Aukcja dziel sztuki 12 03 14

AUKC JA DZIEŁ SZTUKI WARSZAWA GALERIA DOMU AUKCYJNEGO POLSWISS ART 12 MARCA 2014

www.polswissart.pl

DOM AUKCYJNY POLSWISS AR T

AUKC JA DZIEŁ SZTUKI WARSZAWA 12 marca 2014 GALERIA DOMU AUKCYJNEGO POLSWISS ART

I GALERIA SZTUKI

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI WARSZAWA, GALERIA DOMU AUKCYJNEGO POLSWISS ART 12 MARCA 2014 19.00

WYSTAWA PRZEDAUKC YJNA 25.02 – 11.03, w godz. 11.00 – 19.00 GALERIA POLSWISS ART, Warszawa ul. Wiejska 20 oraz w dniu aukcji w godz. 11.00 – 18.00 w GALERII DOMU AUKCYJNEGO POLSWISS ART

Autor nieokreślony (Francja XIX/XX)

MIŁOSNY TOAST KOCHANKÓW – SCENA SALONOWA Z EPOKI ROKOKO akwarela, gwasz, piórko, tusz, papier; 45 x 60 cm sygn. p.d. D.F. Cena wywoławcza: 2000 zł Estymacja: 4000 – 6000 zł

Maja Berezowska (1898-1978)

PANI Z PIESKIEM, 1964 tusz, akwarela, papier; 41 x 29 cm w świetle passepartout sygn. p.d. Majaberezowska 64 Cena wywoławcza: 2500 zł Estymacja: 3000 – 3500 zł

\ 4 \

Henryk Szczygliński (1881-1944)

LORIETTA W SWOIM REPERTUARZE, 1905 olej, płótno; 138,8 x 91 cm sygn. l. d. H. Szczygliński / 1905 napis p. d.: Was die Pariserin kann…/ Das kann ich auch.” Lorietta w swoim repertuarze Szczygliński studiował w krakowskiej ASP u Stanisławskiego, Malczewskiego i Wyczółkowskiego (1898-1905) oraz w Monachium. Był głównie pejzażystą, ukształtowanym pod wpływem Stanisławskiego. Malował obrazy o dekoracyjnym ujęciu, stosując szerokie, stosunkowo płaskie plamy barwne oraz wijący się pod wpływem secesji kontur. Ważnym epizodem w życiu artysty jest jego związek z założonym w 1905 roku kabaretem „Zielony Balonik”, mającym siedzibę w Cukierni Lwowskiej Jana Michalika (tzw. „Jamie Michalikowej”) w Krakowie. Szczygliński urządzał pierwszą salę, w której występował kabaret. Wśród wielu obrazów i rysunków, które zdobiły wnętrze kabaretu znalazły się także jego dzieła. Z tego czasu pochodzi groteskowo ujęta „Lorietta w swoim repertuarze”. Por. m. in. T. Weiss, Legenda i prawda „Zielonego Balonika”, Kraków 1987. Cena wywoławcza: 70 000 zł Estymacja: 90 000 – 100 000 zł

\ 5 \

Stanisław Gałek (1876-1961)

MORSKIE OKO, 1939 olej, płótno; 60 x 70 cm sygn. p.d. SGAŁEK/ 1939 Cena wywoławcza: 9000 zł Estymacja: 12 000 – 14 000 zł

Adam Setkowicz (1876-1945)

PRZED CHATĄ olej, płótno; 44 x 94 cm sygn. l.d. A.Setkowicz Cena wywoławcza: 11 000 zł Estymacja: 14 000 – 16 000 zł

\ 6 \

Zygmunt Sidorowicz (1846-1881)

PEJZAŻ Z WOZEM, 1880 olej, deska 17,5 x 24 cm sygn. l.d. Sidorowicz 1880 Cena wywoławcza: 25 000 zł Estymacja: 30 000 – 35 000 zł

\ 7 \

Kasper Pochwalski (1899-1971)

SCENA PRZED DWOREM gwasz, papier; 56 x 76 cm Cena wywoławcza: 7000 zł Estymacja: 8000 – 10 000 zł

Edward Dwurnik (ur. 1943)

NA ŁAWECZCE, 1967 ołówek, papier; 29,5 x 42 cm sygn. p.d. E. Dwurnik 67, p.g okrągły stempel artysty RYSUNEK E.DWURNIK 773 Cena wywoławcza: 3000 zł Estymacja: 4000 – 5000 zł

\ 8 \

Stanisław Kamocki (1875-1944)

PLAC MARIACKI olej, płótno; 73 x 72 cm sygn. p.d. Kamocki Cena wywoławcza: 20 000 zł Estymacja: 23 000 – 27 000 zł

\ 9 \

Andrzej Pronaszko (1888-1961)

NA PASTWISKU, 1911-12 akwarela, ołówek, piórko, tusz, papier; 20,5 x 29,5 cm sygn. p.d. And. Pronaszko 1911-12. Na odwrocie nalepka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu z z odręcznym (autorskim ?) napisem: „Andrzej Pronaszko / Na pastwisku” i numerem: 88. Obraz wystawiany w TPSP w Poznaniu pomiędzy 1912 a 1914 rokiem. Obraz stanowi niezwykle cenny i rzadki przykład wczesnej twórczości artysty z lat 1911-1913.

Młody Pronaszko „zrażony sposobem nauczania i konserwatyzmem Akademii”, w niespełna rok po rozpoczęciu studiów na krakowskiej uczelni porzucił je, by w latach 1911-13 wraz z bratem Zbigniewem i Tytusem Czyżewskim, zająć się „organizacją pierwszych Wystaw Niezależnych, wzorowanych na francuskich Salons des Independants”.Wówczas powstały akwarele i oleje: „Dziad i Pijak” (1910), „Dziewczyna z różą” (1910), „Chochlikpolujący”(1911), „Tatry”, „Zielony gaj”, „Motyw z Bukowiny” (wszystkie z 1912), „Topielec”, „Triumf śmierci”, czy „Portret męski” obecnie Muzeum Narodowe w Warszawie (wszystkie z 1913). Wartość prezentowanej pracy jest tym bardziej znacząca, iż większość dorobku z tamtego okresu, nie zachowała się do naszych czasów, znane są jedynie ich tytuły, wymienione w katalogach wystaw.

\ 10 \

Akwarela pt. „Na pastwisku” z lat 1911-1912, doskonale ilustruje moment przejściowy w rozwiązaniach twórczych artysty. Młodopolska w temacie, zdradza już pierwsze cechy formizmu: zgeometryzowane kształty podkreślone intensywną barwą oraz delikatny kontur, dzielący płaszczyzny na osobne pola. Bibliografia: Anna Wierzbicka, „Andrzej Pronaszko znany scenograf i zapomniany malarz”, BHS, R. LVI, 1994, Nr 1-2, s. 101, Anna Wierzbicka, „Andrzej Pronaszko znany scenograf i zapomniany malarz”, BHS, R. LVI, 1994, Nr 1-2, s. 102. Cena wywoławcza: 5000 zł Estymacja: 7000 – 10 000 zł

Wlastimil Hofman (1881-1970)

ANIOŁ, 1923 olej, tektura; 98 x 68 cm sygn. l.d. Wlastimil Hofman 1923. Cena wywoławcza: 45 000 zł Estymacja: 50 000 – 70 000 zł

\ 11 \

Tadeusz Kokietek (1920-1982)

SZARŻA POD KIERNOZIĄ olej, płótno; 70 x 102 cm Cena wywoławcza: 10 000 zł Estymacja: 12 000 – 15 000 zł

Jerzy Kossak (1886-1955)

ZAMIEĆ, 1938 olej, tektura; 39,5 x 49 cm sygn. p.d. Jerzy Kossak/ 1938 Cena wywoławcza: 6000 zł Estymacja: 8000 – 10 000 zł

\ 12 \

Wiktor Korecki (1890-1980)

PEJZAŻ ZIMOWY Z WILKAMI olej, płótno; 87 x 133 cm sygn. p.d. WIKTOR KORECKI. Cena wywoławcza: 15 000 zł Estymacja: 18 000 – 20 000 zł

\ 13 \

Kazimierz Poczmański (1900-1982)

MARTWA NATURA Z KALAFIOREM I KAPUSTĄ olej, płótno; 80 x 70 cm KP 1931 Studiował w warszawskiej ASP (1922-1931) u T. Pruszkowskiego. W latach 1936-39 należał do Warszawskiego Towarzystwa Artystycznego, a od 1956 r. do Grupy „Zachęta”, której w 1964 r. został prezesem. Malował w technice olejnej pejzaże, portrety i martwe natury. Wystawiał m.in. w TZSP w Warszawie (1937) i na Wystawie Malarstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie (1961). Miał wystawę indywidualną w Warszawie w 1960 r. Cena wywoławcza: 17 000 zł Estymacja: 20 000 – 30 000 zł

Kazimierz Józef Dunin Markiewicz (1874-1932)

PORTRET KOBIETY, 1937 olej, sklejka; 64 x 53,5 cm sygn. p.d. Markiewicz Artysta popularny w kręgach literackich i artystycznych Dublina i Warszawy. W 1895 wyjechał do Paryża i kształcił się w École des Beaux Arts i w Académie Julien u W. Bouguereau, J-L. Gérôme’a, B. Constanta i J-P. Laurensa. W 1896 wystawiał w Salonie Niezależnych, a w 1900 na Wystawie Powszechnej w Paryżu. W 1900 poślubił Constance Goore-Booth (późniejszą bohaterkę irlandzkiego ruchu narodowego). Od 1901 mieszkał w Irlandii – w Lissadell i w Dublinie. Malował i wystawiał wówczas liczne portrety osób z kręgu dworu, arystokracji i polityki. Jego prace znajdują się, w kolekcjach muzealnych w Polsce i w Dublinie, a także w licznych zbiorach prywatnych w Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA Cena wywoławcza: 5000 zł Estymacja: 7000 – 9000 zł

\ 14 \

Wilhelm Wachtel (1875-1942)

AKT olej, płótno; 70,5 x 52 cm sygn. p.d. WILH/ WACHTEL Cena wywoławcza: 25 000 zł Estymacja: 30 000 – 40 000 zł

\ 15 \

Stanisław Wyspiański (1869-1907)

RYSUNEK DWUSTRONNY Awers: Śpiące dziecko, 1903-1904 ołówek, niebieska kredka, papier; 15,8 x 19,1 cm sygn. l.d. SW (monogram wiązany) Rewers: Postać na łóżku czytająca książkę ołówek, niebieska kredka. Rysunek posiada opinię Marty Romanowskiej. Uczył się u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Początkowo malował w technice olejnej, później niemal wyłącznie pastelami, tworząc głównie portrety i pejzaże. Zajmował się też projektowaniem witraży, grafiką, rzeźbą, rzemiosłem artystycznym, wykonywał polichromię ścienną, ilustrował i zdobił książki. Inscenizował własne dramaty oraz sztuki innych autorów, projektował kostiumy i dekoracje teatralne. Prowadził katedrę malarstwa dekoracyjnego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był czołową postacią Młodej Polski, uznawanym za autorytet i duchowego wodza swego pokolenia. W bogatym dorobku twórczości plastycznej Stanisława Wyspiańskiego szczególne miejsce zajmują portrety dziecięce. Krewny artysty, Antoni Waśkowski, pisał we wspomnieniach: „Kochał w dzieciach nie tylko model, kochał każdą ich myśl, każdy uśmiech i smutek, entuzjazm krzyczący i płacz trwożliwy, zachwyt i przerażenie […] wszystko to najwidoczniej zawsze podpatrywał i notował w pamięci […] i tę ukochaną i zrozumianą duszyczkę dziecka później zawsze z lubością malował”. Portretował najczęściej swoje własne dzieci - Helenkę, Mieczysława i Stasia. Nie brakuje także portretów dzieci osób zaprzyjaźnionych z artystą lub przedstawicieli inteligencji krakowskiej. Prezentowany rysunek jest niewątpliwie nieznaną dotąd pracą Wyspiańskiego, co w swojej ekspertyzie stwierdza Marta Romanowska powołując się m.in. na charakterystyczną rękę artysty widoczną w niniejszej pracy. Rysunek przedstawia około dwu-trzyletniego chłopca śpiącego na łóżku. Szybką szkicową

kreską, typową właśnie dla Wyspiańskiego, artysta doskonale oddaje dziecięcą pozę. Postać chłopczyka nosi rysy syna artysty – Stasia juniora. Portret powstał około 1903 lub 1904 r. Na odwrocie znajduje się szkic przedstawiający leżącą postać czytającą książkę. Najprawdopodobniej jest to portret adoptowanego

\ 16 \

syna artysty – Teodora, którego Wyspiański traktował jak własne dziecko i często portretował. Rysunek, będący szybkim studium, wykonany został ołówkiem i niebieską kredką. Cena wywoławcza: 50 000 zł Estymacja: 70 000 – 90 000 zł

Włodzimierz Terlikowski (1873-1951)

PEJZAŻ POŁUDNIOWY, 1919 olej, płótno; 46,5 x 55 cm sygn. p.d. 19 / Terlikowski Obraz dwustronny – na odwrocie Martwa natura autorstwa Włodzimierza Terlikowskiego Cena wywoławcza: 29 000 zł Estymacja: 32 000 – 35 000 zł

\ 17 \

Feliks Michał Wygrzywalski (1875-1944)

AKT NAD BRZEGIEM MORZA olej, płótno; 77 x 93 cm sygn. l.d. F.M. Wygrzywalski Roma Cena wywoławcza: 19 000 zł Estymacja: 22 000 – 27 000 zł

\ 18 \

Jacek Malczewski (1854-1929)

ANIOŁ, 1913 olej, tektura; 43 x 58 cm sygn. l.d. Jacek Malczewski/ 1913 grudzień Na odwrocie orzeczenie dr Kazimierza Buczkowskiego z 1946 r. Cena wywoławcza: 120 000 zł Estymacja: 150 000 – 180 000 zł

\ 19 \

Małgorzata Łada Maciągowa (1881-1969)

AKT, 1933 pastel, papier; 53,5 x 37,5 cm sygn. p.g. MM 1933 Cena wywoławcza: 3000 zł Estymacja: 4000 – 6000 zł

Wojciech Weiss (1875-1950)

MODELKA STOJĄCA PRZY KOTARZE (RYSUNEK II), OK. 1935 sangwina, papier; 44 x 25 cm sygn. p.d. WW. Na odwrocie nalepka z nr 32567 z nazwiskiem artysty i tytułem oraz nalepka z wystawy monograficznej Wojciecha Weissa w Muzeum Narodowym w Poznaniu czerwiec- wrzesień 1977. Cena wywoławcza: 8000 zł Estymacja: 10 000 – 12 000 zł 23

