CLASSIC 7.12 2021
Loten met '*' zijn afgebeeld. Afmetingen tussen haakjes = totale afmetingen met kader/sokkel Schattingen niet vermeld indien lager dan € 500.
1. Datum van de veiling De openbare verkoping van de hierna geïnventariseerde goederen en kunstvoorwerpen zal plaatshebben op: Comics Zondag 5 december om 15u Classic Dinsdag 7 december om 14u Objects of vertu Dinsdag 7 december om 19u Modern & Design Woensdag 8 december om 14u Works on Paper I Donderdag 9 december om 10u Works on Paper II Donderdag 9 december om 14u Works on Paper III Donderdag 9 december om 20u (met een selectie uit het archief van Jan Hoet) in het Veilinghuis Bernaerts, Verlatstraat 18 te 2000 Antwerpen. 2. Data van bezichtiging De liefhebbers kunnen de goederen en kunstvoorwerpen bezichtigen Verlatstraat 18 te 2000 Antwerpen op donderdag 2 december vrijdag 3 december zaterdag 4 december zondag 5 december maandag 6 december van 10 tot 18u. 3. Data van afhaling Vanaf maandag 13 december tot vrijdag 24 december kan u uw goederen op afspraak komen afhalen. Op weekdagen tussen 9-12u en 13-17u en op zaterdag 18 december tussen 10-13u. 4. Kosten 22 % in de zaal en schriftelijk prebid 28 % via Bernaerts Live, Invaluable, Drouot Digital en LiveAuctioneers (registratie tot ten laatste zondag 8 maart 2020, 18u) 30 % via Aftersale €2/ lot administratieve kost 5. Telefonische biedingen Geen telefonische biedingen onder € 500
BERNAERTS AUCTIONEERS Verlatstraat 18, 2000 Antwerp T +32 (0)3 248 19 21 - F +32 (0)3 248 15 93 www.bernaerts.be - info@bernaerts.be
Veiling/ Vente:
CLASSIC
Dinsdag / mardi
7 december / décembre
14 u / h
Loten / lots 250 - 440
OBJECTS OF VERTU
Dinsdag / mardi
7 december / décembre
19 u / h
Loten / lots 450 - 673
Experts: Christophe Bernaerts & Elise Boutsen Bailiff's Office Jan Weyns-Birgit De Troij (WDT bv) © SABAM/ © Digital photo, layout & prepress: Studio Bernaerts ILL. cover/ couverture lot 417
Expo:
donderdag/ jeudi 2 december/ décembre
vrijdag/ vendredi 3 december/ décembre
zaterdag/ samedi 4 december/ décembre
zondag/ dimanche 5 december/ décembre
maandag/ lundi 6 december/ décembre
van/ de 10 tot/ à 18 u/ h
detail lot 274
detail lot 282
CLASSIC Loten/lots (250-440)
detail lot 288
250*
Romeins-Egyptische graffiguur. Egypte, Oxyrhynchus, huidige el-Behnasa. Kalksteen. Figure dans une niche. Egypte, Oxyrhynchus, l'actuelle el-Behnasa. Pierre calcaire. 64.5 x 33 x 20.5 cm (€ 3000-4000) Herkomst/provenance: Polak works of art, Amsterdam, 13.4.2011 Lit.: Leiden, Rijkmuseum van Oudheden (RMO), https://www.rmo.nl/museumkennis/egypte/de-voorwerpen/ romeins-egyptische-graffiguren/; Klaus Parlasca, 'Grabreliefs Oxyrhynchos,' Enchoria, vol. 8, 1978, p. 117, pl. 36 (E.R. Russmann, Unearthing the Truth: Egypt's Pagan and Coptic Sculpture, Brooklyn, New York, 2009
Tijdens de Griekse en Romeinse overheersing van Egypte, respectievelijk vanaf 332 en 31 v.Chr., ontstonden er grote nieuwe centra waar Grieken, Romeinen, Joden en andere buitenlanders samenwoonden naast de inheemse Egyptische bevolking. Verscheidende godsdiensten werden naast elkaar beleden, waaronder het jodendom en het christendom. De mengelmoes van verschillende culturen bracht verscheidene kunststijlen met zich mee: een zuiver GrieksRomeinse stijl, een traditioneel faraonische en een aantal mengstijlen waarin de eerste twee afwisselend de boventoon voerden. Romeins-Egyptische mengstijlen Op de begraafplaatsen van grote kosmopolitische steden als Alexandrië en Oxyrhynchus (vlak bij het huidige el-Behnasa) zijn opvallende voorbeelden gevonden van Romeins-Egyptische mengstijlen. In de collectie van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden is de grootste groep grafsculpturen ondergebracht die uit Oxyrhynchus bekend is. Het zijn beelden die aan de ene kant de kenmerken vertonen van typisch Romeinse grafsculpturen. Aan de andere kant passen ze qua techniek en thematiek nog helemaal in de oudEgyptische beeldhouwtraditie. De ‘Behnasa-graffiguren’ vormen als het ware een schakel tussen de faraonische en Grieks-Romeinse kunst, die weer sterk verwant is aan de Byzantijnse kunst uit de vroege middeleeuwen. Figuren in nissen Aangenomen wordt dat de Behnasa-beelden afkomstig zijn van graven die tussen 200 en 400 na Chr. zijn aangelegd op de begraafplaats van Oxyrhynchus. Het zijn geen beelden in het rond, maar veeleer grafstenen of stèles met afbeeldingen in zeer hoog reliëf. Ze zijn gemaakt uit platen van vrij grove, plaatselijk gewonnen kalksteen. Op de voorkanten is een nisvormige kapel te zien met een ronde bovenkant, vaak met twee zuiltjes ervoor. In deze nissen zien we de bijna levensgrote figuren van mannen, vrouwen en kinderen, alsof ze op de drempel van het dodenrijk staan.
Pendant la domination grecque et romaine de l'Égypte, respectivement à partir de 332 et 31 av. J.-C., de grands centres ont vu le jour, où Grecs, Romains, Juifs et autres étrangers cohabitaient avec la population égyptienne autochtone. Plusieurs religions étaient pratiquées côte à côte, dont le judaïsme et le christianisme. Le mélange des cultures a donné naissance à plusieurs styles artistiques : un style gréco-romain pur, un style pharaonique traditionnel et un certain nombre de styles mixtes dans lesquels les deux premiers prédominent alternativement. Styles de mélange romain-égyptien Dans les cimetières de grandes villes cosmopolites comme Alexandrie et Oxyrhynchus (près de l'actuelle el-Behnasa), on a trouvé des exemples frappants de mélange de styles romains et égyptiens. La collection du Musée national des antiquités de Leyden contient le plus grand groupe de sculptures funéraires connues d'Oxyrhynque. D'une part, ces sculptures présentent les caractéristiques des sculptures funéraires romaines typiques. En revanche, en termes de technique et de thème, elles s'inscrivent totalement dans la tradition de la sculpture égyptienne ancienne. Les 'graffitis de Behnasa' constituent une sorte de lien entre l'art pharaonique et l'art gréco-romain, qui est lui-même étroitement lié à l'art byzantin du début du Moyen Âge. Figures dans les niches On suppose que les statues de Behnasa proviennent de tombes établies dans le cimetière d'Oxyrhynchus entre 200 et 400 après J.-C.. Ce ne sont pas des statues rondes, mais plutôt des pierres tombales ou des stèles avec des images en très haut relief. Ils sont constitués de dalles de calcaire assez grossier, extraites localement. Les façades présentent une chapelle en forme de niche avec un sommet arrondi, souvent précédée de deux colonnes. Dans ces niches, nous voyons des figures presque grandeur nature d'hommes, de femmes et d'enfants, comme s'ils se tenaient sur le seuil du royaume des morts.
251*
Plantenhouder op voet. Vroege 19de eeuw. Carrara-marmer. Jardinière ovale sur pied. Début 19ème siècle. Marbre de Carrara. 33 x 72 cm (€ 3500-4500)
252*
HENDRICK DE CLERCK (1570-1629) naar/d'après Boetvaardige Hiëronymus. Doek. Saint Gérôme pénitent. Toile. 110 x 82 cm (126 x 98 cm) (€ 5000-6000) Het originele schilderij van Hendrick de Clerck dat rechtsonder gemonogrammeerd zou zijn, en quasi dezelfde afmetingen heeft maar wel op paneel geschilderd is, werd bij Christie's, Londen, 18.04.1997, lot 53 verkocht. Le tableau original de Hendrick de Clerck, qui serait signé de son monogramme en bas à droite et avec les mêmes dimensions mais peint sur panneau, a été vendu chez Christie's, Londen, 18.04.1997, lot 53
253*
JACOB JORDAENS (1593-1678) navolger/suiveur De ontmoeting van Odysseus en Nausicaa. Doek. Fragment. Verdoekt. Overschilderingen. Nausicaa et ses servantes au jardin d'Alcinoos. Toile. Fragment. Rentoilage. Repeints. 103 x 136 cm (124 x 151 cm)
Dit karton deed vermoedelijk dienst als ontwerp voor een reeks wandtapijten over het leven van Odysseus, ontworpen door Jordaens in het midden van de jaren 1630. In totaal zijn er negen onderdelen op verschillende dragers bekend die tot deze reeks gerekend kunnen worden.
(€ 4000-5000)
Dit werk gaat terug op een gesigneerde versie, die zich momenteel als bruikleen in het Rijksmuseum (inv. SK-C1744) te Amsterdam bevindt. Aan de rechterzijde ontbreekt een deel van de gehele compositie waarbij de naakte Odysseus geknield om hulp vraagt aan de prinses Nausicaa nadat hij een schipbreuk had geleden. De compositie is bovendien verwant met een karton (papier op doek, 96.2 cm x 193.6 cm), dat in 2013 in het bezit was van kunsthandel Jean-Luc Baroni Ltd. in Londen.
Ce tableau est fait d'après une version signée qui se trouve en prêt au Rijksmuseum à Amsterdam (La rencontre d'Odyssée et Nausicaa, toile, 117.5 x 194 cm, ca. 16301640, nr. d'inv. SK-C-1744). Il faut aussi associer la composition à un carton (papier sur toile, 96.2 x 193.6 cm) chez Jean-Luc Baroni Ltd à Londres en 2013. Le carton servit probablement comme esquisse d'une série de tapisseries sur la vie d'Odyssée dessinée par Jordaens au milieu des années 1630. Au total on connaît neuf oeuvres, sur des supports divers, qui font partie de cette série.
detail lot 252
detail lot 255
254*
ANONIEM / ANONYME Italië/ Italie XVII Heilige Familie met de jonge Johannes de Doper. Doek. La Sainte Famille avec Saint Jean-Baptiste enfant. Toile. 112 x 91 cm (139 x 115 cm)
255*
Muurpaneel. Eik. 18de eeuw. Met voorstelling in hoogreliëf van een bisschop tussen gebladerte. Haut-relief. 18ème siècle. Chêne. Figurant un évêque. 53 x 47 x 7 cm
(€ 800-1200)
256*
ANONIEM / ANONYME 1/2 XVII Noordelijke Nederlanden Portret van een voorname heer met molensteenkraag. Paneel. Gedateerd 1631. Portrait d'un notable avec col en dentelle. Panneau. Daté 1631. Quatre armoires dans le coin supérieur droite. 73 x 58 cm (94 x 79 cm)
ANONIEM / ANONYME 2/2 XVII NOORDELIJKE NEDERLANDEN/ PAYS-BAS SEPTENTRIONAUX Fruitverkoopster. Doek. Vendeuse de fruits. Toile. 73 x 60 cm (94 x 86 cm) (€ 600-800)
(€ 5000-6000) In de rechter hoek bovenaan zijn vier wapenschilden weergegeven waarvan de twee bovenste mogelijk gelinkt kunnen worden aan (rechts) de familie van Deurverden en (links) de familie Baere.
257*
ANONIEM / ANONYME circa 1700 Portret van een militair (ridder?) met wapenschild in de rechter hoek bovenaan. Doek. Eertijds toegeschreven aan Hyacinthe Rigaud (1659-1743). Portrait d'un militaire. Toile. Jadis attribuée à Hyacinthe Rigaud. 90 x 60 cm (115 x 86 cm) (€ 1200-1500) Herkomst en fotocertificaat/provenance et certificat: Henri Parent, 4.8.1975, als origineel van Hyacinthe Rigaud/ comme une oeuvre authentique d'Hyacinthe Rigaud Dit portret vertoont enige gelijkenissen met een getekend mansportret van Rigaud in de Albertina (inv. 11929) in Wenen. Interprétation libre d'après le portrait d'un militaire conservé à l'Albertine à Vienne.
ANONIEM / ANONYME FRANKRIJK / FRANCE CA. 1700 Portret van een heer met witte sjaal. Doek. Opschrift op verso, na verdoeking: 'Anno Domini 1712 / Aetatis 65'. Portrait d'un homme à l'écharpe blanche. Toile. Annotation au revers, après rentoilage 'Anno Domini 1712 / Aetatis 65'. 75 x 61 cm (82 x 70 cm) (€ 600-800) 257
detail lot 262
260*
FLORIS VAN SCHOOTEN (1590-1655) omgeving/entourage Stilleven met koperwerk en zilveren kandelaar. Paneel. Eertijds toegeschreven aan Cornelis Jacobsz Delff (1571-1643). Nature morte avec objets en cuivre et candélabre en argent. Panneau. Jadis attribué à Cornelis Jacobsz Delff (1571-1643). 60 x 85 cm (77 x 102.5 cm) (€ 1500-1800)
261*
Paar penkandelaars. Vlaanderen. 1650-1700. Geel brons. Paire de candélabres à cierge. Flandres. 1650-1700. Bronze. H.: 33 cm (€ 500-600)
262*
Retabelfragment. Antwerpen. Vroege 16de eeuw. Eik. Voorstelling van de Bezwijming van Maria. Fragment de retable. Anvers. Début 16ème siècle. Figurant l'Evanouissement de la Vierge. Chène. 46 x 53 x 6 cm (€ 6000-8000) Expo: Mechelen, 4 eeuwen aartsbisschoppelijke stad, Cultureel Centrum Mechelen, 28.6-1.10.1961
263*
Tafelkabinet. Rome. Laat 16de eeuw. Hout. Sporen van beschildering. Open fronton voorzien van vier laden versierd met verschillende marmersoorten. Openklapbaar deksel. Cabinet à poser. Rome. Fin 16ème siècle. Bois. Traces de polychromie. Fronton ouvert muni de quatre tiroirs sertis de plusieurs sortes de marbres. Couvercle à battant. 23 x 26 x 19 cm (€ 3000-4000) Herkomst/ provenance: Zeberg, Antwerpen/ Anvers, 18.6.2017
detail lot 262
264*
Bidbank. Antwerpen? Tweede helft 17de eeuw. Eik. Gesculpteerd decor. Poten vooraan gerestaureerd. Prie-Dieu. Anvers ? Deuxième moitié du 17ème siècle. Chêne. Décor sculpté. Pieds à l'avant restaurés. 95 x 68 x 65 cm (€ 500-600)
Boekenpers. Nederlanden. Tweede helft 17de eeuw. Eik en moerbeihout. Een lade. Presse à livres. Pays-Bas. Deuxième moitié du 17ème siècle. Chêne et bois noirci. Un tiroir. 190 x 72 x 60 cm (€ 600-800)
Laag buffet. Engeland. 1680-1700. Eik. Twee laden. Bronzen trekkers. Buffet bas. Angleterre. 1680-1700. Chêne. Deux tiroirs. Poignées en bronze. Pieds fuselés à l'avant. 79 x 144 x 57 cm (€ 500-600)
267*
KLAES MOLENAER (1592-1676) leerling van / élève de Winterlandschap met schaatsers nabij de stadsmuren. Paneel. Signatuur- en datumdragend (mogelijk later toegevoegd) 'HM ... 1686'. Plaisirs d'hiver. Panneau. Portant une signature et une date (ajouts postérieurs ?) 'HM ... 1686'. 60 x 82.5 cm (75.5 x 98 cm) (€ 3500-4500)
Dit schilderij werd vroeger toegeschreven aan Hendrick de Meyer (1637-1638). Stilistisch sluit het echter dichter aan bij het werk van de Haarlemse schilder Klaes Molenaer. Een winterlandschap verkocht bij Sotheby's, Londen, 3-4.07.2013, lot 178 vertoont een gelijkaardige benadering tot het schilderen van het besneeuwde gras. De gesigneerde schilderijen in het Museum Boijmans van Beuningen (inv. 1531(OK) en 1532(OK)) vertonen dan weer iets meer nuance en een verfijnder hanteren van het penseel. Daarnaast signeert Molenaer meestal in een zwierig handschrift 'K molenaer'.
Ce tableau était autrefois attribué à Hendrick de Meyer (1637-1638). Sur le plan stylistique, cependant, il est plus proche de l'œuvre du peintre de Haarlem Klaes Molenaer. Un paysage d'hiver vendu chez Sotheby's, Londres, 3-4.07.2013, lot 178 montre une approche similaire pour peindre l'herbe enneigée. Les tableaux signés de l'exposition Museum Boijmans van Beuningen (inv. 1531(OK) et 1532(OK)) montrent un peu plus de nuances et une utilisation plus raffinée du pinceau. En outre, Molenaer signe habituellement son nom d'une écriture fringante : 'K molenaer'.
ANONIEM / ANONYME circa 1800 Bebost en heuvelachtig zuiders landschap met reizigers. Doek. Paysage accidenté et boisé animé de voyageurs. Toile. 90 x 75 cm (100 x 116 cm) (€ 600-800)
EDOUARD BOEHM (1830-1890) Wandelaars op het bospad langs het water. Doek. Getekend 'E. Boehm'. Eigentijdse vergulde kader. Promeneurs sur chemin forestier au bord de l'eau. Toile. Signée 'E. Boehm'. Cadre doré d'époque. 53 x 90 cm (83 x 120 cm) (€ 800-1200)
ONLEESBAAR / ILLISIBLE, anno 1838 Vossenjacht. Doek. Signatuur en datum middenonder. Chasse au loup. Toile. Signature et date en bas au milieu. 54 x 59 cm (70 x 74 cm) (€ 1000-1500)
271*
LODEWIJK JOHANNES KLEYN (1817-1897) toe te schrijven aan/à attribuer à Bevroren Hollands rivierlandschap met figuren op het ijs bij ruïne. Paneel (mahonie). Niet getekend. Kader links beschadigd en gerestaureerd. Paysage aquatique enneigé en Hollande avec figures sur la glace près d'une ruine. Panneau (acajou). Pas signé. 22 x 34 cm (41 x 51 cm) (€ 400-500)
272*
LODEWIJK JOHANNES KLEYN (1817-1897) Bevroren Hollands rivierlandschap met figuren met hooiwagen op het ijs. Paneel (mahonie). Getekend 'L J Kleyn'. Eigentijdse vergulde kader. Paysage aquatique enneigé avec figures près d'un chariot à foin sur la glace. Panneau (acajou). Signé 'L J Kleyn'. Cadre doré d'époque. 29.5 x 44 cm (48 x 64 cm) (€ 800-1000)
273*
ILDEPHONSE STOCQUART (1819-1889) Rustend herderskoppel met kudde in het woud. Doek. Getekend 'Ildephonse Stocquart'. Vergulde kader.
Couple de bergers avec bétail à la fôret. Toile. Signée 'Ildephonse Stocquart'. Cadre doré. 108 x 135 cm (131 x 157 cm) (€ 2000-2500)
274*
ANDRIES CORNELIS LENS (1739-1822) Venus en Adonis. Doek. Een perforatie (ca. 1 cm) en twee beschadigingen (ca. 1 cm) in hoek linksonder. Restauratie in hoek linksboven. Vénus et Adonis. Toile. Perforation (+/- 1 cm) et deux endommagements (+/- 1 cm) coin inférieur gauche. Restauration coin supérieur gauche. 96.5 x 115 cm (123 x 141 cm) (€ 6000-8000)
Andries Cornelis Lens was één van de drijvende krachten achter het neoclassicisme in Antwerpen en speelde een cruciale rol in de ontwikkeling van de Academie van Schone kunsten in dezelfde stad. Na een studiereis naar Italië, - langs Parijs waar het neoclassicisme volop in ontwikkeling was - promootte hij als directeur van de academie de studie naar Antieke beelden en Italiaanse renaissance meesters zoals Raphael en Titiaan. Naar het Franse model, wilde hij de schilders, grafici en beeldhouwers bevrijden van de rigide regels van de Sint Lukas-gilde en onder de bescherming van de academie plaatsen. Hierin slaagde hij in 1773 dankzij de politieke inmenging van Habsburgse vorstin Maria Theresa (1717 – 1780). Ovidius schrijft in zijn ‘Metamorphoses’ hoe de godin haar geliefde smeekt om niet te gaan jagen. Hij trekt er toch op uit en wordt zwaar verwond door een wild zwijn. Uit zijn bloed laat ze een bloem groeien, de anemoon, die haar telkens aan haar geliefde zal herinneren (boek X: 708-739). In deze compositie grijpt Venus de jonge jager bij zijn arm en schouders terwijl hij aanstalten maakt om te vertrekken. Voor Venus' houding keek Andries Cornelis Lenz naar Titiaans bekende schilderij, nu in de collectie van het Metropolitan museum (inv. 49.7.16) in New York.
Andries Cornelis Lens a été l'une des forces motrices du néoclassicisme à Anvers et a joué un rôle crucial dans le développement de l'Académie des Beaux-Arts dans la même ville. Après un voyage d'étude en Italie - en passant par Paris où le néoclassicisme est en plein essor -, en tant que directeur de l'Académie des Beaux-Arts, il encourage l'étude des sculptures antiques et des maîtres de la Renaissance italienne tels que Raphaël et Titien. Suivant le modèle français, il veut libérer les peintres, graphistes et sculpteurs des règles rigides de la Guilde de Saint-Luc et les placer sous la protection de l'Académie. Il y parvient en 1773 grâce à l'ingérence politique de la monarque Habsbourg Marie-Thérèse (1717 - 1780). Ovide écrit dans ses 'Métamorphoses' que la déesse supplie son amant de ne pas aller à la chasse. Il sort quand-même et est gravement blessé par un sanglier. De son sang, elle fait pousser une fleur, l'anémone, qui lui rappellera toujours son amant (livre X: 708-739). Dans cette composition, Vénus saisit le jeune chasseur par le bras et les épaules alors qu'il s'apprête à partir. Pour la pose de Vénus, Andries Cornelis Lenz est influencé par le célèbre tableau du Titien, aujourd'hui dans la collection du Metropolitan Museum (inv. 49.7.16) de New York.
ANONIEM / ANONYME 2/2 XVIII Venus verschijnt aan Aeneas en Achates als jageres (Aeneis, boek I:314-371). Doek (verdoekt). Vénus apparaît à Enée et Achates (Eneïde, livre I: 314-371). Toile (rentoilée). 208 x 152 cm (222 x 167 cm) (€ 1000-1500)
ANONIEM / ANONYME XVIII Allegorische voorstelling, mogelijk verwijzende naar eigenschappen van goed leiderschap. Doek. Beschadigd. Représentation allégorique, faisant peut-être référence aux qualités de bonne gouvernance. Toile. Abîmée. 112 x 90 cm (€ 600-800)
De vrouwelijke figuur links houdt in haar ene hand een kroon, staf en ketting vast die verwijzen naar de monarchie. Ze leunt met haar linkerarm op een schop, wat kan verwijzen naar arbeid in het algemeen. De gezeten vrouw aan de rechterzijde wijst naar een tablet, verwijzende naar de wet. Het geheel wordt omgeven door een trompe-l'oeil kader. La figure féminine de gauche tient dans une main une couronne, un bâton et un collier qui font référence à la monarchie. Elle s'appuie sur une pelle avec son bras gauche, ce qui peut faire référence au travail en général. La femme assise à droite montre une tablette, faisant référence à la loi. Le tout est entouré d'un cadre en trompe-l'œil.
277*
ANONIEM / ANONYME circa 1830 Familieportret met jonge kunstenaar. Paneel (mahonie). Portrait de famille en compagnie d'un artiste. Panneau (acajou). 93 x 70 cm (107 x 84 cm) (€ 1200-1500)
278*
LEOPOLD FISSETTE (1814-1889) Vrolijk ontwaken. Doek. Getekend 'Leopold Fissette'. Joyeux réveil. Toile. Signée 'Leopold Fissette'. 80 x 100 cm (104 x 123 cm) (€ 1500-2000) 278
ONLEESBAAR (Holland 19de eeuw) Familievreugde. Paneel (mahonie). Signatuur linksonder. Bonheur de famille. Panneau (acajou). Signature en bas à gauche. 24 x 18 cm
280*
HORACE VERNET (1789-1863) naar/d'après Judith en Holofernes. Doek. Judith et Holoferne. Toile. 101.5 x 66 cm ( 112.5 x 77 cm) (€ 1500-1800) Het originele schilderij bevindt zich in het Musée des Beaux-Arts te Pau. Een voorstudie voor deze compositie wordt bewaard in het Museum of Fine Arts in Houston (inv. 79.3). D'après l'original au Musée des Beaux-Arts de Pau. Une esquisse préparatoire (33.5 x 26 cm) est conservée au Musée des Beaux-Arts de Boston (inv. nr. 79.3).
281*
Paar Campana-vazen. Parijs. Napoleon III-periode. Deels goudgehoogd porselein. Beschilderd decor van parktaferelen vooraan en bloemenboeket op verso. Verguldsel met slijtage. Paire de vases Campana. Paris. Epoque Napoléon III. Porcelaine à rehauts d'or sur fond noir et bleu turquoise. Décor peint de scènes de parc à l'avant et d'un bouquet de fleurs au revers. Dorure usée. H.: 30.5 cm
282*
EUGENE MARIOTON (1854-1933) 'Chasseur à l'affût' Brons, bruine patina. Getekend 'Eug. Marioton'. Roodgeaderd marmeren sokkeltje. Epreuve d'époque en bronze à patine brune. Signée 'Eug. Marioton'. Socle en marbre rouge. Tot. h.: 34 cm (€ 500-600)
ANONIEM / ANONYME 1/2 XVII Zuidelijke Nederlanden Nomadische herders in een grot. Doek. Bergers dans une grotte. Toile. 55 x 73 cm (73 x 92 cm) (€ 500-600)
284*
MAX WEIGEL / WIEN 'Dauphin' Kabinetschotel. Wenen, ca. 1900. Porselein. Beschilderd met portret van kroonprins. Goudgehoogde en oranje boord met bloemenslingers en vazen. Merkteken en titel achteraan. Bijgevoegd: Kabinetbord. Beschilderd met portret van koningin Louise. Eveneens goudgehoogde boord met plantaardige motieven. Plat de cabinet. Vienne. Ca. 1900. Porcelaine. Décor peint d'un dauphin. Bord orange à rehauts d'or. Marque et titre au revers. On y joint: une assiette de cabinet. Peinte du portrait de la reine Louise. Egalement à bord doré décoré de motifs végétaux. Diam.: 36 cm; 25 cm (€ 400-500)
detail lot 284
285*
JAN ADAM JANSZ KRUSEMAN (1804-1862) Oosterse schone, 1823. Doek (verdoekt). Getekend en gedateerd 'J.A. Kruseman./ f(eci)t 1823'. Belle orientale, 1823. Toile (rentoilée). Signée et datée 'J.A. Kruseman./ f(eci)t 1823'. 62 x 47 cm (87 x 72 cm)
286*
Dagbed. Scandinavië. Empire periode. Wit beschilderd en deels verguld notelaar. Lit de jour. Scandinavie. Epoque Empire. Noyer rechampi blanc et en partie doré. 81 x 99 x 224 cm (€ 5000-6000)
(€ 5000-6000) Herkomst/provenance: Christie's, New York, februari/février 1996, lot 116
287*
CHARLES PORION (1814-1908) Andalusische muzikanten, ca. 1850 Doek. Getekend 'C. Porion'. Gerestaureerd. Hangklaar. Musiciens andalous, ca. 1850 Toile. Signée 'C. Porion'. Restaurée et en excellent état. 144 x 111 cm (188 x 156 cm) (€ 20000-25000) Herkomst/provenance: Christie's, Londen, 9.11.2011, lot 9; Antwerpen, privé-verzameling/Anvers, collection privée
Charles Porion was befaamd om zijn oriëntalistische schilderijen, portretten en historische en gevechtstaferelen. Hij was een leerling van Michel Martin Drolling (1786-1851) en Ingres (1780-1867) en eindigde al op jonge leeftijd als tweede op de Concours de Rome in 1840. Later nam hij deel aan de Parijse Salons tussen 1844 en 1868. Voornamelijk onder Napoleon III genoot hij veel succes, hij voerde voor de vorst ook enkele opdrachten uit waaronder enkele ruiterportretten van Napoleon III en zijn zoon voor het Palais de Compiègne. Veel van zijn schilderijen bevinden zich in musea waaronder het Musée des Beaux-Arts de Bordeaux, het Musée National du Château de Compiègne en het Museo del Romanticismo in Madrid. Ondanks zijn omvangrijke oeuvre verschijnt er maar zelden werk van hem op de kunstmarkt. Porion woonde enige tijd in Spanje, meer bepaald in Andalusië en Madrid. Het Andalusische straatleven weet hij met een verfijnd gevoel voor licht in beeld te brengen in dit fraaie schilderij.
