Демчинська М.В.

Page 1


КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №7

ПРАВОЗНАВСТВО ТРЕНІНГИ 9 КЛАС

Кам’янець-Подільський 2016 рік


Рецензенти: С. М. Морозюк, методист лабораторії інноваційних освітніх технологій науковометодичного центру управління освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради В. І. Адамовський, кандидат історичних наук, магістр права, доцент кафедри архівознавства, спеціальних історичних та правових дисциплін Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Демчинська М. В. Правознавство. Тренінги. 9 клас. – Кам’янець-Подільський: Науково-методичний центр ЗОШ № 7, 2016. – 36 с.

В посібнику пропонуються розробки уроківтренінгів до кожної теми уроків з правознавства. Матеріали підготовлені на допомогу учителям загальноосвітніх навчальнихзакладів.

2


ЗМІСТ Вступ…………………………………….….……….….4 1. Урок-тренінг «Правила і закони в суспільстві та твоєму житті………………………………….....5 – 8 2. Урок-тренінг «Ти – людина, значить, маєш права»………………………………………......9 – 13 3. Урок-тренінг «Ти – і цивільно – правові відносини»…………………………………....14 – 18 4. Урок-тренінг «Закони в житті твоєї сім'ї»…………………………………….…….19 – 24 5. Урок-тренінг «Твої права в трудових відносинах»…………………………………...25 – 28 6. Урок-тренінг «Твої орієнтири в адміністративному та кримінальному праві»………………….…29 – 34

3


ВСТУП Останні двадцять років XX століття виділяються тим, що практична наука з кожним роком усе ширше використовувала групові форми роботи, серед яких особливе місце займають тренінги. Вони є найбільш динамічними в розвитку методології й методів навчання. Своєю ефективністю, конфіденційністю, внутрішньою відкритістю, психологічною атмосферою, індивідуальною й груповою рефлексією та іншими явищами тренінг приваблює всіх його учасників і зацікавлює тих, хто не брав у ньому участі. Феномен тренінгу насамперед у тому, що безпосередні учасники одержують таку підготовку, яка відповідає вимогам сучасного життя. Результати тренінгу не можна зводити лише до розвитку когнітивного компоненту навчання, завдяки йому в кожного учасника формується адекватне розуміння самого себе і корекція самооцінки, відбувається вивчення індивідуалізованих прийомів міжособистісної взаємодії для підвищення її ефективності.

4


Тема. Правила і закони в суспільстві та твоєму житті. Мета: узагальнити та проконтролювати знання з теми, перевіритисформованість вмінь пояснювати та розтлумачувати поняття (правило, право, закон, Конституція ), описувати та оцінювати окремі правові положення та явища; перевірити, наскільки сформована свідома повага до права та закону. Хід заняття І. Вступна частина. 1. Привітання. Знайомство. Вправа «Мій портрет» Мета: познайомити учасників, створити в групі доброзичливу атмосферу. Педагог-тренер роздає кожному учаснику аркуш А-4 і пропонує створити свій портрет у вигляді зірки, на променях якої коротко написати: - ім’я, яке подобається, коли вас ним називають; - кредо або вислів, який вам подобається; - образ або графічний символ, з яким ви себе асоціюєте. На виконання завдання дається 5 хв. Далі педагогтренер пропонує кожному коротко презентувати свій портрет. Після цього учасники прикріплюють їх на плакат «Наша група». Очікування. Педагог-тренер зазначає, що сьогодні на занятті буде йти мова про правила в житті людей, про їх правомірну 5


поведінку, про причини правопорушень, про ознаки закону. Далі пропонує визначити, що кожен із учасників очікує від заняття, і записати свої очікування на стікерах. Після цього учасники зачитують свої очікування і прикріплюють їх на плакат «Наші очікування». ІІ. Основна частина. 1. Вправа «Роль правил в житті людини» Мета: надати учасникам можливість замислитися над тим, щоб сталось у світі якби зникла усі правила. Хід вправи Педагог-тренер запитує в учасників , як вони розуміють значення слова «правило?». Далі педагог-тренер об’єднує учасників у чотири підгрупи і пропонує створити інформаційний плакат «Що б сталось у світі, якби зникли усі правила? » На виконання дається 10 хв. На наступному етапі підгрупи презентують свої напрацювання. Запитання для обговорення: - Чи легко було виконувати це завдання? Чому? 2. Групове обговорення «Яке значення в житті людини має закон?» Педагог-тренер записує на плакаті ознаки закону, та усі висловлювання учасників щодо їхнього розуміння 6


цього значення. Всі названі значення обговорюються. Особливо звернути увагу на дотримання законів України. -В чому проявляється сила нормативно – правових актів ? 3. Руханка «Пошкоджений телефон» Мета: активізувати увагу, розвивати навички активного слухання. Учасники стають у шеренгу. Ведучий каже на вухо найближчому до нього учасникові речення, яке складається з 5 слів. Наприклад: «Тема сьогоднішнього заняття дуже цікава». Учасник має передати речення (як він почув і зрозумів) наступному, і так далі. Наприкінці ведучий пропонує останньому учасникові виголосити те, що він почув. Зазвичай речення відрізняються. 4. Вправа «Творимо закон» Мета: навчити учнів пояснювати, що таке закон, наміри тих, хто його створює, проблеми, що можуть виникати під час застосування закону, складності й суперечності, що виникають під час законотворчого процесу. Учні імітують пленарне засідання ВР України, де вони виконують ролі народних депутатів. Вибір учнями шляхом голосування одного із запропонованих варіантів законопроектів, який вони розробляли на уроці. Робота в групах 1-ша група — група, яка виступає із законодавчою ініціативою. 7


2-га група — представники Президента України; 3-тя група — представники Кабінету Міністрів; 4-та група — народні депутати. Групи 2–3 мають продумати запитання та пропозиції до запропонованого 1-ю группою законопроектів. Рефлексія 1. Чи був законодавчий процес успішним? 2. Що сприяло чи перешкоджало прийняттю «закону»? 3. Чи сподобалось вам брати участь у процесі законотворчості? 4. Які думки і почуття викликала у вас ця процедура? 5. Вправа «Скринька порушень» Мета: вчити учасників вирішувати їхні життєві правові проблеми, виробити вміння приймати рішення у складних ситуаціях. Педагог-тренер пропонує учасникам написати (анонімно чи з підписом), які правові проблеми їх турбують або цікавлять, випадки порушення їхніх прав (з особистого досвіду чи досвіду друзів) і покласти свої «листи» до «скриньки порушень» (це може бути будь-яка коробка). По завершенні роботи за модулем листи зі «скриньки» буде розглянуто в групі. Якщо серед питань будуть ті, що не обговорювалися протягом занять, їх буде розглянуто окремо. 6. Підсумки заняття та висновки. 8


Тема. Ти - людина, значить маєш права. Мета: перевірити та узагальнити знання про права та обов’язки людини і громадянина, рівень сформованості вмінь, вміння пояснювати поняття, розповідати про права та обов’язки, моделювати та оцінювати ситуації; перевірити, наскільки усвідомили учні необхідність дотримання прав та обов’язків. Хід заняття І. Вступна частина. 1. Привітання. Знайомство. Вправа «Нетрадиційне знайомство» Мета: познайомити учасників, створити в групі доброзичливу атмосферу. Кожен учасник групи повинен привітатися з іншим не простим способом: а) однією долонею, б) двома долонями, в)коліном, в) носом, г) чолом. Очікування. Педагог – тренер пропонує учням відповісти на запитання: Які знання ви хотіли б отримати на занятті? Що ви очікуєте від тренінгового заняття? Відповіді учні записують на аркушах паперу складених у вигляді голубів, та прикріплюють їх на плакат «Наші очікування». ІІ. Основна частина 1. Вправа «Витинанки». 9


Мета: наглядно показати учням унікальність кожної особистості. Учні стають спинами у коло, тримаючи в руках паперові серветки. Учитель дає інструкції: Складіть серветку вдвоє, відірвіть правий верхній кут; знову складіть серветку вдвоє, відірвіть лівий верхній кут; і так далі, доки ще можна рвати папір. Запитання до учнів: 1. Які візерунки у нас вийшли? 2. Чому вони всі різні, адже інструкція для всіх була однакова? 3. Чи є в когось правильні і неправильні серветки? 4. Який висновок можна зробити з цієї вправи? Щойно ми переконалися, що всі люди різні. Кожен – не такий, як усі. Кожен – особливий, унікальний, неповторний.Але є щось, що всіх нас об'єднує, у всіх нас однакове. Що ж це? (Відповіді учнів). Так, дійсно це – права. Всі ми різні, але права у нас однакові. Для подальшої роботи учнів потрібно об'єднати у п'ять груп за різнокольоровими геометричними фігурками. 2. Вправа «Інформаційне повідомлення» 10 грудня 1948р. Генеральною Асамблеєю ООН була прийнята Декларація прав людини. У цьому документі ООН проголосила, що діти мають право на особливе піклування та допомогу.20 листопада 1989р. Генеральна Асамблея ООН, на основі Декларації прав людини, прийняла Конвенцію про права дитини, яка була 10


