Uč na priprava: KAJ PRIKAZUJE ZEMLJEV I D
IME IN PRI I M EK
_______________________________________
ŠOLA ________________________________________________ KRAJ IN DATUM ________________________________________
Učbenik : Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus Klett, Ljubljana, 2009. Delovni zvezek : Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus Klett, Ljubljana, 2009.
2
Družba smo mi 4: učna priprava OSNOVNI PODATKI: Šola: Razred: Datum: Predmet: DRUŽBA
DIDAKTIČNOMETODIČNI PODATKI: Učna tema: LJUDJE V PROSTORU Učna enota: Kaj prikazuje zemljevid Učne oblike: netradicionalna frontalna, individualna, skupinska, v dvojicah Učne metode: metoda razlage, metoda razgovora, metoda demonstracije, metoda dela s slikovnim gradivom, metoda grafičnih izdelkov Učne tehnike: risanje Motivacijske tehnike: slikovna demonstracija Učna sredstva: računalnik ali grafoskop, platno, tabla, učbenik, delovni zvezek, zemljevidi, Atlas, pomaranča, kompas, glina Medpredmetne povezave: slovenščina, matematika, likovna vzgoja, naravoslovje in tehnika Novi pojmi: • zemljevid • atlas • kartiranje • dogovorjeni znaki • legenda Domače delo: 3
Literatura: •
Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus, Ljubljana, 2009. • Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus, Ljubljana, 2009. • Za dodatno literaturo: GLEJ LETNO PRIPRAVO • Literatura za poskus in izdelavo zemljevida iz gline: Janice VanCleave, Geografija za vsakega otroka, Učila, Tržič, 1997; strani 1719; 4042 Priloge:
UČNI CILJI: Glavni ali kompleksni cilj: • Učenec pozna različne vrste zemljevidov in njihove sestavne dele. Vsebinski: Učenec: • spozna značilnosti zemljevidov, • našteje različne tipe zemljevidov, • ugotovi pomen dogovorjenih znakov in legende, • spozna načrt kraja in njegov pomen za spoznavanje značilnosti kraja. Delovni (procesni): Učenci: • komunicirajo in odgovarjajo na vprašanja, • poslušajo, opazujejo, barvajo, rišejo in pišejo, • izdelujejo različne pisne in grafične izdelke, • rešujejo različne tipe nalog. Vzgojni: Učenci: • se navajajo na medsebojno pomoč in prostovoljno delo, • se navajajo na razumevanje in spoštovanje različnih skupnosti, • pridobivajo vrednote kot so svoboda, pravičnost, solidarnost, kritičnost, spoštovanje drugih, primeren odnos do sebe, okolja, • se pripravljajo na demokratično sodelovanje, • pridobivajo in razvijajo navade, ki nam pomagajo živeti v skupnosti, • spretnosti obvladovanja čustev, odločanja, sodelovanja, učenja v skupini, reševanja sporov, vrednotenja, izražanja stališč in mnenj,
4
Družba smo mi 4: učna priprava • • •
občutek odgovornosti do sebe in drugih, kritičen odnos do potrošništva, empatijo.
5
POTEK VZGOJNOIZOBRAŽEVALNEGA PROCESA: 2 uri 1. UVODNI DEL (5 minut) Učitelj • UVODNA MOTIVACIJA • • • • •
Učenci
učitelj s pomočjo razgovora ponovi snov • prejšnjih ur o orientaciji: Naštej glavne in stranske strani neba. S pomočjo katerih znamenj v naravi se lahko orientiramo? S pomočjo katerih pripomočkov se lahko orientiramo? Kako se orientirano s pomočjo kompasa? •
učenci odgovarjajo na vprašanja in sodelujejo v pogovoru
v dvojicah ponovijo orientacijo s pomočjo kompasa
učitelj pomaga učencem pri reševanju • učenci rešijo 1. nalogo v delovnem zvezku (str. 42) naloge in preveri, ali so vsi učenci zapisali pravilne odgovore 2. GLAVNI DEL (35 minut) Učitelj Učenci • KAJ JE ZEMLJEVID •
• • •
•
• • •
učitelj s pomočjo različnih zemljevidov, • globusa, atlasov vodi razgovor: Kakšne oblike je Zemlja? Kako je Zemljino površje prikazano na • zemljevidu?
