http://www.devetletka.net/resources/files/doc/test/OS_slovenscina/5.%20razred/Prirocniki_priprave/ob

Page 1

Osnovna šola Majšperk PREDMET:

SLOVENŠČINA

UČNI SKLOP:

RAZRED:

5. b

URA:

61.

UČITELJICA:

Barbara Rajh

NB - obnova

UČNA ENOTA: Besedilo potuje od ust do ust – delo s pravljico CILJI Učenci: • govorno nastopijo z naprej pripravljeno temo; • obnovijo svojo najljubšo pravljico in utemeljijo svojo izbiro; • delajo s pravljico v sliki v DZ. PRIPOMOČKI: ☺ SDZ, 64–65, nal. 1–3, UČ, 48–49, nal. 1–3 OBLIKE DELA x

frontalna

x

individualna delo v dvojicah skupinska

POTEK URE Dejavnosti učitelja

TIP UČNE URE: nova snov

UČNE METODE

pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom, izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz, opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk, ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje

Dejavnosti učenca

I. UVOD Z MOTIVACIJO • Govorni nastopi Usmerjam jih s podvprašanji. Obnavljajo svojo najljubšo pravljico, oddajo, film.

II. GLAVNI DEL • Delo s pravljico SDZ, 64–65, UČ 48–49

Skupaj preberemo navodilo za individualno reševanje nalog.

Ogledajo si sličice s prizori iz pravljice; nato preberejo vprašanje o poznavanju te pravljice in obkrožijo ustrezni odgovor. Napišejo naslov pravljice (tj. Volk in sedem kozličkov). Sličice razvrstijo v časovno zaporedje (v okenca ob njih napišejo ustrezno številko). Nato v mislih obnovijo pravljico. Dva učenca se odločita, da bosta povedala pravljico. Eden od njiju odide iz razreda, drugi pa pove pravljico; nato se prvi učenec vrne v razred in pove pravljico. Preostali učenci poslušajo oba sošolca. Nato presojajo njuna govorna nastopa – in sicer tako, da preberejo zapisane povedi z mnenji o njunih besedilih in obkrožijo črko pred ustreznimi trditvami. Nato ustno odgovarjajo na vprašanja o tem, kaj sta delala sošolca, ko sta pripovedovala znano pravljico. Ogledajo si ilustracijo na koncu te naloge, preberejo besedili v oblačkih (lahko tudi kot igro vlog) ter se pogovarjajo o svojih izkušnjah s poslušanjem in govorjenjem pravljic. Pred branjem naslednjega besedila individualno povežejo besede na levi strani z ustrezno razlago na desni strani.


Pregledamo pravilnost povezanih besed.

III. ZAKLJUČNI DEL • Predvidevanja SDZ, 65, nal. 3, UČ, 49, nal. 3

Opombe: individualna pomoč

Na podlagi rešitev iz 2. naloge sklepajo o tem, kdo bo predstavljen v besedilu, ki ga bodo prebrali (npr. invalid/paraplegik, ki se ukvarja z maratonom). Napišejo svoj odgovor. Razmišljajo o tem, kaj bodo iz besedila verjetno izvedeli o tem človeku, in napišejo tri svoja pričakovanja (npr. zakaj je postal invalid, zakaj se je začel ukvarjati s športom, katere uspehe je že dosegel, s čim se še ukvarja ipd.).


Osnovna šola Majšperk PREDMET:

RAZRED:

5. b

URA:

62., 63., 64.

