http://www.devetletka.net/resources/files/doc/test/OS_slovenscina/5.%20razred/Prirocniki_priprave/op

Page 1

Osnovna šola Majšperk PREDMET:

RAZRED:

5. b

URA:

88., 92., 93., 94.

SLOVENŠČINA

UČITELJICA:

UČNI SKLOP:

NB – opis rastline

UČNA ENOTA:

Reši uganke, kopriva Miselna shema in ustna obnova Delo s posnetkom – opis tulipana Smreka – ustni opis rastline ob miselnem vzorcu

Barbara Rajh

CILJI Učenci: • berejo in poslušajo opis rastline; razumejo prebrano in poslušano besedilo (tj. prepoznajo temo, ključne besede in bistvene podatke); postavljajo vprašanja po poslušanju opisa rastline; povzemajo značilnosti opisa rastline; • povzamejo vsebino besedila z miselnim vzorcem; tvorijo zapisan in govorjen opis rastline ob miselnem vzorcu; primerjajo in presojajo govore nastope ter utemeljujejo svoje mnenje; • poslušajo opis rastline; razumejo poslušano besedilo (tj. prepoznavanje teme, ključnih besed in bistvenih podatkov);tvorijo zapisan in govorjen opis rastline ob miselnem vzorcu; postavljajo vprašanja po poslušanju opisa rastline; povzemajo značilnosti opisa rastline; • povzemajo vsebino besedila z miselnim vzorcem; tvorijo zapisan in govorjen opis rastline ob miselnem vzorcu; primerjajo in presojajo govorne nastope ter utemeljujejo svoja mnenja; • poročajo o delu v dvojici; postavljajo vprašanja po poslušanju opisa rastline; povzemajo značilnosti opisa rastline. PRIPOMOČKI: TIP UČNE URE: ☺ SDZ, 2. del, 6–11; UČ, 75–78, nal. 6; DZ, 34–35, nal. 3 nova snov ☺ SDZ, 2. del, 12–13; UČ, 77–78, nal. 4, 8 ponavljanje ☺ SDZ, 2. del, 13, nal. 15, 14, nal. 19; UČ, 78, nal. 8–10, 79, nal. 11; DZ, 36, nal. 7, preverjanje

37nal. 8, videokaseta ☺ SDZ, 15, nal. 20–21; UČ, 79, nal. 11; DZ 37, nal. 9

OBLIKE DELA x

frontalna

x

individualna delo v dvojicah

x

skupinska

POTEK URE Dejavnosti učitelja I. UVOD Z MOTIVACIJO • Uganke SDZ, 7, nal. 1, 2 UČ, 75, nal. 1,2 • Kopriva SDZ, 8, nal. 3 UČ, 76, nal. 3

UČNE METODE pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom, izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz, opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk, ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje

1. ura

Reši uganke, kopriva Dejavnosti učenca

Za motivacijo berejo uganke in povedo, kaj predstavljajo. (Pri reševanju si lahko pomagajo s sličicami.) Ob ponujenih možnostih razmišljajo, o čem so ugibali v 1. nalogi; nato obkrožijo črko pred pravilnim odgovorom. Preberejo kratko besedilo, tj. uvod v motivacijski pogovor. Nato sodelujejo v motivacijskem pogovoru – odgovarjajo na vprašanja, pripovedujejo o svojih izkušnjah in povedo, kar vedo o koprivi.

II. GLAVNI DEL • Kopriva - branje Berejo besedilo. SDZ, 9, nal. 4 UČ, 77, nal. 4 • Razumevanje prebranega – Sodelujejo v pogovoru – odgovarjajo na vprašanja o vsebini individualno delo


SDZ, 10–11, nal. 5–9 UČ, 78, nal. 5,6; DZ, 34, nal. 1, 35, nal. 3

besedila iz 4. naloge. Ogledajo si sliko koprive. Nato si podrobneje ogledajo tiste dele koprive, h katerim so usmerjene puščice. Na črte ob puščicah napišejo imena delov rastline. Še enkrat preberejo besedilo. Nato izpolnijo preglednico – k napisanim ključnim besedam pripišejo t. i. bistvene podatke. Dele koprive povežejo z njihovimi lastnostmi. Nato iz teh povezav tvorijo povedi. Ob ponujenih možnostih razmišljajo o motiviranosti izraza srčasti za poimenovanje oblike koprivnih listov; nato obkrožijo črko pred pravilnim odgovorom.

III. ZAKLJUČNI DEL • Preverjanje rešitev Zapis v zvezke: Opombe:

individualna pomoč

Berejo rešene naloge in preverijo pravilnost.


POTEK URE

2. ura Dejavnosti učitelja I. UVOD Z MOTIVACIJO

Miselna shema in ustna obnova Dejavnosti učenca

• Kopriva SDZ, 8, nal. 3 UČ, 77, nal. 4

Še enkrat preberejo besedilo. II. GLAVNI DEL

• Kopriva – miselni vzorec SDZ, 12, nal. 10 DZ, 35, nal. 4 • Ustna obnova SDZ, 12, nal. 11 UČ, 78, nal. 7 Pred obnavljanjem opozorim učence – na pravilno zapovrstje ključnih besed v obnovi/miselnem vzorcu (tj. da začnemo desno zgoraj in nadaljujemo v smeri urnega kazalca), – na to, da preidemo k novi ključni besedi šele potem, ko obnovimo vse bistvene podatke dane ključne besede (tj. da ne »skačemo« z ene ključne besede oz. podteme k drugi in se nato spet vračamo k prvi), in – na to, da v obnovi ne navajamo ključnih besed (prim. Čas cvetenja: Kopriva …), temveč ključne besede posredno izrazimo z glagoli (npr. deli rastline → Kopriva ima naslednje dele …; čas cvetenja → Kopriva cveti …; rastišče → Kopriva raste …, uporabnost → Koprivo uporabljamo …; družina → Kopriva spada med …).

• Šmarnica SDZ, 12, nal. 12 DZ, 35, nal. 5 Pred prepisovanjem povedi opozorim učence, da morajo v nekaj povedih izpustiti ponovljeno besedo.

SDZ, 13, nal. 13 UČ, 78 – okvirček pri 6. nalogi Učence spodbujam k samostojnemu reševanju te naloge; tistim, ki nalog ne morejo rešiti samostojno, pomagam tako, da jih vodim pri razmišljanju o tem, v kateri nalogi bi našli podatke (tj. v 10.). Rešitve preverim frontalno.

V miselni vzorec napišejo ključne besede za opis koprive (pri tem si lahko pomagajo s preglednico iz 7. naloge). Ob miselnem vzorcu iz 10. naloge ustno obnovijo opis koprive.

Preberejo povedi. Nato povedo, katero rastlino predstavljajo. Povedi pravilno razvrstijo; zaporedje zaznamujejo s številkami. DN - prepišejo povedi v urejeno besedilo. Dopolnijo nepopolno poved in tako povzamejo bistvene značilnosti opisa rastline.

III. ZAKLJUČNI DEL: • Šmarnica – velika kopriva SDZ, 13, nal. 14 DZ, 36, nal. 6 Učenci naj rešujejo nalogo brez moje pomoči – ob vprašanjih jih spodbujam k ponovnemu branju besedila v 4. ali 12. nalogi.

Domača naloga: DN: prepišejo povedi v urejeno besedilo. Opombe: individualna pomoč

Berejo povedi in razmišljajo, na katero rastlino se nanašajo: na koprivo ali na šmarnico. Svojo presojo zaznamujejo tako, da v ustrezni stolpec napišejo znamenje X.


POTEK URE Dejavnosti učitelja I. UVOD Z MOTIVACIJO • Ustna obnova koprive, šmarnice

3. ura

Delo s posnetkom – opis tulipana Dejavnosti učenca

Posamezniki ustno obnovijo opis koprive in šmarnice.

