2 minute read

Overslagsregning

Til daglig har vi ofte bare bruk for å finne et svar som er omtrent riktig. Slik er det for eksempel når vi gjør et overslag over hvor mye vi må betale for varer vi skal kjøpe. Da runder vi av tallene, slik at det blir lettere å finne svaret ved hoderegning.

EKSEMPEL 1.22

a) Du kjøper noe som veier 5,1 kg. Prisen per kilogram er 88,90 kr.

Omtrent hvor mye må du betale?

b) Onkel Jens kjøper 8,6 liter bensin til motorsykkelen sin.

Han betaler 136,74 kr.

Gjør et overslag for å finne prisen per liter.

Løsning

a) Vi runder av 5,1 kg til 5 kg, og 88,90 kr til 90 kr: 5,1  88,90  5  90 ¼ 450

Vi må betale ca. 450 kr.

b) Vi runder av 136,74 kr til 150 kr, og 8,6 liter til 10 liter: 136,74 : 8,6  150 : 10 ¼ 15

Prisen per liter er ca. 15 kr.

HUSK

Ved multiplikasjon blir overslaget best når vi runder av det ene tallet oppover og det andre tallet nedover. Ved divisjon blir overslaget best når vi runder av begge tallene oppover eller begge tallene nedover.

OPPGAVER

1.88 Gjør overslag ved å runde av tallene til hele tall. a) 9,2  4,3 c) 19,1  21,1 e) 97,5  12,3 b) 6,1  11,9 d) 0,9  5,9 f) 106,9  93,7

1.89

1.90

1.91

1.92 Gjør overslag ved å runde av tallene til hele tall. a) 26,1 : 5,8 c) 19,5 : 0,9 e) 63,1 : 7,3 b) 103,2 : 11,1 d) 41,1 : 6,7 f) 198,3 : 48,7

Martin kjøper 3,2 kg pølser til 48,00 kr per kilogram. Gjør et overslag over hvor mye Martin må betale for pølsene.

Hanna jobber i en skobutikk på lørdager. Hun tjener 469,50 kr på 3 timer. Gjør et overslag over hvor mye hun tjener per time.

Simen kjøper disse varene i butikken: 1,8 kg epler 2 hg smågodt 0,9 kg appelsiner 0,9 kg appelsiner 2 flasker iste 2 flasker iste

a) Lag et overslag over hvor mye Simen må betale for hver av de ulike varene. b) Omtrent hvor mye må Simen betale for alle varene? c) Bruk kalkulator og regn ut nøyaktig hvor mye Simen må betale.

1.93 Bruk overslagsregning og finn omtrentlige svar.

1,9 kg pærer koster 41,20 kr. Omtrent hvor mye koster 1 kg pærer?

3 hg smågodt koster 34,50 kr. Omtrent hvor mye koster 2 hg smågodt?

35,0 L diesel koster 542,50 kr. Omtrent hvor mye koster 50 L diesel?

1.94

Sara og Leo er i butikken og handler inn for klassen. De kjøper disse varene: 9 pakker pølser 4 pakker lomper 2 sekker grillkull 1 flaske tennvæske

1.95 a) Omtrent hvor mye må de betale for varene? b) Bruk kalkulator og regn ut nøyaktig hvor mye de må betale.

Vurder disse overslagene. Hvis du er uenig, begrunn hvorfor.

På en reise i Italia ser Anna Karin en suvenir som koster 21 euro. Anna Karin beregner at suveniren koster ca. 200 kr, fordi 1 euro koster 9,70 kr.

René kjører båten sin med en fart på 12 knop. Han regner ut at det er ca. 200 km/h, fordi 1 knop = 1,852 km/h.

I en butikk koster 22 gulrøtter 48 kr. Iris regner ut at 1 gulrot koster ca. 0,50 kr.

This article is from: