cm (61 x 81 cm ) (€ 500-600)

Expertiseverslag/ Rapport d'expertise: R. Van de Broek, 8.8.1974

JAN WYNANTS (1630-1684)

Heuvelachtig landschap met reizigers. Olie op doek. Gesigneerd ‘J Wijnants’. Paysage accidenté avec voyageurs. Huile sur toile. Signée 'J Wijnants'.

95.5 x 105 cm (120 x 140 cm) (€ 3000-4000)

Herkomst/ Provenance:

Privé-verzameling/ Collection privée, Wezembeek-Oppem

325*

EUGENE DEVERIA (1808-1865)

Gezelschap bij antieke zuil in zuiders landschap. Olie op paneel (ovaal). Gesigneerd 'Deveria'. Compagnie au pied d'une colonne antique. Huile sur panneau (ovale) Signé 'Diveria'.

65 x 54 cm (€ 1000-1500)

PAULUS MOREELSE (1571-1638)

kopie naar/copie d'après

Het oordeel van Paris. Olie op paneel. Fragment. Gerestaureerde verticale barst. Vergulde kader. Achter beschermglas. Het origineel (49 x 95 cm, olieverf op paneel) uit 1631 bevindt zich in het Haggerty Museum of Arts in Milwaukee (inv.89.19). Le jugement de Paris. Huile sur panneau. Fragment. Fente verticale restaurée. Cadre doré. Sous verre protecteur. L'original de 1631 (49 x 95 cm, huile sur panneau) se trouve au Haggerty Museum of Arts à Milwaukee (inv.89.19).

40 x 32 cm (74 x 66 cm) (€ 1200-1500)

Detail/ détail lot 325

327*

ANONIEM / ANONYME XIX

Pratende figuren bij fontein en dansende figuur bij tuinsculptuur. Olie op paneel (mahonie). Niet authentieke signatuur 'N Diaz' dragend. Eigentijdse vergulde kader in Louis XVI-stijl. Eertijds toegeschreven aan Narcisse Virgile Diaz de la Pena. Figures au parc. Huile sur panneau (acajou). Portant une signature non authentique 'N Diaz'. Cadre doré de style Louis XVI. Jadis attribué à Narcisse Virgile Diaz de la Pena.

32.4 x 42 cm (55.5 x 63.5 cm) (€ 1000-1500)

Herkomst/ Provenance:

Goyvaerts, Antwerpen/ Anvers, 22.6.1957

GODEFROID GUFFENS

(1823-1901)

Madonna voor landschap. Olie op doek (ovaal). Gesigneerd 'Guffens'. La Vierge à l'Enfant devant un paysage. Huile sur toile (ovale). Signée 'Guffens'.

78 x 64 cm (102 x 86 cm) (€ 600-800)

329 MONOGRAMMIST(E) 1/2 XIX

Frankrijk/ France

De oude waarzegster, ca. 1790. Olie op doek (verdoekt). Gesigneerd met monogram links onder. La diseuse de bonne aventure, ca. 1790. Huile sur toile (rentoilée). Signée d'un monogramme.

47.5 x 41.5 cm (60 x 55 cm) (€ 1000-1200)

Herkomst/ Provenance:

EDWARD DELVAUX (1806-1862)

Heuvelachtig landschap bij avondzon, 1846. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd en gedateerd 'Delvaux 46'. Eigentijdse vergulde kader. Paysage accidenté, 1846. Huile sur panneau (acajou). Signé et daté 'Delvaux 46'. Cadre doré d'époque. 24 x 29 cm (43 x 49 cm) (€ 500-600)

Herkomst/ Provenance:

Campo, Antwerpen/ Anvers, veiling/vente 26, lot 114

PAUL EMILE NICOLIE (1828-1894)

Hertenjacht, 1865. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd en gedateerd 'P. E. Nicolié ft 1865/ Antwerpen'. Met handgeschreven echtheidscertificaat op verso. Kleine afschilferingen aan kader.

Chasse au cerf, 1865. Huile sur panneau (acajou). Signé et daté 'P. E. Nicolié ft 1865/ Anvers'. Certificat d'authenticité manuscrit au revers. Cadre légèrement abîmé.

49 x 62 cm (84 x 95 x 11 cm) (€ 600-800)

332*

FRANCOIS VAN SEVERDONCK (1809-1889)

'Cheval blanc Coq poules paysage', 1859.

Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd en gedateerd

'François Van Severdonck F(eci)t 1859/ Bruxelles 30 avril'. Handgeschreven echtheidscertificaat van de kunstenaar met titel op verso.

Huile sur panneau (acajou). Signé et daté 'François Van Severdonck F(eci)t 1859/ Bruxelles 30 avril'. Certificat d'authenticité manuscrit de l'artiste avec titre au revers.

61 x 84.5 cm (94 x 115 cm) (€ 5000-6000)

Herkomst/ Provenance:

Privé-verzameling/ Collection privée, Antwerpen/ Anvers

333*

DAVID COL (1822-1900)

Herderskoppel in de stal, 1856. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd en gedateerd 'David Col 1856'.

Couple de bergers dans l'étable, 1856. Huile sur panneau (acajou). Signé et daté 'David Col 1856'.

51 x 39 cm (68 x 58 cm) (€ 2000-3000)

Herkomst/ Provenance: Privé-verzameling/ Collection privée, Antwerpen/ Anvers

Detail/ détail lot 333

EUGÈNE VERBOECKHOVEN (1798-1881)

Schapen, haan en kip in de stal, 1864. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd en gedateerd 'Eugene/ Verboeckhoven/ 1864'. Afschilferingen. Handgeschreven echtheidscertificaat van de kunstenaar op verso. Mouton, coq et poule à l'étable, 1864. Huile sur panneau (acajou). Signé et daté 'Eugene/ Verboeckhoven/ 1864'.

Pertes minimes. Certificat d'authenticité manuscrit de l'artiste au revers.

17 x 21 cm (30 x 34 cm) (€ 2500-3500)

335*

EUGENE REMY MAES (1849-1931)

Herdershond met haan en kippen. Olie op doek. Gesigneerd 'E. R. Maes'.

Chien berger avec coq et poules. Huile sur toile.

Signée 'E. R. Maes".

75 x 120 cm (108 x 156 cm) (€ 3000-4000)

CHARLES VAN DEN EYCKEN (1859-1923)

Vechtende honden. Olie op paneel (mahonie).

Gesigneerd 'Charles Van Den Eycken'.

Combat de chiens. Huile sur panneau (acajou).

Signé 'Charles Van Den Eycken'.

22 x 28 cm (37 x 44.5 cm) (€ 1200-1500)

ADRIEN FERDINAND DE BRAEKELEER (1818-1904)

De bijensteek. Olie op doek.

Gesigneerd 'Adrien De Braekeleer', herhaald op verso.

La piqûre d'abeille. Huile sur toile.

Signée 'Adrien De Braekeleer', répétée au revers.

50 x 41 cm (68 x 60 cm)

(€ 600-800)

Herkomst/ Provenance:

Schoenlapper bij venster. Olie op doek.

Gesigneerd 'Adrien de Braekeleer', herhaald op verso.

Cordonnier à la fenêtre. Huile sur toile.

Signée 'Adrien de Braekeleer', en rappel au revers.

45 x 36 cm (62 x 52 cm)

(€ 800-1200)

Herkomst/ Provenance:

339*

FERDINAND DE BRAEKELEER DE OUDE (1792-1883)

De eerste stapjes, 1860. Olie op paneel (mahonie, geparketteerd).

Gesigneerd en gedateerd 'Ferdinand De Braekeleer/ Antwerp 1860.'. Les premiers pas, 1860. Huile sur panneau (acajou, parqueté). Signé et daté 'Ferdinand De Braekeleer/ Anvers 1860'.

42.5 x 36 cm (61 x 54 cm) (€ 2500-3500)

Herkomst & certificaat/ Provenance & certificat:

W. & V. Lefevre, Kortrijk/ Courtrai, s.d.

340*

Het gebed. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd 'Ferdinand De Braekeleer'. Vergulde kader.

La prière. Huile sur panneau (acajou). Signé 'Ferdinand De Braekeleer'. Cadre doré.

44 x 38.5 cm (63 x 58 cm) (€ 2500-3500)

341*

ALPHONSE VAN DER EYCKEN (XIX) 'Un joyeux jeu'.

Olie op paneel (mahonie).

Gesigneerd ‘A. Van Den Eycken’. Huile sur panneau (acajou). Signée 'A. Van Den Eycken'.

39 x 33 cm (49 x 43 cm) (€ 2000-2500)

ANONIEM / ANONYME 2/2 XVII

Interieur met drinkebroer.

Olie op paneel.

Intérieur avec un homme qui boit. Huile sur panneau.

47 x 36 cm (65 x 54 cm) (€ 800-1200)

339 340

ANONIEM / ANONYME XIX

Herberginterieur. Olie op paneel (mahonie). Vrije interpretatie naar werk van Cornelis Dusart (1660-1704).

Intérieur d'auberge. Huile sur panneau (acajou). Interprétation libre d'après Cornelis Dusart (1660-1704). 28.6 x 34 cm (43 x 48 cm) (€ 1000-1500)

GABRIEL METSU (1629-1667)

naar/d'après

De oude drinker. Olie op paneel. Naar het originele werk van Gabriël Metsu, opgenomen in de collectie van het Rijksmuseum (inv. SK-A-250,9).

Le vieux buveur. Huile sur panneau. D'après l'œuvre originale de Gabriel Metsu, dans la collection du Rijksmuseum (inv. SK-A-250,9).

23 x 19.5 cm (€ 800-1000)

Herkomst/ Provenance: Collectie/ Collection Lorenzo Pellerano, Buenos Aires (cf. Emilio Dupuy de Lome, 'La Galería de Cuadros de Don Lorenzo Pellerano', Esfera. La revista illustrada de centro Amercia, 1933; diens veiling bij/ son vente chez Guerico & Williams, Buenos Aires, 1933, lot 377 (etiket op verso/ étiquette au revers)

JOZEF GEIRNAERT (1791-1859)

Het kaartspel. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd ‘J. Geirnaert.’. Le jeu de cartes. Huile sur panneau (acajou). Signé 'J. Geirnaert.'. 19 x 26 cm (34.5 x 41.5 cm) (€ 600-800)

Herkomst en certificaat/ Provenance et certificat: Willy De Jonge, Antwerpen/ Anvers, 3.8.1982

LEOPOLD FISSETTE (1814-1889)

Herbergtafereel. Olie op paneel (geparketteerd).

Gesigneerd 'Leopold Fissette'. Scène d'auberge. Huile sur panneau (parquetté). Signé 'Leopold Fissette'. 63 x 80 cm (86 x 104 cm) (€ 2000-3000)

Herkomst & certificaat/ Provenance et certificat: W. & V. Lefevre, Kortrijk/ Courtrai, s.d.

347*

BASILE DE LOOSE (1809-1886)

Grootouders op bezoek. Olie op paneel (mahonie). Visite des grands-parents. Huile sur panneau (acajou). 63.5 x 80 cm (82 x 99 cm) (€ 2500-3500)

Herkomst/ Provenance: Privé-verzameling/ Collection privée, Antwerpen/ Anvers 341

347 348

348*

THÉODORE GÉRARD (1829-1895)

De betrapte dienstbode. Olie op doek. Gesigneerd 'Th. Gerard'.

Le servant attrapé. Huile sur toile. Signée 'Th. Gerard'. 61 x 76 cm (77 x 92 cm) (€ 1500-2000)

Herkomst/ Provenance: G. Campo, Antwerpen/ Anvers, s.d.; Privé-verzameling/ Collection privée, Antwerpen/ Anvers

ANONIEM / ANONYME 2/2 XVII NOORDELIJKE

NEDERLANDEN

Stadsgezicht bij de wallen. Olie op doek (verdoekt).

Ville aux remparts. Huile sur toile (rentoilée).

39.5 x 49.5 cm (€ 200-300)

350*

JAN MICHIEL RUYTEN (1813-1881)

'Veemarkt, Antwerpen', 1865. Olie op doek. Gesigneerd en gedateerd 'J M Ruijten f(eci)t 1865./ Antwerp'.

Huile sur toile. Signée et datée 'J M Ruijten f(eci)t 1865 / Anvers'.

80 x 100 cm (105 x 124 cm) (€ 6000-8000)

351 WAKE CHELTENHAM (1837-1882)

Paar stadsgezichten (Antwerpen, Keulen), 1872. Olie op doek. Een paar. Gesigneerd en gedateerd ‘Cheltenham Wake, 1872’.

Vue d'Anvers et de Cologne, 1872. Huile sur toile. Une paire. Signée et datée ‘Cheltenham Wake, 1872’.

76 x 63.5 cm (x2) (95 x 79 cm (x 2)) (€ 1000-1500)

352*

MICHAEL NEHER (1798-1876)

'Grote Markt te Leuven', 1857. Olie op doek (verdoekt). Gesigneerd en gedateerd 'Mich. Neher/ 1857'.

Huile sur toile (rentoilée). Signée et datée 'Mich. Neher/ 1857'.

80 x 108 cm (100 x 128 cm) (€ 60000-80000)

Herkomst/ Provenance:

Mevr/ Mme Basil Holmes, 23 Crofton Road, Ealing, ca. 1900 Berko, Knokke le Zoute, s.d. (met expertiseverslag/ avec rapport d’expertise)

Expo:

‘Naval and Military artists of Great Britain and her allies, France, Russia and Belgium’, Guildhall Art Gallery, Corporation of the City of Londen, 1915, cat. nr. 50

ADRIEN JEAN MADIOL (1845-1892)

'De bruidsschat', 1883.

Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd en gedateerd 'A.J. Madiol. 1883'. Handgeschreven echtheidscertificaat, titel en signatuur op verso. Huile sur panneau (acajou).

Signé et daté 'A.J. Madiol. 1883'. Certificat d'authenticité, titre et signature manuscrits au revers.

45 x 33 cm (55 x 44 cm) (€ 800-1200)

J. HEILIG

'Le jeune barbier'.

Olie op paneel.

Gesigneerd 'J Heilig fec(it)'.

Huile sur panneau.

Signé 'J Heilig fec(it)'.

40 x 32 cm (54 x 47 cm) (€ 400-500)

Herkomst/ Provenance: G. Campo, Antwerpen/ Anvers, s.d. Privé-verzameling/ Collection privée, Antwerpen/ Anvers

THÉODORE GÉRARD (1829-1895)

Koppel kinderen met hond, 1876. Olie op doek. Gesigneerd en gedateerd 'Théodore Gérard 1876'. Te restaureren.

Couple d'enfants au chien, 1876. Huile sur toile. Signée et datée 'Théodore Gérard 1876'. A restaurer. 48 x 35.5 cm (69 x 54 cm) (€ 600-800)

Herkomst/ Provenance:

356 357

356*

CHARLES MERTENS (1865-1919)

In het atelier, 1886.

Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd en gedateerd 'Ch. Mertens/ 86 Antw(erpen)'.

Dans l'atelier, 1886.

Huile sur panneau (acajou). Signé et daté 'Ch. Mertens/ 86 Antw(erpen)'. 22 x 17 cm (36 x 31.5 cm) (€ 2000-2500)

Herkomst/ Provenance:

357*

EVERT LAROCK (1865-1901) 'L'atelier'.

Olie op doek. Gesigneerd 'E. Larock'. Huile sur toile. Signée 'E. Larock'.

57 x 69 cm (75 x 86 cm) (€ 1500-2000)

Herkomst/ Provenance: G. Campo, Antwerpen/ Anvers, s.d.

Palais des Beaux Arts, Brussel/ Bruxelles, s.d. Privé-verzameling/ Collection privée, Antwerpen/ Anvers

358*

PIET VERHAERT (1852-1908)

Man op zolderkamer, 1896.

Olie op doek. Gesigneerd en gedateerd 'Piet Verhaert/ 1896'.

Vergulde kader.

Homme au grenier, 1896.

