http://www.devetletka.net/resources/files/doc/test/OS_slovenscina/5.%20razred/Prirocniki_priprave/st

Page 1

Osnovna šola Majšperk PREDMET:

5. b

RAZRED:

SLOVENŠČINA

URA:

129., 130.

UČNI SKLOP:

NB – mali vedež pravopisa

UČNA ENOTA:

Naslovi knjig, filmov, pesmi… Imena naslovov…

UČITELJICA:

Barbara Rajh

CILJI Učenci: – ločujejo občna imena od lastnih, prepisujejo stvarna lastna imena s pisanimi črkami, pišejo enobesedna in večbesedna stvarna lastna imena; – obvladajo pisanje enobesednih in večbesednih stvarnih lastnih imen; – vrednotijo zapis, odpravljajo pravopisne napake in utemeljujejo svoje popravke; – povzemajo pravila za pisanje enobesednih in večbesednih stvarnih lastnih imen. PRIPOMOČKI: TIP UČNE URE: ☺ SDZ, 117–118, nal. 1–8; UČ, 144–145, nal. 1–4, DZ, 69, nal. 1 nova snov ☺ SDZ, 119–121, nal. 9–17, UČ, 145, nal. 5, 146, nal. 8, DZ, 69–71, nal. 2–6, časopisi

OBLIKE DELA x

frontalna

x

individualna delo v dvojicah

x

skupinska

POTEK URE Dejavnosti učitelja

UČNE METODE pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom, izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz, opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk, ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje

1. ura

Naslovi knjig, filmov, pesmi… Dejavnosti učenca

I. UVOD Z MOTIVACIJO • Zemljepisna imena Ponovitev vedenj o zapisovanju zemljepisnih imenih. Kratek narek s pisanimi črkami.

Pišejo imena po nareku. Preverijo pravilnost – berejo z razlago.

II. GLAVNI DEL • Stvarna lastna imena Vodim obravnavo snovi. SDZ, 117–118, nal. 1–8 UČ, 144–145, nal. 1–4 DZ, 69, nal. 1

Preberejo besede in povedo, ali so lastna ali občna imena; pojasnijo svoj odgovor. Občnim imenom pripišejo lastna imena. Povedo, kako so jih zapisali in zakaj so se tako odločili. Preberejo besedilo. Opazujejo podčrtane besede ter ob ponujenih možnostih razmišljajo o njihovi vrsti, poimenovalni vlogi, sestavi in zapisu; podčrtajo pravilni odgovor oz. ga zapišejo. Preberejo nepopolno poved in jo dopolnijo – tako tvorijo preprosto definicijo stvarnega lastnega imena. Preberejo besedilo. Opazujejo podčrtane besedne zveze ter ob ponujenih možnostih razmišljajo o njihovi vrsti, poimenovalni vlogi, sestavi in zapisu; podčrtajo pravilni odgovor oz. ga zapišejo.


Preberejo nepopolne povedi in jih dopolnijo – tako povzamejo temeljno pravilo o pisanju enobesednih in večbesednih stvarnih lastnih imen. Preberejo stvarna lastna imena in jih prepišejo s pisanimi črkami. Preberejo večbesedna stvarna lastna imena; nato sodelujejo v pogovoru – odgovarjajo na vprašanja o njihovi sestavi ter zapisu prve in neprve besede; povedo, zakaj so dane neprve besede napisane z veliko začetnico. Preberejo nepopolno poved in jo dopolnijo – tako povzamejo pravilo o pisanju neprvih besed v večbesednem stvarnem imenu (s posebnostjo vred).

III. ZAKLJUČNI DEL • Preverjanje Preverjanje pravilnosti rešitev. Domača naloga: Opombe: individualna pomoč

Preverjanje rešitev.