ратифікована Україною 27 лютого 1991р.. Було визнано що діти є повноправними членами суспільства, які мають право на особливе піклування та захист. 3. Вправа «Конвенцією ООН про права дитини» Мета: навчити учнів працювати з нормативно – правовими актами. Кожній дитині роздається «Конвенція ООН про права дитини», в якій групи повинні знайти та опрацювати статті про права дитини. І група – знайти у Конвенції статті про право дитини на ім'я, громадянство, знати своїх батьків і на їх піклування (7,8). 11 група – знайти у Конвенції статті про право дитини на освіту, культурну і творчу діяльність, дозвілля і відпочинок (28,29,30,31). III група – знайти у Конвенції статті про право дитини на вільне висловлення думки та отримання інформації (12,13,14,17). IV група – знайти у Конвенції статті про право дитини на життя і охорону здоров'я (6,24,27). V група – знайти у Конвенції статті про право дитини на захист від усіх форм експлуатації і насильства (19,32,34,36,37). Кожна група презентує інформацію про знайдені статті, аркуші із записами вивішує на дошці. 4. Руханка «Град» 11


Мета: активізувати увагу учасників, сприяти згуртованості групи. Учасники стають у коло. Ведучий пропонує їм пригадати, як іде дощ, а за ним – град, і почати разом із ним повільно тупотіти ногами, імітуючи падіння градин. Поступово темп тупотіння доводиться до дуже швидкого, а потім сповільнюється до повного припинення. 5. Вправа «Порушення прав казкових героїв у казках» Мета: навчити підлітків знаходити порушення прав дитини у повсякденному житті на прикладі порушення прав казкових героїв.Учитель ставить перед кожною групою завдання згадати якнайбільшу кількість казок, де порушуються права казкових персонажів. Учні називають казки та виявлені в них порушення прав і коментують їх. 6. Вправа «Порушення прав дитини» Мета: навчити учнів працювати з нормативно – правовими актами. Кожній групі потрібно згадати та написати типові порушення прав дитини відповідно до Конвенції. I група – порушення прав дитини в школі. II група – порушення прав дитини в сім'ї. III група – порушення прав дитини в суспільстві. IV група – порушення прав дитини державою. V група – порушення прав дитини ровесниками. Обговорення в групах: 12


- Де і які з цих прав порушуються? Потім кожна група доповідає про результати своєї роботи. 7. Підсумки заняття та висновки

13


Тема. Ти – і цивільно-правові відносини. Мета: закріпити знання про те, хто такі споживачі, продавці, виробники, виконавці, нормативні акти, що закріплюють права споживачів та їх права, порядок дій споживача щодо захисту порушених прав; розвивати вміння працювати з нормативними актами; наводити приклади порушення прав споживача; моделювати ситуації з придбання товару, замовлення послуг чи робіт. Хід заняття І. Вступна частина. 1. Привітання. Знайомство. Вправа «Мій портрет» Мета: познайомити учасників, створити в групі доброзичливу атмосферу. Педагог-тренер роздає кожному учаснику аркуш А-4 і пропонує створити свій портрет у вигляді зірки, на променях якої коротко написати: - ім’я, яке подобається, коли вас ним називають; - кредо або вислів, який вам подобається; - образ або графічний символ, з яким ви себе асоціюєте. На виконання завдання дається 5 хв. Далі педагогтренер пропонує кожному коротко презентувати свій портрет. Після цього учасники прикріплюють їх на плакат «Наша група» Очікування. Педагог-тренер зазначає, що сьогодні на занятті буде йти мова про власність людини, кого ми 14


