Osnovna šola Majšperk PREDMET:
RAZRED:
SLOVENŠČINA
UČNI SKLOP: UČNA ENOTA:
URA:
5. b 129., 130.
UČITELJICA:
Barbara Rajh
NB – mali vedež pravopisa Naslovi knjig, filmov, pesmi… Imena naslovov…
CILJI Učenci: – ločujejo občna imena od lastnih, prepisujejo stvarna lastna imena s pisanimi črkami, pišejo enobesedna in večbesedna stvarna lastna imena; – obvladajo pisanje enobesednih in večbesednih stvarnih lastnih imen; – vrednotijo zapis, odpravljajo pravopisne napake in utemeljujejo svoje popravke; – povzemajo pravila za pisanje enobesednih in večbesednih stvarnih lastnih imen. PRIPOMOČKI: TIP UČNE URE: SDZ, 117–118, nal. 1–8; UČ, 144–145, nal. 1–4, DZ, 69, nal. 1 nova snov SDZ, 119–121, nal. 9–17, UČ, 145, nal. 5, 146, nal. 8, DZ, 69–71, nal. 2–6, časopisi
OBLIKE DELA x x x
frontalna individualna delo v dvojicah skupinska
POTEK URE Dejavnosti učitelja
UČNE METODE pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom, izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz, opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk, ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje
1. ura
Naslovi knjig, filmov, pesmi… Dejavnosti učenca
I. UVOD Z MOTIVACIJO • Zemljepisna imena Ponovitev vedenj o zapisovanju zemljepisnih imenih. Kratek narek s pisanimi črkami.
Pišejo imena po nareku. Preverijo pravilnost – berejo z razlago.
II. GLAVNI DEL • Stvarna lastna imena Vodim obravnavo snovi. SDZ, 117–118, nal. 1–8 UČ, 144–145, nal. 1–4 DZ, 69, nal. 1
Preberejo besede in povedo, ali so lastna ali občna imena; pojasnijo svoj odgovor. Občnim imenom pripišejo lastna imena. Povedo, kako so jih zapisali in zakaj so se tako odločili. Preberejo besedilo. Opazujejo podčrtane besede ter ob ponujenih možnostih razmišljajo o njihovi vrsti, poimenovalni vlogi, sestavi in zapisu; podčrtajo pravilni odgovor oz. ga zapišejo. Preberejo nepopolno poved in jo dopolnijo – tako tvorijo preprosto definicijo stvarnega lastnega imena. Preberejo besedilo. Opazujejo podčrtane besedne zveze ter ob ponujenih možnostih razmišljajo o njihovi vrsti, poimenovalni vlogi, sestavi in zapisu; podčrtajo pravilni odgovor oz. ga zapišejo.
Preberejo nepopolne povedi in jih dopolnijo – tako povzamejo temeljno pravilo o pisanju enobesednih in večbesednih stvarnih lastnih imen. Preberejo stvarna lastna imena in jih prepišejo s pisanimi črkami. Preberejo večbesedna stvarna lastna imena; nato sodelujejo v pogovoru – odgovarjajo na vprašanja o njihovi sestavi ter zapisu prve in neprve besede; povedo, zakaj so dane neprve besede napisane z veliko začetnico. Preberejo nepopolno poved in jo dopolnijo – tako povzamejo pravilo o pisanju neprvih besed v večbesednem stvarnem imenu (s posebnostjo vred). III. ZAKLJUČNI DEL • Preverjanje Preverjanje pravilnosti rešitev. Domača naloga: Opombe: individualna pomoč
Preverjanje rešitev.