\ 20 \

Alfons Karpiński (1875-1961)

RÓŻE olej, tektura; 65 x 59 cm sygn. l.d. a. Karpiński Na odwrociu naklejka Salonu Sztuki Kazimierza Wojciechowskiego w Krakowie z datą przyjęcia 15.10.1932 Cena wywoławcza: 29 000 zł Estymacja: 32 000 – 37 000 zł

\ 21 \

Rafał Wąsowicz (1867-1944)

PEJZAŻ ZIMOWY olej, płótno; 67 x 115 cm sygn. p.d. Rafał Wąsowicz Cena wywoławcza: 22 000 zł Estymacja: 25 000 – 30 000 zł

\ 22 \

Kazimierz Sichulski (1879-1942)

CHŁOPAK Z KONIEM, 1935 olej, płótno; 100 x 151 cm sygn. p.d. Sichulski 1935 Kształcił się pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Od 1905 roku należał do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Malował sceny rodzajowe, najczęściej o tematyce huculskiej, portrety, kompozycje religijne i batalistyczne. Jego prace odznaczają się dekoracyjnością, intensywnym kolorem i secesyjną linią. Sichulski eksperymentował z wieloma gatunkami sztuki, nie zamykał się w jednym kręgu tematów. Z pasją i artyzmem podchodził do malarstwa olejnego, tworząc wtedy doskonałe arcydzieła takiej miary jak prezentowana praca. Cena wywoławcza: 70 000 zł Estymacja: 80 000 – 90 000 zł

\ 23 \

Tadeusz Makowski (1882-1932)

PRACOWNIA (L’ATELIER), 1929 olej, płótno; 54,5 x 65,5 cm sygn. p.d. Tadé/ Makowski/ 29, sygn.na odwrocie z lewej sygnatura ozdobna: Tadé/ MAK/ OW/ SK/I; z prawej strony napis: L’atelier./ 1929./Paris. Na krośnie nalepki: JEAN ARON/ 6 RUE DE MIROMESNIL/ PARIS VIII Tadeusz MAKOWSKI (1882-1932)/ L’atelier, Paris, 1929/ Huile sur toile signée, datée, située, en bas à droite/ contresignée, datée et titrée au dos/ Eclats/ 54 x 65 cm MINIGARDE/ No CONTRAT: OA4661/ No TITRE: Z/ Crédit Municipal de Paris/ 22. RUE DES BLANCSMANTEAUX-75181 PARIS CEDEX 04/ TÉL 01 44616515 – FAX: 01 44616532. Pochodzenie: Jean Aron, Paryż Boscher Studer Fromentin, Drouot Richelieu – 22 czerwca 2007 poz. 30

Obraz opisany: Władysława Jaworska, Tadeusz Makowski. Życie i twórczość; katalog obrazów olejnych, Wrocław – Warszawa – Kraków, Wydawnictwo PAN 1964, poz. 526, str. 356. Obraz posiada ekspertyzy Elżbiety Zawistowskiej i Adama Konopackiego. Tadeusz Makowski to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Artysta na przełomie 1908 i 1909 r. wyjechał do Paryża, gdzie pozostał do końca życia. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu. Brał udział w Salonach paryskich: Niezależnych, Tuileries, Jesiennym i De L’Oeuvre Unique. Rok 1928 stanowił istotną cezurę w twórczości artysty. Skrystalizował się wówczas jego indywidualny styl obrazowania, niepowtarzalny w kontekście sztuki europejskiej. wykształcił wtedy własny, charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny styl łączący echa kubizmu, fascynację sztuką ludową i malarstwa artystów naiwnych. W latach 1929-30 Makowski tworzył liczne kompozycje olejne, akwarelowe, rysunkowe z przedstawieniami dzieci. Należą one do dojrzałej i artystycznie wysublimowanej fazy twórczości Makowskiego, w której artysta uprościł kształty,

\ 24 \

sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków, liniom nadał moc i wyrazistość. Z tego właśnie okresu pochodzi oferowany obraz. Na odwrocie obrazu znajduje się nalepka: JEAN ARON/ 6 RUE DE MIROMESNIL/ PARIS VIII, która odnosi się do postaci Jean Arona, paryskiego marszanda, który promował sztukę Tadeusza Makowskiego we Francji. O jego niezwykłej opiece pisze sam artysta w swoim pamiętniku z 1929 r.: „Rok ten zbliżył mnie również z panem Aronem. Pan Jean Aron ma lat dwadzieścia osiem, młody ten entuzjasta jest także właścicielem galerii obrazów przy ul. Miromesnil, nr 6. Okazuje mi wiele przyjaznych uczuć, co nie przeszkadza zupełnie układajacym się między nami stosunkom handlowym. Związany ze mną od kilku miesięcy umową – pozostaje w stosunku do moich obrazów niezmienny”. Władysława Jaworska w katalogu prac olejnych w książce „Tadeusz Makowski. Życie i twórczość (Wrocław 1964) potwierdza, że niektóre obrazy Makowskiego pierwotnie były własnością Jeana Arona, w tym oferowany obraz „Pracownia (L’atelier)”. Cena wywoławcza: 400 000 zł Estymacja: 550 000 – 650 000 zł

Zygmunt Menkes (1896-1986)

TAJEMNICZA KOBIETA olej, płótno; 61 x 46 cm sygn. p. g. Menkes

na odwrocie na krośnie malarskim 2 nalepki zagraniczne: Edwin A. Ulrich Museum of Art, Wichita State University z tytułem Mysterious Woman; druga nalepka nieokreślona z tytułem jak wyżej. Cena wywoławcza: 55 000 zł Estymacja: 60 000 – 70 000 zł

\ 26 \

Zygmunt Menkes (1896-1986)

KWIATY W WAZONIE, OK. 1937 olej, płótno; 81,5 x 63,5 cm sygn. p.d. Menkes Cena wywoławcza: 65 000 zł Estymacja: 70 000 – 80 000 zł

\ 27 \

Teodor Axentowicz (1859-1938)

DZIEWCZYNA I LIRNIK olej, tektura; 45 x 34,5 cm sygn. l.d. T. Axentowicz Znany portrecista i autor scen rodzajowych, uczeń Akademii Monachijskiej, który swój warsztat doskonalił w paryskiej pracowni Carolusa-Durana.

Zafascynowany zwyczajami i obrzędami Hucułów, chętnie tworzył kompozycje związane z tą kulturą. W oferowanej pracy urzeka typowa dla artysty dbałość o szczegóły, a podobne rozwiązania tematyczne zaprezentowano na monograficznej wystawie artysty „Teodor Axentowicz 1859-1938” w Muzeum Narodowym w Krakowie w 1998 roku. (poz. Kat. I.26, III. 6; III. 18) Cena wywoławcza: 29 000 zł Estymacja: 32 000 – 35 000 zł

\ 28 \

Wojciech Kossak (1856-1942)

UŁAN NA KONIU, 1921 olej, płótno; 54 x 46 cm sygn. l.d. Wojciech Kossak/ 1921. Cena wywoławcza: 85 000 zł Estymacja: 90 000 – 100 000 zł

\ 29 \

Alicja Wahl (ur. 1932)

TANIEC, 1987 technika mieszana, papier; 64 x 48 cm sygn. u dołu A.WAHL1987 Cena wywoławcza: 4000 zł Estymacja: 4500 – 5000 zł

Maria Ewa Łunkiewicz Rogoyska (1895-1967)