Huile sur toile. Signée et datée 'Piet Verhaert/ 1896'. Cadre doré. 35 x 48 cm (63 x 76 cm) (€ 500-600)

DAVID COL (1822-1900)

Vrolijk gezelschap.

Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd met atelierstempel 'Vente David Col'. Joyeuse compagnie.

Huile sur panneau (acajou). Signé avec cachet d'atelier 'Vente David Col'. 14 x 17 cm (32 x 34 cm) (€ 1000-1500)

Herkomst/ Provenance:

360 CHARLES MEER WEBB (1830-1895)

It's on me, 1880.

Olie op doek.

Gesigneerd en gedateerd 'C. M. Webb, 1880'.

Huile sur toile.

Signée et datée 'C. M. Webb, 1880'.

66 x 81.5 cm (81 x 97 cm) (€ 2000-3000)

Herkomst/ Provenance:

Privé-verzameling/ Collection privée, Antwerpen/ Anvers 358

361*

GERARD PORTIELJE (1856-1929)

Het kaartspel, 1883. Olie op doek (verdoekt).

Gesigneerd en gedateerd 'Gerard Portielje Antwerp 1883’. Met handgeschreven (Engelstalig) echtheidscertificaat van de kunstenaar.

Le jeu de cartes, 1883. Huile sur toile (rentoilée).

Signée et datée 'Gerard Portielje Anvers 1883'.

Avec certificat d'authenticité manuscrit de l'artiste.

46 x 61 cm (67 x 83 cm) (€ 8000-10000)

Herkomst/ Provenance:

Mr. Cl. D'Huyvetter, Antwerpen/ Anvers, 1883

Berko, Knokke, s.d.

Privéverzameling/ Collection privée, Hasselt

Expertiseverslag/ Rapport d’expertise: Berko, Knokke, s.d.

362*

CHARLES BOOM (1858-1939)

De lectuur. Olie op paneel (mahonie).

Gesigneerd 'Ch. Boom'.

La lecture. Huile sur panneau (acajou).

Signé 'Ch. Boom'.

43 x 35 cm (57 x 48 cm) (€ 1800-2400)

Herkomst/ Provenance:

363*

GERARD PORTIELJE (1856-1929)

Na het kaartspel, 1881. Olie op paneel (mahonie).

Gesigneerd en gedateerd 'Gerard Portielje / Anvers / 1881'.

Après le jeu de cartes, 1881. Huile sur panneau (acajou).

Signé et daté 'Gerard Portielje / Anvers / 1881'.

52.5 x 76 cm (78 x 103 cm) (€ 20000-25000)

VICTOR MARAIS MILTON (1872-1944)

De nieuwe kok. Olie op doek. Gesigneerd 'V Marais Milton'. Le nouveau cuisinier. Huile sur toile. Signée 'V Marais Milton'.

64 x 88 cm (90 x 112 cm) (€ 4000-5000)

Herkomst/ Provenance:

LOUIS VAN ENGELEN (1856-1940)

Volksfiguur ('Peer De Suyter'), 1872. Olie op doek. Signatuur, plaats en datum rechtsonder.

Identificatie figuur rechtsboven. Homme du peuple ('Peer De Suyter'), 1872. Huile sur toile. Signature, lieu et date en bas à droite. Identification du personnage en haut à droite.

32.5 x 21.5 cm (43 x 43 33 cm) (€ 150-200)

H. MINJALLI

Monniken in de wijnkelder. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd 'H. Minjalli'. Moines à la cave. Huile sur panneau (acajou). Signé 'H. Minjalli'. 24 x 32 cm (38 x 46 cm) (€ 800-1000)

HENRI DE SMETH (1865-1940) 'La lecture', 1901. Olie op doek. Gesigneerd en gedateerd 'H. De Smeth / 1901'. Huile sur toile. Signée et datée 'H. De Smeth / 1901'.

35 x 30 cm (49 x 44 cm) (€ 400-500)

368 HENRI TIMMERMANS (1858-1942) 'Une anecdote poivrée', 1941. Olie op doek. Gesigneerd en gedateerd 'H. Timmermans / 1941'. Huile sur toile. Signée et datée 'H. Timmermans / 1941'.

22.5 x 67.5 cm (39 x 84 cm) (€ 800-1200)

Herkomst/ Provenance: G. Campo, Antwerpen/ Anvers, s.d., lot 160 Privé-verzameling/ Collection privée, Antwerpen/ Anvers

JEAN BAPTISTE ANTHONY

(1854-1930)

Norbertijn in studievertrek, 188. ? Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd en gedateerd 'J. Anthony 188.'. Fraaie eigentijdse kader. Norbertin dans son étude, 188. ? Huile sur panneau (acajou). Signé et daté 'J. Anthony 188.'. Cadre d'époque.

33 x 26 cm (59 x 51 cm) (€ 600-800)

GUSTAVE WAPPERS (1803-1874)

toe te schrijven aan/à attribuer à Scène uit het leven van kardinaal Granvelle. Olie op doek. Handtekeningdragend.

Scène de la vie du cardinal Granvelle. Huile sur toile. Portant une signature. 100 x 75 cm (125 x 99 cm) (€ 500-600)

PAUL DELAROCHE (1797-1856)

naar/d'après

Edward V en de hertog van York in de toren. Olie op doek. Naar het origineel uit 1830, bewaard in het Louvre. Édouard V, roi mineur d'Angleterre, et Richard, duc d'York, son frère puîné (1483), dit Les enfants d'Édouard. Huile sur toile. D'après l'original de 1830, conservé au Louvre. 88 x 105 cm (114 x 130 cm) (€ 1200-1500)

372*

JORIS (GEORGES) NAUWELAERTS (1873-1939)

Memento mori, 1896. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd en gedateerd 'G. Nauwelaerts /1896'. Huile sur panneau (acajou).

Signé et daté 'G. Nauwelaerts /1896'.

29.5 x 46 cm (36 x 53 cm) (€ 800-1200)

PIET VERHAERT (1852-1908)

Man bij venster in Plantijn-Moretus. Olie op doek. Gesigneerd 'Piet Verhaert'. Zware craquelé.

Homme à la fenêtre. Huile sur toile. Signée 'Piet Verhaert'. Craquelure fortement visible.

65 x 83 cm (95 x 112 cm) (€ 600-800)

VICTOR MARAIS MILTON (18721944)

No scratching, 1934. Olie op paneel. Gesigneerd en gedateerd 'V. Marais-Milton / 34'.

No scratching, 1934. Huile sur panneau. Signé et daté 'V. Marais-Milton / 34'.

55 x 46 cm (70 x 61 cm) (€ 2500-3500)

375*

FERDINAND ROYBET (1840-1920)

Mansportret (Antoon van Dyck?).

Olie op doek. Gesigneerd 'F. Roybet'.

Portrait d'homme (Antoine van Dyck?).

Huile sur toile. Signée 'F. Roybet'.

100 x 80 cm (124 x 108 cm) (€ 5000-6000)

376*

GUSTAVE VANAISE (1854-1902)

Willem Key schildert het portret van de hertog van Alva, die de onthoofding van de graven van Egmont en Hoorne beveelt, 1880. Olie op doek. Gesigneerd en gedateerd 'G. Vanaise. Paris/ 1880'.

William Key peignant le portrait du duc d'Alva ordonnant la décapitation des comtes d'Egmont et de Horne, 1880. Huile sur toile. Signée et datée 'G. Vanaise. Paris/ 1880'. 170 x 250 cm (190 x 264 cm) (€ 8000-12000

Dit werk werd tentoongesteld op het Salon van Parijs in 1880. Gustave Vanaise baseert zich voor dit tafereel op een passage uit Karel Van Mander's biografie van Willem Key in zijn Schilderboeck uit 1604. Zo schrijft Van Mander dat tijdens het schilderen van Alva's portret, Willem Key de bloedraad afluistert en, ondanks dat er Spaans wordt gesproken, begrijpt dat Alva de graven van Egmont en Hoorne op dat moment ter dood heeft veroordeeld:

'Naer dat hy veel wercken en conterfeytselen binnen zijnentijdt hadde ghedaen, heeft hy eyndlijck gheconterfeyt Duck d'Alba: hier over doende, also hy hem gheliet geen vreemde spraeck te verstaen, hoorde hy en verstondt door eenighe redenen tusschen Duck d'Alba en yemandt van den Bloed-raedt, dat het vonnis van den Graef van Egmondt en ander Heeren was besloten, datse mosten sterven: t'welck hy als een beminder des Edelsoms soo

heel ter herten soude hebben ghenomen, dat hy t'huys comende is sieck gheworden en ghestorven, op den selven dagh dat den Graef van Egmont en Hooren zijn ghestorven, in't Iaer 1568. den vijfden Junij, op den Pincxter avondt. Sommige meenen, hy waer eenige dagen te voor ghestorven, niemandt de verhaelde oorsaeck zijns doots, als een trouw vriendt, die swijgen con, openbarende. Ander segghen, dat hy soo verschrickte van t'wreet uytsien van Duc d'Alba, dat hy daer van sieck werdt, en starf (...).¹

De graven van Egmont en van Hoorne werden door de hertog van Alva beschuldigd van hoogverraad en majesteitsschennis omdat ze onvoldoende optraden tegen religieuze ketterij. Met een list lokte de hertog van Alva hen naar zijn kasteel, waar ze werden gearresteerd. Ze werden op 5 juni 1568 op de Grote Markt van Brussel onthoofd. Volgens Van Mander zou Willem Key diezelfde dag zijn gestorven.

Cette œuvre a été exposée au Salon de Paris en 1880. Gustave Vanaise a basé cette scène sur un passage de la biographie de Willem Key par Karel Van Mander dans son Schilderboeck de 1604. Van Mander écrit que pendant qu'il peint le portrait d'Alva, Willem Key entend le conseil de sang et, bien qu'on parle espagnol, il comprend qu'Alva a condamné à mort les comtes d'Egmont et de Horne à ce moment-là :

'Naer dat hy veel wercken en conterfeytselen binnen zijnen tijdt hadde ghedaen, heeft hy eyndlijck gheconterfeyt Duck d'Alba: hier over doende, also hy hem gheliet geen vreemde spraeck te verstaen, hoorde hy en verstondt door eenighe redenen tusschen Duck d'Alba en yemandt van den Bloed-raedt, dat het vonnis van den Graef van Egmondt en ander Heeren was besloten, datse mosten sterven: t'welck hy als een beminder des Edelsoms soo heel ter herten soude hebben ghenomen, dat hy t'huys comende is sieck gheworden en ghestorven, op den selven dagh dat den Graef van Egmont en Hooren zijn ghestorven, in't Iaer 1568. den vijfden Junij, op den Pincxter avondt. Sommige meenen, hy waer eenige dagen te voor ghestorven, niemandt de verhaelde oorsaeck zijns doots, als een trouw vriendt, die swijgen con, openbarende. Ander segghen, dat hy soo verschrickte van t'wreet uytsien van Duc d'Alba, dat hy daer van sieck werdt, en starf (...).¹

Les comtes d'Egmont et van Horne sont accusés par le duc d'Alva de haute trahison et de profanation de la majesté parce qu'ils n'ont pas suffisamment agi contre l'hérésie religieuse. Par une ruse, le duc d'Alva les attire dans son château où ils sont arrêtés. Ils sont décapités le 5 juin 1568 sur la Grand-Place de Bruxelles. Selon Van Mander, Willem Key serait mort le même jour.

Lit.: Karel van Mander, 'Schilder-Boeck', 1604, fol. 232v -233r (online geraadpleegd: https://www.dbnl.org/tekst/mand001schi01_01/mand001schi01_01_0220.php)

HENDRIK SCHAEFELS (1827-1904)

Figuren voor Antwerpse stadspoort, 1868. Olie op paneel (mahonie).

Gesigneerd en gedateerd 'Hendrik Schaefels/ 1868'. Retouches.

Figures devant une porte de la ville d'Anvers, 1868.

Huile sur panneau (acajou).

Signé et daté 'Hendrik Schaefels/ 1868'. Retouches. 78 x 62 cm (95 x 79 cm) (€ 1000-1500)

378*

HENDRIK SCHAEFELS (1827-1904)

'Rückkehr der Krieger nach der Belagerung von Antwerpen 1571', 1871.

Olie op doek (verdoekt). Gesigneerd en gedateerd 'Hendrik F. Schaefels. 1871.'. Vergulde kader.

Huile sur toile (rentoilée).

Signée et datée 'Hendrik F. Schaefels. 1871.'. Cadre doré. 92 x 136 cm (131.5 x 173.5 x 11 cm) (€ 6000-8000)

JEAN MATHIEU NISEN (1819-1885)

Straatmuzikant. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd 'J. M. Nisen'.

Musicien de rue. Huile sur panneau (acajou). Signé 'J. M. Nisen'.

35 x 23 cm (44 x 33 cm) (€ 500-600)

380*

CONSTANTIN MEUNIER (1831-1905)

'Oosterling'.

Olie op paneel (mahonie).

Gesigneerd 'C. Meunier'.

Huile sur panneau (acajou).

Signé 'C. Meunier'.

47 x 28 cm (62 x 33 cm ) (€ 3000-4000)

In het Museum van Elsene bevindt zich een gelijkaardig en groter schilderij in spiegelbeeld met als titel ‘De Arabische schildwacht’ (130 x 75 cm, olieverf op doek, cf.: BALaT objectnummer 20017866).

Le Musée d'Ixelles conserve un tableau similaire et plus grand, intitulé De Arabische schildwacht (130 x 75 cm, huile sur toile, cf. BALaT numéro d'objet 20017866).

381*

JAN VAN BEERS (1852-1927)

De rode hakjes. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd 'Jan van Beers'.

Les petits talons rouges. Huile sur panneau (acajou). Signé 'Jan van Beers'.

40 x 19 cm (53 x 31.5 cm) (€ 1500-2000)

Herkomst/ Provenance:

382*

JAN VAN BEERS (1852-1927)

Romance (bij daglicht).

Olie op doek.

Gesigneerd 'Jan van Beers'. Romance (à la lumière du jour). Huile sur toile.

Signée 'Jan van Beers'.

45 x 39 cm (60 x 53 cm) (€ 5000-6000)

Herkomst/ Provenance:

Gelijkaardige, spiegelbeeldige versie ('romance by moonlight', olie op doek, 42.5 x 38 cm) verkocht bij Sotheby's, 12.2.1986, lot 35.

Version similaire, en image miroitée ('Romance au clair de lune', huile sur toile, 42.5 x 38 cm) vendue chez Sotheby's, 12.2.1986, lot 35.

ill. cover/ couverture p. 1

383*

CAROLUS TREMERIE (1858-1945)

Bloemenmarkt Gent, 1886. Olie op doek. Gesigneerd en gedateerd 'Carolus Tremerie / 1886'. Eigentijdse goudgroen gepatineerde kader.

Marché aux fleurs à Gand, 1886. Huile sur toile. Signée et datée 'Carolus Tremerie / 1886'. Cadre d'époque patiné or-vert.

150 x 105 cm (183 x 137 cm) (€ 20000-25000)

JAN BAPTIST MOREL (1662-1752)

Vaas met bloemen op stenen entablement. Olie op doek. Vase avec des fleurs sur un entablement en pierre. Huile sur toile.

83 x 56 cm (€ 2500-3500)

385 ANONIEM / ANONYME

Bloemenstilleven. Een paar. Olie op doek.

Nature morte aux fleurs. Une paire. Huile sur toile. 43 x 25 cm (x2) (57.5 x 42 cm (x2)) (€ 800-1000)

386*

JULIE PALMYRE VAN MARCKE-ROBERT (1801-1875)

Stilleven met bloemen en fruit, 1862. Olie op doek, ovaal (verdoekt). Gesigneerd en gedateerd 'Mme. J. van Marcke Robert. 1862'.

Nature morte aux fleurs et aux fruits, 1862. Huile sur toile, ovale (rentoilée). Signée et datée 'Mme J. van Marcke Robert. 1862'.

78 x 64 cm (101 x 86 cm) (€ 4000-6000)

Herkomst/ Provenance: De Vuyst, Lokeren, s.d. Berko, Knokke, s.d. Certificaat/ Certificat: Berko, Knokke, s.d.

ill. infra

JEAN-BAPTISTE ROBIE (1821-1910)

Pronkstilleven. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd ‘J. Robie’. Nature morte somptueuse. Huile sur panneau (acajou).

Signé 'J. Robie'.

89 x 64.5 cm (107 x 82 cm) (€ 3000-4000)

JULIA DE GEYTER (XIX-XX)

Rozenboeket op stenen entablement, 1891. Olie op doek. Gesigneerd en gedateerd 'Julia de Geyter/ augustus. 1891'.

Eigentijdse vergulde kader.

Bouquet de roses sur entablement en pierre, 1891. Huile sur toile. Signée et datée 'Julia de Geyter/ August. 1891'.

Cadre doré d'époque.

50 x 72 cm (85 x 106 x 10 cm) (€ 600-800)

GUILLAUME VOGELS (1836-1896)

Stilleven met bloemen. Olie op doek op paneel. Gesigneerd 'G. Vogels'. Restauraties.

Nature morte aux fleurs. Huile sur toile sur panneau.

Signé 'G. Vogels'. Restaurations.

45 x 65 cm (56 x 76 cm)

(€ 500-600)

ARTHUR CHAPLIN (1869-1935)

Bloemenmand op stenen entablement. Aquarel.

Gesigneerd ‘A. Chaplin’.

Expertiseverslag: Berko, Knokke-Zoute, s.d.

Panier de fleurs sur un entablement de pierre. Aquarelle.

Signée 'A. Chaplin'.

Rapport d'expertise : Berko, Knokke-Zoute, s.d.

27 x 40 cm (53 x 67 cm)

(€ 300-400)

JOSEPH LAURENS DYCKMANS (1811-1888)

Stilleven met bloemenvaas en fruit. Olie op doek. Gesigneerd 'J. L. Dyckmans'. Restauraties. Kader deels belegd met rood getinte schildpadschelp.

Nature morte avec vase aux fleurs et fruits. Huile sur toile. Signée 'J. L. Dyckmans'. Restaurations. Cadre en bois à bords godronnés au milieu sertis d'écaille de tortue teintée rouge

80 x 70 cm (101 x 91 cm)

(€ 2000-3000)

CORNELIS RAAPHORST (1875-1954)

Drie kleine poesjes. Olie op doek. Gesigneerd 'CRaaphorst'. Trois petits chatons. Huile sur toile. Signée 'CRaaphorst'.

21 x 34 cm (40 x 52.5 cm)

(€ 600-800)

CHARLES VERLAT (1824-1890)

'La première pipe'.

Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd 'C Verlat'. Eigentijdse vergulde kader (beschadigd).

Huile sur panneau (acajou).

Signé 'C Verlat'.

Cadre doré d'époque (abîmé).

25.8 x 20 cm (56 x 49.5 cm) (€ 2500-3500)

Herkomst/ Provenance:

Van Herck, Antwerpen/ Anvers, veiling/ vente 301, nr. 29

394*

JOS SCHIPPERS (1868-1950)

'Le philateliste', 1910.

Olie op paneel. Gesigneerd en gedateerd 'Jos Schippers. 1910'. Titel, signatuur en datum door de kunstenaar op verso.

Huile sur panneau. Signé et daté 'Jos Schippers. 1910'. Titre, signature et date de l'artiste au revers.

37 x 33 cm (57 x 52 cm) (€ 2500-3500)

Herkomst/ Provenance:

395*

JOS SCHIPPERS (1868-1950)

'L'amateur', 1929.

Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd en gedateerd 'Jos Schippers/ 1929'. Titel, signatuur en datum op verso. Fraaie kader.

Huile sur panneau (acajou). Signé et daté 'Jos Schippers/ 1929'. Titre, signature et date au revers. Beau cadre

33 x 41 cm (58 x 68 cm) (€ 4000-5000)

Herkomst/ Provenance:

ill. cover/ couverture p. 4

396*

JOS SCHIPPERS (1868-1950)

Herbergtafereel (ode aan Bruegel), 1947.

Olie op doek (origineel). Gesigneerd 'Jos Schippers'.

Scène d'auberge (ode à Bruegel), 1947.

Huile sur toile (d'origine). Signée 'Jos Schippers'.

40 x 33 cm (56 x 49 cm) (€ 3000-4000)

Herkomst/ Provenance:

THIERRY PONCELET (°1946)

Koning hond. Olie op doek. Gesigneerd 'Th. Poncelet'.

Chien roi. Huile sur toile. Signée 'Th. Poncelet'.

76 x 46 cm (100 x 72 cm) (€ 1500-2000)

THIERRY PONCELET (°1946)

Chien Page. Olie op paneel. Gesigneerd 'Th. Poncelet'.

Chien Page. Huile sur panneau. Signé 'Th. Poncelet'.

35.5 x 28 cm (52 x 44 cm) (€ 600-800)

WALTER VAES (1882-1958) 'Zonvis', ca. 1915.

Olie op doek. Gesigneerd 'Walter Vaes'.

Verso doek beplakt met karton.

Huile sur toile.

Signée 'Walter Vaes'.

Au revers toile collée de carton.

55 x 71 cm (72.5 x 88.5 cm) (€ 2000-3000)

Herkomst/ Provenance:

Christie's, Amsterdam, 2005, veiling/ vente 2663

Privé-collectie/ Collection privée Nederland/ Pays-bas

Expo:

Antwerpen/ Anvers, ‘Kunst van Heden’, mei/ mai 1931, cat. nr. 45

Laren, Singer Memorial Foundation, 20.12.1987-21.2.1988

Sint-Niklaas, Stedelijk Museum, 13.3-10.4.1988

Lit.:

1. A.J.J. Delen, 'Walter Vaes', De Standaard, 1942, ill.

2. A.E. Plasschaert, 'Het laatste werk van Walter Vaes', in/ dans: 'Onze Kunst', deel XXX, 1916, ill.

400*

Vijfarmige hoge kaarsenhouder, ca. 1880. Geel en bruin gepatineerd brons. In de vorm van een engel staand op een sokkel met gebladerte en vrouwenhoofdjes op drie bokkenpoten. Getekend 'Jules Graux'.

Pied luminaire à cinq douilles. Epoque Napoléon III. Ca. 1880. Bronze patiné jaune et brun. Décor d'un ange. Signé 'Jules Graux'.

H.: 211 cm

(€ 2000-3000)

Schouwklok met staande amor. Charles X-periode. Rouge griotte-marmer, donkergroen en verguld brons. Pendule de cheminée avec amour. Epoque Charles X. Marbre rouge griotte, bronze vert foncé et doré.

41 x 27.5 x 14 cm (€ 600-800)

Lit.:

Tardy, 1981, vol. II, p. 365, ill. gelijkaardig ex/ similaire exemplaire

MATHURIN MOREAU (1822-1912)

Imposante schouwklok. Napoleon IIIperiode. Groen geaderd marmer, bruin gepatineerd brons, deels verguld. Wijzerplaat gevat in gecanneleerde sokkel waarop buste van Flora omarmd door nimf. Pendule de cheminée. Epoque Napoléon III. Marbre vert, bronze patiné brun et à rehauts d'or. Cadran serti dans un socle cannelé sur lequel repose un buste de Flore enlacé par une nymphe.

84 x 52 x 32 cm (€ 2000-3000)

403 HENRI PICARD & DENIERE ET FILS genre

Driedelig schouwgarnituur. Louis XVI-stijl. Napoleon III-periode. Verguld brons en 'rouge griotte' marmer. Bestaande uit een schouwklok (85 x 52 x 26 cm) en een paar zevenarmige kaarsenhouders (h.: 92 cm).

Garniture de cheminée tripartite. De style Louis XVI. Epoque Napoléon III. Bronze doré et marbre rouge griotte.

Comprenant une pendule de cheminée (85 x 52 x 26 cm) et une paire de candélabres à sept branches (h. : 92 cm).

(€ 3000-4000)

Driedelig schouwgarnituur. Frankrijk. Louis XVI-stijl. Napoleon III-periode. Verguld brons en donkerblauw geglazuurd aardewerk. Bestaande uit een schouwklok (69 x 51 x 16 cm) en een paar gedekte wierookbranders (h.: 45 cm).

Pendule de cheminée tripartite. France. De style Louis XVI. Epoque Napoléon III. Bronze doré et faience émaillée de couleur bleu foncé. Comprenant une pendule (69 x 51 x 16 cm) et une paire de brûle-parfums avec couvercles (h.: 45 cm).

(€ 1200-1500)

405*

Staande regulateur. Gezwart hout met 'Boulle'–inlegwerk van rood getinte schildpad en koper met motieven 'à la Bérain'. Verguld bronzen beslag bovenaan van Vadertje Tijd. Slijtagesporen.

Régulateur. Bois noirci à incrustations 'Boulle' d'écaille de tortue teintée rouge et de cuivre décoré de motifs 'à la Bérain'. Montures en bronze doré. Au sommet allégorie du Temps. Traces d'usage.

238 x 75 x 34 cm (€ 3500-4500)

JOSEPH D'ASTE (1881-1945) Jong herderskoppel met bok en geitjes. Brons, goudgele patina. Getekend 'J. D'Aste'.

Jeune couple de bergers avec bouc et chèvres. Fonte d'édition d'époque en bronze à patine jaune or. Signée 'J. D'Aste'.

41 x 58 x 21 cm (€ 1000-1500)

JOSEPH D'ASTE (1881-1945)

Bacchuskind met bok op rots. Brons, groenbruine en goudgele patina. Getekend 'J D'Aste'. Attribuut ontbreekt.

Jeune Bacchus avec bouc sur rocher. Fonte d'édition d'époque en bronze à patine brun verdâtre et or jaune.

Signée 'J D'Aste'. Attribut manquant. 40 x 57 x 25 cm (€ 1200-1500)

HENRI JACOBS (1864-1935)

Buste van een jong meisje in Renaissance klederdracht (Marguerite ? uit Faust ?). Albast, goudgeel gepatineerd brons en marmer. Gesigneerd 'H. Jacobs'. Vermoedelijk gieterij Luppens. Op bijhorende sokkel. Buste d'une jeune fille (Marguerite de Faust ?). Epreuve en albâtre, bronze patiné doré et marbre. Signée 'H. Jacobs'. Probablement fonderie Luppens. Sur socle assorti. 47 x 39 x 24 cm (€ 600-800)

Damesarmband. 1960. Geel goud (750/1000). Lengte 17.5 cm. Bracelet. 1960. Or jaune (750/1000). Longueur 17.5 cm. (€ 2900-3500)

410*

Halsketting. Bicolor goud (750/1000, 56.7 gr.). Bezet met 18 diamanten in briljantslijp (1.15ct, FVVS1), 2 diamanten in verouderde briljantslijp (0.58ct, FVVS1) en 2 gefestonneerde rozetten.

Collier. Or bicolore (750/1000, 56.7 gr.). Serti de 18 diamants de taille brillant (1.15ct, FVVS1), de 2 diamants de taille ancienne (0.58ct, FVVS1) et de 2 rosaces festonnées. (€ 3100-3500)

Ring. Bicolor goud (750/1000, 17.3 gr.). Bezet met centrale diamant in oude slijp (0.45ct, deels GVS1) en 70 diamanten in achtkantslijp (1.35ct, HSI1). Maat 52.

Bague. Or bicolore (750/1000, 17.3 gr.). Sertie d'un diamant central de taille ancienne (0.45ct, en partie GVS1) et de 70 diamants de taille octogonale (1.35ct, HSI1). Taille 52. (€ 1100-1500)

Halsketting. 1960. Geel goud (750/1000, 46.8 gr.).

Collier. 1960. Or jaune (750/1000, 46.8 gr.). (€ 2000-2500)

Armband. Geel goud (750/1000, 29.9 gr.). Jaren 1980.

Bracelet. Or jaune (750/1000, 29.9 gr.). Epoque 1980. (€ 1300-1600)

Halsketting rivière. Wit goud (750/1000, 24 gr.). Bezet met 73 diamanten in briljantslijp (4.59ct, HISI2). Collier rivière. Or blanc (750/1000, 24 gr.). Serti de 73 diamants de taille brillant (4.59ct, HISI2). (€ 2600-3200)

Herkomst en certificaat/ Provenance et certificat: Zen by Medart

Damesuurwerk. Wit goud (750/1000, 42 gr. brut). Opwindsysteem. Bezet met 24 diamanten in briljantslijp (1.4ct, G SI1).

Montre. Or blanc (750/1000, 42 gr. brut). Système de remontage. Sertie de 24 diamants de taille brillant (1.4ct, G SI1). (€ 2000-2500)

Armband. Wit goud (750/1000, 9.9 gr.). Bezet met 62 diamanten in briljantslijp (3.66ct, HIP1).

Bracelet. Or blanc (750/1000, 9.9 gr.). Serti de 62 diamants de taille brillant (3.66ct, HIP1).

(€ 1200-1500)

Herenhorloge Chopard. Automatic. Model 'Grand Prix Historique', limited edition 1/20. Titanium, lederen band. Grijze wijzerplaat. Diameter 42 mm. Montre messieurs Chopard. Automatique. Modèle 'Grand Prix Historique', édition limitée 1/20. Titane, bracelet cuir. Cadran gris. Diamètre 42 mm. (€ 2000-3000)

Herenhorloge Bulgari. Automatic. Model 'Assioma', limited edition 147/199. Goud (18kt), band in leder. Zwarte wijzerplaat. Diameter 38 mm. Montre messieurs Bulgari. Automatique. Modèle 'Assioma', édition limitée 147/199. Or (18kt), bracelet en cuir. Cadran noir. Diamètre 38 mm. (€ 3000-3500)

419*

Vrouwenhorloge Breitling. Automatic. Model 'Navitimer'. Staal, band in bruin alligatorleder. Wijzerplaat in parelmoer, met diamanten. Diameter 35 mm. Montre de femme Breitling. Automatique. Modèle 'Navitimer'. Acier, bracelet en cuir d'alligator brun. Cadran en nacre, avec diamants. Diamètre 35 mm. (€ 4000-5000)

JOHANN JOACHIM KAENDLER (1706-1775)

Jongetje met druivenmand en meisje met doedelzak. Meissen. Ca. 1765. Meerkleurig beschilderd porselein. Garçon avec panier à raisins et fille avec cornemuse. Meissen. Ca. 1765. Porcelaine à décor polychrome. H.: 11 cm (€ 600-800)

Herkomst/ Provenance: Lemaire, Brussel/ Bruxelles, 11.9.2007

Edelman als tuinier en jonge vrouw als bloemenmeisje. Meissen porselein. Gemerkt onderaan. Minieme letsels. Noble en jardinier et jeune femme en fleuriste. Porcelaine de Meissen. Marques au revers. Eclats minimes. H.: 20 cm (€ 600-800)

Inktstel. Doornik. Tweede periode (1763-1774). Ca. 1770. Zacht porselein, deels verguld. Rocaille-vorm, met twee inkthouders, met centraal wierookbrander en aan weerzijden kaarsenhouder. Inktpotjes en schuifje ontbreken. Kleine restauratie aan voet. Een identiek exemplaar (met bakje en gemerkt) verkocht bij Christie's Londen 16.11.2008, lot 86 Ecritoire. Tournai. Deuxième période. Ca. 1763-1775. Porcelaine tendre. De forme rocaille à deux godets, à décor de rehauts d'or, composé d'un vase pot-pourri flanqué de deux bras de lumière au-dessus d'un large motif de treillage en relief. Manque les godets et le tiroir (orné d'une tête de bouc). Petite restauration à la base. Exemplaire identique (avec tiroir et marque au revers de la base) vendu chez Christie's Londres 16.11.2008, lot 86

19 x 23 x 17 cm (€ 500-600)

Herkomst/ Provenance: Lemaire, Brussel/ Bruxelles, 22.10.2009

Privé-verzameling/ Collection privée Heverlee Certificaat/ Certificat: Lemaire, Brussel/ Bruxelles, 22.10.2009

Kegelvormige vaas met deksel. Napoleon III-periode. Deels goudgehoogd 'Sèvres'-porselein. Beschilderd op buik met visserskoppel bij het water, naar François Boucher. Getekend 'R. Gilbert'. Apocrief merkteken onder deksel. Op sokkel in witgeaderd marmer met verguld beslag. Vase et son couvercle. Epoque Napoléon III. Porcelaine 'dans le goût de Sèvres' à rehauts d'or. Peint sur la panse d'un couple de pêcheurs au bord de l'eau d'après François Boucher. Signé 'R. Gilbert'. Marque apocryphe sous le couvercle. Sur socle en marbre blanc avec montures dorées. H.: 88 cm (vaas/vase); 115 cm (sokkel/socle) (€ 2000-2500)

PIERRE JULES MENE (1810-1879) / MANUFACTURE DE SEVRES

Jager met honden. Witte biscuit. Merkteken onderaan. Chasseur avec chiens. Epreuve en biscuit blanc. Marque au revers de la base.

