Управління освіти, сім’ї, молоді та спорту Дубенської міської ради ЗОШ І-ІІІ ступенів №3
Майстер – клас Мельник Я. В.
Відкритий урок читання в 1 класі на тему «Барвисті слова у творі М. Слабошпицького «Лелеча весна».
16.04.2015
2
Тема: Барвисті слова у творі. Мета: ознайомити учнів із твором М. Слабошпицького «Лелеча весна»; навчати дітей сприймати художні образи, створених за допомогою художніх засобів; формувати вміння усвідомлено слухати текст; удосконалювати техніку читання; навчати будувати повну відповідь, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу, логічне мислення, образне мовлення дітей; виховувати естетичні почуття учнів, відчуття художнього слова, любов до природи, бережне ставлення до всього живого. Матеріал до уроку: оповідання М. Слабошпицького «Лелеча весна». Обладнання: підручник «Читанка» В. Науменко (після букварна частина), комп’ютер,таблиці для розчитки, ілюстрований матеріал, презентація до уроку. Тип уроку: комбінований. Цілі уроку: учні вмітимуть знаходити у тексті художні образи, виразно читатимуть речення різні за метою висловлювання; знатимуть про особливості поведінки птахів (лелек). Форми та методи: групова робота, робота в парах. Хід уроку І Мотиваційний етап 1. Організація класу. Встаньте, діти, всі рівненько, Посміхніться всім гарненько. Посміхніться і до мене, Поверніться до гостей, Привітайтесь: - Добрий день! 2. Повідомлення завдань уроку. - Сьогодні у нас урок незвичайний, а тому порядок денний у нас буде такий: - Ввійти у курс справи. - Розігріти свої уміння й навички. - Зустріти весну - красну. - Вдосконалити читацькі уміння. - Підбити підсумки. - Звичайно, нам не обійтись без відпочинку, який ми будемо здійснювати по мірі необхідності. Всі згідні з таким порядком денним? Тоді приступаємо до роботи. - Якщо урок такий незвичайний, то чого ви чекаєте від такого уроку? Вправа «Очікування».
3
Артикуляційна зарядка. Говорити кожен звик – Має кожен з нас язик. А щоб він слухняним став – Зробимо ми кілька вправ. ДИХАЛЬНІ ВПРАВИ - Понюхай квітку. - Здуй пір’їнку. - Почисти зуби язичком. - Вправа «Слоник». - Вправа «Хоботок». - Вправа «Усмішка». «ЧУТЛИВЕ ВУШКО». Просимо тишину-ц-ц-ц; Вітерець у лісі-ш-ш-ш; Повзе вуж у траві-с-с-с; Розженем галасливих птахів-кш-кш-кш; Прилетів жук-ж-ж-ж; Дмухнем на кульбабку- ф-ф-ф; Заспівав комарик-з-з-з-з; Пролетів птах-шук-шук; Запихкав їжачок-пих- пих-пих; Дзюркоче вода у струмочку-дз-дз-дз; Забриніла бджілка-дж-дж-дж; Загуркотів у полі тракторр-р-р-р; Відгукнувся на річці пароплав- л-л-л. ЧИСТОМОВКА Ець – ець – ець - сіренький горобець. Ель – ель – ель - довгоногий журавель. Ка – ка – ка - маленька ластівка. Ел –ел – ел - хижий птах орел. Иця – иця – иця - зимує в нас синиця. Ва – ва – ва – спить вдень сова. Сей – сей – сей – співучий соловей. Ока – ока – ока – скрекоче щось сорока. Ак – ак – ак – на ворону схожий грак. Ан – ан – ан – у лісі є фазан. Ак - ак - ак – шпаківню любить шпак. РОБОТА НАД СКОРОМОВКОЮ - Пропоную розучити скоромовку «Біля броду бусол бродить, бусленя з собою водить». 3.
4
Читаємо по складах. Читаємо напівголосно з олівцем. Читаємо протяжно, проспівуючи. Читаємо у звичайному темпі. Читаємо чітко промовляючи. Читаємо швидко, блискавично. РОБОТА ЗІ СКЛАДОВИМИ ТАБЛИЦЯМИ мна мно мну мні
мне
мни
вда
вдо
вду
вді
вде
вди
пра
про
пру
прі
пре
при
ста
сто
сту
сті
сте
сти
зва
зво
зву
зві
зве
зви
лка
лко
лку
лкі
лке
лки
чна
чно
чнк
чні
чне
чни
Зграями Догори Побачив Крильцями Махають Кружляли Всіяне
найбільше вкривається пташиними повернулися опустилися сподобалися заклекотіли
ГРА «ЛАНЦЮЖОК» Ведучий називає слово, діти продовжують ланцюжок з останнього складу. ( Маска – ка –ша – шай-ба – бабу-ся – сяй-во - …) Фізкультхвилинка – розминка Ходить бусол по воді – чап-чап-чап. Лічить жабок по одній- хап-хап-хап. Перелякані жабки – ква-ква-ква. Пострибали під листки раз-два-три. ІІ Цілепокладання та планування 1. Оголошення теми уроку. - Відгадайте загадку: Де вона проходить – Там травичка родить.