називаємо споживачами та як захистити свої права споживачів. Далі пропонує визначити, що кожен із учасників очікує від заняття, і записати свої очікування на стікерах. Після цього учасники зачитують свої очікування і прикріплюють їх на плакат «Наші очікування». ІІ. Основна частина. 1. Вправа «Книга скарг» Мета: навчитись розрізняти ситуації, щодо порушення прав споживачів. Учні мають змоделювати ситуації, в яких йдеться про порушення прав споживача, і подати скаргу з цього приводу. На наступному етапі підгрупи презентують свої напрацювання. Запитання для обговорення: - Чи доводилось вам користуватись якимись послугами? Як ви це робили? 2. Вправа «Швидка юридична допомога» Мета: ознайомити учнів із поняттям «спадщина» та розвивати вміння вирішувати правові ситуації. Знайдемо відповідь на питання: хто із спадкоємців має право на обов’язкову частку спадщини? Ознайомтесь із змістом ст.1241 Цивільного кодексу України і розв’яжіть правові завдання. 15


Учні класу формують групи по чотири учні в кожній. Групам пропонується завдання. Після обговорення лідери груп презентують своє завдання і вирішення його. Ситуація 1. Громадянка Н. залишила заповіт, у якому розпорядилася все належне їй майно (на суму 240 тисяч гривень) передати благодійному фонду допомоги дітям. У померлої залишився чоловік (працює на заводі, вік 45 років), син (токар, вік 21 рік) і дочка (школярка, вік 12 років). Чи визнає суд цей заповіт дійсним? Якщо ні, то кому і яку суму буде передано згідно закону? Ситуація 2. За заповітом, складеним перед смертю, громадянка К. все своє майно заповіла рідній сестрі. Претензії на майно заявила двоюрідна сестра (інвалід дитинства, 35 років), чоловік померлої (вік 56 років), та двоє неповнолітніх дітей, які звернулись до юридичної консультації. Яку відповідь вони отримали? Ситуація 3. Громадянин Д. усе своє майно заповів рідному брату (300 тисяч гривень). Дружина (інвалід І групи) і діти (син 25 років, дочка 16 років) заявили право на спадщину. Чи буде задоволено заяву дружини і дітей. Якщо так, то які суми отримають позовники? Ситуація 4. Після смерті громадянин П. заповідав передати все своє майно (450 тисяч гривень) старшому сину (юрист, вік 29 років). З громадянином П. проживала дружина (Працює, вік 45 років), донька (одружена, лікар, вік 27 років) та мати (вік 80 років) . Чи буде визнаний 16


заповіт дійсним? Якщо ні, то кому і яка сума повинна відійти? 3. Руханка «Австралійський дощ» Мета: забезпечити психологічне розвантаження учасників. Учасники стають у коло. Ведучий запитує в учасників: «Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте разом послухаємо, який він. Зараз по колу ланцюжком ви будете передавати мої рухи. Як тільки вони повернуться до мене, я передам наступні. Слідкуйте уважно». - В Австралії піднявся вітер. (Ведучий тре долоні) - Починає накрапати дощ. (Клацання пальцями) - Дощ посилюється. Лопотить по листочках. (Почергове плескання долонями по грудях) - Починається справжня злива. (Плескання по стегнах) - А ось град – справжня буря! (Тупотіння ногами) - Але що це? Буря стихає. (Плескання по стегнах) - Дощ стихає. (Почергове плескання долонями по грудях) - Рідкі краплі дощу падають на землю. (Клацання пальцями) - Чути тихий шелест вітру. (Потирання долонь) - Сонечко! (Руки догори)

17


4. Вправа «Як укласти договір?» Мета: навчити учнів працювати з правовими джерелами. Учні розподіляються на групи, кожна з яких отримує текст цивільно-правового договору, Цивільний кодекс, моделює і демонструє ситуацію укладення договору. Після перегляду ситуацій клас визначає: 1) сторони договору; 2) предмет договору; 3) зміст договору. Групи пропонують зразки цивільно-правових договорів. 5. Підсумки заняття та висновки

