Урок з української літератури ( 11 клас) Вчитель української мови та літератури: Костенко О. Г. Миколаївська ЗОШ № 16. Тема: Д. Павличко. Основні відомості про поета, перекладача. Громадянські мотиви лірики. Пісня „ Два кольори”, яка стала народною.
Мета: з’ясувати найголовніші відомості про Д. Павличка, охарактеризувати мотиви його творчості, пояснити популярність пісенної лірики поета; - розвивати й удосконалювати навички аналізу ліричного твору, вміння висловлюватися щодо форми і змістової глибини поезії; - виховувати національну свідомість громадянина України.
Обладнання: портрет письменника, видання його творів ( зб. „ Ялівець”), аудіо запис пісні „ Два кольори”, рушник, карта України, фотографії краєвидів Західної України, робочі картки, схема аналізу ліричної поезії.
Хід уроку І. Організаційний момент. 1. Привітання учителя. 2. Звіт старости щодо готовності учнів до уроку. Домашнє завдання - (хронологічна таблиця життя і творчості В. Симоненка, довідка про письменників - шістдесятників і проектне завдання ). (В кінці уроку збір зошитів. а групове завдання перевіряємо в процесі роботи над новою темою.)
ІІ. Актуалізація знань. Ми завершили вивчення творчості В. Симоненка і з’ясували, що він належить до письменників – шістдесятників. - Яке явище в мистецтві і літературі ми називаємо „ шістдесятництвом”? Сьогодні на уроці ми вивчимо творчість ще одного письменника – шістдесятника Д. Павличка.( показати портрет, додаток № 3, 6). Отже, тема сьогоднішнього уроку : Д. Павличко. Основні відомості про поета, перекладача. Громадянські мотиви лірики. Пісня „ Два кольори”, яка стала народною. (Запишемо її в зошит). Мета уроку: з’ясувати найголовніші відомості про Д. Павличка, охарактеризувати мотиви його творчості, пояснити популярність пісенної лірики поета; - розвивати й удосконалювати навички аналізу ліричного твору, вміння висловлюватися щодо форми і змістової глибини поезії; - виховувати національну свідомість громадянина України.
ІІІ. Мотивація.
- Скажіть, будь ласка, для чого нам слід вивчати життєвий і творчий шлях письменників? ( Щоб знати свою історію, культуру, бути достойними , освіченими громадянами своєї країни). Проблемне питання: Чому пісня « Два кольори» стала народною? (запис на дошці) Ключові слова уроку : Д. Павличко, шістдесятники, пісня.
ІV.Робота по темі. Вставай, Україно, вставай, Виходь на дорогу свободи, Де грає широкий Дунай, Де ждуть європейські народи.
Ти зрікся мови рідної. Нема Тепер у тебе роду, ні народу. Чужинця шани ждатимеш дарма В твій слід він кине сміх – погорду! Ти зрікся мови рідної...
Давно написав ці слова український поет Д. Павличко, але як актуально вони звучать і донині. Вони дійсно є лозунгом письменників – шістдесятників. Наші творчі групи підготували цікаві повідомлення, уважно їх прослухайте, по ходу можете робити записи в зошит і потім дасте міні - відповіді на ряд питань. Біографи: ( орієнтовно) Народився поет 28 вересня 1929р. в с. Стопчатові на Івано – Франківщині в багатодітній родині. Тяжка доля судилася поетові. Кпини та знущання за рідну мову, за босі ноги. Початкову освіту поет розпочав здобувати у польській школі в Яблуневому. Вересень 1939р. приніс зміни – школа рідною мовою ( Коломийська гімназія, де вивчав німецьку мову та латинь), десятирічка у Яблуневі, українські книжки. З осені 1945р. по літо 1946р. поет був ув’язнений за сфабрикованим сталінськими каральними органами звинуваченням у приналежності до УПА. У 1948р. Дмитро Павличко вступає на філологічний факультет Львівського університету, очолює літературну частину Львівського театру юного глядача, згодом – відділ поезії журналу „ Жовтень”. 