Ελιά, ο χρυσός της ελληνικής γης

Page 1

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ Τίτλος: «Ελιά, ο χρυσός της ελληνικής γης»

Εκπαιδευτικός: Τσιμούνη Θεοδώρα Τάξη: Δ

Διδακτικό Αντικείμενο: Γλώσσα (Ενότητα 7)

Διάρκεια: 8-10 ώρες

Το συγκεκριμένο διδακτικό σενάριο απευθύνεται σε μαθητές Δ τάξης. Συγκεκριμένα θα υλοποιηθεί στα πλαίσια επαναληπτικών μαθημάτων μετά την ολοκλήρωση της ενότητας

Πεδία σύνδεσης με τα προγράμματα σπουδών άλλων γνωστικών αντικειμένων Διαθεματική σύνδεση με: ►Γλώσσα ►Μαθηματικά ►Ιστορία ►Μελέτη Περιβάλλοντος ►Θρησκευτικά ►Εικαστικά ►Τ.Π.Ε.


Συμβατότητα με τα ΑΠΣ και ΔΕΕΠΣ Το θέμα είναι απόλυτα συμβατό με το ΑΠΣ και ΔΕΕΠΣ αφού αναφέρεται σε συγκεκριμένη ενότητα του διδακτικού αντικειμένου της Γλώσσας. Ο μαθητής είναι σε θέση ►να αναπτύξει τον προφορικό και γραπτό του λόγο, ►να κατανοήσει έννοιες, ►να εκφραστεί, ►να θέσει σε ετοιμότητα μηχανισμούς ακουστικής, απαντητικής ετοιμότητας και βιωματικής συμμετοχής ►να ακροάται, να διατυπώνει ερωτήματα, να βγάζει συμπεράσματα ►να αναλύει και να αξιολογεί πληροφορίες που του δίνονται ►να περιγράφει και να αφηγείται γεγονότα ►να προσδιορίζει, συγκρίνει, ταξινομεί επιμέρους στοιχεία του κειμένου. ►να διαμορφώνει βαθμιαία θετική, αλλά και κριτική στάση απέναντι σε όλα όσα μαθαίνει

Στόχοι: Μαθησιακοί-Γνωστικοί:

► να ανακαλύψουν ετυμολογικά τη λέξη «ελιά» καθώς και τα παράγωγά της ► να γνωρίσουν που φύεται στη χώρα μας ο καρπός της ελιάς ► να γνωρίσουν τη διαδικασία συγκομιδής και παραγωγής ελαιόλαδου ► πώς συνδέεται η ελιά με τη θρησκεία, με τη τέχνη, με τη λαϊκή παράδοση ► να μάθουν την αξία του ελαιόλαδου στη μεσογειακή διατροφή ► να ευαισθητοποιηθούν πάνω στο θέμα της υγιεινής διατροφής ► να εκφραστούν καλλιτεχνικά ► να καλλιεργήσουν τον προφορικό και γραπτό λόγο ► να εξασκηθούν σε μαθηματικές έννοιες.


Παιδαγωγικοί: ► να είναι σε θέση οι μαθητές να μεταφέρουν όλα όσα έμαθαν και γνώρισαν ► να καταφέρουν να εξάγουν συμπεράσματα ► να μυηθούν σε νέους τρόπους μάθησης μέσα από τη χρήση των νέων τεχνολογιών ► να εργαστούν σε ομάδες και ομαδοσυνεργατικής διδασκαλίας

να

κατανοήσουν

τα

οφέλη

της

Τεχνολογικοί:

► να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή και το διαδίκτυο ως εργαλεία μάθησης ► να είναι σε θέση να αναζητούν πληροφορίες σε οποιαδήποτε μηχανή αναζήτησης, χρησιμοποιώντας λέξεις κλειδιά ► να αποκτήσουν στοιχειώδεις δεξιότητες και γνώσεις χειρισμού διαφόρων λογισμικών μάθησης ► να εξοικειωθούν με τη χρήση προγραμμάτων επεξεργασίας εικόνας και ήχου ► να «φιλτράρουν» τις πληροφορίες που λαμβάνουν ως αξιοποιήσιμες ή μη

Μοντέλο Διδασκαλίας

Ως μοντέλο διδασκαλίας προτείνεται η ομαδοσυνεργατική σε συνδυασμό με την παραδοσιακή – δασκαλοκεντρική για τη διεξαγωγή των εργασιών και την τελική παρουσίασή τους. Προτείνεται δηλαδή, η εφαρμογή ενός κατευθυνόμενου ερευνητικού/ανακαλυπτικού μοντέλου διδασκαλίας, όπου ο διδάσκοντας ωθεί ουσιαστικά τους μαθητές στο να ερευνήσουν και να ανακαλύψουν νέα δεδομένα.


