4t esborrany

Page 1

PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

6è A: Classe “Regne Unit”

D’ON VENIM? Dilluns, 12-1-15 (15:45-16:30 h.) – 45 min. Sessió 1 - Medi Natural: D’on venim? La reproducció de les persones 

Sessió dedicada a presentar la nova unitat i la metodologia que seguirem. Formació de grups i distribució de rols rotatius.

Descripció General

Activació de coneixements previs sobre la reproducció de les persones. Constatació dels interessos de l’alumnat sobre aquest tema.

Conviure i habitar el món: 

Competència comunicativa

Expressar idees i organitzar informacions de manera eficaç i intel·ligible sobre les persones i la salut de manera oral i escrita. Competències a tractar

Competència metodològica

Plantejar-se preguntes que puguin ser objecte d’investigació. 

Competència personal

Desenvolupar l’autoreflexió.

Objectius

Presentar la nova unitat.

Activar coneixements previs de l’alumnat i constatar els seus interessos.

Treballar en grup de manera col·laborativa.

Encara no s’ha introduït el tema de la reproducció sexual dels Coneixement previ necessari per fer la sessió

individus. Els infants partiran dels coneixements provinents del seu entorn proper. Previ a l’inici d’aquesta seqüència didàctica (divendres, 9-1-14), la tutora dedicarà una sessió a parlar de la cèl·lula i introduirà, breument, la reproducció dels éssers vius.

1


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

Coneixements per

Comentarem les idees i aportacions dels propis infants. No

introduir

s’introduiran aspectes nous.

Observacions

Treballaran individualment (1ª activitat) i en grup (2ª activitat)

2. Preparació Recursos/Materials Docent

Document Wordle, Tagxedo, Power Point, portada, dades del grup, graella individual, graella grupal, full d’avaluació, ordinador, projector, cartolina-paper de mural (en funció del temps disponible). Pla B. Bolígraf, fulls dossier d’aprenentatge, graella d’avaluació entre iguals i

Materials per l’alumnat

autoavaluació, cartolina-paper de mural (en funció del temps disponible). Preparació del dossier d’aprenentatge: preguntes d’activació de coneixements previs i graella + Tagxedo + Graella d’avaluació entre iguals i autoavaluació. Pla B: en cas de no funcionar l’ordinador, anirem a alguna aula buida

Preparació necessària

per visualitzar el document Tagxedo (Power Point, diapositiva 2) i recollir els coneixements previs de l’alumnat en una graella grupal (diap. 3). Divendres 9-1-15: canvi de la disposició de l’aula i agrupament de l’alumnat meditat i acordat prèviament entre la tutora i la mestra. Criteri: rendibilitat del treball de l’alumnat. Graella sobre coneixements previs i interessos, de manera que, en acabar la seqüència didàctica, puguin comparar el que sabien abans d’iniciar-la amb els coneixements adquirits. PETIT MURAL /

Productes Finals

CARTOLINA per penjar a l’aula amb els coneixements inicials grupals (la mestra els anirà anotant a l’ordinador in situ i projectarà les idees de tot el grup classe a mode de síntesi. Segons el temps disponible, es valorarà l’opció de traspassar la informació al petit mural. En el seu defecte, es penjarà la graella de l’ordinador en format DIN A3). Observació directa de la metodologia i dinàmica del treball grupal,

Avaluació

així com de l’habilitat per comunicar idees i interactuar amb els companys + Avaluació entre iguals i autoavaluació.

Observacions

2

Es valorarà la participació, interacció i aportacions al llarg de la sessió.


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

3. Planificació Projecció d’un Tagxedo (annex 1) per explicar que encetem una nova unitat. Se’ls pregunta de què creuen que tractarà la unitat (la reproducció Introducció

Temps: 10 min 8 min

de les persones), i quins temes hi van associats (com són la pubertat, la salut i la higiene). També s’explicarà la dinàmica de treball que seguirem. Repartiment de la graella individual i grupal (en el mateix full –doble cara).

Temps: 25 min 5 min

Individualment, han de respondre aquestes qüestions: 

Coneixements previs: Què sé sobre la reproducció?