Peintre français important du 19ème siècle, orientaliste, peintre de portraits et de scènes historiques et de bataille. Elève de Drolling et d’Ingres. Deuxième place au Concours de Rome, 1840. A participé aux Salons de Paris entre 1844 et 1868. Médaille de bronze en 1844 A voyagé et vécu quelque temps en Espagne, en Andalousie et à Madrid, comme en témoigne le tableau présenté aux enchêres. Chevalier de la Légion d’Honneur Sa réputation était grande, surtout sous Napoléon III, pour lequel il a exécuté nombre de commissions, pour le Palais de Compiègne (plusieurs portraits de taille imposante, portraits équestres de Napoléon III et de son fils). Musées: Madrid (Musée du Romantisme), Palais de Compiègne, l’Hotel de Ville à Versailles, Bordeaux, Saint-Brieuc, Privas, Tournus (Musée Greuze), Saint-Omer (Hotel Sandelin), Paris, Ministère de la Défense, Laval, Les-Lucs-sur Boulogne, La Flèche. Les œuvres de Porion sont rarissimes sur le marché d’art.
288*
A HANDRICK ca 1920 Allegorie van de schoonheid. Doek. Getekend 'A. Handrick.'. Eigentijdse kader in verguld hout. Minieme perforatie midden rechts. Allégorie de la beauté. Toile. Signée 'A. Handrick'. Bel encadrement d'époque en bois doré. Perforation minime au milieu à droite. 228 x 137 cm (245 x 152 cm) (€ 3000-4000)
289*
HEVA COOMANS (1864-1939) Dansles, 1887. Paneel. Getekend en gedateerd 'Héva Coomans. 1887.'. La leçon de danse, 1887. Panneau. Signé et daté 'Héva Coomans. 1887.'. 40 x 31 cm (55.5 x 47 cm) (€ 1500-2000)
290*
LEON HERBO (1850-1907) 'Souvenir de Tanger' Olie op paneel (mahonie). Getekend 'Leon Herbo'. Huile sur panneau (acajou). Signé 'Leon Herbo'. 41 x 32 cm (58 x 49.5 cm) (€ 600-800)
291*
MONOGRAMMIST E.B. ca. 1850 Trompe l'oeil met de kunstenaar, poserend voor schildersezel. Doek. Monogram en datum ‘E.B. 1850’. Trompe l'oeil avec l'artiste posant devant son chevalet. Toile. Signée de son monogramme et de la date 'E.B. 1850'. 21 x 16 cm (€ 800-1200)
292*
CHARLES JOSEPG GRIPS (1825-1920) ‘A woman at a loom’, 1879. Doek. Getekend en gedateerd 'C Grips f(ecit) 1879'. Toile. Signée et datée 'C Grips f(ecit) 1879'. 39.5 x 45.5 cm (60 x 67 cm) (€ 3000-4000) Herkomst/provenance: Richard Green, Londen, ref. V 702
CHARLES DEGROUX (°1932) De stroppendragers van Gent. Doek. Getekend 'Ch. Degroux'. Met opdracht. Eigentijdse kader. Les porteurs de corde de Gand. Toile. Signée 'Ch. Degroux'. Avec dédicace. Cadre d'époque. 60 x 72 cm (84.5 x 97 cm) (€ 500-600)
294*
POMPEO MASSANI (1850-1920) Trots. Doek. Getekend 'P Massani'. Fierté. Toile. Signée 'P Massani'. 32.5 x 23 cm (41.5 x 32 cm) (€ 500-600)
295*
PIET VERHAERT (1852-1908) Backstage, 1893. Paneel (mahonie). Getekend en gedateerd 'Piet Verhaert / 1893. Eigentijdse vergulde kader. Dans les coulisses, 1893. Panneau (acajou). Signé et daté 'Piet Verhaert/ 1893'. Cadre doré d'époque. 50 x 61 cm (77.5 x 88 cm) (€ 1000-1500) 294
296*
Edelman en -dame in gesculpteerd ivoor. Op klokvormige sokkeltjes in vermeil (Duits werk, tweede gehalte) met gedreven decor. Edelman met brilletje in de rechter- en gedraaide wandelstok in de linkerhand, dame met waaier in de rechterhand, beiden van een trapje stappend. Paire de figurines en ivoire représentant un homme et une dame nobles. Allemagne, 19ème siècle. Socles en vermeil (deuxième titre) à décor repoussé. L'homme tient des lunettes de la main droite et une canne torsadée de la main gauche, la dame un éventail de la main droite, les deux descendant d'une marche. H.: 22 cm (€ 1600-2000)
297*
RENE MARQUET (1875-1939) Page met bruidskoffer. Chryselesantine figuur in goudgeel gepatineerd en bruin gepatineerd brons. Met hoofd en handen in ivoor. Deksel van de koffer bezet met miniatuur met een vrouwenbuste. Onyx sokkel. Page avec coffret de mariage. Epreuve chryséléphantine d'époque en bronze à patine or jaune et brun. Tête et mains en ivoire. Couvercle du coffret serti d'une miniature figurant un buste de femme. Socle en onyx. H.: 32.5 cm (€ 800-1200)
298*
CLETO LUZZI (1884-1952) 'A musical evening' Doek. Getekend 'Cleto Luzzi/ Roma'. Onleesbare etiketten op verso. Toile. Signée 'Cleto Luzzi/ Roma'. Etiquettes illisibles au revers. 56 x 84 cm (74 x 100.5 cm) (€ 2000-3000) Herkomst en certificaat/ provenance et certificat: Willy De Jonge, SintNiklaas, 13.12.1977
299*
Elfdelig koffieservies. Oud-Brussels porselein. Periode Pierre Louis Cretté (1800-1813). Meerkleurig beschilderd decor van vogels. Bestaande uit een koffiekan, vijf tassen, vijf ondertassen. Service à café. Porcelaine de Bruxelles. Période Pierre Louis Cretté (1800-1813). Décor peint ornithomorphe. Comprenant une cafetière, cinq tasses et cinq sous-tasses. Certificaat/certificat: Brussel/Bruxelles, Michel Pinckaerts, 6.4.2009
300*
20-delig koffieservies. Deels goudgehoogd porselein. Periode Charles van Marcke de Lummen, Luik, ca. 1810-1830. Beschilderd ornitomorf decor. Bestaande uit een koffie-, thee-, suiker-melkpot, acht tassen en acht ondertassen. Eén tasje van latere datum (stempel Nympenburg). Service à café. Porcelaine. Période Charles van Marcke de Lummen, Liège, ca. 1810-1830. Décor ornithomorphe peint. Filets or en bordure. Comprenant une cafetière, une théière, un pot à lait, un sucrier, huit tasses et huit sous-tasses. Une tasse de date postérieure (marque de Nymphenburg). (€ 600-800) Certificaat/certificat: Brussel/Bruxelles, Michel Pinckaerts, 6.4.2009
301*
Paar imposante cornetvazen met waaiervormige hals in deels verguld en beschilderd Oud-Brussels porselein met jonge edelman met hond bij de oever en jonge edeldame in een sloep in meerkleurig beschilderd biscuit. Louis Philippe periode. Rechtervaas met restauraties onderaan. Paire de vases cornet en éventail en porcelaine de Bruxelles avec jeune homme noble avec chien au bord de la rive d'un côté et jeune femme dans une chaloupe de l'autre en biscuit polychrome. Epoque Louis Philippe. Un vase avec restaurations dans la partie inférieure. 39 x 40 x 29 cm (€ 600-800)
302*
Wandtapijt. Vlaanderen. Ca. 1575. Wol en zijde. Aeneas en Achates ontmoeten Venus. Te restaureren. Vochtschade. Tapisserie. Flandres. Ca. 1575. Laine et soie. Enée et Achate rencontrent Vénus. A restaurer. Taches d'humidité. 347 x 518 cm (€ 2000-3000) Herkomst/provenance: Stichting/ Fondation Marie et Raphaël Gilles de Pélichy, Izegem
Het onderwerp van dit wandtapijt is ontleend aan Vergilius, Aeneis, boek 1. Aeneas, zoon van Anchises en Venus, was als Trojaanse prins ontsnapt uit het brandende Troje, vergezeld van een groep volgelingen. Deze scène is afgebeeld in de linkerbovenhoek. Aeneas heeft nauwelijks Sicilië verlaten met zijn vloot van twintig schepen en is op weg naar Italië, wanneer een hevige storm losbarst (Vergilius, Aeneis, 1, 81-123) die uiteindelijk door Neptunus (met de drietand) tot bedaren wordt gebracht (Vergilius, Aeneis, 1, 124-158). Dertien schepen zijn vergaan; de overige zeven zijn door de god van de zee naar de kust van Afrika gedreven. Links beneden staan nog enkele bewaarde kisten met kostbare voorwerpen en harnassen. Het verhaal gaat verder aan de linkerkant: wanneer de ontmoedigde en ontredderde schipbreukelingen op het strand zijn verzameld, leidt Aeneas hen naar een rustige plaats, steekt vuren aan zodat ze kunnen opdrogen en roostert wat van hun geredde graan. Intussen gaat hij op jacht, vergezeld van zijn trouwe vriend Achates, en doodt in de buurt van de kust zeven herten (één per boot) (Vergilius, Aeneis, 1, 180-194). De hoofdpersonen, Aeneas en Achates, zijn op de achtergrond amper herkenbaar. Zij behoren tot de vriendenparen, zoals Theseus en Perithous of Oresthe en Pylades, als toonbeelden van trouwe vriendschap. In het midden daarboven, in de wolken, symbool van de woonplaats der goden, spreekt Aeneas tot zijn mannen en troost hen. Terwijl zijn mannen proberen te slapen, gaat Venus naar de Olympus en verwijt de oppergod Jupiter wat hij haar zoon heeft aangedaan, ook al had hij haar verzekerd dat hij de stamvader van de Romeinen zou worden en dat op die manier de Trojanen als het ware zouden blijven bestaan als deel van het wereldrijk (Vergilius, Aeneas, 1, 223-253). Er zijn een aantal goden die duidelijk zijn afgebeeld, allemaal met hun attributen. Venus wordt afgebeeld in het gezelschap van Cupido. Jupiter (met bliksemschichten, kroon en scepter), gezeten op de adelaar, met Juno (met pauw) aan zijn zijde, troost Venus en stuurt Mercurius (gevleugelde voeten, hoed en herautstaf) naar Carthago om ervoor te zorgen dat de Trojanen goed ontvangen worden (Vergilius, Aeneas, 254-304) Het belangrijkste moment wordt in het midden van het wandtapijt uitgebeeld (Vergilius, Aeneas, 1, 305-320): de volgende dag, bij zonsopgang, besluit Aeneas op verkenning te gaan, om uit te zoeken waar hij uiteindelijk is aangekomen. Hij verbergt zijn vloot in een beboste baai, onder een aantal rotsen, zodat de schaduw van de bomen ze aan het zicht onttrekt. Hij gaat op weg, twee speren in zijn hand geklemd en vergezeld door Achates. Midden in het bos komt zijn moeder Venus hem tegemoet, vermomd als jageres: "... als een jong meisje van gezicht en aanblik...". Zoals gebruikelijk is voor jageressen, droeg zij een lichte strik om haar schouders en liet haar haar in de lucht wapperen. Eén knie was bloot, omdat zij de plooien van haar jurk met de riem had opgetrokken. Aeneas knoopt een gesprek aan en vraagt waar ze zijn. Zij vertelt hem over de recente stichting van Carthago en de avonturen van koningin Dido.
voorspelling (Vergilius, Aeneas, 1, 387-401) wijst zij op een vlucht van twaalf zwanen (rechts boven) "Een adelaar heeft ze in de lucht verspreid, of om neer te zien op de gekozen plaats". Dan vergelijkt ze de zwanen met de overleden vrienden. Het is pas bij het afscheid dat Aeneas zijn moeder herkent. Zij wikkelt haar zoon en Achateus in een wolk, zodat zij rustig de stad kunnen binnengaan en de troonzaal van het paleis kunnen betreden. Daar - nog steeds in hun wolk gewikkeld - zien zij hoe hun vrienden, die zij verloren waanden, door gewapende wachters voor de koningin worden gebracht. Ze luistert naar hun avonturen en verwelkomt hen. Op dat moment komt Aeneas tevoorschijn uit de wolk. De boorden De randen zijn zeer typerend voor de Vlaamse wandtapijtkunst van de tweede helft van de zestiende eeuw. Het is echter moeilijk te bepalen in welk centrum het wandtapijt werd vervaardigd. Men vindt een dergelijk type boord op wandtapijten uit Oudenaarde, Edingen, Geraardsbergen maar ook in Brussel. Moeilijk uit te maken omdat er ook geen merktekens van stad of tapijtmakers zijn. De randen zijn gemaakt van 'rolwerk', een imitatie van smeedijzer, dat zeer decoratief is verrijkt met planten, vruchten en bladeren. Het rolwerk wordt in Vlaanderen gebruikt sinds Vredeman de Vries in 1552 zijn ontwerpen met dergelijke motieven in Vlaanderen publiceerde. Dit was tijdens zijn studiereis naar Rome, waar hij grotesken schetste in de ruïnes van het paleis van keizer Nero. Deze randen worden in het midden onderbroken door een pergola waarin telkens een vrouwenfiguur is afgebeeld. Zo vinden we bovenaan en onderaan een vrouw met een lier en een eenhoorn. De lier is vaak een symbool van poëzie of muziek, terwijl de eenhoorn een symbool van zuiverheid is. In de verticale randen vinden we in het midden een vrouw met een schild, dat heel vaak het attribuut is van 'fortitudo', oftewel kracht. Terwijl de zandloper in de hand van de vrouw in de linkeren rechteronderhoek heel vaak het symbool van de tijd is. Dergelijke personificaties hebben vaak niets te maken met de centrale compositie en verwijzen vaak naar deugden of ondeugden die eigen zijn aan hun tijd. Bron: An Volckaert, Koninklijke Manufactuur van wandtapijten De Wit, Mechelen, 22.2.2000
Dan vraagt ze wie hij is en wat er met hem gebeurd is. Aeneas vertelt zijn trieste verslag van zijn vlucht uit Troje, zijn reis over zee, en de schipbreuk die hem uit koers bracht en meer dan de helft van zijn vloot tot zinken bracht. Venus kan zijn klachten niet langer aanhoren en voorspelt dat zijn metgezellen veilig aan land zijn gekomen met hun schepen, dat hij hen zal vinden. In haar
Le sujet de la présente tapisserie est extrait de Virgile, Enéide, livre 1. Enée, fils d'Anchise et de Vénus, s'était échappé de Troie en flammes comme prince troyen accompagné d'un groupe de disciples. Les antécédents de ces données sont représentés dans l'angle gauche en haut. Enée a à peine quitté la Sicile avec sa flotte de vingt bateaux et qu'il met le cap sur l'Italie, qu'une tempête violente se lève (Virgile, Enéide, 1, 81-123) qui est finalement calmée par Neptune (avec le trident) (Virgile, Enéide, 1, 124-158). Treize bateaux ont péri: les sept restant sont dérivé vers la côte de l'Afrique par le dieu de la mer. A gauche en bas se trouvent encore quelques caisses sauvées munies d'objets précieux et d'armures. Le récit continue à gauche en bas: lorsque les naufragés découragés et rempés sont rassemblés à la plage, Enée les mène vers un endroit tranquille, allume des feux de sorte qu'ils peuvent se sécher et qu'ils puissent rôtir un peu de leur réserve de grain qu'ils ont sauvé. En attendant il va à la chasse, accompagné de son fidèle ami Achate et il tue sept cerfs aux environs de la côte (un par bateau) (Virgile, Enéide, 1, 180-194). Les personnages principaux, Enée et Achate, sont reconnaissables, en tout petit, à l'arrière-plan. Ils comptent parmi les couples d'amis, tel qu'il y a Thésée et Périthoüs ou Oresthe et Pylades, comme modèles de l'amitié fidèle. Au milieu en haut, dans les nuages, symbole de la résidence des dieux, Enée parle à ses hommes en les consolant. Pendant que ses hommes essayent de dormir, Vénus se rend à l'Olympe et elle reproche au dieu suprême Jupiter de ce qu'il a fait à son fils, alors qu'il lui avait assuré qu'il deviendrait l'aïeul des Romains et que de cette façon les Troyens continueraient, pour ainsi dire, à exister et faire partie de l'empire mondial (Vergile, Enée, 1, 223-253). Il y a un nombre de dieux qui sont clairement représentés, tous prévus de leurs attributs. Vénus est représentée en compagnie de Cupido. Jupiter (avec les éclairs, la couronne et le scèptre), assis sur l'aigle, avec à ses côtés Juno (avec le paôn) console Vénus et envoie Mercure (à ses pieds ailés, chapeau et scèptre du héraut) vers la terre, à Carthage pour prendre soin que les Troyens seraient bien accueillis (Vergile, Enée, 254-304). Le moment principal est représenté au centre de la tapisserie (Virgile, Enée, 1, 305-320): le lendemain, à l'aube, il décide d'aller en reconnaissance, pour découvrir où il est arrivé finalement. Il cache sa flotte dans une baie boisée, sous un nombre de rochers, de sorte que l'ombre des arbres les soustrait des regards. Il se met en route, deux lances serrées dans la main et accompagné d'Achate. Au milieu du bois, sa mère Vénus le rencontre, déguisée en chasseresse: "... comme une jeune fille de vue et de visage...". Comme à l'habitude des chasseresses, elle portait un arc léger autour des épaules et elle laissait flotter ses cheveux en l'air. Un genou était nu, parce qu'elle avait relevé les plis de sa robe avec la ceinture. Enée entame une conversation et demande où ils se trouvent. Elle lui raconte de la fondation récente de Carthage et des aventures de la reine Didon.
Ensuite elle s'informe à son tour qui il est et qu'est-ce-que lui est arrivé. Enée fait son triste récit de sa fuite de Troye, son périple à travers la mer, et le naufrage qui l'a mis hors de course et qui a coulé plus de la moitié de sa flotte. Vénus ne peut plus entendre ses plaintes et lui prédit que ses compagnons sont arrivés en
sécurité à terre avec leurs bateaux, qu'il va les retrouver. Lors de sa prédiction (Vergile, Enée, 1, 387-401) elle désigne un vol de douze cygnes (à droite en haut) "Un aigle les a dispersé en plein ciel, ou de regarder d'en haut vers l'endroit choisi". Ensuite, elle compare les cygnes aux amis disparus. C'est seulement au moment des adieux qu'Enée reconnaît sa mère. Elle enveloppe son fils et Achate dans un nuage, de sorte qu'ils peuvent entrer tranquillement dans la ville et pénétrer dans la salle du trône du palais. Là - ils sont toujours enveloppés de leur nuage - ils sont témoins que leurs amis qu'ils croyaient perdus, sont ammenés devant la reine par des gardes armés. Elle écoute leurs aventures et elle les accueillera bien. A ce moment-là, Enée sort du nuage. Les bords Les bords sont très typiques pour l'art de la tapisserie flamande de la seconde moitié du seizième siècle. Il est néanmoins difficile de préciser dans quel centre la tapisserie a été fabriquée. On retrouve un tel genre de bord sur les tapisseries d'aussi bien d'Audenaerde, Enghien, Grammont et aussi à Bruxelles. Une localisation précise et exclue aussi longtemps qu'il n'y figure pas de marques de ville ou de tapissiers. Les bords sont composés de 'travail roulé' (rolwerk), ceci est une imitation de fer forgé, qui est enrichi très décorativement avec des plantes, des fruits et des feuilles. Le 'travail roulé' (rolwerk) est d'usage en Flandre depuis que Vredeman de Vries publiait en Flandre ses créations pourvues de pareils motifs en 1552. Ceci avait lieu à l'occasion de son voyage d'études à Rome où il faisait des croquis de grotesques dans les ruines du palais de l'empereur Néron. Ces bords ici, sont à chaque fois interrompus au milieu par une pergola dans laquelle est représentée à chaque fois une figure de femme. Ainsi, nous trouvons en haut et en bas une femme avec une lyre et une licorne. La lyre est souvent le symbole de la poésie ou de la musique, alors que la licorne est celui de l'état pur ou de la pureté. Dans les bords verticaux, nous trouvons au milieu une femme avec un bouclier qui est très souvent l'attribut du 'fortitudo', ou la force. Alors que le sablier dans la main de la femme dans le coin gauche et droit en bas, est très souvent le symbole du temps. Des personnifications pareilles n'ont souvent rien à voir avec la composition centrale et se réfèrent souvent à des vertus ou des vices propres à leur temps. Source: An Volckaert, Manufacture Royale de Tapisseries De Wit, Malines, 22.2.2000
Wandtapijt. Brussel. Ca. 1700. Wol en linnen. Met voorstelling van een bijbels of mythologisch tafereel. Boorden met plantaardige motieven. Restauraties. Tapisserie. Bruxelles. Ca. 1700. Laine et lin. Figurant une scène biblique ou mythologique. Bords décorés de motifs végétaux. Restaurations. 280 x 402 cm (€ 3000-3500)
Kop van een katachtige op tapstoelopende sokkel. Steen. Vermoedelijk China. 20ste eeuw. Tête d'une féline sur socle en gaine. Pierre. Probablement travail chinois. 20ème siècle. 130 x 19 x 21 cm (€ 1200-1500)
Tempelfragment. Khmer, 11e-15e eeuw. Op sokkel. Fragment de temple. Khmer, 11ème-15ème siècle. Sur socle. H.: 61 cm (Tot. h.: 116 cm) (€ 1000-1200)
306*
(taxidermie) Jachttrofee van een waterbok (Kobus ellipsiprymnus). (taxidermie) Trophée de chasse figurant un bouc d'eau (Kobus ellipsiprymnus). 100 x 55 x 64 cm
(€ 500-750)
(taxidermie) Lot van twee jachttrofeeën, één gemsbok (Oryx gazella), één impala (Aepyceros melampus). (taxidermie) Lot varié de deux trophées de chasse, un figurant un oryx gazelle (Oryx gazella), l'autre un impala (Aepyceros melampus). 125 x 46 x 56 cm / 95 x 44 x 50 cm
308*
(taxidermie) Jachttrofee van een waterbuffel (Bubalus arnee bubalis). (taxidermie) Trophée de chasse d'un bison d'eau (Bubalus arnée bubalis). 100 x 100 x 100 cm (€ 750-1000)
309*
EMILE LOMBART (1859-1938)/ FAIENCERIE ST GHISLAIN Bloemen-of plantenhouder op voet. Aardewerk. Meerkleurig geglazuurd decor op de vaas en de voet van een herderin met schapen. Getekend 'E. Lombart'. Porte-cache-pot circulaire et grand cache-pot pouvant servir de pot à plantes. Faïence émaillée à décor polychrome d'une bergère menant son troupeau de moutons. Signé 'E. Lombart'. 154 x 46.5 cm (€ 2000-2500)
Paar eivormige twee-orige en gedekte vazen op voet. Deels goudgehoogd 'Sèvres'-porselein. Beschilderd vooraan met nimf en engeltje voor een park en getekend 'Clo'. Beslag, rocaille oren en voet in verguld brons. Ca. 1900. Eén deksel met apocriefe stempels van Sèvres en het Tuilerieënpaleis. Ander deksel iets verschillend van vorm. Paire de vases et leurs couvercles. Porcelaine 'dans le goût de Sèvres' à rehauts d'or sur fond bleu. Ca. 1900. Peinte d'une nymphe avec ange dans un parc sur la face et signée 'Clo'. Montures, anses rocaille et pied en bronze doré. Marque apocryphe de Sèvres et du château des Tuileries dans une des couvercles. L'autre couvercle légèrement différent de forme. H.: 66 cm (€ 1500-2000)
Bord. Zacht Doorniks porselein. 18de-eeuws werk. In medaillon decor in roze camaïeu van een pelgrim op een veldweg nabij dorp met kerktoren. Op de gekartelde rand acht goudgehoogde bloementakjes. Slijtagesporen. Assiette. Porcelaine tendre de Tournai. Travail du 18ème siècle. Décor en camaïeu rose au médaillon d'un pélerin sur un chemin champêtre à proximité d'un village avec clocher d'église et sur le bord de huit tiges fleuries à rehauts d'or. Traces d'usage. Diam.: 23.5 cm
Warmhoudschotel in de vorm van een vierkante tegel (21 x 21 cm) in meerkleurig geglazuurd aardewerk gevat in een houder in notelaar met gesculpteerde boord, op vier pootjes en met muziekmechanisme met vier melodieën. Laat 19de eeuws werk. Chauffe-plat en forme d'un carreau carré (21 x 21 cm) en faïence à décor polychrome pris dans un support en noyer à bord sculpté, sur quatre pieds et avec mouvement à musique avec quatre mélodies. Fin du 19ème siècle. 6 x 30 x 30 cm
313*
EUGENE VICTOR COLLINOT (1824-1889) / E.C. TOUJOURS Monumentale vaas. Gemaakt tussen 1869 en 1883. Meerkleurig geglazuurd aardewerk. Grote barst. Vase monumental. Réalisé entre 1869 et 1883. Faïence à décor polychrome. H.: 175 cm (€ 8000-10000)
In 1863 richt Eugène-Victor Collinot zijn ‘Manufacture de faiences’ op onder de naam E. Collinot et Cie. Deze is gevestigd in Parc des Princes, Boulevard d'Auteuil 10, Boulognesur-Seine, vlakbij Parijs en telt in 1867 al dertig werknemers. In 1863, bij zijn deelname aan de 'Exposition de l'Union Centrale' op de Champs-Elysées te Parijs, bekomt Collinot de gouden medaille van l'Empereur Napoleon III. In 1865 worden ze bekroond met het Commandeurskruis van de Orde van de Leeuw door de Shah van Perzië voor hun vazen met Perzische motieven. Callinot neemt deel aan tal van Wereldtentoonstellingen waaronder die in Parijs (1867 en 1878), Londen (1871-1872) en Wenen (1873) waar ze vele medailles behaalden voor hun monumentale stukken met een speciale techniek van émail in reliëf op faience. Collinot levert indrukwekkende stukken aan de Europese adel waaronder prins Anatole Demidoff voor zijn Hôtel op de Champs-Elysées 150 en Parijs en het Koninklijk Paleis te Brussel. Ondertussen zijn vele van zijn creaties in museum collecties opgenomen waaronder die van het Musée d'Orsay in Parijs en het Musée Adrien Dubouché in Limoges, maar ook de V&A (inv. 740-1869) in Londen. Eugène Victor Collinot (1824-1889) en burggraaf Adalbert de Beaumont (1809-1869) publiceren samen in 1859 een succesvolle geïllustreerde encyclopedie met verschillende oosterse decoratie stijlen waaronder Chinese, Japanse en Perzische decoratieve elementen en patronen. Na het overlijden van zijn partner, Adalbert de Beaumont, publiceert Eugène Victor Collinot in 1883 een uitgebreidere reeks onder de serietitel 'Encyclopédie des arts décoratifs de l'Orient’. Elk volume illustreert een andere stijl, waaronder ‘Ornaments Arabes’, ‘Ornaments de la Chine’ en ‘Ornements du Japon’. Dit laatst genoemde volume illustreert enkele voorstellingen die ook op deze indrukwekkende vaas zijn aan te treffen zoals de pauw gezeten op een tak (ill. 1).
En 1863, Eugène-Victor Collinot fonde sa manufacture de faïences sous le nom de E. Collinot et Cie. Celle-ci est située au Parc des Princes, boulevard d'Auteuil 10, à Boulognesur-Seine, près de Paris, et compte déjà trente employés en 1867. En 1863, lors de sa participation à l'Exposition de l'Union Centrale sur les Champs-Elysées à Paris, Collinot a reçu la médaille d'or de l'Empereur Napoléon III. En 1865, le Shah de Perse leur décerne la Croix de Commandeur de l'Ordre du Lion pour leurs vases aux motifs persans. Collinot participe à de nombreuses expositions universelles dont celles de Paris (1867 et 1878), Londres (1871-1872) et Vienne (1873) où ils remportent de nombreuses médailles pour leurs pièces monumentales utilisant une technique particulière d'émail en relief sur faïence. Collinot a fourni des pièces impressionnantes à la noblesse européenne, notamment au Prince Anatole Demidoff pour son Hôtel sur les Champs-Elysées 150 à Paris et au Palais Royal de Bruxelles. Parallèlement, nombre de ses créations figurent dans les collections de musées, notamment celles du musée d'Orsay à Paris et du musée Adrien Dubouché à Limoges, ainsi que du V&A (inv. 740-1869) à Londres. Eugène Victor Collinot (1824-1889) et le vicomte Adalbert de Beaumont (1809-1869) ont publié ensemble en 1859 une encyclopédie illustrée à succès sur les différents styles de décoration orientale, notamment les éléments et motifs décoratifs chinois, japonais et persans. Après la mort de son associé, Adalbert de Beaumont, Eugène Victor Collinot publie en 1883 une série plus complète sous le titre Encyclopédie des arts décoratifs de l'Orient. Chaque volume illustre un style différent, notamment 'Ornements arabes', 'Ornements de la Chine' et 'Ornements du Japon'. Ce dernier volume illustre certaines représentations que l'on retrouve également sur cet impressionnant vase, comme le paôn assis sur une branche (ill. 1).
ill. 1. Eugène Victor Collinot, Encyclopédie des arts décoratifs de l'Orient, Ornaments du Japon, Parijs/Paris, Canson, 1883, planche 22.
Paar hoge cornetvazen met waaiervormige rand in deels goudgehoogd Oud-Parijs porselein beschilderd met een veldboeket in medaillon. Louis Philippe periode. Paire de vases cornet en éventail. Porcelaine de Paris. Décor peint d'un bouquet champêtre. Epoque Louis Philippe. 47.5 x 33 x 16 cm (€ 400-600)
Paar cornetvazen in de vorm van een Hoorn des Overvloeds. Op sokkel. Deels goudgehoogd en in bonte kleuren beschilderd Oud-Parijs of Oud-Brussels porselein. Monogram B (in rood) onderaan voet. Louis Philippe periode. Paire de vases cornet figurant une corne d'abondance. Porcelaine de Bruxelles ou de Paris. Au revers de la base monogramme 'B' en rouge. Epoque Louis Philippe. 25 x 26 x 17 cm
Schenkkan op voet. Capo di Monti porselein. Stempel onderaan. Neorenaissance decor van zeewezens, Venus, wapenschild, engeltjes, dolfijnen en sirenen. Aiguière. Porcelaine. Capo di Monti. Marque au revers de la base. Décor Renaissance d'êtres marins, de Vénus, d'une armoirie, d'anges, de dauphins et de sirènes.
317*
JEAN-SIMON DEVERBERIE (1764-1824) Pendule 'l'amour et la fidelité'. Vuurverguld en zwart gepatineerd brons. Ca. 1812-1824, Empire-Louis XVIII tijdperk. Email wijzerplaat met inscriptie '(Inv(eni)t fecit DeVerberie & comp(agni)e / Rue des Fosses du temple n°47/à Paris)', gevat in gordijn liggend op een consoletafel waarop Amor met pijl en boog en hond en geflankeerd door twee 'athéniennes'. Op amandelvormige basis op zes tolvormige pootjes. Pendule 'l'amour et la fidelité'. Bronze doré à feu et à patine noire. Epoque Empire-Louis XVIII, ca. 1812-1824. Cadran, signé 'Inv(eni)t fecit DeVerberie & comp(agni)e / Rue des Fosses du temple n°47/à Paris', pris dans une draperie qui pend d'une table d'applique, sur laquelle un amour avec chien, flanqué de deux athéniennes. Sur base de forme mandorle sur six pieds toupie. 50 x 32 x 11 cm (€ 4000-5000)
318*
JEAN JACQUES FEUCHERE (1807-1852) & VITTOZ Imposante schouwklok. Verguld brons en zwarte marmer. Ca. 1840. In de vorm van een elf bij het riet aan de oever. Op de rechterkant getekend 'J Feuchere scul(psi)t'. Op de linkerkant getekend 'Vittoz bronzier'. Op hoge achtkantige getrapte sokkel met verguld beslag. Pendule de cheminée. Bronze doré et marbre noir. Ca. 1840. Décor d'une elphe au bord de la rive. Du côté droit signé 'J Feuchere scul(psi)t', du côté gauche 'Vittoz bronzier'. Sur base haute de section octogonale avec montures en bronze. 64 x 35 x 20 cm (€ 1500-2000)
Driedelig schouwgarnituur. Louis XVI stijl. Napoleon III periode. Bestaande uit een schouwklok (H.: 44 cm) en een paar vazen (H.: 27 cm). Verguld kunstbrons en 'Sèvres'-porselein. Stempel 'PH Mourey' (1840-1910) op verso. Houten sokkeltjes. Garniture de cheminée tripartite. De style Louis XVI. Epoque Napoléon III. Comprenant une pendule (h.: 44 cm) et une paire de vases (h.: 27 cm). Bronze artistique doré et porcelaine 'dans le goût de Sèvres'. Cachet 'PH Mourey' (1840-1910) au revers. Socles en bois.
320*
Imposante schouwklok. Kreisser. Parijs. 'À l'étude'. Louis XVI stijl. Napoleon III periode. Verguld brons en deels goudgehoogd 'sèvres'-porselein en aardewerk. Sokkel onderaan bezet met ovale en rechthoekige plakketjes versierd met vrouwenbustes en engeltjes in de wolken met attributen. In het midden bovenaan email wijzerplaat, geflankeerd door studerend koppel en bekroond door gedekte vaas met twaalf vrouwenbustes en plantenslingers. Pendule dite 'à l'étude'. Kreisser. Paris. Style Louis XVI. Epoque Napoléon III. Bronze doré et porcelaine et faïence 'dans le goût de Sèvres' à rehauts d'or. Socle orné dans la partie inférieure de plaques ovales et rectangulaires décorées de bustes féminins et d'anges dans les nuages avec attributs. Au centre, dans la partie supérieure, un cadran en émail, flanqué d'un couple d'étudiants et surmonté d'un vase couvert avec douze bustes féminins et des guirlandes de plantes. 88 x 72 cm (€ 10000-12000)
Reiswekker met klein en groot slagwerk. Getekend 'Ch. Grottendieck Bruxelles'. Origineel étui en sleutel. Pendulette de voyage à grande et petite sonnerie. Etui et clef d'origine. Signée 'Ch. Grottendieck Bruxelles'. H.: 12 cm (H. met handvat: 16 cm) (€ 1000-1500)
Gevarieerd lot cellensmeltwerk. China. 20ste eeuw. Bestaande uit een paar gezadelde paarden (h.: 41 cm), een schouwklok (h.: 50 cm) en hoge schenkkan (h.: 59.5 cm). Lot varié d'objets en métal cloisonné. Chine. 20ème siècle. Comprenant une paire de chevaux sellés (h.: 41 cm), une pendule (h.: 50 cm) et une aiguière (h.: 59.5 cm). (€ 800-1000)
323*
EMILE BOISSEAU (1842-1923) 'Défense du foyer' Brons, bruine patina. Getekend 'E. Boisseau'. Met gieterijstempel 'Société des bronzes de Paris' en inscriptie 'AP 3034'. Weinig beschadigd. Epreuve d'époque en bronze à patine brune. Signée 'E. Boisseau'. Cachet de fonderie 'Société des bronzes de Paris' et inscription 'AP 3034'. Légèrement abîmée. 88 x 56 x 40 cm (€ 5500-6000)
324*
Imposante groep. Japan. Meiji periode, 1880-1912. Met voorstelling van een Lohan op rots met dienaar. Brons, bruine patina. Ontbreekt voorwerp op rots aan de rechterkant. Zegelmerk achteraan. Groupe imposant. Japon. Epoque Meiji, 1880-1912. Figurant un lohan sur un rocher avec serviteur. Epreuve en bronze à patine brune. Manque un attribut sur le rocher du côté droite. Cachet au revers. 51 x 47 x 27 cm (€ 3000-4000)
Icoon. Ca. 1860-1880. Tempera op paneel. Met voorstelling van de Verrijzenis van de Heer Christus omgeven door 136 iconografische types van Moeder Gods. Icône. Ca. 1860-1880. Détrempe à l'oeuf sur panneau. Figurant la Résurrection du Christ entourée de 136 types iconographiques de la Mère de Dieu. 86.6 x 69.8 cm (€ 2000-3000) Expertiseverslag/Rapport d'expertise: Eikon, prof. E. Voordeckers, 25.2.1995
detail lot 324
326*
Cameebroche met Madonna in halfprofiel. Geel goud (750/1000), 2.5 g (zonder zware metalen achterkader). Broche à camée avec la Vierge à l'Enfant en demi-profil. Or jaune (750/1000), 2.5 g (sans le cadre en métal).
Broche in de vorm van een strik. Met blauwe lak (beschadigd). Geel goud (750/1000), 14.1 g. Bezet met 17 rode rondgeslepen saffieren (samen 0.65kt). Broche en forme de noeud. Avec laque bleue (abîmée). Or jaune (750/1000), 14.1 g. Sertie de 17 saphirs rouges de taille ronde (au total 0.65 ct).
Broche in de vorm van een strik en torsketting met halve clips. Bicolor goud (750/1000), 10.3 g. Bezet met 1 diamant in kussenslijp (0.17kt, kwaliteit H P1) en 2 diamanten in achtkant (samen 0.08kt, kwaliteit G VS1). Broche en forme de noeud et chaîne à torse avec demi-clips. Or bicolor (750/1000), 10.3 g. Sertie d'1 diamant de taille coussin (0.17 ct, qualité H P1l) et de 2 diamants de taille 8/8 (au total 0.08 ct, qualité G VS1).
Polshorloge. Jaeger-Lecoultre model Classic. Ca. 1965. Kaliber K886. Gouden kast ref. nr. 1455026. Binnenwerk ref.nr. 219009-21. Kroon gesigneerd met het logo van Jaeger-Lecoultre. Montre messieurs. Jaeger-Lecoultre. Modèle Classic. Ca. 1965. Calibre K886. Boîte en or, num.de réf. 1455026. Mouvement intérieur num. de réf. 219009-21. Couronne signée du logo de Jaeger-Lecoultre. (€ 1200-1500) Met certificaat en met expertiseverslag/ Certificat et rapport d'expertise: Uurwerkatelier Meeus, 29.09.2021
Ring. Late Art Déco. Bicolor goud (750/1000). Bezet met 2 diamanten in briljantslijp (samen 0.27kt, kwaliteit H P2) en 26 diamanten in achtkantslijp (samen 1.5kt, kwaliteit G SI2). Bague. Fin de l'époque Art Déco. Or bicolor (750/1000). Sertie de 2 diamants de taille brillant (au total 0.27 ct, qualité H P2) et de 26 diamants de taille 8/8 (au total 1.5 ct, qualité G SI2). (€ 550-650)
Ring. Art Déco. Bicolor goud (750/1000), 12.6 g. Bezet met 3 diamanten in briljantslijp (samen 0.65kt, kwaliteit G VS1) en 24 diamanten in achtkantslijp (samen 0.9kt, kwaliteit G SI1). Bague. Art Déco. Or bicolor (50/1000), 12.6 g. Sertie de 3 diamants de taille brillant (au total 0.65 ct, qualité G VS1) et de 24 diamants de taille 8/8 (au total 0.9 ct, qualité G SI1). (€ 700-900)
332*
Slavenband. Bicolor goud (750/1000), 32.7 g. Bezet met 1 smaragd in smaragdslijp (samen 2.9kt) en 43 diamanten in briljantslijp (samen 2.15t, kwaliteit G VS1). Bracelet d'esclave. Or bicolor (750/1000), 32.7 g. Serti d'1 émeraude de taille émeraude (au total 2.9 ct) et de 43 diamants de taille brillant (au total 2.15 ct, qualité G VS1). (€ 1800-2000) ILL p. 83
Paar oorstekers met melkopaal. Geel goud (750/1000), 2.4 g. Bezet met 6 diamanten in briljantslijp (samen 0.54kt, kwaliteit G VS1). Paire d'épingles d'oreille avec opale. Or jaune (750/1000), 2.4 g. Sertie de 6 diamants de taille brillant (au total 0.54 ct, qualité G VS1).
Damesuurwerk. Aréor. Geel goud (750/1000), 35 g. Bezet met 64 diamanten in briljantslijp (samen 0.64kt, kwaliteit G VS1). Montre de dame. Aréor. Or jaune (750/1000), 35 g. Sertie de 64 diamants de taille brillant (au total 0.64 ct, qualité G VS1). (€ 1400-1600)
336*
Uurwerk. Blancpain. Automatic. Met lederband. Geel goud (750/1000). Ref. 1552. Montre. Blancpain. Automatic. Avec bracelet en cuir. Or jaune (750/1000). Réf. 1552. ILL p. 89 (€ 6000-8000)
Ring, pavé-zetting. Maat 64. Geel goud (750/1000). Bezet met 1 diamant in briljantslijp (0.36kt, kwaliteit F VS1) en nog 24 diamanten in briljantslijp (samen 1.08kt, kwaliteit FVVS1). Bague pavée. Taille 64. Or jaune (750/1000). Sertie d'1 diamant de taille brillant, 0.36 ct, qualité F VS1 et de 24 diamants de taille brillant, au total 1.08 ct, qualité FVVS1. (€ 850-950)
Ketting met middenstuk in opaal imitatiesteen. Geel goud (750/1000), 32 g. Bezet met 16 diamanten in briljantslijp (samen 1.45kt, kwaliteit G VS1). Chaîne avec pièce médiane sertie d'une pierre imitant l'opale. Or jaune (750/1000), 32 g. Sertie de 16 diamants de taille brillant (au total 1.45 ct, qualité G VS1). (€ 1450-1600)
Ring. Maat 53. Bicolor goud (750/1000), 8.7 g. Bezet met 1 diamant in briljantslijp (0.5kt, kwaliteit H VS1), nog 7 diamanten in briljantslijp (samen 0.32kt, H SI2) en 4 diamanten in achtkantslijp (samen 0.14kt, kwaliteit H SI2). Bague. Taille 53. Or bicolor (750/1000), 8.7 g. Sertie d'1 diamant de taille brillant (0.5 ct, qualité H VS1), de 7 diamants de taille brillant (au total 0.32 ct, H SI2) et de 4 diamants de taille 8/8 (au total 0.14 ct, qualité H SI2). (€ 600-800)
Polshorloge. Rolex Datejust bicolor 36 mm. 1979. Kaliber binnenwerk 3035. Modelnummer 16013. In doosje met vervangstukken. Uurwerk en band in gedragen staat. Opwinding gaat stroef. Met certificaat van goede werking, Rolex, 27.10.1978 Montre. Rolex Datejust. Bicolor. 36 mm. 1979. Calibre mouvement 3035. Numéro de modèle 16013. Dans sa boîte d'origine. Avec pièces d'échange. Montre et bracelet portés. Difficile à remonter. Certificat Rolex, 27.10.1978. (€ 2500-3000) Expertiseverslag/rapport d'expertise: Uurwerkatelier Meeus, Anterpen/Anvers, 29.9.2021
Polshorloge. Omega Constellation. Geel goud (750/1000) en edelstaal. 33 mm band 1148/431. Dagaanduiding met twee wijzerplaten. Montre messieurs. Omega Constellation. Or jaune (750/1000) et acier. Bracelet 33 mm 1148/431. Indication du jour à l'aide de deux cadrans.
Spirotube ketting met veiligheidsslot. Geel goud (750/1000). Chaîne spirotube avec fermeture de sécurité. Or jaune (750/1000). (€ 1400-1600)
Armband. Geel goud (750/1000), 47.1 g. Bracelet. Or jaune (750/1000), 47.1 g. Lengte/ longueur: 17.5 cm (€ 1600-1800)
Schakelketting. Model Figaro. Bicolor goud (750/1000), 116 g. Meerdere schakels bezet met 66 diamanten in briljantslijp (samen 0.7kt, kwaliteit G VS1). Chaîne à maillons. Modèle Figaro. Or bicolor (750/1000), 116 g. Plusieurs maillons sertis de 66 diamants de taille brillant (au total 0.7 ct, qualité G VS1). (€ 4000-4500)
Ketting. Ca. 1950. Geel goud (750/1000), 42.5 g. Chaîne. Ca. 1950. Or jaune (750/1000), 42.5 g. (€ 1450-1600)
Uurwerk Chopard. Edelstaal, quartz, geel goud (750/1000). Ref. 8023, 4968, St-Moritz. Montre Chopard. Acier, quartz, or jaune (750/1000). Réf. 8023, 4968, St-Moritz.
(€ 1800-2000)
(€ 3000-4000)
Armband. Geel goud (750/1000), 39.9 g. Bracelet. Or jaune (750/1000), 39.9 g. Lengte/ longueur: 17.5 cm (€ 1400-1500)
342*
Ketting uit 1960 met bijhorende manchet-armband. 1. Bicolor gouden ketting (750/100), 97.7 g. Bezet met 14 diamanten in briljantslijp, 0.65 kt, kwaliteit G SI1. 2. Bicolor gouden armband (750/1000), 52.7 g. Bezet met 18 diamanten in briljantslijp, 1.1 kt, kwaliteit G SI1. Lengte: 18 cm. Collier de 1960 avec bracelet de manchette assorti. 1. Chaîne en or bicolore (750/100), 97.7 g. Sertie de 14 diamants taille brillant, 0.65 ct, qualité G SI1. 2. Bracelet en or bicolore (750/1000), 52.7 g. Sertie de 18 diamants taille brillant, 1.1 ct, grade G SI1. Longueur : 18 cm.
(€ 5500-6000) ILL p. 84
Paar identieke torskettingen met roze zoetwaterparels in vier rijen. Geel goud (750/1000), 3.5 g. Paire de châines à torses identiques avec perles d'eau douce roses en quatre rangées. Or jaune (750/1000), 3.5 g. Lengte/longueur: 80 cm
Bolle pinkring. Geel goud (750/1000), 10.7 g. Bezet met 8 diamanten in briljantslijp (samen 0.55kt, kwaliteit G P1). Met verkleinbrug tot maat 43. Bague de petit doigt convexe. Or jaune (750/1000), 10.7 g. Sertie de 8 diamants de taille brillant (au total 0.55 ct, qualité G P1).
342/1
342/2
Bolle pinkring. Maat 42.5. Bicolor goud (750/1000), 7.1 g. Bezet met 4 diamanten in peerslijp (samen 0.25kt, kwaliteit H SI2), 2 diamanten in taperslijp (samen 0.09kt, kwaliteit G SI2) en 10 diamanten in briljantslijp (samen 0.55kt, kwaliteit G SI2). Op de brug enkele beschadigde stenen weggehaald. Bague de petit doigt. Taille 42.5. Or bicolor (750/1000), 7.1 g. Sertie de 4 diamants de taille poire (au total 0.25 ct, qualité H SI2), de 2 diamants de taille taper (au total 0.09 ct, qualité G SI2) et de 10 diamants de taille brillant (au total 0.55 ct, qualité G SI2). Plusieurs pierres enlevées.
Koraalhanger in de vorm van een masker, met vaste ketting. Geel goud (750/1000), brut 35 g. Bezet met 2 diamanten in briljantslijp (samen 0.15kt, kwaliteit G VS1) en 26 diamanten in achtkantslijp (samen 0.38kt, kwaliteit G VS1). Pendentif à corail en forme d'un masque, avec chaîne fixe. Or jaune (750/1000), brut 35 g. Serti de 2 diamants de taille brillant (au total 0.15 ct, qualité G VS1) et de 26 diamants de taille 8/8 (au total 0.38 ct, qualité G VS1). (€ 1100-1200)
352*
Ketting met hanger samengesteld uit samengesmolten juwelen, stijl 'Cesar'. Bicolor goud (750/1000), 42 g. Bezet met 1 diamant in taperslijp (0.21kt, kwaliteit G VS1), 4 diamanten in roosslijp (samen 0.1kt, kwaliteit H SI2, meerdere stenen beschadigd) en 5 diamanten in oude briljantslijp (samen 0.39kt, kwaliteit H SI2). Chaîne avec pendentif composé de bijoux fusionnés, style 'César'. Or bicolor (750/1000), 42 g. Serti d'1 diamant de taille taper (0.21 ct, qualité G VS1), de 4 diamants de taille ancienne (au total 0.1 ct, qualité H SI2, plusieurs pierres abîmées) et de 5 diamants de taille ancienne (au total 0.39 ct, qualité H SI2).
Briljant geslepen diamant van 1.5 ct, kwaliteit I VVS2 G VG NIL. Diamant de taille brillant de 1.5 ct, qualité I VVS2 G VG NIL. (€ 5200-5300) Certificaat/ certificat: HRD Antwerpen/Anvers, n° 14034135001, 17.10.2014
Briljant geslepen diamant van 1.73 ct, slight J equivalent, kwaliteit V V X. Diamant de taille brillant de 1.73 ct, slight J equivalent, qualité V V X. (€ 4100-4200) Certificaat/certificat: HRD Antwerpen/ Anvers, n° 200000029556, 28.2.2020
Ovale diamant van 1.25 ct, fancy yellow, kwaliteit Y. V/G/ NIL. Diamant oval de 1.25 ct, fancy yellow, qualité Y. V/G/NIL. (€ 4600-5000) Certificaat/ certificat: HRD Antwerpen/ Anvers, n° 200000029557, 27.2.2020
Ring, alliance. Wit goud (750/1000), 3.6 g. Bezet met 7 diamanten in smaragdslijp, samen 2.39kt, kwaliteit F-G VVS1. Bague, alliance. Or blanc (750/1000), 3.6 g. Sertie de 7 diamants de taille émeraude, au total 2.39 ct, qualité F-G VVS1. Herkomst/ Provenance: Colman, Anvers, 28.11.2015
(€ 1500-1650) ILL p. 83
(€ 5000-6000)
Gevarieerd lot van een hanger en een ring. Zilver. Eerste gehalte (925). Lot varié d'un pendentif et d'une bague. Argent. Premier titre (925).
Saffierring. Wit goud (750/1000), 6.6 g. Bezet met 16 diamanten in briljantslijp, samen 2.24 kt, kwaliteit FVVS2 en 1 saffier in ovaalslijp, 3.75kt. Bague à sapphir. Or blanc (750/1000), 6.6 g. Sertie de 16 diamants de taille brillant, au total 2.24 ct, qualité FVVS2 et d'un saphir de taille ovale, 3.75 ct.
(€ 3800-3900)
Losse diamant, peerslijp, medium, kwaliteit G SI1 VG VG. Diamant, taille poire, medium, qualité G SI1 VG VG. Certificaat/ certificat: HRD Antwerpen/ Anvers n° 14034135002 17.10.2014
(€ 1000-1100)
Entouragering. Wit goud (750/1000), 5 g. Bezet met 1 diamant in briljantslijp (0.23kt, kwaliteit I VS1) en 24 diamanten in briljantslijp (samen 0.96kt, kwaliteit G VS1). Bague à entourage. Or blanc (750/1000), 5 g. Sertie d'1 diamant de taille brillant (0.23 ct, qualité I VS1) et de 24 diamants de taille brillant (au total 0.96 ct, qualité G VS1).
Armband. Handwerk wit goud (750/1000), 18.4 g. Bezet met 1 diamant in briljantslijp (0.2kt), nog 8 diamanten in briljantslijp (samen 0.80kt) en 24 kleinere diamanten in briljantslijp (samen 0.48kt). Alles kwaliteit FVVS2. 3e kleur en 3e zuiverheid. Bracelet en or blanc (750/1000), 18.4 g, serti d'1 diamant, 1.04 ct, qualité FVVS2. (€ 1000-1200)
Entouragering. Maat 60. Wit goud (750/100), 7.9 g. Bezet met 1 diamant in briljantslijp (0.17kt, kwaliteit G SI1) en 24 diamanten in achtkantslijp (samen 0.8kt, kwaliteit G SI1). Montuur beschadigd. Bague. Taille 60. Or blanc (750/1000), 7.9 g. S ertie d'1 diamant de taille brillant (0.17 ct, qualité G SI1) et de 24 diamant de taille 8/8 (au total 0.8 ct, qualité G SI1). Monture abîmée.
Solitaire ring met zijsteentjes. Wit platina (950/1000), 7.8 g. Bezet met 1 diamant in briljantslijp (0.76kt, kwaliteit K P1) en 6 diamanten in achtkantslijp (samen 0.15kt, kwaliteit H SI2). Solitaire avec pierres latérales. Platine (950/1000), 7.8 g. Serti d'1 diamant de taille brillant (0.76 ct, qualité K P1) et de 6 diamants de taille 8/8 (au total 0.15 ct, qualité H SI2). (€ 700-900)
Ketting met hanger. 1920. Bicolor goud (750/1000), 8.8 g. Bezet met 1 diamant in roosslijp (0.2kt, kwaliteit G SI2) en nog 44 diamanten in roosslijp (samen 0.5kt, kwaliteit G SI2). Chaîne avec pendentif. 1920. Or bicolor (750/1000), 8.8 g. Serti d'1 diamant de taille ancienne (0.2 ct, qualité G SI2) et de 44 diamants de taille ancienne (au total 0.5 ct, qualité G SI2).
Ketting. Ca. 1950. Wit goud (750/1000), 34.6 g. Bezet met 2 diamanten in briljantslijp (samen 0.75kt, kwaliteit H P2) en nog 5 diamanten in briljantslijp (samen 0.66kt, kwaliteit G VS1). Chaîne. Ca. 1950. Or blanc (750/1000), 34.6 g. Sertie de 2 diamants de taille brillant (au total 0.75 ct, qualité H P2) et de 5 diamants de taille brillant (au total 0.66 ct, qualité G VS1). (€ 1500-1750)
Paar oorbellen met pluimmotief. Voorkant in wit goud (750/1000), 7.2 g. Bezet met 6 diamanten in briljantslijp (samen 0.34kt, kwaliteit FVVS1) en 58 diamanten in achtkantslijp (samen 0.52kt, H SI2). Samen met een bijpassende broche. Wit goud (750/1000), 15.8 g. Bezet met 3 diamanten in briljantslijp (samen 0.33kt, kwaliteit SVVS1) en 42 diamanten in achtkantslijp (samen 1.68kt, kwaliteit H SI2). Paire de boucles d'oreilles avec motif de plume. Face en or blanc (50/1000), 7.2 g. Sertie de 6 diamants de taille brillant (au total 0.34 ct, qualité FVVS1) et de 58 diamants de taille 8/8 (au total 0.52 ct, H SI2). On y joint une broche assortie. Or blanc (750/1000), 15.8 g. Sertie de 3 diamants de taille brillant (au total 0.33 ct, qualité SVVS1) et de 42 diamants de taille 8/8 (au total 1.68 ct, qualité H SI2). (€ 1400-1600)
367*
Damesring in platina. Bezet met briljant geslepen diamant, 1.31 kt., kleur I, helderheid I.F. Bague en platine. Sertie de diamant taille brillant, 1.31 ct, couleur I, pureté I.F. (€ 3500-4500) ILL p. 86 Certificaat/certificat: IGI, 20.5.1997, nr. F2E48090. Herkomst/provenance: Antwerpen/Anvers, Massaux, jaren/années 1950.
Entourage-uurwerk. Omega. Ovaal. Opwindsysteem. Wit goud (750/1000), brut 54 g. Bezet met 30 diamanten in briljantslijp (samen 1.8kt, kwaliteit G VS1). Montre. Oméga. Ovale. Système à remontoir. Or blanc (750/1000), brut 54 g. Sertie de 30 diamants de taille brillant (au total 1.8 ct, qualité G VS1). (€ 1700-1900)
Uurwerk Piaget. Opwindsysteem. Wit goud (750/1000), brut 66.9 g. Ref. 9297. Montre Piaget. Système à remontoir. Or blanc (750/1000), brut 66.9 g. Réf. 9297. (€ 1850-2000)
370*
Torsketting met halve clips. Wit goud (750/1000), 23 g. Bezet met 2 diamanten in kussenslijp, 1.8 ct, kwaliteit J P1, 20 diamanten in briljantslijp, 1.53 ct, kwaliteit GSI2 en 12 achtkant diamanten, 0.3 ct, kwaliteit GSI2. Chaîne à torsades avec demi clips. Or blanc (750/1000), 23 g. Sertie de 2 diamants de taille coussin, 1.8 ct, qualité J P1, de 20 diamants de taille brillant, 1.53 ct, qualité GSI2 et de 12 diamants 8/8, 0.3 ct, qualité GSI2. (€ 1200-1500) ILL p. 86
Dubbele entouragering. Wit goud (750/1000), 6.1 g. Bezet met 17 diamanten in briljantslijp, 2.26 ct, kwaliteit GSI2. Bague à entourage double. Or blanc (750/1000), 6.1 g. Sertie de 17 diamants de taille brillant, 2.26 ct, qualité GSI2.
Geheel van 84 penningen in zilver (925) met op iedere penning een afbeelding van een meesterwerk van Rubens. Elke penning weegt 31.1 g. Goede staat. Ensemble de 84 monnaies en argent (925) figurant sur chacune un chef d'oeuvre de Rubens. Chaque monnaie pèse 31.1 g. Bon état. (€ 750-1000)
Gedekte terrine op dienschaal. Frankrijk. 19de eeuw. Zilver. Gedreven en opengewerkt decor. Terrine et son couvercle sur plat de serveur. France. 19ème siècle.Argent. Décor repoussé et ajouré. 11.5 x 22 x 16 cm 626 g Theekan. Frankrijk. Tweede kwart 19de eeuw. Zilver. Gedreven decor. Merkteken op standring. Houten handvat. Bluts. Théière. France. Deuxième quart du 19ème siècle. Argent. Décor repoussé. Poinçonné. Anse en bois. Bosse. H.: 36 cm Gewicht/ poids: 740 g
Onecht paar glazen op voet. Laat 18de-eeuws werk. Gegraveerd met lichtjes verschillend decor van slingers, bladmotieven en bogen. Gefacetteerde baluster schacht. Rond voetje. Fausse paire de verres à jambe. Travail de la fin du 18ème siècle. Gravée de guirlandes, de feuillages et d'arcs. Tige en balustre à facettes. Pied rond. H.: 20; 19.3 cm
Drinkglas op voet. Doorzichtig geblazen kristal. Laat 18de eeuws werk. Trechtervormige coupe met gegraveerd plantaardig decor. Baluster schacht. Rond voetje. Verre à jambe. Cristal soufflé incolore. Travail de la fin du 18ème siècle. Gravé de plantes stylisées. Tige en balustre. Pied rond. Glas op voet, anno 1761. Doorzichtig in een mal gegoten glas. Gegraveerd met wapenschild, het jaartal en een lint met planten. Verre à jambe, anno 1761. Verre coulé translucide. Gravé d'une armoirie, de la date et d'un ruban avec des plantes. H.: 18.5 cm
CRISTALLERIES VAL SAINT-LAMBERT 48-delig drankservies. Doorzichtig geslepen kristal. Bestaande uit 12 rode wijnglazen, 12 witte wijnglazen, 12 waterglazen en 12 champagneglazen. Service à boire. 48 pièces. Cristal taillé incolore. Comprenant 12 verres de vin rouge, 12 verres de vin blanc, 12 verres à eau et 12 flûtes à champagne. (€ 500-600)
Koffer met 19de-eeuws negendelig toiletgarnituur in deels goudgehoogd en doorzichtig mauve gedubbeld Boheems Moser glaswerk. Coffret avec garniture de toilette en neuf parties en verrerie de Bohème doublé mauve et à rehauts d'or. Travail de la deuxième moitié du 19ème siècle. (€ 500-600)
Paar grote bolvormige vazen op trompetvormige voet. Doorzichtig in een mal gegoten Boheems kristal met een gegraveerd decor van herten en hond tussen de bomen. Ca. 1900. Paire de verres à jambe. Cristal incolore de Bohème avec le bord supérieur et trois filets doublés rose. Décor gravé de cerfs et d'un chien entre les arbres. Ca. 1900. 23.5 x 13 cm
381*
JOSEPH SIMON (1874-1960) / VAL-SAINT-LAMBERT Grote coupe op voet. Cristallerie Val Saint-Lambert. Ca. 1926. Doorzichtig geslepen, olijfgroen, blauw en donkergroen gedubbeld. Coupe sur piédouche. Cristallerie Val Saint-Lambert. Ca. 1926. Cristal taillé (taille canadienne) incolore triplé vert olive, bleu foncé et vert foncé. 25.5 x 36.5 cm (€ 1000-1500)
Vaas. Cristallerie Val Saint-Lambert. Doorzichtig geslepen kristal, blauw gedubbeld. Goudgehoogde fries van hellenistische figuren gerealiseerd door de techniek van galvanoplastie. Vase. Cristallerie Val Saint-Lambert. Cristal taillé incolore, doublé bleu. Frise à rehauts d'or de figures helléniques réalisée par la technique de la galvanoplastie. H.: 39 cm (€ 600-800)
detail lot 381
Kelkvormige vaas op voet. Cristallerie Val Saint-Lambert. Doorzichtig, deels diamantgeslepen en rood gedubbeld. Gemerkt onderaan. Vase. Cristallerie Val Saint-Lambert. Cristal taillé incolore à la pointe du diamant et doublé rouge. Signature au revers de la base. H.: 32 cm
Schouw. 19de eeuw. Rood geaderd marmer. Vier delen. Cheminée. 19ème siècle. Marbre rouge griotte. En quatre parties. 118 x 175 x 40 cm (€ 6500-7500)
385*
Commode. Duitsland. München? Ca. 1730. Notenhoutfineer, deels gezwart. Met inleg van biezen in citroenhout en marqueterie. Originele bronzen trekkers. Front met holle en bolle kanten en drie laden. Commode. Allemagne. München? Ca. 1730. Placage de noyer, en partie noirci. Incrustations de filets en bois citronnier. Travail en marquetterie. Poignées en cuivre. Front à côtes concaves et convexes avec trois tiroirs. 94 x 126 x 69 cm (€ 1000-1500)
JOANNES VAN CEULEN HAGE (1677-1750) Staanklok. 1700-1710. Kast in notenfineer. Biezen in palissander. Rechte kap met twee getorste kolommen. Uurwerk met gangduur van een maand en dubbel slagwerk op twee bellen. Wijzerplaat met aanduiding van uren, minuten en seconden. Aanduiding van schijngestalten en standen van de maan en uur waarop het hoogwater is in Amsterdam, de dag met de planeet en datum. Met slinger en twee gewichten. Restauraties aan het radarwerk, vervanging van uurbel, minuutwiel en grondwielsluiter. Minder geslaagde restauratie onderaan de kast (onderstel en bolpoten) en uiterst bovenaan afgewerkt met een recentere houten plaat. Horloge au sol. 1700-1710. Corps en placage de noyer. Filets en palissandre. Structure au sommet avec deux colonnes torsadées. Mouvement court un mois avec double sonnerie sur deux cloches. Cadran avec heures, minutes et secondes. Elle indique les phases de la lune et l'heure de la marée haute à Amsterdam, le jour avec la planète et la date. Avec balancier et deux poids. Restauration au mouvement, remplacement de la cloche des heures, de la roue des minutes et du volet de la roue du sol. Restauration moins réussie au bas du meuble (socle et pieds à boule) et tout en haut complétée par une plaque de bois plus récente. 208 x 42 x 22.5 cm (€ 1500-1800) Expertiseverslag/rapport d'expertise: Jaap Zeeman, Veenendal, 20.10.2015
Kabinet op voet. Luik. Ca. 1700. Houten structuur met inleg van ebbenhout, ivoor, notelaar, citroenhout en iep. Façade met in het midden één deur omgeven rondom door elf laden. Onderstel op gedraaide poten x-gewijs verbonden. Bronzen sleutelplaten. Cabinet, monté (à supports tournés). Liège. Ca. 1700. Bâti en bois, incrusté de bois d'ébène, d'ivoire, de noyer, de bois citronnier et d'orme. En façade un battant et onze tiroirs. Entrées de serrure en bronze. 156.5 x 85 x 45.5 cm (€ 2000-3000)
Staanklok. John Shilling, Edinburgh. Ca. 1770. Mahonie. Wijzerplaat in deels gegraveerd koper en tin. Met aanduiding van de maanstanden, de dag, de datum, het uur en de minuten. Met Westminster-slagwerk op acht bellen. Met slinger en drie gewichten. Horloge au sol. John Shilling. Edinburgh. Ca. 1770. Acajou. Cadran en cuivre en partie gravé et étain. Indication des phases de la lune, du jour, de la date, des heures et des minutes. Sonnerie Westminster sur huit cloches. Avec balancier et trois poids. 246.5 x 48 x 35 cm (€ 1200-1500)
389*
Tafelvitrine. Iepenhoutfineer. Openklapbaar bovenblad. Vier cilindervormige poten x-gewijs verbonden met in het midden een lier. Verguld beslag. Empire periode. Gebruikssporen. Table vitrine. Epoque Empire. Bâti en orme. Dessus redressable. Quatre pieds en cylindre liés en x avec lyre au centre. Montures dorées. Traces d'usage. 99 x 137 x 79 cm (€ 2000-3000)
390*
Tafelvitrine. Louis XVI periode. Ca. 1800. Structuur in notelaar. Vier tapstoelopende gefacetteerde poten h-gewijs verbonden. Met vier losse presentatie schotels. Table vitrine. Epoque Louis XVI. Ca. 1800. Bâti en noyer. Quatre pieds facettés en gaine liés en H. Sous la vitre quatre plateaux de présentation. 92 x 143 x 69 cm (€ 2000-3000)
LOUIS ALEXANDRE BELLANGE (1797-1861) omgeving/entourage Muurconsole. 1820-1825. Mahonie fineer. Stijlen met voluutmotief. Groen marmeren bovenblad. Table d'applique, bipode. 1820-1825. Placage d'acajou. Montants avec motif en volute. Dessus en marbre vert. 101 x 139 x 38 cm
Bureeltafel. Engeland. Ca. 1830. Mahonie. Vier laden. Table-bureau. Angleterre. Ca. 1830. Acajou. Quatre tiroirs en ceinture. 73 x 148 x 105 cm (€ 600-800)
Wieg. Second Empire periode. Mahoniehout. Een weinig verguld beslag. Berceau. Second Empire. Acajou. Montures en cuivre. 193 x 58 x 126 cm (€ 600-800)
Hoge sokkel. IJzerhout, gesculpteerd en deels opengewerkt. Achtkantig bovenblad met inleg van marmer (nuttig 17.5 cm). Vier slanke en gewelfde poten, kruisgewijs verbonden. Chinees werk. Socle haut. Bois de fer. Dessus de section octogonale incrusté de marbre (utile: 17.5 cm). Quatre pieds sveltes liés en x. Travail chinois. 92 x 36 cm (€ 500-600)
Cilindervormige opbergdoos. Blik. Beschilderd met Leopold I aan de dis. Boîte cylindrique. Tôle. Décor imprimé du roi Léopold I à table.
(€ 800-1200)
detail lot 407
JOHN FREDERICK LOOS (act. 1861-1895) Driemaster 'Fred E. Scamell' op volle zee. Doek. Le trois-mâts 'Fred E. Scamell' en pleine mer. Toile. 56 x 87 cm (70 x 100 cm) (€ 750-1000)
JOHN FREDERICK LOOS (act. 1861-1895) toe te schrijven aan/à attribuer à Driemaster op volle zee. Karton. Kras, ca. 10 cm Trois-mâts en pleine mer. Carton. Egratignure, ca. 10 cm 54.5 x 78 cm (65 x 89 cm) (€ 600-800)
398*
THEODORE GUDIN (1802-1880) toe te schrijven aan/à attribuer à Marine met vissersboten bij onweerachtig weer. Paneel. Resten van signatuur linksonder. Eigentijdse vergulde kader (een weinig beschadigd). Marine avec bateaux de pêche par temps orageux. Panneau. Traces d'une signature en bas à gauche. Cadre doré d'époque (légèrement abîmé). 30.5 x 40.5 cm (50.5 x 61 cm) (€ 1000-1500)
399*
NICOLAAS RIEGEN (1827-1889) Schepen in het estuarium. Doek op paneel. Getekend 'N. Riegen'. Bateaux à l'estuaire. Toile sur panneau. Signé 'N. Riegen'. 35 x 45 cm (57 x 67 cm) (€ 750-1000)
ADRIEN-JEAN LE MAYEUR DE MERPRES (1880-1958) Sloep bij laag tij. Doek. Resten van signatuur links onder. Eigentijdse vergulde kader. Chaloupe à marée basse. Toile. Traces de signature en bas à gauche. Cadre doré d'époque. 49 x 75 cm (69 x 95 cm) (€ 800-1200)
LOUIS ARTAN (1837-1890) Marine met sloep bij laagtij. Doek. Getekend 'Artan'. Chaloupe à marée basse. Toile. Signée 'Artan'. 45 x 60 cm (63 x 79 cm)
ALEXANDRE MARCETTE (1853-1929) 'Ostende' Doek. Getekend 'Alex Marcette / Ostende'. Toile. Signée 'Alex Marcette/ Ostende'. 60 x 80 cm (87 x 106 cm) (€ 600-800)
LOUIS TIMMERMANS (1846-1910) Riviergezicht met zeilboten en windmolen op de oever. Doek. Getekend 'L. Timmermans'. Voiliers sur la rivière avec moulin à vent au bord de la rive. Toile. Signée 'L. Timmermans'. 35 x 45.5 cm (55 x 65 cm) (€ 1000-1500)
(€ 800-1000) Herkomst/provenance: De Vuyst, Lokeren, s.d.
(€ 800-1000)
406*
JOS SCHIPPERS (1868-1950) 'Pleine mer', 1931 Doek. Getekend en gedateerd 'Jos Schippers.1931'. Titel en datum op verso. Toile. Signée et datée 'Jos Schippers.1931'. Titre et date au revers. 60 x 90 cm (85 x 116 cm)
JAMES III HARDY (°1937) Vertrek uit New York. Paneel. Getekend 'James Hardy'. Départ de New York. Panneau. Signé 'James Hardy'. 61 x 91.5 cm ONLEESBAAR / ILLISIBLE Portret van een bebaarde grijsaard. Paneel (mahonie). Signatuur en datum linksonder. Portrait d'un vieil homme barbu. Panneau (acajou). Signature et date en bas à gauche. 25.5 x 21 cm (34.5 x 30.5) ILL p.96
408 verso
408 recto
407*
JAN VAN PUYENBROECK (1887-1972) omgeving/entourage Portret van een oude man in profiel, de handen gevouwen. Triplex. Annotatie op verso 'H. Forster/ London/ 1890'. Portrait d'un vieil homme, vu de profil, les mains pliées. Triplex. Au revers annotation 'H. Forster/ London/ 1890'. 78 x 49.5 cm (97 x 69 cm) ILL p. 97
408*
WILHELM CLAUDIUS (1854-1942) Portret van een jonge vrouw ten halven lijve en in profiel, 1899. Karton. Getekend en gedateerd 'Wilh. Claudius/ Berlin. 1899'. Dubbelzijdig. Portret van een oude dame met teneergeslagen ogen en zwarte sjaal. Getekend linksboven. Portrait d'une jeune femme à micorps et de profil, 1899. Carton. Signé et daté 'Wilh. Claudius/ Berlin. 1899. Double-face: au revers portrait d'une vieille dame aux yeux baissés et à l'écharpe noire. Signée en haut à gauche. 60 x 45 cm (82 x 68 cm) (€ 500-600) ILL p. 101
409*
HENDRIK VAN DER HECHT (1841-1901) Heuvelachtig landschap met figuren bij bruggetje, boerderij en kerk. Doek (ovaal). Getekend 'H Van Der Hecht'. Drietal barsten in de verflaag. Paysage valloné avec figures près d'un pont, avec ferme et église à l'arrière-plan. Toile (ovale). Signée 'H Van Der Hecht'. Trois fentes dans la couche picturale. 148 x 97 cm (164 x 116 cm) (€ 1000-1500)
HENRI JOSEPH PIERON (1856-1912) Figuur in sloep aan de rand van rivier, 1875. Paneel (mahonie). Getekend en gedateerd 'Henri Pieron /1875'. Eigentijdse vergulde kader. Figure dans une chaloupe au bord de la rivière, 1875. Panneau (acajou). Signé et daté 'Henri Pieron/ 1875'. Cadre doré d'époque. 41.5 x 60.5 cm (69 x 88 cm) (€ 600-800)
ALFRED BASTIEN (1873-1955) Heidelandschap met boerderij. Doek. Getekend 'A Bastien'. Ferme au pré. Toile. Signée 'A Bastien'. 70 x 90 cm (93 x 113 cm) (€ 500-600) Herkomst/provenance: De Vuyst, Lokeren, 23.4.1983, lot 17
ALFRED BASTIEN (1873-1955) Vijvergezicht, 1929. Board. Getekend 'A. Bastien'. Op verso annotatie 'Octobre 1929'. Vue d'un lac, 1929. Board. Signé 'A. Bastien'. Au revers annotation 'Octobre 1929'. 38 x 55 cm (62 x 79 cm) (€ 500-600)
413*
LOUIS JOSEPH ANTHONISSEN (1849-1913) Zomerdag, 1881. Doek. Getekend en gedateerd 'L. J. Anthonissen / 1881/ Paris'. Jour d'été, 1881. Toile. Signée et datée 'L. J. Anthonissen/ 1881/ Paris'. 128 x 90 cm (€ 2000-3000)
J.S. LOMERS Vissersvolk in de duinen. Doek. Getekend 'JS. Lomers'. Pêcheurs dans les dunes. Toile. Signée 'JS. Lomers'. 52 x 65 cm (73 x 87 cm)
415*
LOUIS VAN ENGELEN (1856-1940) Wees Gegroet of de Christus van Sint Amands. Doek. Getekend 'Louis van Engelen'. Eigentijdse vergulde kader, minimaal beschadigd. L'ave ou le Christ de St. Amand. Toile. Signée 'Louis van Engelen'. Cadre doré d'époque, légèrement abîmé. 80 x 60 cm (110 x 92 cm)
(€ 2500-3000)
De Antwerpse schilder Louis Van Engelen is voornamelijk bekend om zijn portretten, landschappen, dierstukken, genretaferelen en stadszichten. Soms schildert hij op enorm groot formaat - in het Red Star Line museum in Antwerpen hangt bijvoorbeeld het reusachtige ‘Landverhuizers in de Antwerpse haven’. Onderhavig schilderij, ‘Ave’ illustreert een licht aangeschoten figuur die de ‘Christus van Sint-Amands’ groet waarop, volgens de legende, de corpus Christi antwoordt en de benevelde met verstomming doet slaan.
EDWARD PORTIELJE (1861-1949) Het thee-uurtje. Doek (verdoekt). Getekend 'Edward Portielje'. Eigentijdse vergulde kader. L'heure de thé. Toile (rentoilée). Signée 'Edward Portielje'. Cadre doré d'époque. 52 x 65 cm (82 x 97 cm)
(€ 1000-1200)
417*
JEAN-IGNACE ISIDORE GÉRARD GRANDVILLE (1803-1847) navolger/suiveur 'L'abolition de la peine de mort'. Aanklacht tegen de doodstraf of de advocatuur/rechtssysteem in het algemeen. 'La justice des animaux'. Doek. Verscheidene opschriften. ca. 1850 'La justice des animaux'. Toile. Annotations diverses. ca. 1850 (€ 6000-8000) Herkomst/provenance: Antiekbeurs Delft Foire des antiquaires, s.d. met als titel / avec le titre 'La justice des animaux'
ill. 1. Jean-Jacques Granville, 'Le cabinet de redaction', in Scènes de la vie privée et publique des
animaux, tome 1, Prologue, 1842.
In een ovale gesculpteerde kader kijkt een ekster naar een satire tafereel waarbij enkele dieren aanschuiven bij het bureau van een advocaat in de figuur van een vos. Aan zijn voeten zit een duiveltje dat de toeschouwer aankijkt. Op de muren hangen pamfletten met Franse teksten waaronder (van boven naar onder en van links naar rechts): ‘affiches!’; ‘Discours du Roi’; 'Consultations / gratuites.’; ‘ Triple (?) Liégois pour … 1850 (?)’ : ‘…(?) Gazeuze (?)’ ; ‘arret de la cour /...’ ; ‘Faux toupets/ et perruques’; ‘VIVE !!! / proudon / la propriété / est / vol’, '...Flandre'... . Een gier houdt met zijn poten een banner vast waarop een aanklacht tegen de doodstraf staat ‘Abolition (de) la Peine de mort...’. Hij vecht met een duivelsfiguur die hem langs boven belaagt. De gehele bovenkant wordt ingenomen door vogelskeletten, monsters en twee vogels gekleed als rechters. Boven de deuropening/ spiegel rechts wordt er verwezen naar Dante Alighieri's Divina Commedia 'voi ch'intrate Lasciate ogne speranza'. Rechtsonder zitten twee ratten bij enkele boeken en pamfletten met de opschriften: ‘'grand/ ABC/ …/ avocat’; ‘DIVORCE/ …’ ; ‘morts aux rats’. Uiterst onderaan liggen twee oesterschelpen en een dobbelsteen met het nummer 1 naar de toeschouwer gekeerd. Dit zeer uitzonderlijke schilderij is geïnspireerd op de bekende Franse karikaturist Jean-Ignace Isidore Gérard Grandville. Hij wordt tot op heden geroemd als één van Frankrijks beste satire tekenaars uit de vroege 19de eeuw waarbij hij de toenmalige moraal bekritiseerde aan de hand van antropomorfe dierenfiguren. Hij begon zijn carrière bij satire kranten zoals Le Charivari en La Caricature, maar wanneer deze onder het beleid van Louis-Philippe (1773-1850) werden opgedoekt, legde hij zich toe op boekillustraties. Zo illustreerde hij onder andere ‘Fables de la Fontaine' (1837-38), ‘Les Métamorphoses du jour' (1828-29) en 'Robinson Crusoé' (1839). Deze compositie lijkt terug te gaan op een illustratie ‘Cabinet de rédaction’ uit de proloog van 'Scènes de la vie privée et publique des animaux' (1842) (ill. 1). Vanuit een gelijkaardige hoek treffen we dezelfde tafel waarbij gelijkaardige vogelfiguren staan aan te schuiven. Het is geweten dat Grandville niet graag en bijgevolg nauwelijks schilderde. Dit sluit de bekende tekenaar als maker van dit intrigerende schilderij uit. De kunstenaar moet immers iemand zijn die geoefend was in het schilderen met olieverf. Met vlotte, expressieve maar trefzekere penseelstreken weet hij dit humoristische tafereel haarfijn als een miniaturist weer te geven. Daarnaast geeft de anonieme schilder ook blijk van een geoefend observatievermogen wat leidt tot een geslaagde weergave van de beide kevers op de kader. De keuze voor olieverf als medium is tevens zeer uitzonderlijk binnen het genre van de 19de-eeuwse satire dat voornamelijk bestond uit grafische kunst. De vermelding van de woorden 'liégeois' en 'Flandre' op de affiches op de muur doen vermoeden dat de anonieme schilder in België leefde, waarschijnlijk in Brussel of in Wallonië, mogelijk in Luik. De datum '1850' op één van de pamfletten tegen de muur, geeft mogelijk een indicatie van de datering. Zo wordt er ook melding gemaakt van een bekende leuze van politiek filosoof Pierre-Joseph Proudhon (1809-1865) 'La propriété, c'est le vol!' uit zijn in 1840 verschenen publicatie 'Qu'est-ce que la propriété ? ou Recherche sur le principe du Droit et du Gouvernement'. Hierdoor kan dit merkwaardige schilderij met zekerheid na 1840 gedateerd worden. Enkele decennia geleden werd dit werk uit een Belgische private collectie als een eigenhandig werk van Grandville aangekocht op de Antiekbeurs te Delft met de titel 'La justice des animaux'. Het gehele tafereel lijkt eerder een aanklacht te zijn tegenover de advocatuur of het rechtssysteem in het algemeen. Mogelijk verwijst het ook naar de moeilijke onderhandelingen over de afschaffing van de doodstraf in België omstreeks 1851-52.
Dans un cadre ovale sculpté, une pie observe une scène satirique dans laquelle des animaux sont assis au bureau d'un avocat sous la forme d'un renard. A ses pieds est assis un petit diable qui regarde le spectateur. Sur les murs sont accrochés des pamphlets avec des textes en français, dont (de haut en bas et de gauche à droite) : ' affiches ! ' ; ' Discours du Roi ' ; ' Consultations / gratuites. ' ; ' Tripla ( ?) Liégois pour ... 1850 ( ?) ' : ' ...( ?) Gazeuze ( ?) ' ; ' arret de la cour /... ' ; ' Faux toupets/ et perruques ' ; ' VIVE ! !! / proudon / la propriété / est / vol'. Un vautour tient une bannière avec ses pattes sur laquelle est écrit un réquisitoire contre la peine de mort 'Abolition (de) la Peine de mort...'. Il se bat contre une figure diabolique qui l'attaque d'en haut. Tout le haut de l'ovale est occupé par des squelettes d'oiseaux, des monstres et deux oiseaux déguisés en juges. En bas à droite, deux rats sont assis près de quelques livres et brochures portant l'inscription : ' grand/ ABC/ .../ avocat ' ; ' DIVORCE/ ... ' ; ' morts aux rats '. Tout en bas, on trouve deux coquilles d'huîtres et un dé avec le chiffre 1 tourné vers le spectateur. Ce tableau exceptionnel est inspiré du célèbre caricaturiste français Jean-Ignace Isidore Gérard Grandville. Il est toujours célébré comme l'un des meilleurs dessinateurs satiristes français du début du 19ème siècle, critiquant la morale de l'époque par le biais de figures animales anthropomorphes. Il a commencé sa carrière dans des journaux satiriques tels que Le Charivari et La Caricature, mais lorsque ceux-ci ont été fermés sous l'administration de Louis-Philippe (17731850), il s'est concentré sur l'illustration de livres. Il a notamment illustré les 'Fables de la Fontaine' (1837-38), 'Les Métamorphoses du jour"' (1828-29) et 'Robinson Crusoé' (1839). Cette composition semble remonter à une illustration 'Cabinet de rédaction' du prologue de 'Scènes de la vie privée et publique des animaux' (1941) (ill. 1). Sous un angle similaire, nous voyons la même table avec des figures d'oiseaux similaires qui s'y tiennent. On sait que Grandville n'aimait pas la peinture et ne peignait donc pratiquement jamais. Cela exclut l'artiste connu comme l'auteur de cette peinture intrigante. Après tout, le peintre devait être quelqu'un qui avait l'habitude de peindre à l'huile. Avec des coups de pinceau fluides, expressifs mais précis, il parvient à rendre cette scène humoristique à la manière d'un miniaturiste. Bien que la composition renvoie à un exemple bien connu, cette œuvre ne montre pas une approche servile de son exemple. Avec une grande originalité, il parvient à faire entrer la linéarité de Grandville dans son propre style. En outre, le peintre anonyme fait également preuve d'un pouvoir d'observation exercé, qui conduit à une reproduction réussie des deux coléoptères sur le cadre. Le choix de la peinture à l'huile comme médium est également très exceptionnel dans le genre de la satire du 19ème siècle, qui consistait principalement en art graphique. La mention des mots 'liégeois' et 'Flandre' sur les affiches du mur suggère que le peintre anonyme vivait en Belgique, probablement à Bruxelles ou en Wallonie, peut-être à Liège. La date 1850 figurant sur l'un des pamphlets accrochés au mur peut donner une indication de la date. Il est également fait mention d'un slogan bien connu du philosophe politique Pierre-Joseph Proudhon (1809-1865) : 'La propriété, c'est le vol !' tiré de son ouvrage de 1840 intitulé 'Qu'est-ce que la propriété ? ou Recherche sur le principe du Droit et du Gouvernement'. Cela signifie que ce tableau remarquable peut être daté avec certitude après 1840. Il y a quelques décennies, cette œuvre provenant d'une collection privée belge a été achetée comme de la main de Grandville à la Foire aux antiquités de Delft sous le titre 'La justice des animaux'. L'ensemble de la scène semble plutôt être une mise en accusation de la profession d'avocat ou du système juridique en général.
