урок історії 7 клас

Page 1

Урок історії України 7 клас Циганова С.Г. – вчитель історії Миколаївської гімназії №4 Тема. Культура Київської Русі у 2 пол. ХІ – к. ХІІ ст. Мета: Навчальна (освітня) – познайомити учнів з особливостями культури Київської Русі періоду політичної роздробленності; акцентувати увагу на вивченні аспектів культури цього періоду; ознайомити з головними етапами формування народності; визначити головні пам’ятки літератури, образотворчого мистецтва, архітектури. Розвиваюча – розвивати вміння характеризувати літературні твори, розвивати логічне мислення, творчі навички, розвивати навички роботи за стратегіями критичного мислення. Виховна – виховувати інтерес до історії власного народу, виховувати почуття гордості та поваги до культурної спадщини свого народу. Тип уроку: комбінований. Обладнання: підручник, літературна пам’ятка «Слово о полку Ігоревім», мультимедійна дошка, навчальне відео. Форми і методи роботи: використання стандартних та нестандартних інтеракивних технологій. Основні поняття: літописи, філософія, ізборнік. СТРУКТУРА УРОКУ І. Організаційний момент ІІ. Мотивація навчальної діяльності ІІІ. Актуалізація опорниз знань IV. Вивчення нового навчального матеріалу 1. Умови розвитку культури 2. Освіта та наукові знання 3. Усна народна творчість 4. Книжні пам’ятки та літописання 5. Архітектура та мистецтво 6. Місце Київської Русі в історії українського народу V. Закріплення нових знань VІ. Підсумки уроку VІІ. Домашнє завдання ХІД УРОКУ І. Організаційний момент Доброго дня! Сьогодні ми знову у гостях її величності історії . Мова піде про культурний розвиток Київської Русі на рубежі ХІ-ХІІ ст. Ми вирушимо у подорож, звернемося до величних пам’яток історії, а ви сьогодні виступите у ролі юних мистецтвознавців, істориків та екскурсоводів та розкриєте багато питань й вирішите безліч завдань. 1


Епіграфом до нашого уроку стане вислів відомого історика та громадського діяча Бориса Грекова: «Культура Київської Русі не лише не поступалася іншим європейським народами, але й багато в чому переважала», на протязі уроку ми спробуємо підтверити та підкріпити історичними фактами правильність цього твердження. Перед тим, як ми почнемо, пропоную створити робочий настрій шляхом прочитання психоформули уроку: Люблю я свій розум, увагу і пам’ять, Працює мій мозок і вчусь я старанно. Сприймаю все нове і мислю критично, Учителя слово здійсню я практично. Пропоную розглянути план нашої роботи на уроці та поміркувати, які знання та враження ви хочете отримати в результаті нашого заняття. ІІ. Мотивація навчальної діяльності Робота зі слайдом «Мої очікування», де учні мають записати на мультимедійній дошці, те що вони очікують від сьогоднішнього уроку ІІІ. Актуалізація опорних знань «Метод двох кейсів» Зміст методу полягає у тому, що подається два кейси: перший – основний, де міститься питання, а другий – додатковий, який допомогає відповісти на питання першого кейсу. IV. Вивчення нового навчального матеріалу 1. Умови розвитку культури Клас поділяється на три групи та отримує головне питання: Як склалися умови розвитку культури в період роздробленності? • ІСТОРИКИ Яка історична ситуація склалася після смерті Ярослава Мудрого? • ЕКСКУРСОВОДИ Який розвиток мали удільні князівства? • МИСТЕЦТВОЗНАВЦІ Як ви вважаєте чи продовжувала розвиватись культура в період феодальної роздробленності? 2. Освіта та наукові знання Випереджальне завдання для учнів «Освіта та наука» Освіта Від середини XI ст. на Русі активно розвивається освіта. При церквах і монастирях відкриваються школи. У 1086 році княгиня Анна Всеволодівна заснувала в Києві при Андріївському монастирі школу для дівчаток, котрих навчали грамоті, ремесел, співу й «інших корисних знань». Зароджувалося й приватне навчання. 2


