Scenariusz nr 18 - KOSZTOWNE PREZENTY

Page 1

Kosztowne prezenty Legenda, którą podczas zajęć poznają dzieci, opowiada o wizycie w Gliwicach cara Aleksandra I. Dzięki tej opowieści można się przekonać, że czasami prezent może być bardzo kosztowny… dla obdarowanego. Legenda przywołuje postaci historyczne i miejsca w Gliwicach.

9 – 12 LAT

90 MINUT

CELE Po zajęciach dzieci potrafią opowiedzieć legendę pt. Wspaniałomyślność cara. Rozumieją jej treść, identyfikują miejsca w niej wymienione. Ich zainteresowanie historią miasta jest większe, podobnie jak poczucie tożsamości regionalnej.

METODY  asymilacji wiedzy: pogadanka, dyskusja, praca z tekstem,

 samodzielnego dochodzenia do wiedzy: metoda problemowa,  praktyczne: metoda ćwiczebna. Formy organizacyjne pracy: grupowa, indywidualna, zespołowa.

CO PRZYGOTOWAĆ WCZEŚNIEJ?  Tekst legendy pt. Wspaniałomyślność cara. W: Świat gliwickich legend. Cz.1 / zebr. i oprac. Edmund Całka ; [il. Paweł Krzysztof Całka]. - Gliwice : Towarzystwo


   

Przyjaciół Gliwic, 1993, s. 9-12. Dzieci będą pracować w 6 grupach. Dla każdej przygotowujemy jeden egzemplarz książki albo kserokopię legendy. Wydrukowana z załącznika wykreślanka – dla każdego uczestnika. Polecenia dla grup – załącznik. Papier i długopisy dla grup. Komputer z dostępem do Internetu, rzutnik i ekran lub tablica multimedialna.

PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Zajęcia pozwolą nam dobrze poznać jedną z gliwickich legend, spisaną przez Edmunda Całkę. Pytamy: Co to jest legenda? Czy znacie jakąś legendę związaną z Gliwicami?

Jeśli dzieci mają problem z podaniem definicji legendy, możemy wspólnie sprawdzić, czym właściwie jest, korzystając ze słowników bądź Internetu. 2. Dzielimy uczestników na 6 grup. Każdej wręczamy tekst legendy. Prosimy o wylosowanie karteczki z poleceniem. Każda grupa pracuje z tekstem około 8 minut. Polecenia dla grup: - Z tekstu legendy Wspaniałomyślność cara wypiszcie wszystkie wymienione w niej miejsca w Gliwicach. - Z tekstu legendy Wspaniałomyślność cara wypiszcie pojawiające się w niej postaci historyczne. - Kiedy dzieje się historia opisana w legendzie Wspaniałomyślność cara? Wypiszcie rok i określcie, który to wiek. - W legendzie Wspaniałomyślność cara opisane są dary, jakimi Aleksander I obdarowywał gliwiczan. Wymieńcie je. - W legendzie Wspaniałomyślność cara kilka razy pojawiają się różne kwoty pieniędzy. Wypiszcie je i określcie, co właśnie tyle kosztowało. - Na podstawie tekstu legendy określcie, dlaczego ludzie nie upominali się u cara o zapłatę za swoje towary? 3. Uczestnicy zajęć siadają w kole. Rozpoczynamy rozmowę na temat legendy i zadań grup. Najpierw prosimy jedną osobę o opowiedzenie w kilku zdaniach


legendy. Następnie przechodzimy do prezentowania wyników pracy grup. Po kolei prosimy o odczytanie pytań i odpowiedzi. Gdy uczestnicy wymienią jakieś miejsce bądź osobę, prosimy jedną z osób o podejście po komputera i wyszukanie: - miejsca - w Google Maps; na ekranie bądź tablicy wszyscy oglądamy, jak prezentuje się ono obecnie. - postać historycznej – w wyszukiwarce bądź Wikipedii; sprawdzamy, kiedy żyła dana postać i jak wyglądała. Podczas udzielania odpowiedzi przez grupę wymieniającą dary cara, prosimy o nazwanie zawodów, u przedstawicieli których car zaciągnął dług. Rozmowę kończymy odpowiedzią na pytanie, skąd wzięło się nieporozumienie dotyczące zapłaty. Pytamy o tytuł legendy – dlaczego akurat tak on brzmi? 4. Utrwaleniem treści zajęć jest wykreślanka, którą rozwiązują indywidualnie wszyscy uczestnicy. Należy ją wydrukować z załącznika. Poniżej podane są słowa - odpowiedzi: Aleksander, Franciszek, sześć, klamra, Werona, Krupnicza, przyjęcie, Zabrze

CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ?  Legenda o wizycie cara nadaje się świetnie do przeniesienia na scenę. Może mała inscenizacja?


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.