Scenariusz nr 28 - ZABYTKOWA QR ZAGADKA

Page 1

Zabytkowa QR zagadka Kody QR można wykorzystać na tysiąc sposobów. Te zajęcia to propozycja przygotowania QR zagadek o zabytkach Gliwic. Młodzież pozna ważne i ciekawe miejsca, a przy okazji nauczy się generować kody QR i twórczo je wykorzystywać.

13 – 15 LAT

90 MINUT

CELE Po zajęciach uczestnicy potrafią wymienić najważniejsze obiekty zabytkowe w Gliwicach. Są zainteresowani historią tych obiektów i wyszukują takie informacje, które będą ciekawe dla innych odbiorców. Potrafią wygenerować kod QR i wiedzą, jak można go wykorzystać.

METODY  asymilacji wiedzy: pogadanka, dyskusja,  samodzielnego dochodzenia do wiedzy: metoda przypadków,  praktyczne: metoda realizacji zadań wytwórczych (uświadomienie sobie celu zadania, opracowanie harmonogramu pracy, wykonanie pracy, prezentacja i zbiorowa ocena pracy). Formy organizacyjne pracy: grupowa, zespołowa.

CO PRZYGOTOWAĆ WCZEŚNIEJ?  Podczas zajęć młodzież będzie pracować parami. Każda dwójka potrzebuje


komputer z dostępem do Internetu i możliwością drukowania. Będziemy korzystać ze strony http://www.qr-online.pl/. Warto też udostępnić szablon do zagadki (załącznik).  Broszury o zabytkach Gliwic i/lub książki: Gliwice znane i nieznane : zabytki Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego / [red. merytoryczna Leszek Jodliński]. - Gliwice : Muzeum, 2006. Gliwice znane i nieznane II : zabytki Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego / [red. Damian Recław]. - Gliwice : Muzeum, 2008. Gliwice znane i nieznane III : zabytki Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego / [red. Damian Recław]. - Gliwice : Muzeum, 2010. Gliwice znane i nieznane IV : zabytki Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego / [red. Damian Recław]. - Gliwice : Muzeum, 2012. Możemy też poprosić uczestników, aby przynieśli na zajęcia własne lub wypożyczone w bibliotece publikacje o Gliwicach. Źródłem informacji o gliwickich zabytkach będzie też dla młodzieży Internet.  Prowadzący potrzebuje komputer z dostępem do Internetu, podłączony do rzutnika bądź tablicy multimedialnej.

PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Zapowiadamy, że celem dzisiejszych zajęć jest wykonanie Zabytkowych QR zagadek. Młodzież będzie pracować w parach, przy komputerach i z wykorzystaniem zgromadzonych książek oraz zasobów sieciowych. Zanim przystąpimy do pracy, ustalmy: Co to jest kod QR? Gdzie można takie kody najczęściej spotkać? Czy macie jakieś pomysły na wykorzystanie takiego kodu? Czym są kody QR i jak je zastosować – można przeczytać na stronie firmy, które je wymyśliła: http://www.qrcode.com/en/about/ (tekst w języku angielskim). Na stronie http://www.komputerswiat.pl/jak-to-dziala/2011/06/wszystko-okodach-qr.aspx dostępna jest natomiast przystępna instrukcja w języku polskim.


2. Każda dwójka uczestników wybiera jeden gliwicki zabytek i przygotowuje jednozdaniową zagadkę na jego temat. Powinna ona być intrygująca lub zaskakująca, albo zabawna – czyli taka, aby zaciekawiła przypadkową osobę. Podczas opracowywania tekstów młodzież może korzystać ze zgromadzonych książek, a także z Internetu. Warto, aby grupy utrzymywały nazwę wybranego miejsca w sekrecie. 3. Przystępujemy do kodowania! Wyświetlamy lub zapisujemy na tablicy adres http://www.qr-online.pl/. Młodzież po wejściu na tę stronę wybiera opcję Generuj kod – Generator On-line. Następnie należy wybrać Dowolny tekst i wprowadzić nazwę zabytku. Jakość – wybieramy najwyższą, rozmiar – dobrze wybrać powyżej 6. Klikamy Generuj kod QR. Gotowy obrazek pobieramy w dowolnym formacie (najprościej JPG, można też kliknąć kod prawym przyciskiem myszy i skopiować). 4. Gotowy kod wklejamy do szablonu (nie trzeba go wykorzystywać, równie dobrze młodzież może opracować własny). Obok kodu wpisujemy zagadkę. Elementy składamy za pomocą dostępnego edytora tekstowego (wtedy szablon wklejamy jako obrazek w tle, a zagadkę wpisujemy np. w polu tekstowym) albo prostego programu do obróbki zdjęć (np. bezpłatny Photoscape). Poniżej – przykład zagadki i podgląd szablonu.

5. Drukujemy gotowe zagadki. Rozwieszamy je w sali i zapraszamy młodzież do rozwiązywania tych przygotowanych przez inne zespoły. Do odczytania kodów potrzebny jest smartfon albo tablet i aplikacja, np. QR Droid. 6. Podsumowujemy zajęcia. Wspólnie z młodzieżą wybieramy najciekawszą, najbardziej zaskakującą i najzabawniejszą zagadkę (można też dodać inne kategorie).


CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ?  Zabytkowe QR zagadki to gotowy materiał na grę. Wystarczy rozmieścić plansze, np. w szkole, i ogłosić konkurs na odnalezienie wszystkich plansz i odszyfrowanie zagadek. Warto przygotować i udostępnić w widocznym miejscu arkusz odpowiedzi.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.