http://www.devetletka.net/resources/files/doc/test/OS_druzba/4.%20razred/Prirocniki_priprave/Ljudje%

Page 1

Učna priprava: LJUDJE SMO RAZLIČNI

IME IN PRIIMEK _______________________________________ ŠOLA ________________________________________________ KRAJ IN DATUM ________________________________________ Učbenik: Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus Klett, Ljubljana, 2009. Delovni zvezek: Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus Klett, Ljubljana, 2009.


OSNOVNI PODATKI: Šola: Razred: Datum: Predmet: DRUŽBA DIDAKTIČNO-METODIČNI PODATKI: Učna tema: LJUDJE V DRUŽBI Učna enota: Ljudje smo različni Učne oblike: netradicionalna frontalna, individualna, skupinska, delo v dvojicah Učne metode: metoda razlage, metoda razgovora, metoda demonstracije, metoda dela s slikovnim gradivom, metoda grafičnih izdelkov Učne tehnike: Motivacijske tehnike: slikovna demonstracija, besedna demonstracija Učna sredstva: računalnik ali grafoskop, platno, tabla, učbenik, delovni zvezek, slike, prosojnice, listki Medpredmetne povezave: slovenščina, razredna ura, likovna vzgoja, glasbena vzgoja Novi pojmi: • razlike med ljudmi • spoštovanje in strpnost • predsodek • pravice in dolžnosti otrok Domače delo:  Literatura: • •

Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus, Ljubljana, 2009. Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus, Ljubljana, 2009.

2


Družba smo mi 4: učna priprava • Za dodatno literaturo: GLEJ LETNO PRIPRAVO Priloge: •

Pesem Toneta Pavčka

UČNI CILJI: Glavni ali kompleksni cilj: • Učenec zna našteti razlike in podobnosti med ljudmi ter pravice in dolžnosti otrok. Vsebinski: Učenec: • spozna razlike med sošolci in ljudmi, • sprejema in spoštuje drugačnost in različnost ljudi, • spozna temeljne otrokove in človekove pravice, • primerja položaj otrok v različnih okoljih, • pozna službe in ljudi, ki pomagajo uveljaviti otrokove in človekove pravice. Delovni (procesni): Učenci: • komunicirajo in odgovarjajo na vprašanja, • poslušajo, opazujejo, barvajo, rišejo in pišejo, • izdelujejo različne pisne in grafične izdelke, • rešujejo različne tipe nalog. Vzgojni: Učenci: • se navajajo na medsebojno pomoč in prostovoljno delo, • se navajajo na razumevanje in spoštovanje različnih skupnosti, • pridobivajo vrednote kot so svoboda, pravičnost, solidarnost, kritičnost, spoštovanje drugih, primeren odnos do sebe, okolja, • se pripravljajo na demokratično sodelovanje, • • • •

pridobivajo in razvijajo navade, ki nam pomagajo živeti v skupnosti, spretnosti obvladovanja čustev, odločanja, sodelovanja, učenja v skupini, reševanja sporov, vrednotenja, izražanja stališč in mnenj, občutek odgovornosti do sebe in drugih, kritičen odnos do potrošništva, empatijo.

3


POTEK VZGOJNOIZOBRAŽEVALNEGA PROCESA: 2 uri 1. UVODNI DEL (5 minut) Učitelj • UVODNA MOTIVACIJA

Učenci

učitelj pokaže učencem nekaj fotografij • ljudi, ki se med seboj razlikujejo (npr. temnopoltega in svetlopoltega otroka, invalida, babico in dedka ter vnuka ipd.)

• • • • • •

učitelj vpraša učence: Kdo je na posamezni fotografiji? Opišite osebe na fotografijah. Ali so vsi ljudje med seboj enaki? Po čem so si podobne? Po čem se razlikujejo?

učenci gledajo pogovarjajo

fotografije

in

se

učitelj zapisuje na tablo odgovore učencev 2. GLAVNI DEL (35 minut) Učitelj Učenci • učitelj da učencem navodila za delo ter jih • učenci rešijo 1. nalogo v delovnem vodi pri delu in jim pomaga zvezku (str. 7) • učenci svoje odgovore primerjajo z ostalimi učenci •

učitelj s pomočjo slikovnega gradiva v • delovnem zvezku (str. 7) vodi razgovor o podobnostih in razlikah med ljudmi: V čem se razlikujejo otroci na slikah? V čem so si podobni? Ali vse razlike oz. podobnosti vidimo, ali katerih tudi ne vidimo? Katere so te razlike? učitelj na tablo zapisuje odgovore učencev •

učenci sodelujejo v pogovoru ter s pomočjo učitelja rešujejo 2. nalogo v delovnem zvezku (str. 7)

učitelj učence razdeli v tri skupine, vsaka • skupina mora napisati čemi več predlogov: kako bi pomagali sošolcu, če bi bil slep, gluh ali bi bil tujec in ne bi razumel slovenskega jezika?

učenci po skupinah na list papirja zapišejo svoje predloge ter jih prilepijo na tablo

učitelj prebere predloge učencev

• • • • •

učenci v dvojicah primerjajo in dopolnijo svoje odgovore na vprašanje: Kako bi lahko pomagal invalidom?

