Scenariusz nr 22 - GLIWICKI QUEST INTERNETOWY

Page 1

Gliwicki quest internetowy Prawdziwe wyzwanie dla lubiących zagadki! Zaprośmy młodzież do niezwykłych poszukiwań w sieci. Rozwiązując kolejne zadania, uczestnicy odnajdą wiele ciekawostek, starych zdjęć, legend i historii. Będą pracować dwójkami. Liczy się czas, spryt, uważne czytanie oraz umiejętne formułowanie zapytań. Ta zabawa to prawdziwy trening wyszukiwania.

13 – 15 LAT

90 MINUT

CELE Po zajęciach uczestnicy znają strony internetowe, pomagające poznać historię Gliwic. Potrafią wyjaśnić, gdzie w Gliwicach znajdowała się Mała Wenecja, jaka jest historia budynku Urzędu Miejskiego, gdzie miała miejsce prowokacja gliwicka.

METODY  samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gra dydaktyczna  asymilacji wiedzy: pogadanka Formy organizacyjne pracy: grupowa, zespołowa.

CO PRZYGOTOWAĆ WCZEŚNIEJ?  Podczas zajęć młodzież będzie pracować parami. Każda dwójka potrzebuje komputer z dostępem do Internetu.


 Przygotowujemy kartki z zadaniami. Załącznik należy wydrukować tyle razy, aby każda para mogła otrzymać jeden egzemplarz. Zadania rozcinamy wzdłuż zaznaczonych linii, każdą część wkładamy do koperty z podpisem: Etap I, Etap II, Etap III.  Po jednej pocztówce z Gliwic dla każdej z grup. Pocztówki wkładamy do kopert z napisem Etap II.  Prowadzący potrzebuje komputer z dostępem do Internetu, podłączony do rzutnika bądź tablicy multimedialnej. Musi też posiadać konto pocztowe e-mail, na które uczestnicy prześlą rozwiązanie.  Możemy przygotować nagrodę dla zwycięskiej dwójki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Omawiamy cel i przebieg zajęć. Młodzież weźmie udział w grze o nazwie „Gliwicki quest internetowy”. Jest to zabawa, która pozwala poznać wiele ciekawostek o historii miasta. Wymaga spostrzegawczości, szybkiego działania i logicznego myślenia. Pracujemy parami. Wszyscy rozwiązują te same zadania. „Gliwicki quest interentowy” składa się z trzech etapów. Po pierwszym i drugim przedstawiciel drużyny musi podejść do prowadzącego z zapisaną na kartce odpowiedzią na pytanie. Jeśli jest ona poprawna – młodzież otrzyma kolejne zadania. Jeśli nie – należy wrócić do komputera i zweryfikować odpowiedź. Narzędziem do poszukiwań jest Internet, w którym korzystamy z ciekawych portali i platform. Ta gra ma zwycięzcę. Będzie nim ta drużyna, która jako pierwsza wyśle do prowadzącego e-mail z odpowiedzią na ostatnie zadanie. 2. Wręczamy drużynom koperty z zadaniami I etapu. Na sygnał „Start!” mogą otworzyć koperty. 3. Poniżej znajduje się opis zadań wraz z poprawnymi odpowiedziami. Przed zajęciami należy sprawdzić poprawność działania linków oraz aktualność stron. Ewentualne konieczne zmiany nanieść samodzielnie do załącznika.

