Тема. Сигнали ЦО. Правила поведінки під час пожежі. Мета: поглибити знання учнів щодо надзвичайних ситуацій, їх типів, причин виникнення; закріплювати правила поведінки під час пожежі, знання про сигнали ЦО та оповіщення населення під час стихійних лих, аварій; розвивати логічне мислення, пам’ять; виховувати бережне ставлення до свого життя та здоров’я, почуття взаємодопомоги. Обладнання: ватно-марлева пов’язка, респіратор, вогнегасник, телефони екстреної служби, іграшковий телефон, шарф, простирадло, ілюстрації. Хід уроку. І. Організаційний момент. Психоформула. Люблю я свій розум, Увагу та пам’ять. Працює мій мозок, І вчусь я старанно. Сприймаю все нове І мислю логічно. Учителя слово Здійсню я практично. ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Життя – найбільший скарб людини. - Чому? - Чи трапляються в житті ситуації, коли є загроза життю людини? Для того, щоб допомогти собі та іншим в разі небезпеки, ми вивчаємо правила поведінки в надзвичайних ситуаціях. ІІІ. Повідомлення теми уроку. Один раз на рік в кожній школі проводиться день ЦО, щоб бути завжди готовими та вміти правильно діяти. І ось сьогодні ми з вами узагальнимо наші знання про існуючі надзвичайні ситуації, згадаємо правила користування індивідуальними засобами захисту. ІV. Робота за темою уроку. - Розгляньте ілюстрації, та назвіть їх. 1. Бесіда за ілюстраціями (різні ситуації): повінь, снігові замети, виверження вулканів, буревій, землетрус, пожежа. 2. Надзвичайні ситуації – це стихійні лиха, аварії. Якщо під час надзвичайних ситуацій гинуть люди, то такі випадки називаються катастрофами 3. При стихійних лихах, аваріях повідомляють по радіо чи телебаченню. - Що використовують для того, щоб люди увімкнули радіо чи телевізор? ( Для того, щоб люди увімкнули радіо чи телевізор, використовують завивання сирен, переривчасті гудки на підприємствах. Пам’ятайте, що це є попереджувальний сигнал «Увага всім!» 4. Звучить сирена. - Що може означати цей сигнал? («Увага всім!») - А тепер з’ясуємо як діяти, почувши цей сигнал. ( Вмикаємо телевізор, радіо.) Диктор телебачення оголошує: «Увага! Повітряна тривога!» « Увага! Хімічна тривога!»
« Увага! Радіаційна небезпека!» Вчитель. Крім того, передають повідомлення про можливий землетрус, снігопад. Штормове попередження. Такі повідомлення надаються, коли є загроза життю і здоров’ю багатьох людей та надаються рекомендації, як діяти далі. В наступних класах ми будемо вивчати ці рекомендації. - Який сигнал є попереджувальним? («Увага! Всім!»). - Який сигнал подається для того, щоб люди увімкнули радіоприймач чи телевізор? (завивання сирени, часті гудки, дзвінки) - Після повідомлення «Хімічна тривога», «Радіаційна небезпека» потрібно вміти захистити себе за допомогою індивідуальних засобів захисту. (Показ ватномарлевої пов’язки, респіратора, протигаза.) - Для чого вони потрібні. (Для захисту органів дихання від газів, хімічних речовин, диму.) - Пов’язка повинна добре закривати ніс і рот, тому верхній її край має бути на рівні очей, а нижній заходити за її підборіддя. Нижні кінці зав’язують на темені, а верхні – на потилиці. Вчитель. Але є надзвичайні ситуації, в яких може опинитись кожна людина вдома, або іншому місці. 