5
Квіти розквітають. Пташечки співають. Відгадаєш, хто вона, Ця красуня чарівна? Після зимових холодів летить світла і чарівна весна. Вона пробуджує до життя все нове. Привітне тепле сонечко випливає на бездонне небо і щодня піднімається все вище і вище. Ніжне тепло огортає всю землю. А навколо стільки звуків, стільки цікавого! Земля усміхається до сонечка чарівними, ніжними і тендітними першими квітами. У такі весняні дні повертаються перелітні птахи — наші пернаті друзі. - Прослухайте уривок музичного твору, присвяченого темі весни, і назвіть слова, які, на вашу думку, будуть правильно характеризувати весну. Складання асоціативного куща до слова «Весна». - Ось тут я залишу місце для ще одного слова, яке ми впишемо наприкінці уроку, бо сьогодні ми дізнаємось, якою ще буває весна. ІІІ Опрацювання теми уроку - Прочитайте заголовок оповідання. Про що йтиметься у цьому творі? - Що вам відомо про цих птахів? Лелека – священний птах, покровитель сім’ї і рідного дому.. Лелека (бусол, бузько, чорногуз, гайстер) - символ поваги до батьків; символ мандрівників; сімейного благополуччя, щастя; батьківщини. Вбивство лелеки прирівнювалося до вбивства людини. Цей птах за повір’ям, має риси і звички, що притаманні людям. В народному уявленні він є символом праці і відданості. Де він покладе своє кубло, тій хаті буде щастити, а якщо його образити, він і хату може спалити. Лелеку чорного занесено до Червоної книги України. Прилітають лелеки в Україну у березні. Вони чудово орієнтуються за сонцем навіть у хмарну погоду, по зоряному небу вночі. Гнізда у лелек багаторічні. Птахи починають їх ремонтувати або будувати нові на початку квітня. Гнізда майструють з досить товстих палок. Вони дуже міцні і витримують найсильніші вітри та бурі. Повна кладка у гнізді з трьох-шести білих яєць. Починають насиджувати у кінці квітня або на початку травня. Насиджують пташенят обидва птахи 33 дні. Пташенята залишаються у гнізді близько трьох місяців. Вчені підрахували, що на день літає лелека за їжею до дев’яти разів. ОЗНАЙОМЛЕННЯ ІЗ ЗМІСТОМ Учитель читає оповідання «Лелеча весна» М. Слабошпицького. ПЕРЕВІРКА РОЗУМІННЯ ПРОСЛУХАНОГО - Як звати хлопчика? - Що Данилко побачив у небі?
6
- Що зробили лелеки вдома? СЛОВНИКОВА РОБОТА Тлумачення слів. Зграя-група птахів, які тримаються разом. Догори-вгору від землі і вище Всіяне птахами – дуже багато Плавно опуститися – повільно. Заклекотали-видавали переривчасті звуки. ЧИТАННЯ «ЛАНЦЮЖКОМ» - Які слова з тексту ми вже сьогодні читали? (пречитування слів із таблиці) ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ВИБІРКОВЕ ЧИТАННЯ ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ АНАЛІЗУ - Прочитайте перший абзац, визначте, що любить Данилко найбільше? - Прочитайте речення «Ішов він…» і до кінця абзацу. Що побачив Данилко,що почув? - Чому лелеки радісно вигукували? - Розгляньте малюнок. Знайдіть рядки, які відповідають змісту малюнка. - Хто назвав весну «лелечою»? - Назвіть найбарвистіше слово тексту. Якою ще можна назвати весну? ВІДПРАЦЮВАННЯ ВИРАЗНОСТІ ЧИТАННЯ Прочитати з різною інтонацією подане речення:
Оце вже справжня весна Опрацювання змістового навантаження тексту - Чи можна сказати, що автор любить весну? З чого це видно? - А як він відноситься до лелек? - А ви як ставитесь до цих чудових птахів? - Чи завжди комфортно лелекам жити поруч з людиною? Білий лелека, як і решта птахів, наражається на певні небезпеки, викликані природними явищами: посухи, тривалі дощі, несподівані заморозки, падіння гнізда від вітру, попадання блискавки у гніздо. Але є небезпеки, створені діяльністю людини. Про них можна дізнатись із випуску №6 за 2012 рік газети для дітей «Колосочок», копію якою пропоную вашій увазі. - Хто був уважним під час уроку, той безумовно зауважив, що на протязі уроку я називала лелеку не лише так, а звучали інші назви цього птаха. Які саме? (Бузько, бусол, чорногуз, боцюн). ІІІ Підсумки уроку Створення колажу «Прилітайте, птахи». Рефлексія - Яке слово про весну можна тепер добавити у наш віночок?
7 -
Чи можна сказати, що весна буває журавлиною, солов’їною, жайворонковою…? Настала пора глянути на наш порядок денний і перевірити чи все виконано. Чого навчив вас цей урок? Що дізнались нового? Що вже вміємо? Про що ще хотіли б дізнатися?