Etap I 1. W serwisie http://fotopolska.eu/ znajdźcie zdjęcie przedstawiające miejsce prowokacji gliwickiej. Pochodzi ono z lat


1944-1945. Na zdjęciu jest zegar. Zapiszcie, która jest godzina? KOMENTARZ: Aby wykonać zadanie, trzeba wiedzieć, gdzie miała miejsce prowokacja gliwicka. To pierwsza informacja, którą trzeba uzyskać (albo po prostu wiedzieć). Następnie na wskazanej stronie uczestnicy muszą skorzystać z wyszukiwarki i wpisać: Radiostacja albo Radiostacja Gliwice albo Miejsce prowokacji gliwickiej (to też zadziała!). Wśród wyników wyszukujemy zdjęcie wnętrza z zegarem na ścianie. Wskazywana godzina to 11.44. Podgląd zdjęcia i jego adres: http://fotopolska.eu/140585,foto.html

2. Zapomnijcie o minutach. Liczba, która pozostanie, będzie Wam potrzebna na stronie Wikipedii. Poszukajcie tam artykułu zatytułowanego MIASTA WŁOCH, w którym wykorzystajcie zapamiętaną liczbę w kolumnie lp. Już wiecie, jakie miasto będzie Wam potrzebne. Zapiszcie jego nazwę. To koniec pierwszego etapu – udajcie się z rozwiązaniem do prowadzącego. KOMENTARZ: Liczba, której gracze poszukiwali w poprzednim zadaniu to 11. Po wpisaniu w wyszukiwarce na stronie Wikipedii hasła MIASTA WŁOCH, pojawi się tabela, w której pod numerem 11 jest WENECJA.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Miasta_W%C5%82och

Etap II 1. W naszym mieście działają “Gliwickie metamorfozy”. Poszukajcie strony www tego stowarzyszenia. Znajdźcie dział “Reportaże” i szukajcie w nim tekstu, który w tytule ma nazwę miasta odnalezionego w poprzednim etapie. W tym reportażu pojawia się powojenna oficjalna mapa miasta. Z którego roku? KOMENTARZ: Odnalezienie strony stowarzyszenia i działu “Reportaże” nie jest trudne. Bardziej kłopotliwe może być wyszukanie tekstu z “Wenecją” w tytule. Dobrze obeznani z komputerem skorzystają z opcji Ctrl+F, która pozwala wyszukać dane słowo na stronie. Mniej wprawni – przeczytają wszystkie tytuły, aż natrafią w końcu na... MAŁĄ WENECJĘ. W tym reportażu pojawia się kilka mam, trzeba uważnie odnaleźć taką, która została sporządzona po wojnie. W jej opisie znajdujemy informację, że pochodzi z 1947 roku. Adres strony: http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/sikornik/wenecja/wenecja.htm


2. Otrzymany rok wpiszcie w katalogu elektronicznym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach i wyszukajcie książki wydane w tym roku (trzeba wybrać takie kryterium). W wynikach pomiędzy tytułami “Etnografia Polski” a“Historia chłopów w zarysie” jest tytuł, którego szukacie. Są w nim wymienione trzy miasta. KOMENTARZ: Aby skorzystać z katalogu elektronicznego biblioteki, najłatwiej zacząć od wyszukania jej strony. Tam znajdujemy wejście do katalogu (opac.biblioteka.gliwice.pl). Widzimy wyszukiwarkę. Wpisujemy do niej rok 1947 i wybieramy po lewej strionie kryterium wyszukiwania: Wyszukiwanie wg roku wydania. Klikamy Szukaj. Otrzymane wyniki będą ułożone w kolejności alfabetycznej. Odnalezienie Etonografii... nie jest więc skomplikowane. Szukana książka to Gliwice-Zabrze-Bytom w okresie lat 1921-1939 pod względem gospodarczym i przemysłowym / Tytus Laskiewicz, Felicja Rymowicz. - Katowice : Wydawnictwa Instytutu Śląskiego, 1947. W tytule pojawiają się Gliwice, Zabrze i Bytom.