33 x 32 x 24 cm (€ 350-450)

425 AUGUST JOSEPH PEIFFER (1832-1886)

Nimf gezeten op rots. Biscuit. Gesigneerd 'J. Peiffer'. Restauratie. Nymphe assise sur un rocher. Epreuve en biscuit. Signée 'J. Peiffer'. Restauration. H.: 67 cm (€ 300-400)

Viool. Ca. 1920-1930. Met strijkstok. In koffer. Te restaureren.

Violon. Ca. 1920-1930. Avec archet. Dans son étui. A restaurer. (€ 750-1000)

427*

Viool. Periode 1920-1940. Gevlamde esdoorn en geverfd varenhout. Grondige revisie 7 juni 2022, Pro Arte. Speelklaar. In koffer, met twee strijkstokken. Violon. Epoque 1920-1940. Érable flammé et bois de fougère peint. Révision complète 7 juin 2022, Pro Arte. Prêt à jouer. Dans son étui, avec deux archets. (€ 1000-1200)

CLAUDE CHEVRIER (1798-1878)

Viool. Ca. 1840-50. Met stempel uit begin carrière. Met koffer. Expertiseverslag: Roland Terrier. Violon. Ca/ 1840-50. Avec cachet du début de sa carrière. Avec coffret. Rapport d'expertise: Roland Terrier. (€ 2000-2500)

Steinway vleugel. New York, 1914. Serienummer A 165125. Piano à queue Steinway. New York, 1914. Numéro de série A 165125. (€ 4000-6000)

Maquette van de Titanic. Maquette du Titanic. 35 x 103 x 17 cm (€ 500-800)

CARL JUNGHEIM (1830-1886)

Vierwoudstedenmeer. Olie op doek. Gesigneerd 'Carl Jungheim'. Minieme restauratie. Scheurtje. Lac des quatre cantons. Huile sur toile. Signée 'Carl Jungheim'. Restauration minime. Petite déchirure. 60 x 88 cm (83 x 111 cm) (€ 1200-1500)

Detail/ détail lot 410

432*

CAMILLE BERNIER (1823-1902)

De staking van de algenvissers in Bretagne, 1866. Olie op doek. Gesigneerd en gedateerd 'C. Bernier 66'. Eigentijdse vergulde kader (een weinig beschadigd). Vergeelde vernis.

La grève des pêcheurs d'algues en Bretagne, 1866. Huile sur toile.

Signée et datée 'C. Bernier 66'. Cadre doré d'époque (légèrement abîmé).

Vernis jauni. (€ 2000-3000)

Herkomst/ Provenance:

E. Verstraete

Mr. en Mevr./ M. et Mme. Tauchille-Prévost (1876-1902)

Mr. en Mevr./ M. et Mme. Descamps-Tauchille (1902-1927)

Mr. en Mevr./ M. et Mme. DescampsDenenbourg (1927-1936)

Erfgenamen/ Les héritiers Mevr./ Mme

Tauchille (vanaf 1936)

M. Fossaert via veiling/ vente in/ à Armentières, 1954

P. Vandewal, 1980 (sindsdien in familiebezit/ depuis lors, propriété de la famille)

LOUIS ARTAN (1837-1890)

Vaargeul bij stad in Nederland.

Olie op doek. Gesigneerd 'L Artan'. Vergulde kader.

Estuaire près d'une ville aux Pays-Bas.

Huile sur toile. Signée 'L Artan'.

Cadre doré.

26 x 48 cm (48 x 71 cm) (€ 800-1200)

LOUIS ARTAN (1837-1890) 'Féerie'.

Olie op doek.

Gesigneerd 'Artan'.

Vergulde kader.

Huile sur toile.

Signée 'Artan'. Cadre doré.

39 x 65 cm (71 x 98 cm) (€ 800-1200)

435*

LOUIS ARTAN (1837-1890)

Marine bij maanlicht. Olie op doek. Getekend 'Artan'. Marine au clair de lune. Huile sur toile. Signée 'Artan'.

70 x 137 cm (90 x 150 x 12 cm) (€ 2000-3000)

LOUIS VERBOECKHOVEN (1802-1884)

Vissersboten voor anker bij valavond.

Olie op paneel (mahonie).

Gesigneerd 'Louis Verboeckhoven'. Bateaux de pêche au crépuscule.

Huile sur panneau (acajou).

Signé 'Louis Verboeckhoven'.

23.5 x 30.5 cm (37 x 44 cm) (€ 800-1000)

Expertise- en restauratieverslag/ Rapport d'expertise et de restauration:

Anne-Sophie De Grelle

JOHN HENRY MOHRMANN (1857-1916)

Oceaanstomer Cap Tarifa onder Belgische vlag voor besneeuwde bergen, 1901. Olie op doek. Gesigneerd en gedateerd 'H. Mohrmann/ 1901'.

Le paquebot Cap Tarifa sous drapeau belge devant des montagnes enneigées, 1901. Huile sur toile. Signée et datée 'H. Mohrmann/ 1901'.

58 x 98 cm (74 x 113 cm) (€ 1000-1500)

PIET VAN ENGELEN (1863-1924)

Drie honden in de duinen, 1900. Olie op doek. Gesigneerd en gedateerd 'Piet van Engelen/ Anvers./ 1900'. Kader minimaal beschadigd. Trois chiens dans les dunes, 1900. Huile sur toile. Signée et datée 'Piet van Engelen/ Anvers./ 1900'. Cadre légèrement endommagé.

138 x 197 cm (137 x 240 cm) (€ 4000-5000)

HENRI SCHOUTEN (1857-1927)

Ruiter te paard met twee paarden aan de kust. Olie op doek. Gesigneerd 'Henri Schouten.'.

Cavalier à cheval avec deux chevaux au bord de la mer. Huile sur toile.

Signée 'Henri Schouten'.

60 x 90.5 cm (80 x 110 cm) (€ 800-1000)

HENRI SCHOUTEN (1857-1927)

Koeien bij houten drinktrog. Olie op doek. Gesigneerd 'Henri Schouten'. Gerestaureerde scheur. Eigentijdse vergulde kader.

Vaches à l'abreuvoir. Huile sur toile.

Signée 'Henri Schouten'. Déchirure restaurée. Cadre doré d'époque.

100 x 150 cm (140 x 189 x 14 cm) (€ 1500-2000)

HENRI SCHOUTEN (1857-1927)

Halte bij de oever. Olie op doek. Gesigneerd 'Henry Schouten'.

Arrêt au bord de la rive. Huile sur toile. Signée 'Henry Schouten'.

110 x 150 cm (142 x 180 x 10 cm) (€ 2000-3000)

HENRI SCHOUTEN (1857-1927)

Het binnenhalen van de oogst. Olie op doek. Gesigneerd 'H. Schouten'. La récolte. Huile sur toile. Signée 'H. Schouten'.

80 x 120 cm (96 x 136 cm) (€ 1000-1500)

HENRI SCHOUTEN (1857-1927)

Paar stieren en ezels in de duinen. Olie op doek. Een paar. Gesigneerd 'Henry Schouten'. Eigentijdse vergulde kaders.

Paire de taureaux et d'ânes dans les dunes. Huile sur toile. Une paire.

Signée 'Henry Schouten'. Cadres dorés d'époque.

100 x 80 cm (x2) (140 x 119 cm (x2)) (€ 3000-4000)

ONLEESBAAR / ILLISIBLE

Engeland/Angleterre 2/2 XIX

Boer met koeien op landweg, 1886. Olie op doek. Onleesbare signatuur en datum.

Paysan avec vaches sur chemin champêtre, 1886. Huile sur toile.

Signature illisible et date.

41 x 61 cm (67 x 88 cm) (€ 300-400)

EDMOND DE SCHAMPHELEER (1824-1899)

Heuvelachtig landschap met herderin en koeien, 1853. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd met monogram en gedateerd 'EDS 1853'.

Paysage avec bergère et vaches, 1853. Huile sur panneau (acajou).

Signé de son monogramme et daté 'EDS 1853'.

34 x 51 cm (54 x 71 cm) (€ 500-600)

HENRI HOUBEN (1858-1931)

Herder met schapen op de Kalmthoutse heide. Olie op doek.

Gesigneerd 'H. Houben'.

Berger aux moutons au pré. Huile sur toile. Signée 'H. Houben'.

31 x 40 cm (47 x 57 cm) (€ 300-400)

THEODOOR VERSTRAETE (1850-1907)

'Soir d'été/ Brasschaet'. Olie op doek. Gesigneerd 'Theod Verstraete'. Eigenhandige signatuur en titel op verso. Annotatie op verso. Eigentijdse vergulde kader. Huile sur toile.

Signée 'Theod Verstraete'.

Signature et titre manuscrits au revers. Annotation au revers. Cadre doré d'époque.

36 x 56 cm (54 x 74 cm) (€ 600-800)

Ondergaande zon. Olie op doek op paneel (mahonie). Gesigneerd 'Theod. Verstraete'. Vergulde kader, een weinig beschadigd.

Soleil couchant. Huile sur toile sur panneau (acajou). Signé 'Theod. Verstraete'. Cadre doré, légèrement abîmé.

26.7 x 36.8 cm (47 x 55.6 cm) (€ 200-300)

Herkomst/ Provenance:

Galerie Georges Giroux, Brussel/ Bruxelles, s.d.

SD-works, Antwerpen/ Anvers

Expo:

Zaal Zwijgershoek, Sint-Niklaas, 'Verbeelding van het landelijk leven. Tussen realisme en inheems impressionisme', 8.2-9.5.2004

Eenzame hoeve. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd ‘Th. Verstraete’. La ferme solitaire. Huile sur panneau (acajou). Signé Th. Verstraete'.

19 x 24 cm (38 x 43 cm) (€ 300-400)

AUGUSTE DE LATHOUWER (1836-1915)

Hoevegezicht. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd 'De Lathouwer'. La ferme. Huile sur panneau (acajou). Signé 'De Lathouwer'.

49 x 70 cm (72 x 92 cm) (€ 600-800)

451 HENRI DE SMETH (1865-1940)

Landschap met boerderijen. Olie op doek.

Gesigneerd 'H. De Smeth'.

Fermes. Huile sur toile. Signée 'H. De Smeth'.

57 x 69 cm (75 x 87 cm) (€ 300-400)

ISIDORE MEYERS (1836-1917)

Boerderij. Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd 'Is Meyers'.

Ferme. Huile sur panneau (acajou).

Signé 'Is Meyers'.

22 x 39 cm (44 x 63 cm) (€ 100-150)

ISIDORE MEYERS (1836-1917)

Koordvlechters. Olie op doek (verdoekt). Gesigneerd ‘Is. Meyers’. Met opdracht. Vergulde kader.

Tisseurs de cordes. Huile sur toile (rentoilée). Signée 'Is. Meyers'. Avec dédicace. Cadre doré.

45 x 55 cm (67 x 78 cm) (€ 600-800)

Herkomst/ Provenance: Ter Linden, Dendermonde, s.d.

HENRI DE SMETH (1865-1940)

Op het veld. Olie op doek. Gesigneerd 'H. De Smeth'.

Aux champs. Huile sur toile.

Signée 'H. De Smeth'.

30.5 x 40 cm (46 x 56 cm) (€ 300-400)

Herkomst/ Provenance:

Detail/ détail lot 435

ONLEESBAAR / ILLISIBLE

Kustlandschap met figuur bij hoeve en windmolen in de verte. Olie op paneel. Resten van signatuur linksonder. Vue côtière. Huile sur panneau. Traces de signature en bas à gauche. 13.5 x 21.5 cm (32 x 38.5 cm) (€ 150-200)

FRANZ COURTENS (1854-1943)

Koeien aan het water bij de hoeve. Olie op doek. Gesigneerd 'Franz Courtens'. Zware craquelé. Vaches au bord de l'eau près de la ferme. Huile sur toile. Signée 'Franz Courtens'. Toile fortement craquelée.

58 x 74 cm (77 x 93 cm) (€ 2000-2500)

Herkomst/ Provenance:

Kasteel/ Chatêau Den Brandt, Wilrijk Coll. Broos-Rombaut, 1962

Private collectie/ Collection privée

LEON DELDERENNE (1864-1921)

Landschap, 1890. Olie op doek. Gesigneerd en gedateerd 'L. Delderenne / 1890'.

Paysage, 1890. Huile sur toile. Signée et datée 'L. Delderenne / 1890'.

60 x 80 cm (77 x 98 cm) (€ 600-800)

458*

ALBERT CAULLET (1875-1950)

Koeien in de wei. Olie op doek. Gesigneerd ‘A. Caullet’. Vaches au pré. Huile sur toile.

Signée 'A. Caullet'.

40 x 60 cm (59 x 77 cm) (€ 1000-1200)

Certificaat/ Certificat: Piet & Corinne Van Bockstaele, 19.7.1999

CONSTANT ARTZ (1870-1951)

Eendenfamilie. Olie op paneel. Gesigneerd 'Constant Artz'. Famille de canards. Huile sur panneau. Signé 'Constant Artz'. 18 x 24.2 cm (31.2 x 36.8 cm) (€ 400-500)

WILLEM WEISSENBRUCH (1864-1941)

Rivierlandschap. Olie op doek (verdoekt). Gesigneerd 'Willem Weissenbruch'. Restauraties. Paysage aquatique. Huile sur toile (rentoilée). Signée 'Willem Weissenbruch'. Restaurations. 33 x 48 cm (50 x 66 cm) (€ 600-800)

CARL COVEN SCHIRM (1852-1928)

'An der Oder in Breslau' (Wroclaw). Olie op doek. Gesigneerd 'C. C. Schirm fecit'. Titel op spieraam. Huile sur toile. Signée 'C. C. Schirm fecit'. Titre sur châssis.

30 x 49 cm (38.5 x 58 cm) (€ 600-800)

MARTEN MELSEN (1870-1947)

‘Molen op de Driehoek’.

Olie op paneel.

Gesigneerd 'Marten Melsen'. Huile sur panneau.

Signé 'Marten Melsen'.

49 x 68 cm (65 x 94 cm) (€ 400-500)

Expo:

Campo & Campo, Berchem, '50 jaar later' Stabroek, CC Ravenhof, 2-16.2.1997

FRANS HENS (1856-1928)

'Crépuscule', 1895.

Olie op doek. Gesigneerd en gedateerd 'Frans Hens 95'.

Handgeschreven titel, signatuur en datum op verso.

Huile sur toile. Signée et datée 'Frans Hens 95'. Titre, signature et date manuscrits au revers.

35 x 54 cm (54 x 71 cm) (€ 400-500)

GEORGE HENDRIK BREITNER (1857-1923)

toe te schrijven aan/à attribuer à Smid aan het werk. Olie op doek (verdoekt). Gesigneerd 'G.H. Breitner'. Forgeron au travail. Huile sur toile (rentoilée). Signée 'G.H. Breitner'.