18


Тема. Закони в житті твоєї сім'ї. Мета: узагальнити та перевірити засвоєння матеріалу теми; перевити рівень засвоєння та розвитку вмінь пояснювати поняття, пов’язані з сімейним правом; розв’язувати ситуації, що відбуваються в сімейних відносинах, використовуючи законодавчі акти; формувати правову культуру у сфері сімейних відносин. Хід заняття І. Вступна частина. 1. Привітання. Знайомство. Вправа «Моя сім'я» Мета: познайомити учасників, створити в групі доброзичливу атмосферу. Вчитель промовляє фразу «моя сім’я» і пропонує всім учасникам групи коротко описати, яка картина сім’ї виникла в уяві кожного. Очікування. Педагог-тренер зазначає, що сьогодні на занятті буде йти мова про сім'ю, її значення для кожної людини, про взаємні права та обов’язки батьків і дітей. Далі пропонує визначити, що кожен із учасників очікує від заняття, і записати свої очікування на стікерах. Після цього учасники зачитують свої очікування і прикріплюють їх на плакат «Наші очікування». ІІ. Основна частина 1. Вправа «Мої майбутні права» Учні опрацьовують статті Сімейного кодексу. 19


Заповнення таблиці «Права та обов’язки подружжя»: Особисті права подружжя Особисті подружжя майнові немайнові майнові

обов’язки немайнові

2. Вправа «Німе кіно» Мета: показати цінність кожної сім'ї, та ставлення членів сім'ї один до одного. Протягом п’яти хвилин учасникам слід придумати сюжет фільму про те, як живе сім’я протягом вихідного дня. Кожна група визначає для себе, яку частину дня представить, по черзі показує свій фільм за допомогою жестів, міміки, слова вживати не можна. Після того як «фільм» буде показаний, глядачам пропонується озвучити картину. Слід звернути увагу на такі моменти: - Що це за сім’я? - Як проводять свій вихідний день члени сім’ї? - Які права та обов’язки вони при цьому виконують? 3. Вправа «Аукціон» Мета: з’ясувати обізнаність учнів про свої права. А тепер разом з вами ми з’ясуємо, які права мають діти. Пограємо у гру які права мають діти. Всі вислови записуються на великому аркуші паперу. Якщо діти назвали не усі права, то учитель вивішує плакат « Права дитини в малюнках». 20


4. Руханка «Пошкоджений телефон» Мета: активізувати увагу, розвивати навички активного слухання. Учасники стають у шеренгу. Ведучий каже на вухо найближчому до нього учасникові речення, яке складається з 5 слів. Наприклад: «Тема сьогоднішнього заняття дуже цікава». Учасник має передати речення (як він почув і зрозумів) наступному, і так далі. Наприкінці ведучий пропонує останньому учасникові виголосити те, що він почув (Зазвичай речення відрізняються). 5. Вправа «Казкова вікторина» Мета: навчити учнів визначати порушення своїх прав і вміти захистити їх. 1. Казка Г.Х. Андерсена «Дюймовочка». Який злочин учинили проти Дюймовочки окремі персонажі цієї казки? а) шахрайство; б) вбивство; г) викрадення; д) розбій. 2. Мультфільм «Ну постривай!» Чи правомірно діяв Вовк, хапаючи чужі транспортні засоби і кидаючись у погоню за Зайцем? а) так; б) ні; в) у нього не було іншого виходу. 3. Казка Ш.Перро «Попелюшка». Чи є порушення законів у діях принца? 21


а) ні; б) так; в) частково. 4. Казка О. Толстого «Золотий ключик». Які персонажі займалися у казці шахрайством? а) пудель Артемон і папа Карло; б) Буратіно і Мальвіна; в) кіт Базиліо і лисиця Аліса. 5. Чи скоював якесь правопорушення кіт у чоботях? а) так; б) ні; в) залежно від того, під яким кутом зору подивитися. 6. Як називалася країна, в яку шахраї водили Буратіно? а) Країна Бовдурів; б) Країна Телепнів; в) Країна Дурнів. 7. Який злочин учинив Кощій Безсмертний проти Василини Прекрасної? а) канібалізм; б) шахрайство; в) викрадення; г) розбій; д) хуліганство; е) вбивство. 8. Чи порушив закон Буратіно своїм небажанням учитися? 22


