![](https://assets.isu.pub/document-structure/221209072312-2d496415c357676e11f70f6acc4b7b6d/v1/9c0ce9e063f25f6fed9a12c3e785bc38.jpeg?width=720&quality=85%2C50)
3 minute read
Mad & vin
Det portugisiske køkken
Kom og få et indblik i Portugals spændende køkken, portugisisk vin og portvin. Vi arbejder med klassiske retter og laver en 3-retters menu. Der fortælles om de portugisiske mad- og vintraditioner undervejs, og vi laver retter som alle nemt kan imponere gæster med derhjemme. Der må påregnes ca. 250 kr. til råvarer, som betales til underviseren. Vin og portvin tilkøbes pr. glas til indkøbspris. Medbring eget glas.
Lars Gøtterup, underviser Antvorskov Skole
SLAGELSE
Lær at lave dumplings
Vi fejrer det kinesiske nytår med at lave friske og velsmagende dumplings – en sjov og lærerig aktivitet for enhver madelsker! Vi laver både dumplings med og uden kød ud fra autentiske kinesiske opskrifter. Vi afslutter med et hyggeligt måltid med de lækre dumplings, vi har lavet. Medbring drikkevarer til måltidet, håndklæde, forklæde og beholdere til rester. Der må påregnes max. 100 kr. til råvarer, som betales til underviseren.
Meiya Thorlaksson, underviser Søndermarksskolen
Kobberbakkeskolen, Sydby
SLAGELSE
NÆSTVED
Vietnamesisk madlavning og sund livsstil
Det vietnamesiske køkken er friskt, sundt og velsmagende. Kom med på en rejse igennem det autentiske Vietnam, og bliv forelsket i det farverige vietnamesiske køkken gennem nemme opskrifter og fortællinger om vietnamesisk kultur og sund livsstil. Bemærk, at en del af undervisningen foregår på engelsk. Udgifter til råvarer ca. 150 kr. afregnes med underviseren.
Pham Thuy, underviser Dagmarskolen
RINGSTED
Lær at lave sushi
Sushi er en populær ret fra det japanske køkken, og i de senere år er den blevet en af danskernes yndlingsretter – også børns! På denne workshop lærer du at lave dejlig, sund og frisk sushi, som du næsten ikke kan finde på restauranter. Underviser har en unik tilgang til sushi og bruger ikke meget rå fisk. Der er derfor noget for enhver smag. Bemærk, at en del af undervisningen foregår på engelsk. Udgifter til råvarer ca. 150 kr. afregnes med underviseren.
Pham Thuy, underviser Dagmarskolen
RINGSTED
Lær at lave vegansk mælk
Flere og flere udskifter den animalske mælk med plantemælk. Du kan købe nøddemælk i ethvert supermarked, men den ernæringsmæssige sammensætning omdannes under industriel forarbejdning. Et glas hjemmelavet varm nøddemælk giver en god og sund start på dagen til både børn og voksne. På denne workshop lærer du at mestre 10 forskellige nøddemælksopskrifter. Bemærk, at en del af undervisningen foregår på engelsk. Udgifter til råvarer ca. 80 kr. afregnes med underviseren.
Pham Thuy, underviser Dagmarskolen
RINGSTED
Karamelkursus – for børn og voksne
Vi laver skønne, velsmagende karameller med forskellige slags chokolade og honning. Kurset er for både børn (fra 6 år) og voksne. Børn skal ledsages af en voksen. Efter kurset kan underviser sende kompendium med opskrifter. Medbring et forklæde og en pose/æske til at få karameller med hjem. Udgifter til råvarer 80 kr. pr. portion karameller pr. person, som betales til underviser på dagen. Alle skal tilmeldes i hver deres navn. Prisen er pr. person.
Niels Hvenegaard, biavler Kulturhuset
1 gang. 220 kr. 265023 Lørdag 10:00-12:30. Dato 18-02-2023 265123 Lørdag 13:00-15:30. Dato 18-02-2023
KORSØR
Chokoladekursus
Lær at fremstille små lækre fyldte chokolader. Vi arbejder med at få en fornemmelse af, hvad der skal til for at opnå den rigtige temperering, som er så vigtig for det perfekte knæk og blanke udseende af chokoladen. Medbring evt. forklæde, drikkevarer og en boks til at hjemtage dine kreationer i. Udgift til råvarer 220 kr. pr. person afregnes med underviseren.
Marianne Nielsen, lærer Antvorskov Skole
Dagmarskolen
SLAGELSE
RINGSTED
Fyldte chokolader
Fyldte chokolader kan virke som noget, der vil tage år at lære. Det er dog slet ikke så svært – og stoltheden kender ingen grænser, første gang man serverer et stykke chokolade med blød honningkaramel til kaffen. Vi laver 5-7 slags fyldte chokolader, og alle får en blandet portion lækre chokolader med hjem. Du får også opskrifterne med, så du kan eksperimentere videre derhjemme. Der må påregnes ca. 165 kr. til råvarer, som betales til underviseren.
NÆSTVED
![](https://assets.isu.pub/document-structure/221209072312-2d496415c357676e11f70f6acc4b7b6d/v1/b3373d959d4f75352cabfa9963a5ad10.jpeg?width=720&quality=85%2C50)