Activitat 1

Què m’agradaria saber?

Què he après? (a emplenar en acabar la seqüència didàctica)

Formació de grups (4 grups de 4 alumnes i 2 grups de 5 alumnes) i repartiment de rols -a negociar entre ells. Posada en comú i recopilació de la informació en la graella grupal que, acte seguit, comentarem en el grup classe (un portaveu per grup). El portaveu de cada grup s’aixeca i, des de la seva

Procediment

taula, presenta les seves idees a la resta de Activitat 2

Temps: 20 min 10 min

passa la informació a una graella, que recollirà les idees de cada grup i guiarà el desenvolupament de la seqüència didàctica.

Activitat 3

3

companys. Amb l’ajuda de l’ordinador, la mestra

Temps: 12 min

Avaluació entre iguals i autoavaluació (annex 2).

Temps: 5 min 10 min


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

D’ON VENIM? Divendres, 16-1-15 (11:30 – 12:30) – 1 h. Sessió 2 - Medi Natural: El cicle de la vida. Canvis en el nostre cos: la pubertat Comencem explicant una possible col·laboració amb un professor de Londres. Visualització vídeo presentació professor. A partir dels interessos dels alumnes, iniciem la introducció en el tema de la reproducció comentant molt breument les diferents etapes del cicle de Descripció General

la vida, per centrar-nos exclusivament en l’etapa de la pubertat. Parlarem dels canvis visibles i dels que no ho són, de la diferenciació home-dona i dels aparells reproductors masculí i femení. La introducció del tema es farà a partir de la projecció d’una sèrie de fotografies / vídeo que motivaran la interacció entre mestra-alumnes així com dels alumnes entre si. Conviure i habitar el món: 

Identificar les etapes del desenvolupament i creixement d’un ésser humà.

Identificar els canvis que comporta el creixement en el desenvolupament físic, personal i relacional dels nois i noies (introduir el concepte de reproducció).

Competències a tractar

 Dimensió comunicativa 

Capacitat crítica per comprendre allò que s’ha escoltat i fer-se preguntes a partir dels continguts exposats, mostrant interès, atenció i respecte per les intervencions dels altres.

Utilitzar habilitats per a la recollida de dades i posterior tractament de la informació.

Objectius

Coneixement previ necessari per fer la sessió

4

Identificar les etapes del cicle vital de les persones.

Conèixer els principals canvis que es produeixen durant la pubertat.

Sintetitzar la informació abordada durant la sessió.

Posar en pràctica les habilitats d’escriptura treballades en cursos anteriors (síntesi d’informació), així com l’aplicació i revisió ortogràfiques.


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

Coneixements per introduir

Observacions

 Etapes del desenvolupament i creixement d’un ésser humà.  Canvis que comporta el creixement en el desenvolupament físic, personal i relacional dels nois i noies (introducció al concepte de reproducció). Es recordarà la importància de l’escolta activa i del respecte per les intervencions dels companys.

2. Preparació Recursos/Materials Docent

Vídeo professor de Londres. Fotografies d’internet i vídeo relatius a la pubertat i als canvis observables en el nostre cos. Ordinador, projector. Diapositiva amb les característiques de la síntesi (annex 2).

Materials per l’alumnat

Fotografies projectades i document per fer la síntesi del dossier d’aprenentatge. Vídeo professor de Londres. Power Point elaborat per la mestra amb les

Preparació necessària

fotografies que es mostraran + link per visualitzar el vídeo. Preparació de les fitxes del dossier d’aprenentatge. Breu repàs sobre les característiques de la síntesi. En grup, breu síntesi sobre les diferents etapes de la vida i,

Productes Finals

concretament, sobre els canvis que comporta la pubertat en el nostre cos, tant a nivell físic, com personal i relacional. 4-5 Frases (1 frase cadascú).

Avaluació

Observació directa de la participació de l’alumnat. Correcció ORAL de la producció escrita (síntesi) dels discents. Es valorarà la participació, interacció i aportacions al llarg de la sessió.

