Overslagsregning Til daglig har vi ofte bare bruk for å finne et svar som er omtrent riktig. Slik er det for eksempel når vi gjør et overslag over hvor mye vi må betale for varer vi skal kjøpe. Da runder vi av tallene, slik at det blir lettere å finne svaret ved hoderegning.
EKSEMPEL 1.22 a) Du kjøper noe som veier 5,1 kg. Prisen per kilogram er 88,90 kr. Omtrent hvor mye må du betale? b) Onkel Jens kjøper 8,6 liter bensin til motorsykkelen sin. Han betaler 136,74 kr. Gjør et overslag for å finne prisen per liter. Løsning
a) Vi runder av 5,1 kg til 5 kg, og 88,90 kr til 90 kr: 5,1 88,90 5 90 ¼ 450 Vi må betale ca. 450 kr. b) Vi runder av 136,74 kr til 150 kr, og 8,6 liter til 10 liter: 136,74 : 8,6 150 : 10 ¼ 15 Prisen per liter er ca. 15 kr.
HUSK Ved multiplikasjon blir overslaget best når vi runder av det ene tallet oppover og det andre tallet nedover. Ved divisjon blir overslaget best når vi runder av begge tallene oppover eller begge tallene nedover.
62
MATEMATIKK 8 GRUNNBOK FRA CAPPELEN DAMM