BUILDING STRUCTURE (BLD 61003) PROJECT 2 : STRUCTURAL ANALYSIS OF BUNGALOW
NAME : JOVIN CHEONG YEN SIN STUDENT ID :0328050 TUTOR : MR RIZAL
TABLE OF CONTENT 1.0 INTRODUCTION TO THE ASSIGNMENT 2.0 FLOOR PLANS -
GROUND FLOOR PLAN
-
FIRST FLOOR PAN
-
ROOF PLAN
3.0 STRUCTURAL PLAN -
FOUNDATION PLAN
-
GROUND FLOOR PLAN
-
FIRST FLOOR PLAN
-
ROOF PLAN
4.0 LOAD DISTRIBUTION PLAN -
GROUND FLOOR PLAN
-
FIRST FLOOR PLAN
-
ROOF PLAN
5.0 TRIBUTARY AREA PLAN -
GROUND FLOOR PLAN
-
FIRST FLOOR PLAN
-
ROOF PLAN
6.0 STRUCTURAL ANALYSIS REPORT -
MATERIAL SELF WEIGHT
-
BEAM ANALYSIS
-
COLUMN ANALYSIS
INTRODUCTION TO THE ASSIGNMENT In this project, we were required to analyse a two or three-storey bungalow not exceeding 300 sqm, which includes ground floor plan, first floor plan and roof plan, then produce the structural floor plan, load distribution plan, tributary plan and foundation plan. We are then required to carry out structural analysis report for the chosen bungalow by choosing the structural elements position that include two beams, beam to beam connection, beam to column connection. Two columns, intermediate column and edge column. The house I chosen is call Khanh House which located at Vietnam. The floor area of the house is around 28o sqm.
STRUCTURAL ANALYSIS REPORT Self weight of materials 1.
Reinforced concrete floor slab Dimension : 0.15 (Thickness) Density of reinforced concrete : 24 kN/m³ Self weight of slab : 0.15 x 24 kN/m³ = 3.6 kN/m²
2.
Reinforced concrete column Dimension : 0.225 (W) x 0.225 (L) x 3.0 (H) Density of reinforced concrete : 24 kN/m³ Self weight of column : 0.225 x 0.225 x 3.0 x 24 kN/m³ = 3.645kN
3.
Reinforced concrete beam Dimension : 0.2 (L) x 0.3 (W) Density of reinforced concrete : 24 kN/m³ Self weight of beam : (0.2 x 0.3) m² x 24 kN/m³ = 1.44kN/m
4.
Brick masonry wall Dimension : 0.15m (W) x 3.0m (H) Density of brick : 19 kN/m³ Self weight of brickwork: (0.5 x 3.0) m² x 19 kN/m³ = 8.55 kN/m
5.
Roof Dead load : 1.0 kN/m² Live load : 0.5 kN/m²
BEAM ANALYSIS
GROUND LEVEL Beam 5/ A-B Dead load Beam self weight : =1.44 kN/m
B
A 5.78m 1.44 kN/m
8.55 kN/m Brick wall self weight : =8.55 kN/m
Dead load on slab A-B/5-6 = slab self weight x (Lx/2) = 3.6 kN/m² x (3.014/2) = 5.425 kN/m
5.425 kN/m
10.172 kN/m Dead load on slab A-B/3-5 = slab self weight x (Lx/2) = 3.6 kN/m² x (5.651/2) = 10.172 kN/m
25.587 kN/m Total dead load = 1.44 + 8.55 + 5.425 + 10.172 = 25.587 kN/m
LIVE LOAD Beam 5/ A-B
B
A 5.78m
Live load on slab A-B/5-6 Live load (UBBL) x (Lx/2) = 1.5 kN/m² x (3.014/2) = 2.261 kN/m
2.261 kN/m
Live load on slab A-B/3-5 Live load (UBBL) x (Lx/2) = 1.5 kN/m² x (5.651/2) = 4.238 kN/m
4.238 kN/m
Total live load = 2.261+ 4.238 =6.499 kN/m
6.499 kN/m
ULTIMATE LOAD
B
A 5.78m
Beam 5/ A-B Total dead load = 25.587 x 1.4 = 35.822 kN/m
35.822 kN/m
Total live load = 6.499 x 1.6 = 10.398 kN/m
10.398 kN/m
Ultimate load = 35.822 + 10.398 = 46.22 kN/m
46.22 kN/m
REACTION FORCE
B
A
Beam 5/ A-B
5.78m 2.89m
Point load 46.22 kN/m x 5.78m = 267.152 kN
2.89m 46.22 kN/m
∑m = 0 = (Ra x 5.78) - ( 46.22 x 5.78) x (5.78/2) 5.78 Ra = 267.152 x 2.89 = 772.069 Ra = 133.576 kN Ra = 133.576 kN
Rb = 133.576 kN
∑fy= 0 133.576 - ( 46.22 x 5.78) + Rb = 0 Rb = 133.576 kN
Shear force diagram 133.576 - 267.152 = -133.567 133.576 + (-133.576) = 0 kN
Ra = 133.576 kN
(+) 0kN
(-) Bending Moment Diagram (M) Positive Area = 133.576 x 2.89 x ½ = 193.017kNm
-133.576 + 133.576 = 0 kN
Rb = 133.576 kN
Negative Area = 133.576 x 2.89 x ½ = 193.017 kNm
193.017kNm
∴ positive area = negative area ( 193.017 - 193.017) kNm = 0 0kN
0kN
DEAD LOAD
5
4
Beam B/4-6 Beam self weight =1.44 kN/m
Brick wall self weight = 8.55 kN/m
6.01m 2.996m
3.014m 1.44 kN/m
8.55 kN/m
3.617 kN/m
Dead load on slab A-B/5-6 = slab self weight x (Lx/2) x2/3 = 3.6 kN/m² x (3.014/2) x2/3 = 3.617kN/m
Dead load on slab 4-6/B-C = slab self weight x (Lx/2) = 3.6 kN/m² x (4.069/2) = 7.324 kN/m
Dead load on slab A-B/3-5 = slab self weight x (Lx/2) = 3.6 kN/m² x (5.651/2) =10.172 kN/m
Total dead load For 4-5 = 1.44 + 8.55 +7.324 + 10.172 = 27.486 kN/m For 5-6 = 1.44 + 8.55 + 3.617 + 7.324 = 20.931 kN/m
6
7.324 kN/m
10.172 kN/m
20.931 kN/m 27.486 kN/m
LIVE LOAD
5
4
Beam B/4-6 Live load on slab A-B/5-6 Live load (UBBL) x (Lx/2) x 2/3 = 1.5 kN/m² x (3.014/2) x 2/3 = 1.507kN/m
6.01m 2.996m
Total live load For 4-5 = 3.052 + 4.238 =7.29 kN/m For 5-6 = 1.507+ 3.052 =4.559 kN/m
3.014m 1.507 kN/m
Live load on slab 4-6/B-C Live load (UBBL) x (Lx/2) = 1.5 kN/m² x (4.069/2) = 3.052 kN/m
Live load on slab A-B/3-5 Live load (UBBL) x (Lx/2) = 1.5 kN/m² x (5.651/2) = 4.238 kN/m
6
3.052 kN/m
4.238 kN/m
4.559 kN/m 7.29 kN/m
ULTIMATE LOAD
5
4
6.01m
Beam B/4 2.996m Ultimate load for 4-5 Total dead load = 27.486 x 1.4 = 38.48 kN/m
Total live load = 7.29 x 1.6 = 11.664 kN/m
6
3.014m
38.48 kN/m
11.664 kN/m
Ultimate load for 5-6 Total dead load = 20.931 x 1.4 =29.303 kN/m
29.303 kN/m
Total live load = 4.559 x 1.6 =7.294 kN/m
7.294 kN/m
Total ultimate load For 4-5 = 38.48 + 11.664 = 50.144 kN/m For 5-6 = 29.303 + 7.294 = 36.597 kN/m Point Load (Reaction force from beam 5/A-B) = 133.576 kN
36.597 kN/m 50.144 kN/m
5
4
REACTION FORCE
6
6.01m 2.996m 1.498m
∑m = 0 [(50.144 x 2.966 x 1.498) + (133.576 x 2.996) + [(36.597 x 3.014) x (1.507 + 2.996)] - Rb x 6.01 = 0 6.01Rb = 1121.938 Rb = 186.679
3.014m 1.507m
133.576 kN 36.597 kN/m 50.144 kN/m
∑fy= Ra + 186.679 -133.576 - (36.597 x 3.014) - ( 50.144 x 2.996) Ra = 207.431
Ra=207.431
Rb=186.679
150.231kN 133.576 kN 110.303kN
Ra=207.431
Rb=186.679
Ra=207.431kN 207.431- 150.231 = 57.2
Shear force Diagram
-186.679+186.679 =0
0kN
Bending Moment Diagram (M) Positive Area = (207.431 + 57.2) x 2.996 x ½ = 396.417 kNm
57.2-133.576= -76.376
Negative Area =( 76.376 + 186.679) x 3.014 x ½ = 396.423 kNm ∴ positive area = negative area ( 396.417- 396.423) kNm = 0.006 = 0
396.42 kNm
0kN
-76.376-110.303 = 186.679
0kN
COLUMN ANALYSIS
