http://www.devetletka.net/resources/files/doc/test/OS_druzba/4.%20razred/Prirocniki_priprave/Zivim%2

Page 1

Uč na priprava:

ŽIV I M V MESTU

IME IN PRI I M EK

_______________________________________

ŠOLA ________________________________________________ KRAJ IN DATUM ________________________________________


Učbenik : Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus Klett, Ljubljana, 2009. Delovni zvezek : Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus Klett, Ljubljana, 2009.

2


Družba smo mi 4: učna priprava OSNOVNI PODATKI: Šola: Razred: Datum: Predmet: DRUŽBA

DIDAKTIČNO­METODIČNI PODATKI: Učna tema: LJUDJE V PROSTORU Učna enota: Živim v mestu Učne oblike: netradicionalna frontalna, individualna, skupinska, v dvojicah Učne metode: metoda razlage, metoda razgovora, metoda demonstracije, metoda dela s slikovnim gradivom, metoda grafičnih izdelkov, metoda z informacijsko­komunikacijsko tehnologijo Učne tehnike: risanje Motivacijske tehnike: slikovna demonstracija Učna sredstva: računalnik ali grafoskop, platno, tabla, učbenik, delovni zvezek, fotografije mesta, vasi, razglednice mest, literatura Medpredmetne povezave: slovenščina, likovna vzgoja, geografija Novi pojmi: • mesto • glavno mesto • občinsko središče • soseske Domače delo:

3


p Literatura: •

Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus, Ljubljana, 2009. • Vesna Jurač, Jelka Razpotnik, Ana Vovk Korže, Družba smo mi 4, Rokus, Ljubljana, 2009. • Za dodatno literaturo: GLEJ LETNO PRIPRAVO Priloge:

UČNI CILJI: Glavni ali kompleksni cilj: • Učenec zna našteti in opisati glavne značilnosti mesta, občinskega središča in soseske. Vsebinski: Učenec: • spozna glavne značilnosti mesta, • ovrednoti pomen glavnega mesta v državi, • opiše pomen občinskega središča, • spozna značilnosti mestne soseske. Delovni (procesni): Učenci: • komunicirajo in odgovarjajo na vprašanja, • poslušajo, opazujejo, barvajo, rišejo in pišejo, • izdelujejo različne pisne in grafične izdelke, • uporabljajo informacijsko­komunikacijsko tehnologijo, • rešujejo različne tipe nalog. Vzgojni: Učenci: • se navajajo na medsebojno pomoč in prostovoljno delo, • se navajajo na razumevanje in spoštovanje različnih skupnosti, • pridobivajo vrednote kot so svoboda, pravičnost, solidarnost, kritičnost, spoštovanje drugih, primeren odnos do sebe, okolja, • se pripravljajo na demokratično sodelovanje, • pridobivajo in razvijajo navade, ki nam pomagajo živeti v skupnosti, • spretnosti obvladovanja čustev, odločanja, sodelovanja, učenja v skupini, reševanja sporov, • •

vrednotenja, izražanja stališč in mnenj, občutek odgovornosti do sebe in drugih, kritičen odnos do potrošništva,

4


Družba smo mi 4: učna priprava •

empatijo.

5


POTEK VZGOJNOIZOBRAŽEVALNEGA PROCESA: 2 uri 1. UVODNI DEL (5 minut) Učitelj • UVODNA MOTIVACIJA • •

Učenci

učitelj učencem razdeli razglednice • različnih mest učitelj na tablo zapiše ključne besede iz opisov

učenci opišejo mesto na razglednici

pomaga učencem pri reševanju naloge in • učenci rešijo 1. nalogo v delovnem zvezku (str. 74) preveri, ali so vsi učenci zapisali pravilne odgovore • učitelj ob nalogi vodi razgovor 2. GLAVNI DEL (30 minut) Učitelj Učenci • MESTNO NASELJE •

učitelj s pomočjo slikovnega gradiva v • učbeniku (str. 44 in 45) vodi razgovor: Primerjaj vas in mesto po velikosti ter številu prebivalcev. učitelj za ponazoritev vedno navede dva primera (npr. število prebivalcev v domači vasi ter mestu)

odgovarjajo na vprašanja in sodelujejo v pogovoru

• •

• S čim se ukvarjajo ljudje v mestih? Katere gospodarske in negospodarske dejavnosti najdemo v mestu?