POTEK URE Dejavnosti učitelja

2. ura

Imena naslovov… Dejavnosti učenca

I. UVOD Z MOTIVACIJO • Ponovitev Ponovitev učne snovi o rabi velike Odgovarjajo na vprašanja. začetnice. II. GLAVNI DEL Preberejo stvarna lastna imena (tj. naslove knjig) in jih prepišejo s pisanimi črkami. • Imena naslovov Povežejo dela naslovov knjig. Nato prepišejo naslove knjig s Vodim obravnavo rabe velike pisanimi črkami. začetnice pri pisanju naslovov. Preberejo stvarna lastna imena (tj. naslove televizijskih oddaj) in jih prepišejo s pisanimi črkami. SDZ, 119–121, nal. 9–17 Preberejo stvarna lastna imena (tj. naslove slik) in jih prepišejo UČ, 145, nal. 5, 146, nal. 8 s pisanimi črkami. DZ, 69–71, nal. 2–6 Pisno odgovarjajo na vprašanja o svojih izkušnjah s stvaritvami. Iz časopisa prepišejo pet naslovov. Nato razložijo rabo velike V šolo prinesem nekaj časopisov začetnice. Napisana stvarna lastna imena v programu LGL prepišejo s in jih razdelim učencem. pisanimi črkami. Berejo povedi in popravijo zapis stvarnih lastnih imen. Javno predstavijo svoje popravke in jih utemeljijo. Dopolnijo preglednico, in sicer tako, da v svojih virih (ali v spominu) poiščejo ustrezna stvarna lastna imena ter jih Individualno preverim rešitve ter se z učenci pogovorim o zapisu in napišejo na ustrezno mesto v preglednici. o uvrstitvi danih stvarnih lastnih imen.

III. ZAKLJUČNI DEL • Učenčevo samovrednotenje Kaj je bil cilj te enote? Kaj si se naučil o stvarnih lastnih imenih? (Dopolni miselni vzorec.) Kaj si delal v tej enoti? Kaj si delal brez težav? S čim si imel težave? Kaj bi rad izboljšal? Kako si sodeloval s sošolci? Kako si sodeloval z učiteljem? Domača naloga: Opombe: individualna pomoč

Odgovarjajo na vprašanja.


Osnovna šola Majšperk PREDMET:

RAZRED:

SLOVENŠČINA

UČNI SKLOP: UČNA ENOTA:

URA:

5. b 131., 133.

UČITELJICA:

Barbara Rajh

NB – mali vedež pravopisa Ponavljanje v. začet. zemljepisnih in stvarnih lastnih imen Preverjanje

CILJI Učenci: – obvladajo pisanje enobesednih in večbesednih stvarnih lastnih imen, prepisujejo stvarna lastna imena s pisanimi črkami, vrednotijo zapis, odpravljajo pravopisne napake in utemeljujejo svoje popravke; – povzemajo pravila za pisanje enobesednih in večbesednih stvarnih lastnih imen; – rešujejo naloge na učnem listu. PRIPOMOČKI: ☺ SDZ, 121–122 ☺ UL OBLIKE DELA x

frontalna

x

individualna delo v dvojicah

x

skupinska

TIP UČNE URE: ponavljanje, preverjanje

UČNE METODE pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom, izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz, opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk, ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje

POTEK URE Dejavnosti učitelja

1. ura

Ponavljanje Dejavnosti učenca

I. UVOD Z MOTIVACIJO: • Velika začetnica Ponovitev definicij o rabi velike začetnice.

Povedo, kako delimo imena, jih naštejejo in razložijo pravila o rabi velike začetnice.

II. GLAVNI DEL • Imena DZ, 121, 122

Rešujejo naloge v DZ. Preverijo z glasnim branjem.

III. ZAKLJUČNI DEL • Narek Zapis po nareku – narekujem povedi z lastnimi imeni ali samo imena. Domača naloga: Opombe: individualna pomoč

Učenci pišejo s pisanimi črkami. Glasno preverijo. Preštejejo napake.


POTEK URE Dejavnosti učitelja

2. ura

Preverjanje Dejavnosti učenca

I. UVOD Z MOTIVACIJO • Priprava Priprava prostora. Razdelitev DL.

Pripravijo pisala, prostor, napišejo svoja imena.

II. GLAVNI DEL •

Individualno reševanje

Rešujejo naloge na UL.

III. ZAKLJUČNI DEL • Oddaja listov Domača naloga: Opombe: individualna pomoč

Oddajo UL.

Ura izvajana kot ura nivojskega pouka.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.