Emilia Popescu Matematica Parteneriate

Page 1

Proiect de lecție Școala Gimnazială nr. 195, sector 3, București Data : 26. 01.2021 Clasa: a IV-a G Prof.înv.primar: Popescu Emilia Viorica Disciplina: Matematică Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii Unitatea de invățare: Împărțirea numerelor naturale 0-100 Subiectul: Metode de rezolvare a problemelor: Metoda mersului invers; Tipul lecției: predare de noi cunoștințe; Competenţe generale: •

Utilizarea unor elemente repetitive în contexte diverse

Utilizarea numerelor în contexte familiare

Explorarea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător •

Rezolvarea de probleme cu numere date sau provenite din probleme practice

Competențe specifice: Matematică:


http://www.educatieonline.md/details?31c9377a2a3642219305898d93dabe7a 2.3 Efectuarea de operaţii cu numere naturale în diferite context. 2.4 Validarea rezultatelor unor calcule. 4.2 Rezolvarea de probleme cu noţiunile studiate. Limba si Literatura română http://www.educatieonline.md/details?d6e3604b4fab4118ba05e9055a5456e1 1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil 2.1. Descrierea unui obiect/ unei fiinţe din universul apropiat pe baza unui plan simplu 3.2. Formularea unui răspuns emoţional faţă de textul literar citit 3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia Educatie Civica : http://www.educatieonline.md/details?2f0d1e3960db4da89f4c3478158ee2b2 2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele Obiective operaționale: O1 - să exprime pe baza unui plan simplu, oral, demersul parcurs în rezolvarea unei probleme; obiectivul se consider îndeplinit dacă majoritatea elevilor reușesc să exprime oral demersul de rezolvare; O2 - să reprezinte grafic expresii matematice specifice metodei de rezolvare; obiectivul se consideră îndeplinit dacă majoritatea elevilor reprezintă graphic expresii matematice specific metodei mersului invers;


O3 - să rezolve o problemă prin metoda mersului invers; obiectivul se consideră îndeplinit dacă majoritatea elevilor rezolvă corect o astfel de problemă; O4 - să compună o problemă pornind de la reprezentarea grafică propusă; obiectivul se consider îndeplinit dacă majoritatea elevilor compun o problem pe baza reprezentării propuse. Strategia didactică: •

Metode si procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea.

Mijloace de predare: videoclip cu prezentarea metodei de rezolvare, tabla jamboard, material power point, tableta grafică.

Forme de organizare: frontal, individual.

Durata: 30 min

Spațiu de desfășurare: online, pe Google Meet.

Bibliografie : 1.Rodica Chiran, Mihaela-Ada Radu - Manual de matematică pentru clasa a IV-a – Editura Aramis, Bucureşti, 2016 2.Maria Gardin, Florin Gardin, Daniela Berechet, Florian Berechet - Matematică, culegere de exerciţii, probleme şi teste – Editura Paralela 45, Piteşti , 2009 3.Aurelia Arghirescu, Florica Ancuţă – Matematică, Exerciţii şi probleme Editura Carminis , Piteşti , 2008


Nr. Crt.

Momentele lectiei

Durata

1.

Moment organizatoric

2

Desfășurarea lecției

Strategia didactică Metode

Mijloace

1 Se vor pregăti materialele necesare bunei min. pregătiri a lecției și se va asigura un climat facorabil învățării.

Conversația

Dispozitive electronice

Verificarea temei pentru acasă

2 Se verifică modul în care a fost efectuată tema min. pentru acasă.

conversația

laptop, tablete, telefoane caietele elevilor

3.

Reactualizarea cunoștințelor

Conversația

4.

Captarea atenției

3 Cer elevilor să își amintească noțiunile de min. fracție și reprezentare a acestora. Trecem în revistă etapele de rezolvare ale problemelor și le explic faptul că metoda de rezolvare pe care o vom studia azi este asemănătoare cu cea grafică, în sensul că, pentru rezolvarea acestui tip de probleme, vom reprezenta grafic datele. 3 Amintesc elevilor noţiunile de ”pătrime”, min. ”doime” și altele, printr-un joc wordwall, iar apoi discutăm despre acestea: https://wordwall.net/resource/1772239/fractii

4.

Dirijarea învățării

1.Notăm titlul lecției ”Metoda mersului invers”, eu pe tabla online, iar elevii în caiete. 2. Prezint elevilor un videoclip care prezintă metoda mersului invers, îl urmărim cu atenție și discutăm raționamentul prezentat.

Evaluare Forme de organizare Frontal

activitate frontală

observarea sistematică a comportamentului

Frontal

Conversația Explicația

Material Ppt. Videoclip

Frontal

explicația

Caiete

Frontal

exercițiul

Observarea sistematică

Activitate frontală

Observarea sistematică


3. Propun spre rezolvare exercițiul de antrenament care se rezolvă prin metoda mersului invers, ex. 12/61 : c) (c :9 : 3) x 4= 20

exercitiul activitate

c : 9 : 3 =20 : 4 c:9:3=5 c:9=5x3 c : 9 = 15 c = 15 x 9 c = 135 4. Propun spre rezolvare: 4/ 61 O pătrime din numărul elevilor care pleacă în excursie sunt în clasa a IV-a. Două treimi din rest sunt în clasa a III-a, iar restul de 15 elevi sunt în clasa I. Câți elevi pleacă în excursie? Rezolvare în Anexa 1. 5. Propun să compunem o problemă care se va rezolva prin metoda mersului invers, după o reprezentare grafică dată (Anexa 2). 6. Madam Oz ghicește dublul numărului. (Anexa 3).

5.

Realizarea performanței

6/ 61 Mă gândesc la un număr, îl impart la 2, adun 5 și obțin 125. La ce număr m-am gândit? Rezolvare: 125 – 5 = 120 120 x 2 = 240 R : 240

frontală

problematizarea activitate individual a

Observarea sistematică


6.

Tema pentru acasă

Elevii vor avea de rezolvat problemele : 1,3,5/ 60


ANEXA 1


ANEXA 2


ANEXA 3


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.