418*
ONLEESBAAR / ILLISIBLE Volgeladen hondenkar. Board. Onleesbaar getekend. Chariot à chiens rempli. Board. Signature illisible. 57 x 69 cm (75 x 116 cm) (€ 600-800)
419*
CONRADIJN CUNAEUS (1828-1895) Allegorische voorstelling van de trouw en de liefde. Doek. Getekend 'C Cunaeus'. Eigentijdse vergulde kader, licht beschadigd aan de hoeken. Allégorie de la fidélité et de l'amour. Toile. Signée 'C Cunaeus'. Cadre doré d'époque, légèrement abîmés aux coins. 110 x 83 cm (147 x 121 cm) (€ 1500-1800)
CHARLES BOLAND (°1855) Twee spelende honden. Doek. Getekend 'C Charles Boland'. Deux chiens jouants. Toile. Signée 'C Charles Boland'. 59 x 76 cm (84.5 x 100 cm) (€ 500-600)
422 detail
423*
422*
(€ 600-800)
HUBERT BELLIS (1831-1902) Stilleven met fruit. Doek. Getekend rechts onderaan (deels onder kader). Nature morte aux fruits. Toile. Signée en bas à droite (partiellement sous le cadre). 31 x 38 cm (60 x 68 cm) EDWARD VAN RIJSWIJCK (1871-1931) Stilleven met fruit. Doek. Getekend 'Ed. Van Rijswijk'. Nature morte avec des fruits. Toile. Signé 'Ed. Van Rijswijk'. 80 x 108 cm (96 x 126 cm) (€ 600-800)
FRANS MORTELMANS (1865-1936) Stilleven met perziken, druiven en coupe. Paneel (mahonie). Getekend 'F. Mortelmans'. Vergulde kader. Nature morte aux pêches, raisins et coupe. Panneau (acajou). Signé 'F. Mortelmans'. Cadre doré. 30 x 52 cm (47 x 68 cm)
HUBERT BELLIS (1831-1902) Keukenstuk met wild, kreeft en boeken. Paneel (mahonie). Getekend 'H. Bellis'. Pièce de cuisine avec gibier, homard et livres. Panneau (acajou). Signé 'H. Bellis'. 52.5 x 109 cm (72.5 x 129 cm) (€ 500-600)
425*
MAX CARLIER (1872-1938) Stilleven met wild, bloemen en fruit. Doek. Getekend 'M. Carlier'. Vergulde kader. Nature morte avec gibier, fleurs et fruits. Toile. Signée 'M. Carlier'. Cadre doré. 80 x 120 cm (103 x 142 cm) (€ 800-1200)
426*
MAX CARLIER (1872-1938) Stilleven met fruit, wild en bloemen op entablement. Doek. Getekend 'M. Carlier'. Nature morte aux fruits, gibier et fleurs sur entablement. Toile. Signé 'M. Carlier'. 80 x 120 cm (96 x 136 cm) (€ 800-1200) ILL p. 92
(€ 600-800)
(€ 800-1000)
428*
430*
FERDINAND DE ROOVER (°1894) Keukenstuk, 1891. Doek. Getekend en gedateerd 'Ferd. De Roover / Anvers 1891'. Pièce de cuisine, 1891. Toile. Signée et datée 'Ferd. De Roover / Anvers 1891'. 85 x 116 cm (99 x 128 cm)
PAUL MATHIEU (1873-1932) Stilleven met bloemen. Doek. Getekend 'Paul Mathieu'. Nature morte aux fleurs. Toile. Signée 'Paul Mathieu'. 55.5 x 33 cm (70 x 47 cm) (€ 600-800) ILL p. 117
JULIEN STAPPERS (1875-1960) Stilleven met rozen. Doek. Getekend 'J Stappers'. In kader achter glas. Nature morte aux roses. Toile. Signée 'J Stappers'. Dans un cadre sous verre protecteur. 65 x 75 cm (80 x 91 cm)
HENRI HOUBEN (1858-1931) 'Middelburg', 1917 Doek. Gedateerd en getekend '1917/ H. Houben'. Toile. Signée et datée '1917/ H. Houben'. 86 x 125 cm (107 x 149 cm) (€ 4000-5000)
431*
EVERT PIETERS (1856-1932) Het landleven, 1885. Doek. Getekend en gedateerd 'Evert Pieters / 85'. Verfafschilfering. Niet ingekaderd. Travail à la ferme, 1885. Toile. Signée et datée 'Evert Pieters/ 85'. Petite perte de la couche picturale. Pas encadrée. 75 x 121 cm (€ 500-600)
LEON BRUNIN (1861-1949) 'Cour de ferme' Doek. Getekend 'Léon Brunin'. Met handgeschreven echtsheidscertificaat van de artiest op verso. Toile. Signée 'Léon Brunin'. Certificat manuscrit de l'artiste au revers. 35.5 x 46.5 cm (55.5 x 66.5 cm)
433*
EVERT LAROCK (1865-1901) De blinde straatmuzikant. Paneel (mahonie). Signatuur onderaan rechts. Eigentijdse kader, een weinig beschadigd. Le musicien aveugle. Panneau (acajou). Signature en bas à droite. Cadre doré, légèrement abîmé. 49.5 x 35.5 cm (81 x 66 cm) (€ 600-800) ILL p. 100 Herkomst/provenance: PSK Brussel, s.d., verzameling/ collection dokter/docteur Lejeune Expo: Antwerpen/ Anvers, 'E. Larock. Hulde', 1937; Kapelle-op-den-Bos, Cultureel Centrum/ Centre culturel, 'Evert Larock, 100 jaar Leven', 1.10-12.11.2000; Heist-op-den-Berg, CC Zwanenberg, 'De schilder Evert Larock', 1.5-22.5.2011
ONLEESBAAR / ILLISIBLE, Haagse School/ École de La Haye (?) ca. 1900 Koeien bij het wad. Doek. Signatuur rechtsonder. Eigentijdse vergulde kader met plantaardige motieven en voluten. Vaches au marais. Toile. Signature en bas à droite. Cadre doré d'époque avec motifs végétaux et volutes. 60 x 90 cm (86 x 115 cm) (€ 500-600)
ALEXANDRE CLARYS (1857-1912) Koeien in de wei. Doek. Getekend 'A.Clarys'. Vaches au pré. Toile. Signée 'A.Clarys'. 98 x 123 cm (117 x 150 cm) (€ 600-800)
ERNEST WANTE (1872-1960) 'Trampaard', 1897 Doek op board. Getekend en gedateerd 'E. Wante/ 97'. Bijgevoegd van dezelfde: Koe. Doek op board. Gedateerd en getekend '1904/ E Wante'. 'Trampaard', 1897 Toile sur board. Signé et daté 'E. Wante/ 97'. On y joint du même artiste: Vache. Toile sur board. Daté et signé '1904/ E Wante'. 61 x 74 cm/ 24 x 30 cm (78 x 91 cm/ 39.5 x 45.5 cm)
GERHARD ALTMANN (1877-1940) Biesbosch bij Dordrecht, ca. 1900. Doek. Getekend 'G. Altmann.'. Bierbosch aux environs de Dordrecht, ca. 1900. Toile. Signée 'G. Altmann.'. 40.5 x 60.5 cm
438*
JACQUES ROSSEELS (1828-1912) Boslandschap. Doek. Getekend 'J. Rosseels'. Sous-bois. Toile. Signée 'J. Rosseels'. 53 x 92.5 cm (76 x 116 cm) (€ 1000-1200) ILL det. p.120 Herkomst en echtheidscertificaat/ provenance et certificat d'authenticité: De Kunstkamer, Herentals, 26.3.1994
439*
VICTOR GILSOUL (1867-1939) Visser bij de oever. Doek. Getekend 'Victor Gilsoul'. Pêcheur au bord de la rive. Toile. Signée 'Victor Gilsoul'. 46 x 36 cm (70 x 60 cm) (€ 1000-1200) Expo: Tentoonstelling/ exposition V. Gilsoul, Stad Brussel/ Ville de Bruxelles, 16.7-17.8.1980, cat.nr. 66
440*
ALFRED VERWEE (1838-1895) Koeien in de wei, 1888. Doek. Getekend en gedateerd 'Alfred Verwee/ 1888'. Eigentijdse vergulde kader. Vaches au pré, 1888. Toile. Signée et datée 'Alfred Verwee/ 1888'. Cadre doré d'époque. 69 x 58 cm (102 x 88 cm) (€ 1000-1500) ILL det. p.121
detail lot 438
detail lot 440
OBJECTS OF VERTU Loten/lots (450-673)
detail lot 668
450*
Sigarettenhouder. Metaal. Emaildecor van twee naakten bij het water nabij het bos. Etui à cigarettes. Métal. Décor en émail de deux nus au bord de l'eau dans la fôret. 9 x 8 cm (€ 300-400)
Toneelkijker met handvat. Klein model. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van zittend meisje met bloem en zittende jongen met mandoline. Op handvat decor van staand meisje met hoed en kruik. Jumelles de théâtre avec manche. Petit modèle. Cuivre doré, nacre et émail. Décor d'une fille assise avec fleur et garçon assis avec mandoline. Sur la manche fille debout au chapeau et à la cruche. (€ 200-300)
Sigarettenhouder. Alpacametaal. Emaildecor van een jachthond met haas. Etui à cigarettes. Métal alpaca. Décor en émail d'un chien de chasse avec lièvre. 9 x 8 cm (€ 400-500)
Toneelkijker. Aluminium, parelmoer en email. Decor van zittende jongen en zittend meisje met lammetje op zilveren achtergrond. Jumelles de théâtre. Aluminium, nacre et émail. Décor d'un garçon et fille assis avec agneau sur fond argenté. (€ 400-500)
Toneelkijker. Aluminium, parelmoer en email. Decor van een jongen en meisje gezeten tegen een boom met liefdesbrief. Gemerkt 'Heinemann & C°, Toledo 251, Napoli'. Jumelles de théâtre. Aluminium, nacre et émail. Décor d'un garçon et d'une fille assis contre un arbre avec lettre d'amour. Poinçonnées Heinemann & C°, Toledo 251, Napoli. (€ 350-500)
Toneelkijker. Parelmoer en email. Decor van staand meisje in roze jurk en zittende jongen met mand. Gemerkt 'Vantier, Palais Royal 174'. Rechterlens losgekomen. Jumelles de théâtre. Nacre et émail. Décor d'une fille debout dans une jupe rose et d'un garçon au panier. Poinçonnées Vantier, Palais Royal 174. Lentille droite à fixer. (€ 400-500)
Sigarettenhouder. Alpacametaal. Emaildecor van een jachthond. Etui à cigarettes. Métal alpacca. Décor en émail d'un chien de chasse. 8 x 10 cm (€ 450-550)
Toneelkijker met handvat. Klein model. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van zittend meisje en liggende jongen in veld, op handvat decor van staande vrouw met mand. Stempel van 'C' in een ster. Jumelles de théâtre avec manche. Petit modèle. Cuivre doré, nacre et émail. Décor d'une fille assise et d'un garçon couché dans les champs. Sur la manche décor d'une femme debout avec panier. Estampille C dans une étoile. (€ 300-400)
Toneelkijker. Aluminium en email. Decor van herder en herderin in landschap. Gemerkt 'R. Chiesa Roma'. Jumelles de théâtre. Aluminium et émail. Décor d'un berger et d'une bergère. Poinçonnées R. Chiesa Roma.
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van zittend meisje met kind en zittend meisje met Cupido die een spiegel hoog houdt. Stempel van een bij. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor d'une fille assise avec enfant et d'une fille assise avec cupidon tenant un miroir. Estampille d'une abeille.
(€ 400-500)
(€ 350-450)
Toneelkijker. Parelmoer en email. Decor van koppel op bankje en koppel met cello in landschapje met huizen en kerk. Gemerkt 'Maison Crosti, Bordeaux, L. Larghi Succ.r, Ingénieur Opticien'.Stempel 'Rosa'. Jumelles de théâtre. Nacre et émail. Décor d'un couple sur un banc et d'un couple avec cello devant un paysage avec maisons et église. Poinçonnées Maison Crosti, Bordeaux, L. Larghi Succ.r, Ingénieur Opticien.Cachet Rosa.
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van zittende jongen met duif en zittend meisje met lammetje. Gemerkt Jumelle Duchesse. Stempel van een bij. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor d'un garçon assis avec pigeon et d'une fille avec agneau. Poinçonnées Jumelle Duchesse. Estampille d'une abeille. (€ 400-500)
(€ 400-500)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van zittende jongen met fluit en hoed en zittend meisje. Gemerkt '12 Glasses'. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor d'un garçon assis avec flûte et chapeau et d'une fille assise. Poinçonnées 12 Glasses. (€ 400-500)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van vissende jongen in rode mantel en meisje in roze-gele jurk. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor d'un jeune pêcheur dans un manteau rouge et d'une fille dans une jupe rose-jaune. (€ 400-500)
Toneelkijker. Verguld koper en email. Decor van zitten jongen in purperen mantel en stok en meisje in roze jurk. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et émail. Décor d'un garçon assis vêtu d'un manteau pourpre et tenant un batôn et d'une fille dans une jupe rose. (€ 400-500)
Sigarettenhouder. Metaal. Emaildecor van een paardenhoofd tegen zwarte achtergrond. Etui à cigarettes. Métal. Décor en émail d'une tête de cheval sur un fond noir. 9 x 8 cm (€ 200-300)
466*
Toneelkijker. Verguld koper en schildpadschelp. Decor van gouden sterren, bloemenslingers en initialen op schild. Gemerkt 'Optician to the Queen, Dixy's Patent, New Bond St. London'. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et écaille de tortue. Décor d'étoiles dorées, de guirlandes de fleurs et d'initiales sur un bouclier. Estampille Optician to the Queen, Dixy's Patent, New Bond St. London. (€ 300-400) ILL p. 131
Toneelkijker. Verguld koper en email. Decor van zittende jongen met duif en liefdesbrief in landschap met bomen en huizen. Gemerkt 'U.G.West & C° Opticians, 92 & 93 Fleet Street London'. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et émail. Décor d'un garçon assis avec pigeon et lettre d'amour devant un paysage aux arbres et maisons. Poinçonnées U.G.West & C° Opticians, 92 & 93 Fleet Street London. (€ 400-500)
468*
Toneelkijker. Verguld koper en email. Decor van staand meisje en jongen met gitaar. Gemerkt 'Vantier, Palais Royal 174'. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et émail. Décor d'une fille debout et d'un garçon avec guitare. Poinçonnées Vantier, Palais Royal 174. (€ 400-500) ILL p. 135
469*
Toneelkijker. Verguld koper en email. Decor van een jongen en meisje op een brug over een rivier, huizen en kerkje op verso. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et émail. Décor d'un garçon et d'une fille sur un pont avec maisons et église au revers. (€ 400-500) ILL p. 135
470*
Sigarettenhouder. Zilver. Emaildecor van een halfnaakte Amazone. Etui à cigarettes. Argent. Décor en émail d'une amazone à moitié nue. 9 x 6.5 cm G.: 122 g. (€ 800-1000) ILL p. 126
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van jongen met fluit en meisje met waaier op zilveren achtergrond. Datering 'June 17 1899' gegraveerd op montuur. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor d'un garçon avec flûte et d'une fille avec éventail sur fond argenté. Date 'June 17 1899' gravée sur la monture. (€ 350-500) Herkomst/provenance: Phillips, veiling/ vente, n° 899
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van Venus en Cupido in landschap. Gemerkt 'J. Neuhöfer Wien'. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de Vénus et de Cupidon devant un paysage. Poinçonnées J. Neuhöfer Wien. (€ 400-500)
Toneelkijker. Verguld koper en email. Decor van twee musicerende koppels in landschap. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et émail. Décor de deux couples de musiciens devant un paysage. (€ 400-500)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van twee gezeten meisjes in landschap, een met fluit en een met vogeltje. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de deux filles assises devant un paysage, la première avec flûte, la deuxième avec oiseau. (€ 400-500)
475*
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van twee zittende koppeltjes, een met boeken en mandoline, de ander met fluit en gezang. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de deux couples assis, un avec livres et mandoline, l'autre avec flûte et chant. (€ 400-500) ILL p. 135
Sigarettenhouder. Alpacametaal. Emaildecor van fazanten in winter. Etui à cigarettes. Métal alpacca. Décor en émail de faisans en hiver. 8 x 8.5 cm (€ 450-550)
478*
Toneelkijker. Verguld brons, parelmoer en email. Decor van zittend meisje met boek en zittende jongen met twijg. Gemerkt 'Hazebroucq Ing.r Opticien, Rue de la Paix 25, Paris'. Stempel van 'C' in een ster. Jumelles de théâtre. Bronze doré, nacre et émail. Décor d'une fille assise avec livre et d'un garçon avec tige. Poinçonnées Hazebroucq Ing.r Opticien, Rue de la Paix 25, Paris. Estampille d'une étoile avec C. (€ 400-500) ILL p. 135
Toneelkijker met handvat. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van twee zittende koppeltjes, een met een vogel, de ander het hof makend. Op het handvat decor van staand meisje met schotel. Jumelles de théâtre avec manche. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de deux couples assis, le premier avec oiseau, le deuxième se courtoisant. Sur la manche décor d'une fille debout avec un plat. (€ 450-550)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van zittende jongen met hoed en mandoline en zittend meisje met hoed en bloemenmand in landschap met huizen en brug over rivier. Stempel van een bij. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor d'un garçon assis au chapeau et avec mandoline et d'une fille au chapeau avec panier à fleurs devant un paysage avec maisons et pont. Estampille d'une abeille.
Toneelkijker. Klein model. Verguld brons, parelmoer en email. Decor van meisje met bloemen op bankje en jongeman met lorgnette in landschap met meer en bergen. Gemerkt 'Stewart Danson, London W'. Stempel 'Made in France'. Jumelles de théâtre. Petit modèle. Bronze doré, nacre et émail. Décor d'une fille avec fleurs sur un banc et d'un garçon avec lorgnette devant un paysage lacustre avec montagnes. Poinçonnées Stewart Danson, London W. Estampille Made in France.
(€ 400-500)
(€ 300-400)
Toneelkijker. Verguld brons, parelmoer en email. Decor van een meisje in roze jurk en jongen in roze-blauwe cape in bloementuin, kerk en windmolen op verso. Jumelles de théâtre. Bronze doré, nacre et émail. Décor d'une fille dans une jupe rose et d'un garçon dans un manteau rose-bleu dans un jardin à fleurs avec église et moulin à vent au revers. (€ 400-500)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van zittende jongen met fluit en zittend meisje met boek. Stempel 'Made in France' en stempel van 'C' in een ster. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor d'un garçon assis avec flûte et d'une fille avec livre. Estampille Made in France et autre avec C dans une étoile. (€ 400-500)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van zittend meisje met brief en jongen met vogel op zilveren achtergrond. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor d'une fille assise avec lettre et d'un garçon avec oiseau sur fond argenté. (€ 350-450) Herkomst/provenance: Houghton & Gunn, 162 New Bond Street
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email.Decor van meisje met lam en jongen met doedelzak. Stempel van een bij. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor d'un fille avec agneau et d'un garçon avec cornemuse. Estampille d'une abeille. (€ 400-500)
Toneelkijker. Verguld koper en email. Decor van koppels in het woud, jongen met takje en meisje met bloemenmand. Gemerkt 'Jumelles Duchesse'. Stempel van een bij. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et émail. Décor de couples dans les bois, d'un garçon avec tige et d'une fille avec panier à fleurs. Poinçonnées Jumelles Duchesse. Estampille d'une abeille. (€ 400-500)
486*
Sigarettenhouder. Zilver, tweede gehalte. Emaildecor van een jonge Arabier bij paard. Etui à cigarettes. Argent, deuxième titre. Décor en émail d'un jeune chevalier arabe. 7 x 8.7 cm. G.: 116 g. (€ 800-1000) ILL p. 126
Toneelkijker. Verguld koper en email. Decor van twee zittende koppeltjes, jongen die bloemen aanbiedt. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et émail. Décor de deux couples assis, garçon offrant des fleurs. (€ 400-500)
Toneelkijker. Verguld koper en email. Decor van zittende jongen met bloem en zittend meisje met waaier in woudlandschap. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et émail. Décor d'un garçon assis avec fleur et d'une fille assise avec éventail devant un paysage forestier. (€ 400-500) Herkomst/ provenance: Miss Bulloch, 11 Park Circus, Glasgow, 24.11.1986
Sigarettenhouder. Zilver, eerste gehalte. Emaildecor van een buste van een jonge vrouw in medaillon. Etui à cigarettes. Argent, premier titre. Décor en émail d'un buste de jeune femme dans un médaillon. 8.5 x 8.5 cm. G.: 128 g.
Toneelkijker. Verguld koper en email. Decor van zittende jongen met fluit en zittend meisje met vogel. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et émail. Décor d'un garçon assis avec flûte et d'une fille assise avec oiseau.
(€ 250-375)
(€ 400-500)
492*
Toneelkijker. Verguld koper en email. Decor van twee zittende koppeltjes in landschap met bomen en een huis, een jongeman die de dame bloemen aanbiedt, de andere een brandertje. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et émail. Décor de deux couples assis devant un paysage avec arbres et maison, le premier figurant un garçon offrant des fleurs à une jeune fille, l'autre un garçon offrant un brûleur. (€ 400-500) Herkomst/ provenance: Sotheby's, 25.2.1993
Sigarettenhouder. Zilver, eerste gehalte. Emaildecor van rozen tegen een geometrische achtergrond. Etui à cigarettes. Argent, premier titre. Décor en émail de roses sur fond géométrique. 9 x 6.5 cm G.: 128 g. (€ 350-450)
Sigarettenhouder. Birmingham. 1939. Zilver. Emaildecor van een korenschoof op lichtblauwe ondergrond. Etui à cigarettes. Birmingham. 1939. Argent. Décor en émail d'une gerbe de blé sur fond bleu clair. 8 x 9 cm G.: 124 g. (€ 350-450)
Toneelkijker met handvat. Aluminium, parelmoer en email. Decor van kleine bloemen in medaillon op witte achtergrond met sterren. Jumelles de théâtre avec manche. Aluminium, nacre et émail. Décor de fleurons dans un médaillon sur fond blanc étoilé. (€ 450-550)
Sigarettenhouder. Sterling zilver. Met binnenin gegraveerde opdracht uit 1917. Emaildecor van twee paardenhoofden op geguillocheerde ondergrond. Etui à cigarettes. Argent Sterling. Dédicace gravé de 1917 à l'intérieur. Décor en émail de deux têtes de cheval sur fond guilloché. 9 x 7.5 cm G.: 146 g.
Toneelkijker met handvat. Aluminium, parelmoer en email. Decor van kleine bloemen in medaillon en zilveren sterren op witte achtergrond. Gemerkt 'Fco Priotti Ottico, Via del Corso 412, Roma'. Stempel 'Made in France'. Jumelles de théâtre avec manche. Aluminium, nacre et émail. Décor de fleurons dans un médaillon et d'étoiles argentées sur fond blanc. Poinçonnées Fco Priotti Ottico, Via del Corso 412, Roma. Estampille Made in France.
(€ 800-1200) ILL p. 135
(€ 450-550)
466 533
Sigarettenhouder. Birmingham. 1924. Zilver. Doorschijnend lichtblauw email. Afgeschuinde hoeken. Etui à cigarettes. Birmingham. 1924. Argent. Email translucide bleu clair. A pans coupés. 8 x 6.5 cm G.: 98 g. (€ 300-400)
Sigarettenhouder. A Bros Ltd. Birmingham. 1935. Zilver. Doorschijnend lichtblauw email. Etui à cigarettes. A Bros Ltd. Birmingham. 1935. Argent. Email translucide bleu clair. 8.3 x 6.5 cm G.: 92 g. (€ 300-400)
Sigarettenhouder. Birmingham. 1934. Zilver. Doorschijnend lichtblauw email met geometrisch patroon. Etui à cigarettes. Birmingham. 1934. Argent. Email translucide bleu clair à décor géométrique. 8 x 7 cm G.: 102 g. (€ 300-400)
Sigarettenhouder. Birmingham. 1940. Zilver. Doorschijnend lichtblauw email met geometrisch patroon. Etui à cigarettes. Birmingham. 1940. Argent. Email translucide bleu clair à décor géométrique. 8 x 7 cm G.: 88 g. (€ 300-400)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van kleine bloemen op turquoise achtergrond. Gemerkt 'Pallant Opticien, 51 Strand, London'. Stempel van een bij. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de fleurons sur fond turquoise. Poinçonnées Pallant Opticien, 51 Strans, London. Estampille d'une abeille. (€ 300-400)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van kleine bloemen op een turquoise achtergrond. Gemerkt 'Lemaire Ft Paris'. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de fleurons sur fond turquoise. Poinçonnées Lemaire Ft Paris. (€ 400-500)
Toneelkijker met afneembaar bayonet handvat. Aluminium, parelmoer en email. Decor van bloemen in medaillon op lichtblauwe achtergrond. Gemerkt 'Lemaire Fab.t, Paris'. Jumelles de théâtre avec manche amovible. Aluminium, nacre et émail. Décor de fleurs dans un médaillon sur fond bleu clair. Poinçonnées Lemaire Fab.t, Paris. (€ 450-550)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van bloemen in medaillon op lichtblauwe achtergrond met gouden sterren. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de fleurs dans un médaillon sur fond bleu clair avec étoiles dorées. (€ 300-400)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en turquoise en wit champlevé email. Gemerkt 'Cam Opti.n rue de la Paix 24, Paris'. Stempel 'Jumelle Duchesse à 12 Verres'. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émaux champlevés turquoise et blanc. Poinçonnées Cam Opti.n rue de la Paix 24, Paris. Estampille Jumelle duchesse à 12 verres. (€ 350-450) Herkomst/ provenance: Bigwood Fine Art Auctioneers Ltd
Toneelkijker. Verguld brons, parelmoer en email. Decor van twee vrouwenbustes in gouden kaders op turquoise achtergrond. Gemerkt 'Lefils Paris'. Stempel 'Made in France'. Jumelles de théâtre. Bronze doré, nacre et émail. Décor de deux bustes de femme dans des cadres dorés sur fond turquoise. Poinçonnées Lefils Paris. Estampille Made in France. (€ 350-450)
Toneelkijker. Verguld brons, parelmoer en email. Decor van kleine roze rozen op witte achtergrond met stervormige gouden paillons. Jumelles de théâtre. Bronze doré, nacre et émail. Décor de petites roses roses sur fond blanc avec paillons étoilés dorés. (€ 350-450)
(€ 250-350)
(€ 400-500)
Poederdoosje. Zilver. Doorschijnend blauw email. Boîte à poudre. Argent. Email translucide bleu. Diam.: 8 cm G.: 106 g.
Poederdoosje. Birmingham. 1939. Zilver. Doorschijnend blauw email met geometrisch patroon. Scharniertje beschadigd. Boîte à poudre. Birmingham. 1939. Argent. Email translucide bleu à décor géométrique. Charnière abîmée. Diam.: 7 cm G.: 62 g. (€ 150-250)
Poederdoosje. Zilver. Doorschijnend blauw email met lichtstralen in waaiervorm. Boîte à poudre. Argent. Email translucide bleu à décor de rayons en éventail. Diam.: 7 cm G.: 74 g. (€ 250-375)
Poederdoosje. Zeskantig. Zilver. Doorschijnend blauw email. Boîte à poudre. Hexagonale. Argent. Email translucide bleu. 8 x 7 cm G.: 88 g. (€ 250-375)
Toneelkijker met handvat. Verguld koper, parelmoer en doorschijnend groen-blauw email met decor van gouden paillons. Gemerkt Colmont Ft Paris. Jumelles avec manche. Cuivre doré, nacre et émail translucide vert-bleu avec un décor de paillons dorés. Poinçonnées Colmont Ft Paris. (€ 450-550)
Toneelkijker. Verguld koper en cellensmeltwerk. Oriëntaals decor. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et métal cloisonné. Décor oriental.
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en blauw, turquoise, zwart en wit champlevé email. Gemerkt 'Cam Opticien, Rue de la Paix 24, Paris'. Stempel 'Jumelles Duchesse/ 12 verres'. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émaux champlevés bleu, turquoise, noir et blanc. Poinçonnées Cam Opticien, Rue de la Paix 24, Paris. Estampille Jumelles Duchesse/ 12 verres. (€ 350-450)
Poederdoosje. Birmingham. 1942. Zilver. Doorschijnend lichtblauw en wit email. Boîte à poudre. Birmingham. 1942. Argent. Email translucide bleu clair et blanc. Diam.: 6.5 cm G.: 68 g.
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van kleine bloemen op blauwe achtergrond. Gemerkt 'Du Lorin, R. Paradis Poissonnière 40, Paris'. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de fleurons sur fond bleu. Poinçonnées Du Lorin, R. Paradis Poissonnière 40, Paris. (€ 400-500)
Toneelkijker. Verguld brons, parelmoer en email. Decor van vogels en bloemenslingers in medaillon op donkerblauwe achtergrond met gouden kruisen en bloemenranden. Jumelles de théâtre. Bronze doré, nacre et émail. Décor d'oiseaux et de guirlandes de fleurs dans un médaillon sur fond bleu foncé avec croix dorées et bords floraux. (€ 400-500)
Gevarieerd lot van drie objecten in zilver en email: lippenstift, geurflesje en zegel. Lot varié de trois objets en argent et émail: rouge à lèvres, flacon et sceau. H.: 4.5 cm cm/ 7 cm/ 6.5 cm
Toneelkijker. Verguld koper en email. Decor van twee vrouwenbustes in gouden kaders op donkerblauwe achtergrond met witte ornamenten. Gemerkt 'Aug. Tissot, Marseille'. Veel afschilferingen aan de zwarte verf. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et émail. Décor de deux bustes de femmes dans des cadres dorés sur fond bleu foncé à ornements blancs. Poinçonnées Aug. Tissot, Marseille. Pertes de la couche picturale noire.
(€ 300-400)
(€ 400-500)
(€ 300-400)
Sigarettenhouder. Metaal. Doorschijnend lichtblauw email. Etui à cigarettes. Métal. Email translucide bleu clair. 8 x 5.5 cm G.: 76 g. (€ 150-250)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van roze roos in medaillon van rozenslingers op donkerblauwe achtergrond met gouden sterren. Initialen in goud schild. Gemerkt 'Callaghan, 23 A New Bond Street, Corner of Conduit St., London'. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor d'une rose rose dans un médaillon avec guirlandes de fleurs sur fond bleu foncé avec étoiles dorées. Initiales dans un un bouclier en or. Poinçonnées Callaghan, 23 A New Bond Street, Corner of Conduit St., London.
Gevarieerd lot van zes kleine poederdozen: twee doorschijnend blauw email; twee doorschijnend groen email (een beschadigd); een doorschijnend purper email; een doorschijnend blauw email in de vorm van een horloge. Lot varié de six petites boîtes à poudre: deux en émail translucide bleu; deux en émail translucide vert (une abîmée); une en émail translucide pourpre; une en émail translucide bleu en forme d'une montre. (€ 900-1200)
Pillendoosje. Zilver, tweede gehalte. Doorschijnend wit email. Boîte à pilules. Argent, deuxième titre. Email translucide blanc. 7 x 7.5 cm G.: 132 g.
Gevarieerd lot van drie pillendoosjes. Zilver. Een doorschijnend rood email, een doorschijnend lichtblauw email, een doorschijnend donkerblauw email. Lot varié de trois boîtes à pilules. Argent. Une en émail translucide rouge, une en émail translucide bleu clair, une en émail translucide bleu foncé. Diam.: 4.4 cm/ 4 cm/ 2.2 cm Tot. g.: 80 g.
(€ 250-375)
(€ 400-500)
526*
(€ 350-450)
Toneelkijker. Klein model. Verguld koper, parelmoer en doorschijnend lichtblauw email. Gemerkt 'Gomé Opticien, 2 Rue Dupont, Paris'. Stempel 'Lumina Paris'. Jumelles de théâtre. Petit modèle. Cuivre doré, nacre et émail translucide bleu clair. Poinçonnées Gomé Opticien, 2 Rue Dupont, Paris. Estampille Lumina Paris. (€ 250-375)
Zoutvatje. Rusland. Verguld zilver en cellensmeltwerk. Met twee bijhorende lepeltjes. Salière. Russie. Argent doré et travail en cloisonné. Avec deux cuillères assorties. 3.5 x 2.5 cm (lepeltjes: 5.7 cm) (€ 100-150) ILL p. 136
Gesp. Koper en doorschijnend donkerblauw email. Boucle de ceinture. Cuivre et émail translucide bleu foncé. 7 x 8.4 cm (€ 250-375)
Tafelklok. Zilver en donkerblauw email. Art Deco-periode. Pendulette de table. Argent et émail translucide bleu foncé. Epoque Art Déco. 9 x 6 cm Tot. g.: 236 g. (€ 500-600)
Gevarieerd lot van twee objecten met email: een hanguurwerk Juvenia, een polshorloge. Lot varié de deux objets en émail: un pendentif à montre Juvenia et une montre à bracelet. H.: 2.5 cm (x2) (€ 300-400)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van zittende cupido's op donkerblauwe achtergrond met bloemenslingers en muziekinstrumenten. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de cupidons assis sur fond bleu foncé avec guirlandes de fleurs et d'instruments de musique. (€ 450-550)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van bloemenslingers op lichtblauwe achtergrond, met donkerblauwe en gouden rand. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de guirlandes de fleurs sur fond bleu clair avec bords bleu foncés et dorés. (€ 350-450)
Toneelkijker met handvat. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van kleine bloemen in medaillon met witte achtergrond en zilveren sterren op donkergroene achtergrond. Gemerkt 'Iris Paris'. Stempel 'Iris Paris' in stervorm en stempel 'Made in France'. Jumelles de théâtre avec manche. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de fleurons dans un médaillon sur fond blanbc avec étoiles argentées sur fond vert foncé. Poinçonnées Iris Paris. Estampille Iris Paris dans une étoile et estampille Made in France. (€ 400-500)
533*
Toneelkijker. Verguld koper en email. Decor van bloemen in medaillon met witte achtergrond op zwarte achtergrond met doorschijnend lichtblauwe ornamenten en rode details. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et émail. Décor de fleurs dans un médaillon sur fond blanc sur fond noir avec ornements translucides bleu clair et détails rouges. (€ 350-450) ILL p. 131
534*
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van kleine bloemen op bruine achtergrond met zilveren sterretjes. Gemerkt 'Lemaitre Paris'. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de fleurons sur fond brun avec étoiles argentées. Poinçonnées Lemaitre Paris. (€ 300-400) ILL p. 135
Toneelkijker. Verguld brons, schildpadschelp en email. Decor van twee medaillons met landschapje en twee medaillons met bloemen op donkerblauwe achtergrond. Gemerkt Jumelle Bautain Brevetée Paris. Lichte afschilferingen aan het email onderaan. Jumelles de théâtre. Bronze doré, écaille de tortue et émail. Décor de deux médaillons avec paysage et deux médaillons avec fleurs sur fond bleu foncé. Poinçonnées Jumelle Bautain Brevetée Paris. Pertes d'émail. (€ 400-500)
Sigarettenhouder. Mappin & Webb. Birmingham. 1934. Zilver. Doorschijnend lichtgroen email. Etui à cigarettes. Mappin & Webb. Birmingham. 1934. Argent. Email translucide vert clair. 9.5 x 8 cm G.: 146 g. (€ 400-500)
Sigarettenhouder. A Bros Ltd. Birmingham. 1948. Zilver. Doorschijnend groen email met lichtstralen in waaiervorm. Etui à cigarettes. A Bros Ltd. Birmingham. 1948. Argent. Email translucide vert à décor de rayons de lumière en éventail. 8.5 x 8.7 cm G.: 122 g. (€ 300-400)
Sigarettenhouder. Birmingham. 1922. Zilver. Doorschijnend groen email met lichtstralen in waaiervorm. Etui à cigarettes. Birmingham. 1922. Argent. Email translucide vert à décor de rayons de lumière en éventail. 8.7 x 6.7 cm G.: 96 g.
Handbril. Goud (18kt). Groen en witte email. Lorgnette. Or, 18 ct. Email vert et blanc. H.: 12.5 cm (€ 1200-1500)
Toneelkijker met handvat. Verguld koper, overvloedig parelmoer en email. Decor van kleine roze rozen op doorschijnend groene achtergrond. Stempel van 'C' in ster (Colmont Paris). Jumelles de théâtre avec manche. Cuivre doré, nacre abondant et émail. Décor de petites roses roses sur fond translucide vert. Estampille d'une étoile avec C (Colmont Paris). (€ 450-550)
541*
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van bloemen in medaillon op groene achtergrond. Stempel van een bij. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de fleurs dans un médaillon sur fond vert. Estampille d'une abeille. (€ 300-400) ILL p. 135 Herkomst/ provenance: Sotheby's, 22.10.1987
Poederdoosje. Zilver. Doorschijnend groen email. Boîte à poudre. Argent. Email translucide vert. Diam.: 8 cm G.: 80 g. (€ 250-350)
(€ 300-400)
Poederdoosje. Birmingham. 1947. Zilver. Doorschijnend groen email. Met extra compartiment binnenin. Boîte à poudre. Birmingham. 1947. Argent. Email translucide vert. Compartiment supplémentaire à l'intérieur. Diam.: 7 cm G.: 86 g. (€ 250-350)
Sigarettenhouder. Birmingham. 1934. Zilver. Doorschijnend groen email met golvend patroon startend in de rechteronderhoek. Etui à cigarettes. Birmingham. 1934. Argent. Email translucide vert à décor d'un motif ondulant partant du coin inférieur droite. 8.5 x 6 cm G.: 90 g. (€ 300-400)
Poederdoosje. Vierkant. Zilver. Doorzichtig lichtgroen en roze email met geometrische motieven. Boîte à poudre. Carrée. Argent. Email translucide vert clair et rose à décor géométrique. 7 x 7 cm G.: 104 g. (€ 300-400)
Poederdoosje. Birmingham. 1933. Zilver. Doorschijnend groen en wit email. Gemerkt 'D&F'. Boîte à poudre. Birmingham. 1933. Argent. Email translucide vert et blanc. Poinçonnée D&F. Diam.: 8 cm G.: 88 g. (€ 250-350)
547*
HENRIK WIGSTROM (1862-1923) / FABERGÉ Belknop. Verguld zilver, doorschijnend donkergroene email, ivoor en maansteen. Bouton d'appel. Argent doré, émail translucide vert foncé, ivoire et pierre de lune. 3 x 5.6 cm (€ 7000-9000) ILL p. 136
548*
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van bloemen en gebladerte op lichtgele achtergrond. Gemerkt 'Jumelle Fischer, Rue de la Paix 7, Paris'. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de fleurs et de feuillages sur fond jaune clair. Poinçonnées Jumelle Fischer, Rue de la Paix 7, Paris.
Miniatuursculptuur van een wild everzwijn in goud met tong in koraal en diamanten oogjes. Op een basis in malachiet en gouden boord. Sculpture en miniature figurant un sanglier sauvage en or avec langue en corail et yeux sertis de diamants. Base en malachite. Bords en or. 6 x 11 cm G. goud: ca. 240 g.
(€ 450-550)
(€ 6500-7500) ILL p. 136
(€ 250-375)
553*
Sigarettenhouder. Birmingham. 1936. Zilver. Emaildecor van een rozentak op witte ondergrond. Etui à cigarettes. Birmingham. 1936. Argent. Décor en émail d'une branche de rose sur fond blanc. 8.5 x 10.5 cm G.: 164 g. (€ 350-450)
Toneelkijker met handvat. Verguld koper en email. Decor van bloemen en gebladerte op aardegrond onder blauwe hemel. Gemerkt 'Villante Optico Madrid'. Jumelles de théâtre avec manche. Cuivre doré et émail. Décor de fleurs et de feuillages sur fond de terre sous ciel bleu. Poinçonnées Villante Optico Madrid. (€ 650-800)
Poederdoosje. Achtkantig. Zilver. Doorzichtig wit email. Boîte à poudre. Argent. Email translucide blanc. 7.5 x 7.3 cm G.: 92 g.
Toneelkijker met handvat. Verguld koper, parelmoer en email. Met decor van twijgjes met bladeren en bloemen op doorschijnend witte achtergrond. Jumelles de théâtre avec manche. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de tiges avec feuilles et fleurs sur fond translucide blanc. (€ 450-550)
Twee paar manchetknopen met email. Art Deco-periode. Deux paires de boutons à manchettes avec émail. Epoque Art Déco. (€ 300-400)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van bloemen in medaillon op roze achtergrond. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de fleurs dans un médaillon sur fond rose. (€ 300-400)
Sigarettenhouder. Birmingham. 1932. Zilver, gegraveerd. Doorschijnend wit en paars email. Met initialen. Etui à cigarettes. Birmingham. 1932. Argent gravé. Email translucide blanc et pourpre. Avec initiales. 8.5 x 7 cm G.: 108 g. (€ 350-450)
Plooibare toneelkijker. Aluminium, parelmoer en doorschijnend purper email. Gemerkt 'Asprey'. Jumelles de théâtre pliables. Aluminium, nacre et émail translucide pourpre. Poinçonnées Asprey. (€ 250-350)
Toneelkijker. Aluminium, verguld koper, parelmoer en doorschijnend purper email. Decor van bloemenslingers in reliëf. Gemerkt Flammarion. Jumelles de théâtre. Aluminium, cuivre doré, nacre et émail translucide pourpre. Décor de guirlandes de fleurs en relief. Poinçonnées 'Flammarion'. (€ 350-450)
Toneelkijker. Verguld brons, parelmoer en email. Decor van zittende jongen en zittend meisje in grisaille op roze achtergrond. Stempel '3'. Jumelles de théâtre. Bronze doré, nacre et émail. Décor d'un garçon assis et d'une fille assise en grisaille sur fond rose. Estampille 3. (€ 400-500)
Sigarettenhouder. Zilver. Doorschijnend geel email. Etui à cigarettes. Argent. Email translucide jaune. 8 x 7 cm G.: 110 g. (€ 350-450)
561*
Sigarettenhouder met horloge. Zwitserland. Juvenia Mfg. Gele email en verguld Sterling zilver. Op binnenboord nr.19095. Etui à cigarettes avec montre. Suisse. Juvenia Mfg. Email translucide jaune et argent doré Sterling, premier titre. Sur le bord à l'intérieur nr.19095. 7 x 9 cm G.: 184 g. (€ 1500-1800) ILL p. 139
Sigarettenhouder. Sterling zilver. 1924. Afgeronde rechthoek. Doorschijnend geel email met champlevé-randen in wit email. Etui à cigarettes. Argent Sterling. 1924. Rectangle arrondi. Email translucide jaune à bords champlevés en émail blanc. 9.2 x 4.7 cm G.: 80 g. (€ 250-350)
Toneelkijker. Verguld koper en doorzichtig geel email. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et émail translucide jaune. (€ 300-400)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en doorschijnend geel email met lichtgrijze boorden. Stempel '20978'. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail translucide jaune avec bords gris clair. Estampille 20978. (€ 300-400)
Toneelkijker met handvat. Klein model. Verguld koper en doorschijnend geel email. Gemerkt 'J. Duvelleroy London'. Stempel 'Made in France' en stempel initialen en datering 'V.C. 1913'. Jumelles de théâtre avec manche. Cuivre doré et émail translucide jaune. Poinçonnées J. Duvelleroy London. Estampille Made in France et estampille avec initiales et date V.C. 1913. (€ 300-400) Herkomst / provenance: Sotheby's London, 22.10.1987
Fotohouder. Zilver en doorschijnend donkerrood, blauw en oranje email. Art Deco-periode. Porte-photo. Argent et émail translucide rouge foncé, bleu et orange. Epoque Art Déco. 7.5 x 6.5 cm G.: 52 g. (€ 300-400)
567*
Toneelkijker. Verguld koper en email. Decor van kleine bloemen op rode achtergrond. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et émail. Décor de fleurons sur fond rouge. (€ 400-500) ILL p. 142
568*
Toneelkijker met handvat. Verguld koper en email. Decor van twee vrouwenbustes in Art Nouveau-stijl op rode achtergrond met purperen bloemen. Jumelles de théâtre avec manche. Cuivre doré et émail. Décor de deux bustes de femme de style Art Nouveau sur fond rouge avec fleurs pourpres. (€ 550-650) ILL p. 143
569*
Toneelkijker. Verguld en verzilverd koper, parelmoer en email. Decor van grote orchideeën op rode achtergrond. Stempel 'Flammarion'. Jumelles de théâtre. Cuivre doré et argenté, nacre et émail. Décor de grandes orchidées sur fond rouge. Estampille Flammarion. (€ 350-450) ILL p. 142
570*
Toneelkijker. Klein model. Verguld koper, parelmoer en rood email. Decor van zwarte stroken en gouden cirkels. Jumelles de théâtre. Petit modèle. Cuivre doré, nacre et émail rouge. Décor de bandes noires et de cercles dorés. (€ 250-350) ILL p. 142
Schaaltje met deksel. Rhodoniet, goud, diamanten en lapis lazuli. Petite coupe et son couvercle. Rodonite, or, diamants et lapis lazuli. 7 x 11 cm (€ 1500-2000)
Toneelkijker. Dubbele telescoop. Parelmoer en doorschijnend rood email. Decor van kleine roze rozen en gouden paillon takken. Stempel 'Janet 1907'. Jumelles de théâtre. Téléscope double. Nacre et émail translucide rouge. Décor de petites roses roses et de tiges dorées. Estampille Janet 1907.
Toneelkijker met handvat. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van bloemenslingers en blauwe strikjes op doorschijnend lichtroze achtergrond. Gemerkt 'Colmont Paris'. Stempel van 'C' in een ster. Jumelles de théâtre avec manche. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de guirlandes de fleurs et de noeds bleus sur fond translucide rose clair. Poinçonnées Colmont Paris. Estampille d'une étoile avec C.
(€ 350-450)
(€ 400-500)
572*
Toneelkijker met handvat. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van orchideeën op rode achtergrond. Stempel '15'. Jumelles de théâtre avec manche. Cuivre doré, nacre et émail. Décor d'orchidées sur fond rouge. Estampille 15. (€ 550-700) ILL p. 143
Toneelkijker met handvat. Klein model. Verguld koper, parelmoer en donkerrood email. Decor van gouden ornamenten. Jumelles de théâtre avec manche. Petit modèle. Cuivre doré, nacre et émail rouge foncé. Décor d'ornements dorés. (€ 350-450)
Toneelkijker met handvat. Verguld koper, parelmoer en doorschijnend roze email met decor van gouden paillons. Gemerkt 'Colmont Paris'. Stempel van een ster. Jumelles de théâtre avec manche. Cuivre doré, nacre et émail translucide rose à décor de paillons dorés. Poinçonnées Colmont Paris. Estampille d'une étoile. (€ 450-550)
Sigarettenhouder. Verguld zilver, eerste gehalte. Doorschijnend rood email. Etui à cigarettes. Argent doré, premier titre. Email translucide rouge. 8.5 x 5 cm G.: 92 g. (€ 250-350)
Herkomst/ provenance: J.P. Humbert Auctioneers, 24.10.2012
567 570
Sigarettenhouder. Verguld zilver, eerste gehalte. Doorschijnend rood email. Met opdracht uit 1925. Etui à cigarettes. Argent doré, premier titre. Email translucide rouge. Dédicace de 1925. 9 x 5.5 cm G.: 108 g.
Toneelkijker met handvat. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van een dame in rode jurk en fluitspelende jongen in blauwe mantel. Jumelles de théâtre avec manche. Cuivre doré, nacre et émail. Décor d'une femme dans une jupe rouge et d'un garçon jouant la flûte dans un manteau bleu.