Observacions

Pla B: En cas de problemes tècnics, visualització de Power Point, amb les diapositives de les imatges que es veurien al vídeo (4-20).

3. Planificació Recordatori del que es va fer a la sessió anterior i

Procediment

Introducció

explicació de les activitats que duran a terme en aquesta ocasió. Vídeo professor de Londres. Projecció de diferents fotografies i vídeo per anar

Activitat nº 4

construint coneixement entre tots, mitjançant la interacció entre alumnes i entre alumnes i mestra. Comencem amb les diferents etapes del cicle de la

5

Temps: 10 min

Temps: 25 min


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

vida. A continuació focalitzem en dues imatges ben diferents –una a la infància i l’altra just a l’inici de l’adolescència: la pubertat. A continuació, altres fotografies d’individus del sexe masculí i del femení així com dels aparells reproductors de l’un i l’altre per diferenciar-los. Introducció al concepte de “reproducció”. Síntesi sobre el cicle de la vida i la pubertat a

Temps: 25 min

partir de les explicacions i anotacions realitzades Activitat nº 5

durant l’activitat anterior. Tindran com a suport una diapositiva amb les característiques principals de la síntesi.

D’ON VENIM? Dilluns, 19-1-15 (15:45 - 16:30) – 45 min. Sessió 3 - Medi Natural: La reproducció (I) S’aborda el concepte de reproducció i les cèl·lules sexuals humanes: la fecundació. La teoria serà presentada mitjançant fotografies projectades, vídeos explicatius i la interacció entre els diferents agents educatius. Els discents compararan la morfologia de les cèl·lules Descripció General

sexuals masculina i femenina a partir d’una fotografia (activitat 6a) i representaran el procés de fecundació mitjançant un dibuix i una breu explicació de les diferents etapes (activitat 6b). També reflexionaran sobre la funció (necessitat) de reproducció (assegurar la continuïtat de l’espècie).  

Competències a tractar 

Identificació de les funcions de reproducció i relació en els éssers humans. Utilitzar la llengua com a eina per construir coneixement, per comunicar-lo (oralment i per escrit) i per compartir-lo amb els altres, a partir del desenvolupament de les competències comunicatives pròpies de l’àrea. Utilitzar habilitats per a la recollida i tractament de la informació. Escoltar i comprendre

6


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

 Comprensió de textos audiovisuals i identificació i valoració com a representacions de la realitat.  Capacitat crítica per comprendre allò que s’ha escoltat i fer-se preguntes a partir dels continguts exposats.  Interès, atenció i respecte per les intervencions dels altres. Objectius

Comprendre els conceptes de reproducció i fecundació.

Conèixer el seu procés i les cèl·lules que hi intervenen.

Coneixement previ

Capacitat per sintetitzar la informació rebuda, presa d’anotacions.

necessari per fer la sessió

Capacitat per treballar en grup, comunicació assertiva.

Coneixements per

La reproducció: concepte i tipus.

Els aparells reproductors masculí i femení: cèl·lules masculines

introduir

Observacions

i femenines. El zigot. 

El procés de reproducció. La fecundació.

-

Valoració d’estils de vida saludables.

-

Utilització dels recursos de les TIC.

2. Preparació Recursos/Materials

Fotografies, projector, ordinador, videoclip.

Docent Materials per l’alumnat

Fotografies a color, dossier d’aprenentatge. Cal que la tutora hagi introduït prèviament informació sobre què és una

Preparació necessària

cèl·lula i tipus d’organismes unicel·lulars i pluricel·lulars (en previsió que els alumnes no ho sàpiguen, ja que els serà necessari per a entendre què i quines són les cèl·lules sexuals).

Productes Finals

Avaluació

Representació del procés de fecundació (dibuix) acompanyada d’una breu explicació. Guiatge per part de la mestra. Correcció de la representació del procés de reproducció i tractament de la informació. Es valorarà la participació, interacció i aportacions al llarg de la sessió

Observacions

(la mestra recollirà les dades en un paper). Pla B: En cas de problemes tècnics, visualització de Power Point, amb les diapositives de les imatges que es veurien al vídeo (21-35).