Προαπαιτούμενες γνώσεις

Οι μαθητές έχουν αναπτύξει από προηγούμενα έτη εξοικείωση με τη χρήση Τ.Π.Ε. στα μαθήματα τους και ξέρουν πώς να χρησιμοποιούν το διαδίκτυο ως μέσο διδασκαλίας (αναζήτηση πληροφοριών μέσω μηχανών αναζήτησης, επεξεργασία κειμένου, πλοήγηση σε διάφορα λογισμικά κ.ά). Επίσης μέσω των προγραμμάτων ευέλικτης ζώνης γνωρίζουν πώς να συνεργάζονται μεταξύ τους, να εξάγουν συμπεράσματα, να χρησιμοποιούν εφαρμογές κλπ.

Ο ρόλος του εκπαιδευτικού

Ο δάσκαλος στο συγκεκριμένο σενάριο είναι ο συντονιστής-οργανωτής, εκείνος που καθοδηγεί τους μαθητές και τους οδηγεί στις γνώσεις. Ωστόσο οφείλει να είναι και διαπραγματευτικός. Ο δάσκαλος είναι ο οργανωτής καταστάσεων μάθησης, αυτός δηλαδή που θα δημιουργήσει ένα συνεργατικό, διερευνητικό μαθησιακό περιβάλλον μέσα στο οποίο χρησιμοποιώντας τον όρο του Vygotsky,δημιουργείται μια «ζώνη επικείμενης ανάπτυξης» όπου οι μαθητές αποδίδουν ανάλογα με τις δυνατότητές τους και το ενδιαφέρον τους

Οργάνωση τάξης &απαιτούμενη υποδομή Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες των 2-3 ατόμων σύμφωνα με την επιλογή του εκπαιδευτικού. Το σενάριο θα υλοποιηθεί στο εργαστήριο πληροφορικής του Σχολείου, αφού εκεί υπάρχει υλικοτεχνική υποδομή. Υπάρχουν αρκετοί Η/Υ με σύνδεση στο διαδίκτυο και στους οποίους βρίσκονται εγκατεστημένα όλα τα απαραίτητα λογισμικά που θα μας χρειαστούν.


Δραστηριότητα 1(1 η φάση) Δίνεται ξεκάθαρη οδηγία γραπτώς σε κάθε ομάδα να «μπουν» στη παρακάτω ηλεκτρονική δ/νση και να αναζητήσουν ετυμολογικά την έννοια της λέξης ελιά http://www.greeklanguage.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/

Στη συνέχεια λέμε στους μαθητές να πληκτρολογήσουν τη λέξη ελιά και να «πατήσουν» το «βρες» με το ποντίκι του Η/Υ.


Αφού τους εμφανιστεί η παρακάτω οθόνη μελετούν και κρατούν σημειώσεις.


Στη συνέχεια τους ζητείται να συμπληρώσουν το παρακάτω φύλλο εργασίας που τους δίνεται.

Δραστηριότητα 2(2 η φάση) Ζητάμε από τους μαθητές να επισκεφτούν την παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.eleokarpos.com/%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B C%CF%8C%CF%82/%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE% AF%CE%B1/%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%B8%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%B 1/ Αφού διαβάσουν το κείμενο τους θέτουμε ως εργασία να «ανοίξουν» το Λογισμικό επεξεργασίας εγγράφων και λέξεων Word και να πληκτρολογήσουν ένα κείμενο αναφέροντας με δικά τους λόγια τα όσα διάβασαν, φτιάχνοντας παραγράφους, βάζοντας επικεφαλίδες κλπ.


Δραστηριότητα 3(3 η φάση) Ζητάμε από τους μαθητές να επισκεφτούν και να δουν το video που βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο. https://www.youtube.com/watch?v=CnknXfEJf3Y Ζητάμε από τους μαθητές μέσω της εφαρμογής mindomo και με καθοδηγητή πάντα τον εκπαιδευτικό να φτιάξουν έναν εννοιολογικό χάρτη με τα στάδια από τη συγκομιδή μέχρι την παραγωγή ελαιόλαδου https://www.mindomo.com/mindmap/mind-map6f6a4b9b58554f83a191dae29ee30b4d


Δραστηριότητα 4(4 η φάση) Ζητούμε από τους μαθητές να «ανοίξουν» το Λογισμικό επεξεργασίας εγγράφων και λέξεων Word. Αφού το κάνουν αυτό τους ζητάμε να πληκτρολογήσουν τον τίτλο «Περιοχές που παράγουν λάδι στην Ελλάδα»

Στη συνέχεια τους ζητάμε να κάνουν εισαγωγή εικόνας και να αναζητήσουν από την επιφάνεια εργασίας το αρχείο με τίτλο «Μπουκάλι Ελαιόλαδου»


Αφού εισάγουν την εικόνα την προσαρμόζουν στο μέγεθος που θέλουν με τη βοήθεια του ποντικιού. Στη συνέχεια επιλέγουν «εισαγωγή», «σχήματα», «πλαίσιο κειμένου», ώστε να δημιουργηθούν οι ετικέτες πάνω στα μπουκάλια.