67 x 54 cm (97 x 84 cm) (€ 1500-2000)

ADRIEN-JOSEPH HEYMANS (1839-1921)

'In de stal'.

Olie op doek. Gesigneerd 'A.J. Heymans'. Met handgeschreven opdracht van de kunstenaar aan Pol De Mont op etiket op verso. Eigentijdse vergulde kader.

Huile sur toile.

Signée 'A.J. Heymans'.

Avec une dédicace manuscrite de l'artiste à Paul De Mont sur une étiquette au revers. Cadre doré d'époque.

43 x 58 cm (70.5 x 86 x 10 cm) (€ 2000-3000)

Herkomst/ Provenance: Coll. Pol De Mont

Expo:

Antwerpen/ Anvers, Stadsfeestzaal, 'Antwerpsche Propagandaweken', 8.530.5.1937

CONSTANT CAP (1842-1915)

'Albrecht Dürer's huis te Nurenberg'. Olie op doek. Gesigneerd 'C. Cap'. Eigentijdse vergulde kader.

Huile sur toile. Signée 'C. Cap'. Cadre doré d'époque.

65 x 54 cm (99 x 85 x 10 cm) (€ 300-500)

CORNELIS SPRINGER (1817-1891)

Buitenveldert, winter 1882.

Olie op paneel (mahonie). Gesigneerd en gedateerd 'C. Springer 82'. Eigentijdse vergulde kader.

Buitenveldert, hiver 1882. Huile sur panneau (acajou). Signé et daté 'C. Springer 82'. Cadre doré d'époque.

25 x 20 cm (52 x 47 cm) (€ 1500-2000)

HYPPOLITE BOULANGER (1837-1874)

'Lisière du bois sous la neige', 1870. Olie op doek. Gesigneerd en gedateerd 'Hipt Boulanger/ 70'. Scheurtje. Huile sur toile. Signée et datée 'Hipt Boulanger/ 70'. Déchirure.

38 x 26 cm (52 x 40.5 cm) (€ 200-400)

EDGARD FARASYN (1858-1938)

Moeder en kind op het terras. Olie op doek. Gesigneerd 'Edg. Farasyn'.

Mère et enfant à la terrasse. Huile sur toile. Signée 'Edg. Farasyn'.

100 x 80 cm (117 x 97 cm) (€ 800-1200)

Expo:

Mol, Jacob Smits Museum/ Musée Jacob Smits, 6.4-19.5.2002, cat.nr. 25

470 JEHAN FRISON (1882-1961)

Familie bij strandkabines.

Olie op doek. Gesigneerd 'JFrison'. Cabines de plage. Huile sur toile. Signée 'JFrison'.

50 x 70 cm (63 x 80 cm) (€ 500-600)

471*

WILLEM VAN RIET (1882-1927)

'Het modeblad', 1927.

Olie op paneel (mahonie).

Gesigneerd en gedateerd 'Will. Van Riet / 1927'. Etiket met titel op verso. Huile sur panneau (acajou). Signé et daté 'Will. Van Riet / 1927'.

Étiquette avec titre au revers. 27 x 36 cm (50 x 60 cm) (€ 600-800)

Herkomst/ Provenance:

Privéverzameling/ Collection privée, Antwerpen/ Anvers

472*

JAKOB SMITS (1855-1928)

Portret van Kobe. Olie op doek (origineel doek).

Gesigneerd 'J. Smits'.

Portrait de Kobe.

Huile sur toile (d'origine). Signée 'J. Smits'.

115 x 100 cm (134 x 121 cm) (€ 1500-2000)

Herkomst/ Provenance: Coll. Remi De Cnodder

Expo: Brussel/ Bruxelles, Paleis voor Schone Kunsten/ Palais des Beaux-Arts, s.d. Beerse, Marnixring Kempenland, 'Beeld van de Kempen', 16-31.5.1981, cat. nr. 50

473*

EMIEL GASTEMANS (1883-1956)

Feestend gezelschap.

Olie op board.

Gesigneerd 'E. Gastemans'.

Compagnie festive. Huile sur carton. Signé 'E. Gastemans'.

52.5 x 36 (65.5 x 50.5 cm) (€ 500-600)

471 472

BERTHE ART (1857-1934)

Stilleven met gans, uien, maïs en bloemen. Pastel op papier op doek.

Gesigneerd 'Berthe Art'.

Nature morte avec oie, oignons, maïs et fleurs. Pastel sur papier sur toile.

Signé 'Berthe Art'.

124 x 99 cm (144 x 120 cm) (€ 800-1200)

FLORIS JESPERS (1889-1965) 'Bloemen'.

Olie op paneel. Gesigneerd 'Jespers'.

Signatuur, titel en adres op verso.

Huile sur panneau. Signé 'Jespers'.

Signature, titre et adresse au revers.

62 x 76 cm (79 x 94 cm) (€ 800-1200)

ACHILLE VAN SASSENBROUCK (1886-1969)

Het kapelletje.

Olie op doek. Gesigneerd 'Ach van Sassenbrouck'.

La petite chapelle. Huile sur toile.

Signée 'Ach van Sassenbrouck'.

80 x 75 cm (90 x 87 cm) (€ 600-800)

LEON DEVOS (1897-1974) 'Fruits de mer'.

Olie op doek.

Gesigneerd 'Leon/ Devos'.

Huile sur toile.

Signée 'Leon/ Devos'.

38 x 61 cm (42 x 64.5 cm) (€ 500-600)

Expo:

Société belge des peintres de la mer, Brussel/ Bruxelles, s.d.

Detail/ détail lot 473

478*

JULES LELEU (1883-1961)

Art-deco buffetkast. Gepolierd palissander. Messing beslag. Centraal reliëfdecoratie van Bacchushoofd. Drie deuren, twee laden. Binnenin gesigneerd. Met originele sleutels. Enfilade, trois battants, deux tiroirs. Epoque Art Déco. Palissandre poli. Montures en laiton. Au milieu décor en relief d'une tête de Bacchus. Signature à l'intérieur. Clefs d'origine. 93 x 198 x 48 cm (€ 5000-6000)

JOSEPH D'ASTE (1881-1945)

Schuilend voor het onweer. Brons, donkerbruine patina. Getekend 'J D'Aste'. Marmeren sokkel. S'abritant de l'orage. Fonte d'édition d'époque en bronze à patine brun foncé. Signée 'J D'Aste. Socle en marbre. 28 x 25.5 x 12 cm 4 x 27.5 x 12 cm (sokkel/socle) (€ 200-300)

ARTHUR PIERRE (1866-1938)

Liggend naakt in de branding. Brons, zwarte patina. Gesigneerd 'A. Pierre'. Gieterijstempel 'Bronsgieterij/ F. Albers/ Antwerpen'.

Nu dans les vagues. Fonte d'édition d'époque en bronze à patine noire. Signée 'A. Pierre'. Cachet de fonderie 'Bronsgieterij/ F. Albers/ Antwerp'.

41 x 66 x 28 cm (€ 1500-1800)

481*

De maaier, 1892. Brons. Gesigneerd 'C. Meunier'. Gieterijstempel 'B. Verbeyst. fondeur./ Bruxelles'.

Le faucheur, 1892. Fonte d'édition d'époque en bronze. Signée 'C. Meunier'. Cachet de fonderie 'B. Verbeyst. fondeur./ Bruxelles'.

56 x 44 x 25 cm (€ 6000-8000)

Herkomst/ Provenance: Galerie Maurice t'Zwern, Brussel/ Bruxelles, 1998

De Vuyst, Lokeren, 12.5.2001, lot 457

Expo: '

Hommage à Constantin Meunier', Galerie Maurice t'Zwern, Brussel/ Bruxelles, 17.131.5.1998, cat.nr. 13

LEON SARTEEL (1882-1942)

De redenaar. Brons, groene patina. Gesigneerd 'L. Sarteel'. Gieterijstempel 'Verbeyst fondeur/ Bruxelles'.

L'orateur. Fonte d'édition d'époque en bronze à patine verte. Signée 'L. Sarteel'. Cachet de fonderie 'Verbeyst fondeur/ Bruxelles'.

52 x 29 x 38 cm (€ 2000-2500)

LEON SARTEEL (1882-1942)

Liefkozing, ca. 1932. Brons, bruine patina. Gesigneerd 'L Sarteel.'. Gieterijstempel 'Fond(erie) Vindevogel/ Swijnaerde Gand'.

Câlin, ca. 1932. Fonte d'édition d'époque en bronze à patine brune. Signée 'L Sarteel'. Cachet de fonderie 'Fond(erie) Vindevogel/ Swijnaerde Gand'.

49 x 25 x 21 cm

(€ 1000-1500)

MICHEL JEAN POPPE (1883-1976)

Maria met Jezuskind, 1927. Brons, bruine patina. Gesigneerd en gedateerd 'Mich. Poppe/ 1927 Brugge'. Gieterijstempel 'Fond(erie). Vindevogel. S.A./ GendBrugge' (sic).

La Vierge à l'Enfant Jésus, 1927. Fonte d'édition d'époque en bronze à patine brune. Signée et datée 'Mich. Poppe/ 1927 Bruges'. Cachet de fonderie 'Fond(erie). Vindevogel. S.A./ GendBrugge' (sic).

31 x 16 x 20 cm

(€ 300-400)

MICHEL JEAN POPPE (1883-1976)

De rozenkrans. Brons, bruine patina. Gesigneerd 'Mich(e)l Poppe'. Gieterijstempel 'Fond(erie). Vindevogel S.A./ GendBrugge' (sic).

Le chapelet. Fonte d'édition d'époque en bronze à patine brune. Signée 'Mich(e)l Poppe'. Cachet de fonderie 'Fond(erie). Vindevogel S.A./ GendBrugge' (sic).

H.: 35.5 cm

(€ 300-400)

JEAN-BAPTISTE DE KEYSER (1857-1927)

'L'écolière'.

Brons, bruine patina. Gesigneerd 'J De Keyser'. Gieterijstempel 'Cie des Bronzes/ Bruxelles'.

Fonte d'édition d'époque en bronze à patine brune. Signée 'J De Keyser'. Cachet de fonderie

'Cie des Bronzes/ Bruxelles'.

H.: 53.5 cm

(€ 300-400)

GODEFROID DEVREESE (1861-1941)

'La Vieille'.

Brons, donkergroene patina.

Gesigneerd 'Devreese'. 'La Vieille'. Fonte d'édition d'époque en bronze à patine vert foncé. Signée 'Devreese'.

H.: 43.5 cm (€ 200-300)

ALFRED MADOUX (XIX-XX)

Garnaalvisser, 1902. Brons, bruingroene patina. Gesigneerd en gedateerd 'A Madoux/ 1902'. Gieterijstempel 'Fonderie Nle des bronzes/ St Gilles Bruxelles'.

Pêcheur d'écrevisses, 1902. Fonte d'édition d'époque en bronze à patine vert brunâtre. Signée et datée 'A Madoux/ 1902'. Cachet de fonderie 'Fonderie Nle des bronzes/ St Gilles Bruxelles'.

39 x 39 x 36 cm (€ 1200-1500)

VLACLAV SCZCEBLEWESKI (1888-1965)

'Mousse siffleur'.

Brons, bruine patina.

Gesigneerd 'V Szczeblewski'.

Met ingegrift cijfer 1889.

Fonte d'édition d'époque en bronze à patine brune. Signée 'V Szczeblewski'.

Chiffre 1889 gravée.

H.: 42 cm (€ 500-600)

CHARLES ANFRIE (1833-1905)

'Pas de chance'.

Brons, licht- en donkerbruine patina. Getekend 'C. Anfrie'.

Fonte d'édition d'époque en bronze à patine brun clair et foncé. Signée 'C. Anfrie'.

H.: 40 cm (€ 500-600)

RIK POOT (1924-2006)

Staand naakt. Brons. Gesigneerd 'Rik Poot'. Vermoedelijk editie op 9 ex. Niet genummerd. Nu debout. Fonte d'édition d'époque en bronze. Signée 'Rik Poot'. Édition présumée de 9 ex. Non numérotée. H.: 32 cm (€ 800-1000)

Herkomst/ Provenance:

Atelier kunstenaar/ Atelier de l'artiste, Grimbergen, 4.5.2004

RIK POOT (1924-2006)

Staand naakt. Brons. Gesigneerd op basis 'Rik Poot'. Editie op 9 ex., genummerd 8/9. Nu debout. Fonte d'édition d'époque en bronze. Signée sur le socle 'Rik Poot'. Édition de 9 exemplaires, celleci numérotée 8/9.

H.: 30.5 cm (€ 800-1000)

Herkomst/ Provenance:

Atelier kunstenaar/ Atelier de l'artiste, Londerzeel, 19.12.1997

493*

RIK POOT (1924-2006)

Worstelaar, ca. 1975. Brons. Gesigneerd 'Poot'. Editie op 9 ex., genummerd 9/9. Stenen sokkel. Lutteur ca. 1975. Fonte d'édition d'époque en bronze. Signée 'Poot'. Édition de 9 exemplaires, celle-ci numérotée 9/9. Base en pierre. H.: 14.2 cm

3.5 x 6 x 6 cm (sokkel/socle) (€ 800-1200)

Herkomst/ Provenance: Atelier kunstenaar/ Atelier de l'artiste, Grimbergen

494*

RIK POOT (1924-2006)

Worstelaar, ca. 1975. Brons. Gesigneerd 'Rik Poot'. Editie op 6 ex., genummerd III/VI. Marmeren sokkel.

Lutteur, ca. 1975. Fonte d'édition d'époque en bronze. Signée 'Rik Poot'. Édition de 6 exemplaires, celleci numérotée III/VI. Base en marbre.

H.: 14 cm

6 x 4 x 4 cm (sokkel/socle) (€ 800-1200)

Herkomst/ Provenance:

PsK/ Palais des Beaux-Arts, Brussel/ Bruxelles, 7.6.2004, lot 161

RIK POOT (1924-2006)

Hoofd, 1992. Brons. Gesigneerd en gedateerd 'Rik Poot/ 29 (sic)'. Editie op ongekend aantal ex. Houten sokkel.

Tête, 1992. Fonte d'édition d'époque en bronze. Signée et datée "Rik Poot/ 29 (sic)'. Édition. Socle en bois.

H.: 25.5 cm

12 x 9 x 9 cm (sokkel/socle) (€ 600-800)

Herkomst/ Provenance:

Atelier kunstenaar/ Atelier de l’artiste, Londerzeel

RIK POOT (1924-2006)

Hoofd, 1992. Brons.

Gesigneerd en gedateerd 'Rik Poot/ '92'. Editie op ongekend aantal ex. Houten sokkel.

Tête, 1992. Fonte d'édition d'époque en bronze. Signée et datée 'Rik Poot/ '92'. Édition. Socle en bois.

H.: 25.5 cm

10 x 9 x 9.5 cm (sokkel/socle) (€ 600-800)

497*

RIK POOT (1924-2006)

Vrouw, 1975. Brons. Gedateerd en gesigneerd '75 Rik Poot'. Zwart marmeren sokkel. Femme, 1975. Fonte d'édition d'époque en bronze. Datée et signée '75 Rik Poot'. Base en marbre noir.

H.: 51 cm

12 x 14 x 14 cm (sokkel/socle) (€ 4000-5000)

RIK POOT (1924-2006)

Liggend paardje, ca. 1977. Brons. Gesigneerd 'Rik Poot'. Editie op 9 ex., genummerd 1/9. Cheval couché, vers 1977. Fonte d'édition d'époque en bronze. Signée 'Rik Poot'. Édition de 9 exemplaires, celle-ci numérotée 1/9.

13 x 19 x 7.5 cm (€ 1200-1500)

Herkomst/ Provenance: Atelier kunstenaar/ Atelier de l’artiste, Grimbergen, 18.6.1977

499 FERNAND DEBONNAIRES (1907-1997)

Baadster. Brons. Gesigneerd 'Debonnaires'. Marmeren sokkel.