1953р. поет вступає до аспірантури, але невдовзі залишає наукову роботу. У 1954 р. за пропозицією М. Бажана Д. Павличка було прийнято до Спілки письменників ( заочно). 1964р. письменник разом із родиною переїхав до Києва й очолив сценарну майстерню кіностудії ім. О. Довженка. За його сценаріями поставлені фільми „ Сон” ( 1965) – у співавторстві з В. Денисенком та „ Захар Беркут” ( 1970). З 1966 р. по 1968р. поет працює в секретаріаті Спілки письменників України, а з 1971р. по 1978р. редагує журнал „ Всесвіт”. У 1977 р. Д. Павличко стає лауреатом Державної премії України ім. Т. Шевченка. Протягом 1990 – 1994р. Д. Павличко є депутатом Верховної Ради й тривалий час послом України в Канаді. 1997р. поета нагороджено орденом „ За заслуги” ІІІ ст., 1999р.- орденом князя Ярослава Мудрого ІV ст. У 2004 році Дмитрові Павличко присвоєно звання Герой України. З 21 жовтня 2005р. поет є народним депутатом України і на ІV Всесвітньому Форумі Українців був обраний Головою Української Всесвітньої
Координаційної Ради. І у 2009р. Д. Павличка нагороджено орденом князя Ярослава мудрого V ст. Географи: Івано – Франківськ розташований на Покутській рівнинній території південного заходу України у межиріччі Бистриці Надвірнянської і Бистриці Солотвинської. Територія міста становить 3, 89 тис.га ( 0,3% території області. У підпорядкуванні Івано – Франківської міської ради перебуває 5 навколишніх сіл: Вовчинець, Угорники, Микитині, Крихівці, Хриплин. ( додаток № 12, 14, 15) Станом на 1 листопада 2010р. у м. Івано – Франківську та селах, підпорядкованих міськраді, за оцінкою, проживало 240,6 тис. осіб, у тому числі в обласному центрі – 224,2 тис., в сільській місцевості – 16,4 тис. осіб. Місто утворилося на місці двох сіл – Заболоття ( 1437) та Княгинина( 1449). Дата заснування міста точно не визначена, проте достеменно відомо, що 1662 року Станіславів отримав магдебурзьке право. Цей рік і вважають офіційною датою заснування міста. У 1962 році місто відзначило своє 300 – річчя: його було перейменовано на честь видатного письменника та громадського діяча Івана Франка, який неодноразово тут побував, мав добрих друзів, писав і читав свої твори. У місті є такі театри: Івано – Франківський академічний обласний музично – драматичний театр ім. Івана Франка, Івано – Франківський академічний обласний театр ляльок ім. Марійки Підгірянки. Також діє обласна філармонія. В місті працює значна кількість музеїв: Івано – Франківський краєзнавчий музей, Івано – Франківський обласний художній музей, Музей побуту та етнографії Західного регіону, Літературний музей Прикарпаття та інші.( додаток № 4, 13) Подивіться на чудові краєвиди і дайте відповідь на питання - чи є зв’язок між талантом людини і чудовим краєм, що породив його? - Назвіть письменників, які також народилися на Заході України. ( І. Франко, Б. Ігор – Антонич, О. Турянський, Оксана Лятуринська). ( додаток № 2, 5, 7, 8, 9, 10) Літературознавці: У літературному доробку Дмитра Павличка – поетичні збірки « Любов і ненависть» ( 1953), « Моя земля» ( 1959), « Правда кличе» ( весь тираж ( крім кільканадцяти примірників) було знищено), « Чорна нитка» ( 1958), « Бистрина» ( 1959), « Днина»( 1960) та інші. Його перу належать такі збірки літературно – критичних статей: « Магістралям слова» ( 1978), « Над глибинами» ( 1984) та інші. Книги для дітей – « Золотий олень» ( 1970), « Дядько Дощ» ( 1971), « Де найкраще місце на землі» ( 1973), « Смерічка» ( 1982), « Плесо» ( 1984). Д. Павличко є чудовим майстром перекладу. Він перекладає з англійської, іспанської, італійської, французької, португальської, їдиш та багатьох слов’янських мов. По – новому зазвучали твори Данте, Ф. Петрарки, Ф. Г. Лорки, Й. Гете, Г. Гейне, Р. М. Рільке, Г. Ібсена.