KĄPIĄCE SIĘ, 1957 olej, tektura; 50,5 x 35,5 cm sygn. l.d. M-EWA ŁUNKIEWICZ/ 1957 Cena wywoławcza: 12 000 zł Estymacja: 15 000 – 18 000 zł 33

\ 30 \

Tymon Niesiołowski (1882-1965)

AKT LEŻĄCY, 1963 olej, płótno; 54 x 65 cm Na odwrocie nalepka z wystawy pośmiertnej w 1966, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy z nazwiskiem autora, tytułem i techniką oraz nr kat. 125 Reprodukowany: Bogucki J., „Tymon Niesiołowski”, Warszawa 1967

Najczęściej powracającym motywem w malarstwie Niesiołowskiego był akt we wnętrzu lub w arkadyjskim pejzażu. W prezentowanym obrazie znalazly wyraz zarówno fascynacje nowym klasycyzmem, jakie pojawiły sie w sztuce artysty w l. 20., jak i oddziaływanie koloryzmu znamienne dla jego malarstwa z l. 30. Kompozycja aktu ułożonego na tle szkicowo ujętego pejzażu w sposób oczywisty nawiązuje do wzorów włoskiego renesansu, do słynnych Tycjanowskich wizerunków Wenus. Cena wywoławcza: 45 000 zł Estymacja: 50 000 – 60 000 zł

\ 31 \

Mela Muter (1876- 1967)

PEJZAŻ akwarela, papier; 34,5 x 49 cm w świetle passe partout. Akwarele Meli Muter są równie ważną częścią jej twórczości jak malarstwo olejne. Często wypowiadała się w tej trudnej technice i była jednym z najlepszych polskich akwarelistów. Akwarelą malowała przede wszystkim pejzaże, czasem sceny rodzajowe i martwe natury. Cena wywoławcza: 29 000 zł Estymacja: 32 000 – 35 000 zł

\ 32 \

Alicja Halicka (1895-1975)

MARTWA NATURA Z BUTELKĄ WINA olej, płótno; 46 x 55 cm sygn. l.g. A.Halicka Cena wywoławcza: 30 000 zł Estymacja: 32 000 – 35 000 zł

\ 33 \

Obraz został namalowany na jedwabiu przyciętym do formy wachlarza. Passe-partout stanowiące oprawę uzupełnił artysta o trzy scenki z życia wsi, kreślone tuszem.

malarstwo i rysunek u artysty lwowskiego J. Maszkowskiego. Po podróżach do Wiednia i Petersburga osiedlił się w Warszawie. Od 1856 do 1860 roku przebywał w Paryżu. Z tego okresu wywodzi się przyjaźń artysty z H. Vernetem. W latach 1862-1868 został kierownikiem artystycznym Tygodnika Ilustrowanego. Od 1869 roku mieszkał w Krakowie, skąd często podróżował do Monachium, by tworzyć u boku słynnego niemieckiego batalisty Franza Adama. Najczęściej posługiwał się akwarelą, o wiele rzadziej używał farb olejnych. Malował sceny batalistyczne, historyczne, rodzajowe. Temat stawał się często dla artysty jedynie pretekstem do przedstawienia głównego bohatera jego prac - konia. Ukazywał zwierzę w ruchu lub statycznie doskonale oddając jego temperament, elegancję i indywidualność.

Juliusz Kossak, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych malarzy polskich XIX wieku, studiował

Cena wywoławcza: 250 000 zł Estymacja: 280 000 – 350 000 zł

Juliusz Kossak (1824-1899)

WESELE KRAKOWSKIE, 1890 akwarela, jedwab w formie rozwartego wachlarza; 35 x 68,5 cm w świetle passe-partout; Po bokach i u dołu trzy wiejskie scenki rodzajowe; tusz, akwarela, gwasz, papier; 45 x 80 cm; sygn. na wachlarzu p.d. Juliusz Kossak / 1890

\ 34 \

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) (1885-1939)

PORTRET FRANCISZKA MACIAKA, 1934 pastel, papier; 65,5 x 51 cm sygn. l.d. Witkacy 1934 IV? (TBs) NП NP./ + cof = (Her) Obraz reprodukowany w Przekroju 23-30. XII.1990 roku

Oferowany obraz przedstawia Franciszka Maciaka sportretowanego podczas pobytu artysty w jego domu w Nowym Sączu. Franciszka Maciaka i jego żonę Helenę Witkacy poznał w Zakopanem w 1931 roku, jako klientów swojej Firmy Portretowej. Franciszek Maciak był lekarzem wojskowym w randze majora, prowadzącym praktykę lekarską w Nowym Sączu. Państwo Maciak prowadzili ożywione życie towarzyskie, interesowali się sztuką i mieli licznych znajomych w kręgach artystycznych.

\ 36 \

Z Witkacym łączyła ich serdeczna przyjaźń (o czym świadczą fragmenty listów Witkacego do żony). Podczas pobytu w Nowym Sączu artysta przyjmował zlecenia i tworzył w ramach firmy portretowej, będącej w ówczesnym czasie jego głównym źródłem utrzymania. W domu Państwa Maciaków gościł trzykrotnie w 1934, 1936 i 1938 roku. Namalował wtedy około 50 portretów, z których zachowało się tylko kilka, a reszta zaginęła. Cena wywoławcza: 30 000 zł Estymacja: 35 000 – 40 000 zł

W OGRODZIE, 1922

tempera, papier; 91 x 65 cm w świetle ramy sygn. p.d. Sichulski/ 922 na odwrocie opis autorski: 1922 Sichulski/ 1922 „w ogrodzie”/ (tempera)/ cena wys. 1500000/ milion pięćset/ tys. Na odwrocie l.d. ukośnie: Nabyła od Pani Sichulskiej we Lwowie w 1934 roku Stefania Gała Lwów ul. Romanowicza 10 Na odwrocie p.d.: dla Mariusza Gały od Babci Gałowej Kraków 14.1.1994 obr. ze zbiorów Gałów Cena wywoławcza: 80 000 zł Estymacja: 90 000 – 100 000 zł

\ 37 \

Jerzy Kossak (1886-1955)

ODWRÓT SPOD MOSKWY, 1941 olej, tektura; 49,5 x 69,5 cm sygn. l.d. Jerzy Kossak/ 1941 Kształcił się pod kierunkiem swego ojca - Wojciecha i dziadka Juliusza. Przez całe życie był związany z Krakowem. W swej twórczości konsekwentnie kontynuował artystyczne tradycje rodu Kossaków, malując sceny historyczne, historyczno-rodzajowe, batalistyczne i portrety. Częstym motywem jego obrazów są epizody z wojen napoleońskich, powstania listopadowego, walk legionowych w okresie I wojny światowej i wojny polskorosyjskiej 1920 roku. Jego sztuka cieszyła się dużą popularnością. Cena wywoławcza: 7000 zł Estymacja: 8000 – 10 000 zł

Jerzy Kossak (1886-1955)

POJENIE KONIA, 1942 olej, tektura; 34 x 49,5 cm sygn. l.d. Jerzy Kossak/ 1942 Na odwrocie stempel okrągły Jerzego Kossaka oraz odręczne stwierdzenie autentyczności przez autora. Cena wywoławcza: 7000 zł Estymacja: 8000 – 10 000 z

\ 38 \

Stanisław Żurawski (1889-1976)

AKT olej, tektura; 46,5 x 34,5 cm sygn. p.g. St. Żurawski. Cena wywoławcza: 4500 zł Estymacja: 5000 – 6000 zł