Baigneur. Fonte d'édition d'époque en bronze. Signée 'Debonnaires'. Base en marbre. H.: 39 cm 6 x 13 x 13 cm (sokkel/socle) (€ 600-800)

Herkomst/ Provenance: Suzy Debonnaires, Sint-Idesbald, 1994

500* FERNAND DEBONNAIRES (1907-1997)

Staand naakt, 1944. Kalksteen. Gesigneerd en gedateerd 'Debonnaires/ 1944'. Nu debout, 1944. Pierre calcaire. Signée et datée 'Debonnaires/ 1944'. H.: 106 cm (€ 600-800)

Herkomst/ Provenance: G. Campo, 1976

501 LODE VLEESHOUWERS (1900-1964)

Naakt koppel. Brons, olijfgroene patina. Getekend 'Lode Vleeshouwers'. Couple nu. Fonte d'édition en bronze à patine vert olive. Signée 'Lode Vleeshouwers'. H.: 90 cm (€ 1000-1500)

ANONIEM / ANONYME XX

Grommende panter. Brons, olijfgroene patina. Zwart marmeren sokkel. Panthère grondante. Fonte d'édition en bronze à patine vert olive.

Base en marbre noir.

30 x 65 x 30 cm (5 x 60 x 30 (sokkel/ socle / base)) (€ 800-1200)

ARMAND VANDERLICK (1897-1985) 'Noordzee', 1938.

Olie op doek. Gedateerd en gesigneerd '38/ A Vanderlick'.

Titel op spieraam.

Huile sur toile. Datée et signée '38/ A Vanderlick'. Titre sur le châssis.

60 x 65 cm (73 x 78 cm) (€ 600-800)

Herkomst/ Provenance:

Gift/ Don de Guy Vanderlick, 1994

504*

ARMAND VANDERLICK (1897-1985) 'Dover', 1947.

Olie op doek. Gedateerd en gesigneerd '47/ A. Vanderlick'. Titel (NL/FR), datum en signatuur herhaald op spieraam.

Huile sur toile. Datée et signée '47/ A. Vanderlick'. Titre (NL/FR), date et signature répétés sur le châssis.

66 x 80 cm (83 x 98 cm) (€ 1500-2000)

Herkomst/ Provenance: Guy Vanderlick 1992

505 ARMAND VANDERLICK (1897-1985)

Strand, 1971. Olie op doek. Gesigneerd 'A. Vanderlick'. Titel en datum op spieraam, alsook signatuur.

Plage, 1971. Huile sur toile. Signée 'A. Vanderlick'. Titre et date sur le châssis, ainsi que la signature.

45 x 60 cm (57 x 72 cm) (€ 800-1200)

Herkomst/ Provenance: Atelier kunstenaar/ Atelier de l’artiste, 1977 Expo:

Sint-Aldegondiskerk As, 26.8-17.9.1995

ARMAND VANDERLICK (1897-1985)

'Koppel op een bank', 1976. Olie op doek. Gesigneerd 'A. Vanderlick'. Titel (NL/FR) op spieraam, alsook afmeting, signatuur en datum. Huile sur toile. Signée 'A. Vanderlick'. Titre (NL/FR) sur le châssis, ainsi que les dimensions, la signature et la date.

46 x 65 cm (48.5 x 67 cm) (€ 800-1200)

Herkomst/ Provenance: Atelier kunstenaar/ atelier de l’artiste 1979

ARMAND VANDERLICK (1897-1985)

'Stilleven met peren', 1975. Olie op doek. Gesigneerd 'A. Vanderlick'. Titel (NL/FR) op spieraam, alsook signatuur, afmeting en datum. Huile sur toile. Signée 'A. Vanderlick'. Titre (NL/FR) sur le châssis, ainsi que la signature, le format et la date 50 x 60 cm (54 x 64 cm) (€ 600-800)

Herkomst/ Provenance: Atelier Vanderlick 1988

ARMAND VANDERLICK (1897-1985)

'Stilleven met bruine pot', 1967. Olie op doek. Gesigneerd 'A. Vanderlick'. Signatuur, datum en titel op spieraam.

Huile sur toile. Signée 'A. Vanderlick'. Signature, date et titre sur le châssis. 48 x 63 cm (64 x 79 cm) (€ 800-1200)

Herkomst/ Provenance: Guy Vanderlick 1993

509*

ARMAND VANDERLICK (1897-1985)

Stilleven met karaffen, 1972. Olie op doek. Gesigneerd 'A. Vanderlick'.

Nature morte aux carafes, 1972. Huile sur toile. Signée 'A. Vanderlick'.

60 x 70 cm (64 x 74 cm) (€ 700-900)

Herkomst/ Provenance: De Vuyst, Lokeren, s.d.

ARMAND VANDERLICK (1897-1985)

'Vrouw met hoed', 1971. Olie op doek. Gedateerd en gesigneerd '71/ A. Vanderlick'.

Titel (NL/FR) op verso spieraam, alsook signatuur en datum.

Huile sur toile. Datée et signée '71/ A. Vanderlick'. Titre (NL/FR) au revers du châssis, ainsi que la signature et la date.

65 x 50 cm (81 x 66 cm) (€ 1000-1500)

P. PONCELET

Officier hond. Olie op paneel. Gesigneerd 'P. Poncelet'.

Chien officier. Huile sur panneau. Signée 'P. Poncelet".

40 x 30 cm (59 x 49 cm) (€ 1500-1800)

504 509

Anfrie C. 490

Anoniem / Anonyme 1/2 XIX 128, 321

Anoniem / Anonyme 1/2 XVI 6

Anoniem / Anonyme 2/2 XIX 319

Anoniem / Anonyme 2/2 XVI 7

Anoniem / Anonyme 1/2 XVII

Antwerpen/ Anvers 16

Anoniem / Anonyme 2/2 XVII 316, 342, 349

Anoniem / Anonyme Art Deco Periode 502

Anoniem / Anonyme ca. 1800 317

Anoniem / Anonyme XIX 1, 327, 343

Anoniem / Anonyme XVI 5, 315

Anoniem / Anonyme XVII 309

Anoniem / Anonyme XVIII 310

Anonyme A. 385

Anthony J.B. 369

Art B. 474

Artan L. 433, 434, 435

Artz C. 459

Bernier C. 432

Boeckstuyns J.F. 25

Boogaert A. 13

Boom C. 362

Boulanger H. 468

Breitner G.H. 464

Bruyn i B. 2

Cap C. 466

Caullet A. 458

Centen D.H. 11

Chaplin A. 390

Cheltenham W. 351

Chevrier C. 428

Col D. 333, 359

Courtens F. 456

D'aste J. 406, 407, 479

De Braekeleer A.F. 337, 338

De Braekeleer De Oude F. 339, 340

De Geyter J. 388

De Keyser J. 486

De Lathouwer A. 450

De Loose B. 347

De Momper II J. 323

De Schampheleer E. 445

De Smeth H. 367, 451, 454

De Vos M. 4

Debonnaires F. 499, 500

Del Piombo S. 314

Delaroche P. 371

Delderenne L. 457

Delvaux E. 330

Deveria E. 325

Devos L. 477

Devreese G. 487

Dyckmans J.L. 391

Farasyn E. 469

Faydherbe M. 35

Ferguson W.G. 88

Fissette L. 346

Francken Ii F. 14, 15

Frison J. 470

Gastemans E. 473

Geirnaert J. 345

Gérard T. 348, 355

Govaerts A. 18

Goyers E. 36

Guffens G. 328

Heilig J. 354

Henry Mohrmann J. 437

Hens F. 463

Heymans A. 465

Houben H. 446

Jacobs H. 408

Jespers F. 475

Joachim Kaendler J. 420

Jungheim C. 431

Larock E. 357

Leleu J. 478

Madiol A.J. 353

Madoux A. 488

Maes E.R. 335

Marais Milton V. 364, 374

Maratta C. 312

Meer Webb C. 360

Meester van/ Maître de Paulus en/ et Barnabas 3

Melsen M. 462

Mene P.J. 424

Mertens C. 356

Metsu G. 344

Meulener P. 9

Meunier C. 380, 481

Meyers I. 452, 453

Michelangelo 90

Minjalli H. 366

Molenaer P. 17

Monogrammist(E) 2/2 XIX 329

Moreau M. 402

Moreelse P. 326

Morel J.B. 384

Nauwelaerts J. 372

Neher M. 352

Nicolie P.E. 331

Nisen J.M. 379

Onleesbaar / Illisible 129, 320, 444, 455

Peiffer A.J. 425

Picard H. & Deniere Et Fils 403

Pierre A. 480

Poncelet P. 511

Poncelet T. 397, 398

Poot R. 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498

Poppe M.J. 484, 485

Portielje G. 361, 363

Quellinus A.I. 24

Raaphorst C. 392

Reni G. 313

Robie J.B. 387

Roybet F. 375

Ruyten J.M. 350

Sanders Van Hemessem J. 311

Sarteel L. 482, 483

Schaefels H. 377, 378

Schippers J. 394, 395, 396

Schirm C.C. 461

Schouten H. 439, 440, 441, 442, 443

Sczcebleweski V. 489

Vanaise G.

Vanderlick A. 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510

Verboeckhoven E. 334

Verboeckhoven L. 436

Verhaert P. 358, 373

Verlat C. 393

Verstraete T. 447, 448, 449

Vleeshouwers L.

Wieden W.

Seghers
8 Smits
472 Springer
467 T
368 Tremerie
aes
77 Van Beers J.
382 Van Den Eycken C 336 Van Der Eycken
341 Van Engelen L. 365 Van Engelen P. 438 Van Marcke-Robert J.P. 386 Van Riet W. 471 Van Rijn
318 Van Sassenbrouck
476 Van
G.
J.
C.
immermans H.
C.
W.
Valton C.
381,
(Xix) A.
R.
A.
Severdonck F.
Van Uden L.
Van Utrecht A. 12
Vogels G.
Vrancx S.
Wappers G.
Weissenbruch W.
Wolfers P.
Wynants J.
INDEX

Algemene verkoopsvoorwaarden

De besloten vennootschap BERNAERTS AUCTIONEERS

BV deelt hierdoor mee aan allen die aan de veiling deelnemen, dat de veiling wordt gehouden onder de hieronder vermelde algemene verkoopsvoorwaarden en dat eenieder die aan de veiling deelneemt daardoor te kennen geeft dat hij de toepassing van deze voorwaarden volledig aanvaardt.

1. Zitdag

De openbare verkoping heeft plaats bij mondeling bod , bij geschreven, telefonische of elektronische bieding. De toewijzing geschiedt aan de meestbiedende, per lot, tegen contante betaling. Ten tijde van de veiling dient de koper zijn naam, adres, telefoonnummer, identiteitskaartnummer en handtekening op de aankoopkaart van BERNAERTS AUCTIONEERS BV te vermelden, indien hij dit niet op voorhand heeft gedaan. De bieders moeten hun bod uitbrengen bij middel van het hen toegekende nummer. Bij elektronische bieding via een online live platform moet de koper uiterlijk 5 uur voor aanvang van de opeenvolgende veilingsessies geregistreerd zijn door het registratieformulier op de website www.bernaerts.be of live. bernaerts.eu te hebben ingevuld.

2. Verbintenis van de bieder

Door zijn bod verbindt elke bieder zich om de te koop gestelde goederen voor de door hem geboden prijs aan te kopen. Nochtans heeft hij geen verhaal indien de verkoping om gelijk welke reden wordt gestaakt.

BERNAERTS AUCTIONEERS BV mag, indien er sprake is van een nalatige koper, beslissen de koop te ontbinden en het kavel te verkopen aan de onderbieder. BERNAERTS AUCTIONEERS BV mag dan de kosten of gederfde inkomsten verhalen op de koper.

3. Leiding van de verkoopsverrichtingen, orde De gerechtsdeurwaarder handhaaft de orde gedurende de verkoping. Hij beslecht in laatste aanleg de geschillen van welke aard ook, die zich voordoen ingevolge de verkoping, onder meer betreffende het bedrag van de biedingen en de persoon van de hoogste bieder. De veilingmeester heeft onder meer het recht: het minimum van ieder bod te bepalen, het bod te weigeren van personen die hij niet kent of van wie de identiteit of de gegoedheid hem niet bewezen lijkt- in dat geval blijft de vorige bieder verbonden- de verkoping te staken zonder desbetreffend aan de bieders uitleg te geven, gelijk welk lot te verdelen, samen te voegen of terug te trekken uit de veiling. In geval de vrijheid van opbod door geweld of bedreiging of door gelijk welk ander frauduleus middel belemmerd of gestoord wordt, is artikel 314 van het Strafwetboek van toepassing. In geval een limietprijs werd vastgesteld door de inbrenger/verkoper, heeft BERNAERTS AUCTIONEERS BV het recht voor rekening van de inbrenger/verkoper op te bieden. BERNAERTS AUCTIONEERS BV behoudt zich het recht voor gelijk welk bod te weigeren dat gedaan wordt door onbekende kopers.

4. Koper bij lastgeving of sterkmaking

De koper kan een lastgever aanwijzen, op voorwaarde dat hij deze aan de veilingmeester dadelijk na afloop van de veiling opgeeft. De koper staat in voor de gegoedheid en de handelingsbekwaamheid van zijn lastgever; eenieder blijft aansprakelijk voor zijn aankoop, ook al wordt een ander als koper opgegeven.

5. Waarborg

De toewijzing zal geschieden zonder volstrekte waarborg – omtrent onder meer authenticiteit – vanwege de optredende veilingmeester en de instrumenterende gerechtsdeurwaarder. De goederen en kunstvoorwerpen worden verkocht in de staat waarin zij zich bevinden op de plaats van bezichtiging en veiling en zonder volstrekte waarborg. De kopers worden geacht de goederen en kunstvoorwerpen te hebben bezichtigd en onderzocht en hun bod met kennis van zaken te hebben gedaan. De schattingsprijzen zoals vermeld in de catalogus worden door het veilinghuis enkel ten informatieve titel verstrekt. De elektronische catalogus is gratis online te consulteren en te downloaden op de website www.bernaerts.be. Uitzonderlijk kan de verkoop van een kunstvoorwerp geannuleerd worden en de toewijzingsprijs aan de koper worden terugbetaald als hij het aangekocht voorwerp binnen de maand na de veiling retourneert met het bewijs dat het een vervalsing is, en voor zover dat het voorwerp in dezelfde staat en toestand verkeert als op het ogenblik van de veiling.

6. Hoofdelijkheid en ondeelbaarheid Alle verplichtingen die uit de verkoop voortvloeien, rusten van rechtswege hoofdelijk en ondeelbaar, zowel wat de rechtspersonen als wat de natuurlijke personen betreft, op al degenen die voor gezamenlijke rekening kopen, op de uiteindelijke koper en degenen die voor hem gekocht hebben, op de borgen onderling en degenen voor wie zij zich borg stellen, alsook op de erfgenamen en rechtverkrijgenden van elk der bedoelde personen.

7. Betaling van de koopprijs en de kosten door de koper Onmiddellijk na de veiling of bij de afhaling van de goederen moet de koper tot 7 dagen na de veiling aan BERNAERTS AUCTIONEERS de totale kostprijs betalen. Dit is de toewijzingsprijs vermeerderd met:

– 25% voor kosten bij toewijzing in de zaal, bij toewijzing via telefoon en bij het afleveren van schriftelijke kooporders (fysiek of via email verzonden),

– 28% voor kosten bij toewijzing via een online live platform,

– of 30% voor kosten bij toewijzing op de Timed Online veiling en Aftersale.

In de kosten is BTW inbegrepen.

Bovendien geeft ieder lot aanleiding tot inning van administratiekosten ten bedrage van € 2.

Voor een origineel kunstwerk waarvan de kunstenaar minder dan 70 jaar overleden is, wordt de toewijzingsprijs vanaf € 2.000 eventueel vermeerderd met het volgrecht, , en wel als volgt:

– 4% van het deel van de toewijzingsprijs tot en met € 50.000,00;

– 3% van het deel van de toewijzingsprijs van € 50.000,01 tot en met € 200.000,00;

– 1% van het deel van de toewijzingsprijs van € 200.000,01 tot en met € 350.000,00;

– 0,50% van het deel van de toewijzingsprijs van € 350.000,01 tot en met € 500.000,00;

– 0,25% van het deel van de toewijzingsprijs boven € 500.000,00.

