авторс_кий_розвивал_ний_урок_Борец_ка_Т.Г._Морс_кий_лiце

Page 1

Миколаївський морський ліцей імені професора М. Александрова Номінація: авторський розвивальний урок Борецька Тетяна Григорівна

Пунктограми в складнопідрядному реченні. Стилістичні особливості СПР (конспект уроку на текстовій основі) (2 уроки – І пара. 11 клас)

Миколаїв – 2013


Розробка уроку 1. Предмет: українська мова.(1 пара) 2. Клас: 11. 3. Профіль: фізико-математичний. 4. Тема уроку: Пунктограми в складнопідрядному реченні. Стилістичні особливості СПР. 5. Тип уроку: урок застосування знань та формування вмінь і навичок. 6. Програмний педагогічний засіб: генератор тестів, комп’ютерний супровід до уроку та до усного учнівського твору-роздуму. 7. Мета уроку: повторити пунктограми в СПР; поглибити знання зі стилістики (стилістичні особливості СПР); розвивати уміння аналізувати, прогнозувати, конструювати, працювати з текстом; створювати власне судження, виховувати милосердя й доброту, гуманне ставлення один до одного. 8. Технічне забезпечення: комп’ютер, інтерактивна дошка. 9. Діяльність учнів Етапи уроку

Діяльність учнів

Навчальні цілі

Очікувані результати навчання Позитивний

1.Організаційний

Підготовка до

1. Перевірка

етап.

роботи на уроці.

підготовки учнів настрій на до заняття.

сприйняття

2. Організація

матеріалу та

уваги учнів.

роботу на уроці.

3. Розкриття загальної мети та плану проведення


2. Оголошення

Заповнення

уроку. Забезпечити

теми та мети

таблиці: Що

мотивацію

уроку.

знаємо? Що хочемо навчання,

цілі, розуміння

Мотивація.

знати? Що

прийняття

важливості

дізнались?

учнями цілей

вивчення даної

Формулювання

уроку.

теми.

Актуалізувати

Пригадування

Чітко сформульовані

цілей уроку, визначення значущості 3. Актуалізація

вивчення теми. Лінгвістичне усне

суб’єктного

висловлювання про суб’єктний

теоретичного

досвіду учнів.

СПР , про

досвід учнів про

матеріалу;

пунктограми в

СПР та

відпрацьоване

СПР; читають

пунктограми в

уміння читати

схеми та

СПР; розвивати

схеми та

виконують

уміння читати

правильне

генератор-тест.

схеми та

виконання тесту.

працювати з генератор4. Етап

1. Випереджаюче

тестом. 1. Забезпечити

застосування

завдання для учнів

засвоєння

в учнів працювати

знань

з високим рівнем

учнями знань і

в групі,

1. Сформованість

знань: “Стилістичні способів дії на

доброзичливе

особливості СПР”

рівні

ставлення один до

2. Заповнення

застосування їх у одного.

опорного

різноманітних

2. Успішне

конспекту з

ситуаціях.

заповнення

використанням

2. Забезпечити

опорного


вчительської електронної

-2-

презентації.

формування в

конспекту та

учнів умінь

уміння

самостійно

застосувати ці

3. Групова робота з застосовувати

знання.

текстом.

знання в

3. Відпрацювання

4. Творче

різноманітних

індивідуальних

випереджаюче

ситуаціях.

завдань.

завдання: усний

3. Формувати

4. Якісна

твір-роздум “Чи

уміння роботи в

підготовка

завжди добро

групі.

випереджаючого

перемагає зло?” із

4. Розвивати

завдання та

застосуванням

уміння критично створення

комп’ютерної

оцінювати

комп’ютерного

презентації.

відповідь

супроводу.

5. Рецензія учнів.

товариша,

5. Правильне

6. Написання

створювати

написання твору-

твору-

комп’ютерний

роздуму в

роздуму(мініатюра) супровід,

публіцистичному

в публіцистичному

написання

стилі з

стилі з

твору-мініатюри. використанням

використанням

СПР.

