4 minute read

Flere regnearter på en gang

Hvordan har de tenkt, og hvem har tenkt riktig?

Når vi har flere regnearter i ett regnestykke, må vi regne ut i en spesiell rekkefølge. Tenk deg at du kjøper tre flasker vann til 15 kr per flaske og to skolebrød til 22 kr per stykk.

Da kan du sette opp dette regnestykket for å finne ut hvor mye du skal betale til sammen: 3 vannflasker þ 2 skolebrød gir regnestykket 3  15 kr þ 2  22 kr.

Det er antall flasker og antall skolebrød som bestemmer hvor mye du skal betale til sammen. Det betyr at du må multiplisere før du adderer.

Når det er flere regnearter i samme regnestykke, må vi alltid regne ut i denne rekkefølgen: 1) multiplikasjon og divisjon 2) addisjon og subtraksjon

EKSEMPEL 1.8

Regn ut 4 þ 5  7.

Løsning

4 þ 5  7 ¼ 4 þ 35 ¼ 39

Thea og Sana regner ut 12 þ 6 : 3 þ 1. Thea får 7, og Sana får 15. Hvem regner riktig, og hvorfor blir det andre svaret feil?

EKSEMPEL 1.9

Anja kjøper 3 kg appelsiner til 18 kr per kilogram, og 2 kg epler til 15 kr per kilogram. Sett opp regnestykket, og regn ut hvor mye hun må betale.

Løsning

3  18 þ 2  15 ¼ 54 þ 30 ¼ 84 Hun må betale 84 kr.

HUSK

Regnerekkefølge: Først multiplisere og dividere, så addere og subtrahere.

OPPGAVER

1.21 Regn ut. a) 14 þ 6  2 b) 80 5  7 c) 20 56 : 8 d) 25 þ 75 : 3 e) 36 36 : 6 f) 18 þ 5  3 4  2

Arild kjøper brød og tre liter melk. Melken koster 17 kr per liter og han betaler 119 kr til sammen. Hvor mange brød tror du han kjøper?

1.22

1.23 Regn ut.

a) 11 3  3 b) 8 4 : 2 c) 3  9 9  3

a) 34 12 : 4 b) 8  5 þ 6  7 c) 64 : 8 8

a) 25 5 2  3 b) 81 : 9 þ 7  8 c) 11  3 6 2  3

Til en hagefest blir det kjøpt inn 16 kurver jordbær for totalt 720 kr. Hvor mye koster 4 kurver jordbær?

1.24 Theo kjøper fire par sokker, to badeshorts og tre badehåndklær. Sett opp et regnestykke, og regn ut hvor mye han må betale.

1.25

1.26 Regn ut.

a) 2  3 þ 4  5 b) 7  8 3  6 c) 46 : 2 4  2

a) 8  5 4  6 b) 17  3 þ 13  3 c) 6  5 : 3 þ 2  5

a) 500 : 25 144 : 12 b) 120 : 4 þ 120 : 5 c) 16  8 : 4 þ 3 11  3

Reisebyrået Mayareiser har tilbud på en 2-ukers reise til Mexico: Voksne: 15 990 kr Barn: 7 990 kr

Hvor mye koster reisen for 2 voksne?

Hvor mye koster reisen for 2 voksne og 2 barn?

Hvor mye koster en reise for 2 voksne og 3 barn hvis det ene barnet får reisen til halv pris?

En møbelsnekker lager krakker med 3 bein og bord med 4 bein. I løpet av en dag monterer hun totalt 35 bein. Hvor mange krakker og hvor mange bord kan hun ha lagd?

1.27

1.28 Johannes kjøper to typer lodd. Den ene typen koster 25 kr per lodd, og den andre typen koster 40 kr per lodd. a) Hvor mye må han betale for fem av de billigste loddene og fire av de dyreste? b) En gang kjøpte han åtte av de billigste og betalte 320 kr til sammen.

Hvor mange av de dyreste loddene hadde han kjøpt da?

Du skal bake boller. Oppskriften ser du her.

Hvor mye veier tørrvarene til sammen i gram og kilogram?

Du skal bake 40 boller. Hvor mange desiliter (dL) melk og hvor mange kilogram hvetemel trenger du?

Du skal bake 30 boller. Hvor mye veier tørrvarene til sammen?

1.29 Til en dugnad steker og selger du og noen venner nybakte boller. Prisen for bollene er 15 kr og et tillegg på 5 kr for syltetøy.

Hvor mange kroner tjener dere hvis dere selger 55 boller uten syltetøy og 20 boller med syltetøy?

Før dugnaden kjøper dere inn varer for til sammen 132 kr, og under dugnaden selger dere 84 boller hvor hver fjerde bolle er med syltetøy. Hvor mange kroner fortjeneste får dere?

Før dugnaden steker du noen boller. Under dugnaden steker du 15 ferske boller og selger 34 boller. Når dugnaden er over har du 7 boller igjen. Hvor mange boller stekte du på forhånd?

This article is from: