Scenariusz nr 6 - GLIWICKIE MEMO

Page 1

Gliwickie memo Dzieci lubią grać. Zresztą… nie tylko one. Te zajęcia to nic innego jak gra. Gliwickie memo sprawia, że nazwy miejsc wpadają do głowy mimochodem i zostają w pamięci na długo. A że miejsca te są ważne dla historii i kultury Gliwic,

gra

staje

się

doskonałym

narzędziem

do

prowadzenia zajęć z edukacji regionalnej.

PRZEDSZKOLAKI

30 - 40 MINUT

CELE Po zajęciach dzieci potrafią rozpoznać i nazwać co najmniej kilka ważnych dla miasta budynków, znają ich funkcje.

METODY  czynne: gra dydaktyczna, metoda ćwiczeń (pamięciowa, powtarzanie treści)  oglądowe: oglądanie ilustracji,  słowne: rozmowa. Formy organizacyjne pracy: grupowa.

CO PRZYGOTOWAĆ WCZEŚNIEJ?

 Komplet kart do gry. Należy je wydrukować z załącznika, co najmniej w formacie A4, przyciąć tak, aby karty były kwadratowe. Papier, na którym będziemy


drukować powinien być sztywny. Ewentualnie można karty zalaminować.

PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Zanim rozpoczniemy grę, dzieci muszą poznać budynki przedstawione na kartach, ich historię i funkcję. Wstępem może być pytanie o to, jakie według dzieci są najbardziej charakterystyczne miejsca w Gliwicach. 2. Pokazując dzieciom kolejne obrazki, opowiadamy o miejscach na nich przedstawionych. Pomocne może być poniższe zestawienie: RATUSZ Znajduje się na samym środku gliwickiego rynku. Na szczycie budynku umieszczono gałkę z iglicą. Przy przebudowie w 2002 r. otworzono gałkę i znaleziono w niej szereg pamiątek z przeszłości, w tym kronikę miejską. URZĄD MIEJSKI To jeden z najokazalszych budynków w mieście. Zbudowano go jako „Haus Oberschlesien”, najnowocześniejszy hotel w tej części Europy. Teraz jest siedzibą władz miasta.

ZAMEK PIASTOWSKI Jeden z najstarszych obiektów w mieście (XIV w.). Pełnił różne funkcje: był arsenałem, więzieniem, folwarkiem. Teraz jest tam siedziba muzeum.

RADIOSTACJA Zbudowana z drewna w 1935 r. Ma 111 m wysokości. Wieża ciągle „pracuje” – są na niej zamontowane różne anteny, np. obsługujące Centrum Ratownictwa Gliwice.

WILLA CARO Mieszkał w niej kiedyś bogaty gliwicki przemysłowiec. Teraz w jej wnętrzach jest muzeum.


GLIWICKI TEATR MUZYCZNY Działa w Gliwicach od 2001 r. Warto wybrać się do teatru na spektakl, szczególnie podczas organizowanych corocznie Dziecięcych Spotkań Teatralnych.

RUINY TEATRU MIEJSKIEGO Teatr Miejski „Victoria” został zbudowany w 1890 r. Był wtedy najładniejszy i największy w regionie. Niestety w 1945 r. został spalony. Mimo że nie został odbudowany, w jego ruinach odbywają się różne wydarzenia kulturalne. PORT I KANAŁ GLIWICKI Kanał łączy nasze miasto z rzeką Odrą, ma nieco ponad 40 km długości. W porcie przeładowywane są towary. Stary port w Gliwicach znajdował się w centrum miasta.

PALMIARNIA MIEJSKA W palmiarni można nie tylko zobaczyć palmy i kaktusy, ale i terraria z gadami oraz wielkie akwaria.

KOŚCIÓŁ PW. PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO To tutaj, w przykościelnym klasztorze, w sierpniu 1683 r. zatrzymał się król Jan III Sobieski. Spało mu się chyba niezbyt wygodnie, o czym napisał w liście do królowej Marysieńki.

NOWE GLIWICE Kiedyś były tu tereny Kopalni Węgla Kamiennego Gliwice. Budynki odnowiono, a w jednym z nich można obejrzeć bardzo ciekawą ekspozycję Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH Przy ulicy Tadeusza Kościuszki znajduje się główna siedziba gliwickiej biblioteki. Jej filie można jednak znaleźć w całym mieście.


Po przedstawieniu każdego obiektu zachęcamy dzieci do głośnego powtórzenia jego nazwy. Jeśli jest długa, skracamy ją do jednego słowa (np. kościół, biblioteka). 3. Teraz pora na przygotowanie gry i poznanie jej zasad. Gliwickie memo ćwiczy pamięć wzrokową i poprzez zabawę pozwala łatwo przyswoić wiedzę. a) Dzieci siadają w kole. 24 plansze mieszamy i układamy pośrodku na podłodze obrazkami do dołu, w 4 rzędach po 6 obrazków. b) Uczestnicy kolejno odkrywają po 2 dowolne obrazki, za każdym razem nazywając przedstawione na nich obiekty. Jeśli dziecku uda się znaleźć parę (dwie takie same ilustracje), zabiera je z podłogi. Jeśli obrazki są różne, odkłada je zakryte w to samo miejsce. Prowadzący zwraca szczególną uwagę na prawidłowe rozpoznawanie przez dzieci obiektów i nazywanie ich. c) Gra toczy się do momentu, aż wszystkie karty zostaną zabrane z podłogi. d) W tej grze wygrywa cała grupa, o ile uda jej się odnaleźć wszystkie pary i prawidłowo nazwać budynki na nich przedstawione. 4. Jeśli dzieci w grupie jest mniej niż 24 lub dokładnie tyle, na zakończenie możemy przeprowadzić szybką i prostą zabawę, która pozwoli przedszkolakom trochę się poruszać. Każdemu uczestnikowi wręczamy jeden obrazek. Zadaniem dzieci jest odnalezienie pary, czyli osoby z taką samą ilustracją. Zabawa będzie trudniejsza, jeśli przyczepimy obrazki na plecach dzieci – wtedy będą musiały pytać i dociekać, jaki same mają obrazek, a dopiero potem szukać osoby z taką samą ilustracją. Gdy już dzieci odnajdą swoje pary, sprawdzamy poprawność wykonania zadania i każdą dwójkę prosimy o nazwanie budynku przedstawionego na ilustracjach, które otrzymały. 5. Na koniec pytamy: Które poznane dzisiaj miejsce dzieci chciałyby odwiedzić? Słuchając propozycji dzieci, może warto zaplanować spacer albo małą wycieczkę?

CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ?  Jeśli plansze przygotowaliśmy starannie, mogą nam posłużyć wiele, wiele razy. Gliwickie memo może być grą, do której dzieci będą wracać przy okazji innych zajęć dotyczących regionu.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.