а) ні; б) так; в) це його особиста справа. 9. Казка «Червона Шапочка». Допоможіть дівчинці та вовку обрати найбільш оптимальний для кожного з них і правомірний варіант. а) для Червоної Шапочки настає заборона ходити одній по лісу; б) вовк вивчає Кримінальний Кодекс і діє правомірно; в) дівчинка засвоює прийоми рукопашного бою та займається легкою атлетикою; г) вовк стає вегетаріанцем; е) вовк перетворюється у серійного вбивцю. 10. Казка Г.Х. Андерсена «Снігова Королева». Який злочин учинила Снігова Королева? а) хуліганство; б) шахрайство; в) розбій; г) викрадення; д) вбивство. 11. Казка «Колобок». Чи порушували права Колобка дід та баба? а) ні в якому разі; б) так, порушували; в) дорослі завжди праві. 12. Мультфільм «Ну постривай!». Хто із звірів у цьому мультфільмі виконував роль міліціонерів? 23


а) ведмеді; б) носороги; в) слони; г) гіпопотами; д) мамонти; є) черепахи. 13. Хто з тварин у казці «Колобок» учинив найнебезпечніший злочин? а) вовк; б) лисиця; в) ведмідь; г) слон. 14. Що необхідно казковому персонажу Змію Гориновичу? а) знати правила дорожнього руху, мати посвідчення водія; б) кулінарні рецепти; в) дотримання правил пожежної безпеки, вогнегасник; г) знати правила польотів і мати посвідчення пілота. 15. Казка «Вовк і семеро козенят». Який злочин учинив вовк? а) хуліганство; б) шахрайство; в) викрадення; г) вбивство з канібалізмом. 6. Підсумки заняття та висновки 24


Тема. Твої права у трудових відносинах. Мета: розкрити зміст понять «трудовий договір», «контракт», охарактеризувати умови їх підписання та розірвання; дати характеристику окремим аспектам трудового права; виховувати правовусвідомість і культуру, прищеплювати шанобливе ставлення до людей праці. Хід заняття І. Вступна частина. 1. Привітання. Знайомство. Вправа «Нетрадиційне знайомство» Мета: познайомити учасників, створити в групі доброзичливу атмосферу. Кожен учасник групи повинен привітатися з іншим не простим способом: а) однією долонею, б) двома долонями, в)коліном, в) носом, г) чолом. На виконання завдання дається 5 хв. Очікування. Педагог – тренер пропонує учням відповісти на запитання: «Які знання ви хотіли б отримати на занятті?», «Що ви очікуєте від тренінгового заняття?». Відповіді учні записують на аркушах паперу складених у вигляді голубів, та прикріплюють їх на плакат «Наші очікування». ІІ. Основна частина 1. Вправа «Інформаційне повідомлення» Для працевлаштування бажаючому потрібно представити резюме. 25


Резюме – це стислий, конкретний, відповідно структурований виклад інформації про здобутки в освіті, попередній досвід роботи, вміння, навички та досягнення особи. В однієї і тієї ж людини резюме може відрізнятись в залежності від того, куди вона буде влаштовуватись на роботу. Завдання претендента на посаду полягає у тому, щоб написати не просто резюме, а успішне, переконливе резюме, що може реально наблизити до отримання бажаної роботи. Для цього необхідно застосувати ефективну стратегію та тактику, що полягають у логічно обміркованій та прагматично представленій інформації. Основну увагу потрібно звернути на спрямування вимог щодо вибраної роботи. 2. Вправа «Перші кроки на шляху до праці» Мета: навчити учнів правильно складати резюме. Після ознайомлення із основнимиви вимогами до складання резюме учні классу діляться на чотири групи. Кожній групі пропонується написати резюме (кожен учень працює окремо) для отримання роботи на посаду екскурсовода, розповсюджувача періодичної преси, працівника зоомагазину, кур’єра. Робота виконується на стандартному листку. Вчитель надає консультації в ході написання. 26


3. Вправа «Профорієнтаційна робота» Мета: допомогти учням вибрати майбутню професію. За «предметом праці» можна виділити 5 типів професій: • людина – природа; • людина – техніка; • людини – людина; • людина – знакова система; • людина – художній образ. Учні поділяються відповідно до типів професій, та групами виконують наступне завдання. Представити інших, свою професію як найкраще. 4.Руханка «Град» Мета: активізувати увагу учасників, сприяти згуртованості групи. Хід вправи. Учасники стають у коло. Ведучий пропонує їм пригадати, як іде дощ, а за ним – град, і почати разом із ним повільно тупотіти ногами, імітуючи падіння градин. Поступово темп тупотіння доводиться до дуже швидкого, а потім сповільнюється до повного припинення. 5. Вправа «Хто є хто» Мета: допомогти учням визначити професійні навики. Учасники діляться на три команди. Кожна команда отримує аркуші, на яких записані назва професії, 27


спеціальність і посада. Порадившись між собою, необхідно визначити, що є що. Представник команди презентує роботу групи. Завдання: визначити професію, посаду, спеціальність і пояснити на таких прикладах: головний бухгалтер — бухгалтер — бухгалтер-касир; старший інженер — інженер — інженер-технолог; учитель початкових класів — учитель — завуч; головний лікар — лікар — терапевт; бригадир — будівельник — штукатур. 6. Вправа «Дерево» Мета: рефлексія з приводу обрання професії. На дошці прикріплене дерево, вирізане з картону або намальоване на ватмані. На столі знаходяться вирізанізелені листочки, біліквітки, плоди. Учням потрібно взяти листок — якщо вони з професією ще не визначились; квітку — у виборі сумніваються; плід — визначилися з вибором. Кожен учасник прикріплює на дерево плід, квітку чи листочок. За допомогою цієї вправи можна побачити, скільки дітей вже визначилися з вибором професії і кому ще потрібна допомога. - Що було важливим для вас на сьогоднішньому занятті? - Які висновки із заняття можна зробити для себе? 7. Підсумки заняття та висновки. 28


Тема. Твої орієнтири в адміністративному та кримінальному праві. Мета: оцінити знання учнів, отримані під час вивчення теми, закріпити вміння та навики орієнтуватися в адміністративному та кримінальному правах, розповідати про окремі явища права, та характеризувати їх, навчитись моделювати життєві ситуації. Хід заняття І. Вступна частина. 1. Привітання. Знайомство. Вправа «Мій портрет» Мета: познайомити учасників, створити в групі доброзичливу атмосферу. Педагог-тренер роздає кожному учаснику аркуш А-4 і пропонує створити свій портрет у вигляді зірки, на променях якої коротко написати: - ім’я, яке подобається, коли вас ним називають; - кредо або вислів, який вам подобається; - образ або графічний символ, з яким ви себе асоціюєте. На виконання завдання дається 5 хв. Далі педагогтренер пропонує кожному коротко презентувати свій портрет. Після цього учасники прикріплюють їх на плакат «Наша група». Очікування. Далі пропонує визначити, що кожен із учасників очікує від заняття, і записати свої очікування на стікерах. 29


Після цього учасники зачитують свої очікування і прикріплюють їх на плакат «Наші очікування». ІІ. Основна частина 1. Вправа «Твоя відповідальність» Мета: навчити підлітків розрізняти проступки залежно від ступеня тяжкості; пояснити, яку відповідальність вони нестимуть за свої дії. Тренер ділить групу на дві підгрупи й кожній з них дає приклади проступків підлітків. Членам підгруп необхідно визначити, яку відповідальність нестимуть порушники. Приклади проступків для першої підгрупи: 1. Хлопці віком 16-17 років грали у футбол. М'яч відлетів і влучив у вітрину магазину. Скло розбилося. Чи несуть підлітки яку-небудь відповідальність? (Відповідь: адміністративну, ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення («Дрібне хуліганство»). Вони мають відшкодувати збитки за розбите скло. У разі, коли в них немає свого заробітку, збитки відшкодовуватимуть батьки). 2. Дванадцятирічний Миколка стріляв з рогатки у птахів біля дитячого майданчика і ненавмисно влучив в око своєму ровесникові Васі. Вася довго перебував у лікарні і в результаті перестав бачити на одне око. Чи несе Миколка відповідальність? Якщо ні, то хто? (Відповідь: відповідальності він не несе, оскільки ще не 30


досяг віку, з якого починається кримінальна відповідальність. Витрати на лікування та оплату інвалідності Васька нестимуть спочатку Миколині батьки, а згодом, після досягнення 18-річного віку, і сам Микола все життя виплачуватиме Василю певні кошти). Приклади проступків для другої підгрупи: 1. Шістнадцятирічна дівчина мріяла про нове модне взуття. На речовому ринку, дочекавшись, коли увагу продавця відвернули, дівчина вкрала туфлі. Чи несе вона відповідальність? Якщо так, то яку? (Відповідь: кримінальну, за ст. 185 Кримінального кодексу України («Крадіжка»)). 2. Троє хлопців на шкільній дискотеці розпили пляшку горілки і почали чіплятися до дівчат. Чи несуть підлітки відповідальність за свої дії? (Відповідь: адміністративну, за ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення («Розлиття спиртних напоїв у громадських місцях і поява в громадських місцях у нетверезому вигляді»), якщо їм виповнилося 16 років; якщо ні, то протокол складають на батьків - див. ст. 184 того самого кодексу: «Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей»). 2. Вправа «Що можуть зробити підлітки для захисту своїх прав»

31


Мета: зорієнтувати підлітків на пошуки значущих для них способів просвітницької діяльності; формувати в них уміння приймати нестандартні рішення. Тренер об'єднує учасників у три підгрупи. Попередньо уточнюється поставлене завдання. Генерування ідей розпочинається за командою у всіх підгрупах. Ідеї записуються у кожній підгрупі на великому аркуші паперу. Потім послідовно проводяться: презентація своїх ідей кожною підгрупою; обговорення й аналіз; відбір кращих ідей; прийняття колективного рішення (наприклад, створення Центру прав дитини, створення шкільної ради делегатів дитячих прав тощо); 3. Вправа «Чи має місце злочин?» Мета: навчити учнів розрізняти правомірні дії та правопорушення. Учні повинні визначити, чи має місце злочин, аргументуючи свою відповідь. 1. Одного разу Петро Петрович посварився зі своїм сусідом по дачі. Вони так і не помирилися, а своїм рідним Петро Петрович часто казав: «Колись куплю рушницю і вб’ю сусіда-негідника. Але він не був агрессивною людиною, і його погрози так і залишилися словами. 2. 16-річні підлітки намагалися відчинити автомобіль сусіда, що стояв у дворі. Сусід побачивїх у вікно і викликав міліцію. Підлітки були затримані. 32


3. Учень 9-го класу не підготувався до контрольної і, щоб зірвати урок, зателефонував до міліції й повідомив, що школа замінована. 4. Сварка 16-річного Петра і 15-річного Василя закінчилася бійкою, під час якої Василь дістав серйознихтілеснихушкоджень, після якихпівроку пролежав у лікарні. 4. Руханка «Австралійський дощ» Мета: забезпечити психологічне розвантаження учасників. Учасники стають у коло. Ведучий запитує в учасників: «Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте разом послухаємо, який він. Зараз по колу ланцюжком ви будете передавати мої рухи. Як тільки вони повернуться до мене, я передам наступні. Слідкуйте уважно». - В Австралії піднявся вітер. (Ведучий тре долоні) - Починає накрапати дощ. (Клацання пальцями) - Дощ посилюється. Лопотить по листочках. (Почергове плескання долонями по грудях) - Починається справжня злива. (Плескання по стегнах) - А ось град – справжня буря! (Тупотіння ногами) - Але що це? Буря стихає. (Плескання по стегнах) - Дощ стихає. (Почергове плескання долонями по грудях) 33


- Рідкі краплі дощу падають на землю. (Клацання пальцями) - Чути тихий шелест вітру. (Потирання долонь) - Сонечко! (Руки догори) 5. Вправа «Не нашкодь собі» Мета: показати підліткам, які їхні дії несуть потенційну небезпеку для них; навчити уникати небезпечних ситуацій у житті. Тренер інформує всіх, що у місті N з'явився злочинець, який нападає на підлітків з метою грабежу та насильства. Потрібно виробити рекомендації для підлітків, які б давали можливість уникнути небезпечних ситуацій і звести ризик нападу до мінімуму. Після цієї інформації тренер об'єднує учасників у три підгрупи. Перша підгрупа виступає в ролі співробітників правоохоронних органів міста, друга членів редакції телевізійної передачі «Діти і закон», третя — молодіжної громадської організації «За суспільство без злочинів». Кожна підгрупа має підготувати свої рекомендації - пам'ятку для дітей міста, як не стати жертвою злочинця. Після обговорення результатів у підгрупах їх представники презентують свої рекомендації. 6. Підсумки заняття та висновки

34


Для нотаток _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ 35


_________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________

36


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.