Μετά κάνοντας δεξί κλίκ στην εικόνα «πατούν» αντιγραφή και έπειτα επικόλληση δημιουργώντας τουλάχιστον 6 τέτοια μπουκάλια. Μέσα στις ετικέτες πληκτρολογούν μερικές από τις περιοχές που παράγεται ελαιόλαδο στην Ελλάδα.


Τέλος εκτυπώνουμε τις καρτέλες και αφού τις πλαστικοποιήσουμε τις κολλάμε πάνω στο χάρτη της Ελλάδας που έχουμε στην τάξη μας.

Δραστηριότητα 5(4 η φάση) Δίνουμε οδηγίες προς τους μαθητές να οδηγηθούν μέσω του φυλλομετρητή που έχουν επιλέξει στον παγκόσμιο ιστό της https://earth.google.com/web/ να εντοπίσουν την Ελλάδα, να βρουν τις περιοχές της προηγούμενης δραστηριότητας και να συμπληρώσουν το παρακάτω φύλλο εργασίας.

Δραστηριότητα 6(5 η φάση) Ζητούμε από τους μαθητές να δημιουργήσουν μια παρουσίαση μέσω του prezi.com προκειμένου να παρουσιάσουν την ελιά μέσα από τις τέχνες, αφού πρώτα έχουν αναζητήσει ανά θεματικές ενότητες και έχουν αποθηκεύσει εικόνες και video της αρεσκείας τους. https://prezi.com/dashboard/next/


Δραστηριότητα 7 (6η φάση) Χαλάρωση και διασκέδαση ταυτόχρονα αφού μέσα από το πρόγραμμα jigsaw planet προσπαθούν να δημιουργήσουν και να φτιάξουν ανά ομάδες ένα παζλ με εικόνα της αρεσκείας τους.

Δραστηριότητα 8(7 η φάση) Καλούμε τους μαθητές να επισκεφτούν τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα http://www.elliniki-diatrofi.gr/magazine/article/75-Suntages-Me-Ladi και να αποθηκεύσουν με τη μέθοδο print screen την εικόνα που βλέπουν.


Στη συνέχεια να «ανοίξουν» το Λογισμικό επεξεργασίας εγγράφων και λέξεων Word. Να κάνουν εισαγωγή εικόνας και να εισάγουν την παραπάνω εικόνα που έχουν αποθηκεύσει στον υπολογιστή τους. Στη συνέχεια καλούνται να μεταφέρουν το κείμενο που αναφέρεται στην εκτέλεση της συνταγής σε υποτακτική και προστακτική έγκλιση.

Δραστηριότητα 9 (7η φάση) Καλούμε τους μαθητές να δημιουργήσουν μόνοι τους ένα φύλλο εργασίας μέσω του Λογισμικού επεξεργασίας εγγράφων και λέξεων Word. Αφού «ανοίξουν» το συγκεκριμένο πρόγραμμα καλούνται να εισάγουν την εικόνα που βρίσκεται στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή με την ονομασία «Στατιστικά Στοιχεία». Στη συνέχεια να φτιάξουν ένα αρχικό πρόβλημα,


διαφορετικό κάθε ομάδα. Αφού εκτυπώσει κάθε ομάδα το δικό της φύλλο εργασίας, τα φύλλα ανταλλάσσονται και κάθε ομάδα προσπαθεί να φτιάξει τα δύο αντίστροφα προβλήματα.

Δραστηριότητα 10 (8η φάση) Καλούμε τους μαθητές να «ανοίξουν» το λογισμικό Tux Paint που βρίσκεται εγκατεστημένο στους υπολογιστές και να εκφραστούν καλλιτεχνικά χρησιμοποιώντας τα διάφορα και διαφορετικά εργαλεία.

Πρόσθετες πληροφορίες (Επεκτασιμότητα σεναρίου-Διάχυση) Το συγκεκριμένο σενάριο μπορεί να επεκταθεί ως προς τα εξής: α) Επίσκεψη στο ελαιοτριβείο της περιοχής β) Βιωματική δράση σε ελαιώνα της περιοχής γ) Εικαστικές δημιουργίες των μαθητών δ) Θεατρικό δρώμενο με θέμα την ελιά ε) Ανάρτηση εργασιών στην ιστοσελίδα του Σχολείου στ) Φιλοξενία θέματος στην εφημερίδα του σχολείου

Χρησιμοποιήθηκαν: Greek-language.gr Microsoft Office Word www.youtube.com www.mindomo.com Google-earth www.prezi.com www.jigsawplanet.com tux paint


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.