(€ 250-350)
(€ 450-550)
Tafelklok in de vorm van een parasol. Koper en doorschijnend oranje email. Art Deco-periode. Een weinig beschadigd. Pendulette de table en forme d'un parasol. Cuivre et émail translucide orange. Epoque Art Déco. Légèrement abîmée. Diam.: 10 cm (€ 1200-1500)
Asbak. Koper en doorschijnend oranje email. Art Deco-periode. Cendrier. Cuivre et argent translucide orange. Epoque Art Déco. 7.5 x 7.5 cm (€ 300-400)
Pillendoosje. Zilver en schildpadschelp. Boîte à pilules. Argent et écaille de tortue. 5.5 x 7.5 cm (€ 150-250)
Sigarettenhouder. Schildpadschelp. Etui à cigarettes. Ecaille de tortue. 8 x 5.5 cm (€ 150-250)
Toneelkijker. Verguld koper, parelmoer en email. Decor van stroken in doorschijnend rood email met gouden paillons en stroken in doorschijnend lichtblauw email met bloemen. Gemerkt 'Lemaire Ft, Paris, N.G. Wood & Sons, Boston Mass'.Gegraveerde initialen. Jumelles de théâtre. Cuivre doré, nacre et émail. Décor de bandes en émail translucide rouge avec paillons dorés et des bandes en émail translucide bleu clair avec fleurs. Poinçonnées Lemaire Ft, Paris, N.G. Wood & Sons, Boston Mass. Initiales gravés. (€ 350-450)
585*
Toneelkijker. Verguld brons, parelmoer en email. Decor van grote rozen op achtergrond van doorschijnend rood email. Gemerkt 'Otto Richartz Optiker, Aachen'. Jumelles de théâtre. Bronze doré, nacre et émail. Décor de grandes roses sur fond en émail translucide rouge. Poinçonnées Otto Richartz Optiker, Aachen. (€ 500-600) ILL p. 142
Gevarieerd lot van 21 hangertjes in goud, zilver en email. Met voorstelling van de Madonna. Lot varié de 21 pendentifs en or, argent et émail. La plupart figurant la Vierge à l'Enfant Jésus. (€ 1500-1800)
Ovaal plaatje. Messing montuur. Emaildecor van het meer van Genève. Plaque ovale. Monture en laiton. Décor en émail du lac de Genève. 6.5 x 9 cm (€ 450-550)
Pillendoosje. Emaildecor van een golfspeler. Boîte à pilules. Décor en émail d'un joueur de golfe. 4 x 2.5 cm (€ 100-150)
Sigarettenhouder. Sterling zilver. Deels goudgehoogd emaildecor van een koppel bij gondel. Etui à cigarettes. Argent Sterling. Décor en émail à rehauts d'or d'un couple près d'une gondole. 8 x 5 cm G.: 80 g. (€ 300-400)
Sigarettenhouder. Metaal. Binnenin verborgen email haremscène van een naakt met jongen. Etui à cigarettes. Métal. A l'intérieur compartiment caché avec scène de harem avec nu et jeune homme. 8.5 x 7.5 cm (€ 1000-1200)
Sigarettenhouder. China. Zilver. Gedreven, deels emailbeschilderd decor van een vlinder op bloementak. Etui à cigarettes. Chine. Argent. Décor repoussé en partie peint à l'émail d'un papillon sur une branche de fleurs. 9 x 7 cm G.: 92 g. (€ 300-400)
Gevarieerd lot van drie Russische kruisjes. Lot varié de trois pendentifs à croix russes. (€ 450-550)
Sigarettenhouder. Verguld zilver, eerste gehalte. Zwarte lak. Gegraveerde annotatie binnenin 'A.M.F. Decoster/ En témoignage de son dévouement/ La firme CHRYSLER'. Etui à cigarettes. Argent doré, premier titre. Laque noire. Annotation gravée à l'intérieur 'A.M.F. Decoster/ En témoignage de son dévouement/ La firme CHRYSLER'. 8.5 x 12.5 cm G.: 164 g. (€ 300-400)
Etui met 12 lepeltjes in vermeil en email (rood, lichtblauw, donkerblauw, geel, wit en groen). Etui avec 12 cuillères en vermeil et émail (rouge, bleu clair, bleu foncé, jaune, blanc et vert). H.: 9 cm (€ 1200-1500)
Beeldje van zittende Vajrasattva in lotushouding (dhianasana), de AdiBoeddha, het primum novens van de Kadampa sekte (oorspronkelijk 11de eeuw). Koperlegering. Eerste helft 20ste eeuw. Het betreft de basis voorstelling, met vajra in rechterhand (mannelijk principe) en ghanta in linkerhand (vrouwelijk principe) . Emanatie van de Tibetaans Tantrische doctrine van het Vajrayana. Gesloten basis. Gedesacraliseerd en gemerkt. Statuette figurant Vajrasattva assis dans la position du dhianasana. Alliage de cuivre. Première moitié du 20ème siècle. Représentée dans sa position de base, tenant le vajra de la main droite (principe masculin) et le ghanta de la main gauche (principe féminin). Emanation de la doctrine tibétaine tantrique du Vajrayana. Base fermée. Désacralisée et poinçonnée. H.: 11 cm (€ 250-350)
Vulpen Montblanc. Patron of Art Lorenzo de' Medici. Sterling zilver achtkantige buis en dop. Limited edition 4098/4810. Uitgegeven 1992 (debuut van de Patron of Art-serie). In originele doos met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Lorenzo de' Medici. Tube octogonal et bouchon en argent sterling. Edition limitée 4098/4810. Année 1992 (début de la série Patron of Art). Dans sa boîte d'origine avec guide d'entretien. (€ 1500-2000)
597*
Vulpen Montblanc. Patron of Art Octavian. Limited edition 3307/4810. Uitgegeven 1993. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Octavian. Edition limitée 3307/4810. Année 1993. Dans sa boîte d'origine avec guide d'entretien. (€ 1200-1500) ILL p. 146
Vulpen Montblanc. Patron of Art The Prince Regent. Medium nib (18K), kroonmotief. Limited edition 0780/4810. Uitgegeven 1995. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art The Prince Regent. Medium nib (18K), motif couronne. Edition limitée 0780/4810. Année 1995. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 1000-1500)
Vulpen Montblanc. Patron of Art Semiramis. Fine nib (18K), Midden-Oosters motief. Limited edition 2339/4810. Uitgegeven 1996. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Semiramis. Fine nib (18K), motif moyen-oriental. Edition limitée 2339/4810. Année 1996. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 1000-1500)
Vulpen Montblanc. Patron of Art Peter The Great. Broad nib. Limited edition 3702/4810. Uitgegeven 1997. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Gebroken. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Peter The Great. Broad nib. Edition limitée 3702/4810. Année 1997. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. Cassée. (€ 800-1000)
(€ 1000-1500)
(€ 1000-1500)
Vulpen Montblanc. Patron of Art Karl der Grosse. Medium nib. Limited edition 1437/4810. Uitgegeven 2000. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Karl der Grosse. Medium nib. Edition limitée 1437/4810. Année 2000. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Patron of Art Catherine II The Great. Broad nib. Limited edition 3848/4810. Uitgegeven 1997. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Catherine II The Great. Broad nib. Edition limitée 3848/4810. Année 1997. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Patron of Art Marquise de Pompadour. Medium nib. Limited edition 3658/4810. Uitgegeven 2001. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Marquise de Pompadour. Medium nib. Edition limitée 3658/4810. Année 2001. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
(€ 1200-1500)
(€ 1000-1500)
Vulpen Montblanc. Patron of Art Hommage à Alexander The Great. Medium nib. Limited edition 1414/4810. Uitgegeven 1998. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Hommage à Alexander The Great. Medium nib. Edition limitée 1414/4810. Année 1998. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Patron of Art Andrew Carnegie. Medium nib. Limited edition 3015/4810. Uitgegeven 2002. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Andrew Carnegie. Medium nib. Edition limitée 3015/4810. Année 2002. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Patron of Art Nicolaus Copernicus. Medium nib. Limited edition 1315/4810. Uitgegeven 2003. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Nicolaus Copernicus. Medium nib. Edition limitée 1315/4810. Année 2003. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Patron of Art J. Pierpont Morgan. Medium nib. Limited edition 1318/4810. Uitgegeven 2004. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art J. Pierpont Morgan. Medium nib. Edition limitée 1318/4810. Année 2004. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 1000-1500)
608*
Vulpen Montblanc. Patron of Art Pope Julius II. Medium nib. Limited edition 3246/4810. Uitgegeven 2005. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Pope Julius II. Medium nib. Edition limitée 3246/4810. Année 2005. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 1000-1500)
(€ 1000-1500)
(€ 1000-1500)
(€ 800-1200)
(€ 600-800)
(€ 1000-1500)
613*
Vulpen Montblanc. Patron of Art Henry Tate. Medium nib. Limited edition 2940/4810. Uitgegeven 2006. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Henry Tate. Medium nib. Edition limitée 2940/4810. Année 2006. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Patron of Art Alexander von Humboldt. Medium nib. Limited edition 2987/4810. Uitgegeven 2007. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Alexander von Humboldt. Medium nib. Edition limitée 2987/4810. Année 2007. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 1000-1500)
Vulpen Montblanc. Patron of Art François I. Medium nib. Limited edition 3745/4810. Uitgegeven 2008. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art François I. Medium nib. Edition limitée 3745/4810. Année 2008. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 1000-1500)
Vulpen Montblanc. Patron of Art Max Von Oppenheim. Fine nib. Limited edition 2329/4810. Uitgegeven 2009. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Max Von Oppenheim. Fine nib. Edition limitée 2329/4810. Année 2009. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Patron of Art Elizabeth I. Medium nib. Limited edition 4110/4810. Uitgegeven 2010. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Elizabeth I. Medium nib. Edition limitée 4110/4810. Année 2010. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 1200-1500) ILL p. 146
Vulpen Montblanc. Patron of Art Gaius Maecenas. Medium nib. Limited edition 4186/4810. Uitgegeven 2011. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Gaius Maecenas. Medium nib. Edition limitée 4186/4810. Année 2011. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 1000-1500)
Vulpen Montblanc. Patron of Art Joseph II. Broad nib. Limited edition 4246/4810. Uitgegeven 2012. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Joseph II. Broad nib. Edition limitée 4246/4810. Année 2012. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Patron of Art Ludovico Sforza, Duke of Milan. Broad nib. Limited edition 4671/4810. Uitgegeven 2013. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Ludovico Sforza, Duke of Milan. Broad nib. Edition limitée 4671/4810. Année 2013. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 800-1200)
Vulpen Montblanc. Patron of Art Henry E. Steinway. Medium nib. Limited edition 3612/4810. Uitgegeven 2014. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Henry E. Steinway. Medium nib. Edition limitée 3612/4810. Année 2014. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 1000-1500)
(€ 1000-1500)
(€ 1200-1500)
Vulpen Montblanc. Patron of Art Luciano Pavarotti. Broad nib. Limited edition 4410/4810. Uitgegeven 2015. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Luciano Pavarotti. Broad nib. Edition limitée 4410/4810. Année 2015. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Patron of Art Peggy Guggenheim. OBB nib. Limited edition 3130/4810. Uitgegeven 2016. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Peggy Guggenheim. OBB nib. Edition limitée 3130/4810. Année 2016. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 1200-1500)
Vulpen Montblanc. Patron of Art Homage to Scipione Borghese. OB nib. Limited edition 2292/4810. Uitgegeven 2017. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Homage to Scipione Borghese. OB nib. Edition limitée 2292/4810. Année 2017. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 800-1200)
Vulpen Montblanc. Patron of Art Homage to Ludwig II. OB nib. Limited edition 2894/4810. Uitgegeven 2018. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Homage to Ludwig II. OB nib. Edition limitée 2894/4810. Année 2018. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Patron of Art Homage to Hadrian. Limited edition 2628/4810. Uitgegeven 2019. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Patron of Art Homage to Hadrian. Edition limitée 2628/4810. Année 2019. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 1200-1500)
Vulpen Montblanc. Great Characters Alfred Hitchcock. Limited edition 1302/3000. Zonder datum. In originele doos met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Great Characters Alfred Hitchcock. Edition limitée 1302/3000. Sans date. Dans sa boîte d'origine avec guide d'entretien. (€ 1500-2000)
Vulpen Montblanc. Great Characters Albert Einstein. Medium nib. Limited edition 215/3000. Uitgegeven 2013. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Bijgevoegd: Montblanc, Albert Einstein Writing Ink. Stylo plume Montblanc. Great Characters Albert Einstein. Medium nib. Edition limitée 215/3000. Année 2013. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. On joint: Montblanc, Albert Einstein encre à écrire. (€ 1500-2000)
Vulpen Montblanc. Great Characters Andy Warhol. Broad nib. Special edition. Uitgegeven 2015. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Great Characters Andy Warhol. Broad nib. Edition spéciale. Année 2015. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
Vulpen Montblanc Meisterstück. Writers edition Hemingway. Fine nib. Limited edition 28603/30000. Uitgegeven 1992. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Lichte gebruikssporen op de verpakking. Stylo plume Montblanc Meisterstück. Writers edition Hemingway. Fine nib. Edition limitée 28603/30000. Année 1992. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. Traces d'usage sur l'emballage. (€ 300-400)
Vulpen Montblanc Meisterstück. Writers edition Agatha Christie. Fine nib. Limited edition 20346/30000. Uitgegeven 1993. In schuifdoos met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc Meisterstück. Writers edition Agatha Christie. Fine nib. Edition limitée 20346/30000. Année 1993. Dans sa boîte avec guide d'entretien. (€ 1000-1500)
Vulpen Montblanc. Writers edition Oscar Wilde. Fine nib. Limited edition 08557/20000 Uitgegeven 1994. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Oscar Wilde. Fine nib. Edition limitée 08557/20000 Année 1994. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
Vulpen Montblanc. Writers edition Voltaire. Medium nib. Limited edition 6294/20000. Uitgegeven 1995. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Voltaire. Medium nib. Edition limitée 6294/20000. Année 1995. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 200-300)
Vulpen Montblanc Meisterstück. Writers edition Alexandre Dumas père. Medium nib. Limited edition 09505/20000. Uitgegeven 1996. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc Meisterstück. Writers edition Alexandre Dumas père. Medium nib. Edition limitée 09505/20000 . Année 1996. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
Vulpen Montblanc. Writers edition Alexandre Dumas fils. Genummerd 04413/20000. Uitgegeven 1996. In originele anonieme doos met onderhoudsgids en garantiecertficaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Alexandre Dumas fils. Numérotée 04413/20000. Année 1996. Dans sa boîte d'origine anonyme avec guide d'entretien et certificat de garantie. (€ 300-400)
Vulpen Montblanc. Writers edition Dostoevsky. Medium nib. Limited edition 6445/17000. Uitgegeven 1997. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Dostoevsky. Medium nib. Edition limitée 6445/17000. Année 1997. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
Vulpen Montblanc. Writers edition Edgar Allan Poe. Medium nib. Limited edition 16585/17000. Uitgegeven 1998. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Edgar Allan Poe. Medium nib. Edition limitée 16585/17000. Année 1998. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
Vulpen Montblanc. Writers edition Marcel Proust. Medium nib. Limited edition 14237/21000. Uitgegeven 1999. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Marcel Proust. Medium nib. Edition limitée 14237/21000. Année 1999. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 400-450)
Vulpen Montblanc. Writers edition Friedrich Schiller. Limited edition 10900/18000. Uitgegeven 2000. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Friedrich Schiller. Edition limitée 10900/18000. Année 2000. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
(€ 300-400)
(€ 300-400)
(€ 300-400)
(€ 400-500)
(€ 400-500)
(€ 300-400)
Vulpen Montblanc. Writers edition Charles Dickens. OB nib. Special edition 08512/18000. Uitgegeven 2001. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Charles Dickens. OB nib. Edition limitée 08512/18000. Année 2001. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Writers edition F. Scott Fitzgerald. Medium nib. Limited edition 7374/18500. Uitgegeven 2002. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition F. Scott Fitzgerald. Medium nib. Edition limitée 7374/18500. Année 2002. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Writers edition Jules Verne. Medium nib. Limited edition 8492/18500. Uitgegeven 2003. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Jules Verne. Medium nib. Edition limitée 8492/18500. Année 2003. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 400-500)
Vulpen Montblanc. Writers edition Franz Kafka. Medium nib. Limited edition 9966/18500. Uitgegeven 2004. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Franz Kafka. Medium nib. Edition limitée 9966/18500. Année 2004. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Writers edition Miguel de Cervantes. Medium nib. Limited edition 11248/17000. Uitgegeven 2005. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Miguel de Cervantes. Medium nib. Edition limitée 11248/17000. Année 2005. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Writers edition Virginia Woolf. Broad nib. Limited edition 12248/16000. Uitgegeven 2006. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Virginia Woolf. Broad nib. Edition limitée 12248/16000. Année 2006. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
Vulpen Montblanc. Writers edition William Faulkner. Broad nib. Limited edition 11399/16000. Uitgegeven 2007. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition William Faulkner. Broad nib. Edition limitée 11399/16000. Année 2007. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Writers edition George Bernard Shaw. Broad nib. Limited edition 8914/16000. Uitgegeven 2008. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition George Bernard Shaw. Broad nib. Edition limitée 8914/16000. Année 2008. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Writers edition Thomas Mann. Limited edition 11991/12000. Uitgegeven 2009. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Thomas Mann. Edition limitée 11991/12000. Année 2009. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
Vulpen Montblanc. Writers edition Mark Twain. Limited edition 7193/12000. Uitgegeven 2010. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Mark Twain. Edition limitée 7193/12000. Année 2010. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
Vulpen Montblanc. Writers edition Carlo Collodi. Broad nib. Limited edition 3039/12000. Uitgegeven 2011. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Carlo Collodi. Broad nib. Edition limitée 3039/12000. Année 2011. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
Vulpen Montblanc. Writers edition Jonathan Swift. Broad nib. Limited edition 1906/12800. Uitgegeven 2012. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Bijgevoegd: Montblanc, Jonathan Swift Ink. Stylo plume Montblanc. Writers edition Jonathan Swift. Broad nib. Edition limitée 1906/12800. Année 2012. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. On joint: Montblanc, encre à écrire Jonathan Swift.
(€ 400-500)
(€ 400-500)
(€ 300-400)
(€ 400-500)
Vulpen Montblanc. Writers edition Honoré de Balzac. Broad nib. Limited edition 8140/10000. Uitgegeven 2013. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Bijgevoegd: Montblanc, Honoré de Balzac Ink. Stylo plume Montblanc. Writers edition Honoré de Balzac. Broad nib. Edition limitée 8140/10000. Année 2013. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. On joint: Montblanc, encre à écrire Honoré de Balzac.
Vulpen Montblanc. Writers edition Daniel Defoe. OB nib. Limited edition 7258/10000. Uitgegeven 2014. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Bijgevoegd: Montblanc, Daniel Defoe Writing Ink Stylo plume Montblanc. Writers edition Daniel Defoe. OB nib. Edition limitée 7258/10000. Année 2014. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. On joint: Montblanc, encre à écrire Daniel Defoe.
Vulpen Montblanc. Writers edition Leo Tolstoy. Fine nib. Limited edition 6417/9000. Uitgegeven 2015. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Bijgevoegd: Montblanc, Leo Tolstoy Ink Stylo plume Montblanc. Writers edition Leo Tolstoy. Fine nib. Edition limitée 6417/9000. Année 2015. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. On joint: Montblanc, encre à écrire Leo Tolstoy.
Vulpen Montblanc. Writers edition William Shakespeare. Medium nib. Limited edition 4081/8700. Uitgegeven 2016. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Bijgevoegd: Montblanc, William Shakespeare Velvet Red Ink Stylo plume Montblanc. Writers edition William Shakespeare. Medium nib. Edition limitée 4081/8700. Année 2016. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. On joint: Montblanc, encre à écrire William Shakespeare Velvet Red.
(€ 300-400)
(€ 300-400)
(€ 400-500)
Vulpen Montblanc. Writers edition Antoine de Saint-Exupéry. OB nib. Limited edition 4896/9800. Uitgegeven 2017. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Antoine de Saint-Exupéry. OB nib. Edition limitée 4896/9800. Année 2017. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Writers edition Homage to Homer. Medium nib. Limited edition 7290/9800. Uitgegeven 2018. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Homage to Homer. Medium nib. Edition limitée 7290/9800. Année 2018. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
Vulpen Montblanc. Writers edition Homage to Rudyard Kipling. Limited edition 6093/9800. Uitgegeven 2019. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Writers edition Homage to Rudyard Kipling. Edition limitée 6093/9800. Année 2019. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
Vulpen Montblanc. Special edition Princesse Grace de Monaco. Genummerd MBDB511V2. Uitgegeven 1996. In originele doos met onderhoudscertificaat. Lijmsporen op doos. Stylo plume Montblanc. Edition spéciale Princesse Grace de Monaco. Numérotée MBDB511V2. Année 1996. Dans sa boîte d'origine avec guide d'entretien. Traces de colle sur la boîte.
Vulpen Montblanc. Greta Garbo. Special edition. Uitgegeven 2005. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Greta Garbo. Edition spéciale. Année 2005. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 400-500)
Vulpen Montblanc. Marlène Dietrich. Medium nib. Special edition. Uitgegeven 2007. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Marlène Dietrich. Medium nib. Edition spéciale. Année 2007. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 400-500)
Vulpen Montblanc. Marlène Dietrich. Medium nib. Limited edition 0698/1901. Uitgegeven 2007. Bezet met 22 briljanten in prinsesslijp (samen 0.19kt, kwaliteit VVS) en parelmoer accenten boven- en onderaan. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Marlène Dietrich. Medium nib. Edition spéciale 0698/1901. Année 2007. Sertie de 22 brillants de taille princesse (au total 0.19 ct, qualité VVS) avec des accents en nacre au sommet et en bas. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 1000-1500)
Vulpen Montblanc. Ingrid Bergman La Donna. Medium nib. Special edition. Product 104905. Uitgegeven 2009. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Ingrid Bergman La Donna. Medium nib. Edition spéciale. Produit 104905. Année 2009. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
Vulpen Montblanc. Muses Marilyn Monroe. Special edition genummerd MBJH591B. Uitgegeven 2017. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Muses Marilyn Monroe. Edition spéciale numérotée MBJH591B. Année 2017. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
661*
Vulpen Montblanc. Commemoration edition 1940 John Lennon. Medium nib. Uitgegeven 2010. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Edition de commémoration 1940 John Lennon. Medium nib. Année 2010. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 1000-1500) ILL p. 151
Vulpen Montblanc Donation. Special edition John Lennon. Medium nib. Uitgegeven 2010. Met single 'Imagine'. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Edition spéciale John Lennon. Medium Nib. Année 2010. Avec le single 'Imagine'. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 600-800)
Vulpen Montblanc. Soulmakers for 100 years. Limited edition Solitaire Starwalker 1906. Genummerd 94/1906. Uitgegeven 2006. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Soulmakers for 100 years. Edition limitée Solitaire Starwalker 1906. Numérotée 94/1906. Année 2006. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 400-500)
Vulpen Montblanc. Soulmakers for 100 years. Medium nib. Limited edition Starwalker 1960. Genummerd 1738/1906. Uitgegeven 2006. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Soulmakers for 100 years. Medium nib. Edition limitée Starwalker 1960. Numérotée 1738/1906. Année 2006. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 400-500)
Vulpen Montblanc. Mahatma Gandhi. Medium nib. Limited edition 357/3000. Uitgegeven 2009. Mandarin garnet, 0.11ct, rose cut orange. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Mahatma Gandhi. Medium nib. Edition limitée 357/3000. Année 2009. Mandarin garnet, 0.11ct, rose cut orange. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc Meisterstück. Leonard Bernstein. Broad nib. Op 21850 exemplaren. Uitgegeven 1996. In originele doos met onderhoudscertificaat. Lijmsporen op doos. Stylo plume Montblanc Meisterstück. Leonard Bernstein. Broad nib. Sur 21850 exemplaires. Année 1996. Dans sa boîte d'origine avec guide d'entretien. Traces de colle sur la boîte.
(€ 1000-1500)
(€ 300-400)
(€ 2000-3000) ILL p. 155
669*
Vulpen Montblanc Meisterstück. Tribute to the Mont Blanc. Medium nib. Uitgegeven 2011. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc Meisterstück. Tribute to the Mont Blanc. Medium nib. Année 2011. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
668*
Vulpen Montblanc. Year of the Golden Dragon. Limited edition 1720/2000. Uitgegeven 2000. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Year of the Golden Dragon. Edition limitée 1720/2000. Année 2000. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien.
Vulpen Montblanc. Year of the Golden Dragon. Limited edition 490/888. Uitgegeven 2000. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Year of the Golden Dragon. Edition limitée 490/888. Année 2000. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 2500-3500) ILL p. 155
670*
Vulpen Montblanc. Qing Dynasty. Medium nib. Limited edition 0844/2002. Uitgegeven 2002. Met de hand gesculpteerd jade dop en 18ct gouden draak met vijf klauwen. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Qing Dynasty. Medium nib. Edition limitée 0844/2002. Année 2002. Bouton en jade sculpté à la main et dragon à cinq griffes en or 18 ct. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 2000-3000) ILL p. 155
Vulpen Montblanc Bohème. Modelnummer 36008. Uitgegeven 2006. Lacquer pearl. In originele doos en verpakking met onderhoudscertificaat. Stylo plume Montblanc. Numéro de modèle 36008. Année 2006. Lacquer pearl. Dans sa boîte et son emballage d'origine avec guide d'entretien. (€ 300-400)
Vulpen Tibaldi for Bentley Mulsanne. Limited edition 55/90. Uitgegeven 2014. In originele koffer, doos en zakje. Stylo plume Tibaldi pour Bentley Mulsanne. Edition limitée 55/90. Année 2014. Coffret d'origine. Boîte d'origine. Sac d'origine. (€ 1500-2000)
673*
Vulpen Stylomine Calamus Anaxagoreus. Naginata Togi nib (21K). Limited edition 4/10. Uitgegeven 2005. Le Dauphiné walnoot en Afrikaans grenadille-hout. In originele doos. Met certificaat van authenticiteit. Stylo plume Stylomine Calamus Anaxagoreus. Naginata Togi nib (21K). Edition limitée 4/10. Année 2005. Noyer du Dauphiné et grenadille d'Afrique. Dans sa boîte d'origine. Avec certificat d'authenticité. (€ 2000-2500)
INDEX
A. Handrick Ca 1920
Jordaens J.
Altmann G.
Josepg Grips C.
Joseph Anthonissen L.
Joseph Pieron H.
Anoniem / Anonyme 1/2 XVII
256, 283
Anoniem / Anonyme 2/2 XVII
258, 259, 275
Anoniem / Anonyme Circa 1700
Kleyn L.J.
Anoniem / Anonyme XVIII
Kruseman J.A.J.
Anoniem / Anonyme Circa 1800
Larock E.
Le Mayeur De Merpres A.
Anoniem / Anonyme 1/2 XIX
271, 272
Anoniem / Anonyme Circa 1850
Lens A.C.
Artan L.
Lombart E.
Lomers J.
Bastien A. Bellange L.A. Bellis H.
411, 412 391 421, 424
Loos J.F.
396, 397
Luzzi C.
Boehm E.
Marcette A.
Boisseau E.
Marioton E.
Boland C.
Marquet R.
Brunin L.
Massani P.
Carlier M.
425, 426
Mathieu P.
428 267
Clarys A.
Molenaer K.
Claudius W.
Monogrammist E.B. Ca.
Collinot E.V.
Mortelmans F.
Coomans H.
Onleesbaar / Illisible
Cunaeus C.
Onleesbaar (Holland…)
De Clerck H.
Pieters E.
De Roover F.
Porion C.
Deroux C.
Portielje E.
Deverberie J.
Riegen N.
Feucher J.J.
Rosseels J.
Fissette L.
Schippers J.
Gilsoul V.
Simon J.
Grandville J.I.G.
Stappers J.
Gudin T.
Stocquart I.
Hardy J.I.
Timmermans L.
Herbo L.
Val Saint-Lambert C.
Houben H.
Van Ceulen Hage J.
1850 291 423 270, 406, 418, 434
Vernet H.
Van Engelen L.
Verwee A.
Van Puyenbroeck J.
Wante E.
Van Rijswijck E.
Weigel M./ Wien
Van Schooten F.
Wigstrom H. (1862-1923) / Fabergé 547
Verhaert P.
INDEX
Van Der Hecht H.
NOTA
Algemene verkoopsvoorwaarden
KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. deelt hierdoor mee aan allen die aan de veiling deelnemen, dat de veiling wordt gehouden onder de hieronder vermelde algemene verkoopsvoorwaarden en dat eenieder die aan de veiling deelneemt daardoor te kennen geeft dat hij de toepassing van deze voorwaarden volledig aanvaardt. 1. Zitdag De openbare verkoping heeft plaats bij mondeling bod en/ of bij geschreven bieding. De toewijzing geschiedt aan de meestbiedende, per lot, tegen contante betaling. Ten tijde van de veiling dient de koper zijn naam, adres, telefoonnummer, identiteitskaartnummer en handtekening op de aankoopkaart van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. te vermelden, indien hij dit niet op voorhand heeft gedaan. De bieders moeten hun bod uitbrengen bij middel van het hen toegekende nummer. Bij bieding via Webcast moet de koper uiterlijk 5 uur voor aanvang van de opeenvolgende veilingsessies geregistreerd zijn door het registratieformulier op de website www.bernaerts.be te hebben ingevuld. 2. Verbintenis van de bieder Door zijn bod verbindt elke bieder zich om de te koop gestelde goederen voor de door hem geboden prijs aan te kopen. Nochtans heeft hij geen verhaal indien de verkoping om gelijk welke reden wordt gestaakt. 3. Leiding van de verkoopsverrichtingen, orde De gerechtsdeurwaarder handhaaft de orde gedurende de verkoping. In geval de vrijheid van opbod door geweld of bedreiging of door gelijk welk ander frauduleus middel belemmerd of gestoord wordt, is artikel 314 van het Strafwetboek van toepassing. Hij beslecht in laatste aanleg de geschillen van welke aard ook, rijzende ingevolge de verkoping, onder meer betreffende het bedrag van de biedingen en de persoon van de hoogste bieder. De veilingmeester heeft onder meer het recht: het minimum van ieder bod te bepalen, het bod te weigeren van personen die hij niet kent of van wie de identiteit of de gegoedheid hem niet bewezen lijkt; in dat geval blijft de vorige bieder verbonden, de verkoping te staken zonder desbetreffend aan de bieders uitleg te geven, gelijk welk lot te verdelen, samen te voegen of terug te trekken uit de veiling. In geval een limietprijs werd vastgesteld door de inbrenger/verkoper, heeft KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. het recht voor rekening van de inbrenger/verkoper op te bieden. KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. behoudt zich het recht voor gelijk welk bod te weigeren dat gedaan wordt door onbekende kopers, tenzij zij in handen van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. een evenwaardig bedrag consigneren of een voldoende bankgarantie stellen. 4. Koper bij lastgeving of sterkmaking De koper kan een lastgever aanwijzen, op voorwaarde dat hij deze aan de veilingmeester dadelijk na afloop van de veiling opgeeft. De koper staat in voor de gegoedheid en de handelingsbekwaamheid van zijn lastgever; eenieder blijft aansprakelijk voor zijn aankoop, ook al wordt een ander als koper opgegeven.
5.Waarborg De toewijzing zal geschieden zonder volstrekte waarborg - omtrent onder meer authenticiteit - vanwege de optredende veilingmeester en de instrumenterende gerechtsdeurwaarder. De goederen en kunstvoorwerpen worden verkocht in de staat waarin zij zich bevinden op de plaats van bezichtiging en veiling en zonder volstrekte waarborg. De kopers worden geacht de goederen en kunstvoorwerpen te hebben bezichtigd en onderzocht en hun bod met kennis van zaken te hebben gedaan. De schattingprijzen zoals vermeld in de catalogus worden door het veilinghuis enkel ten informatieve titel verstrekt. De catalogus op papieren drager (ook gratis consulteerbaar en te downloaden op de website www.bernaerts.be) prevaleert op de elektronische. Uitzonderlijk kan de verkoop van een kunstvoorwerp geannuleerd worden en de toewijzingsprijs aan de koper worden terugbetaald als hij het aangekocht voorwerp binnen de maand retourneert met het bewijs dat het een vervalsing is, en voor zover dat het voorwerp in dezelfde staat en toestand verkeert als op het ogenblik van de veiling. 6. Hoofdelijkheid en ondeelbaarheid Alle verplichtingen die uit de verkoop voortvloeien, rusten van rechtswege hoofdelijk en ondeelbaar, zowel wat de rechtspersonen als wat de natuurlijke personen betreft, op al degenen die voor gezamenlijke rekening kopen, op de uiteindelijke koper en degenen die voor hem gekocht hebben, op de borgen onderling en degenen voor wie zij zich borg stellen, alsook op de erfgenamen en rechtverkrijgenden van elk der bedoelde personen.
8. Schuldvergelijking - schuldvermenging De koper kan zich niet beroepen op schuldvergelijking, noch op schuldvermenging, noch op artikel 1653 van het Belgisch Burgerlijk Wetboek in verband met de stoornis van de koper. 9. Herveiling - rouwkoop Indien de koper, degene aan wie een goed is toegewezen, de borg en/of de opgegeven lastgever in gebreke blijven de in deze voorwaarden voorgeschreven verplichtingen onmiddellijk te vervullen of aan één van de verkoopsvoorwaarden onmiddellijk te voldoen, dan kan het goed ten laste van hem aan wie het is toegewezen, weder verkocht worden bij rouwkoop. De wederverkoop geschiedt onder toezicht van de reeds aangezochte gerechtsdeurwaarder, onder dezelfde veilingvoorwaarden. De in gebreke gebleven koper is gehouden tot betaling van het verschil tussen de prijs waarvoor hij heeft gekocht en die van de herveiling, zonder dat hij het eventuele overschot kan vorderen in geval de herveiling een hogere verkoopprijs oplevert. Dat overschot komt ten goede aan de inbrenger/ verkoper of aan de massa van de samenlopende schuldeisers. De rouwkoper is daarenboven gehouden tot de betaling van de kosten veroorzaakt door zijn verzuim en door de herveiling, alsmede van de andere kosten van welke aard ook, onverminderd schadevergoeding om welke reden ook. Het overhandigen van een bankcheque die bij de eerste aanbieding niet terstond wordt betaald, geldt als verzuim van betaling, onverminderd de toepassing van de strafwet mocht daartoe aanleiding zijn, en de vergoeding van protest, disconto en andere kosten.
7. Betaling van de koopprijs en de kosten door de koper Onmiddellijk na de veiling of bij de afhaling van de goederen moet de koper de koopprijs, vermeerderd met 22% (Kunst & Antiek, design) op de toewijzingsprijs in de zaal, vermeerderd met 25% via telefoon of vermeerderd met 28% op de toewijzingsprijs via webcast, of vermeerderd met 30% op de toewijzingsprijs via de timed online sale, zgn. ‘Silent Sale’, inclusief BTW, voor de kosten, aan KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. betalen. Bovendien geeft ieder lot aanleiding tot inning van administratiekosten ten bedrage van € 2 vermeerderd met het eventueel volgrecht op een origineel kunstwerk, toegewezen vanaf
10. Eigendomsovergang - maatregelen tot bewaring Vanaf de toewijzing is het risico voor rekening van de koper. Het goed wordt overgedragen in de staat waarin het zich bij de toewijzing bevindt, met alle zichtbare en verborgen gebreken. Onmiddellijk na toewijzing wordt het goed met de meeste zorg bewaard. De koper dient echter alle nuttige maatregelen te nemen tot bewaring van het goed. Vanaf de toewijzing blijven de goederen nog enkel ter plaatse op risico en ten laste van de koper, die alleen verantwoordelijk is voor het door hem aangekochte goed.