\ 39 \

Henryk Hayden (1883-1970)

PORTRET MŁODEJ DZIEWCZYNY olej, płótno; 55 x 38 cm sygn. p.d. Hayden Cena wywoławcza: 18 000 zł Estymacja: 20 000 – 25 000 zł

\ 40 \

Teodor Axentowicz (1859-1938)

STAROŚĆ I MŁODOŚĆ pastel, karton; 62 x 46,5 cm sygn. p.d. T.axentowicz Cena wywoławcza: 60 000 zł Estymacja: 70 000 – 90 000 zł

\ 41 \

Janusz Maria Brzeski (1907-1957)

PORTRET KOBIETY, 1931 olej, płótno; 40,5 x 49,5 cm sygn.p.d. JANUSZ . MARJA/ BRZESKI 1931 Cena wywoławcza: 9000 zł Estymacja: 12 000 – 15 000 zł

\ 42 \

Jan Cybis (1897-1972)

ŚLIWKI I JABŁKA W SALATERCE, 1949 olej, płótno; 38 x 50 cm sygn. l.d. J. Cybis Na odwrocie: Jan Cybis/ Śliwki i jabłka w salaterce/ 1949/ nr kat Zanoziński A 121 Jan Cybis to czołowy reprezentant nurtu kolorystycznego w malarstwie lat 30. i sztuce

powojennej. Sztuka Cybisa wywodzi się z francuskiego postimpresjonizmu. Zasadniczy wpływ na postawę artysty wywarły estetyczne koncepcje Cézanne`a i Bonnarda. Artysta powiedział o swojej twórczości, że „jego malarstwo nie jest wrażeniowe, a ekspresyjne(…) Dla mnie czerwień albo czerń to jest pewna nuta, którą gdzieś słyszę, w jakiejś abstrakcji, wtedy obraz stroję jak skrzypce, aż mi ta natura zagra.” (List do H.Rudzkiej Cybisowej, 8.XII.1933) Cena wywoławcza: 39 000 zł Estymacja: 42 000 – 45 000 zł

\ 43 \

Roman Opałka (1931-2011)

AKT KOBIETY technika mieszana, papier tektura; 95 x 125 cm sygn. p.d. [nieczytelna] Cena wywoławcza: 25 000 zł Estymacja: 30 000 – 40 000 zł

Zygmunt Menkes (1896-1986)

KOBIETA WE WNĘTRZU litografia, papier; 43 x 30 cm sygn. ołówkiem: p.d. Menkes, nr odbitki: l.d. 44/100. Cena wywoławcza: 3500 zł Estymacja: 4000 – 5000 zł 48

\ 44 \

Zygmunt Menkes (1896-1986)

MAKI, OK. 1937 olej, płótno; 81,5 x 61 cm sygn. l.d. Menkes

znakomity kunszt malarski i doskonałe wyczucie formy. Świetna kompozycja nadaje obrazowi wewnętrzną ekspresję i piękno. O jego niezwykłości decyduje nie tylko wirtuozeria warsztatowa, ale także specyficzny, emanujący z obrazu nastrój. Cena wywoławcza: 65 000 zł Estymacja: 70 000 – 80 000 zł

Oferowany obraz jest typowy dla wczesnej „amerykańskiej” twórczości artysty, pokazuje

\ 45 \

Eugeniusz Geppert (1890-1979)

PRÓBA SIŁ olej, płótno, 59,5 x 79,5 sygn. p. d.: Eugeniusz Geppert Częstym motywem we wczesnych pracach Gepperta były sylwetki jeźdźców w pejzażu, zmonumentalizowane, ujęte w śmiałych skrótach

perspektywicznych i szybkim ruchu. Artysta rozwijał wątek narodowych walk i powstań; ukazywał oddziały polskich szwoleżerów, kawalerii i szwadrony ułańskie. Nawiązywał do konwencji malarstwa batalistycznego, kontynuował tradycję sztuki Norblina i Kossaków; czerpał inspiracje z malarstwa Michałowskiego. W Paryżu zafascynowała artystę sztuka renesansu, impresjonistów i fowistów. Z tego okresu pochodzi oferowany obraz. Cena wywoławcza: 45 000 zł Estymacja: 50 000 – 60 000 zł

\ 46 \

Igor Mitoraj (1944)

STELLA brąz, 23,5, x 25 x 11 cm; wys. z podstawą 33,5 cm sygn. l.d. Mitoraj edycja 215/ 250 Cena wywoławcza: 28 000 zł Estymacja: 30 000 – 35 000 zł

\ 47 \

Andrzej Wróblewski (1927-1957)

DZIEWCZYNKA Z MISIEM, 1946 olej, płótno; 52 x 43 cm nie sygn. Pochodzenie: Kolekcja Marii i Józefa Grabskich, Kraków 1989: u Teresy Wróblewskiej, żony artysty, w Krakowie Wystawiany: 1996, Kraków Muzeum Narodowe (Wróblewski. Retrospektywa) Opisany: Andrzej Wróblewski, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Muzeum Narodowe w Krakowie, Fundacja Instytut Promocji Sztuki, Warszawa 1998, str. 44, poz. 4 Cena wywoławcza: 70 000 zł Estymacja: 120 000 – 160 000 zł

\ 48 \

\ 49 \

Aleksander Altmann (1885-1932)

BARKI NA WODZIE olej, tektura; 32 x 50 cm sygn. l.d. Alexandre Altmann Studiował rzeźbę i malarstwo w Academie Julian w Paryżu u Bouguereau. Wywodził się ze środowiska Ecole de Paris. Malował głównie pejzaże. Podczas I wojny światowej przebywał w Rosji. Jego obrazy można oglądać m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu. Prace tego artysty osiągają wysokie ceny na aukcjach zachodnioeuropejskich Cena wywoławcza: 18 000 zł Estymacja: 20 000 – 25 000 zł 53

Mojżesz Kisling (1891-1953)

PEJZAŻ litografia, papier; 50 x 59 cm p.d. pieczęć atelier Jean Kisling oraz sygn. ołówkiem Jean Kisling; l.d. 130/150. Cena wywoławcza: 4000 zł Estymacja: 5000 – 6000 zł

\ 50 \

Na odwrocie nalepka Galerie Gmurzyńska z nazwiskiem autorki, tytułem i wymiarem oraz nr 29.

elitą artystyczną oraz intelektualną. Artystka często podróżowała na południe Francji m.in.do Avignion, gdzie spędzała wakacje, mieszkała w czasie II wojny światowej i do 1963 roku miała letnią pracownię. Tam powstawały jedne z najciekawszych jej prac: pejzaże, portrety i martwe natury. Rejon ten był „mekką artystyczną” wielu malarzy, m.in. Matissa, Deraina,Braqua, Picassa. Obraz powstał w czasie, kiedy na dobre ukształtował się oryginalny styl malarstwa Meli Muter. Jest więc znakomitym przykładem jej techniki, fascynacji kubizmem, nasyconej kolorystyki i światła.

Osobowość artystyczna Meli Muter kształtowała się pod wpływem bezpośrednich kontaktów z paryską

Cena wywoławcza: 180 000 zł Estymacja: 200 000 – 250 000 zł

Mela Muter (1876-1967)

PEJZAŻ Z AVIGNON olej, sklejka; 46,5 x 55 cm sygn. l.d. MUTER

\ 51 \

Jerzy Nowosielski (1923-2011)

TAJEMNICA NARZECZONYCH serigrafia, papier; 77 x 60 cm sygn. ołówkiem p.d. Jerzy Nowosielski 1997 e/a Cena wywoławcza: 5000 zł Estymacja: 7000 – 9000 zł

\ 52 \

Kiejstut Bereźnicki (ur. 1935)

MARTWA NATURA Z CZERWONYMI NACZYNIAMI, 1998 olej, płótno; 54 x 73 cm sygn. u dołu: 1998/ Z czerwonymi naczyniami/ Bereźnicki [po prawej u dołu] 1998-199.../ Sopot Cena wywoławcza: 20 000 zł Estymacja: 22 000 – 25 000 zł

\ 53 \

Wojciech Fangor (1922)

E 18, 1966 olej, płótno; 127 x 127 cm na odwrocie sygnatura, tytuł i data wykonania: FANGOR E18 1966. Wystawiany: Galerie Springer, Berlin, 1966 DomGalerie, Kolonia, 1966 Grabowski Gallery, Londyn 1966 Wojciech Fangor jest jednym z nielicznych polskich artystów, którzy stworzyli nowatorskie koncepcje sztuki, wyprzedzili czas w skali światowej i zaistnieli na międzynarodowej arenie. Wojciech Fangor wraz z Zamecznikiem stworzyli w 1958 roku environment „studium przestrzeni” w który zostały włączone obrazy zbliżone do poetyki op-artu. W 1966 roku zamieszkał na stałe w Stanach Zjednoczonych. Wojciech Fangor jest do tej pory jedynym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Cena wywoławcza: 320 000 zł Estymacja: 380 000 – 480 000 zł

\ 54 \

\ 55 \

Ryszard Winiarski (1936-2006)

TRZYNASTA GRA 7X7, 1999 akryl, płótno; 50 x 50 cm sygn. na odwrocie: trzynasta gra 7x7/ Winiarski 99. Cena wywoławcza: 24 000 zł Estymacja: 26 000 – 30 000 zł

\ 56 \

Jan Lebenstein (1930-1999)

BEZ TYTUŁU, 1956 tusz, akwarela papier milimetrowy, 40,5 x 28 cm w świetle passe-partout sygn.l.d. Lebenstein p.d. 11/56 Cena wywoławcza: 10 000 zł Estymacja: 12 000 – 15 000 zł

\ 57 \

Włodzimierz Pawlak (1957)

DZIENNIK NR 112 D, 2000 olej, płótno; 33 x 24 cm sygn. na odwrocie: WŁODZIMIERZ PAWLAK/ DZIENNIK NR 112 D/ 33X24/ 2000. Cena wywoławcza: 9000 zł Estymacja: 11 000 – 14 000 zł

Rajmund Ziemski (1930-2005)

KOMPOZYCJA, 1970 gwasz, akwarela, piórko, papier; 64 x 49 cm w świetle oprawy sygn. l.d. RAJMUND ZIEMSKI datowany p.d. 11-XII-70 Cena wywoławcza: 7000 zł Estymacja: 8000 – 10 000 zł 62

\ 58 \

Edward Dwurnik (1943)

KRAKÓW, 1997 olej, płótno; 152 x 152 cm sygn. p.d. 1997/ KRAKÓW – RYNEK E.DWURNIK na odwrocie: 1997/ E.DWURNIK/ KRAKÓW X-888/ 2367. Cena wywoławcza: 35 000 zł Estymacja: 40 000 – 45 000 zł

\ 59 \

Wojciech Fangor (1922)

M 16, 1970 olej, płótno; 125 x 250 cm sygn. na odwrocie: FANGOR/ M16 1970/ 95½ x 47½ „ Na krośnie zachowana częściowo nalepka z Galerie Chalette w Nowym Yorku, z autorem, tytułem i opisem obrazu. Wystawiany: Galerie Chalette, Nowy Jork, 1970 Cena wywoławcza: 260 000 zł Estymacja: 300 000 – 350 000 zł

\ 60 \

Edward Dwurnik (1943)

PAŁAC STASZICA, 2007 olej, płótno; 99,5 x 73 cm sygn. p.d. 2007 r./ Pałac Staszica E. Dwurnik Na odwrocie: 2002/ E. DWURNIK/ „Pałac Staszica”/ Nr: XI – 290/ 2796. Cena wywoławcza: 19 000 zł Estymacja: 22 000 – 27 000 zł

\ 62 \

Ryszard Grzyb (ur. 1956)

BEZ TYTUŁU, 1992 olej, płótno; 80 x 100 cm sygn. na odwrocie Ryszard Grzyb/ 80 x 100 cm/ 1992 Cena wywoławcza: 40 000 zł Estymacja: 45 000 – 50 000 zł

\ 63 \

Ryszard Winiarski (1936-2006)

PRZYPADEK W GRZE 7X7 DLA DWÓCH, 1999 akryl, płótno; 50 x 50 cm sygn. na odwrocie: przypadek w grze 7x7 dla dwóch/ chance in game for two 7x7/ Winiarski 99. Cena wywoławcza: 24 000 zł Estymacja: 26 000 – 30 000 zł

Włodzimierz Pawlak (1957)

NOTATKA O SZTUCE, 1999 olej, płótno; 33 x 24 cm sygn. na odwrocie WŁODZIMIERZ PAWLAK/ NOTATKA O SZTUCE/ NR 72/ 33X24/1999. Cena wywoławcza: 9000 zł Estymacja: 11 000 – 14 000 zł 68

\ 64 \

Jan Ziemski (1920-1988)

INTERFERENCJE, 1966 technika własna, płyta; 61 x 70 cm sygn. na odwrocie: Jan Ziemski / Lublin Cena wywoławcza: 30 000 zł Estymacja: 32 000 – 35 000 zł

\ 65 \

Edward Dwurnik (1943)

GAZETA VIII, 1976 olej, płótno; 146 x 97 cm sygn. p.d. E. DWURNIK 1976. Cena wywoławcza: 24 000 zł Estymacja: 27 000 – 30 000 zł

\ 66 \

Franciszek Starowieyski (1930-2009)

ŚWIATOWIDA, 2003 olej, płyta; 120 x 100 cm sygn. monogram artysty p.śr. Światowida/ [monogram artysty]/ 17.07 SMOCZE NASIENIE Cena wywoławcza: 25 000 zł Estymacja: 30 000 – 35 000 zł

\ 67 \

Jan Tarasin (1929-2009)

CZEKANIE III, 1999 olej, płótno; 114 x 146 cm sygnatura i data p.d.: Jan Tarasin 99 na odwrocie: Jan Tarasin 1999/ „CZEKANIE III” Studiował w krakowskiej ASP. Około roku 1957 zerwał z malarstwem realistycznym, malując aluzyjne wnętrza i wypełniając je swoiście traktowanymi „przedmiotami”. Z biegiem czasu owe przedmioty oscylują ku zespołom płaskich, graficznych znaków eksponowanych kontrastowo na jasnych lub ciemnych tłach. Prezentowany obraz jest przykładem dojrzałej twórczości artysty. Interpretacja znaczeń zawartych w znakach– piktogramach Tarasina bywa różnorodna, od sugerowania, iż realne przedmioty zyskują w jego obrazach kaligraficzny zapis, aż po pogląd, że malarstwo artysty odzwierciedla ukryty porządek natury i bliskie jest metafizyce. Artysta w swych dziełach pokazuje iż abstrakcja to odrealniona rzeczywistość. Cena wywoławcza: 70 000 zł Estymacja: 90 000 – 120 000 zł