3. W wyszukiwarce Google wpiszcie nazwy tych trzech miast i dodajcie jeszcze słowo “fauny”. Wśród wyników wyszukiwania będzie strona Wikipedii o pewnej fontannie. Wejdźcie na tę stronę. Można tam przeczytać dwie wersje legendy. Ta pierwsza ma związek z trzema miastami. W drugiej wymieniony jest budynek. Jaki? Zapiszcie jego nazwę. KOMENTARZ: Ta część zadanie nie jest trudna. Szukamy oczywiście informacji o Fontannie z trzema faunami, która stoi przed budynkiem Urzędu Miejskiego. https://pl.wikipedia.org/wiki/Fontanna_z_trzema_faunami_w_Gliwicach Nazwa budynku, która będzie potrzebna do kolejnego zadania to Hotel Oberschlesien (Haus Oberschlesien).

4. Na stronie http://gliwice.fotopolska.eu/ znajdźcie ten budynek. Wśród wyników wyszukiwania jest pocztówka. Jaka jest treść pozdrowień? Przepiszcie ją na pustą pocztówkę, którą znaleźliźcie w kopercie. Przekażcie prowadzącemu.


KOMENTARZ: Pocztówkę uda nam się wyszukać niezależnie od tego, czy wpiszemy do wyszukiwarki Hotel czy też Haus Oberschlesien. http://gliwice.fotopolska.eu/498341,foto.html

Treść pozdrowień: Pozdrawiam(y) wszystkich i całuję. Mela

Etap III 1. Na Google Maps znajdźcie Urząd Miejski w Gliwicach. Skorzystajcie z opcji Street View (mozna też skorzystać z żółtego ludzika i postawić go we właściwym miejscu). Jakiego koloru jest auto, które stoi na chodniku po prawej stronie fontanny, przy ulicy Zwycięstwa? KOMENTARZ: Auto jest pomarańczowe. Aby nie pomylić stron i nie oglądać wszystkich aut po prawej stronie urzędu, należy pamiętać, że chodzi o pojazd przy ulicy Zwycięstwa. (https://www.google.pl/maps?source=tldsi&hl=pl)


2. Na adres przykład@wp.pl wyślijcie wiadomość. W tytule wpiszcie Wasze imiona, a w treści – kolor samochodu. KOMENTARZ: W miejscu przykład@wp.pl należy wstawić adres prowadzącego; może to być konto specjalnie utworzone na potrzeby gry (założone oczywiście przed zajęciami). Ostatnie zadanie gry jest pomyślane w ten sposób, że prowadzący bez problemu rozstrzygnie, kto jest zwycięzcą – będzie to ta drużyna, której wiadomość wpłynie jako pierwsza.

4. Kończymy grę 15 minut przed planowanym zakończeniem zajęć. Najpierw omawiamy jej przebieg. Wyświetlamy na ekranie kolejne strony i omawiamy zadania. Prosimy uczestników, aby opowiedzieli, jak rozwiązali zagadki. Całość kończymy wyłonieniem zwycięzców. Prowadzący wyświetla na ekranie okno poczty, aby wszyscy mogli się przekonać, kto był pierwszy. W tytule wiadomości widzimy imiona osób. Klikamy w wiadomość, która przyszła jako pierwsza i sprawdzamy, czy w treści wiadomości wpisano prawidłowy kolor. Jeśli tak – mamy wygranych! Jeśli nie, sprawdzamy kolejny e-mail. Jeśli przygotowaliśmy nagrody, wręczamy je. Wszystkim należą się brawa za wytrwałość i wspólną zabawę.

CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ?  Lubiącym takie łamigłówki możemy polecić stronę http://www.pazyl.pl/. To skarbnica zagadek, dzięki którym można się dowiedzieć wielu ciekawostek z każdej dziedziny wiedzy, a przy okazji nauczyć lepiej wykorzystywać internetowe wyszukiwarki.  A może gra na terenie miasta? Strona http://www.geocaching.pl/ umożliwia zabawę w poszukiwanie skarbów. Są nimi tajemnicze skrytki. W Gliwicach jest ich prawie 80. Geocaching to świetna zabawa. Szczegóły i zasady są dostępne na wymienionej powyżej stronie.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.