II. GLAVNI DEL • Posnetek - tulipan SDZ, 13, nal. 15; UČ, 78, nal. 8 • Tulipan - naloge SDZ, 13, nal. 16, 14, nal. 19; UČ, 78, nal. 9, 10

Ogledajo si posneti opis tulipana. Napišejo ime opisane rastline ter tri vprašanja o njej. Razdelijo se v dvojice; izmenjajo si vprašanja o tulipanu in ustno odgovarjajo na sošolčeva vprašanja. V dvojicah presojajo ustreznost vprašanj in odgovorov. Na učiteljev plakat ali na tablo napišejo vsa vprašanja. Nato javno preberejo svoja vprašanja ter poročajo o tem, ali je sošolec odgovoril prav ali ne, in o težavah pri odgovarjanju oz. spraševanju. Eden od učencev pripravi »analizo« vseh vprašanj o tulipanu – poroča o tem, koliko vprašanj je bilo napisanih, koliko je bilo različnih, koliko učencev je postavilo isto vprašanje in katero vprašanje je napisalo največ učencev. Poroča o svojih ugotovitvah, učenci pa se o njih pogovarjajo. Še enkrat si ogledajo posneti opis tulipana. Med poslušanjem izpolnjujejo preglednico – k napisanim ključnim besedam pripišejo t. i. bistvene podatke. Dele tulipana povežejo z njihovimi lastnostmi. Nato iz teh povezav tvorijo povedi. Napišejo opis tulipana.

Učence opozorim, da si lahko pomagajo s podatki iz 17. in 18. naloge.

DN - naloga 20: doma si ogledajo miselni vzorec in se pripravijo na ustno opisovanje rastline, predstavljene z miselnim vzorcem.

III. ZAKLJUČNI DEL Berejo svoje opise in jih analizirajo glede na znanje, ki so ga usvojili o opisu rastline.

• Opis tulipana Domača naloga: Opombe:

Naloga: SDZ, 15, nal. 20, UČ, 79, nal. 11

individualna pomoč


POTEK URE

4. ura Dejavnosti učitelja I. UVOD Z MOTIVACIJO

Smreka – ustni opis rastline ob miselnem vzorcu Dejavnosti učenca

• Na kaj smo pozorni

– na pravilno zapovrstje ključnih besed v obnovi/miselnem vzorcu (tj. da začnemo desno zgoraj in nadaljujemo v smeri urnega kazalca), – na to, da preidemo k novi ključni besedi šele potem, ko obnovimo vse bistvene podatke dane ključne besede (tj. da ne »skačemo« z ene ključne besede oz. podteme k drugi in se nato spet vračamo k prvi), in – na to, da v obnovi ne navajamo ključnih besed (prim. Čas cvetenja: Kopriva …), temveč ključne besede posredno izrazimo z glagoli (npr. deli rastline → Kopriva ima naslednje dele …; čas cvetenja → Kopriva cveti …; rastišče → Kopriva raste …, uporabnost → Koprivo uporabljamo …; družina → Kopriva spada med …).

Ponovijo, na kaj vse morajo biti pozorni ob ustni obnovi.

II. GLAVNI DEL • Ustna obnova smreke

Po vseh govornih nastopih vodim pogovor o njih.

Izberemo 5 učencev (lahko prostovoljcev), da bodo govorno nastopili. Eden od njih ostane v razredu, drugi štirje odidejo iz razreda – v razred se vračajo postopoma (tako da ne poslušajo govornih nastopov sošolcev). Preostali učenci poslušajo govorne nastope in po vsakem napišejo svoje mnenje. Po vseh opravljenih govornih nastopih primerjajo govorne nastope, jih vrednotijo in utemeljujejo svoje mnenje.

III. ZAKLJUČNI DEL • Enopomenke - večpomenke

Domača naloga: Opombe:

individualna pomoč

Preberejo dvojice povedi in povedo, kaj pomenita podčrtani besedi. Nato odgovorijo na vprašanje, ali sta podčrtani besedi enopomenki ali večpomenki. Za popestritev si ogledajo ilustracijo, preberejo besedilo v oblačku in se pogovorijo o njem.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.