7


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

3. Planificació Recordatori del que es va fer a la sessió anterior i Introducció

Temps: 5 min

explicació de les activitats que duran a terme en aquesta ocasió. Presentació de fotografies i videoclip sobre la reproducció. En gran grup, reflexionar sobre la

Activitat nº 6a

continuïtat de l’espècie.

Temps: 20 min 10 min

Comparar les cèl·lules sexuals femenines i masculines a partir d’una fotografia. Fer-ne deduccions sobre mida i quantitat. En grup, realitzen la fitxa nº 8a. Es tracta de posar en comú la informació recollida per cada membre del grup i, entre tots, explicar per escrit amb els seus mots, què entenen ells per reproducció, fecundació, aparell reproductor masculí i femení,

Procediment

òvul, espermatozoide, zigot. A continuació, faran la fitxa nº 8b. Han de retallar 6 fotografies corresponents al procés de fecundació i representar aquest procés ordenantles segons correspongui. Han d’acompanyar cada fotografia amb una petita explicació del que Activitat 6b

succeeix a cada pas. Visualització d’un vídeo sobre el procés de fecundació (5 min.) i posterior comentari en gran grup (5 min. / es poden tornar a posar determinades parts del vídeo: ejaculació, carrera espermatozoides, fecundació, implantació a l’úter, divisió cel·lular). A continuació, presentació interactiva de la creació del zigot (2 min.). Finalment, els alumnes representaran esquemàticament les etapes de la fecundació mitjançant dibuixos, acompanyats d’una petita explicació (18 min.). La mestra donarà suport als diferents grups.

8

Temps: 35 min 30 min


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

D’ON VENIM? Divendres, 23-1-15 (15:00 - 16:30) - 60 min. Sessió 5 4– Medi Natural: La reproducció (II) - L’aparell reproductor femení Iniciem la sessió amb la revisió de l’aparell reproductor masculí i, tot seguit, Presentem, amb una aplicació interactiva, l’aparell reproductor femení i els òrgans que el componen. S’introduiran els conceptes d’ovulació, menstruació i fecundació de manera integrada. Es complementarà amb les explicacions i aclariments de la mestra i els comentaris de l’alumnat. Es farà èmfasi en la importància d’expressarse amb propietat en les definicions. Descripció General

En funció del temps, aprofundirem en el cicle menstrual de la dona (per qüestions de funcionalitat, es valorarà la possibilitat de treballar-ho només amb les alumnes en la sessió en què nois i noies estan separats). els infants treballaran individualment per elaborar un mapa conceptual / esquema amb una eina informàtica (“bubble us”, per exemple, o unes altres). Serà necessària l’aula d’informàtica, que serà utilitzada també en la següent sessió. Els discents tindran ocasió de tornar a veure el vídeo mentre van completant el seu mapa. 

Identificació i justificació de la visió integrada dels aparells i sistemes que possibiliten la realització de les funcions del cos

humà. Utilitzar la llengua com a eina per construir coneixement, per

comunicar-lo i per compartir-lo amb els altres, a partir del desenvolupament de les competències comunicatives pròpies de l’àrea. Utilitzar de manera responsable i creativa les TIC i el material

Competències a tractar

relacionat amb l’experimentació i el treball de camp, com a eines per obtenir informacions i com a instruments per aprendre i compartir coneixements (a casa). Objectius

Coneixement previ

-

funcionalitat.

necessari per fer la sessió Coneixements per introduir

9

Conèixer en profunditat l’aparell reproductor femení: òrgans i Saber informàtica a nivell d’usuari per practicar a casa amb les aplicacions interactives.

L’aparell reproductor femení: funcions i òrgans que el formen.

La maduració sexual de la dona: ovulació, menstruació, fecundació.


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

 Observacions

(El cicle menstrual: per què en diem “cicle”)

----

2. Preparació Recursos/Materials

Ordinador, projector, animació interactiva, Power Point. videoclip, aula

Docent

d’informàtica. Fitxes nº 7a i 7b (dossier d’aprenentatge), fragments de text per

Materials per l’alumnat

agrupar (visió integrada dels processos d’ovulació, menstruació i fecundació -1 joc per grup) . ordinadors. Caldrà revisar a casa amb antelació diferents eines informàtiques per elaborar mapes conceptuals / esquemes.

