S11 petridou petroula

Page 1

Εκπαιδευτικό σενάριο 2 για την πιστοποίηση Β επιπέδου Τίτλος:Και αν χιονίζει και αν βρέχει το αγριολούλουδο αντέχει!

Αφόρμηση: Ένα ξαφνικό καιρικό φαινόμενο

Τάξη στην οποία απευθύνεται το σενάριο: Το εκπαιδευτικό σενάριο απευθύνεται σε παιδιά προσχολικής ηλικίας

Η θεματική προσέγγιση <<Καιρός>> εντάσσεται στο Παιδί και Περιβάλλον,φυσικό περιβάλλον και αλληλεπίδραση.

Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές : Γλώσσα,Μαθηματικά,Δημιουργία και Έκφραση,Πληροφορική


Συμβατότητα με το ΔΕΠΠΣ του νηπιαγωγείου Τα νήπια μέσα από δραστηριότητες θα γνωρίσουν τις πρόσκαιρες μεταβολές του καιρού καθώς και βασικούς κανόνες προστασίας της υγείας τους από τα καιρικά φαινόμενα .Παρατηρώντας εικόνες θα κάνουν υποθέσεις και εκτιμήσεις για τον καιρό και θα μάθουν να υπαγορεύουν ένα δελτίο καιρού.

Προυπάρχουσες γνώσεις και αντιλήψεις των παιδιών Γνώση χειρισμού ηλεκτρονικού υπολογιστή,περιήγηση στο διαδίκτυο,επεξεργασία κειμένου,λογισμικά ζωγραφικής όπως το tuxpaint,jigsawplanet για παζλ.

Σκοπός του προγράμματος Να έρθουν σε επαφή με όλες τις διαφορετικές εκδοχές παρουσίασης του καιρού αξιοποιώντας παιδαγωγικά τεχνολογικά εργαλεία εφαρμογής όπως λογισμικά και να συγκρίνουν τον καιρό στη χώρα μας με τον καιρό σε άλλες χώρες.


Διδακτικοί στόχοι Να κατανοήσουν τις αλλαγές του καιρού Να αντιληφθούν τη σχέση του καιρού με τις μετακινήσεις των ανθρώπων Να γνωρίσουν τρόπους αντιμετώπισης των καιρικών φαινομένων σε διαφορετικές εποχές

Παιδαγωγικοί στόχοι

Να μάθουν να συνεργάζονται σε ομάδες Να κάνουν προβλέψεις για τον καιρό παρατηρώντας τον ουρανό Να καταγράφουν τις παρατηρήσεις τους με τα ανάλογα σύμβολα

Τεχνολογικοί στόχοι Να αναζητήσουν ιστοσελίδες οι οποίες ενημερώνουν για τον καιρό της χώρας

Να παίξουν με τα εργαλεία σχεδίασης Να δημιουργήσουν εικόνες με διαφορετικές καιρικές συνθήκες


Παιδί και Γλώσσα Να απολαύσουν ιστορίες σχετικές με τον καιρό Να διηγηθούν εμπειρίες τους για πρόσκαιρες μεταβολές του καιρού Να διατυπώνουν φράσεις με αντίθετο νόημα

Παιδί και Μαθηματικά Να δημιουργήσουν πίνακα διπλής εισόδου με ρούχα που φοράνε οι άνθρωποι ανάλογα με τον καιρό Να κάνουν αντιστοιχίσεις με ρούχα και διαφορετικές καιρικές συνθήκες

Παιδί και Περιβάλλον

Να εντοπίσουν κινδύνους στο άμεσο περιβάλλον π.χ βροχή=πλημμύρες Να παρατηρήσουν τις αλλαγές που συμβαίνουν στα δέντρα και στα λουλούδια


Παιδί Δημιουργία και Έκφραση

Να ζωντανέψουν με παντομίμα σκηνές που αφορούν καιρικές συνθήκες Να φτιάξουν μια ηχοιστορία όπου θα ακούγονται τα καιρικά φαινόμενα

Παιδί και Πληροφορική

Να συγκρίνουν τον καιρό της χώρας μας με αυτόν των άλλων χωρών Να πουν ένα τραγούδι για τον καιρό και να το βιντεοσκοπήσουν με τη βοήθεια της νηπιαγωγού.


