Scenariusz nr 19 - SŁAWNI GLIWICZANIE

Page 1

Sławni gliwiczanie Tutaj żyli, tutaj tworzyli. Czasem spędzili w Gliwicach całe życie, a czasem kilka bądź kilkanaście lat. W historii miasta zapisali się jednak na zawsze. Zajęcia przybliżają dzieciom sylwetki

znanych

gliwiczan

i

pozwalają

poznać

ich

osiągnięcia. Pomaga w tym grywalizacja, na której opiera się koncepcja zajęć.

10 – 12 LAT

45 MINUT

CELE Po zajęciach dzieci potrafią wymienić znane osoby, których losy splotły się z Gliwicami. Wiedzą, czym te osoby się zajmowały bądź zajmują nadal, rozpoznają ich dzieła.

METODY  Asymilacji wiedzy: pogadanka,  samodzielnego dochodzenia do wiedzy: metoda problemowa, gra dydaktyczna. Formy organizacyjne pracy: grupowa, indywidualna, zespołowa.

CO PRZYGOTOWAĆ WCZEŚNIEJ?  Kartki A4 z nazwiskami i słowami-kluczami, druk dwustronny (załącznik). Osoby, które będziemy poznawać: Jerzy Buzek, Stanisław Soyka, Adam Zagajewski, John


Baildon, Oscar Troplowitz, Włodzimierz Lubański, Horst Bienek, Krzysztof Nitsch, Tadeusz Różewicz, Theodor Erdmann Kalide. Kartki rozkładamy na stole w taki sposób, by widoczne były słowa-klucze.  Kartki z biogramami i zadaniami (załącznik). Biogramy wieszamy w sali, w widocznych miejscach.  Taśma samoklejąca.  Komputery z dostępem do Internetu i drukarka, smartfony albo tablety. Jeśli podczas zajęć nie dysponujemy takim sprzętem, zadania specjalne uczestnicy mogą wykonać w domu.

PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Zajęcia rozpoczynamy od rozmowy na temat wybitnych gliwiczan, którzy są znani dzieciom. Zapowiadamy, że podczas zajęć uczestnicy poznają ciekawostki z życia dziesięciu gliwiczan oraz przekonają się, czym zyskali sobie sławę. 2. Dzielimy uczestników zajęć na 10 grup. Prosimy o podejście do stołu. Grupy kolejno wybierają kartki ze słowami-kluczami. Przedstawiamy zadanie dla grup: Odwróćcie kartki i przeczytajcie, jaką postacią będziecie się zajmować. Następnie udajcie się na poszukiwania. W sali umieszczono dziesięć biogramów. Musicie odnaleźć ten, który dotyczy waszej postaci. Pomogą wam w tym słowa-klucze. Kiedy odnajdziecie właściwą notkę, zabierzcie ją ze sobą i wróćcie na swoje miejsca. Zabawę wygra drużyna, która jako pierwsza wróci na miejsce. Ale uwaga: wybór błędnego biogramu dyskwalifikuje drużynę.

Zapoznanie się z tekstami i wybór właściwego powinien zająć ok 6 minut. 3. Znów siedzimy w okręgu. Sprawdzamy, czy grupom udało się właściwie połączyć nazwisko i biogram. Grupy kolejno referują, co ustaliły. Przedstawiają postaci, podając kilka faktów z ich życiorysów. 4. Każdej grupie wręczamy zadanie specjalne. Aby je wykonać, konieczne będzie skorzystanie z komputerów, udostępnionych książek. Po 6 minutach wszystkie grupy znów siadają razem i opowiadają, co udało im się ustalić. (Jeśli nie dysponujemy sprzętem komputerowym, możemy ten punkt pominąć. Jeśli dysponujemy jednym komputerem, wykonujemy zadania kolejno, wspólnie).


5. Na zakończenie zajęć proponujemy dzieciom zabawę. Zbieramy od grup kartki z nazwiskami znanych gliwiczan, tasujemy je. Wybieramy dziesięciu ochotników i przyklejamy każdemu na plecach kartkę z jednym nazwiskiem. Osoby te muszą dowiedzieć się kim są, zadając pozostałym uczestnikom zajęć pytania na „swój” temat. Pytania muszą być tak sformułowana, aby można było na nie odpowiedzieć „tak” lub „nie”.

CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ?  Na zajęcia możemy przynieść wydaną przez Urząd Miejski w Gliwicach książkę Gliwickie gwiazdy [Gliwickie gwiazdy / Sławomir Herman. - Gliwice : Urząd Miejski, 2013.]. W publikacji wymienione są też inne nazwiska znanych gliwiczan, niż te poznawane przez uczestników podczas zajęć. Dzięki lekturze wybranych fragmentów dzieci mogą się dowiedzieć, do jakich szkół w Gliwicach uczęszczali bohaterowie książki.

LITERATURA

Grafika na pierwszej stronie: https://pixabay.com/pl/kulka-magnetyczna-gwiazda-magnes-3d-820960/ CC0 Public Domain


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.