Дмитро Павличко автор відомих пісенних текстів – « Впали роси на покоси», « Пісня про Україну», « Долиною туман тече», « Розплелись, розсипались»… Пісня « Два кольори» стала народною. Твори на слова Д. Павличка виконують українські співаки Д. Гнатюк, А. Мокренко, квартет « Явір», Василь Зінкевич… Творчий доробок письменника відомий у близькому й далекому зарубіжжі. Окремими книгами виходили його твори російською, естонською, польською, болгарською, угорською, грузинською та слов’янськими мовами. Бібліографи: Представлення збірки Д. Павличка « Ялівець». Вона видана у Києві 2004 р. видавництвом « Веселка». Упорядкування і передмова Романа Лубківського. Книжка представляє поетичну творчість Д. Павличка у тематичній і жанровій різноманітності та повноті. У передмові « Сповідь. Молитва. Присяга.» Р. Лубківський розповідає про лірику поета, місце відомих збірок у його творчості. Розкриває особливості поетики, символіку віршів, подає погляд літературних критиків на творчість Д. Павличка. Збірка « Ялівець» містить словничок, а також біографічні відомості про автора. « Відкритий мікрофон» 1. Де і коли народився Д. Павличко? ( 28 вересня 1929р. в с. Стопчатові на Івано – Франківщині.). 2. Де навчався письменник? ( в польській школі в Яблуневому, Коломийській гімназії, Львівському університеті на філологічному факультеті) 3. Які збірки віршів є у письменника? ( „ Любов і ненависть”, „ Моя земля”, „ Чорна нитка”, „ Смерічка”...) 4. Як було відзначено поета? ( 1997р. – нагороджено орденом „За заслуги” ІІІ ст., 1999р. – орденом князя Ярослава Мудрого IV cт., 2009р. орденом князя Ярослава Мудрого V cт., премією ім. Т.Г. Шевченка – 1977р… Робота з твором Прослухайте пісню у виконанні Д. Гнатюка, на слова Д. Павличка, музика Олександра Білаша. - Які відчуття у вас викликала пісня? - Чому ця пісня є народною? - Робота з підручником ( Г. Семенюк, М. Ткачук. Українська література.11 кл.) с.252 визначення пісні. Запишемо в зошит. Пісня – музикально – поетичний різновид мистецтва, призначений для співу, вона складається з куплетів, є приспів. Аналіз ліричного твору У кожного на парті схема аналізу ( 8 категорій) 1.визначте зміст ліричного твору. - Які два кольори зустрічаються? Погляньте на рушник. ( кольори, візерунки, їх символіка, розташування).
- у якому творі світової літератури ще зустрічається поєднання цих кольорів? ( Стендаль...) 2. визначте життєву ситуацію, яка могла б викликати переживання. 3. як ставиться той, хто говорить до предмету мовлення. 4. яка тема та ідея твору.( Роздуми над своєю долею і життєвим шляхом, показати складність життя і уславити материнську любов. Мотив: доля людини, материнська любов, дороги.) 5.поетичний синтаксис, тропи, фонетика. Визначення епітетів, метафор. Розмір ( п’ятистопний ямб, перехресне римування). ( Зміна наголосів спричиняє мелодійні переливи, створює додатковий звуковий ефект). Завдання: „ Асоціативний ряд” З чим асоціюються у вас чорний і червоний кольори? Запишіть у зошит Червоний – (кохання, радість, щастя, любов...) Чорний – (горе, смуток, журба, печаль...) Ви зараз, того не усвідомлюючи, провели дослідження: асоціативний ряд (учень, що відповідає).. співпадає з асоціативний рядом..( учень)., а також з тим, що нам подає письменник. Це дійсно є народна пісня. І ви це довели. Вона не є відокремленою і написана для нас. Виразне читання пісні „ Два кольори”. Узагальнююча робота на картках У кожного на парті картка. Виконайте завдання. Здайте зошити.
V. Підбиття підсумків. Нелегкий шлях судилося Д. Павличку. Він ніс вогонь свого таланту людям та по червоно – чорній стежині його життя, як два довічні супутники йдуть Любов і Журба. - Чи корисним він був для вас? Зверніть увагу ще раз на ключові слова уроку. Ключові слова уроку : Д. Павличко, шістдесятники, пісня. Оцінки за урок:
VI. Домашнє завдання: біографія письменника с. 248 – 252. Вірш „ Два кольори” – напам’ять. ІІ група с. 256 ( Творче завдання) 2 пит. ( усно).
Додаток 1
Аналіз ліричного твору 1. Визначте зміст ліричного твору. 2. Визначте життєву ситуацію, яка, ймовірно, могла викликати це переживання. 3. Визначте ставлення того, хто говорить, до предмету мовлення. 4. Сформулюйте тему та ідею твору. 5. Визначте своєрідність та активність використання тропів ( епітети, порівняння, метафори). 6. З’ясуйте роль поетичного синтаксису ( повтори, риторичні фігури). 7. З’ясуйте роль поетичної фонетики ( алітерація, асонанс, анафора). 8. Визначте основні частини поетичного твору, покажіть їх зв'язок, укажіть вид лірики.
Робоча картка учня ________________________________ 1. Назвіть основні мотиви лірики Д. Павличка. ________________________________________ 2. Символом чого для поета стала вишита матір’ю сорочка? ___________________________________________________ 3. З якою піснею з раніше вивчених творів перегукується вірш « Два кольори»?
_______________________________________ 4. Взірцем якої лірики є вірш « Два кольори» А) пейзажна В) громадянська Б) особиста 5. Випишіть з тексту: Епітети _______________________________________________________________ Метафори _____________________________________________________________ Повтори ______________________________________________________________ Порівняння ____________________________________________________________
Додаток 2
Додаток 3
Додаток 4
Краєзнавчий музей
Додаток 5
Додаток 6
Додаток 7
Додаток 8
Додаток 9
Додаток 10
Додаток 11
Додаток 12
Додаток 13
Додаток 14
Додаток 15