Tekstura Artflipbook

Page 1

TEKSTURA mokhzainihairim@gmail.com


1

Refleksi Symptom (Akibat) : Majoriti murid keliru mengenai konsep bahasa seni visual terutamanya jalinan. Murid tidak dapat membayangkan bagaimana konsep jalinan@tekstur berhubung dengan karya seni secara spesifik Problem (Punca) : Konsep bahasa seni visual adalah bersifat terlalu abstrak dan sukar diterjemahkan. Visual daripada buku teks banyak membantu pemahaman murid cuma penekanan yang kurang berkenaan pengistilahan dan bahasa seni visual Propose (Cadangan Penyelesaian) : Elemen pergerakan berpola, visualisasi , pengamatan dan sentuhan boleh membantu proses pembelajaran murid


2

Objektif ď ľ

Memudahcara pembelajaran murid mengenai konsep jalinan dalam bahasa seni pendidikan seni visual


3

Kumpulan Sasaran ď ľ

21 orang murid tahun 5B (21 orang) dan 5C (17 orang)


4

Konsep Pembelajaran

Buku Teks PSV KSSR Tahun 5 m/s 1


4

Konsep Pembelajaran

RPH PSV TAHUN 5

Bidang : Membuat Corak dan Rekaan

(Corak Terancang- Cetakan)

Tema : Objek Buatan Manusia


Konsep Pembelajaran


4

Konsep Pembelajaran 

UNSUR SENI Terdiri dari Garisan, Jalinan, Rupa, Bentuk & Ruang

Warna,

PRINSIP REKAAN pula terdiri dari Harmoni, Kontra, Penegasan, Kepelbagaian, Kesatuan, Imbangan serta Ritma dan Pergerakan

Dalam satu-satu karya perlu ada sekurangkurangnya 3 bahasa seni visual, samada sedar atau tidak semasa penghasilan karya dijalankan.

Konsep Jalinan atau tekstur iaitu :Nilai permukaan pada objek boleh dialami dengan cara melihat dan menyentuh.

Jalinan bermaksud kesan yang terdapat dalam sesuatu permukaan objek.


5

Intervensi ď ľ

Pembelajaran murid mengenai konsep dalam bahasa seni pendidikan seni visual

jalinan

Aktiviti Pembelajaran

Menyediakan sesi pembelajaran dengan aktiviti Membuat Corak dan Rekaan (Corak TerancangCatan) yang berpusatkan murid

Hands-on Tekstura Menyediakan bahan pembelajaran boleh dilihat, disentuh mengenai jalinan

yang


6

Bahan Inovasi 

Mounting Board

Kertas A4 pelbagai warna

Kain terpakai pelbagai saiz dan ketebalan

Gam


7

Kos Penghasilan Mounting Board

: RM1.40

Kertas A4 pelbagai warna

: RM 1.50

Kain terpakai pelbagai saiz

:PERCUMA

dan ketebalan Gam Silikon

: RM 2.40

JUMLAH KESELURUHAN

: RM5.30


8

Cara Inovasi Digunakan 1.

2. 3.

4.

AKTIVITI PEMBELAJARAN Guru menyediakan sesi pembelajaran dengan aktiviti Membuat Corak dan Rekaan (Corak Terancang- Catan) yang berpusatkan murid Guru memperkenalkan media dan menunjukcara bersama murid menghasilkan karya Murid meneroka media, proses dan teknik dalam penghasilan karya. Murid juga dipilih secara rawak bagi bersoaljawab mengenai bahasa seni yang ada pada contoh karya Pembelajaran murid ditaksir secara pemerhatianhasil kerja murid


8

Cara Inovasi Digunakan Tekstura Flipbook 1.

Guru menggunakan bahan pembelajaran sebagai satu sampel dan demo

2.

Secara berkolaboratif dalam tempoh 12 minit, murid menghasilkan karya. Murid membentangkan sambil menyatakan bahasa seni yang terdapat dalam karya mereka

3.

Murid menyatakan contoh jalinan dalam bahasa seni yang terdapat pada karya mereka


9

Keberkesanan

Bil

KELAS

JUMLAH

Pemahaman Sebelum

Pemahaman Selepas

1

5B

21

10

21

2

5C

17

7

17


10

Potensi Sebaran ď ľ

Sesuai dilaksanakan bagi KBSM, KSSM dan Universiti.

ď ľ

Sesuai disebarkan pada peringkat panitia, sekolah, negeri dan kebangsaan

ď ľ

Subtopik ini sangat relevan dan sesuai digunakan bagi murid dan individu lain memahami konsep jalinan yang sentiasa berada disekeliling kita.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.