4


Družba smo mi 4: učna priprava •

učitelj pomaga učencem pri reševanju • nalog in preverja, ali so vsi napisali pravilne rešitve •

učenci rešijo nalogo 3. v delovnem zvezku (str. 8) učenci med seboj primerjajo svoje odgovore

učitelj s pomočjo vprašanj vodi pogovor o • spoštovanju in strpnosti: Kako se vi obnašate do drugačnih ljudi? Ali vas moti drugačnost ljudi? Kako ste si vi počutili, npr. ko ste šli v tujino in ste bili drugačni kot večina? Ali ste kdaj opazili, da so bili ljudje do drugačnih ljudi neprijazni? Kaj pomeni, da spoštujemo drugačnost ljudi in smo strpni?

učenci sodelujejo v odgovarjajo na vprašanj

učitelj pomaga učencem pri reševanju • nalog in preverja, ali so vsi napisali pravilne rešitve

učenci rešijo 4. in 5. nalogo v delovnem zvezku (str. 6)

učitelj s pomočjo slike v učbeniku (str. 7) • vodi razgovor o predsodkih: Kako po zunanjem videzu opisali žensko na sliki? Ali je v čem drugačna od tvoje mame/babice/učiteljice? Katere so njene pozitivne in negativne lastnosti? Ali lahko sklepamo, kakšen je človek samo na podlagi slike, ali če ga le srečamo na ulici, ne da bi se z njim pogovarjali?

učenci odgovarjajo na sodelujejo v pogovoru

• • • • •

• • • •

• • • • • • • •

Kljub temu, da smo si med seboj različni pa imamo vsi enake pravice in dolžnosti. • učitelj prebere pesem Toneta Pavčka o otrokovih pravicah učitelj s pomočjo slikovnega gradiva v • učbeniku (str. 7) in vprašanj vodi razgovor: Kaj počneta otroka na slikah? Kaj počnejo otroci drugod po svetu? Ali morate tudi vi tako delati? Ali imata tudi ta dva fanta pravico igrati se tako kot vi? Kdo mora poskrbeti, da imamo vsi enake pravice? •

pogovoru

vprašanja

in

in

učenci naštejejo pravice, ki so zapisane v pesmi učenci sodelujejo v pogovoru

učenci v učbeniku (str. 7) preberejo 5


• • •

učitelj v obliki miselnega vzorca razloži, kaj pomeni vsaka od naštetih pravic

učitelj učencem razdeli listke na katere • morajo učenci napisati njihove dolžnosti

otrokove pravice vsak naj nariše tisto pravico, ki se zdi njemu najbolj pomembna risbe prilepijo na tablo in jih primerjajo med seboj

učenci svoje ideje zapišejo na listke in jih prilepijo na tablo

učitelj pomaga učencem pri reševanju • učenci rešijo nalogo 6 v delovnem zvezku nalog in preverja, ali so vsi napisali (str. 9) pravilne rešitve 3. ZAKLJUČNI DEL (5 minut) Učitelj Učenci • učitelj pomaga učencem pri • učenci ponovijo snov ure, tako da s dopolnjevanju besedila in preverja, ali so pomočjo učitelja ter besedila v učbeniku vsi učenci zapisali pravilne rešitve (str. 6-7) dopolnijo besedilo v rdečih okvirčkih v delovnem zvezku (str. 7-9) • • • • •

učitelj jim zastavi nekaj vprašanj za • ponovitev: Po čem se ljudje razlikujemo? Zakaj moramo gojiti strpnost? Naštej nekaj pravic in dolžnosti otrok? Kaj bi se zgodilo, če bi ljudje živeli samo po svojih željah in ne bi upoštevali pravic drugih? •

učenci odgovarjajo na vprašanja

na koncu preberejo in zapojejo pesmico v delovnem zvezku (str. 9) in prilepijo pripadajočo nalepko

6


Družba smo mi 4: učna priprava PRILOGA: Pesem Toneta Pavčka

7


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.