S8 petridou petroula

Page 1

Εκπαιδευτικό σενάριο στις Τ.Π.Ε για την πιστοποίηση Β επιπέδου Τίτλος:Όταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι,θα σου αγοράσω μία κοτούλα! https://www.youtube.com/watch?v=j9AvYG2H46Y Αφόρμηση: Η αναφορά ενός παιδιού στο κατοικίδιο ζώο του σπιτιού του. Η Θεματική προσέγγιση <<Κατοικίδια Ζώα>> εντάσσεται στην Μελέτη Περιβάλλοντος και συγκεκριμένα Παιδί και Περιβάλλον ,φυσικό περιβάλλον και αλληλεπίδραση. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές: Γλώσσα,Μαθηματικά,Πληροφορική

Διδακτικοί στόχοι: Να διευρύνουν τις γνώσεις τους για τους ζωικούς οργανισμούς Να ονομάσουν διάφορα ζώα και να τα κατατάξουν σε κατηγορίες ανάλογα με τον τόπο διαμονής τους Να εντοπίσουν ομοιότητες και διαφορές για τα κατοικίδια ζώα ως προς τα εξωτερικά χαρακτηριστικά,την τροφή,το σπίτι,τον τρόπο αναπαραγωγής,την εξέλιξη τους. Να κάνουν συγκρίσεις,ομαδοποιήσεις,ταξινομήσεις με συγκεκριμένα κριτήρια π.χ φαγητό.


Παιδαγωγικοί στόχοι Να αποκτήσουν περιβαλλοντική συνείδηση ως παιδιά αλλά και ως ενήλικες αργότερα. Να εμπλουτίσουν τον προφορικό τους λόγο Να μάθουν να συνεργάζονται Να ανακαλύψουν βασικές συμβάσεις του αλφαβητικού συστήματος

Τεχνολογικοί στόχοι Να αξιοποιήσουν την τεχνολογία Να έρθουν σε επαφή με τον ηλεκτρονικό υπολογιστή Να γνωρίσουν τον internet explorer και την αξιοποίηση του στην τάξη Να αναζητούν πληροφορίες στο διαδίκτυο μέσα από μηχανή αναζήτησης όπως η google.

ΓΝΩΣΤΙΚΑ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ Εφαρμόζοντας την τεχνική του καταιγισμού ιδεών τα νήπια αναφέρουν προηγούμενες εμπειρίες τους γύρω από το θέμα ,λένε τις προσωπικές τους απόψεις τις οποίες η νηπιαγωγός καταγράφει σε ένα μεγάλο χαρτί του μέτρου στον πίνακα ανακοινώσεων


.Συμπληρώνεται ο εννοιολογικός χάρτης με τις αρχικές ιδέες της νηπιαγωγού αλλά και με αυτές των παιδιών που θα προκύψουν.

ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΔΕΠΠΣ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ Η Εκπαιδευτικός συνδέει την έννοια των ζώων λαμβάνοντας υπόψη τις προτάσεις των παιδιών με όλες τις επιστήμες του αναλυτικού προγράμματος.Έπειτα ακολουθώντας τη διαθεματικότητα υλοποιεί δραστηριότητες από όλες τις γνωστικές περιοχές του ΔΕΠΠΣ.Στις δραστηριότητες συμμετέχουν όλα τα παιδιά μαζί και σε κάποιες άλλες δουλεύουν σε ομάδες εργασίας .Οι ομάδες οργανώνονται σύμφωνα με τις αρχές της ομαδοσυνεργατικής μάθησης,ώστε η κάθε ομάδα να είναι όσο πιο ομοιογενής γίνεται π.χ ως προς τον αριθμό των παιδιών συνήθως ανά τρία παιδιά.

Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥ Να σεβαστεί τους προσωπικούς ρυθμούς ανάπτυξης κάθε παιδιού Να δημιουργήσει ένα κλίμα ασφάλειας,ψυχαγωγίας και ενθουσιασμού μέσα στην τάξη Να είναι κατανοητή όταν δίνει οδηγίες για τη διεξαγωγή μιας δραστηριότητας Να δείχνει στα παιδιά πώς να αναζητούν πληροφορίες Να βοηθά,να συνεργάζεται,να διευκολύνει την εκπαιδευτική διαδικασία


Να ενθαρρύνει την αλληλεπίδραση και το σεβασμό μεταξύ των παιδιών.

ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΑ Να γνωρίσουν τα κατοικίδια ζώα Να βελτιώσουν και να εμπλουτίσουν τον προφορικό τους λόγο Να συμμετέχουν σε συζητήσεις

ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Να αντιληφθούν τη χρονική αλληλουχία των γεγονότων Να κάνουν ομαδοποιήσεις ανάλογα με το που ζουν τα ζώα Να επιλύουν προβλήματα και να αξιοποιούν τη σύγχρονη τεχνολογία

ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ Να μαθαίνουν βιωματικά μέσα από τη δική τους δράση Να ικανοποιήσουν την περιέργεια τους για τον κόσμο που τα περιβάλλει μέσα από τη γνωριμία χώρων εκτός σχολικού περιβάλλοντος


Να ευαισθητοποιηθούν απέναντι στα ζώα

ΠΑΙΔΙ ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ Να κατασκευάσουν δικές τους δημιουργίες Να εκφράζονται ελεύθερα και να καλλιεργούν τη φαντασία τους Να ακολουθούν τους κανόνες των παιχνιδιών

ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ

Να έρθουν σε επαφή με τον ηλεκτρονικό υπολογιστή Να αποκτήσουν δεξιότητες χειρισμού λογισμικού γενικής χρήσης Να παίζουν με ασφάλεια και να αναγνωρίζουν τον υπολογιστή ως χρήσιμο εργαλείο για τον άνθρωπο


ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Η θεματική προσέγγιση για τα κατοικίδια ζώα βασίζεται στις αρχές του εποικοδομιτισμού του Vygotsky,θεωρίες μάθησης και συγκεκριμένα στη ΖΕΑ <<ζώνη επικείμενης ανάπτυξης>>. Ορισμός: «Η ζώνη αυτή (zone of proximal development) αντιστοιχεί στην απόσταση ανάμεσα στο πραγματικό αναπτυξιακό επίπεδο, όπως αυτό καθορίζεται από την ανεξάρτητη επίλυση προβλημάτων, και στο επίπεδο δυνάμει ανάπτυξης, όπως αυτό καθορίζεται από την επίλυση προβλημάτων κάτω από την καθοδήγηση των ενηλίκων ή σε συνεργασία με πιο ικανούς συνομήλικους.Από το σχετικό link που ακολουθεί: (https://www.eduportal.gr/vygotsky/)


Τάξεις στις οποίες αναφέρεται το σενάριο: Το εκπαιδευτικό σενάριο σχεδιάστηκε και απευθύνεται σε παιδιά προσχολικής ηλικίας

Εκτιμώμενη διάρκεια υλοποίησης: Το σενάριο πρόκειται να υλοποιηθεί σε 12 ώρες.

Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή: Η γωνιά του υπολογιστή στο νηπιαγωγείο ,το διαδίκτυο,ο προτζέκτορας και ο διαδραστικός πίνακας. Η διεξαγωγή του σεναρίου θα πραγματοποιηθεί στο σύνολο της τάξης των παιδιών και σε ομάδες των τριών ατόμων.

Τα τεχνολογικά εργαλεία που θα εφαρμοστούν είναι τα εξής:

Μηχανές αναζήτησης της Google,το διαδίκτυο προσφέρει στα παιδιά την ευχαρίστηση της ανακάλυψης και διερεύνησης μέσα από πλήθος πληροφοριών να επιλέξουν αυτές που τους αρέσουν.Συγκεκριμένα το ίντερνετ θα αξιοποιηθεί ως προς την εύρεση εικόνων και βίντεο για τα κατοικίδια ζώα.


Tuxpaint: Λογισμικό ζωγραφικής όπου θα μπορούν να ζωγραφίσουν τα αγαπημένα τους ζωάκια και να τα ομαδοποιήσουν ανάλογα με το που ζουν,να αλλάξουν χρώμα ,να φτιάξουν τα σπιτάκια τους.