Het volgrecht mag evenwel nooit meer bedragen dan € 12.500.

Het tarief van de eerste schijf, namelijk 4%, moet worden toegepast op het volledige bedrag dat binnen deze schijf valt (wet van 4 december 2006 en K.B. van 2 augustus 2007).

Alle aankopen dienen 7 dagen/weken na ontvangst van de afrekening worden betaald.

De betaling in euro kan gebeuren :

– contant tot een maximum bedrag van 3000 euro, kosten inbegrepen

– per Bancontact

– per creditkaart

– per overschrijving op rekeningnummer IBAN BE02 6451 0493 5140 en BIC JVBABE22

– digitaal met QR-code

Bij elke online veiling dient de koper opnieuw te registreren en de algemene verkoopsvoorwaarden te aanvaarden. De verkoop van de loten verloopt in de volgorde aangegeven in de catalogus. De biedingen beginnen aan ongeveer 75% van de laagste schatting (voor ‘online only’-veilingen start dit aan ongeveer 60% van de laagste schatting) en verhogen ongeveer met 10%.

8. Schuldvergelijking – schuldvermenging

De koper kan zich niet beroepen op schuldvergelijking, noch op schuldvermenging, noch op artikel 1653 van het Belgisch Burgerlijk Wetboek in verband met de stoornis van de koper.

9. Herveiling – rouwkoop

Indien de koper, degene aan wie een goed is toegewezen, de borg en/of de opgegeven lastgever in gebreke blijven de in deze voorwaarden voorgeschreven verplichtingen onmiddellijk te vervullen of aan één van de verkoopsvoorwaarden onmiddellijk te voldoen, dan kan het goed ten laste van hem aan wie het is toegewezen, weder verkocht worden bij rouwkoop. De wederverkoop geschiedt onder toezicht van de reeds aangezochte gerechtsdeurwaarder, onder dezelfde veilingvoorwaarden. De in gebreke gebleven koper is gehouden tot betaling van het verschil tussen de prijs waarvoor hij heeft gekocht en die van de herveiling, zonder dat hij het eventuele overschot kan vorderen in geval de herveiling een hogere verkoopprijs oplevert. Dat overschot komt ten goede aan de inbrenger/ verkoper of aan de massa van de samenlopende schuldeisers. De rouwkoper is daarenboven gehouden tot de betaling van de kosten veroorzaakt door zijn verzuim en door de herveiling, alsmede van de andere kosten van welke aard ook, onverminderd schadevergoeding om welke reden ook. Het overhandigen van een bankcheque die bij de eerste aanbieding niet terstond wordt betaald, geldt als verzuim van betaling, onverminderd de toepassing van de strafwet mocht daartoe aanleiding zijn, en de vergoeding van protest, disconto en andere kosten.

10. Eigendomsovergang – maatregelen tot bewaring

Vanaf de toewijzing is het risico voor rekening van de koper. Het goed wordt overgedragen in de staat waarin het zich bij de toewijzing bevindt, met alle zichtbare en verborgen gebreken. Onmiddellijk na toewijzing wordt het goed met de meeste zorg bewaard. De koper dient echter alle nuttige maatregelen te nemen tot bewaring van het goed. Vanaf de toewijzing blijven de goederen nog enkel ter plaatse op risico en ten laste van de koper, die alleen verantwoordelijk is voor het door hem aangekochte goed.

11. Staat van de goederen – bezichtiging

Daar de goederen en de kunstvoorwerpen te bezichtigen zijn voor de verkoping en de verkoopsvoorwaarden ter kennis werden gebracht, wordt de koper geacht volledig, persoonlijk en op eigen verantwoordelijkheid ingelicht te zijn over de staat en de authenticiteit van de goederen en de kunstvoorwerpen. Hij heeft geen verhaal tegen BERNAERTS AUCTIONEERS BV, de optredende gerechtsdeurwaarder of de veilingmeester wegens vergissing, onnauw

keurigheid of verzuim in de beschrijving van de goederen en de kunstvoorwerpen, noch wegens enig ander materieel gebrek aan de goederen en de kunstvoorwerpen. Alle gegevens betreffende de goederen en de kunstvoorwerpen in de catalogi, de advertenties, de brochures of gelijk welke andere geschreven mededelingen van BERNAERTS

AUCTIONEERS BV, en met name de beschrijving en/of de oorsprong of echtheid ervan, worden slechts als inlichting en onder alle voorbehoud verstrekt. Noch BERNAERTS

AUCTIONEERS BV, noch de instrumenterende gerechtsdeurwaarder nemen daarvoor enige verantwoordelijkheid op zich. De veiling wordt voorafgegaan door een tentoonstelling gedurende dewelke BERNAERTS AUCTIONEERS

BV fysiek of op afstand ter beschikking van het publiek zullen staan om naar beste vermogen en weten inlichtingen te verstrekken; de tentoonstelling heeft tot doel een nauwkeurig onderzoek van de staat van bewaring en de kwaliteit en de authenticiteit van de goederen mogelijk te maken evenals een toelichting over de eventuele gebreken of onjuistheden in de beschrijvingen uit de catalogus te geven. Daarenboven kan het publiek een beroep doen op BERNAERTS AUCTIONEERS BV of een deskundige door de liefhebber gekozen, met het oog op een diepergaand onderzoek, gedurende de gehele duur van de tentoonstelling. BERNAERTS AUCTIONEERS BV is niet bereid tot terugname, indien de omschrijving in de catalogus tijdens de veiling werd herroepen of gepubliceerd met ‘status update’ in de online catalogus en de nieuwe omschrijving mondeling aan het publiek werd verstrekt. Ook de bepalingen van artikel 2280 van het Burgerlijk Wetboek zijn op deze openbare verkoping van toepassing.

12. Afhaling

De koper die de koopprijs en de kosten volledig heeft betaald, treedt in het genot van het verkochte goed. Bij de afhaling is de voorlegging van een aankoopkaart verplicht. Behoudens uitdrukkelijke instemming van BERNAERTS AUCTIONEERS BV zal geen enkel lot worden afgeleverd voor de integrale betaling van de koopprijs en de kosten. De schade aangericht bij het afhalen of verplaatsen van de goederen is ten laste en gevare en voor rekening van de koper. Voor de afhaaltermijnen verwijzen we naar de specifieke voorwaarden, vermeld in de online catalogus en op de website www.bernaerts.be .Als de termijn van afhaling is verstreken, zal een intrest van 1% per maand op de toewijzingsprijs aangerekend worden, met een minimum van € 5 per dag en per lot (voor administratie- en stockagekosten). Bovendien kunnen BERNAERTS AUCTIONEERS BV niet aansprakelijk gesteld worden in geval van diefstal, brand, ongeval of iedere schade die aangericht zou kunnen worden aan niet afgehaalde loten na het verstrijken van de termijn van afhaling. Elk transport van aangekochte goederen zal in de regel door de koper zelf geregeld worden op zijn eigen verantwoordelijkheid. Op verzoek van de koper kunnen BERNAERTS AUCTIONEERS BV, op kosten en risico van de koper, instaan voor de verzending van de voorwerpen. Alle kosten van vervoer, douane, verzekering,

kortom alle formaliteiten en transport, zijn ten laste van de koper. Dergelijke verzending van aangekochte goederen aan de koper wordt in geen geval door het Veilinghuis verzekerd, tenzij dit schriftelijk anders werd overeengekomen.

13. Terugbetaling

In geval BERNAERTS AUCTIONEERS BV, om welke reden ook, gehouden is tot terugbetaling van de aan hem reeds betaalde gelden, zal hierop hoegenaamd geen intrest kunnen worden aangerekend.

14. Geschreven en telefonische biedingen

Aan de hand van een geschreven opdracht belasten BERNAERTS AUCTIONEERS BV zich gratis met de aankooporders van haar cliënten. De aankoop van de loten zal zo goedkoop mogelijk geschieden in zoverre de limietprijzen of andere eventuele offertes dat toelaten. De opdrachten dienen schriftelijk per brief of per fax of via email te worden bevestigd, voorzien van de handtekening van de bieder. Een formulier voor geschreven bieding kan BERNAERTS AUCTIONEERS BV. De geschreven biedingen moeten degelijk ingevuld en ondertekend afgegeven worden aan BERNAERTS AUCTIONEERS BV of aan haar medewerkers, 5 uren voor de aanvang van het mondeling bieden of hen per (aangetekende) brief zijn bereikt voor dit tijdstip, dit laatste op risico van de schriftelijke bieder bij eventuele laattijdige ontvangst van het geschreven bod. Deze biedingen zijn geen aankooporders of commissies, doch aankoopopdrachten aan de vermelde prijs. Bij gelijk bod heeft de mondelinge bieding voorrang op het geschreven bod. Indien er verscheidene geschreven aankoopopdrachten op eenzelfde lot, met gelijke bedragen het Veilinghuis bereiken en deze geschreven biedingen de hoogste biedingen op het kwestieuze lot zijn, zal het lot worden toegewezen aan diegene wiens aankoopopdracht het eerst het Veilinghuis heeft bereikt. De veilingmeester is niet verplicht het publiek hiervan vooraf te verwittigen. Noch het mislopen van een schriftelijk bod, noch de gebeurlijke niettotstandkoming, verbreking van een telefoonverbinding of storing van het netwerk, zal tot schadevergoeding ten laste van het veilinghuis kunnen aanleiding geven. In geval van meerdere gelijke biedingen, zal de eerst ontvangen bieding voorrang krijgen. De mogelijkheid om schriftelijk, telefonisch of online te bieden is een gratis dienstverlening die geen enkele aansprakelijkheid in hoofde van BERNAERTS

AUCTIONEERS BV met zich brengt.

15. Schade

Elke bezoeker is aansprakelijk voor de schade die hij aan de tentoongestelde voorwerpen en loten aanbrengt, ook wanneer dit toevallig en/of onvrijwillig gebeurt.

16. Gegevensbeheer

Persoonsgegevens die wij verwerken, worden niet langer bewaard dan noodzakelijk. Ons beleid en onze procedures voor het bewaren van gegevens voldoen aan de wettelijke verplichtingen met betrekking tot het bewaren en verwijde-

ren van persoonsgegevens.

De wet van 15 augustus 2020 naar Belgisch recht ter implementering van de Europese Directieven 2018/843 en 2015/849 betreffende de preventie van witwasoperaties en/of van de financiering van terroristische activiteiten, verplicht alle actoren in de kunst- en antiquiteitenhandel, inclusief veilinghuizen, de identiteit te vragen en te registreren van alle betrokken partijen met een rekening ten bedrage van 10,000.00 euro of meer; voor een firma dienen ook de statuten of de identiteit van de uiteindelijke begunstigde(n) opgevraagd.

Alle gegevens zijn exclusief ter discretie van het veilinghuis en zullen worden behandeld met de strikte inachtneming van de wet op de Algemene Verordening Gegevensbescherming.

17. Bevoegde rechtbank

Alle geschillen in verband met de verkoping vallen in voorkomend geval onder de uitsluitende bevoegdheid van de rechtbanken van Antwerpen, ongeacht de woonplaats van de partijen. Voor geval een beroep wordt gedaan op vertalingen van deze voorwaarden van verkoop, prevaleert de Nederlandstalige tekst.

Conditions de vente générales

La Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. annonce aux participants de la vente que la vente sera organisée aux conditions générales et spécifiques mentionnées ci-dessous et que toute participation aux ventes aux enchères implique l’acceptation inconditionnelle des présentes conditions de vente.

1. Jour de la vente

La vente publique a lieu par le biais d’une offre orale ou écrite. L’adjudication se fait au plus offrant, par lot, contre paiement comptant. Au moment de la vente et pour autant qu’il ne l’ait pas fait auparavant, l’acquéreur potentiel doit s’inscrire en présentant une pièce d’identité et en indiquant son nom, son adresse, son numéro de téléphone, le numéro de sa pièce d’identité et en apposant sa signature sur le formulaire d’inscription de la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A.. En retour, il recevra une plaquette avec son numéro personnel pour participer aux enchères. Dans les autres cas, l’acquéreur se présente our remplir et signer son formulaire de participation, après quoi il recevra une plaquette avec son numéro personnel. Les enchérisseurs pour la vente en ligne doivent s’enregistrer au minimum 5 h avant le début des sessions. Pour chaque nouvelle vente en ligne, l’acquéreur devra s’enregistrer en acceptant les conditions générales de vente.

2. Engagement de l’enchérisseur

Par son offre, l’enchérisseur s’engage à acheter les lots mis en vente au prix qu’il a proposé. Il n’a néanmoins pas voix au chapitre lorsque la vente est suspendue pour des raisons quelconques.

Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. peut, en cas de négligence de l’acheteur, décider d’annuler la vente et de vendre le lot au sous-enchérisseur. Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. peut alors récupérer les coûts ou les revenus perdus auprès de l’acheteur.

3. Conduite de la vente, ordre L’huissier de justice maintient l’ordre pendant la vente. C’est lui qui règle en dernier ressort tous les litiges possibles, nés de la vente, notamment concernant le montant des offres et la personne du plus offrant. Le commissairepriseur a, entre autres, le droit de fixer le prix minimum de chaque offre, de ne pas accepter l’offre de personnes qu’il ne connaît pas ou dont l’identité ou la solvabilité ne lui semblent pas prouvées – dans ce cas, l’enchérisseur précédent reste lié -, de suspendre la vente, sans devoir s’en expliquer à ce sujet aux enchérisseurs, de diviser, joindre ou retirer n’importe quel lot. En cas d’obstruction ou de perturbation de l’enchère par violence, par menace ou par un moyen frauduleux, les dispositions de l’article 314 du Code Pénal seront appliquées. Au cas où un prix limite a été fixé par l’apporteur/vendeur, la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. a le droit d’enchérir pour le compte de l’apporteur/vendeur. La Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. se réserve le droit de refuser toute offre faite par des acquéreurs inconnus.

4. Acquéreur par mandat ou par porte-fort L’acquéreur peut désigner un mandataire, à condition qu’il le signale au commissaire-priseur dès la fin de la vente. L’acquéreur se porte fort de la solvabilité et de la compétence de son mandataire; chacun reste responsable de son achat, même si une autre personne est indiquée comme acquéreur.

5. Garantie

L’adjudication se fera sans aucune garantie de la part du commissaire-priseur chargé de la vente et de l’huissier de justice instrumentant, entre autres concernant l’authenticité. Les lots et objets d’art sont vendus dans l’état dans lequel ils se trouvent à l’endroit de l’expositon et de la vente, et sans aucune garantie. Les acquéreurs sont censés avoir examiné les lots et objets d’art et avoir fait leur offre en toute connaissance de cause. Les prix d’estimation cités dans le catalogue ont une valeur strictement informative. Le cas échéant, le catalogue sur papier prévaut sur la version électronique (les catalogues sur papier peuvent être consultés et/ou téléchargés gratuitement sur www.bernaerts.be). Dans des cas exceptionnels, la vente d’un objet d’art peut être annulée et le prix d’ajudication remboursé à l’acquéreur s’il retourne l’objet acheté dans les trois semaines, avec la preuve qu’il s’agit d’une falsification, et pour autant que l’objet soit resté dans le même état qu’au moment de la vente.

6. Indivisibilité et particularité

Toutes les obligations découlant de la vente reposent de droit, conjointement et indivisiblement, tant pour les personnes juridiques que pour les personnes physiques, sur tous ceux qui achètent pour un compte commun, sur l’acquéreur final et ceux qui ont acheté pour lui, sur les cautions entre elles et ceux pour qui ils se portent caution, ainsi que sur les héritiers et ayants cause de chacune des personnes mentionnées ci-dessus.