učenci odgovarjajo na vprašanja in sodelujejo v pogovoru
učitelj s pomočjo slikovnega gradiva v • učbeniku (str. 27) ter dodatnih zemljevidov vodi razgovor o vrstah zemljevidov: Kaj je prikazano na posameznem zemljevidu? Kdaj bi uporabil katerega od njih? Za kaj je pomembno, da je Zemljino površje prikazano na zemljevidu?
učenci odgovarjajo na vprašanja in sodelujejo v pogovoru
učenci lahko s pomočjo poskusa (glej literaturo) preverijo, ali je Zemlja zares okrogla
•
učitelj pomaga učencem pri reševanju • naloge in preveri, ali so vsi učenci zapisali pravilne odgovore
učenci rešijo 2. nalogo v delovnem zvezku (str. 42 in 43)
•
učitelj razdeli učence v 4 skupine ter jim • razloži, kako se orientiramo s pomočjo
učenci v skupinah vadijo orientacijo
6
Družba smo mi 4: učna priprava zemljevida in kompasa •
učitelj s pomočjo pomaranče ponazori nastajanje zemljevid ter delo kartografa (na pomarančo narišemo obrise celin, olupek pomaranče razrežemo na 4 dele in jo olupimo, olupke položimo na list papirja enega poleg drugega ter prerišemo sliko iz olupka)
•
učitelj učence razdeli v skupine, ki • morajo s pomočjo neme karte Slovenije ter Atlasa vrisati določene elemente
učenci v skupinah dopolnjujejo karto
•
učitelj pomaga učencem pri reševanju • naloge in preveri, ali so vsi učenci zapisali pravilne odgovore učitelj ob vsaki nalogi vodi razgovor
učenci rešijo nalogo 3 v delovnem zvezku (str. 43)
•
učitelj učencem pripravi potrebne • pripomočke in jim da navodila za delo
učenci lahko izdelajo zemljevid na glineni ploščici (glej literaturo), ki so jih nekoč izdelovali v Babilonu
•
SESTAVNI DELI ZEMLJEVIDA
•
učitelj s pomočjo zemljevida v učbeniku • (str. 27) vodi razgovor: Naštejete sestavne dele zemljevida.
učenci odgovarjajo na vprašanja in sodelujejo v pogovoru
•
učitelja da učencem navodila za delo jin • jim pomaga
učenci v dvojicah poiščejo in poimenujejo sestavne dele različnih zemljevidov
•
učitelj pomaga učencem pri reševanju • naloge in preveri, ali so vsi učenci zapisali pravilne odgovore učitelj ob vsaki nalogi vodi razgovor
učenci rešijo nalogo 4 v delovnem zvezku (str. 44)
•
učenci narišejo zemljevid svoje poti v šolo in ga opremijo z vsemi sestavnimi deli (pomagajo si lahko z zemljevidom domačega kraja)
•
•
• •
učitelja da učencem navodila za delo jin jim pomaga
3. ZAKLJUČNI DEL (5 minut) Učitelj Učenci • učitelj pomaga učencem pri • učenci ponovijo snov ure, tako da s dopolnjevanju besedila in preverja, ali so pomočjo učitelja ter besedila v učbeniku vsi učenci zapisali pravilne rešitve (str. 2627) dopolnijo besedilo v rdečih okvirčkih v delovnem zvezku (str. 4244) 7
• • • • •
učitelj jim zastavi nekaj vprašanj za • ponovitev: Kaj prikazuje zemljevid? Zakaj uporabljamo zemljevide? Navedi sestavne dele zemljevidov. Opiši svojo izkušnjo, kdaj in kje si uporabljala zemljevid. •
učenci odgovarjajo na vprašanja
na koncu preberejo pesmico v delovnem zvezku (str. 44) in prilepijo pripadajočo nalepko
8