Osnovna šola Majšperk
RAZRED:
SLOVENŠČINA
PREDMET:
UČNI SKLOP: UČNA ENOTA:
URA:
5. b 110., 111.
UČITELJICA:
Barbara Rajh
NB – govorno sporočanje Opis naravnega pojava Delo s posnetkom - opisa naravnega pojava
CILJI Učenci: • berejo in poslušajo opis naravnega pojava; razumejo prebrano in poslušano besedilo (tj. prepoznajo temo, ključne besede in bistvene podatke); povzemajo vsebino besedila z miselnim vzorcem; tvorijo govorjeni opis naravnega pojava; • poslušajo opis naravnega pojava; razumejo poslušano besedilo (tj. prepoznajo temo, ključne besede in bistvene podatke); povzemajo vsebino besedila z miselnim vzorcem; tvorijo govorjeni opis naravnega pojava; iščejo podatke po priročnikih in drugih virih; poročajo o svojih ugotovitvah; povzemajo značilnosti opisa naravnega pojava. PRIPOMOČKI: TIP UČNE URE: SDZ, 55–56, nal. 1–9, 59, nal. 23; UČ, 107–108, nal. 1–8, DZ, 50/10 nova snov ponavljanje SDZ, 56–58; UČ, 108–109, nal. 9–12, DZ, 48–49, nal. 1–9, videokaseta OBLIKE DELA UČNE METODE x x x
frontalna individualna delo v dvojicah skupinska
pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom, izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz, opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk, ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje
POTEK URE Dejavnosti učitelja
1. ura
Opis naravnega pojava Dejavnosti učenca
I. UVOD Z MOTIVACIJO: • Motivacijski pogovor o Zemlji
Pogovor navežem na cunami, ki je decembra 2004 povzročil veliko žrtev; učenci zanj zagotovo vedo.
Sodelujejo v t. i. motivacijskem pogovoru - na podlagi svojega predznanja in izkušenj odgovarjajo na vprašanja o obliki in sestavi Zemlje ter o potresih.
II. GLAVNI DEL •
Opis naravnega pojava
Opis naravnega pojava je besedilo, v katerem prikazujemo ponavljajoči se naravni pojav (npr. cunami, kapnik, oblak, točo, potres, snežni plaz), in sicer povemo/napišemo, kaj je zanj značilno (npr. oblika, višina, hitrost, moč, delovanje), kje nastane in kako.
• Delo z DZ SDZ, 55–56, nal. 1–9 UČ, 107–108, nal. 1–8
Z učenci se pogovorim o tem, kaj je tajfun in kaj vulkan.
Seznanijo se z definicijo opisa naravnega pojava.
Preberejo besedilo. Ob ponujenih možnostih razmišljajo o temi besedila; nato obkrožijo črko pred pravilnim odgovorom. Ob ponujenih možnostih razmišljajo o tem, kaj so