5. Етап

СПР. 1. Заповнення

1. Дати якісну

1. Об’єктивне

підбиття

оціночної картки.

оцінку роботи

оцінювання

підсумків

2. Заповнення

класу та окремих власної діяльності

заняття та

таблиці: “Що

учнів;

рефлексії.

знаємо? Що хочемо 2. Критично

заповнення

знати? Що

оцінити свою

оціночної картки

дізнались? Які

діяльність та

та таблиці.

уміння залишились знання

та якісне


невідпрацьовані?”

(самооцінка).

3. Самоаналіз 6. Етап

власної діяльності. 1. Фіксують

1. Забезпечити

Успішне

інформації про

домашнє завдання

розуміння

виконання

домашнє

та отримують

учнями цілей,

домашнього

завдання.

консультацію щодо змісту й виконання д/з.

завдання.

способів виконання домашнього завдання. 2. Мотивування виконання д/з.

10. Форми роботи, які використовую: індивідуальна, групова. 11. Хід уроку I. Організаційний момент. II. Оголошення теми та мети уроку (протягом уроку ми використовуємо комп’ютерний супровід). Завдання побудовані за рівнями “Систематики Блума”. (На минулому уроці ми повторили пунктограми в СПР. Сьогодні ми закріпимо ці знання і поглибимо їх матеріалом про стилістичні особливості СПР.) Отож, які уміння ми будемо розвивати? (формулювання цілей уроку разом з учнями) - будувати усну логічну розповідь; - конструювати; - читати схеми; - працювати з текстом; - створювати власне судження;


- використовувати комп’ютерний супровід. Діти заповнюють таблицю, з якою ми почали працювати на попередньому уроці і визначають власну мету. (Що знаємо? Що хочемо знати? Що дізнались?) Протягом всього уроку ви будете працювати з оціночною карткою (Додаток №1). Зараз я вам прочитаю поезію І. Драча, а ви спробуйте визначити культурологічну тему. Хіба чекати плати за добро? Нехай в руці зламається перо, Нехай твоя зламається рука, Що за добро добра собі чека, Добро твориться просто – ні за так, Так, як цвіте і опадає мак, Як хмарка в’ється і сміється пташка, Як трудиться мурашка – горопашка (діти розмірковують) Отже, культурологічною темою нашого уроку буде: “Немає вищої святині, ніж чисте сяйво доброти”. - Які асоціації викликає у вас слово “добро”? добро – мати; добро – добрі вчинки; добро – допомога ближньому; добро – совість. Мотивація: незабаром у вас екзамен - незалежне зовнішнє оцінювання. Мені б хотілося,

щоб ви сьогодні добре попрацювали, і цей

матеріал став би вам у нагоді. Але для чого, діти, нам ще потрібні знання теми нашого сьогоднішнього уроку?


(Щоб бути сьогодні успішною людиною, ми повинні бути грамотними, уміти спілкуватися, логічно викладати думки, правильно застосовувати речення). Пізнавальний матеріал - Як використовуються СПР у французькій мові, нам підготував учень, який працює над курсовою роботою, де зіставляє граматику української мови та французької.

(виступ учня)

Фаза актуалізації суб’єктивного досвіду учнів Вашим домашнім завданням було: підготувати усну логічну розповідь на лінгвістичну тему за поданим планом: правила вживання крапки з комою, двокрапки,

коми

й

тире

та

при

збігові

сполучників.

/розповідь дітей по ланцюгу/ Графічне читання (1 бал за прочитану схему) /схеми подані на інтерактивній дошці/ 1) [1 той], (2 який…) СПР з підрядним займенниково-означальним

2) [1 ], тому що (2 ) СПР з підрядним причини

3) [1 ], так що (2 ) СПР з підрядним наслідковим

4) [1

], щоб (2 ), щоб (3 ) СПР з однорідною підрядністю 1–2 обставинне мети 2–3 -4-

5) [1

], (2 який), (3 що…) СПР з неоднорідною підрядністю 1–2 підрядне означальне 2–3

6) (Коли…), (коли…), (коли…), - [

] однорідна підрядність;


тире на межі періодів яку? 7) [

]: що(

8) (Хоч…), та [

що?

