1 minute read

UNCORRECTEDSAMPLEPAGES

4 Take a look at the advertisements below for kitty litter and answer the following questions. (Note: you don’t need to do the calculations, just think about the question and state the correct operation.)

a How much would it cost to buy the ExquisiCat Crystals Cat Litter and the Scented Clumping Litter?

Which operation do we need to use?

i + ii – iii × iv ÷ b How much would it cost to buy three packets of the ExquisiCat EnviroFriendly Pine Litter? i + ii – iii × iv ÷ c Write down two examples from everyday life where you have needed to use an addition or subtraction calculation. d Write down two examples where you have needed to use a multiplication or division calculation. e Write down two examples where you have needed to use more than one operation, in the correct order, in a multi-step calculation. f Compare your examples from above with other students in the class.

Which operation do we need to use?

This article is from: