http://www.devetletka.net/resources/files/doc/test/OS_druzba/4.%20razred/Prirocniki_priprave/Skupaj%

Page 1

Uč na priprava: SKUPAJ NAM JE LEPŠE

IME IN PRI I M EK

_______________________________________

ŠOLA ________________________________________________ KRAJ IN DATUM ________________________________________


Učbenik : Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus Klett, Ljubljana, 2009. Delovni zvezek : Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus Klett, Ljubljana, 2009.

2


Družba smo mi 4: učna priprava OSNOVNI PODATKI: Šola: Razred: Datum: Predmet: DRUŽBA

DIDAKTIČNO­METODIČNI PODATKI: Učna tema: LJUDJE V DRUŽBI Učna enota: Skupaj nam je lepše Učne oblike: netradicionalna frontalna, individualna, delo v dvojicah Učne metode: metoda razlage, metoda razgovora, metoda demonstracije, metoda dela s slikovnim gradivom Učne tehnike: Motivacijske tehnike: slikovna demonstracija Učna sredstva: računalnik ali grafoskop, platno, tabla, učbenik, delovni zvezek, slike, prosojnice Medpredmetne povezave: slovenščina, razredna ura Novi pojmi: • družba in skupnost • sodelovanje • potrebe in želje • samopodoba Domače delo: ¨

Literatura:

3


Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus, Ljubljana, 2009. • Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus, Ljubljana, 2009. • Za dodatno literaturo: GLEJ LETNO PRIPRAVO Priloge:

UČNI CILJI: Glavni ali kompleksni cilj: •

Učenec zna razlikovati med družbo in skupnostjo, potrebami in željami ter zna našteti oblike sodelovanja v skupnosti. Vsebinski: Učenec: • razvija občutek odgovornosti do sebe in drugih, • razlikuje med potrebami in dolžnostmi, • spoznava sebe ter svoje sposobnosti in želje, • razvija pozitivno samopodobo, • spozna razmerje med posameznikom in skupnostjo. Delovni (procesni): Učenci: • komunicirajo in odgovarjajo na vprašanja, • poslušajo, opazujejo, barvajo, rišejo in pišejo, • izdelujejo različne pisne in grafične izdelke, • rešujejo različne tipe nalog. Vzgojni: Učenci: • se navajajo na medsebojno pomoč in prostovoljno delo, • se navajajo na razumevanje in spoštovanje različnih skupnosti, • pridobivajo vrednote kot so svoboda, pravičnost, solidarnost, kritičnost, spoštovanje drugih, primeren odnos do sebe, okolja, • se pripravljajo na demokratično sodelovanje, • pridobivajo in razvijajo navade, ki nam pomagajo živeti v skupnosti, • spretnosti obvladovanja čustev, odločanja, sodelovanja, učenja v skupini, reševanja sporov, • • •

vrednotenja, izražanja stališč in mnenj, občutek odgovornosti do sebe in drugih, kritičen odnos do potrošništva, empatijo.

4


Družba smo mi 4: učna priprava

5


POTEK VZGOJNOIZOBRAŽEVALNEGA PROCESA: 2 uri 1. UVODNI DEL (5 minut) Učitelj • UVODNA MOTIVACIJA •

Učenci

učitelj pokaže učencem nekaj fotografij, • kjer so prikazane različne skupnosti (npr. prijatelji, družina, sodelavci, razred ipd.) ter fotografijo na kateri je samo en človek oz. otrok

učenci gledajo slike in se pogovarjajo

• • • • •

učitelj vpraša učence: Kdo je na posamezni fotografiji? Kaj počnejo? Katera fotografija na sodi sem? Zakaj? Kdaj vam je lepše, ko ste v družbi, ali ko ste sami? • Zakaj se radi družite? • Kaj počnete, ko ste s prijatelji, starši, sošolci? 2. GLAVNI DEL (35 minut) Učitelj Učenci • učitelj da učencem navodila za delo ter jih • učenci rešijo prvo nalogo v delovnem vodi pri delu in jim pomaga zvezku (str. 4) • • • • •