Preparació necessària

Preparació fitxes dossier i document amb el text per retallar (6 còpies, una per grup). Retallar i agrupar. Power point amb diapositives de l’aplicació interactiva en cas de problemes tècnics. Mapa conceptual / esquema fet informàticament.

Productes Finals

Text explicatiu sobre el procés de fecundació, relacionant els conceptes d’ovulació, menstruació i fecundació. Correcció del mapa per part de la mestra.

Avaluació

Correcció grupal del text i posterior revisió de cada dossier d’aprenentatge per part de la mestra. Es valorarà la participació, interacció i aportacions al llarg de la sessió.

Observacions

Portar els 6 jocs de text retallats prèviament. Pla B: En cas de problemes tècnics, visualització de Power Point, amb les diapositives de les imatges que es veurien al vídeo, diapositives 36-57.

3. Planificació

Procediment

Introducció

Recordatori del treball realitzat el dia anterior. Explicació del que es farà en aquesta sessió. En gran grup, reflexió guiada per establir les tres

Activitat nº 9 7a

funcions de l’aparell reproductor femení, a partir de la informació treballada fins al moment. Visualització (dos cops) d’una aplicació interactiva vídeo explicatiu sobre l’aparell reproductor femení

10

Temps: 5 min

Temps: 15 min


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

per identificar els òrgans que el componen i situarlos a la fitxa. (anotacions i paraules clau en la fitxa nº 11). Ens desplacem a l’aula d’informàtica per elaborar

Temps: 35 min

individualment un mapa conceptual / esquema amb una eina tipus “bubble us”. Possibilitat de tornar a visualitzar el vídeo. Visualització animació interactiva nº2 sobre el procés d’ovulació, menstruació i fecundació (2 vegades). A continuació, redacció d’un text explicatiu sobre aquest tema a partir del treball col·laboratiu en petit grup. Consistirà en la Activitat nº 10 7b

recomposició del text, que la mestra repartirà dividit en diversos fragments (1 oració per fragment). Amb l’ajuda de la mestra, en gran grup, definició dels conceptes “ovulació”, “menstruació” i “fecundació”, remarcant la necessitat de definir amb propietat i de manera concisa els termes. En funció del temps disponible, iniciació al cicle menstrual (veure “Annex” del dossier d’aprenentatge). Es pretén donar una idea general sobre el perquè s’anomena “cicle”.

D’ON VENIM? Dilluns, 26-1-15 (15:45 – 16:30) – 45 min. Sessió 4 5– Medi Natural: La reproducció (II) - L’aparell reproductor masculí Iniciem la sessió fent un breu recordatori dels conceptes treballats el dia anterior i es resolen possibles dubtes. Continuem amb una reflexió en petit grup en què els infants hauran de mobilitzar els aprenentatges Descripció General

adquirits en la sessió anterior. Hauran d’intercanviar opinions sobre la relació que s’estableix entre el procés de reproducció, la descendència i la continuïtat de la vida sobre la Terra. També treballarem la comprensió lectora a partir d’un text on s’expliqui com funciona Es presentarà l’aparell reproductor masculí: doble funció i òrgans que el

11


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

formen, a partir de la visualització d’una animació interactiva, tal i com es va fer en la sessió anterior. Els alumnes hauran de situar els òrgans en una fitxa del seu dossier d’aprenentatge. i fer un petit mapa conceptual / esquema amb la informació rebuda (es projectarà un document visual amb instruccions bàsiques sobre la seva elaboració. També es comentarà breument a nivell verbal). A continuació, aprofundiran en el funcionament de l’aparell reproductor masculí a partir d’una brevíssima lectura i fotografies, que seran comentades entre alumnes i mestra. Finalment, la docent farà èmfasi en la integració de l’aparell reproductor –tant masculí com femení- amb la resta d’aparells i sistemes del cos humà (l’aparell no funciona aïlladament, sinó que necessita de la resta per a poder dur a terme les seves funcions). 

