Scenariusz nr 27 - RAJD PO DZIELNICACH

Page 1

Rajd po dzielnicach Dzielnice Gliwic mają swoją historię, swój charakter i urokliwe zakątki. Zajęcia są propozycją poznania ich poprzez metodę podobną do międzynarodowego formatu Pecha Kucha.

13 – 15 LAT

90 MINUT

CELE Po zajęciach uczestnicy znają gliwickie dzielnice i potrafią opowiedzieć o jednej z nich w ciekawy sposób. Znają zasady przygotowywania prezentacji i wystąpienia wg zasad Pecha Kucha. Zwiększa się ich zainteresowanie historią regionu i poczucie przynależności lokalnej.

METODY  asymilacji wiedzy: pogadanka, dyskusja,  samodzielnego dochodzenia do wiedzy: metoda problemowa. Formy organizacyjne pracy: grupowa, zespołowa, indywidualna.


CO PRZYGOTOWAĆ WCZEŚNIEJ?  Podczas zajęć młodzież będzie pracować w grupach. Każda z nich potrzebuje komputer z dostępem do Internetu. Młodzież dodatkowo może też korzystać ze smartfonów i tabletów. Prezentację przygotowujemy np. w programie PowerPoint, Power Point Online, Prezi.  Prowadzący potrzebuje komputer z dostępem do Internetu, podłączony do rzutnika bądź tablicy multimedialnej.  Kartki A4 z nazwami gliwickich dzielnic, np. według mapy na stronie Urzędu Miejskiego w Gliwicach: http://bip.gliwice.eu/samorzad/rady_osiedli. Kartki rozkładamy na stole albo wieszamy na tablicy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Rozpoczynamy zajęcia od pytań skierowanych do młodzieży: W jakich dzielnicach mieszkacie? Czy potraficie opowiedzieć coś o historii dzielnicy? Zapowiadamy, że zajęcia będą okazją by dowiedzieć się czegoś o dzielnicy, w której się mieszka, ale i o innych częściach miasta. Będziemy przygotowywać prezentacje multimedialne. Wykorzystamy zmodyfikowaną metodę Pecha Kucha. Na czym polega Pecha Kucha? Jeśli nikt z uczestników nie zna tej metody, przedstawiamy ją uczestnikom. Pecha Kucha to sposób prezentowania treści niemal ze stoperem w ręku. Zakłada dyscyplinę wypowiedzi i wymusza dynamikę prezentacji, która składa się dokładnie z 20 slajdów wyświetlanych po 20 sekund każdy (co daje 6 minut 40 sekund). Slajdy zmieniają się automatycznie. Widzowie mogą dopytywać i komentować dopiero po zakończeniu prezentacji. Format Pecha Kucha wymyślili architekci: Astrid Klein i Marka Dythama. Pomysł wpadł im do głowy, ponieważ ich koledzy po fachu podczas prezentacji… mówili za dużo i za długo. Pomysłodawcy wykorzystali Pecha Kucha po raz pierwszy w 2003 r. w Tokio, podczas spotkań o architekturze.


Nazwa jest japońskim określeniem dźwięków rozmowy. Wymowa tego wyrażenia do odsłuchania tutaj: http://pl.forvo.com/word/pecha_kucha/. O samej metodzie można też posłuchać w audycji radiowej Trójki: http://www.polskieradio.pl/9/327/Artykul/411357,PechaKucha-czyli-20x20. (Informacje opracowane na http://www.pechakucha.org/faq)

podstawie

strony

internetowej

Ze względu na ograniczony czas, oprzemy się tylko na formacie Pecha Kucha, ale nie wykorzystamy go. Będziemy przygotowywać 10 slajdów, każdy wyświetlany po 20 sekund. 2. Dzielimy uczestników na cztero-, pięcioosobowe grupy. Warto, by osoby mieszkające w tej samej dzielnicy pracowały razem. Prosimy, by zespoły podeszły do kartek z nazwami dzielnic i wybrały jedną, o której prezentację przygotują. 3. Dajemy zespołom czas na pracę. Zadanie polega na przygotowaniu 10 slajdów, ustawienie ich czasu wyświetlania na 20 sekund każdy, oraz przygotowaniu przedstawiciela, który zaprezentuje grupę i wystąpi przed pozostałymi. Pytania pomocnicze dla młodzieży:  Gdzie leży dzielnica, na temat której zbieracie informacje? W której części miasta?  Ilu mieszkańców w niej mieszka?  Czy pochodzi z niej ktoś znany?  Czy na terenie dzielnicy znajdują się jakieś zabytki, ciekawe obiekty rekreacyjne?  Jakie informacje z historii dzielnicy mogłyby zaciekawić innych?  Może uda się wam znaleźć jakieś stare zdjęcia? (można polecić serwis fotopolska.eu) Gotowe prezentacje będziemy wyświetlać na komputerze podłączonym po rzutnika bądź tablicy. Należy zadbać o możliwość przeniesienia prac (pendrive, wysłanie pliku na pocztę, chmura etc.). 4. Na wystąpienia grup przeznaczamy 45 minut. Warto ustawić teraz krzesła tak, aby wszyscy dobrze widzieli ekran i osobę prezentującą. Jedną osobę prosimy o kontrolowanie czasu. Każde wystąpienie powinno trwać 3 minuty i 20 sekund. 5. Podsumowujemy zajęcia. Prosimy młodzież o opinię, czy przyjęty format ułatwiał czy utrudniał pracę? Czy ułatwiał odbiór?


CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ?  Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych organizuje Pecha Kucha Night. Możemy polecić te spotkania zainteresowanym. Informacji o terminach należy szukać na stronie www GCOP.  Już od kilku lat w kwietniu odbywa się gliwicka Rowerowa Gra Miejska. Jej organizatorami są TKK PTTK im. W. Huzy w Gliwicach, Miasto Gliwice oraz Rady Osiedlowe miasta Gliwice. Podczas rajdu odwiedza się punkty zlokalizowane w dzielnicach miasta, należy odwiedzić ich jak najwięcej. Jeśli ktoś ma ochotę poznać dzielnice z perspektywy rowerowego siodełka, warto wziąć udział w tej zabawie. Informacji należy szukać na stronie Urzędu Miejskiego w Gliwicach lub tutaj: https://sites.google.com/site/trelemodele/

Grafika na pierwszej stronie: https://pixabay.com/pl/dr%C3%B3g-rowerowych-bieg-vintage-suport-594164/ Licencja: CC0 Public Domain


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.