\ 68 \

\ 69 \

Maciejowski Marcin (1974)

U JEJ BOKU POJAWIA SIĘ TERAZ ZUPEŁNIE NOWY FACET, 2000 olej, płótno; 123 x 128 cm sygn. na odwrocie: MACIEJOWSKI M 00 Cena wywoławcza: 85 000 zł Estymacja: 90 000 – 100 000 zł

\ 70 \

Igor Mitoraj (ur. 1944)

ASKLEPIOS brąz patynowany, wys. 38 cm, z podstawą 48 cm sygn. p.d. Mitoraj edycja B 309/ 1000 HC Cena wywoławcza: 29 000 zł Estymacja: 30 000 – 35 000 zł

\ 71 \

Ryszard Grzyb (ur. 1956)

OKO, 1990 olej, płótno; 135 x 160 cm sygn. na odwrocie Ryszard Grzyb 1990/ \”Oko\” 135 x 160 Cena wywoławcza: 60 000 zł Estymacja: 68 000 – 75 000 zł

\ 72 \

Jan Lebenstein (1930-1999)

BEZ TYTUŁU, 1956 tusz, papier milimetrowy, 37 x 28 cm w świetle passe-partout sygn. p.d. Lebenstein 56 Cena wywoławcza: 9000 zł Estymacja: 10 000 – 12 000 zł

\ 73 \

Jacek Pałucha (1966)

MAGIC MAN, 2011 olej, płótno; 65 x 81 cm sygn. p.d. J. Pałucha 2011 Na odwrocie autorska nalepka – certyfikat autentyczności. Cena wywoławcza: 3000 zł Estymacja: 5000 – 6000 zł

\ 74 \

Andrzej Kreutz-Majewski (1936-2011)

POSTAĆ W KOSTIUMIE TEATRALNYM olej i gwasz, papier; 100 x 70 cm sygn. p.d. A. Kreutz-Majewski Obraz wystawiany „Andrzej Kreutz Majewski (19342011) - wspomnienie. Dialog Majewski - Dejmek”, Muzeum Miasta Łodzi, 2012

Andrzej Kreutz Majewski to światowej sławy scenograf, malarz i pedagog. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Debiutował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1959). W 1966 r. otrzymał nominację na stanowisko naczelnego scenografa Teatru Wielkiego w Warszawie, którą pełnił do 2005 r. W tym czasie zaczęła się jego wielka międzynarodowa kariera i trwająca do dziś współpraca z czołowymi teatrami operowymi świata. Najbardziej znaczące realizacje zagraniczne artysty miały miejsce w Operze

\ 75 \

w Kolonii, Covent Garden, Operze Hamburskiej, Operze Paryskiej i na Festiwalu w Salzburgu, Metropolitan Opera , Burgertheater w Wiedniu. Cena wywoławcza: 8000 zł Estymacja: 10 000 – 12 000 zł

INDEX Altmann Aleksander ......................................................................................... 53

Menkes Zygmunt ........................................................................28, 29, 48, 49

Autor nieokreślony ............................................................................................... 1

Mitoraj Igor ......................................................................................................51, 74

Axentowicz Teodor ......................................................................................30,44

Muter Mela ......................................................................................................35, 55

Berezowska Maja ................................................................................................... 2

Nowosielski Jerzy................................................................................................ 56

Bereźnicki Kiejstut .............................................................................................. 57

Niesiołowski Tymon .......................................................................................... 34

Brzeski Janusz Maria.......................................................................................... 45

Opałka Roman ...................................................................................................... 47

Cybis Jan .................................................................................................................. 46

Pałucha Jacek ........................................................................................................ 77

Dwurnik Edward..............................................................................8, 63, 65, 70

Pawlak Włodzimierz ...................................................................................61, 68

Dunin-Markiewicz Kazimierz Józef .......................................................... 16

Pochwalski Kasper................................................................................................. 7

Fangor Wojciech............................................................................................58,64

Poczmański Kazimierz ..................................................................................... 15

Gałek Stanisław ....................................................................................................... 4

Pronaszko Andrzej ............................................................................................ 10

Geppert Eugeniusz ............................................................................................ 50

Setkowicz Adam..................................................................................................... 5

Grzyb Ryszard ................................................................................................66, 75

Sichulski Kazimierz......................................................................................26, 39

Halicka Alicja.......................................................................................................... 36

Sidorowicz Zygmunt ........................................................................................... 6

Hayden Henryk .................................................................................................... 43

Starowieyski Franciszek ................................................................................... 71

Hofman Wlastimil ............................................................................................... 11

Szczygliński Henryk .............................................................................................. 3

Kamocki Stanisław ................................................................................................ 9

Tarasin Jan .............................................................................................................. 72

Karpiński Alfons ................................................................................................... 24

Terlikowski Włodzimierz ................................................................................. 19

Kisling Mojżesz ..................................................................................................... 54

Wachtel Wilhelm ................................................................................................. 17

Kokietek Tadeusz................................................................................................. 12

Wahl Alicja............................................................................................................... 32

Korecki Wiktor ....................................................................................................... 14

Wąsowicz Rafał ..................................................................................................... 25

Kossak Jerzy ...........................................................................................13, 40, 41

Weiss Wojciech..................................................................................................... 23

Kossak Juliusz ........................................................................................................ 37

Winiarski Ryszard..........................................................................................59, 67

Kossak Wojciech .................................................................................................. 31

Witkiewicz Stanisław Ignacy (Witkacy) ................................................. 38

Kreutz-Majewski Andrzej ............................................................................... 78

Wróblewski Andrzej .......................................................................................... 52

Lebenstein Jan ..............................................................................................60, 76

Wygrzywalski Feliks Michał........................................................................... 20

Łada Maciągowa Małgorzata ...................................................................... 22

Wyspiański Stanisław ....................................................................................... 18

Łunkiewicz Rogoyska Maria Ewa .............................................................. 33

Ziemski Jan ............................................................................................................. 69

Maciejowski Marcin........................................................................................... 73

Ziemski Rajmund ................................................................................................ 62

Makowski Tadeusz ............................................................................................. 27

Żurawski Stanisław ............................................................................................ 42

Malczewski Jacek ................................................................................................ 21

POLSWISS ART DOM AUKCYJNY POLSWISS ART Iwony Büchner 00-490 Warszawa, ul. Wiejska 20 (vis a vis Hotelu Sheraton) tel./fax: 22 628 13 67, tel.: 22 629 46 87 galeria@polswissart.pl, www.polswissart.pl Opracowanie katalogu: Tatiana Rasała-Chmiel, Marzena Karpińska Zdjęcia: Marek Beczek, tel.: +48 602 206 227 Opracowanie graficzne i skład: Paweł Wolski, tel.: +48 691 201 682, e-mail: pawel@firstgroup.net.pl \ 76 \

REGULAMIN AUKCJI 1. Oferta aukcyjna

w licytacji telefonicznej w przypadku problemów z uzyska-

10. Opłata aukcyjna i podatek VAT

Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki lub inne obiekty kolek-

niem połączenia z podanym przez klienta numerem telefonu.

