http://www.devetletka.net/resources/files/doc/test/OS_slovenscina/5.%20razred/Prirocniki_priprave/op

Page 1

Osnovna šola Majšperk PREDMET:

RAZRED:

SLOVENŠČINA

URA:

UČNI SKLOP:

NB – opis kraja

UČNA ENOTA:

Opis kraja Ogled posnetka Piran Imena prebivalcev

5. b 134., 135., 137.

UČITELJICA:

Barbara Rajh

CILJI Učenci: • vadijo in usvojijo branje nebesednih sporočil (tj. zemljevida, piktogramov); • berejo in poslušajo opis kraja, razumejo prebrano in poslušano besedilo (tj. prepoznajo temo, ključne besede, bistvene in tudi manj bistvene podatke), povzemajo vsebino besedilo z dopolnjevanjem miselnega vzorca, ustno obnavljajo opis kraja ob miselnem vzorcu; • pisno opisujejo poljubno izbran kraj, primerjajo in presojajo napisana besedila ter utemeljujejo svoje mnenje, povzemajo značilnosti opisa kraja, uporabljajo pravilno začetnico v imenih prebivalcev kraja, zemljepisnih lastnih imenih, imenih jezikov in v vrstnih pridevnikih iz zemljepisnih lastnih imen, prepoznavajo samostalnike in njihovo število. PRIPOMOČKI: TIP UČNE URE: ☺ SDZ, 35–37, nal. 1–7, UČ, 93–96, nal. 1–6 nova snov, ponavljanje ☺ SDZ, 37–38, nal. 8–15, UČ, 96–97, nal. 7–14, videokaseta ☺ SDZ, str. 39–40, DZ, 42–43, nal. 1–6 OBLIKE DELA UČNE METODE x

frontalna

x

individualna delo v dvojicah skupinska

pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom, izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz, opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk, ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje

POTEK URE Dejavnosti učitelja

1. ura

Opis kraja Dejavnosti učenca

I. UVOD Z MOTIVACIJO •

Že obiskani kraji

• Moj domači kraj SDZ, 34, nal. 1–2, UČ, 93, nal. 1–2

Sodelujejo v pogovoru in pripovedujejo o krajih, ki so jih že obiskali. Na črto in nato na zemljevid Slovenije napišejo ime svojega kraja. Ob zemljevidu se pripravijo na ustni opis lege svojega kraja. Nato se štirje učenci (ob učiteljevi spodbudi) odločijo za javni opis lege svojega kraja. Eden od njih ostane v razredu, drugi trije odidejo iz razreda – v razred se vračajo postopoma (tako da ne poslušajo opisov sošolcev). Preostali učenci poslušajo opise in po vsakem napišejo svoje mnenje. Po vseh štirih opisih se pogovarjajo o prednostih in pomanjkljivosti opisov sošolcev. Berejo piktograme in razmišljajo o zgradbah v svojem kraju; svoje ugotovitve zaznamujejo z obkrožanjem besede DA oz. NE. Razmišljajo, kaj bi v domačem kraju pokazali vrstniku iz drugega kraja, in svojo odločitev napišejo na list. Nato to preberejo pred razredom in pojasnijo svojo izbiro.


II. GLAVNI DEL • Povsod je lepo, doma je najlepše – delo z DZ SDZ, 35–37, nal. 1–7, UČ, 93–96, nal. 1–6 Nal. 5: Učencem povem, da miselni vzorec začnemo izpolnjevati desno zgoraj, nato pa nadaljujemo v smeri urnega kazalca. Spodbujam jih k samostojnemu reševanju te naloge; učencem, ki naloge niso zmožni rešiti sami, pomagam tako, da jih vodim pri razmišljanju o tem, kaj morajo narediti, da bodo lahko rešili to nalogo (tj. ponovno naj preberejo besedilo iz 3. naloge – najbolje po odstavkih). Nal. 6: Pred obnavljanjem opozorim učence: – na pravilno zapovrstje ključnih besed v obnovi (tj. da začnemo desno zgoraj in nadaljujemo v smeri urnega kazalca), – na to, da preidemo k novi ključni besedi šele potem, ko obnovimo vse bistvene podatke dane ključne besede (tj. da ne »skačemo« z ene ključne besede oz. podteme k drugi in se nato spet vračamo k prvi), in – na to, da v obnovi ne navajamo ključnih besed (prim. lega: Brezovica …), temveč ključne besede posredno izrazimo z glagoli (npr. lega: Brezovica leži …; sestava: Brezovica je iz petih zaselkov …; prebivalci: Na Brezovici živi … itd.). Učence spodbujam k samostojnemu reševanju te naloge; posameznikom pomagam tako, da jih vodim pri razmišljanju o tem, v kateri nalogi bi našli manjkajoče podatke (tj. v 5.). Rešitve preverim frontalno.

Berejo besedilo. Sodelujejo v pogovoru – odgovarjajo na vprašanja o vsebini besedila iz 3. naloge.

Dopolnijo miselni vzorec – vpišejo temo in bistvene podatke (ključne besede so že vpisane).

Ob miselnem vzorcu tvorijo strnjeno obnovo opisa kraja.