Λογισμικό επεξεργασίας κειμένου word:Τα παιδιά προσχολικής ηλικίας μέσα από την επεξεργασία κειμένου έχουν τη δυνατότητα να γράψουν,να αλλάξουν γραμματοσειρά,να βάλουν χρώμα,να φτιάξουν την ονομασία των αγαπημένων τους ζώων.

Περιγραφή-Αιτιολόγηση του σεναρίου: Οι νέες τεχνολογίες κατέχουν εξέχουσα θέση στη σημερινή κοινωνία και ειδικά στο χώρο της εκπαίδευσης.Η παιδαγωγική και διδακτική αξιοποίηση τους στην τάξη αποτελεί μείζονος σημασίας καθώς προσφέρει σε εκπαιδευτικούς και μαθητές καινούριες δυνατότητες και ευκαιρίες μάθησης σε ένα μαθησιακό περιβάλλον αλληλεπίδρασης.Με τον τρόπο αυτό το μάθημα γίνεται πιο ελκυστικό και πιο ενδιαφέρον διότι τα παιδιά συμμετέχουν ενεργά στην εκπαιδευτική διαδικασία αξιοποιώντας το διαδίκτυο και τις πληροφορίες που τα ίδια διερεύνησαν και ανακάλυψαν με αποτέλεσμα ο εκπαιδευτικός να έχει πλέον τον πρωτεύοντα ρόλο αλλά


να λειτουργεί περισσότερο ως βοηθητικός παράγοντας στη σχολική τάξη.

Δραστηριότητες 1η φάση: εξερευνούν διευθύνσεις στη google με τη βοήθεια της νηπιαγωγού 1)terrapodologein.gr(πληροφορίες και εικόνες με ζώα) 2) www.hcm.gr (ελληνικό παιδικό μουσείο) 3) www.nationalgeographic.com(παιχνίδια)

κατοικιδια ζω α - Αναζήτηση Google.html

2η φάση:


Καλώ τα παιδιά να μπουν στο λογισμικό tuxpaint να φτιάξουν τα σπίτια των ζώων και να ζωγραφίσουν το αγαπημένο τους ζωάκι.

3η φάση: Μπαίνουν με τη βοήθεια μου στο word για να γράψουν λέξεις από πίνακες αναφοράς σχετικές με τα ζώα π.χ τα μωρά τους.Μπορούν να τις εκτυπώσουν και να παρουσιάσουν την εργασία τους σε όλη την ομάδα.


Φύλλα εργασίας που θα αξιοποιηθούν http://www.click-me.gr/index.php/ekpaideysi-menu/prosxoliki-ilikiamenu/zoa-m/958-zoa-katoikidia


http://dreamskindergarten.blogspot.gr/2012/09/

http://e-children.blogspot.gr/2013/11/blogpost_4512.html#axzz4jgTZDmYx

http://dreamskindergarten.blogspot.gr/2011/10/4.html



1η Δραστηριότητα:Βάλε τις γάτες μέσα στο σπιτάκι και μέτρα πόσες είναι.

Επεκτασιμότητα του σεναρίου Το σενάριο θα μπορούσε να εξελιχθεί ως 4η φάση σε άλλο γνωστικό αντικείμενο π.χ στη Δημιουργία και Έκφραση να κατασκευαστεί μια


φάρμα με ζώα στην αυλή του σχολείου σε κάποια άλλη χρονική στιγμή κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους,όπου το κάθε παιδί θα αναλάβει τη φροντίδα ενός ζώου αποκτώντας θετική στάση απέναντι στα ζωάκια.

Αξιολόγηση Δεδομένου ότι το σενάριο θα υλοποιηθεί μελλοντικά μπορεί να γίνει μόνο αρχική αξιολόγηση της θεματικής προσέγγισης ως προς το στάδιο της διερεύνησης –ανακάλυψης στο Διαδίκτυο με μηχανή αναζήτησης.

Προτάσεις Το σενάριο θα μπορούσε να αξιοποιηθεί ώστε τα παιδιά να συμμετέχουν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα σε μουσείο και να ευαισθητοποιηθούν στην προστασία των δικαιωμάτων των ζώων.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.