Do kwoty wylicytowanej Dom Aukcyjny dolicza opłatę aukcyjną

cjonerskie oddane do sprzedaży komisowej przez komiten-

Dom Aukcyjny zastrzega, ze może rejestrować i archiwizować

w wys.15%. Kwota wylicytowana wraz z opłatą aukcyjną zawiera

tów lub stanowiące własność Domu Aukcyjnego. Zgodnie

rozmowy telefoniczne z klientem, o których mowa powyżej.

podatek od towarów i usług VAT. Opłata obowiązuje również

w sprzedaży poaukcyjnej, w przypadku, gdy obiekt nie został

11. Płatności

przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy

Kupujący jest zobowiązany do zapłaty należności za wylicyto-

sprzedaży między Domem Aukcyjnym a licytantem, który za-

wane obiekty w terminie 7 dni od dnia aukcji. Dom Aukcyjny

oferował najwyższą kwotę. W razie zaistnienia sporu w trakcie

będzie uprawniony do naliczenia odsetek ustawowych za okres

licytacji, Aukcjoner rozstrzyga spór lub ponownie przeprowa-

opóźnienia w zapłacie. Dom Aukcyjny przyjmuje następujące

dza licytację obiektu.

formy płatności: gotówka, karta płatnicza oraz przelew na rachunek bankowy:

nymi przez osobę upoważnioną po stronie Domu Aukcyjnego

6. Cena wywoławcza

zwaną dalej Aukcjonerem. Aukcjoner ma prawo do dowolne-

Cena wywoławcza zamieszczona w katalogu jest kwotą od któ-

go rozdzielania lub łączenia obiektów oraz do ich wycofania

rej rozpoczyna się licytacja. Obiekty licytowane są w górę, tzn.

z licytacji bez podania przyczyn. Opisy zawarte w katalogu

licytacja może zakończyć się na kwocie wyższej niż cena wywo-

aukcji mogą być uzupełnione lub zmienione przez Aukcjonera

łąwcza lub równą tej kwocie. Informację o cenie obiektów ozna-

lub osobę przez niego wskazaną przed rozpoczęciem licytacji.

czonych gwiazdką można uzyskać w domu aukcyjnym

ul. Wiejska 20 00-490 Warszawa

W razie opóźnienia nabywcy w zapłacie, Dom Aukcyjny po

podobnych obiektów, porównywalnych pod względem stanu,

bezskutecznym upływie dodatkowo wyznaczonego terminu

rzadkości, jakości i pochodzenia. Kupujący nie powinni trakto-

na zapłatę, może odstąpić od umowy z nabywcą.

aukcyjnymi, które można otrzymać przy stanowisku rejestra-

Zakończenie licytacji w przedziale estymacji lub powyżej gór-

cyjnym po wypełnieniu formularza udziału w aukcji. Pracownik

nej estymacji jest transakcją ostateczną. Zakończenie licytacji

Domu Aukcyjnego dokonujący rejestracji ma prawo poprosić

poniżej dolnej estymacji może być transakcją warunkową.

transakcji.

Dom Aukcyjny Polswiss Art

12. Odstąpienie od umowy

ceny sprzedaży. Estymacja nie zawiera opłaty organizacyjnej.

nym, a w przypadku zakupu odebrać potwierdzenie zawartych

SWIFT: INGBPLPW

określoną przez Dom Aukcyjny na podstawie cen sprzedaży

Do uczestnictwa w licytacji upoważniają tabliczki z numerami

kończeniu aukcji należy zwrócić tabliczkę z numerem aukcyj-

57 1050 1038 1000 0023 0543 9743

Podana w katalogu estymacja jest szacunkową wartością

wać estymacji jako zapewnienia ani prognozy co do faktycznej

(dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). Bezpośrednio po za-

ING Bank Śląski

7. Estymacja

2. Osobisty udział w aukcji

o dokument potwierdzający tożsamość osoby rejestrowanej

sprzedany na aukcji. Dom Aukcyjny wystawia faktury VAT marża

cytacji cena gwarancyjna nie zostanie osiągnięta, zakończenie

15. Reklamacje

3. Licytacje w imieniu klienta

licytacji skutkuje zawarciem transakcji warunkowej, co zostaje

Wszelkie możliwe reklamacje będą rozpatrywane zgodnie

Dom Aukcyjny może reprezentować klienta na podstawie

ogłoszone przez aukcjonera.

z przepisami prawa polskiego. Reklamację z tytułu niezgodno-

ści towaru z umową można zgłosić w ciągu 1 roku od wydania

akcji warunkowej jest traktowane jako prawnie wiążąca oferta

16. Obowiązujące przepisy prawa:

nabycia obiektu po cenie wylicytowanej. Dom aukcyjny zo-

Dom Aukcyjny przypomina, ze zgodnie z przepisami:

bowiązuje się negocjować z właścicielem obiektu możliwość

– ustawy z dnia 23 lipca 2003r o ochronie zabytków i opiece nad

obniżenia ceny do kwoty wylicytowanej. Jeśli negocjacje nie

zabytkami (Dz.U.Nr 162 poz. 1568) – wywóz określonych obiek-

przyniosą pozytywnych skutków w ciągu 7 dni roboczych od

tów poza granice kraju wymaga zgody odpowiednich władz,

daty aukcji obiekt uznaje się za niesprzedany. Dom aukcyjny

– ustawy z dnia 21 listopada 1996r, o muzeach (Dz.U. z 1997r

zastrzega sobie prawo do przyjmowania po sukcji ofert rów-

Nr5, poz.24, z późn. zm.) – muzea rejestrowane mają prawo

nych cenie gwarancyjnej na obiety wylicytowane warunkowo.

pierwokupu zabytków bezpośrednio na aukcji za kwote wy-

W przypadku otrzymania takiej oferty od innego oferenta

licytowaną powiększoną o opłatę aukcyjną

Dom aukcyjny informuje o tym fakcie klienta który wylicytował

– ustawy z dnia 16 listopada 2000 r o przeciwdziałaniu wpro-

4. Licytacje telefoniczne

warunkowo. Klient ma w takim wypadku prawo do podnie-

wadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych po-

Klienci, którzy chcą licytować przez telefon, powinni przesłać

sienia swojej oferty do ceny gwarantowanej i przysługuje mu

chodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz

zlecenia najpóźniej na jeden dzień przed dniem aukcji. Pra-

pierwszeństwo w zakupie obiektu. Jeśli nie podniesie swojej

o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu (Dz.U z 2000r Nr

cownicy Domu Aukcyjnego połączą się z klientem przed roz-

oferty do ceny gwarancyjnej transakcja warunkowa zostaje

116, poz. 1216 z późn. zm.) – Dom Aukcyjny jest zobowią-

poczęciem licytacji wybranych obiektów. Dom Aukcyjny nie

unieważniona a obiekt może zostać sprzedany drugiemu ofe-

zany do zbierania danych osobowych nabywców dokonują-

ponosi odpowiedzialności za bark możliwości wzięcia udziału

rentowi po cenie gwarancyjnej.

cych transakcji w kwocie powyżej 15 tysięcy euro.

\ 77 \

ZLECENIE LICYTACJI

Aukcja Dzieł Sztuki 12 marca 2014, godz. 19.00

Możliwe jest złożenie pisemnej oferty na obraz zgłoszony do licytacji bądź udział telefoniczny. Należy wypełnić kwestionariusz zgłoszeniowy i przesłać faxem do dnia poprzedzającego aukcję, na numer (22) 628 13 67, Dom Aukcyjny zastrzega sobie możliwość odrzucenia oferty w przypadku niezgodności podanych danych ze stanem faktycznym.

Nr pozycji w katalogu

Opis pozycji (autor tytuł, wymiary)

Maksymalna cena oferenta

Prosimy o podpisanie zlecenia.

Data, Podpis............................................................................... \ 78 \