SLOVENŠČINA

UČITELJICA:

UČNI SKLOP:

NB - obnova

UČNA ENOTA:

Obravnava NB – časopisni članek o Marku Severju Miselna shema in ustna obnova Primerjava pisnih obnov – strnjena ali podrobna

Barbara Rajh

CILJI Učenci: • berejo neumetnostno besedilo; • razumejo prebrano besedilo; • se učijo strategije prejemanje besedila in učenja iz besedila; • govorno nastopajo; • stopnjujejo nekatere lastnosti pridevnikov; • poznajo vrste obnov in njihove značilnosti; • iste obnove izražajo v zaporednih povedih z os. zaimkom; • vstavljajo vejice, kjer je potrebno. PRIPOMOČKI: ☺ SDZ, 66, UČ, 50 ☺ SDZ, 67–68, nal. 10, UČ, 51–52, nal. 7–10 ☺ SDZ, 68–70, nal. 11–14, UČ, 52–54, nal. 11–13 OBLIKE DELA x

frontalna

x

individualna delo v dvojicah skupinska

TIP UČNE URE: nova snov

UČNE METODE

pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom, izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz, opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk, ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje

POTEK URE Dejavnosti učitelja

Dejavnosti učenca

I. UVOD Z MOTIVACIJO: •

Pogovor o pojmih (2. naloga), Predstavimo pojme 2. naloge. o paraplegikih. II. GLAVNI DEL

Vprašanja

Tiho branje besedila

Razgovor o prebranem in ključne besede Pogovorimo se o prebranem in poskusimo najti ključne besede.

V DZ zvezek zapišejo tri vprašanja o tem, kaj želijo izvedeti o tem človeku. Tiho berejo besedilo (nal. 4).

Na kratko povedo, o čem pripoveduje članek.

Glasno branje po odstavkih in Glasno berejo neumetnostno besedilo. razgovor


III. ZAKLJUČNI DEL Samostojno delo: reševanje nalog SDZ, 66, nal. 5–6, UČ, 50, 5–6 •

Pogovarjajo se o tem, kdo je predstavljen v besedilu in zakaj prav on. Na črto nad besedilom napišejo naslov – lahko izberejo enega od zapisanih. Preberejo svoje naslove, presojajo njihovo ustreznost in pojasnjujejo svoje rešitve. Berejo trditve o besedilu iz 4. naloge in obkrožijo črko pred pravilnimi. V napačnih trditvah popravijo napačen podatek in jih popravljene preberejo.

Domača naloga: Preberi članek, da bo branje tekoče.

Opombe: individualna pomoč


POTEK URE Dejavnosti učitelja

2. ura

Miselna shema in ustna obnova Dejavnosti učenca

I. UVOD Z MOTIVACIJO •

Pogovor o časopisnem članku

Ponovno preberejo članek in pokažejo tekoče in intonacijsko pravilno branje.

Danes bomo še enkrat prebrali posamezne odstavke v časopisnem članku in odgovarjali Se pogovarjajo o vsebini članka. na vprašanje, o čem govori posamezni odstavek in kaj o tem pove.

II. GLAVNI DEL Samostojno delo: izpopolnjevanje preglednice SDZ, 67, nal. 7, UČ, 51, nal. 7 •

• Preverjanje rešitev Frontalno preverjanje rešitev. • Primerjanje besedila SDZ, 68, nal. 8, UČ, 52, nal. 8 Primerjava teme prebranega besedila in pričakovanj, ki so jih zapisali pri 3 nalogi.

V besedilu iz 4. naloge preštejejo odstavke in nato za vsakega napišejo odgovor na vprašanji o ključni besedi (podtemi) in o bistvenih podatkih. (Odgovore lahko izberejo iz ponujenih – v oblačkih so napisani odgovori na prvo vprašanje, v pravokotnikih pa na drugo.) Frontalno preverijo in popravijo rešitve naloge. Svoje odgovore na prvo vprašanje iz 7. naloge primerjajo s pričakovanji, ki so jih zapisali pri 3. nalogi. Povedo, katerih podtem v besedilu niso pričakovali in zakaj ne ter katerih njihovih pričakovanj v besedilu ni in zakaj jih po njihovem mnenju ni.

III. ZAKLJUČNI DEL Ustna obnova – govorni nastop SDZ, 68, nal. 9, 10, UČ, 52, nal. 9–10 •

Zapis obnova

Ustno obnovijo besedilo iz 4. naloge – pri tem si lahko pomagajo z rešitvami iz 7. naloge, ne smejo pa ponovno brati besedila. Spoznajo, da si pri obnavljanju besedila lahko uspešno pomagajo z vprašanjema »O čem govori odstavek?« in »Kaj o tem pove?«. Primerjajo obnove in ugotavljajo, ali je obnova strnjena ali podrobna.