Competències a tractar

Identificació i justificació de la visió integrada dels aparells i sistemes que possibiliten la realització de les funcions del cos humà. Utilitzar la llengua com a eina per construir coneixement, per comunicar-lo i per compartir-lo amb els altres, a partir del desenvolupament de les competències comunicatives pròpies de l’àrea (comprensió lectora, interpretació d’informació).

Conèixer en profunditat l’aparell reproductor masculí: òrgans i funcionalitat.

Objectius 

Identificar la relació d’interdependència entre els diversos aparells que conformen el cos humà.

Coneixement previ

Elaboració d’esquemes / mapes conceptuals.

necessari per fer la sessió

Conèixer mínimament els aparells que conformen el cos humà.

Coneixements per

L’aparell reproductor masculí: funció i òrgans que el formen.

introduir

La maduració sexual de l’home: producció d’espermatozoides.

Observacions

---

2. Preparació Recursos/Materials

Ordinador, projector, animació interactiva, Power Point.

Docent Materials per l’alumnat

12

Fitxes nº 9 i 10 8a i 8b.


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

Preparació necessària

Productes Finals

Redacció molt breu sobre el funcionament de l’aparell reproductor masculí i cerca de fotografies. -

Reflexió sobre la continuació de l’espècie humana a la Terra.

-

Esquema / mapa conceptual de l’aparell reproductor masculí.

-

Petit escrit sobre la interrelació dels diferents aparells que conformen el cos humà, a partir d’una reflexió en gran grup.

-

Identificar els principals òrgans de l’aparell reproductor masculí i les funcions que fan.

Avaluació

-

Relacionar l’aparell reproductor masculí amb altres aparells del cos humà. S’avaluarà a partir de la correcció de les fitxes dels alumnes i preguntant oralment a l’inici de la sessió següent a mode de repàs.

Observacions

Es valorarà la participació, interacció i aportacions al llarg de la sessió.

3. Planificació Introducció

Revisió dels conceptes treballats en la sessió

Temps: 15 min

prèvia. Resolució de dubtes. 

Reflexió en petit grup (fitxa nº 9):

Temps: 15 min

Procediment

mobilització dels aprenentatges adquirits Activitat nº 7

en la sessió anterior –reproducció, descendència i continuïtat de la vida sobre la Terra. 

Comprensió lectora (fitxa nº 10): L’aparell

Temps: 30 min

reproductor masculí –funcions i òrgans + Activitat nº 8

localització en una fotocòpia + mapa conceptual/esquema * (ajuda amb document visual: instruccions bàsiques)

D’ON VENIM? Sessió 6 – Medi Natural: La reproducció (III) – La gestació i el part Iniciem la sessió amb la revisió de l’aparell reproductor masculí i la Descripció General

relació dels aparells reproductors masculí i femení amb altres aparells del cos. La revisió es farà mitjançant preguntes orals als discents. Es resoldran dubtes i possibles malentesos identificats en les respostes

13


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

dels alumnes. ho lliguem amb l’embaràs. Aprofundim en el procés, sobretot en el seu inici, reprenent l’aparell reproductor masculí i la fecundació. Tot seguit, abordem el desenvolupament del nou ésser (embaràs múltiple). Presentació de Power Point/Powtoon o similar per part de la mestra, amb interacció dels infants (formulació de preguntes, fer hipòtesis, etc.) S’aprofita per parlar dels hàbits d’higiene i dels estils de vida saludables respecte de les relacions sexuals. Mètodes anticonceptius, malalties de transmissió sexual. Per separat nens i nenes.

Competències a tractar (2-3)

 Plantejar preguntes investigables sobre característiques i canvis observables en els éssers vius (el cos de la mare).  Valoració positiva dels hàbits d’higiene i dels estils de vida saludables. Valoració crítica dels comportaments individuals que afecten la salut dels altres i la pròpia.

Coneixement previ necessari per fer la sessió Coneixements per introduir

L’embaràs i la formació d’un nou ésser.

Els hàbits d’higiene i els estils de vida saludables.