7. Paiement du prix d’achat et des frais par l’acquéreur L’acquéreur en salle et celui qui a enchéri par ordre d’achat doit payer le prix d’adjudication, majoré de 25% sur le prix d’adjudication, majoré de 25% sur le prix d’adjudication par téléphone, TVA incluse, pour les frais, à la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A., immédiatement après la vente ou au moment de l’enlèvement des lots.

Les enchérisseurs de la vente simultanée en live (webcast) doivent payer le prix d’achat majoré de 28% sur le prix d’adjudication, TVA incluse.

Les enchérisseurs de la vente silencieuse et/ou de l’Aprèsvente doivent payer le prix d’achat majoré de 30% sur le prix d’adjudication, TVA incluse.

Chaque lot donne lieu en outre au paiement de frais administratifs d’un montant de € 2, majorés du droit de suite éventuel. Le droit de suite s’applique pour les artistes des pays membres de l’Union européenne et des pays en dehors de l’Union européenne où selon la loi le droit de suite est applicable, et cela jusqu’à 70 ans après l’année du décès de l’artiste, pour les lots dont le prix d’adjudication est de € 2.000 ou davantage.

Le droit de suite est calculé comme suit:

– 4 % sur la partie du prix d’adjudication jusqu’ à € 50.000 inclus;

– 3 % sur la partie du prix d’adjudication de € 50.000,01 jusqu’ à € 200.000 inclus;

– 1 % sur la partie du prix d’adjudication de € 200.000,01 jusqu’ à € 350.000 inclus;

– 0,5 % sur la partie du prix d’adjudication de € 350.000,01 jusqu’ à € 500.000 inclus;

– 0,25 % sur la partie du prix d’adjudication supérieur à € 500.000.

Le montant total de ce droit ne pourra pas excéder le montant de € 12.500. (Loi du 4 décembre 2006 et A.R. du 2 août 2007).

Seuls des billets de banque en euros (jusqu’à un montant de € 2.999 par objet, frais inclus) seront acceptés pour le paiement du prix d’achat et des frais.

8. Compensation – confusion

L’acquéreur ne peut invoquer ni la compensation, ni la confusion, ni l’article 1653 du Code Civil belge concernant le trouble de l’acquéreur.

9. Réadjudication – folle enchère

Si l’acquéreur, celui à qui un lot est adjugé, la caution et/ ou le mandataire indiqué restent en défaut de remplir immédiatement les obligations prescrites dans les présentes conditions ou de satisfaire immédiatement à une des conditions de vente, le lot peut être remis en vente pour folle enchère à charge de celui à qui il a été adjugé. La remise en vente se fait par l’huissier de justice déjà prié, dans les mêmes conditions de vente. L’acquéreur resté en défaut est tenu de payer la différence entre le prix d’achat et celui de la réadjudication, sans qu’il puisse réclamer le solde éventuel au cas où la nouvelle vente atteint un prix de vente plus élevé. Ce solde revient à l’apporteur/vendeur ou à la masse des créanciers unis. Le fol enchérisseur est tenu en outre au paiement des frais provoqués par sa négligence et par la réadjudication, ainsi que des autres frais de toute nature, sans préjudice des dommages-intérêts pour quelque raison que ce soit. La remise d’un chèque bancaire qui n’est pas payé immédiatement à la première présentation, vaut comme omission de paiement,sans préjudice de l’application de la loi pénale s’il y a lieu, ni de l’indemnité pour frais de protêt, d’escompte et autres.

10. Transfert de propriété – mesures conservatoires Dès l’adjudication, tous les risques afférents aux achats seront à la charge de l’adjudicataire. Le lot est transmis dans l’état dans lequel il se trouve au moment de l’adjudication, avec tous ses vices apparents et cachés. Dès l’adjudication, le lot doit être conservé avec le plus grand soin. L’acquéreur doit cependant prendre toutes les mesures utiles pour la conservation du lot. À partir de l’adjudication, les lots ne restent plus sur place qu’aux risques et à la charge de l’acquéreur, qui est seul responsable du lot qu’il a acheté.

11. État des lots – exposition Vu que les lots et les objets d’arts ont été exposés avant la vente publique, et que les conditions de vente ont été communiquées, l’acquéreur est censé être informé entièrement, personnellement et sur sa propre responsabilité de l’état des lots et des objets d’art. Il n’a aucun recours contre la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A., contre l’huissier de justice instrumentant ou contre le commissaire-priseur, pour erreur, imprécision ou négligence dans la description des lots et des objets d’art, ni pour dérangement, gêne, l’état des lots et objets d’art, leur réparation ou leur restauration. Toutes les données concernant les lots et les objets d’art dans les catalogues, annonces, brochures ou toute autre communication écrite ou numérique de la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A., et plus particulièrement leur description, ne sont fournies qu’à titre d’information et sous toute réserve. Ni la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A., ni l’huissier de justice instrumentant n’assume de responsabilité à cet égard. La vente est précédée d’une exposition pendant laquelle la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. se tiendra à la disposition du public – physiquement ou de distance- pour lui fournir des renseignements au mieux de ses possibilités; l’exposition a pour but de permettre un examen minutieux de l’état de conservation et de la qualité des lots ainsi que de donner des indications sur les vices ou inexactitudes éventuels dans la description du catalogue. Le public peut en outre

pel à la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. ou à un expert choisi par l’amateur, en vue d’un examen approfondi et ce, pendant toute la durée de l’exposition. La Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. n’est pas disposée à reprendre le lot si la description du catalogue est révoquée pendant la vente et que la bonne description est donnée oralement au public. Chaque visiteur est responsable des dégâts qu’il cause aux objets et lots exposés, même s’ils sont la conséquence du hasard ou sont involontaires. De même, les dispositions de l’article 2280 du Code Civil s’appliquent à cette vente publique.

12. Entrée en jouissance – enlèvement L’acquéreur qui a payé entièrement le prix d’achat et les frais entre en jouissance du lot vendu. Lors de l’enlèvement, il est tenu de présenter une preuve de paiement. Aucun lot ne peut être enlevé pendant la vente même. Sauf autorisation expresse de la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A., aucun lot ne sera livré avant le paiement intégral du prix d’achat et des frais. Les dommages occasionnés lors de l’enlèvement ou du déplacement des lots sont à charge et aux risques de l’acquéreur. Lorsque le délai d’enlèvement est passé, un intérêt de 1% par mois sur le prix d’adjudication sera porté en compte, avec un minimum de € 5 par jour et par lot. Pour le délai d’enlèvement nous renvoyons aux conditions spécifiques de la vente imprimées dans le catalogue et à consulter sur le site web.

13. Remboursement

Au cas où la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A., pour quelque raison que ce soit, est tenue de rembourser les fonds qui lui ont déjà été versés, aucun intérêt ne pourra être compté sur cette somme.

14. Offres écrites et par téléphone

Sur base d’un ordre écrit, la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. se charge gratuitement des ordres d’achat de ses clients. L’achat des lots devra se faire de la façon la moins chère possible, pour autant que les prix limites ou les autres offres éventuelles le permettent. Les prix limites fixés par téléphone sont acceptés aux risques du vendeur. Ils doivent être confirmés par lettre ou par fax et munis de la signature de l’enchérisseur. Vous remplissez le formulaire ‘ordre d’achat’ pendant votre visite à la salle de vente, ou vous le téléchargez [link] et le remettez au plus tard 24 h avant la vente à un des collaborateurs de la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A.. Vous pouvez également l’envoyer par e-mail (info@bernaerts.be) ou par fax (+ 32 3 248.15.93), au plus tard 5 heures avant le début de la vente. Ces offres ne sont pas des ordres d’achat ni des commissions, mais des commandes d’acheter au prix indiqué. En cas d’enchère égale, l’offre orale a priorité sur l’offre écrite et l’offre numérique.

Si plusieurs offres d’achat écrites d’un même montant sur le même lot atteignent la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. et ces offres d’achat écrites repré-

sentent l’enchère la plus élevée pour le lot en question, le lot sera adjugé à la première offre d’achat écrite ayant atteint la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A.. Le commissaire-priseur n’est pas tenu d’en avertir au préalable le public. Ni la non-exécution d’un ordre par écrit pour quelconque raison, ni le manque d’exécuter un ordre par téléphone ou une enchère en ligne par erreur ou pour toute autre cause (technique ou autre) pourront être l’objet d’une demande de dommages-intérêts à charge de la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A.. Les ordres d’achat ainsi que des offres par téléphone et les enchères en ligne sont un service gratuit offert aux clients qui n’entraînent en aucun cas une quelconque responsabilité de la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A..

15. Dommages

Chaque visiteur est responsable des dommages qu’il cause aux objets et lots exposés.

16. Tribunal compétent

Tous les litiges portant sur la vente tombent, le cas échéant, sous la compétence exclusive des tribunaux d’Anvers, quel que soit le domicile des parties. Au cas où il est fait appel à des traductions des présentes conditions de vente, c’est le texte néerlandais qui prévaut.

HOE BIEDEN/ COMMENT ENCHERIR

Live in Antwerpen

Registreer u vanaf 30 minuten voor aanvang van de veiling aan het onthaal met uw identiteitsbewijs Het persoonlijk biednummer blijft geldig tijdens de verschillende zittingen van de veiling.

Online of via de app

Plaats een ‘prebid’ op één van de biedplatformen Bernaerts Live, Invaluable of Drouotonline. Dit kan vanaf twee weken voor de aanvang van de kijkdagen.

U kan op deze platformen ook meebieden tijdens de Live veiling.

*Registreer u ten laatste 5u voor start van de veiling. Vanaf een kwartier voor aanvang van elke veilingsessie kan u inloggen.

U kan hiervoor ook onze app ‘Auctioneers Bernaerts‘ gebruiken, te downloaden via de appstores (Apple Store of Google Play Store).

Via kooporder

Plaats een schriftelijk bod via de online catalogus, dit kan via uw Bernaerts account dat u hier aanmaakt.

Of u kan een ingevuld kooporder mailen naar info@bernaerts.be, ten laatste 12u voorafgaand aan de live veiling.

De veilingmeester probeert uw lot aan een zo voordelig mogelijke prijs te verwerven.

Via telefoon

Vraag een telefoonlijn aan via de online catalogus, dit kan via uw Bernaerts account dat u hier aanmaakt. Of mail een ingevuld telefonisch biedformulier naar info(at)bernaerts.be, ten laatste 12u voorafgaand aan de live veiling. Eén van onze medewerkers belt u op tijdens de veiling om live mee te bieden. Deze dienst is enkel mogelijk voor loten vanaf € 1000.

U bent helemaal zeker van uw bieding als u hierbij een zgn. ‘safety bid’ geeft, een schriftelijk bod waarmee Bernaerts kan werken indien de lijn tijdens de veiling door omstandigheden wordt verbroken.

En live dans la salle

A partir de 30 minutes avant le début de la vente aux enchères, enregistrez-vous à la réception avec votre pièce d’identité. Le numéro d’enchère personnel reste valable pendant les différentes sessions de la vente aux enchères.

Vente en ligne et en direct À partir de deux semaines avant la vente, vous pouvez placer une “prebid” sur l’une de nos plateformes Bernaerts Live, Invaluable ou Drouotonline.

Vous pouvez également enchérir en direct sur ces plateformes pendant la vente aux enchères en direct. Inscrivez-vous au moins 5 heures avant le début de la vente. Vous pouvez vous connecter à partir de 15 minutes avant le début de chaque session d’enchères.

Vous pouvez également utiliser notre application pour cela, téléchargeable sur les app stores (Apple Store ou Google Play Store).

Via ordre d’achat

Vous remplissez le formulaire ‘ordre d’achat’ pendant votre visite à la salle de vente, ou vous le téléchargez et le remettez au plus tard 24 h avant la vente à un de nos collaborateurs. Vous pouvez également nous l’envoyer par e-mail (info@bernaerts.be) ou par fax (+ 32 3 248.15.93), au plus tard 5 heures avant le début de la vente. Le commissaire-priseur essayera à votre place d’obtenir le lot au prix le plus bénéfique possible.

Via telefoon

Vous remplissez le formulaire ‘ordre d’achat par téléphone’ pendant votre visite à la salle de vente, ou vous le téléchargez et le remettez au plus tard 24 h avant la vente à un de nos collaborateurs. Vous pouvez également nous l’envoyer par e-mail (info@bernaerts.be) ou par fax (+ 32 3 248.15.93), au plus tard 5 heures avant le début de la vente. Un de nos collaborateurs vous contactera par téléphone durant la vente pour vous permettre d’enchérir en live. Vous lui faites savoir si vous voulez surenchérir ou non. Ce service est uniquement possible pour des offres à partir de € 1.000.

COMMISSIE/ COMMISSION 25% 28% 25% 25%

Kooporders / Telefonische biedingen

Ordres d’achat / Offres téléphoniques

Absentee bids / Telephonic bidding

Verlatstraat 18 - 2000 Antwerpen

T +32 3 248 19 21 - F +32 3 248 15 93

info@bernaerts.be - www.bernaerts.be

Gelieve voor mij te bieden op de veiling van _________________ op de onderstaande loten tot op de opgegeven prijs.

Deze loten zullen aangekocht worden aan de laagst mogelijke prijs, in zoverre dit door andere biedingen of reserves kan worden toegestaan.

Gelieve mij persoonlijk te telefoneren voor de veiling van ___________________ om mee te bieden op onderstaande loten. Ik ga akkoord met de algemene verkoopsvoorwaarden zoals deze in de catalogus worden vermeld.

De commissie bedraagt 25%.

Dans le cadre de vos Conditions Générales de Vente que je déclare connaître et accepter veuillez enregistrer les ordres d’achat de la vente de ________________ pour les lots ci-dessous mentionnés jusqu’aux montants des enchères indiquées.

Dans le cadre de vos Conditions Générales et spéciales de Vente que je déclare connaître et accepter veuillez enregistrer les lots mentionnés ci-dessous de la vente de ___________________ .

Ces ordres seront exécutés au mieux de mes intérêts en fonction des autres enchères portées lors de la vente. La commission est 25%.

Please bid on my behalf at the sale of _____________________ for the following lots up to the price mentioned below. These bids are to be executed as cheaply as permitted by other bids or reserves if any.

Please contact me for the auction of __________________ so I can bid on the following lots.

I agree with the Notices and Conditions of sale as printed in the catalogue.

The auction fee is 25%.

lot omschrijving / description limietprijs / prix. max

Naam - nom - name:

Adres - adresse - address:

Telefoon - téléphone - telephone:

Fax: E-mail:

Bankrelatie - relation bancaire - bank relation:

Handtekening - signature:

NOTES
NOTITIES/

Lots précédés d’une '*' sont illustrés

Dimensions entre guillemets = dimensions avec cadre/socle

1. Date de la vente

Mardi 18 juin 2024 à 14h (Lots 1-225) Mercredi 19 juin 2024 à 14h (Lots 300-511) à l’Hôtel de Ventes Bernaerts, Verlatstraat 18 à 2000 Anvers

2. Dates d’exposition

Les amateurs peuvent venir examiner les lots et objets d’art à Verlatstraat 18, 2000 Anvers le jeudi 13 juin le vendredi 14 juin le samedi 15 juin le dimanche 16 juin et lundi 17 juin de 10h à 18h

3. Dates d’enlèvement

Sur rendez-vous et après réception du paiement du lundi 24 juin au vendredi 5 juillet de 9h à 12h et de 13h à 17h et le samedi 29 juin entre 10h et 13h

4. Frais de vente

Dans la salle = 25%

Ordre d’achat = 25%

Par téléphone = 25%

Via le plateforme online (live.bernaerts.eu, Drouot of Invaluable) = 28%

Vente Timed Online = 30%

Aftersale = 30%

Frais administratifs de €2/ lot

5. Offres par téléphone

Pas d’offres téléphoniques inférieures à € 500

BERNAERTS AUCTIONEERS BV

Verlatstraat 18 2000 Antwerp

T +32 (0)3 248 19 21

F +32 (0)3 248 15 93 info@bernaerts.be www.bernaerts.be