Skarb i pszczoły Legenda o pszczołach, które broniły dostępu do skarbu, na pewno spodoba się dzieciom. Tym bardziej, że na chwilę same zostaną pszczołami i będą mieć równie ważne zadanie. Scenariusz dotyczy legendy opisanej przez Edmunda Całkę i zawiera propozycje zabaw związanych z jej treścią.
PRZEDSZKOLAKI
30 - 40 MINUT
CELE Po zajęciach dzieci znają legendę o pszczołach broniących skarbu. Wiedzą, czym zajmuje się bartnik i dlaczego pszczoły są pożytecznymi owadami. Dzieci doskonalą też umiejętność rozpoznawania i nazywania kolorów.
METODY czynne: zabawa ruchowa, oglądowe: obserwacja, słowne: rozmowa, opowiadanie. Formy organizacyjne pracy: indywidualna, zespołowa.
CO PRZYGOTOWAĆ WCZEŚNIEJ? Ilustrację do legendy – załącznik.
Tekst legendy: Świat gliwickich legend. Cz.1 / zebr. i oprac. Edmund Całka; il. Paweł Krzysztof Całka. Gliwice: Towarzystwo Przyjaciół Gliwic, 1993. Skarb – może to być np. szkatułka albo po prostu wydrukowana ilustracja. Karteczki/naklejki z kwiatkami w 6 różnych kolorach (dla każdego dziecka powinniśmy przygotować 1 kwiatek). Kwiatki można narysować albo wydrukować zdjęcia (przykłady kwiatów w określonych kolorach: niebieskie - hiacynt, chaber, różowe - tulipan, róża, czerwone - gerbera, pelargonia, białe - konwalia, nenufar, żółte – słonecznik, bratki, fioletowe – aster, krokus). Dowolny podkład muzyczny (do zabawy ruchowej). Doskonały byłby Lot trzmiela (dostępny np. tutaj: Nikołaj Rimski-Korsakow, Lot trzmiela w wykonaniu skrzypka Davida Garretta https://www.youtube.com/watch?v=-bQ8NlI_ZAk). Kolorowanka dla każdego uczestnika zajęć – załącznik.
PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Zajęcia rozpoczynamy od rozmowy z dziećmi. Zadajemy im pytania: Jak wyglądają pszczoły? Czy są pożyteczne? Dlaczego? Co jedzą pszczoły? Gdzie mieszkają pszczoły? Czy mieszkają same?
Ta rozmowa wprowadzi nas do tematyki zajęć. Ważnymi bohaterkami legendy są bowiem pszczoły. Już teraz możemy zdradzić, że owady będą broniły skarbu. Zapytajmy więc dzieci: Co to może być za skarb? Czy wy macie jakieś swoje skarby?
2. Zapowiedzmy, że za chwilę dzieci poznają legendę o skarbie i pszczołach. Warto zwrócić uwagę na charakter legendy – jest to opowieść, która odnosi się do wydarzeń bądź postaci historycznych, jednak zawiera elementy baśniowe, fantastyczne (dla dzieci w wieku przedszkolnym właściwsze będzie oczywiście poprzestanie na podkreśleniu, że w legendzie możemy znaleźć ziarno prawdy). Zachęćmy dzieci do zajęcia wygodnej pozycji i uważnego słuchania. Zapoznajmy je z legendą o pszczołach broniących skarbu. Możemy przeczytać tekst Edmunda Całki, albo opowiedzieć legendę własnymi słowami.
3. Sprawdźmy, czy dzieci zrozumiały treść legendy: O czym była ta historia? Jak skarb znalazł się w dziupli? Co było tym skarbem? Kto zdołał go wydobyć?
Tłumaczymy dzieciom, czym zajmuje się bartnik. 4. Zabawa ruchowa Pszczoły bronią skarbu Prowadzący przedstawia zasady zabawy. Przedszkolaki zamieniają się w pszczoły. Każda otrzymuje teraz jeden kwiat (najlepiej nakleić dzieciom karteczki na koszulkach), którego pyłek jest jej ulubionym. Ważne są kolory kwiatów. Na środku sali na podłodze umieszczamy skarb (szkatułkę albo ilustrację do legendy). Gdy słychać muzykę, dzieci poruszają się po sali bzycząc i udając pszczoły. Gdy muzyka milknie, przedszkolaki słuchają uważnie prowadzącego: jeśli usłyszą hasło: „Uwaga, złodzieje!”, muszą szczelnym kręgiem otoczyć skarb, tak aby nikt z zewnątrz nie miał do niego dostępu. jeśli usłyszą komendę: „Pszczoły szukają kolorów”, każde dziecko próbuje odnaleźć w sali przedmiot w kolorze kwiatka, który otrzymało na początku zabawy. Zatrzymuje się przy nim i wskazuje go albo bierze do rąk. Następnie prowadzący znów włącza muzykę i zabawa toczy się dalej. 5. Na zakończenie zajęć rozdajemy dzieciom kolorowanki będące ilustracją do poznanej legendy.
CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ? Miodowa przekąska umili spotkanie. Mogą to być np. ciasteczka lub herbata z miodem.