učenci odgovarjajo na vprašanja in sodelujejo v pogovoru

učenci rešijo 2. nalogo v delovnem zvezku (str. 68)

učitelj pomaga učencem pri reševanju • naloge in preveri, ali so vsi učenci zapisali pravilne odgovore učitelj ob nalogi vodi razgovor

• • •

učitelj vodi razgovor: Katero je največje mesto v Sloveniji? Kaj to pomeni, da je mesto »glavno«?

učenci odgovarjajo na vprašanja in sodelujejo v pogovoru učenci rešijo 2. nalogo v delovnem zvezku (str. 75)

učitelj učencem da navodila za delo in jim pomaga

OBČINSKO SREDIŠČE

• • •

• •

učenci v skupinah s pomočjo literature in spletnih strani izdelajo plakat o glavnem mestu Slovenije

6


Družba smo mi 4: učna priprava

• • • • • •

učitelj vodi razgovor: Kako smo pri obravnavi poglavja naravne • značilnosti pokrajine opredelili občino? V kateri občini leži tvoj domači kraj in šola? Katero je največje naselje v občini? Kdo vodi občino? Kakšen je grb občine?

učenci odgovarjajo na vprašanja in sodelujejo v pogovoru

učenci s pomočjo besedila v učbeniku (str. 45) rešijo nalogo 4 v delovnem zvezku (str. 75)

učenci rešijo 5. nalogo v delovnem zvezku (str. 75)

učenci v dvojicah odgovarjajo na vprašanja

učitelj pomaga učencem pri reševanju • naloge in preveri, ali so vsi učenci zapisali pravilne odgovore učitelj ob vsaki nalogi vodi razgovor

učenci rešijo 6. nalogo v delovnem zvezku (str. 76)

učitelj da učencem navodila ter literaturo • in jim pomaga pri delu

učenci v skupinah in s pomočjo literature in spletnih strani poiščejo, kakšno je bilo življenje v mestu nekoč (npr. v antiki, srednjem veku)

učitelja da učencem navodila za delo

učenci naj narišejo razglednico mesta po lastni zamisli, ki pa mora izgledati čim bolj ekološko

• •

TERENSKO DELO: učenci obiščejo del mesta (v okolici šole) ter kartirajo poslovne in stanovanjske zgradbe, soseske, mestno hišo

• •

učitelj pomaga učencem pri reševanju naloge in preveri, ali so vsi učenci zapisali pravilne odgovore učitelj ob vsaki nalogi vodi razgovor

MESTO IMA MESTNO SREDIŠČE

učitelj s pomočjo dveh fotografij (mesto, vas) vodi razgovor: Opiši podobnosti in razlike med mestom in vasjo. Kakšne so stavbe? Katre zgradbe lahko prepoznaš?

• • • • •

3. ZAKLJUČNI DEL (10 minut) Učitelj

Učenci 7


učitelj pomaga učencem pri • dopolnjevanju besedila in preverja, ali so vsi učenci zapisali pravilne rešitve

učenci ponovijo snov ure, tako da s pomočjo učitelja ter besedila v učbeniku (str. 44­45) dopolnijo besedilo v rdečih okvirčkih v delovnem zvezku (str. 74­76)

učenci odgovarjajo na vprašanja

• • • •

učitelj jim zastavi nekaj vprašanj za • ponovitev: Opiši mestno naselje. Kakšen pomen ima občinsko središče? Kaj je soseska? Katere so prednosti življenja v mestu?

Kako je opisano življenje v mestu?

na koncu preberejo pesmico v delovnem zvezku (str. 76) in prilepijo pripadajočo nalepko

8


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.