), як(

) послідовна підрядність

] СПР допустове

Завдання: до поданих схем скласти речення відповідно до культурологічної теми. Робота з тестом – генератором за рівнями /16 варіантів/ /Підводимо підсумок. Діти заносять бали в оціночну картку./ Етап поглиблення та застосування знань (Подання матеріалу одночасно в словесній формі й комп’ютерного супроводу) Проблемне запитання: “Чи всі види СПР використовуються у всіх стилях?” Повідомлення учнів про стилістичні особливості СПР (під час розповіді діти заповнюють опорний конспект). /готують діти з високим рівнем знань/ Робота з текстом Які ви знаєте функції заголовка? /1 бал/ - емоційний - ім’я та прізвище головного героя - загадковий - головна думка - місце і час, де відбувається подія


Метод “Прогнозування”:давайте спробуємо спрогнозувати, про що цей текст, прочитавши заголовок: “Найвищий закон справедливості” (діти розмірковують) /1 бал/ (Додаток №2) - прочитавши 1 абзац. Робота в групах 1 група: визначити функцію заголовка і підібрати можливі варіанти заголовка. (обґрунтувати свою думку); 2 група: визначити ключові слова, словосполучення, речення; 3 група: визначити тип мовлення; 4 група: визначити стиль мовлення, проаналізувавши лексику; 5 група: проаналізувати синтаксичні конструкції, а саме – СПР, визначити стилістичну роль СПР; Індивідуальне завдання (на основі тексту, з яким працюють діти), використавши дані моніторингу. - синтаксичний розбір словосполучення “Найвищий закон”; - синтаксичний розбір речення з тексту; Чинячи добро чи зло, ми потрапляємо під певні закони, що діють бумерангом. - укласти словниковий диктант для наступного уроку. Творче завдання

випереджаюче:

усний

твір-роздум, використовуючи

комп’ютерний супровід “Чи завжди добро перемагає зло?”(Додаток №3). Завдання: написати твір – мініатюру (роздум) або скласти речення, використовуючи СПР /на вибір/ в публіцистичному стилі (тема сформульована на основі опрацьованого тексту). Для учнів підготовлений допоміжний матеріал, яким вони можуть скористатись (Додаток №4). Тема: “Умій прощати, бо зло нічого не дає, крім зла.” 12. Етап рефлексії та підбиття підсумків заняття.


Робота з оціночною карткою. Запишіть, які завдання викликали труднощі, які уміння невідпрацьовані. Чи досягли ви поставленої мети? Закінчити урок я хочу такими словами:”Хай світлими й чистими будуть ваші помисли, а всі справи – добрими. Хай оживає істина стара: людина починається з добра.” 13. Етап інформації про домашнє завдання (Домашнє завдання диференціюється відповідно до індивідуально-типологічних особливостей учнів) - Вивчити ОК “Стилістичні особливості СПР.” - Повторити пунктограми в БСР. - Випереджаюче завдання: підготувати інформацію про вживання БСР у “Фразеології”. - Виписати з художньої літератури 5 безсполучникових речень з різними розділовими знаками або скласти речення. (На наступний урок ми продовжимо говорити про духовні цінності, а саме –про справедливість. Речення за змістом повинні відповідати культурологічній темі).

Коментар до конспекту Моя проблемна тема, над якою я працюю: «Розвиток загально навчальних умінь та навичок на основі моніторингу». В 11 класі завдання розробляю на основі тексту за «Систематикою Блума». Плануючи колективну роботу з текстом,я обов’язково готую індивідуальні завдання,щоб відпрацювати прогалини в знаннях окремих учнів (дані моніторингу). На кожному уроці здійснюється повторення матеріалу. На даному уроці індивідуально відпрацьовували синтаксичний розбір словосполучення,речення та правила написання слів,укладаючи словниковий диктант. Усі уроки української мови підпорядковані культурологічній темі. Враховуючи вимоги зовнішнього тестування,діти обов’язково готують матеріал до цієї теми:усний твір-роздум,вислови відомих


людей,прислів’я,приказки,питання високого рівня за «Систематикою Блума» для дискусії в класі, комп’ютерний супровід. До даного уроку діти готували усний твір-роздум: «Чи завжди добро перемагає зло?» Для кожної дитини мною був підготовлений допоміжний матеріал,який стане в нагоді при складанні речень до графічного диктанту та написанні творумініатюри «Умій прощати,бо зло нічого не дає,крім зла» (до 8 речень). До конспекту додаю:текст «Найвищий закон справедливості»,з яким діти працювали,оціночну картку, допоміжний матеріал,комп’ютерний супровід уроку та учнівську комп’ютерну репрезентацію усного твору-роздуму. У ліцеї уроки проводяться парами.

(Додаток №1). Оціночний лист П.І.П.______________________________________ №

Вид роботи

1

Індивідуальне завдання /0-3 бали/

2

Логічна розповідь на лінгвістичну тему /03 бала/

3

Тест-генератор /0-6 балів/

4

Графічне читання /1 бал/

5

Робота з текстом /0-3 бали/

6

Творче завдання /0-3 бала/

7

Конструювання речень до поданих схем /1 бал/

Загальна кількість балів:_____

Викликало труднощі завдання:

Уміння залишилось невідпрацьованим:


Додаток №2 Найвищий закон справедливості У кожної людини є доля. Є вона у землі, у народу, нації, держави. Над кожним із нас тяжіє Найвищий Закон Справедливості, однаковий і в Космосі, і на Землі. Суть його в тому, що кожен зрештою одержує по заслузі. Тобто, чинячи добро чи зло, ми потрапляємо під певні закони. що діють бумерангом. У своєму житті людина неначе рухається по спіралі, де на кожному новому витку пожинає результати того. що вчинила на попередньому. Є мов би велика реєстрова книга, де «записано» все. Згадаймо біблійний сюжет про Ангела-Хранителя, який заносить до книги Небесного суду все, що людина скоїла на своєму віку доброго чи поганого. Тяжкі провини предків можуть вплинути і на долю нащадків. Добродіяння ж роблять славу родоводу. Поки вина предків не буде спокутована корисними вчинками нащадків, страждатиме родове дерево. Або, як каже народ, «увесь рід нещасливий». Нещасливі родини і роди – то гіркі плоди з тої ниви, яку засівали злом далекі чи близькі прабатьки. Тому у кожного має бути розвиненим внутрішній контролер – совість. Треба утримувати себе від поганих учинків, лихих намірів. Зло довго не забувається і породжує зло. Добро умножує добро, торує шлях справедливості, до якої прагнуть у всі віки люди ( К. Мотрич. «найвищий закон справедливості»).


Додаток до уроку№3. Усний твір-роздум на тему «Чи завжди добро перемагає зло» Добро і зло… Споконвіку точиться боротьба між цими протилежними силами. Існує думка, що добро завжди перемагає і покриває зло, за народною мудрістю. А чи можуть вони взагалі існувати окремо? Ми часто вживаємо поняття «добра» і «зла», не знаючи, що вони означають. На мою думку, добро і зло – найбільш загальні поняття моральної свідомості, категорії етики, що характеризують позитивні і негативні етичні цінності. Альберт Швейцер, німецький філософ, казав:«Добро – те, що служить збереженню й розвитку життя, зло – те, що знищує життя або перешкоджає йому.» Чому у світі так багато зла, і так мало добра? На це запитання кожен відповідає по-різному. Ми часто не звертаємо увагу на добро , воно здається таким звичним, а от зло – навпаки -, бо бачимо, що хтось робить не так, як нам хочеться. Погані вчинки частіше залишаються в нашій пам’яті, аніж добрі. Ларошфуко, французький письменник, казав: «Жодна людина, якою б мудрою вона не була, не здатна збагнути всього зла, що творить.» А грузинське прислів’я говорить : «Зла людина вважає, що всі люди схожі на неї.» Я особисто вважаю, що зло виникає через те, що у світі панує нерівність. Часто люди не цінують те, що мають , а прагнуть надбати майно або матеріальні цінності легким способом, тобто, роблячи погані вчинки. Якщо уявити, що у світі панує лише зло, то я впевнена, люди довго не змогли б так жити. Я думаю, що кожен неодноразово помічав, коли робиш добро, на серці стає тепло і приємно. Усі ми у дитинстві читали казки. У них добро завжди перемагає зло, головні герої до кінця днів живуть разом, не знаючи горя, тобто зло знищено. Але за


світлом завжди наступає темрява, і навпаки, світло витісняє її. Тому постає питання : чи може добро існувати без зла і зло без добра? У творі Марка Вовчка «Інститутка» яскраво зображено проблему добра і зла. У повісті немає жодного образу, який би не можна було б схарактеризувати, як такий, що дає підстави стверджувати, наскільки складна людина, що в ній самій відбувається якась боротьба між добрим і злим. Кожен герой вже з початку твору є носієм тієї чи іншої моральної цінності. У світовій літературі деякий час був популярний такий жанр, як утопія. Багато країн світу хотіли створити ідеальний лад на своїх теренах, але їхні намагання привели до зла. Влада крала тих людей, які на їх думку не були варті жити в утопічному світі, хоча вина засуджених не завжди була моральним злочином. Зло витікає з добра. І дійсно, люди , бажаючи зробити хороше для когось, можуть зробити гірше комусь іншому. Не все те золото, що блищить. Не все те добро, що таким здається. Не все те зло, яким має бути. Люди часом бувають сліпі і не помічають, що між цими поняттями немає тієї межі, яку вони придумали багато років тому. Ні зло, ні добро не абсолютні. Вони обмежують одне одного і тримають все у світі у рівновазі. Отже, добро без зла і зло без добра не можуть існувати одне без одного, але добра у тисячі разів більше, ніж зла. Добро сильне та незламне. Люди! творіть добро.


Додаток №4 Допоміжний матеріал до уроку: « Жодна людина, якою б мудрою вона була, не здатна збагнути всього зла, що творить.»

Ларошфуко

1. «Зла людина вважає, що всі люди схожі на неї.» грузинське прислів’я 2. «Зло витікає з добра.» Дж. Казанова 3. «Добро – те, що служить збереженню й розвитку життя, зло – те, що знищує життя або перешкоджає йому.» Альберт Швейцер 4. « Призначення людини не лише в тому, щоб перемагати зло, а й перетворювати його в добро.» Чабуа Аміреджибі з роману «Дата Туташхіа» 5. Поділись останнім сухарем, Тільки раз ми на землі живемо, У могилу не бери провину. Зло нічого не дає, крім зла. Вмій прощати, як прощає мати, За добро добром спіши віддати – Мудрість завше доброю була. 6. «Добро довго пам’ятається, а зло ще довше». 7. «Все добре переймай, а зла уникай». 8. «З добрим поживеш – добре й переймеш, з лихим зійдешся – і свого позбудешся»

(Усна народна творчість).

9. «Багато злих, але мало добрих.» Геракліт 10. Добром ти за добро відплатиш – молодець, А ось відповіси добром на зло – мудрець. ( Середньоазійське прислів’я) 11. «Нагорода за добру справу – у самому її здійсненні» ( Р.Емерсон).


12. «Живи гідно: час використовуй на добрі справи, а хвилинної користі не шукай, адже вона джерело зла»

( Абу-ль-Атахія).

13.«Добро притягує зло» (Л.Болеславський)


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.