Observacions 2. Preparació Recursos/Materials

Ordinador, projector, Power Point, (vídeos)

Docent

Materials per l’alumnat

ALGUN DÍPTIC INFORMATIU???? ???

Preparació necessària

Productes Finals

Mural amb fotografies que portin de casa? Alguna possible ecografia? ???

14


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

-

Relació de l’adequat funcionament del cos amb determinats hàbits de salut. Conèixer les repercussions dels hàbits

Avaluació

incorrectes sobre la salut. -

Observacions

???

Es valorarà la participació, interacció i aportacions al llarg de la sessió.

Procediment

3. Planificació Introducció

Revisió del que s’ha treballat el dia anterior.

Temps: 10 min

Activitat nº 11

Fitxa nº 12: ???

Temps: min

Preparació per la construcció d’una maqueta

Temps: min

Activitat nº 12

sobre el procés de reproducció (Science – CLIL): possibles materials a utilitzar (en grup).

D’ON VENIM? Sessions 7 i 8 – Science-Anglès (CLIL): La reproducció (IV) Iniciem la sessió amb un repàs del dia anterior, in English. Es presenta el vocabulari especialitzat que utilitzarem per a la construcció de la maqueta així com el que respecta a les unitats treballades durant la Descripció General

seqüència (el més usual). S’inicia el procés de construcció del model i es va prenent nota dels passos realitzats (també es grava / fotografia). Al final del procés, es redacta un text bilingüe (English-Catalan), explicant cada etapa de la reproducció.  Explicar els fenòmens amb l’ajuda de models, verificar la coherència entre les observacions i l’explicació donada, i expressar-la utilitzant

Competències a tractar (2-3)

diferents canals comunicatius.  Redactar un text instructiu / científic.  Assumir responsabilitats i afavorir la dinàmica del treball cooperatiu, establint moments de revisió, respectant les aportacions dels altres i resolent les discrepàncies amb arguments.

Coneixement previ necessari per fer la sessió

15

-

Assimilació dels continguts treballats durant la seqüència didàctica.


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

-

Com es redacta un text instructiu, quines característiques té (text científic).

Coneixements per introduir Observacions

-

El vocabulari especialitzat (Medi i Plàstica).

-

El text instructiu / científic.

Fer especial atenció al treball col·laboratiu.

2. Preparació Recursos/Materials Docent

Ordinador, projector. Els que es decideixin durant la sessió anterior.

Materials per l’alumnat

Preparació necessària

Productes Finals

Avaluació

Observacions

Els que es decideixin durant la sessió anterior + càmera de fer fotos / vídeo (a escollir pels alumnes). Haver acordat a la sessió anterior amb quins materials es farà la maqueta (els dóna l’escola). 

Maqueta del procés de reproducció de les persones.

Text instructiu / científic.

Breu explicació del procés de reproducció a cada estadi representat a la maqueta (exposició del treball realitzat).

Gravació de vídeo i / o fotografies (construcció maqueta).

-

Correcció dels textos per part de la mestra.

-

Exposició del treball.

-

El treball col·laboratiu.

Es valorarà la implicació i participació de l’alumnat en l’elaboració de la maqueta.

3. Planificació

Procediment

Introducció

Activitat nº 13

Temps: 15 min

la seqüència didàctica. Presentació del vocabulari i estructures més

Temps: 20 min

comunes en la tipologia de textos que treballaran.

Activitat nº 14

16

Explicació del treball a realitzar, com a cloenda de

Elaboració del model pròpiament dit.

Temps: 85 min


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

QUE EXPLIQUIN TELEGRÀFICAMENT EN

(2 sessions)

ANGLÈS O FER-HO EN UNA ALTRA SESSIÓ, FORA DEL PRÀCTICUM JA. QUE HO EXPLIQUIN EN CATALÀ I DESPRÉS HO REPRENEM EN ANGLÈS.

Si ens podem gravar amb una càmera molt millor!!!!!! (només les mans i la veu) ANNEX Annex 1: L’arbre de la vida

Annex 2: Rúbrica d’autoavaluació i co-evaluació

17


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

Annex 3: Síntesi de la informació

Annex 4

18


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.