Писемність поширювалася не лише серед привілейованих прошарків, а й серед ремісників і торгівців. Про це промовляють численні написи на посуді, пряслах, металевих виробах, ливарних формочках. Вчені відкрили чимало написів городян на стінах церков найбільше їх у Софійському соборі Києва. Наука Зароджувалися й поширювалися наукові знання. Перекладна література (переважно з Візантії) відкривала шлях до вивчення основ богослов’я, філософії, граматики. Перекладалися й книги, що містили знання зі світової історії, географії, астрономії, права тощо. Помітне місце посідав збірник афоризмів (2,5 тис. висловів) «Бджола». Науково-природничі знання черпалися із творів «Фізіолог» невідомого автора, «Шестоднева» Іоанна й ін. Для зведення споруд необхідні були знання з математики, для торгівлі - з арифметики. Для виготовлення скла, мозаїки, емалей слід було знати хімічні властивості матеріалів. Зароджувалися й медичні знання. Джерела промовляють про діяльність лікарів, зокрема ченця Києво-Печерського монастиря Агапіта, а онука Володимира Мономаха Євпраксія склала перший медичний трактат «Мазі». Завдання для учнів: виписати науки, які розвивалися в ХІ-ХІІ ст. 3. Усна народна творчість Вправа «Історична абетка», передбачає роботу з підручником с. 108 і пошук слів на заглавну літеру, яка представлена на дошці. 4. Книжні пам’ятки та літописання Питання пропонуємо вивчити у формі невеликої екскурсії, яку готували наші екскурсоводи Проведення екскурсії: Книга на Русі відігравала важливу роль. (СЛАЙД 1) Рукописна книга Київської Русі має певні, притаманні тільки їй особливості. Їм притаманний високий рівень художньої культури, довершений смак. Прекрасно оздоблені книги є безцінними пам'ятками українського середньовіччя. На жаль, до нашого часу їх збереглося небагато. Вражає вишуканість художнього оформлення Остромирового євангелія середини ХІ ст. Яскравим свідченням високої майстерності письма та ілюстрування слугує Ізборник Святослава другої половини ХІ ст. (СЛАЙД 2) Як правило, текст писали у два кольори: чорним і червоним. Червоним - перші рядки, звідси вираз "червоний рядок", а також окремі слова або речення, на які читач повинен був звернути особливу увагу. У рукописах великого формату текст компонувався у два стовпчики. У книжках малого розміру на кінцевих сторінках за наявності вільного місця текст закінчувався фігурним трикутником. (СЛАЙД 3) В оформленні староруської книги широко використовували декоративний елемент - в'язь. Це специфічний вид написання літер, коли назва або слово відігравали роль орнаменту, їх писали червоною фарбою, а в "престижних" виданнях - золотом. Однією з цікавих та цінних джерел тогочасної літератури було «Слово о полку Ігоревім» та наші історики приготували невелику презентацію цього твору. Учень 1. 3


-Доброго дня! -Куди прямуєш? -А що в тебе за книга? -Справді? А про що можна довідатись із цього джерела? -Справді корисні факти можна віднайти. Ти знаєш я чув, що оригінал твору написаний тогочасною мовою русинів і вона була дуже схожа на нашу сучасну українську мову. А ти випадково не знаєш хто автор книги, я теж хочу її взяти. - Я обов’язково візьму “Слово о полку Ігоревім», тому що тут можна знайти багато корисної інформації з минулого нашого народу. Учень 2. -Доброго дня! -До бібліотеки. -Це «Слово о полку Ігоревім» - героїчна поема і водночас історичне джерело. - З твору можна довідатися про невдалий похід русичів на половців, як просувалося руське військо, де відбулася битва, як вона проходила та які наслідки мала. У творі можна знайти історичні портрети князів того часу. Автор також відкрив причини князівських міжусобиць та показав їх трагічні для держави наслідки: «Перестали князі невірних воювати, Стали один одному казати: «Се моє, а се теж моє, брате!» Стали вони діла дрібні Вважати за великі, На себе самих підіймати чвари, А невірні з усіх сторін находили, Землю Руську долали». - Автор цього твору невідомий, але існують думки, що це напевно учасник або свідок походу, точно можна сказати лише те, що ця людина високоталановита, освічена, чудово знає історію, докладно називає всі подробиці військового побуту, обізнана з тактикою ведення бою та зброєю. 5. Архітектура та мистецтво Ну а наші мистецтвознавці вивчивши архітектурні надбання підійшли до питання творчо і склали сенкан. Питання розвитку пам’яток мистецтва спробує розв’язати наш наступний мистецтвознавець, його задача співвіднести зображення та назву. 6. Місце Київської Русі в історії українського народу Останнє питання уроку пропоную вам проглянути у формі відеофрагменту, це невеличке послання вам від учениці вже 9-го класу, яка також декілька років тому була семикласницею та тепер вона хоче поділитися своїми знаннями з вами та визначити, що знати історію нашого минулого необхідно не лише знати, а й поважати. V. Закріплення нових знань 4


Вправа «Сходження на вершину», передбачає запис всього, що ви дізналися нового, цікавого і корисного на уроці сьогодні. VІ. Підсумки уроку Оцінювання учнів. Всі сьогодні великі молодці, ми виконали багато завдань і реалізували очікування, які ви проектували на початку уроку. Висновки. Культура Київської Русі переживала розквіт і в багаьох сферах вийшла на європейський рівень, це підтверджує багато фактів: активне поширення освіти та науки, зародження шедеврів оригінальної літератури, формування і вдосконалення архітектури та живопису. VІІ. Домашнє завдання На завершення уроку, коли ви будете записувати домашнє завдання, прослухайте фрагмент пісні «Київська Русь», яка дасть вам змогу з усіх сторін оцінити велич і красу нашої історичної спадщини. • Вивчити § 17. Підготуватися до підсумкового оцінювання за §13-17

5


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.