Scenariusz nr 11 - GLIWICKIE OPOWIEŚCI

Page 1

Gliwickie opowieści Jak zaangażować dzieci i zachęcić do poszukiwania ciekawostek o mieście? Jak wspólnie z nimi zrobić film, który będą mogły pokazać kolegom i opiekunom? Ten scenariusz to instrukcja, która krok po kroku podaje prosty przepis… na prostą animację. Nowe technologie i multimedialny charakter projektu angażują dzieci, a efekt końcowy jest powodem do dumy.

9 – 12 LAT

135 MINUT (3 X 45)

CELE Po zajęciach dzieci rozpoznają zabytki Gliwic, potrafią opowiedzieć o co najmniej jednym z nich. Wiedzą też, jakie są etapy montowania filmu i zespół jakich czynników decyduje o efekcie końcowym.

METODY  asymilacji wiedzy: pogadanka,  samodzielnego dochodzenia do wiedzy: giełda pomysłów,  oparte na działalności praktycznej uczestników. Formy organizacyjne pracy: grupowa, indywidualna.

CO PRZYGOTOWAĆ WCZEŚNIEJ?  Kilka dni wcześniej prosimy dzieci o przygotowanie ciekawostki o wybranym ciekawym miejscu w Gliwicach. Mogą też przynieść ilustrację, zdjęcie, pocztówkę przedstawiającą to miejsce.


 Papier, kredki, farby, pastele, papier… - dowolne materiały do wykonania pracy plastycznej przedstawiającej gliwicki zabytek.  Komputer z mikrofonem (może być wbudowany) i programem Windows Movie Maker (program można bezpłatnie pobrać z sieci).  Skaner (lub ewentualnie aparat fotograficzny).  Czołówka Gliwickie opowieści – załącznik. Nie trzeba z niej korzystać, ale może być pomocna, jeśli brakuje nam czasu lub pomysłu na wykonanie czołówki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Zajęcia rozpoczynamy od omówienia celu i przebiegu zajęć. Wyjaśniamy, że przygotowane ciekawostki zaprezentujemy w krótkim filmiku. Będzie to materiał, dzięki któremu osoby nieznające miasta dowiedzą się ciekawych rzeczy o jego najbardziej charakterystycznych miejscach. Aby zrealizować film, musimy się do tego dobrze przygotować. Pierwszym tego etapem było zebranie informacji przed zajęciami. Teraz pora na rozmowę i wymianę informacji. Kolejno prosimy uczestników o opowiedzenie o wybranym miejscu. Przyniesione przez dzieci ilustracje/zdjęcia wieszamy w widocznym miejscu. 2. Rozdajemy dzieciom papier i przybory plastyczne. Prosimy o wykonanie rysunku przedstawiającego miejsce, o którym mówiły. 3. Gotowe prace musimy zeskanować lub sfotografować. Mogą w tym pomóc dzieci, które pierwsze skończą pracować. 4. Kolejnym etapem jest nagranie wypowiedzi dzieci. Zaczynami od rozmowy o tym, na co zwrócić uwagę podczas nagrywania. Każdy uczestnik mówi jedno lub dwa zdania. Powinna to być naprawdę ciekawostka, która zainteresuje przyszłych odbiorców. Uprzedzamy też, że aby nagranie dobrze wyszło, pozostali muszą zachowywać się cicho. Gdy pierwsi będą mówić do mikrofonu, pozostali mają czas na przygotowanie się. Powstające nagrania zapisujemy w osobnych plikach. 5. Pora na montaż. Zajmuje on nieco więcej czasu, optymalnie więc będzie omówić z dziećmi, jak ma wyglądać film, natomiast zmontować go poza zajęciami. Musimy więc ustalić: Jaka będzie czołówka? Jakie efekty przejść zastosujemy? Jaki podkład dźwiękowy wybieramy?


Pracując ze starszymi dziećmi możemy udostępnić wszystkie zebrane materiały na dysku w chmurze i zaprosić do samodzielnej pracy. Program Windows Movie Player jest prosty w obsłudze, nie zawiera zbyt wielu funkcji. W poznaniu podstaw pomocny będzie poradnik: http://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/windows-live-moviemaker/2012/01/windows-live-movie-maker-montaz-filmu.aspx W programie jest opcja umożliwiająca dodanie ścieżki spośród dostępnych na wolnej licencji utworów w bazie http://freemusicarchive.org/. Można też skorzystać z muzyki na http://cctrax.com/. Gotowy film warto opublikować w Internecie, np. za pomocą YouTube. Dzięki temu dzieci będą mogły pokazać go w swoich domach. 6. Na kolejnych zajęciach wyświetlamy na dużym ekranie (rzutnik lub tablica multimedialna) gotowy film. Przykładem zrealizowanego materiału jest ten autorstwa dzieci ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 im. H. Sienkiewicza w Gliwicach: https://www.youtube.com/watch?v=kWuGzrxLi8c

CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ?  A może animacja poklatkowa? Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, możemy do naszej opowieści wprowadzić jakiegoś bohatera, który będzie przemierzał Gliwice. Jak zrobić taką animację? Tutaj – wiedza w pigułce: https://www.youtube.com/watch?v=_47RC6iKqf8 Film instruktażowy dla dzieci, do którego prowadzi link poniżej, został przygotowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ł. Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu w ramach projektu 22. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. https://www.youtube.com/watch?v=WxIOKNDvIn0  Film można uatrakcyjnić na wiele sposobów. Pomiędzy rysunkami dzieci umieśmy np. zdjęcia z klasowych wycieczek, sfotografowane pamiątki etc.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.