Osnovna šola Majšperk PREDMET:
SLOVENŠČINA
UČNI SKLOP: UČNA ENOTA:
RAZRED:
5. b
URA:
44., 45.
UČITELJICA:
Barbara Rajh
NB – Neuradna in uradna ter zasebna in javna besedila Voščilo, čestitka, razglednica – branje Jezikovna vzgoja
CILJI Učenci: pri skupinskem glasnem branju tekoče in razumljivo berejo besedilo po vlogah; tiho in glasno berejo in razčlenjujejo krajša besedila in sicer: neuradna in uradna voščila, neuradno in uradno čestitko, neuradni in uradni pozdrav, neuradno pismo; spoznajo spoštljiv nagovor Vam, Vas; razvijajo svojo pravopisno zmožnost; vadijo težja mesta v pravopisu, rabo velike začetnice v izrazih spoštovanja, rabo male začetnice pri imenih praznikov. PRIPOMOČKI: SDZ, 20–22; UČ, 15–17, DZ, 9 SDZ, 25, DZ, 10 OBLIKE DELA x x
frontalna individualna delo v dvojicah skupinska
TIP UČNE URE: nova snov nova snov
UČNE METODE
pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom, dramatizacija igra vlog ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje
POTEK URE Dejavnosti učitelja I. UVOD Z MOTIVACIJO
Dejavnosti učenca
1. ura • Ponovitev o razglednici
Razložijo, kako se napiše razglednica.
• Motivacijski pogovor SDZ, 20, nal. 1, UČ, 15, nal. 1
Odgovarjajo na vprašanja o svojih izkušnjah z izrekanjem/ sprejemanjem voščila in čestitke.
• Napoved V današnji uri se bomo naučili razlikovati voščilo od čestitke.
Seznanijo se z vsebino ure.
2. ura • Uradna in neuradna voščila in čestitke Ponovitev uradna in neuradna čestitka; uradno in neuradno voščilo Ponovijo učno snov iz prejšnje ure. Kdaj čestitamo in kdaj voščimo?