Διδακτική προσέγγιση

Το σενάριο στηρίζεται στις αρχές του εποικοδομισμού του Vygotsky,με ενεργή συμμετοχή των παιδιών και στην ομαδοσυνεργατική μάθηση.Τα παιδιά χωρίζονται σε ομάδες των τριών ατόμων.Προτείνεται το ολιστικό μοντέλο μάθησης.Σας προτείνω το ακόλουθο βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=7Im_GrCgrVA

Τεχνολογικά εργαλεία εφαρμογής Μηχανές αναζήτησης όπως η google,περιηγήτης firefox(διαδίκτυο) 2) Λογισμικό jigsawplanet για παζλ 3) Λογισμικό επεξεργασίας κειμένου word 4) Youtube 1)

Εκτιμώμενη διάρκεια Το σενάριο θα υλοποιηθεί σε 12 ώρες.


Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Η γωνιά του υπολογιστή μέσα στην τάξη ,ο διαδραστικός πίνακας και ο προτζέκτορας.

Περιγραφή και αιτιολόγηση του σεναρίου Οι νέες τεχνολογίες ασκούν μεγάλη επιρροή στον τομέα της εκπαίδευσης.Ωστόσο θα πρέπει να γίνεται σωστή αξιοποίηση του ηλεκτρονικού υπολογιστή τόσο από τον εκπαιδευτικό όσο και από τους μαθητές, με ασφαλή περιήγηση στο διαδίκτυο.Μερικά από τα πλεονεκτήματα της τεχνολογίας στην εκπαιδευτική διαδικασία είναι ότι τα παιδιά ανακαλύπτουν νέες πηγές γνώσης,μαθαίνουν να συνεργάζονται,αναπτύσσεται η κριτική σκέψη των μαθητών,το μάθημα γίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον και ελκυστικό.Τα παιδιά στο νηπιαγωγείο μαθαίνουν πλέον με βιωματικό και παιγνιώδη τρόπο.


Ο ρόλος του εκπαιδευτικού Ο εκπαιδευτικός αναλαμβάνει έναν καινούριο ρόλο στη διαδικασία της ενεργητικής μάθησης,είναι περισσότερο συντονιστής και βοηθός και όχι αυτός που τα ήξερε όλα και τα παιδιά έπρεπε να μάθουν από αυτόν.Κυρίαρχο ρόλο παίζει ο μαθητής.

Δραστηριότητες 1η φάση: Τα νήπια με τη βοήθεια της νηπιαγωγού εξερευνούν διευθύνσεις στη google 1)www.hnms.gr ιστοσελίδα της ΕΜΥ 2)www.meteo.gr πρόγνωση καιρού 3)www.forecast.gr

2η φάση: Καλώ τα νήπια να ανοίξουν το λογισμικό jigsawplanet και να δημιουργήσουν ένα παζλ με εικόνα από μια βροχερή μέρα,επίσης να περιηγηθούν στο διαδίκτυο και να βρουν εικόνες σχετικές με τον καιρό.


3η φάση: Τα παιδιά θα πρέπει να μπουν στον επεξεργαστή κειμένου word και να γράψουν τις κατάλληλες λέξεις που αναφέρονται σε διαφορετικές καταστάσεις καιρού.Επίσης να μπουν στο youtube και να βρουν βίντεο για την ιστορία μιας σταγόνας ή ένα δελτίο καιρού.


Φύλλα εργασίας που θα υλοποιηθούν http://xwrapaidiwn.blogspot.gr/2012/08/blog-post_29.html http://dreamkindergarten.blogspot.gr/2013/09/blog-post_20.html

https://astropeleki.wordpress.com/2012/11/29/%CF%86%CF%8D%CE %BB%CE%BB%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE %AF%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE %B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CF %8C/

http://xwrapaidiwn.blogspot.gr/2012/08/blog-post_29.html


1η Δραστηριότητα:Φτιάξε το παζλ με την εικόνα του καιρού

Επεκτασιμότητα του σεναρίου

Το σενάριο θα μπορεί να αξιοποιηθεί μελλοντικά ως 4η φάση στο γνωστικό αντικείμενο Δημιουργία και Έκφραση και συγκεκριμένα στη φυσική αγωγή σε μεταγενέστερο χρόνο κατά τη διάρκεια του σχολικού


έτους, ώστε να γνωρίσουν τα αθλήματα που έχουν σχέση με τις καιρικές συνθήκες π.χ σκι στο χιόνι,θαλάσσιο σκι και να ονομάσουν τον εξοπλισμό τους.

Αξιολόγηση Δεδομένου ότι το σενάριο θα υλοποιηθεί στο μέλλον η νηπιαγωγός μπορεί να κάνει αρχική αξιολόγηση,διαπιστώνοντας τις γνώσεις ,τα ενδιαφέροντα ,τα βιώματα των παιδιών και ανάλογα να προσαρμόσει τις δραστηριότητες στις δυνατότητες των μαθητών της.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.