ROOF LEVEL Column B3 Dead load Roof Weight = [(2.035x2.826) + (2.89x2.826) + (2.89x1.328)]m² x 1.0kN/m² = (5.751 + 8.167 + 3.838)m² x 1.0kN/m² = 17.176m² x 1.0kN/m² = 17.176 kN Roof Beam = [(4.069/2) + (5.651/2) + (5.78/2) + (2.655/2)]m x 1.44 kN/m = (2.035 + 2.826 + 2.89 + 1.328)m x 1.44 kN/m = 9.079m x1.44 kN/m = 13.074 kN Total dead load = (17.176+13.074) kN = 30.25 kN
Live load = 17.176 kN x 0.5 kN/m² = 8.588 kN
FIRST LEVEL Column B3 Dead Load Brick wall = [(4.069/2) + (5.651/2) + (5.78/2) + (2.655/2)]m x 8.55 kN/m = (2.035 + 2.826 + 2.89 + 1.328)m x 8.55 kN/m = 9.079m x 8.55 kN/m = 77.625 kN Reinforced concrete Beam = (2.035 + 2.826 + 2.89 + 1.328)m x 1.44 kN/m = 9.079m x 1.44 kN/m = 13.074 kN Reinforced Concrete slab = [(2.035x2.826) + (2.89x2.826) + (2.89x1.328)]m² x 3.6kN/m² = 17.176m² x 3.6kN/m² = 61.834 kN Total dead load = (77.625 + 13.074 + 61.834) kN = 152.533 kN
Live load = [(2.035x2.826) + (2.89x2.826) + (2.89x1.328)]m² x 1.5kN/m² = 17.176m² x 1.5kN/m² = 25.764 kN
Ground Level Column B3 Dead Load Brick wall = [(4.069/2) + (5.651/2) + (5.78/2) + (2.655/2)]m x 8.55kN/m = (2.035 + 2.826 + 2.89 + 1.328)m x 8.55 kN/m = 9.079m x 8.55 kN/m = 77.625 kN Reinforced concrete Beam = (2.035 + 2.826 + 2.89 + 1.328)m x 1.44 kN/m = 9.079m x 1.44 kN/m = 13.074 kN Reinforced Concrete slab = [(2.035 +2.89) x (2.826 + 1.328)]m² x 3.6kN/m² = (4.925 x 4.154)m² x 3.6kN/m² = 73.65 kN Total dead load = (77.625 + 13.074 + 73.65) kN = 164.349 kN
Live load = (4.925 x 4.154)m² x 1.5kN/m² = 30.688 kN
ULTIMATE LOAD Column B3 Total Dead Load = (30.25+152.533+164.349) kN = 347.132 kN Total Live Load = (8.588 + 25.764 + 30.688) kN = 65.04 kN Ultimate dead load = 347.132 kN x 1.4 = 485.985 kN Ultimate live load = 65.04 kN x 1.6 = 104.064 kN Total ultimate load = (485.985 + 104.064) kN = 590.049 kN
ROOF LEVEL Column B9 Dead Load Roof weight = [(3.315/2) x (4.069/2)]m² x 1.0kN/m² = (1.658 x 2.035)m² x 1.0kN/m² = 3.374m² x 1.0kN/m² = 3.374 kN Roof Beam = [(3.315/2) + (4.069/2)]m x 1.44 kN/m = (1.658 + 2.035)m x 1.44 kN/m = 3.693m x 1.44 kN/m = 5.318 kN Total dead load = (3.374 + 5.318) kN = 8.692 kN
Live load = [(3.315/2) x (4.069/2)]m² x 0.5kN/m² = (1.658 x 2.035)m² x 0.5kN/m² = 3.374m² x 0.5kN/m² = 1.687 kN
GROUND LEVEL Column B9 Dead load Brick wall = [(3.315/2) + (4.069/2)]m x 8.55 kN/m = (1.658 + 2.035)m x 8.55 kN/m = 3.693m x 8.55 kN/m = 31.575 kN Reinforced Beam = [(3.315/2) + (4.069/2)]m x 1.44 kN/m = (1.658 + 2.035)m x 1.44 kN/m = 3.693m x 1.44 kN/m = 5.318 kN Reinforced slab = [(3.315/2) x (4.069/2)]m² x 3.6 kN/m² = (1.658 x 2.035)m² x 3.6 kN/m² = 3.374m² x 3.6 kN/m² = 12.146 kN Total dead load = (31.575 + 5.318 + 12.146) kN = 49.039 kN
Live load = [(3.315/2) x (4.069/2)] m² x 1.5 kN/m² = (1.658 x 2.035) m² x 1.5 kN/m² = 3.374 m² x 1.5 kN/m² = 5.061 kN
ULTIMATE LOAD Column B9 Total dead load = (8.692 + 49.039) kN = 57.731 kN Total live load = (1.687 + 5.061) kN =6.748 kN Ultimate dead load = 57.731 kN x 1.4 = 80.823 kN Ultimate live load = 6.748 kN x 1.6 = 10.797 kN Total ultimate load = (80.823 + 10.797) kN = 91.62 kN