Урок світової літератури 5 клас Зутікова О.А. – вчитель світової літератури Миколаївської гімназії №4 Тема. Редьярд Кіплінг (1865-1936) «Мауглі». Історія Мауглі – вихованця джунглів. Мета: допомогти учням глибше ознайомитися з ідейно-художнім змістом твору; розвивати навички виразного читання, переказу, виділення основних епізодів та визначення їхньої ролі в повісті-казці; характеристики героїв; виховувати гуманність, любов до художньої літератури, допитливість. Навчально – методичне забезпечення: портрет письменника, різні видання повісті-казки «Мауглі», ілюстрації до неї. Теорія літератури: повість-казка, герої (образи, персонажі, дійові особи твору). Тип уроку: Хід уроку I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань Музика, краєвиди Індії На минулому уроці ми познайомилися з цікавою людиною – письменником, мандрівником Редьярдом Кіплінгом, який запросив нас до країни свого дитинства. Автор хотів, що зрозуміли, що природа – дім, її треба берегти і жити в злагоді з навколишнім світом. Звернули увагу на краєвиди, які переглянули: яким чином вони пов’язані з темою уроку? (події розгортаються в джунглях Індії) - Редьярд Кіплінг письменник якої країни? - Чому англійський письменник звернувся до теми Індії? (життя було пов’язано тісно: народження, проживав до навчання у школі, після навчання в коледжі повернуся помічником редактора військової газети). - Які люди пишуть казки? o Чому саме добрі і щирі душею? Редьярд Кіплінг був незвичайною людиною, який міг фантазувати і вигадувати, любив дітей і писав для них, був скромним і людяним, писав оповідання про тварин. o Як ви гадаєте, з якою метою? o Про що будемо вести розмову? o Дати визначення «казка». o На які групи розподіляються казки? (народні, літературні)
o До я якого типу належить ця казка, її ознаки? o Пригадати літературні казки, які ми вивчали?
IІІ. Засвоєння навчального матеріалу Отже, починалася ця історія одного теплого вечора, коли на Сіонійські гори опускалася ніч….. Читання мовою оригінала з перекладом It was seven o'clock of a very warm evening in the Seeonee hills when Father Wolf woke up from his day's rest, scratched himself, yawned, and spread out his paws one after the other to get rid of the sleepy feeling in the tips. Mother Wolf lay with her big gray nose dropped across her four tumbling, squealing cubs, and the moon shone into the mouth of the cave where they all lived.
- Що найбільше вразило з прочитаного? Чому? 1. «Чи ти знаєш героїв казки?» Мауглі Тигр Шер-Хан Ведмідь Балу Пантера Багіра Шакал Табакі Вовк Акела Пітон Каа Мати Вочиця Батько Вовк - Хто являється головним героєм? - З якою метою створюються другорядні? - З чого все розпочалося? 2. Історія Мауглі (по групам) Мауглі потрапляє до вовків (портретна характеристика Маугли
- Що вразила Вовчицю? (сміливість) (Шер-Хан, Балу, Багіра) - Що вирішували на Раді? -
Хто став покровителем Мауглі? А хто головним ворогом?
Наука про Закони Джунглів (Балу, Багіра, Мати Вовчиця) Чого навчився хлопчина у наставників? - Основні положення Закону Джунглів Перемога над Шер-Ханом (Червона квітка) - Як Мауглі довів свою людську сутність?
3. Який він – Мауглі? Мауглі: розумний, вірний у дружбі, турботливий, спостережливий, сильний, але самовпевнений, іноді неслухняний. Мауглі – Жабеня(слабеньке, ніжне, веселе) Мауглі – Людина - Як Мауглі став Людиною? - Хто в цьому йому допоміг? 4. В казці звірі – друзі і вихователі хлопчика – наділені надзвичайною мудрістю, стійкістю, мужністю. Підберіть означення-епітети до їхньої характеристики. Батько Вовк
Законослухняний, розважливий
мати Вовчиця (ракша)
Смілива, милосердна
Шакал Табакі
Капосний, підлесливий
Шер-Хан
Жорстокий, зажерливий
Акела
Мудрий
Ведмідь Балу
Добрий, розумний, трохи лінькуватий
Пантера Багіра
Сильна, незалежна, смілива
5. Багіра сказала: «У цьому ти весь - людина»? - Кого можна назвати ЛЮДИНОЮ?
НАДІЛЯЮЧИ
ТВАРИН РИСАМИ ХАРАКТЕРУ, ПРИТАМАННИМИ ЛЮДИНІ, АВТОР
ПОКАЗУЄ ЛЮДСЬКІ ВАДИ Й ЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ.
ВІЯЛО БРЕХНЯ ЗАЗДРІСТЬ НЕПОРЯДНІСТЬ ЖАДІБНІСТЬ
ЛЮДСЬКІ ВАДИ
БАЙДУЖІСТЬ НЕНАВИСТЬ ПРИНИЖЕННЯ ЗРАДНИЦТВО
ДОБРОТА ВІРА НАДІЯ БЛАГОРОДСТВО ЛЮБОВ ЧЕСНІСТЬ
ЛЮДСЬКІ ЦІННОСТІ
КРАСА СПРАВЕДЛИВІСТЬ ЩИРІСТЬ ГІДНІСТЬ МИЛОСЕРДЯ МУДРІСТЬ…..
6. ПРО ЯКІ ПОДІЇ ЙДЕТЬСЯ У ТВОРІ: ВИГАДАНІ ЧИ РЕАЛЬНІ?
ІУ. Закріплення знань, навичок (10хв.) - Який символ був присутній протягом уроку майже на всіх слайдах? (Червона квітка - вогонь) - Чому вчить казка «Мауглі»? МИ ВІДПОВІДАЛЬНІ ЗА ПРИРОДУ, ЗА ЖИТТЯ БРАТІВ МЕНШИХ, ЗА НАВКОЛИШНІЙ СВІТ. У
ТВОРІ ВОГОНЬ ЛЯКАВ ЗВІРІВ, ІНКОЛИ ЛЯКАЄ І ЛЮДЕЙ, АЛЕ МИ ЗАПАЛИМО УЯВНИЙ
ВОГОНЬ
–
ВОГОНЬ МИРУ, ДРУЖБИ, ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ, ЩОБ У ВАШИХ ДОЛОНЯХ
ЗАВЖДИ БУЛО СВІТЛО, ТЕПЛО, ЛЮБОВ, АЛЕ НЕ ЗАБУВАЙТЕ, ЩО ПОРУЧ З ВАМИ МОЖУТЬ БУТИ СЛАБКІ, ОДИНОКІ ЛЮДИ, ЯКИМ НЕОБХІДНА ВАША ДОПОМОГА І ПІДТРИМКА.
ЗАПОВІДЬ КІПЛІНГА У. Підсумок уроку Інтерактивна вправа «Мікрофон» Продовжте речення. Найбільше мене вразив епізод... Мені запам’яталося... У. Домашнє завдання (1хв.) Підготувати розповідь про життя в джунглях і серед людей від імені Мауглі або переказ улюбленого епізоду.