• • • • •

učitelj s pomočjo slikovnega gradiva v • delovnem zvezku (str. 4 in 5) vodi razgovor o skupnostih: Kdo je na slikah? Kaj počnejo ljudje na slikah? Kaj druži/povezuje ljudi?

učenci sodelujejo v pogovoru ter s pomočjo učitelja rešujejo 2. nalogo v delovnem zvezku (str. 4 in 5)

Zagotovo ste se večkrat s prijatelji ali s • starši igrali razne skupinske igre (npr. med dvema ognjema, košarko, nogomet ipd.). Se radi igrate ekipne igre? Kako ste se počutili v ekipi? Kdaj je šlo ekipi dobro? Ali ste med igro pomagali drugo drugemu npr. mu dajali navodila, ga spodbujali, ga zamenjali? Ali so bile vedno upoštevani vaši predlogi, želje?

učenci sodelujejo v pogovoru

6


Družba smo mi 4: učna priprava • •

• • • • • • • • • • •

• • • • • • • • •

Ali ste se kdaj sprli? Zaradi česa? Kdaj je bolje, ko sodelujemo in si pomagamo med seboj, ali vztrajamo pri svojem mnenju in smo v sporu z drugimi?

učitelj pomaga učencem pri reševanju nalog in preverja, ali so vsi napisali • pravilne rešitve • učitelj učencem razdeli samolepilne listke učitelj prebere njihove želje in jih vpraša: Ali imate vsi enake želje? Zakaj imamo toliko različnih želja? Kaj boste naredili za to, da bi vam se želje izpolnile? Ali se vam vedno vse želje izpolnijo?

Poleg želja pa imamo ljudje tudi svoje vsakodnevne potrebe. Brez česa ljudje ne bi mogli živeti? Brez česa ne bi mogel ti živeti? Katere so osnovne sestavine, brez katerih ne moremo živeti? • učitelj pomaga učencem pri reševanju • nalog in preverja, ali so vsi napisali pravilne rešitve

učitelj vpraša učence: Kdaj so bili nase najbolj ponosni? Zakaj? Kako so se takrat počutili? Ali ste vedno ponosni nase? Kdaj niste bili ponosni nase? Zakaj? Kako ste se takrat počutili? Kaj pa starši, ali so ponosni na vas? Kaj morate početi, da boste vedno ponosni nase?

učenci rešijo nalogo 3. v delovnem zvezku (str. 5) učenci med seboj primerjajo svoje rešitve učenci na listke napišejo svoje 3 največje želje ter listke prilepijo na tablo

učenci sodelujejo v pogovoru in odgovarjajo na vprašanj

učenci rešijo 4. nalogo v delovnem zvezku (str. 6) učenci v dvojicah primerjajo svoje odgovore

učenci odgovarjajo na vprašanja in sodelujejo v pogovoru

učenci rešijo 5. nalogo v delovnem zvezku (str. 6) nekaj učencev predstavi svojo osebo

učitelj pomaga učencem pri reševanju nalog in preverja, ali so vsi napisali • pravilne rešitve 3. ZAKLJUČNI DEL (5 minut) Učitelj Učenci

7


učitelj pomaga učencem pri • dopolnjevanju besedila in preverja, ali so vsi učenci zapisali pravilne rešitve

učenci ponovijo snov ure, tako da s pomočjo učitelja ter besedila v učbeniku (str. 4 in 5) dopolnijo besedilo v rdečih okvirčkih v delovnem zvezku (str. 4­6)

učitelj jim zastavi nekaj vprašanj za • ponovitev: Zakaj živimo v skupnostih? Kako pri pouku sodeluješ s sošolci? Kakšna je razlika med potrebo in željo?

učenci odgovarjajo na vprašanja

• Učitelj vpraša učence: Ali bi želeli biti takšni kot Piki v pesmici? Zakaj?

na koncu preberejo pesmico v delovnem zvezku (str. 6) in prilepijo pripadajočo nalepko

• • • • •

8


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.