Dopolnijo nepopolno poved in tako povzamejo bistvene značilnosti opisa kraja.

III. ZAKLJUČNI DEL • Preverjanje Domača naloga: Opombe:

individualna pomoč

Prepišejo definicijo.


POTEK URE Dejavnosti učitelja

2. ura

Ogled posnetka Piran Dejavnosti učenca

I. UVOD Z MOTIVACIJO •

Brezovica pri Ljubljani

• Kaj že vem? SDZ, 37, nal. 8, UČ, 96, nal. 7

Opisujejo Brezovico. Pred gledanjem posnetega opisa Pirana sodelujejo v t. i. motivacijskem pogovoru – odgovarjajo na vprašanja, predstavijo svoje izkušnje ipd.

II. GLAVNI DEL • •

Piran – ogled posnetka

SDZ, 37–38, nal. 8–15, UČ, 96–97, nal. 7–14

Učence vprašam, ali si želijo posnetek ogledati še enkrat. Če je potrebno, jim omogočim ponovno gledanje posnetka. Učence spodbujam k samostojnemu reševanju nalog. Učenci verjetno ne bodo napisali vseh bistvenih podatkov, zato bodo skušali prepisovati drug od drugega. Preprečim prepisovanje – učencem povem, da si bodo posnetek kasneje ogledali še enkrat in da bodo lahko dopolnili miselni vzorec.

Posnetek večkrat prekinem, da si učenci lahko zapišejo zahtevane podatke. Opozarjam na pravilno pisanje lastnih imen.

Ogledajo si posneti opis kraja. Dopolnijo miselni vzorec – vpišejo bistvene podatke (tema in ključne besede so že vpisane). Sodelujejo v pogovoru – odgovarjajo na vprašanja (podrobnejši podatki iz posnetega opisa). Še enkrat si ogledajo posnetek. Med poslušanjem/gledanjem napišejo na črte zahtevane podatke. Nato z napisanimi podatki dopolnijo miselni vzorec pri 10. nalogi. Ob miselnem vzorcu iz 10. naloge tvorijo strnjeno obnovo opisa kraja. Primerjajo miselna vzorca iz 5. in 10. naloge (in sicer ključne besede). Pogovarjajo se o svojih ugotovitvah ter povedo svoje mnenje.

III. ZAKLJUČNI DEL • Domača naloga

SDZ, 38, nal. 15, UČ, 97, nal. 14

Domača naloga: Opombe:

individualna pomoč

Preberejo navodilo za domačo nalogo in se o njem pogovorijo. Doma se odločijo, kateri kraj bodo opisali, in se ravnajo po navodilu. V šoli obesijo svoje opise na učiteljev plakat. Berejo opise, jih primerjajo in vrednotijo – povedo, kateri podatki manjkajo/so odveč/so napačni, katere poimenovalne/slovnične/ pravopisne napake so odkrili, ter utemeljijo svoje mnenje.


POTEK URE Dejavnosti učitelja

3. ura

Imena prebivalcev Dejavnosti učenca

I. UVOD Z MOTIVACIJO •

Pregled domače naloge

• Besede… SDZ, 39, nal. 16, DZ, 42, nal. 1

Predstavijo opisane kraje (nal. 15) in oddajo zapise. Razmišljajo o pomenu danih manj znanih besed iz posnetega besedila in jih povežejo z njihovo razlago.

II. GLAVNI DEL • Zapis imen prebivalcev – obravnava in reševanje nalog v DZ SDZ, 39, nal. 17–18, DZ, 42, 2–3

Individualno reševanje nalog.

Učence spodbujam k samostojnemu reševanju te naloge – v pomoč jim ponudim Slovenski pravopis 2001 in Leksikon slovenskih krajevnih imen. Opozarjam jih še na pravilno pisanje imen prebivalcev kraja (nasproti pisanju imen prebivalcev vrste naselja, npr. Ljubljančan – meščan, Cerkničan – vaščan).

Napišejo imena prebivalcev danih krajev.

Samostalniki in lastna imena

SDZ, 39–40, nal. 19–21, DZ, 43, 4–6

Napišejo ime prebivalca in prebivalke svojega kraja – pri tem pazijo na rabo velike začetnice. V 4. odstavku besedila iz 3. naloge podčrtajo samostalnike; vsakemu določijo število in ga prepišejo na ustrezno mesto v preglednici. Ob besedilu iz 3. naloge in ponujenih možnostih razmišljajo o tem, katera vrsta lastnih imen prevladuje v opisu kraja; obkrožijo črko pred pravilnim odgovorom. Nato povedo, zakaj prevladujejo zemljepisna lastna imena (ne pa stvarna ali imena bitij). Preberejo nepopolne povedi in napišejo pravilno začetnico.

III. ZAKLJUČNI DEL • Samovrednotenje Na tablo zapišem vprašanja Kaj je bil cilj te enote? Kaj si se naučil o opisu kraja? (Dopolni miselni vzorec.) Kaj si delal v tej enoti? Kaj si delal brez težav? S čim si imel težave? Kaj bi rad izboljšal? Kako si sodeloval s sošolci? Kako si sodeloval z učiteljem?

Domača naloga: Opombe:

individualna pomoč

Odgovorijo na vprašanja.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.