Domača naloga: SDZ, 73, nal. 21, 23, DZ, 24, nal. 5, 25, nal. 7

Opombe: individualna pomoč


POTEK URE Dejavnosti učitelja

3. ura

Primerjava pisnih obnov – strnjena ali podrobna Dejavnosti učenca

I. UVOD Z MOTIVACIJO • Napoved cilja Brali bomo obnove in jih primerjali.

Seznanijo se s vsebino ure.

II. GLAVNI DEL •

Branje obnov

• Branje obnov v DZ SDZ, 68–69, nal. 11, 12 UČ, 52, nal. 11, 54, nal. 12

Posamezniki berejo svoje obnove. Primerjajo obnove med seboj. Tiho preberejo obnovi (prva je strnjena, druga pa podrobna). Primerjajo obnovi iz 11. naloge. Povedo, kateri obnovi naj bi bila podobna njihova obnova. Svojo obnovo primerjajo z Mojčino in presojajo njeno ustreznost. Po potrebi popravijo svojo obnovo. Opazujejo Simonovo obnovo in odgovorijo na zadnji dve vprašanji.

• Ugotovitve Obnova je strnjena in podrobna.

Usvojijo znanje o strnjeni in podrobni obnovi.

III. ZAKLJUČNI DEL • Povzetek Kaj je obnova? Katere vrste obnove poznamo?

Berejo nepopolno poved in jo dopolnijo z manjkajočima podatkoma o pripravah na oblikovanje obnove in o njenem poteku. Ogledajo si ilustracijo in preberejo besedila v oblačkih (lahko kot igro vlog). Razložijo besedilo v zadnjem oblačku.

Zapis povzetka v zvezek in reševanje nalog SDZ, 69, nal. 13–14, UČ, 53–54, Nepopolno poved dopolnijo s poimenovanjem obeh vrst obnove (pri tem si lahko pomagajo tako, da še enkrat preberejo zadnje nal. 13 vprašanje pri 12. nalogi). Vsako vrsto obnove povežejo z njenimi značilnostmi. Domača naloga: Branje neumetnostnega besedila: DIVJI PETELIN v DZ.

Opombe: individualna pomoč


Osnovna šola Majšperk

RAZRED:

5. a,b

URA:

65.

SLOVENŠČINA

PREDMET:

UČNI SKLOP:

NB - OBNOVA

UČNA ENOTA: CILJI Učenci:

Divji petelin, jez. vaje

3. nivo UČITELJICA:

Barbara Rajh

berejo neumetnostno besedilo; razumejo besedilo; poznajo strategije prejemanja besedila in učenja iz besedila; pripravijo miselne sheme; priprava se na govorni nastop; rešujejo jezikovne naloge ob obnovi.

• • • • • •

PRIPOMOČKI:

TIP UČNE URE:

DZ, 71, 72, 73

ponavljanje

OBLIKE DELA x

frontalna

x

individualna delo v dvojicah

x

skupinska

UČNE METODE pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom, izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz, opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk, ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje

POTEK URE: Dejavnosti učitelja

Dejavnosti učenca

I. UVOD Z MOTIVACIJO Pogovor o divjem petelinu. Ponovno bomo brali neumetnostno besedilo o divjem petelinu na str. 71 Ponovno branje.

Preberejo besedilo o divjem petelinu, ki so se ga naučili gladko brati doma.

II. GLAVNI DEL Pogovor o vsebini in o čem govori posamezni odstavek v besedilu. Samostojno izpisovanje ključnih besed ob robu besedila.

III. ZAKLJUČNI DEL Izpolnjevanje jezikovnih nalog. Domače delo – ustna obnova ob preglednici Opombe:

Delo s preglednico; obnavljanje besedila (DZ, 72).

Reševanje jezikovnih nalog, str. 73, 74. Za domačo nalogo napišejo strnjeno obnovo članka o divjem petelinu.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.