5. Проблемна ситуація. Учень виходить і зображує плач та паніку, кличе маму, бо сталась пожежа. Кашляє, задихається від диму. - Як ви вважаєте, правильно діє учень? - Давайте згадаємо як діяти коли в домі сталася пожежа. Наприклад, загорівся телевізор. Демонстрування поетапних дій в цьому випадку. 1) Вимкнути телевізор. 2) Накрити сухим покривалом або цупкою тканиною. 3) Якщо не вдалось загасити, викликати пожежну охорону. (Вибрати номер телефону з дошки.) Виходить 1-й учень. - Алло, пожежна охорона! Негайно приїздіть сюди. У нас пожежа! Виходить 2-й учень. - Алло, виникла пожежа. Вулиця Танкістів ,3 квартира 8. Повідомив ….. - Чи приїде пожежна команда до 1-го учня? Чому? Дії далі. 4) Вибігти з приміщення, закривши ніс і рот рушником, шарфиком, носовим платком. Повідомити сусідів. У разі отримання опіку потрібно надати першу медичну допомогу. Яку?(відповіді дітей) Виклик швидкої допомоги. Вибирають номер. - У нас пожежа. Я отримав опіки. Знаходжусь на вулиці Танкістів, 3.Прізвище. - У разі виникнення пожежі в школі можна скористатися вогнегасником (показую).Але пам’ятайте, ним користуються тільки дорослі. А тепер наші учні ще раз нагадають причини пожежі.
1 учень: На роботі мама й тато, Сірники знайшли малята. І не знає дітвора, Чим скінчиться може гра. 2 учень: Заходилися малята Серед кухні пустувати. А не зна того малеча: Газ, вогонь – це небезпечно. 3 учень: Наказали мама й тато Все це разом не вмикати. Бо нагріється розетка, Спалахне вогнем умить, А від того й дім згорить. 4 учень: Електропраска – зайчик знає – У побуті допомагає. Та пам’ятати має кожний, Що з нею бавитись не можна. 5 учень: Чайник вже давно кипить, В нім вода, як вир шумить. Випарувалась вода – Тут і трапилась біда. 6 учень: Чайник без води нагрівся, Перегрівся, загорівся, Загорілась і плита. В нас пожежа! В нас біда! 7 учень: Листя спалюють малята Близько –близько біля хати, А від того треба знати, Хата може запалати. 8 учень: Промовля лісник сердито: „Вогнищ в лісі не палити! Від багаття ліс згорить – Де тоді всі будуть жить!
Білка, їжачок, зайчата І маленькі лисенята?” 9 учень: Знає мишка, знає пташка: Хліб ростити людям важко. Знай і ти, і всім кажи: „Від вогню хліб бережи, Вогнища не розкладай Там, де зріє урожай!” 10 учень: Як не з’їсть корівка сіна – Молока нема й краплини. Бачиш – сіно! Обережно, Щоб не сталася пожежа. 11 учень: Бо вогонь такий гарячий, По сухій травичці скаче, Все сухе: листок, стеблину Може з’їсти за хвилину. 12 учень: Новий рік! Зійшлись малята, Щоб ялинку прикрашати. Та свічкам на гілці – засть, Глиця щоб не зайнялась. Вчитель. Ой, горить щось! Треба, діти, До пожежників дзвонити. Діти (всі разом): Бачите вогонь і дим – набирайте „101”! Загадки-добавлянки. (останнє слово куплета діти повинні відгадати і вимовити хором) Жар з-під заслінки упав, В хаті – вогонь запалав. Не дивися, не чекай, А водою заливай. Як побачиш – малюки