POTEK URE Dejavnosti učitelja
2. ura
Imena naslovov… Dejavnosti učenca
I. UVOD Z MOTIVACIJO • Ponovitev Ponovitev učne snovi o rabi velike Odgovarjajo na vprašanja. začetnice. II. GLAVNI DEL Preberejo stvarna lastna imena (tj. naslove knjig) in jih prepišejo s pisanimi črkami. • Imena naslovov Povežejo dela naslovov knjig. Nato prepišejo naslove knjig s Vodim obravnavo rabe velike pisanimi črkami. začetnice pri pisanju naslovov. Preberejo stvarna lastna imena (tj. naslove televizijskih oddaj) in jih prepišejo s pisanimi črkami. SDZ, 119–121, nal. 9–17 Preberejo stvarna lastna imena (tj. naslove slik) in jih prepišejo UČ, 145, nal. 5, 146, nal. 8 s pisanimi črkami. DZ, 69–71, nal. 2–6 Pisno odgovarjajo na vprašanja o svojih izkušnjah s stvaritvami. Iz časopisa prepišejo pet naslovov. Nato razložijo rabo velike V šolo prinesem nekaj časopisov začetnice. Napisana stvarna lastna imena v programu LGL prepišejo s in jih razdelim učencem. pisanimi črkami. Berejo povedi in popravijo zapis stvarnih lastnih imen. Javno predstavijo svoje popravke in jih utemeljijo. Dopolnijo preglednico, in sicer tako, da v svojih virih (ali v spominu) poiščejo ustrezna stvarna lastna imena ter jih Individualno preverim rešitve ter se z učenci pogovorim o zapisu in napišejo na ustrezno mesto v preglednici. o uvrstitvi danih stvarnih lastnih imen. III. ZAKLJUČNI DEL • Učenčevo samovrednotenje Kaj je bil cilj te enote? Kaj si se naučil o stvarnih lastnih imenih? (Dopolni miselni vzorec.) Kaj si delal v tej enoti? Kaj si delal brez težav? S čim si imel težave? Kaj bi rad izboljšal? Kako si sodeloval s sošolci? Kako si sodeloval z učiteljem? Domača naloga: Opombe: individualna pomoč
Odgovarjajo na vprašanja.
Osnovna šola Majšperk PREDMET:
RAZRED:
SLOVENŠČINA
UČNI SKLOP: UČNA ENOTA:
URA:
5. b 131., 133.
UČITELJICA:
Barbara Rajh
NB – mali vedež pravopisa Ponavljanje v. začet. zemljepisnih in stvarnih lastnih imen Preverjanje
CILJI Učenci: – obvladajo pisanje enobesednih in večbesednih stvarnih lastnih imen, prepisujejo stvarna lastna imena s pisanimi črkami, vrednotijo zapis, odpravljajo pravopisne napake in utemeljujejo svoje popravke; – povzemajo pravila za pisanje enobesednih in večbesednih stvarnih lastnih imen; – rešujejo naloge na učnem listu. PRIPOMOČKI: SDZ, 121–122 UL OBLIKE DELA x x x
frontalna individualna delo v dvojicah skupinska
TIP UČNE URE: ponavljanje, preverjanje
UČNE METODE pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom, izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz, opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk, ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje
POTEK URE Dejavnosti učitelja
1. ura
Ponavljanje Dejavnosti učenca
I. UVOD Z MOTIVACIJO: • Velika začetnica Ponovitev definicij o rabi velike začetnice.
Povedo, kako delimo imena, jih naštejejo in razložijo pravila o rabi velike začetnice.
II. GLAVNI DEL • Imena DZ, 121, 122
Rešujejo naloge v DZ. Preverijo z glasnim branjem.
III. ZAKLJUČNI DEL • Narek Zapis po nareku – narekujem povedi z lastnimi imeni ali samo imena. Domača naloga: Opombe: individualna pomoč
Učenci pišejo s pisanimi črkami. Glasno preverijo. Preštejejo napake.
POTEK URE Dejavnosti učitelja
2. ura
Preverjanje Dejavnosti učenca
I. UVOD Z MOTIVACIJO • Priprava Priprava prostora. Razdelitev DL.
Pripravijo pisala, prostor, napišejo svoja imena.
II. GLAVNI DEL •
Individualno reševanje
Rešujejo naloge na UL.
III. ZAKLJUČNI DEL • Oddaja listov Domača naloga: Opombe: individualna pomoč
Oddajo UL.
Ura izvajana kot ura nivojskega pouka.