€ 2.000, en wel als volgt: 4% van het deel van de toewijzingsprijs tot en met € 50.000,00; 3% van het deel van de toewijzingsprijs van € 50.000,01 tot en met € 200.000,00; 1% van het deel van de toewijzingsprijs van € 200.000,01 tot en met € 350.000,00; 0,50% van het deel van de toewijzingsprijs van € 350.000,01 tot en met € 500.000,00; 0,25% van het deel van de toewijzingsprijs boven € 500.000,01. Het volgrecht mag evenwel nooit meer bedragen dan € 12.500,00. Het tarief van de eerste schijf, namelijk 4%, moet worden toegepast op het volledige bedrag dat binnen deze schijf valt. Enkel eurobiljetten (tot een bedrag van € 2.999 per item, kost inbegrepen) of een door een Belgische bank gewaarborgde cheque in euro (of Bancontact) zullen worden aanvaard ter betaling van de koopprijs en de kosten. De kosten van inning van cheques zijn ten laste van de koper. Dit moet op elke cheque vermeld worden. Betaling met kredietkaart zoals Visa, Mastercard of Eurocard brengt een meerkost met zich mee van 1,50%. Ingeval van betaling door middel van een nietgewaarborgde cheque kan de vrijgave van de goederen tot bij de creditering worden geschorst.
Daar de goederen en de kunstvoorwerpen te bezichtigen zijn voor de verkoping en de verkoopsvoorwaarden ter kennis werden gebracht, wordt de koper geacht volledig, persoonlijk en op eigen verantwoordelijkheid ingelicht te zijn over de staat en de authenticiteit van de goederen en de kunstvoorwerpen. Hij heeft geen verhaal tegen KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V., de optredende gerechtsdeurwaarder of de veilingmeester wegens vergissing, onnauwkeurigheid of verzuim in de beschrijving van de goederen en de kunstvoorwerpen, noch wegens enig ander materieel gebrek aan de goederen en de kunstvoorwerpen. Alle gegevens betreffende de goederen en de kunstvoorwerpen in de catalogi, de advertenties, de brochures of gelijk welke andere geschreven mededelingen van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V., en met name de beschrijving en/of de oorsprong of echtheid ervan, worden slechts als inlichting en onder alle voorbehoud verstrekt. Noch KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V., noch de instrumenterende gerechtsdeurwaarder nemen daarvoor enige verantwoordelijkheid op zich. De veiling wordt voorafgegaan door een tentoonstelling gedurende dewelke KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. ter beschikking van het publiek zullen staan om naar beste vermogen en weten inlichtingen te verstrekken; de tentoonstelling heeft tot
11. Staat van de goederen - bezichtiging
doel een nauwkeurig onderzoek van de staat van bewaring en de kwaliteit en de authenticiteit van de goederen mogelijk te maken evenals een toelichting over de eventuele gebreken of onjuistheden in de beschrijvingen uit de catalogus te geven. Daarenboven kan het publiek een beroep doen op KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. of een deskundige door de liefhebber gekozen, met het oog op een diepergaand onderzoek, gedurende de gehele duur van de tentoonstelling. KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. is niet bereid tot terugname, indien de omschrijving in de catalogus tijdens de veiling werd herroepen en de nieuwe omschrijving mondeling aan het publiek werd verstrekt. Elke bezoeker is aansprakelijk voor de schade die hij aan de tentoongestelde voorwerpen en loten aanbrengt, ook wanneer dit toevallig en/of onvrijwillig gebeurt. Ook de bepalingen van artikel 2280 van het Burgerlijk Wetboek zijn op deze openbare verkoping van toepassing. 12. Ingenottreding - afhaling De koper die de koopprijs en de kosten volledig heeft betaald, treedt in het genot van het verkochte goed. Bij de afhaling is de voorlegging van een aankoopkaart verplicht. Tijdens de veiling zelf mag geen enkel lot worden afgevoerd. Behoudens uitdrukkelijke instemming van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. zal geen enkel lot worden afgeleverd voor de integrale betaling van de koopprijs en de kosten. De schade aangericht bij het afhalen of verplaatsen van de goederen is ten laste en gevare en voor rekening van de koper. Als de termijn van afhaling is verstreken, zal een intrest van 1% per maand op de toewijzingsprijs aangerekend worden, met een minimum van € 5 per dag en per lot (voor administratie- en stockagekosten). Bovendien kunnen KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. niet aansprakelijk gesteld worden in geval van diefstal, brand, ongeval of iedere schade die aangericht zou kunnen worden aan niet afgehaalde loten na het verstrijken van de termijn van afhaling. Elk transport van aangekochte goederen zal in de regel door de koper zelf geregeld worden op zijn eigen verantwoordelijkheid. Op verzoek van de koper kunnen KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V., op kosten en risico van de koper, instaan voor de verzending van de voorwerpen. Alle kosten van vervoer, douane, verzekering, kortom alle formaliteiten en transport, zijn ten laste van de koper. Dergelijke verzending van aangekochte goederen aan de koper wordt in geen geval door het Veilinghuis verzekerd, tenzij dit schriftelijk anders werd overeengekomen. Voor de afhaaltermijnen verwijzen we naar de specifieke voorwaarden, vermeld in de catalogus en op de website www.bernaerts.be. 13. Terugbetaling In geval KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V., om welke reden ook, gehouden is tot terugbetaling van de aan hem reeds betaalde gelden, zal hierop hoegenaamd geen intrest kunnen worden aangerekend. 14. Geschreven en telefonische opdrachten Aan de hand van een geschreven opdracht belasten KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. zich gratis met de aankooporders van haar cliënten. De aankoop van de loten zal zo goedkoop mogelijk geschieden in zoverre de limietprijzen of andere eventuele offertes dat toelaten. De opdrachten dienen schriftelijk per brief of per fax of via email te worden bevestigd, voorzien van de handtekening van de bieder. Een formulier voor geschreven bieding kan opgevraagd worden in de bureaus of tentoonstellingsruimte van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V.. De geschreven biedingen moeten degelijk ingevuld en ondertekend
afgegeven worden aan KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. of aan haar medewerkers, 5 uren voor de aanvang van het mondeling bieden of hen per (aangetekende) brief zijn bereikt voor dit tijdstip, dit laatste op risico van de schriftelijke bieder bij eventuele laattijdige ontvangst van het geschreven bod. Deze biedingen zijn geen aankooporders of commissies, doch aankoopopdrachten aan de vermelde prijs. Bij gelijk bod heeft de mondelinge bieding voorrang op het geschreven bod. Indien er verscheidene geschreven aankoopopdrachten op eenzelfde lot, met gelijke bedragen het Veilinghuis bereiken en deze geschreven biedingen de hoogste biedingen op het kwestieuze lot zijn, zal het lot worden toegewezen aan diegene wiens aankoopopdracht het eerst het Veilinghuis heeft bereikt. De veilingmeester is niet verplicht het publiek hiervan vooraf te verwittigen. Noch het mislopen van een schriftelijk bod, noch de gebeurlijke niet-totstandkoming, verbreking van een telefoonverbinding of storing van het netwerk, zal tot schadevergoeding ten laste van het veilinghuis kunnen aanleiding geven. In geval van meerdere gelijke biedingen, zal de eerst ontvangen bieding voorrang krijgen. De mogelijkheid om schriftelijk, telefonisch of online te bieden is een gratis dienstverlening die geen enkele aansprakelijkheid in hoofde van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS N.V. met zich brengt. 15. Schade Elke bezoeker is aansprakelijk voor de schade die hij aan de tentoongestelde voorwerpen en loten aanbrengt. 16. Bevoegde rechtbank Alle geschillen in verband met de verkoping vallen in voorkomend geval onder de uitsluitende bevoegdheid van de rechtbanken van Antwerpen, ongeacht de woonplaats van de partijen. Voor geval een beroep wordt gedaan op vertalingen van deze voorwaarden van verkoop, prevaleert de Nederlandstalige tekst.
Conditions de vente générales
LA SALLE DE VENTES BERNAERTS annLa Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. annonce aux participants de la vente que la vente sera organisée aux conditions générales et spécifiques mentionnées ci-dessous et que toute participation aux ventes aux enchères implique l’acceptation inconditionnelle des présentes conditions de vente. 1. Jour de la vente La vente publique a lieu par le biais d’une offre orale ou écrite. L’adjudication se fait au plus offrant, par lot, contre paiement comptant. Au moment de la vente et pour autant qu'il ne l'ait pas fait auparavant, l’acquéreur potentiel doit s'inscrire en présentant une pièce d'identité et en indiquant son nom, son adresse, son numéro de téléphone, le numéro de sa pièce d’identité et en apposant sa signature sur le formulaire d'inscription de la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A.. En retour, il recevra une plaquette avec son numéro personnel pour participer aux enchères. Dans les autres cas, l'acquéreur se présente our remplir et signer son formulaire de participation, après quoi il recevra une plaquette avec son numéro personnel. Les enchérisseurs pour la vente en ligne doivent s'enregistrer au minimum 5 h avant le début des sessions en remplissant le formulaire sur Mon Compte. Pour chaque nouvelle vente en ligne, l'acquéreur devra s'enregistrer en acceptant les conditions générales de vente. 2. Engagement de l’enchérisseur Par son offre, l’enchérisseur s’engage à acheter les lots mis en vente au prix qu’il a proposé. Il n’a néanmoins pas voix au chapitre lorsque la vente est suspendue pour des raisons quelconques. 3. Conduite de la vente, ordre L’huissier de justice maintient l’ordre pendant la vente. C’est lui qui règle en dernier ressort tous les litiges possibles, nés de la vente, notamment concernant le montant des offres et la personne du plus offrant. Le commissaire-priseur a, entre autres, le droit de fixer le prix minimum de chaque offre, de ne pas accepter l’offre de personnes qu’il ne connaît pas ou dont l’identité ou la solvabilité ne lui semblent pas prouvées - dans ce cas, l’enchérisseur précédent reste lié -, de suspendre la vente, sans devoir s’en expliquer à ce sujet aux enchérisseurs, de diviser, joindre ou retirer n’importe quel lot. En cas d’obstruction ou de perturbation de l’enchère par violence, par menace ou par un moyen frauduleux, les dispositions de l’article 314 du Code Pénal seront appliquées. Au cas où un prix limite a été fixé par l’apporteur/vendeur, la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. a le droit d’enchérir pour le compte de l’apporteur/vendeur. La Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. se réserve le droit de refuser toute offre faite par des acquéreurs inconnus. 4. Acquéreur par mandat ou par porte-fort L’acquéreur peut désigner un mandataire, à condition qu’il le signale au commissaire-priseur dès la fin de la vente. L’acquéreur se porte fort de la solvabilité et de la compétence de son mandataire; chacun reste responsable de son achat, même si une autre personne est indiquée comme acquéreur.
5. Garantie L’adjudication se fera sans aucune garantie de la part du commissaire-priseur chargé de la vente et de l’huissier de justice instrumentant, entre autres concernant l’authenticité. Les lots et objets d’art sont vendus dans l’état dans lequel ils se trouvent à l’endroit de l’expositon et de la vente, et sans aucune garantie. Les acquéreurs sont censés avoir examiné les lots et objets d’art et avoir fait leur offre en toute connaissance de cause. Les prix d’estimation cités dans le catalogue ont une valeur strictement informative. Le cas échéant, le catalogue sur papier prévaut sur la version électronique (les catalogues sur papier peuvent être consultés et/ou téléchargés gratuitement sur www.bernaerts.be). Dans des cas exceptionnels, la vente d’un objet d’art peut être annulée et le prix d’ajudication remboursé à l’acquéreur s’il retourne l’objet acheté dans les trois semaines, avec la preuve qu’il s’agit d’une falsification, et pour autant que l’objet soit resté dans le même état qu’au moment de la vente. 6. Indivisibilité et particularité Toutes les obligations découlant de la vente reposent de droit, conjointement et indivisiblement, tant pour les personnes juridiques que pour les personnes physiques, sur tous ceux qui achètent pour un compte commun, sur l’acquéreur final et ceux qui ont acheté pour lui, sur les cautions entre elles et ceux pour qui ils se portent caution, ainsi que sur les héritiers et ayants cause de chacune des personnes mentionnées ci-dessus. 7. Paiement du prix d’achat et des frais par l’acquéreur L’acquéreur en salle et celui qui a enchéri par ordre d’achat, par téléphone ou par courrier électronique doit payer le prix d’adjudication, majoré de 22% sur le prix d’adjudication dans la salle, TVA incluse, pour les frais, à la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A., immédiatement après la vente ou au moment de l’enlèvement des lots. Les enchérisseurs par téléphone paieront 25%. Les enchérisseurs de la vente simultanée en live (webcast) doivent payer le prix d’achat majoré de 28% sur le prix d’adjudication, TVA incluse. Les enchérisseurs de la Vente silencieuse et/ou de l'Après-vente doivent payer le prix d’achat majoré de 30% sur le prix d'adjudication, TVA incluse. Chaque lot donne lieu en outre au paiement de frais administratifs d’un montant de € 2, majorés du droit de suite éventuel. Le droit de suite s’applique pour les artistes des pays membres de l’Union européenne et des pays en dehors de l’Union européenne où selon la loi le droit de suite est applicable, et cela jusqu’à 70 ans après l’année du décès de l’artiste, pour les lots dont le prix d'adjudication est de € 2.000 ou davantage. Le droit de suite est calculé comme suit: - 4 % sur la partie du prix d'adjudication jusqu’ à € 50.000 inclus; - 3 % sur la partie du prix d'adjudication de € 50.000,01 jusqu’ à € 200.000 inclus; - 1 % sur la partie du prix d'adjudication de € 200.000,01 jusqu’ à € 350.000 inclus; - 0,5 % sur la partie du prix d'adjudication de € 350.000,01 jusqu’ à € 500.000 inclus; - 0,25 % sur la partie du prix d'adjudication supérieur à € 500.000. Le montant total de ce droit ne pourra pas excéder le montant de € 12.500. (Loi du 4 décembre 2006 et A.R. du 2 août 2007). Seuls des billets de banque en euros (jusqu’à un montant de € 2.999 par objet, frais inclus) ou des chèques garantis par une banque belge (ou carte Bancontact) seront acceptés pour le paiement du prix d’achat et des frais. Les frais d’encaissement des chèques seront à charge de l’acquéreur. Ce point doit être mentionné sur chaque chèque. En cas de paiement par le biais d’un chèque non certifié, la remise des lots peut être suspendue jusqu’à l’inscription au crédit. Les paiements par carte de crédit (Mastercard, Eurocard ou Visa) impliquent un surcoût. 8. Compensation - confusion L’acquéreur ne peut invoquer ni la compensation, ni la confusion, ni l’article 1653 du Code Civil belge concernant le
trouble de l’acquéreur. 9. Réadjudication - folle enchère Si l’acquéreur, celui à qui un lot est adjugé, la caution et/ou le mandataire indiqué restent en défaut de remplir immédiatement les obligations prescrites dans les présentes conditions ou de satisfaire immédiatement à une des conditions de vente, le lot peut être remis en vente pour folle enchère à charge de celui à qui il a été adjugé. La remise en vente se fait par l’huissier de justice déjà prié, dans les mêmes conditions de vente. L’acquéreur resté en défaut est tenu de payer la différence entre le prix d’achat et celui de la réadjudication, sans qu’il puisse réclamer le solde éventuel au cas où la nouvelle vente atteint un prix de vente plus élevé. Ce solde revient à l’apporteur/vendeur ou à la masse des créanciers unis. Le fol enchérisseur est tenu en outre au paiement des frais provoqués par sa négligence et par la réadjudication, ainsi que des autres frais de toute nature, sans préjudice des dommagesintérêts pour quelque raison que ce soit. La remise d’un chèque bancaire qui n’est pas payé immédiatement à la première présentation, vaut comme omission de paiement,sans préjudice de l’application de la loi pénale s’il y a lieu, ni de l’indemnité pour frais de protêt, d’escompte et autres.
cette vente publique. 12. Entrée en jouissance - enlèvement L’acquéreur qui a payé entièrement le prix d’achat et les frais entre en jouissance du lot vendu. Lors de l’enlèvement, il est tenu de présenter une preuve de paiement. Aucun lot ne peut être enlevé pendant la vente même. Sauf autorisation expresse de la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A., aucun lot ne sera livré avant le paiement intégral du prix d’achat et des frais. Les dommages occasionnés lors de l’enlèvement ou du déplacement des lots sont à charge et aux risques de l’acquéreur. Lorsque le délai d’enlèvement est passé, un intérêt de 1% par mois sur le prix d’adjudication sera porté en compte, avec un minimum de € 5 par jour et par lot. Pour le délai d’enlèvement nous renvoyons aux conditions spécifiques de la vente imprimées dans le catalogue et à consulter sur le site web.
10. Transfert de propriété - mesures conservatoires Dès l’adjudication, tous les risques afférents aux achats seront à la charge de l’adjudicataire. Le lot est transmis dans l’état dans lequel il se trouve au moment de l’adjudication, avec tous ses vices apparents et cachés. Dès l’adjudication, le lot doit être conservé avec le plus grand soin. L’acquéreur doit cependant prendre toutes les mesures utiles pour la conservation du lot. À partir de l’adjudication, les lots ne restent plus sur place qu’aux risques et à la charge de l’acquéreur, qui est seul responsable du lot qu’il a acheté.
14. Offres écrites et par téléphone Sur base d’un ordre écrit, la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. se charge gratuitement des ordres d’achat de ses clients. L’achat des lots devra se faire de la façon la moins chère possible, pour autant que les prix limites ou les autres offres éventuelles le permettent. Les prix limites fixés par téléphone sont acceptés aux risques du vendeur. Ils doivent être confirmés par lettre ou par fax et munis de la signature de l’enchérisseur. Vous remplissez le formulaire 'ordre d'achat' pendant votre visite à la salle de vente, ou vous le téléchargez [link] et le remettez au plus tard 24 h avant la vente à un des collaborateurs de la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A.. Vous pouvez également l'envoyer par e-mail (info@bernaerts.be) ou par fax (+ 32 3 248.15.93), au plus tard 5 heures avant le début de la vente. Ces offres ne sont pas des ordres d’achat ni des commissions, mais des commandes d’acheter au prix indiqué. En cas d’enchère égale, l’offre orale a priorité sur l’offre écrite et l'offre numérique. Si plusieurs offres d'achat écrites d'un même montant sur le même lot atteignent la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. et ces offres d'achat
11. État des lots - exposition Vu que les lots et les objets d’arts ont été exposés avant la vente publique, et que les conditions de vente ont été communiquées, l’acquéreur est censé être informé entièrement, personnellement et sur sa propre responsabilité de l’état des lots et des objets d’art. Il n’a aucun recours contre la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A., contre l’huissier de justice instrumentant ou contre le commissaire-priseur, pour erreur, imprécision ou négligence dans la description des lots et des objets d’art, ni pour dérangement, gêne, l’état des lots et objets d’art, leur réparation ou leur restauration. Toutes les données concernant les lots et les objets d’art dans les catalogues, annonces, brochures ou toute autre communication écrite ou numérique de la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A., et plus particulièrement leur description, ne sont fournies qu’à titre d’information et sous toute réserve. Ni la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A., ni l’huissier de justice instrumentant n’assume de responsabilité à cet égard. La vente est précédée d’une exposition pendant laquelle la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. se tiendra à la disposition du public pour lui fournir des renseignements au mieux de ses possibilités; l’exposition a pour but de permettre un examen minutieux de l’état de conservation et de la qualité des lots ainsi que de donner des indications sur les vices ou inexactitudes éventuels dans la description du catalogue. Le public peut en outre faire appel à la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. ou à un expert choisi par l’amateur, en vue d’un examen approfondi et ce, pendant toute la durée de l’exposition. La Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A. n’est pas disposée à reprendre le lot si la description du catalogue est révoquée pendant la vente et que la bonne description est donnée oralement au public. Chaque visiteur est responsable des dégâts qu’il cause aux objets et lots exposés, même s’ils sont la conséquence du hasard ou sont involontaires. De même, les dispositions de l’article 2280 du Code Civil s’appliquent à
13. Remboursement Au cas où la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A., pour quelque raison que ce soit, est tenue de rembourser les fonds qui lui ont déjà été versés, aucun intérêt ne pourra être compté sur cette somme.
écrites représentent l'enchère la plus élevée pour le lot en question, le lot sera adjugé à la première offre d'achat écrite ayant atteint la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A.. Le commissaire-priseur n’est pas tenu d’en avertir au préalable le public. Ni la non-exécution d'un ordre par écrit pour quelconque raison, ni le manque d’exécuter un ordre par téléphone ou une enchère en ligne par erreur ou pour toute autre cause (technique ou autre) pourront être l'objet d'une demande de dommages-intérêts à charge de la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A.. Les ordres d’achat ainsi que des offres par téléphone et les enchères en ligne sont un service gratuit offert aux clients qui n'entraînent en aucun cas une quelconque responsabilité de la Société Anonyme Hôtel de Ventes Bernaerts S.A.. 15. Dommages Chaque visiteur est responsable des dommages qu’il cause aux objets et lots exposés. 16. Tribunal compétent Tous les litiges portant sur la vente tombent, le cas échéant, sous la compétence exclusive des tribunaux d’Anvers, quel que soit le domicile des parties. Au cas où il est fait appel à des traductions des présentes conditions de vente, c’est le texte néerlandais qui prévaut.
Kooporders Ordres d’achat Absentee bid form
Verlatstraat 18 - 2000 Antwerpen T +32 3 248 19 21 - F +32 3 248 15 93 info@bernaerts.be - www.bernaerts.be
Gelieve voor mij te bieden op de veiling van _________________ op de onderstaande loten tot op de opgegeven prijs. Deze loten zullen aangekocht worden aan de laagst mogelijke prijs, in zoverre dit door andere biedingen of reserves kan worden toegestaan. Ik ga akkoord met de algemene verkoopsvoorwaarden zoals deze in de catalogus worden vermeld. Dans le cadre de vos Conditions Générales de Vente que je déclare connaître et accepter veuillez enregistrer les ordres d’achat de la vente de ________________ pour les lots ci-dessous mentionnés jusqu’aux montants des enchères indiquées. Ces ordres seront exécutés au mieux de mes intérêts en fonction des autres enchères portées lors de la vente. Please bid on my behalf at the sale of _____________________ for the following lots up to the price mentioned below. These bids are to be executed as cheaply as permitted by other bids or reserves if any. I agree with the Notices and Conditions of sale as printed in the catalogue. lot
omschrijving / description
limietprijs / prix max.
Naam - nom - name: ............................................................................................................................................................................... Adres - adresse - address: ....................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................................ Telefoon - téléphone - telephone: ............................................................................................................................................................. Fax: ................................................................ E-mail: ............................................................................................................................ Bankrelatie - relation bancaire - bank relation: ......................................................................................................................................... Handtekening - signature:
Telefonische biedingen Offres téléphoniques Telephonic bidding
Gelieve mij persoonlijk te telefoneren voor de veiling van ___________________ om mee te bieden op onderstaande loten. Ik ga akkoord met de algemene en de bijzondere verkoopsvoorwaarden zoals deze in de catalogus worden vermeld. Ik verklaar tegelijk akkoord te gaan met het uitbrengen van een bod vanaf de minimale schatting zoals deze vermeld staat in de catalogus. Dans le cadre de vos Conditions Générales et spéciales de Vente que je déclare connaître et accepter veuillez enregistrer les lots mentionnés ci-dessous de la vente de ___________________ . J’accepte de faire une offre à partir du prix d’estimation minimum comme mentionnée dans le catalogue. Please contact me for the auction of __________________ so I can bid on the following lots. I agree with the General and Specific Notices and Conditions of sale as printed in the catalogue. I declare to do a bid from the minimum price as mentioned in the catalogue. lot
omschrijving / description
HOE BIEDEN
1. Live in Antwerpen
Na registratie met bewijs van uw identiteit krijgt u een persoonlijk biednummer. Dit nummer blijft geldig tijdens de verschillende zittingen.
Commissie: 22%
2. Online & mobile
Vanaf 19 november kan u een 'prebid' instellen op één van onze platformen live.bernaerts.eu, Invaluable of Drouotonline.
U kan op deze platformen ook live meebieden tijdens de veiling. U dient zich wel ten laatste 5u voor start van de veiling te registreren.
Commissie: 28%
3. Mail uw schriftelijk bod naar info@bernaerts.be, ten laatste 12u voorafgaand aan de live veiling. De veilingmeester probeert uw lot aan een zo voordelig mogelijke prijs te verwerven.
Commissie: 22%
4. Vraag een telefonische bieding via info@bernaerts.be, ten laatste 12u voorafgaand aan de live veiling. Eén van onze medewerkers belt u op tijdens de veiling om live mee te bieden. U kan ook een zgn. ‘safety bid’ plaatsen, een schriftelijk bod waarmee Bernaerts kan werken indien de lijn tijdens de veiling door omstandigheden wordt verbroken.
Commissie: 25%
BETALEN & AFHALEN
Na de veiling ontvangt u per mail een aankoopbewijs met de verschillende betalingsmodaliteiten (overschrijving/ kredietkaart/ bancontact).
Vanaf maandag 13 december tot vrijdag 24 december 12u kan u uw goederen op afspraak en na ontvangst van betaling komen afhalen.
Op weekdagen tussen 9-12u en 13-17u en op zaterdag 18 december tussen 10-13u, altijd na afspraak.
COMMENT ENCHERIR
1. Dans la salle de vente à Anvers
Après l'enregistrement avec votre carte d’identité, vous recevrez une palette personnelle.
Commission: 22%
2. En ligne et en direct Vous pouvez également enchérir en direct pendant la vente elle-même après être inscrit à l’avance sur une des plateformes digitales: live.bernaerts.eu, Invaluable ou Drouotonline, au moins 5 heures avant la vente live. À partir du 19 novembre, vous pouvez aussi laisser une offre écrite depuis votre ordinateur, smartphone ou tablette.
Commission: 28%
3. Veuillez envoyer votre 'ordre d'achat' à info@bernaerts.be, au plus tard 12 heures avant la vente live. Le commissaire-priseur s'efforcera d'acquérir votre lot au meilleur prix possible.
Commission: 22%
4. Demandez une ligne par téléphone via info@bernaerts.be au plus tard 12 heures avant la vente live. Un de nos employés vous appellera pendant la vente pour enchérir en direct. Au cas où la liaison téléphonique ne peut pas être établie lors de la vente, vous pouvez nous laisser également un ‘safety bid’, une offre dite de sécurité.
PAYER ET ENLEVER
Commission: 25 %
Après la vente, vous recevrez par courrier une preuve d'achat avec les différents modes de paiement (virement bancaire / carte de crédit / contact bancaire).
Vous pouvez retirer vos œuvres après réception du paiement.
Vous pouvez prendre rendez-vous de lundi 13 à vendredi 24 décembre 12h, en semaine entre 9-12h et 13-17h et le samedi 18 décembre entre 10h en 13h, toujours aprés rendez-vous.
SALES DECEMBER COMICS
Sunday December 5 3 pm (lots 1 - 249)
CLASSIC Tuesday December 7 2 pm (lots 250 - 440)
OBJECTS OF VERTU Tuesday December 7 7 pm (lots 450 - 673)
MODERN & DESIGN
Wednesday December 8 2 pm (lots 700 - 949)
WORKS ON PAPER
Thursday December 9 1O am (lots 1000 - 1151) 2 pm (lots 1200 - 1502) 8 pm (lots 1503 - 1640)
LIVE AUCTIONS
LIVE.BERNAERTS.EU
VIEWING DAYS December 2 - 6 10 am - 6 pm
SPRING AUCTION Consignments until March 1
APRIL 2022 AUCTION
OLD & MODERN MASTERS ALEXANDER CALDER (1898-1976) Colour aquatint and etching on Fabriano Rosaspina paper. Initialed in the plate. Signed and numbered in pencil XXIII/XXV. Published and printed by 2RC Edizioni d’Arte, Rome, with their blindstamp. 948 x 948 mm (€ 4000-5000)
CONTACT elise@bernaerts.be christophe@bernaerts.be