Узялись за сірники, Як ти маєш їх спиняти? Сірники у них забрати. Розігрівсь утюг твій дуже, Що робити будеш, друже? За гаряче не хапай, Із розетки вимикай. Як побачиш – десь горить, Мусиш ти в ту саму мить До пожежників дзвонити, Про пожежу сповістити. Вивчіть правила пожежні, Будьте завжди обережні. Знає хай дитина кожна: Жартувать з вогнем не можна. V. Підсумок уроку. Вчитель. Для того, щоб перевірити як ви засвоїли правила поведінки під час надзвичайних ситуацій вам необхідно ознайомитись з варіантами дій та вибрати правильні. Неправильні варіанти викресліть. Завдання. Викресли невірне твердження. 1. Виявивши загоряння, мовчи і нікому не говори. 2. Якщо в приміщенні багато диму, пробирайся до виходу поповзом. 3. Якщо загорівся телевізор, полум’я заливай водою. 4. Виявивши загоряння, негайно зателефонуй у пожежну охорону за номером 101. Не лякайся. Поклич дорослих. 5. Якщо у приміщенні з’явилося багато диму, йди до виходу у весь зріст. 6. Якщо загорівся телевізор, вимкни його та накрий цупким покривалом. 7. Почувши сирену, негайно потрібно ввімкнути телевізор чи радіо і діяти за рекомендаціями. 8. Коли звучить сирена, потрібно сховатись у приміщенні та чекати. Гра «Пожежна тривога» ( Учні отримують папірці з назвами предметів пожежогасіння. Вчитель називає різні ситуації, а учні вибирають потрібний предмет) «Загорілася трава» (Ґрунт, пісок, вода, гілля дерев.) «Задимлене приміщення» ( Рушник, вода, ватно-марлева пов’язка.) « Горить шнур праски» (Суха тканина, ковдра.) Геніальний лікар, вчений, філософ Ібн Сіна, який жив у Середній Азії близько тисячі років тому, стверджував «Головним скарбом є здоров’я. І щоб його зберегти, треба багато знати». На сьогоднішньому уроці ви продемонстрували свої знання з окремо взятої теми. Але зупинятися не слід. Я бажаю вам успіхів в оволодінні новими знаннями, які допоможуть вам зберегти своє здоров’я, а можливо і життя.
Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 14 імені Героя Радянського Союзу Пшеніцина Г.О. Миколаївської міської ради Миколаївської області
Урок на тему: «Сигнали ЦО. Правила поведінки під час пожежі». Підготувала вчитель початкових класів Дудовцева Г.В.
Таня. (Вибігає, плаче, панікує…) - Ой, мамо, мамочко, пожежа. Загорівся телевізор. Що мені робити, куди заховатися? (Кашляє, ховається під стіл.)
Ання Бурдаш. Для того, щоб люди увімкнули радіо чи телевізор, використовують завивання сирен, переривчасті гудки на підприємствах. Пам’ятайте, що це є попереджувальний сигнал «Увага всім!»
Ілона. Для захисту органів дихання від газів, хімічних речовин, диму.
1.
Ліза . Вимкнути телевізор.
2. Микита. Накрити сухим покривалом або цупкою тканиною.
3. Оленка. Якщо не вдалось загасити, викликати пожежну охорону. (Вибрати номер телефону з дошки.) 6. Катя. Вибігти з приміщення, закривши ніс і рот рушником, шарфиком, носовим платком. Повідомити сусідів. У разі отримання опіків потрібно надати першу медичну допомогу. 7. Поліна. Уражену область необхідно охолодити, підставивши під струмінь води не менше, ніж на 10-15 хвилин. Якщо опік з міхурами – не треба направляти на них струмінь води, щоб вони не лопнули. Після цього потрібно накласти чисту вологу пов'язку, або просто накласти чисту тканину і продовжуючи її змочувати, везти дитину до лікаря або чекати приїзду лікаря. Навіть при невеликих опіках важливо показати дитину лікарю: опікові рани погано заживають. Якщо є сильні пошкодження шкіри (міхурі, що лопнули, обвуглювання) – спочатку потрібно накласти пов'язку, яка захистить рану, потім охолоджувати місце опіку. При четвертому ступені опіку дитині загрожує шоковий стан, а охолоджування дещо зменшить біль. - У нас пожежа. Я отримала опіки. Знаходжусь на вулиці Танкістів, 3. Клок Поліна.