Liniya-Moov
Refleksi
1
Symptom (Akibat) : Majoriti murid keliru dan kurang memahami konsep prinsip rekaan terutamanya ritma dan pergerakan. Murid tidak dapat membayangkan bagaimana konsepritma dan pergerakan dapat berhubung dengan karya seni secara spesifik
Problem (Punca) : Konsep prinsip rekaan yang sarat dan mendalam sukar difahami bagi murid. Murid memerlukan pemahaman lebih tentang pengistilahan dan bahasa seni
Propose (Cadangan Penyelesaian) : Elemen pergerakan berpola, visualisasi , pengamatan dan sentuhan boleh membantu proses pembelajaran murid
2
Objektif •
Memudahcara pembelajaran murid mengenai konsep ritma dan pergerakan dalam prinsip rekaan pendidikan seni visual
Kumpulan Sasaran
3
• 21 orang murid tahun 2B (21 orang) dan 2C (16 orang)
Konsep Pembelajaran
4
•
Buku Teks PSV KSSR Tahun 5 m/s 1
Konsep Pembelajaran
4
• Buku Teks • Pendidikan Kesenian • KSSR Tahun 2 m/s 2
Konsep Pembelajaran
4
• RPH PSV TAHUN 2 • Bidang : Membuat Corak dan Rekaan • (Corak Terancang- Lukisan ) • Tema : Lukisan Sayur
Konsep Pembelajaran
Konsep Pembelajaran
4 •
UNSUR SENI Terdiri dari Garisan, Warna, Jalinan, Rupa, Bentuk & Ruang
•
PRINSIP REKAAN pula terdiri dari Harmoni, Kontra, Penegasan, Kepelbagaian, Kesatuan, Imbangan serta Ritma dan Pergerakan
•
Dalam satu-satu karya perlu ada sekurang-kurangnya 3 bahasa seni visual, samada sedar atau tidak semasa penghasilan karya dijalankan. Konsep Ritma dan Pergerakan :Pergerakan boleh wujud dengan olahan beberapa unsur seperti garisan, rupa, warna, jalinan, bentuk, ruang yang beralih arah atau berulang
•
Intervensi
5
Pembelajaran murid mengenai konsep pergerakan dalam prinsip rekaan pendidikan seni visual
Aktiviti Pembelajaran • Menyediakan sesi pembelajaran dengan aktiviti Membuat Corak dan Rekaan (Lukisan sayur) yang berpusatkan murid
Hands-on Liniya • Menyediakan bahan pembelajaran yang boleh dilihat, disentuh mengenai jalinan
Bahan Inovasi
• • • • •
Mounting Board Kertas A4 pelbagai warna Plastik Benang Gam
6
Kos Penghasilan
7 Mounting Board
:
RM1.40
Kertas A4 pelbagai warna
:
RM 1.50
Kepingan plastik
:
PERCUMA
Benang 2.40 JUMLAH KESELURUHAN
:
:
RM5.30
RM
Cara Inovasi Digunakan
8
AKTIVITI PEMBELAJARAN 1. 2. 3.
4.
Guru menyediakan sesi pembelajaran dengan aktiviti Membuat Corak dan Rekaan yang berpusatkan murid Guru memperkenalkan media dan menunjukcara bersama murid menghasilkan karya Murid meneroka media, proses dan teknik dalam penghasilan karya. Murid juga dipilih secara rawak bagi bersoaljawab mengenai bahasa seni yang ada pada contoh karya Pembelajaran murid ditaksir secara pemerhatian-hasil kerja murid
Cara Inovasi Digunakan
8 Liniya-Moov 1. 2.
3.
Guru menggunakan bahan pembelajaran sebagai satu sampel dan demo Secara berkolaboratif dalam tempoh 12 minit, murid menghasilkan karya. Murid membentangkan sambil menyatakan bahasa seni yang terdapat dalam karya mereka Murid menyatakan contoh jalinan dalam bahasa seni yang terdapat pada karya mereka
Keberkesanan
9 Bil
KELAS
JUMLAH
Pemahaman Sebelum
Pemahaman Selepas
1
2B
21
10
21
2
2C
17
7
17
Potensi Sebaran
10 • Sesuai dilaksanakan bagi KBSM, KSSM dan Universiti. • Sesuai disebarkan pada peringkat panitia, sekolah, negeri dan kebangsaan • Subtopik ini sangat relevan dan sesuai digunakan bagi murid dan individu lain memahami konsep RITMA DAN PERGERAKAN yang sentiasa berada disekeliling kita.